Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2017., 17:44   #8761
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
U petak.

pozdrav
Biti ce sigurno objavljeni rezultati!

Grupa za SP2018!
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Old 30.11.2017., 17:53   #8762
Ako je vjerovati Novom listu, MORH je ipak podlegao pritisku:

http://novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/...ima-u-prosincu

Čak je i ministar na svojoj nedavnoj pressici spomenuo kraj prosinca kao rok.
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Old 30.11.2017., 18:00   #8763
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Listajuci neke stvari po netu naisao sam na podatak da Tomislav Mesaric pise vlastiti blog.
Tu vam je link na clanak: https://rocketpilotblog.wordpress.co...-eurofightera/
Odličan osvrt
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is online now  
Old 30.11.2017., 18:14   #8764
Odlican osvrt, eliminira Eurofighter u potpunosti a pri kraju govori zasto je Barak macak u vreci.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 30.11.2017., 18:20   #8765
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Listajuci neke stvari po netu naisao sam na podatak da Tomislav Mesaric pise vlastiti blog. Nekima od vas tu je vjerojatno bio i kolega. Ja sam ga upoznao jednom prilikom “u prolazu” jos dok sam bio u srednjoj skoli. U to vrijeme sam na poklon dobio njegovu knjigu “suvremeni lovacki zrakoplovi” pa mi je tako i ime ostalo u usima. Tomislav je bio instruktor na Pilatusima u Zadru.

Ono sto sam citao na blogu je bio clanak o skupoci odrzavanja austrijskih Typhoona i posljedicnoj zamjeni. Tamo je izneseno dosta podataka o Typhoonu ali i o ostalim avionima koji su bili dio njihovog RFP-a. Podatke je dobio od austrijskog bojnika, zapovjednika njihove “ZT bojne”.

Najzanimjliviji dio nama tu je bila tablica godisnjeg odrzavanja Typhoona, Gripena i F16C/D koju su sastavili prilikom tog RFP-a. Ispada da je godisnji trosak odrzavanja i letenja 24 komada Typhoona bio iznad 73 milijuna eura, F16 43,9 a Gripena 39,3 milijuna. Po tome je F16 tek oko 10% skuplji za odrzavanje sto je dosta manje od svih brojki koje smo dosad tu imali prilike vidjeti.

Tu vam je link na clanak: https://rocketpilotblog.wordpress.co...-eurofightera/
AntoLogicni is offline  
Old 30.11.2017., 18:23   #8766
Kao porezni obveznik želim znati da će odabir višenamjenskog zrakoplova biti rezultat pomnog odabira,sukladna mogućnostima zrakoplova a i države,nikako masovnog mita i korupcije na koji jedan zrakoplov itekako miriše.Ovaj narod i država nakon strašnih događanja u Hagu ne trebaju još jedan skandal.












1
ColdSteel is offline  
Old 30.11.2017., 18:25   #8767
Quote:
vn37 kaže: Pogledaj post
Ako je vjerovati Novom listu, MORH je ipak podlegao pritisku:
http://novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/...ima-u-prosincu
Čak je i ministar na svojoj nedavnoj pressici spomenuo kraj prosinca kao rok.
Krstičević je rekao do kraja mjeseca, odn. do kraja godine.
Da, zvučalo je čudno s obzirom da je bio 20. i neki u Studenom, ali se meni učinilo da je i on to skužio pa se ispravio sa "do kraja godine".
Cola1973 is offline  
Old 30.11.2017., 18:26   #8768
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Listajuci neke stvari po netu naisao sam na podatak da Tomislav Mesaric pise vlastiti blog. Nekima od vas tu je vjerojatno bio i kolega. Ja sam ga upoznao jednom prilikom “u prolazu” jos dok sam bio u srednjoj skoli. U to vrijeme sam na poklon dobio njegovu knjigu “suvremeni lovacki zrakoplovi” pa mi je tako i ime ostalo u usima. Tomislav je bio instruktor na Pilatusima u Zadru.

Ono sto sam citao na blogu je bio clanak o skupoci odrzavanja austrijskih Typhoona i posljedicnoj zamjeni. Tamo je izneseno dosta podataka o Typhoonu ali i o ostalim avionima koji su bili dio njihovog RFP-a. Podatke je dobio od austrijskog bojnika, zapovjednika njihove “ZT bojne”.

Najzanimjliviji dio nama tu je bila tablica godisnjeg odrzavanja Typhoona, Gripena i F16C/D koju su sastavili prilikom tog RFP-a. Ispada da je godisnji trosak odrzavanja i letenja 24 komada Typhoona bio iznad 73 milijuna eura, F16 43,9 a Gripena 39,3 milijuna. Po tome je F16 tek oko 10% skuplji za odrzavanje sto je dosta manje od svih brojki koje smo dosad tu imali prilike vidjeti.

Tu vam je link na clanak: https://rocketpilotblog.wordpress.co...-eurofightera/
Za koje ZADAĆE su se koristili/koriste NBA tipa J-35, F-5 i Eurofighter u Austrijskomm Ratnom Zrakoplovstvu?

Kolika je njihova godišnja satnica naleta (bila, trenutno je i koja je planirana prema Tablici 5.)



Zbog toga i JEST toliko mala razlika u cijeni godišnjeg održavanja i korištenja između dvomotornog Eurofightera i jednomotornih F-16 i JAS-39.

Kolika bi razlika bila da je satnica veća, odnosno POTREBNA za multirole?
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 30.11.2017., 18:34   #8769
Besmislen tekstuljak, sastavljen tek toliko da se nesto preda uredniku.
Nachtjager is offline  
Old 30.11.2017., 18:39   #8770
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Za koje ZADAĆE su se koristili/koriste NBA tipa J-35, F-5 i Eurofighter u Austrijskomm Ratnom Zrakoplovstvu?

Kolika je njihova godišnja satnica naleta (bila, trenutno je i koja je planirana prema Tablici 5.)

Zbog toga i JEST toliko mala razlika u cijeni godišnjeg održavanja i korištenja između dvomotornog Eurofightera i jednomotornih F-16 i JAS-39.

Kolika bi razlika bila da je satnica veća, odnosno POTREBNA za multirole?
Tablica njihova naleta nije bitna za tu tablicu koju sam ja spomenuo. Tablica koju sam ja spomenuo je meni jedino bila bitna zbog toga sto su u njoj radili projekciju troskova za Gripen i F16. I po austrijancima razlika u cijeni odrzavanja ta dva aviona je puno manja od brojki koje su se tu prije spominjale (od 30 do 300%). Typhoon je meni tu potpuno nebitan.
HoD is offline  
Old 30.11.2017., 18:39   #8771
Quote:
vn37 kaže: Pogledaj post
Ako je vjerovati Novom listu, MORH je ipak podlegao pritisku:

http://novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/...ima-u-prosincu

Čak je i ministar na svojoj nedavnoj pressici spomenuo kraj prosinca kao rok.
čekajmalo, pa ako se produljuje vrijeme za odluku,onda su se odlučili

za gripen, pa spuštaju cijenu. Nemrem belivit. Shit.

Ali nije sve tak črno. To bi značilo da su procijenili da neće biti rata, pa

shodno tome ni potrebe da se bombe bacaju, nego samo da se leti.

Pa nije li to najljiepše? I zaprav jako dobra vijest.
babarogac is offline  
Old 30.11.2017., 18:49   #8772
Sabor usvojio proračun za 2018


najznačajnija kapitalna ulaganja u sektoru obrane (793 milijuna kuna)


"Predviđen porast proračuna MORH-a od

10,6% u 2018.,
4,5% u 2019.,te
4,5% u 2020. godini,

Odnosno 2020. proračun za obranu je veći za 18,2% nego 2017.

Hrvatski sabor donio je Državni proračun za iduću godinu, za proračun i proračunske projekcije za 2019. i 2020., glasovalo je 79 zastupnika, 34 su bila protiv.

Proračun je podržao i Silvano Hrelja iz redova oporbe, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika

Quote:
K545045 OPREMANJE VIŠENAMJENSKIM BORBENIM AVIONOM (VBA)

2018. 350.000.000 odobreno potrošiti
2019. 360.000.000 plan
2020. 360.000.000 plan
znači €45.000.000 za potrošiti na pripreme u PRVOJ godini !





Prva faza checked



No, kako pojašnjavaju u MORH-u, »u skladu s planiranom dinamikom u završnoj fazi su validacija i evaluacija četiri pristigle ponude od strane Stručnog tima«.

U toj dinamici, evaluacija je samo prvi korak u procjeni koji je avion najisplatljiviji
.

Navodi se da bi se kroz PROSINAC 2017. trebalo otići na sljedeće korake:


1. davanje prijedloga Stručnog tima,
2. shođenje mišljenja Odbora za obranu Sabora te i
3. davanje mišljenja Vijeća za obranu.

A što san van ja reka da će komplicirati do kraja ?!?
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia

Zadnje uređivanje AirBag : 30.11.2017. at 19:36.
AirBag is online now  
Old 30.11.2017., 18:52   #8773
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
čekajmalo, pa ako se produljuje vrijeme za odluku,onda su se odlučili

za gripen, pa spuštaju cijenu. Nemrem belivit. Shit.

Ali nije sve tak črno. To bi značilo da su procijenili da neće biti rata, pa

shodno tome ni potrebe da se bombe bacaju, nego samo da se leti.

Pa nije li to najljiepše? I zaprav jako dobra vijest.
Apsolutno..dobit ćemo vrhunsku borbenu makinju,koja se istakla u borbenim dejstvima odnosno tamo-amo letanjem iznad potpuno razrušene Libije.
ColdSteel is offline  
Old 30.11.2017., 18:57   #8774
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post

"Predviđen porast proračuna MORH-a od

10,6% u 2018.,
4,5% u 2019.,te
4,5% u 2020. godini,

Odnosno 2020. proračun za obranu je veći za 18,2% nego 2017.
Koliki je bio planirani rast od 2006. do 2015. godine?
Nachtjager is offline  
Old 30.11.2017., 18:57   #8775
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Sabor usvojio proračun za 2018


najznačajnija kapitalna ulaganja u sektoru obrane (793 milijuna kuna)


"Predviđen porast proračuna MORH-a od

10,6% u 2018.,
4,5% u 2019.,te
4,5% u 2020. godini,

Odnosno 2020. proračun za obranu je veći za 18,2% nego 2017.

Hrvatski sabor donio je Državni proračun za iduću godinu, za proračun i proračunske projekcije za 2019. i 2020., glasovalo je 79 zastupnika, 34 su bila protiv.

Proračun je podržao i Silvano Hrelja iz redova oporbe, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika




Prva faza checked
Lijepo za procitati ali po brojkama koje si iznio proracun 2020. ce biti ovako napamet oko 22% veci nego 2017. Sto je jos ljepse, jeli.
HoD is offline  
Old 30.11.2017., 19:08   #8776
PO mom dubokom uvjerenju kupovina nadzvučnih višenamjenskih borbenih zrakoplova je nepotrebno trošenje novca. Pa pogledajte oblik Hrvatske, takav čudan oblik nema niti jedna zemlja na svijetu, recimo da će avioni biti na Zemuniku, neprijatelj izvede zračni udar na Osijek, pa kad oni dolete do Osijeka neprijatelj će već biti u svojoj bazi Uz to tu su golemi troškovi nabave, pa održavanja koje je nemoguće u Hrvatskoj provesti, pa obuka pilota i itd. Sve u svemu golemi troškovi a rezultat toga je vrlo upitan. Doduše mogli bi rasporediti tu eskadrilu na više mjesta ali opet što mogu naročito napraviti dva tri zrakoplova.

Po meni treba iči skroz drugim putem, nadzvučno zrakoplovstvo treba odbaciti, sredstva treba uložiti u PZO i podzvučno zrakoplovstvo. Treba nabaviti veći broj jurišnih zrakoplova sposobnih za polijetanje i slijetanje na grublje piste, trebali bi imati oklop, mamce i ispaljivati navođene rakete te bacati na neprijatelja napalm i kazetne bombe. Smatram da bi glavna zadaća račnih snaga trebala biti neposredna podrška kopnenim snagama.Zadaću obaranja neprijateljskih letjelica bi preuzela PZO, naravno temeljito modernizirana, a o nekom bombadiranju dubine neprijateljskog teritorija ne treba ni pomišljati, kao da bi to mogli F-16 ili Gripeni njih čak 12(ako čak i toliko?).
Nosonja_ is offline  
Old 30.11.2017., 19:12   #8777
Proces je takav kakav je. Ne treba preskakati korake i otvarati mogucnost optuzbi za korupciju. Krstičević to sve ima pod kontrolom i zasada se sve odvija po planu. Ne vidim razlog za zabrinutost.

Članak iz Novog lista je recikliranje vec postojećih informacija i spekulacija.
TauraDendarii is offline  
Old 30.11.2017., 19:14   #8778
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Tablica njihova naleta nije bitna za tu tablicu koju sam ja spomenuo. Tablica koju sam ja spomenuo je meni jedino bila bitna zbog toga sto su u njoj radili projekciju troskova za Gripen i F16. I po austrijancima razlika u cijeni odrzavanja ta dva aviona je puno manja od brojki koje su se tu prije spominjale (od 30 do 300%). Typhoon je meni tu potpuno nebitan.
Naravno da TEBI nije bitno.

Naravno i da Austrijancima nije bitno (namještali su rezultate za Eurofighter).

Naravno da nije bitno onda ako misliš raditi samo obuku i AP. Onda naravno da Ti nije bitno. Zato te i pitam kolika bi bila razlika da se računalo sa satnicom koja je potrebna za normalno i OZBILJNO korištenje.

Ako ćemo poći računati po onoj Štimćevoj da je nama dosta 100 sati naleta godišnje (vidimo da je i Austrijancima), onda ćemo sa bilo kojim TIPOM aviona imati to isto što i Austrijanci već godinama imaju sa tim Eurofighterom.

Dakle, ako nas zadovoljava tih 100 sati godišnje, onda je nama i najniža ponuda (Grčka) pre rastrošna.

Američki (ADF ili MLU) ili izraelski (ACE) F-16 nama su onda sasvim dovoljni (obuka, AP sa 2x AIM-9 ili Python 5, nešto NRZ i Mk. 8X bombi), odnosno ono što su nam oni već i nudili, Amerikanci 2012. godine za ukupno 330, a izraelci prije nešto više od godine za ukupno 300 milijuna USD.

Ili da Tii ne kažem sa kim bi se još mogli usporediti.
__________________
Sound of fighter plane - Sound of freedom!

02. listopada 2023. - U BA118 Mont-de-Marsan HRZ-u je predan na korištenje prvi avion Dassault Rafale DC C3-R, dvosjed, registarske oznake 170, bivši Rafale B318 francuskog RZ iz sastava EC2/4.
VFA-125 is online now  
Old 30.11.2017., 19:18   #8779
ok, koliko naleta su imali piloti 21-ica, koji su ih koristili i to prilicno uspjesno i za ono za kaj taj zrakoplov nije namijenjen ni zamisljen?
ZgSash is offline  
Old 30.11.2017., 19:21   #8780
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Naravno da TEBI nije bitno.

Naravno i da Austrijancima nije bitno (namještali su rezultate za Eurofighter).

Naravno da nije bitno onda ako misliš raditi samo obuku i AP. Onda naravno da Ti nije bitno. Zato te i pitam kolika bi bila razlika da se računalo sa satnicom koja je potrebna za normalno i OZBILJNO korištenje.

Ako ćemo poći računati po onoj Štimćevoj da je nama dosta 100 sati naleta godišnje (vidimo da je i Austrijancima), onda ćemo sa bilo kojim TIPOM aviona imati to isto što i Austrijanci već godinama imaju sa tim Eurofighterom.

Dakle, ako nas zadovoljava tih 100 sati godišnje, onda je nama i najniža ponuda (Grčka) pre rastrošna.

Američki (ADF ili MLU) ili izraelski (ACE) F-16 nama su onda sasvim dovoljni (obuka, AP sa 2x AIM-9 ili Python 5, nešto NRZ i Mk. 8X bombi), odnosno ono što su nam oni već i nudili, Amerikanci 2012. godine za ukupno 330, a izraelci prije nešto više od godine za ukupno 300 milijuna USD.
Ti stvarno imas ozbiljnih problema sa razumijevanjem napisanoga. Ne znam kolika bi bila razlika izmedju F16 i Gripena u slucaju visenamjenskog koristenja jednako kako ne znas ni ti. Pretpostavljam da bi u postotku bila slicna s obzirom da su oba jednomotorci. Sumnjam da bi bila triput veca i dosla do 30% razlike. Naporan si za poludit sa tim strawmanima koje neprestano upotrebljavas a nisi sposoban niti taj clanak procitati sa razumijevanjem. Tablice iznesene tu su realne koje je austrijsko RZ napravilo politicarima. Politicari su ti koji su onda bodovanje namjestali u prilog Typhoonu.
HoD is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:40.