Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2018., 22:00   #681
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Poštovani, majka bi mi darovala kuću kojoj je ona 1/1 vlasnica, trenutno smo mi su super odnosima, ali bismo se htjeli svakako u tom darivanju obostrano osigurati. Naime majka će u budućnosti živjeti u stanu u kojem sam ja 1/1 vlasnik. Da li je najbolje sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, po kojem se ja obvezujem da ću njoj do njene smrti osigurati korištenje mog stana, a za protuslugu dobiti njenu kuću odmah u vlasništvo. Bitno radi dizanja kredita i postavjanjem hipoteke na toj nekretnini da odmah postajem vlasnik po sklapanju ugovora, ali u slučaju da majci uskratim zamjenski smještaj da sam joj dužan vratiti kuću u vlasništvo. Pretpostavljam da to nije tako moguće, jer ako sam ja vlasnik 1/1 odmah, mogao bih prodati kuću i majci nakon toga uskratiti zamjenski smještaj, a ona ne bi imala što za tražiti u povrat?!? Ipak....

Poznanik mi je pokazao svoj ZK izvadak u kojem je njegova majka u ovakvom slučaju imala UPIS:

"
Temeljem Ugovora o darovanju nekretnina od dd.mm.yyyy.g. zabilježeno je ograničenje vlasnika nekretnine "moje Ime Prezime, moja adresa" , na način da on ne može otuđiti niti opteretiti predmetnu nekretninu koja je predmet darovanja od 1/1 dijela bez izričite suglasnosti darovateljice "Ime prezime i adresa moje majke".
"

Ovo mi se čini kao fer upis u ZK izvadak. Majka darovnim ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju gubi vlasništvo odmah, ali ja nisam ovlašten samostalno prodati/opteretiti tu kuću. Vjerojatno bi ovo malo kompliciralo dodjelu kredita jer bi majka trebala odmah dati izjavu da se taj teret može upisati, ali bi se za sve daljnje možebitne terete trebalo nju pitati.

Trenutno na obje nekretnine nema nikakvih tereta.

Da li ovakav ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (ukoliko je moguć) treba nužno biti sklopljen od odvjetnika, ili je dovoljno obaviti javnobilježničku ovjeru i takav ovjereni ugovor predati na gruntovnicu za upis mog vlasništva na kuću.

Koliko sam upoznat razlika je između doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja u trenutku stupanja u vlasništvo:
kod ugovora o doživotnom uzdržavanju - trenutak smrti primatelja uzdržavanja
kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju - odmah nakon sklapanja ugovora.

Također sam dobio info da takav ugovor mora biti:
sastavljen u pisanom obliku
ovjeren od suca nadležnog suda ili potvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku ili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta.

Koliko takva solemizacija košta, neki postotak vrijednosti nekretnine ili ima neki paušal?
Ovdje si nadrobio svega i svačega, nije ni čudo da nitko ne odgovara kad ne zna otkud početi.

Ugovor o darovanju i ugovor o doživotnom uzdržavanju su dvije odvojene stvari i nemaju nikakve veze jedna s drugom. Ti u istoj rečenici spominješ jedno i drugo


Dakle, ako ti majka pokloni kuću, onda je to to. Ti njoj ništa ne daješ zauzvrat i s tim možeš raditi što hoćeš. Ovaj slučaj koji spominješ s poznanikom, mislim da nije moguć. Ako ti je poklonila kuću, onda više ne može poslije uvjetovati što ti s tom kućom možeš ili ne možeš. Tako je prema zakon koji je trenutno na snazi. Darovana kuća je tvoje osobno vlasništvo (nije dio bračne stečevine), no drugi nasljednici tvoje majke mogu tražiti nužni dio (ako nisu ništa dobili od majke u toj protuvrijednosti).

Ako sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju, onda nisi ništa dobio, već de facto uzdržavanjem svoje majke zarađuješ tu kuću. Kad umre, upisuješ se kao vlasnik (no možeš upisati postojanje ugovora u zemljišne knjige i tako rezervirati kuću). U tom slučaju nema nužnog dijela, no kuća postaje bračna stečevina (bez obzira ako si samo ti upisan kao vlasnik).

Dakle, dogovori se sa svojom majkom što uopće želite od ovoga. Bitni faktor je jos: imaš li braće i sestara, te jesi li oženjen i želiš li išta s njima dijeliti ili ne.

Opcija koju ne spominješ je da ti majka pokloni kuću, no da njoj ostane doživotno uživanje kuće. takvu kuću ne možeš prodati dok ti je majka živa jer nitko normalan je neće kupiti. No, mogućnost traženje nužnog dijela ostaje (nakon majčine smrti), osim ako nemaš braće i sestara.

Dok još ne pojasniš ove stvari i što zapravo hoćeš, nitko ti ne može točno odgovoriti.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 12:28   #682
Ovdje si nadrobio svega i svačega, nije ni čudo da nitko ne odgovara kad ne zna otkud početi.
"Slažem se da sam možda nadrobio svačega, jer ni sam ne znam koje su sve opcije i zamke, ali ekipa piše po forumu bez da je išta prije proučila, pa ni pročitala zadnjih par stranica, pa opet nije dobro jer ne napišu niti većinu bitnih činjenica"

Ugovor o darovanju i ugovor o doživotnom uzdržavanju su dvije odvojene stvari i nemaju nikakve veze jedna s drugom. Ti u istoj rečenici spominješ jedno i drugo
"Pitao sam o darovnom ugovoru i o ugovoru o dosmrtnom uživanju, ne o doživotnom uzdržavanju"

Dakle, ako ti majka pokloni kuću, onda je to to. Ti njoj ništa ne daješ zauzvrat i s tim možeš raditi što hoćeš. Ovaj slučaj koji spominješ s poznanikom, mislim da nije moguć. Ako ti je poklonila kuću, onda više ne može poslije uvjetovati što ti s tom kućom možeš ili ne možeš. Tako je prema zakon koji je trenutno na snazi. Darovana kuća je tvoje osobno vlasništvo (nije dio bračne stečevine), no drugi nasljednici tvoje majke mogu tražiti nužni dio (ako nisu ništa dobili od majke u toj protuvrijednosti).
"Slučaj s poznanikom je stvarno moguć, jer sam ovaj upis C/P iz njegovog ZK izvatka, kakvim ugovorom je do tog upisa došlo stvarno ne znam"

Ako sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju, onda nisi ništa dobio, već de facto uzdržavanjem svoje majke zarađuješ tu kuću. Kad umre, upisuješ se kao vlasnik (no možeš upisati postojanje ugovora u zemljišne knjige i tako rezervirati kuću). U tom slučaju nema nužnog dijela, no kuća postaje bračna stečevina (bez obzira ako si samo ti upisan kao vlasnik).
"Zanimao sam se za ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, s kojim stupam odmah u vlasništvo, ali ako s tim ugovorom kao i s ugovorom o doživotnom uzdržavanju nekretnina ulazi u bračnu stečevinu, onda nam je bolja/jedina opcija darovni ugovor, majka ne želi da ulazi ta kuća u bračnu stečevinu"

Dakle, dogovori se sa svojom majkom što uopće želite od ovoga. Bitni faktor je jos: imaš li braće i sestara, te jesi li oženjen i želiš li išta s njima dijeliti ili ne.
"Nemam braće niti sestara, dakle ja sam jedini nasljednik, imam suprugu i dvoje malodobne djece, Ne bih ništa djelio, što se tiće te kuće, a to je i stav majke"

Opcija koju ne spominješ je da ti majka pokloni kuću, no da njoj ostane doživotno uživanje kuće. takvu kuću ne možeš prodati dok ti je majka živa jer nitko normalan je neće kupiti. No, mogućnost traženje nužnog dijela ostaje (nakon majčine smrti), osim ako nemaš braće i sestara.
"Ne namjeravam prodavati tu kuću, iako je to glupa izjava jer se stvari mogu preko noći promjeniti, ali upravo radi toga majka želi biti sigurna da ja ne prodam kuću čim mi ju prepiše, ja se slažem s tim njenim stavom i ok mi je da postoji upis u ZK izvadak kao što poznanik ima na svom ZK izvatku"

Dok još ne pojasniš ove stvari i što zapravo hoćeš, nitko ti ne može točno odgovoriti.
"Svakako ti hvala na ovim odgovorima"
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 11:59   #683
Majka pobija darovni ugovor

Dragi forumasi molim za savjet
Majka i otac skoro prije 10 god su darovali meni kcerki stan i kucu.Razlog je njihov odlazak u inostranstvo gdje su primali socijalnu pomoc tako da nisu bili u mogucnosti imati nikakvu imovinu i sto sam ja ostala zivjeti u tom stanu i brinula se i za stan ikucu Placanje rexija ulaganje ....Zatim 2012 roditelji se razvode bez da du sproveli podijelu imovine jer je nisu ni imali
Otac umire u maju 2015 a majka ljetos predaje zalbu na sud i mene tuzi da hoce imovinu naxad
Obavjestena sam da mi je poslata tuzba i da de na nju ocitujem Ja je nisam primila jer sam u posjeti kod sestre
Molim ako mozete da mi odgovorite sta da radim I na osnovu cega je ona pidnijela tuzbu i kako je sud mogo prihvatiti.Od dokumenata ima samo da je njeno preduzece kupilo 20% stana .Ja pojma nemam sta bi se ocitovala u tuzbi kad je to bila njihova volja Ja drugo mjesto za stanovanje nemam
Hvala unaprijed na odgovorima
Tekna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 15:08   #684
Obavještena si da ti je poslana tužba - ne znam od koga si obaviještena, ali provjeri je li ti dostavljena jer su ti možda krenuli rokovi za odgovor.

Na tvoja pitanja je teško odgovoriti bez uvida u tužbu.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:18   #685
Hvala na brzom odgovoru.
Ja nisam ni znala za tuzbu rekla je mojoj sestri,tako da je sestra poslala prijatelja advokata na sud i on je provjerio da mi je tuzba poslana na odgovor.
Koliko je sestra mogla saznati ona svoju tuzbu temelji na tom da moj otac je bio lud.On nije imao nikad dijagnozu .U bolnici je bio davne 94 god kad su izbjegli u inostranstvo i lijecen je od trauma koje je prezivio u ratu.
Drugo tuzbu temelji da sam je ja istjerala iz kuce ,to nije apsolutno istina i da sam ulazna stara radpadnuta vrata promjenila novim bez njenog znanja.
Zatim pronasla je papir gdje smo se ja i moj bivsi muz slozili da nase dvoje maloljetne djece tada 2009 god mogu ici na skolovanje kod nje i mog pokojnog oca.
Ja se vodim u ZK kao vlasnik nekretnina.
Molim za odgovor sta mi je ciniti Hvala unaprijed
Tekna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 10:43   #686
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ovdje si nadrobio svega i svačega, nije ni čudo da nitko ne odgovara kad ne zna otkud početi.

Ugovor o darovanju i ugovor o doživotnom uzdržavanju su dvije odvojene stvari i nemaju nikakve veze jedna s drugom. Ti u istoj rečenici spominješ jedno i drugo


Dakle, ako ti majka pokloni kuću, onda je to to. Ti njoj ništa ne daješ zauzvrat i s tim možeš raditi što hoćeš. Ovaj slučaj koji spominješ s poznanikom, mislim da nije moguć. Ako ti je poklonila kuću, onda više ne može poslije uvjetovati što ti s tom kućom možeš ili ne možeš. Tako je prema zakon koji je trenutno na snazi. Darovana kuća je tvoje osobno vlasništvo (nije dio bračne stečevine), no drugi nasljednici tvoje majke mogu tražiti nužni dio (ako nisu ništa dobili od majke u toj protuvrijednosti).

Ako sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju, onda nisi ništa dobio, već de facto uzdržavanjem svoje majke zarađuješ tu kuću. Kad umre, upisuješ se kao vlasnik (no možeš upisati postojanje ugovora u zemljišne knjige i tako rezervirati kuću). U tom slučaju nema nužnog dijela, no kuća postaje bračna stečevina (bez obzira ako si samo ti upisan kao vlasnik).

Dakle, dogovori se sa svojom majkom što uopće želite od ovoga. Bitni faktor je jos: imaš li braće i sestara, te jesi li oženjen i želiš li išta s njima dijeliti ili ne.

Opcija koju ne spominješ je da ti majka pokloni kuću, no da njoj ostane doživotno uživanje kuće. takvu kuću ne možeš prodati dok ti je majka živa jer nitko normalan je neće kupiti. No, mogućnost traženje nužnog dijela ostaje (nakon majčine smrti), osim ako nemaš braće i sestara.

Dok još ne pojasniš ove stvari i što zapravo hoćeš, nitko ti ne može točno odgovoriti.
I ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ili kako ga vec sve neki ne nazivaju, moze lagano biti osporen na sudu. Cak toliko da bude ponisten na kraju krajeva i ako nema konkretnih dokaza da osoba koja je sklopila i pristala na takav jedan dogovor nije ga u cjelosti ispostovala.

Konkretan primjer koji licno poznajem. Bio je na sudu, razvuko se nekoliko godina, mislim ukupno nepunih pet godina.

Osoba A je napravila takav jedan dogovor s osobom B. Ista osoba B je na neki nacin se "brinula" o osobi A nekih nepunih 30 godina. Odnosno nije nitko mogao dokazati da nije se brinula. Poslje smrti osobe A, brat od iste je pokrenuo ostavinsku raspravu, jer osoba A nije samo imala to sto je bio dio dogovora izmedju A i B vec i vise, a ista je imala nasljenike koji su decenijama van granica zivili. Kako i sto, nekako se ti nasljednici po liniji osobe A uknjize umedjuvremenu pokusaje osoba B i njeni da ospore na osnovu ugovora izmedju osobe A i B. To se pocne ubrzo razvlaciti po sudu. Osoba nasljednici prodaju nekretinu u nekom vakum prostoru izmedju kad su imali rijesenje i nekoliko dana prije nego sto ce ih osoba B tuziti. To se razvuce tih nekih nepunih pet godina, kako bi na kraju odvjetnik uz izjavu zajednicku nasljednika doslovno poderao na sudu ugovor o izdrzavanju. Cak imam osjecaj da je bilo kontra, da su nasljednici osobe A tuzili osobu B, da bi na kraju opet dobili parnicu na sudu. Zasto? Moj zakljucak. Osoba B nije mogla dokazati da je izdrzavala osobu A. Jednostavno nije imala evidencije da je kad god ako novcano, onda gdje uplatila, koliko, ako je isla pomoci u nabavnku u ducan, takodje sve dokaze i sl.

Moj zakljucak oko ovih dogovora o dozivotnom izdrzavanju, potom treba sve i jednu radnju evidentirati, zapisati, pa cak i ovjeriti i sve. Ono izdrzavanje tipa ja cu tebi dati mjesecno u ruke 500kn i sl. to nepije vode na sudu.

Pa cak i darovanje je problem. Najbolje je kupoprodaja. Caca sinu proda za 1kn. Tu je obostrani dogovor izmedju sina i oca tj. bila je ponuda a predmeta, b cijena, i c na kraju i jedna i druga strana su sporazumili se da zele napraviti taku jednu radnju. Kasnje nitko se nemoze petljati u isto. Naravno porez ces platiti na procjenu nekretnine pri upisivanju i ista moze biti dio bracne stecevine na ovaj nacin ali nitko deseti iz rodbine se nece moci petljati kasnje.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:21   #687
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Osoba A je napravila takav jedan dogovor s osobom B. Ista osoba B je na neki nacin se "brinula" o osobi A nekih nepunih 30 godina. Odnosno nije nitko mogao dokazati da nije se brinula. Poslje smrti osobe A, brat od iste je pokrenuo ostavinsku raspravu, jer osoba A nije samo imala to sto je bio dio dogovora izmedju A i B vec i vise, a ista je imala nasljenike koji su decenijama van granica zivili. Kako i sto, nekako se ti nasljednici po liniji osobe A uknjize umedjuvremenu pokusaje osoba B i njeni da ospore na osnovu ugovora izmedju osobe A i B. To se pocne ubrzo razvlaciti po sudu. Osoba nasljednici prodaju nekretinu u nekom vakum prostoru izmedju kad su imali rijesenje i nekoliko dana prije nego sto ce ih osoba B tuziti.

Ovdje je nejasno zašto osoba B nije zabilježila ugovor u zemljišnim knjigama i upisala se kao vlasnik odmah kad je osoba A umrla, ako se radi o doživotnom.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:51   #688
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Ovdje je nejasno zašto osoba B nije zabilježila ugovor u zemljišnim knjigama i upisala se kao vlasnik odmah kad je osoba A umrla, ako se radi o doživotnom.

Ne znam ali iz nekog razloga nije odma to ucinila ali sve u svemu ugovor o dozivotnom je na kraju pao na sudu, i ako je bio sacinjen po propisima i sve. Treba isto napomenuti da je suprotna strana imala odvjetnika koji je dugo godina radio kao sudija na sudu pa se opet vratio da radio kao odvjetnik. Ali kad netko kaze da je ugovor od dozivotnom izdrzavanjau najjaci i nemoguce ga oboriti na sudu, u njihovom primjeru nije ga tesko bilo oboriti.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:56   #689
Uzdržavanje - ako se stvarno događalo - nije teško dokazati.

Ne moraš imati papirnate dokaze, ali uvijek ima nepristranih svjedoka, susjeda koji potvrde da su viđali osobu B itd.

Skeptična sam prema pričama da je sve bilo po špagi, a eto, ipak je palo, neka druga priča je u igri ziher
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 15:40   #690
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Uzdržavanje - ako se stvarno događalo - nije teško dokazati.

Ne moraš imati papirnate dokaze, ali uvijek ima nepristranih svjedoka, susjeda koji potvrde da su viđali osobu B itd.

Skeptična sam prema pričama da je sve bilo po špagi, a eto, ipak je palo, neka druga priča je u igri ziher

Vjerovao ili ne nemam pojma mada je porazena strana pricala zasto, znam samo da ta osoba nije mogla dokazati ali isto tako nitko nije mogao dokazati suprotno tj. da nije pomagala. Sad zasto je kasnila i zasto rod od iste osobe pokrenuo ostavinku u korist nasljednika po liniji iza umrle osobe nema pojma. Znam samo da je odvjetnik od ovih po liniji, koji su na kraju tuzeni bili, oborio na sudu skorz po zakonu i pravilu ugovor o dozivotnom izdrzavanju.

I da je sve na sudu se povlacilo nekih 5 godina.

Osoba koja je izgubila parnicu na sudu tvrdi da je glavni razlog bio, jer nasljednici nisu bili rodjeni odnosno jedan je jako mal bio, te da im iz tog razloga nije, kako ona tvrdi bilo prema njima fer, jer oni se nisu mogli odnositi na neki ugovor koji teada sacinjen. Znaci nesto u kontekstu da takav jedan ugovor ne pije vode kad je rijec o nasljednicima koji su istih godina kao i sam ugovor, da u biti taj ugovor samo moze vaziti ako su nasljednici bili punoljetni ili dovoljno stari da znaju o cemu je rijec.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 18:19   #691
Trebam napisati darovnu ugovor , e sad ako netko zna ...
Uzela sam u knjižari darovne ugovore , dakle one od NN , međutim ne znam da li smijem negdje dodatno " ugurati " točku 8 ( VIII) u kojoj bi pisalo

"Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen točkom 1 . ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist darovateljice "

Ima nesto malo mjesta ispod točke 7 na darovnom ugovoru pa bi to tamo ugurala . Već sam jednom pisala darovni ugovor , ali bez ovog djela o teretu na nekretninu plodouživanje/ doživotno uživanje .

Jel možda netko nesto slično radio ?
OrchidLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 20:28   #692
Da je gurao članak u obrazac - ne

Napiši tekst ugovora, prepiši članke iz obrasca i dodaj ovaj.

S time da trebaš onda dodati i tabularku za plodouživanje.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 09:38   #693
Molim pomoc. Zbog dugova koje imam ( kartice cca 20 000kn,pa teleoperateri,hrt itd uglavnom s kamatama se dug za sve to popeo na 50 i nesto tisuca) nemam dugovanja za kredit.mali dio mi skidaju s place tako da ne znam kada cu to otplatiti.vidim da se piše da ce ici na razmatranje prijedlog za novi zakon ako je netko blokiran 5 god da automatski ide u osobni stecaj.
Ja sam blok.5 god.ne bjezim od dugova placam eto to koliko i kako mogu ali ne zelim da mi uzmu nekretninu u kojoj zivim sa sinom ( 13 g) kao samohrana majka.
Htjela bi prepisati kucu na njega, sta moram prvo uraditi ,gdje prvo otici, sta uzeti . Ako si duzan banci za kredit znam da banka kasnije moze osporavati taj darovni ugovor . Al ne znam dali to rade i ostali npr blokada za hrt i ostalo. Molim pomoc dakle odakle da krenem. Hvala
duša slovenska is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 13:00   #694
Prije 18 godina dobio sam od oca ugovorom o darivanju nekretninu i sad bi on opozvao ugovor o darivanju kako je naveo da se odnosim s nezahvalnošču a naravno to nije istina jer mu sve ove i prijašnje godine uvijek pomažem pa moje pitanje je ako tu nekretninu darujem svom sinu da li sudski postupak traje ili se prekida pošto ja nisam više vlasnik te nekretnine i može li i sina teretiti da vrati darovni ugovor.Hvala
zekee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 14:23   #695
Quote:
OrchidLover kaže: Pogledaj post
Trebam napisati darovnu ugovor , e sad ako netko zna ...
Uzela sam u knjižari darovne ugovore , dakle one od NN , međutim ne znam da li smijem negdje dodatno " ugurati " točku 8 ( VIII) u kojoj bi pisalo

"Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen točkom 1 . ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist darovateljice "

Ima nesto malo mjesta ispod točke 7 na darovnom ugovoru pa bi to tamo ugurala . Već sam jednom pisala darovni ugovor , ali bez ovog djela o teretu na nekretninu plodouživanje/ doživotno uživanje .

Jel možda netko nesto slično radio ?
Pretipkaj cijeli ugovor i dodaj točku sa doživotnim uživanjem.

Ups, vidim da ti je vec odgovoreno
__________________
"Life is about balance : 50% namaste 50% fuck off"
Showing our emotions to a toxic person is like bleeding next to a shark and expecting empathy.
Rhosyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2018., 09:10   #696
Poštovani,
Molim vas informaciju u svezi prijepisa nekretnine s dečkovog tate na nas oboje.
Naime mi bi adaptirali stan koji nam on želi darovati, ali ja sam ta koja dižem kredit, a uvjeti kredita su da ili moram imati suvlasnički dio ili moramo biti u krvnom srodstvu. Budući da se nama žuri jer nam radovi trebaju početi u 6. Mjesecu, a bez suvlasničkog dijela nema kredita, zna li tko koliko se čeka taj prijepis na nas, tj. Konkretno moj dio na mene da mogu što prije kredit uzeti?
PunoVam hvala na odgovoru!
P.s. radi se o prijepisu u Zg
__________________
Vjerujem u Svašta, ne štujem ništa. There are no such things as forgiveness or forgetting, just absence of intelligence and wit to revenge.
PluGGerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2018., 10:13   #697
Provedba ugovora u zk sad ide brzo, u tjedan dana.

S time da znaš da ćeš platiti porez - tvoj dečko ne, ali ti da.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 12:44   #698
Pitanje za izbjegavanje plaćanja poreza - htio bih pokloniti bratu stan koji je u potpunosti u mojem vlasništvu. Htjeli bismo izbjeći da buraz plaća porez pa mislim prvo pokloniti stan baki, pa onda ona da ga pokloni mom bratu nakon npr. tjedan dana.
Da li je to ok taktika? Ne mogu to raditi u kombinaciji s roditeljima jer im prijeti ovrha pa da stan ne bi slučajno završio kod banke.

Hvala
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 15:53   #699
Bojim se da ne, baka nije prvi nasljedni red, a zašto ti ne pokloniš, daruješ bratu
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 16:41   #700
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Bojim se da ne, baka nije prvi nasljedni red, a zašto ti ne pokloniš, daruješ bratu
pa napisao ti je
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
Htjeli bismo izbjeći da buraz plaća porez pa mislim prvo pokloniti stan baki, pa onda ona da ga pokloni mom bratu nakon npr. tjedan dana.
treba malo baciti pogled na zakon koji nije predug

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem

Ja se nadam da shvaćaš rizik da ako porezna nanjuši izbjegavanje da će te klepiti To što si opisao ti je probala anka-mrak pa je sada pod nadzorom
https://croative.net/portal-direktno...utajila-porez/ Ona kupila stan, pola dala jednom sinu. Onda ovaj vratio a onda ona drugome sinu darovala
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.