Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2013., 17:04   #261
Kolega topnik sa Slunja mi veli da se već par dana Tigrovi "šetaju" po poligonu sa strojnicama H&K-21.???
Budući da se kolega u svojim mlađim danima družio sa istom ne bi trebalo bit sumnje u to što je vidio.
Radi se o onoj istoj ekipi koja je viđena sa onim nespretnim MG-74.Dakle Satnija sa Patrijama namjenjena za nekakve EU borbene grupe..što li već.Ovo je po meni pozitivan pomak.Idealno nije ali je ipak malo poboljšanje.
A ono što mi je posebno zanimljivo je sledeće.
Dali ova pojava ima veze sa raspravama na ovom forumu koje su po pitanju ove tematike vođene par mjeseci u nazad?Jel moguće da netko ko odlučuje doista čita što se piše ovdje ili ipak negdje u nekakvim kancelarijama postoji netko ko zbilja razmišlja,netko kome je zbilja stalo do razvoja naše oružane sile?
Imaju li forumaške rasprave doista smisla ili je ovo sad samo slučajnost??
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 20:29   #262
pheeew, sreca pa nije negev u igri
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 13:09   #263
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
Kolega topnik sa Slunja mi veli da se već par dana Tigrovi "šetaju" po poligonu sa strojnicama H&K-21.???
Budući da se kolega u svojim mlađim danima družio sa istom ne bi trebalo bit sumnje u to što je vidio.
Radi se o onoj istoj ekipi koja je viđena sa onim nespretnim MG-74.Dakle Satnija sa Patrijama namjenjena za nekakve EU borbene grupe..što li već.Ovo je po meni pozitivan pomak.Idealno nije ali je ipak malo poboljšanje.
A ono što mi je posebno zanimljivo je sledeće.
Dali ova pojava ima veze sa raspravama na ovom forumu koje su po pitanju ove tematike vođene par mjeseci u nazad?Jel moguće da netko ko odlučuje doista čita što se piše ovdje ili ipak negdje u nekakvim kancelarijama postoji netko ko zbilja razmišlja,netko kome je zbilja stalo do razvoja naše oružane sile?
Imaju li forumaške rasprave doista smisla ili je ovo sad samo slučajnost??
Pa H&K 21 je nešto što je u naoružanju još od DR-a tako da nije nešto novo...
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 22:13   #264
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Pa H&K 21 je nešto što je u naoružanju još od DR-a tako da nije nešto novo...
naravno..samo izgleda da su malo "zaboravili" na to....
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 13:33   #265
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Amerikanci su čak u Iraku u službu vratili M14. Tu ne mislim kao marksman oružje šta M14 radi već desetljećima, već su ga davali običnim vojnicima na punktovima. Radi se o tome da su vidjeli da 5.56 nema dovoljno dobru zaustavnu moć. A čuo sam da su iz istog razloga neki vojnici bili naoružani i sa Thompsonima proizvedenim na kraju rata i konzerviranim. Jednostavno se radi o tome da sve ima razloge, pa tako i davanje u ruku običnom prašinaru .308 ili .45acp.
Ja mislim da je stari kratki intermediate 7,62 znaci 7,62x39 idealan kalibar ali politicka previranja i razni interesi doveli su do toga da cak i Rusi koriste vec odavno iskljucivo 5,45x39.Ista prica postoji da su u nedavnim bliskoistocnim ratovima Ameri primjetili prednost kalibra 7,62x39.U isto vrijeme mal metak,nema prejak trzaj a ima vecu i zaustavnu i probojnu moc od 5,56x45.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.

Zadnje uređivanje Vatanen : 22.10.2013. at 14:20.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 16:23   #266
primijetili su to ameri jos u vijetnamu

ali 7,62x39 nije dovoljno dobar metak za puskostrojnicu, tu ipak treba nesto potentnije
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 18:27   #267
Da,tema su puskostrojce pardon,tu se slazem.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 18:24   #268
...dio onog kako to rade Danci...
http://www.youtube.com/watch?v=YvPTT7gKoJs
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 23:55   #269
Danci izabrali


i to izgleda na sveopće iznenađenje
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 22:48   #270
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
Danci izabrali


i to izgleda na sveopće iznenađenje
Što je ovo

Malo podsjeća na onaj stari "vijetnamski" GPMG?
XAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 23:46   #271
Zato što to je taj stari Vijetnamac u novom ruhu -> M60E6

Cijena i količina službeno nepoznate za sad, ali ranije se spominjalo 12 milijuna eura za otprilike 700 komada. Isporuka se očekuje krajem ove, početkom iduće godine.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 00:14   #272
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Zato što to je taj stari Vijetnamac u novom ruhu -> M60E6

Cijena i količina službeno nepoznate za sad, ali ranije se spominjalo 12 milijuna eura za otprilike 700 komada. Isporuka se očekuje krajem ove, početkom iduće godine.

Vid',stvarno!

Čudno, pošto su ga sami Ameri odbacili još prije 15tak godina, jer su kronično bili nezadovoljni njime - navodno problemi vezani za kvalitetu izrade i pouzdanost nikad nisu bili riješeni, pa su prešli na FN MAG. A ni druge zemlje osim par iz jugoistočne Azije (ostavština Vijetnama) ga nikad nisu uvele kao glavni GPMG.

Valjda Danci znaju što rade...inače zanimljivo kako uopće nema kundak, tj. "klasični" kundak,zasebni-odvojen od tijela,već zadnji dio tijela djeluje kao "presvučen" polimerom u obliku kundaka. Izgleda čudno, kao bulpup puška...
XAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 18:24   #273
Ma praktično je identičan izvorniku izvana, samo druga boja plastike. Prednja obloga je skraćena i malo odmaknuta, meni su "stare noge" s rupičastim limom bile zakon...bar vizualno...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 09:15   #274
Dok se publika dobro "zabavlja" sa friško opituranim prastarim Migovima,ima li kakvih novosti kojom desetinskom i satnijskom puškostojnicom bi trebale biti opremljene gardijske pješačke postrojbe?
Jer sjetimo se zarobljeni Zastavini M-72 obično su smeće baš kao što su i zarobljeni vrhunski M-84 pri kraju radnog vijeka..?
I nije mi jasno čemu mudrovanje,u ratu bili smo prezadovoljni Ultimaxom uzet njega i bit mirni 20 godina.
Što se tiče zamjene za M-84 uzeo bih..
https://www.youtube.com/watch?v=IyUtUwmjlJ4

Zadnje uređivanje ColdSteel : 18.04.2014. at 09:33.
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 12:20   #275
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post
Dok se publika dobro "zabavlja" sa friško opituranim prastarim Migovima,ima li kakvih novosti kojom desetinskom i satnijskom puškostojnicom bi trebale biti opremljene gardijske pješačke postrojbe?
Jer sjetimo se zarobljeni Zastavini M-72 obično su smeće baš kao što su i zarobljeni vrhunski M-84 pri kraju radnog vijeka..?
I nije mi jasno čemu mudrovanje,u ratu bili smo prezadovoljni Ultimaxom uzet njega i bit mirni 20 godina.
Što se tiče zamjene za M-84 uzeo bih..
https://www.youtube.com/watch?v=IyUtUwmjlJ4
Super samo negdje je pisalo da je bolesno skup.

Za prvu ruku bi bili dobri i prije spomenute polovne austrijske inačice MG-3 za koje se pisalo da su ih određeni broj nabavili, tako da se konačno smanji logistički kaos i jednom za svagda standardizira streljivo. Vrlo su slični JNA verziji MG-46 (oba koriste isti trik sa teškim zatvaračem za redukciju kadence vatre).

Ako su učuvani mogli bi ostati ii duže vrijeme, a ako ne - onda novi UKM 2000. Radi se o poljskoj puškostrojnici razvijenoj na osnovi PKM-a, ali u NATO kalibru i sa dezintegrirajućim redenikom.

U oba slučaja strojnice su dobre,pouzdane,jeftine i odprije poznate. Naravno mogao bi i HS nešto probati, ali pod uvjetom da ne lutaju previše, da ovaj put ne rasipaju vrijeme i novac s nekakvim originalnim dizajnima. Nek' se ugledaju na Poljake (NATO-izirani PKM klon) i gotovo.
XAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 12:57   #276
Quote:
XAR kaže: Pogledaj post
Super samo negdje je pisalo da je bolesno skup.

Za prvu ruku bi bili dobri i prije spomenute polovne austrijske inačice MG-3 za koje se pisalo da su ih određeni broj nabavili, tako da se konačno smanji logistički kaos i jednom za svagda standardizira streljivo. Vrlo su slični JNA verziji MG-46 (oba koriste isti trik sa teškim zatvaračem za redukciju kadence vatre).

Ako su učuvani mogli bi ostati ii duže vrijeme, a ako ne - onda novi UKM 2000. Radi se o poljskoj puškostrojnici razvijenoj na osnovi PKM-a, ali u NATO kalibru i sa dezintegrirajućim redenikom.

U oba slučaja strojnice su dobre,pouzdane,jeftine i odprije poznate. Naravno mogao bi i HS nešto probati, ali pod uvjetom da ne lutaju previše, da ovaj put ne rasipaju vrijeme i novac s nekakvim originalnim dizajnima. Nek' se ugledaju na Poljake (NATO-izirani PKM klon) i gotovo.
Ruku na srce boljeg od ovog nema...

http://www.youtube.com/watch?v=O6TmuOHg8yk

Još kad bi raspolagao rastavljivim člancima redenika i uz recimo tako "podoban" kalibar 7.62x51 to bi bio pun pogodak a kladim se da je i cjena upola manja od zapadnih..
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 16:19   #277
rastavljivi clanci nikako!
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 18:31   #278
Quote:
XAR kaže: Pogledaj post
Super samo negdje je pisalo da je bolesno skup.

Za prvu ruku bi bili dobri i prije spomenute polovne austrijske inačice MG-3 za koje se pisalo da su ih određeni broj nabavili, tako da se konačno smanji logistički kaos i jednom za svagda standardizira streljivo. Vrlo su slični JNA verziji MG-46 (oba koriste isti trik sa teškim zatvaračem za redukciju kadence vatre).

Ako su učuvani mogli bi ostati ii duže vrijeme, a ako ne - onda novi UKM 2000. Radi se o poljskoj puškostrojnici razvijenoj na osnovi PKM-a, ali u NATO kalibru i sa dezintegrirajućim redenikom.

U oba slučaja strojnice su dobre,pouzdane,jeftine i odprije poznate. Naravno mogao bi i HS nešto probati, ali pod uvjetom da ne lutaju previše, da ovaj put ne rasipaju vrijeme i novac s nekakvim originalnim dizajnima. Nek' se ugledaju na Poljake (NATO-izirani PKM klon) i gotovo.
Pogledaj moj post 143, pisao sam o UKM, i stavio slike.....
Po meni su to Poljaci pametno odradili...
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 20:45   #279
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Pogledaj moj post 143, pisao sam o UKM, i stavio slike.....
Po meni su to Poljaci pametno odradili...
E da, vidio, a ako bi se kod nas ikad pokušavalo proizvesti puškostrojnicu, to bi bilo jedino realno ostvarivo.

Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
rastavljivi clanci nikako!
Zašto?

No u tom slučaju svojedobno sam čitao da su Bugari razvili baš takav PKM - također u NATO kalibru kao i UKM ali bez raspadajućeg redenika.

Znam da još postoje modifikacije SAW-ova u kalibru 7,62 NATO (NEGEV i MINIMI-Pečeneg je u biti odgovor na njih), ali ne znam je li to može biti služiti kao "pravi" GPMG
XAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 21:18   #280
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
rastavljivi clanci nikako!
Veća mogućnost zastoja?
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:24.