Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2007., 15:00   #61
i ja se slažem s ovim što svi govore...jako teško s tim proizvodima, rađe onda neki dućan mješovitom robom, mali al barem nemaš velike troškove zaliha...a zaradit ces sigurno više nego u tehnici...

sretno
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 16:09   #62
ne znam u kojem si gradu...ali recimo u ri imas toliko tih ducana da ne znas gdje bi sta kupio...i imaju brand proizvode...a ne samo vivax shit...
__________________
tihotar kaze: "Ako se prebaciš u strukovnu školu, nikad nećeš završit fax"
nitkoiništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 16:12   #63
Isto kao sto su ostali rekli. Takvih dućana po Splitu ima na skoro svakom koraku,i to vecinom drze stvari od malo boljih brandova,a ne Vivax i Bogtepitajsto . Mozda bi bilo bolje se specijalizirati ?
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 17:28   #64
0 bodova

Ja imam ducan istog tipa u rijeci....
Sve izgleda super na papiru....ali od kad se pojavio HG SPOT ne ide mi baš.....
oni imaju niske cijene i najbolju ROBU na tržištu ali nude i VIVAX i FUEGO i slično
Znam dečka koji drži taj dučan i ful je super tip i kroz priču s njim sam skužio da ljudi žele kupovati smeče čak i oni koji imaju love....kriminalci jedini kupuju skupe PLAZME i Kvalitetne laptope i audio sustave..pa sam na njegov nagovor promjenio priču i umjesto kvalitete počeo prodavati SMEČE i posao cvate imam dvd playere po 199 kuna na kojima zarađujem 50 % i laptope po 4000 kuna na kojima sam dobar 30 % i stoka sitnog zuba kupuje na lopate.....
TO TI JE STVARNOST i dok ovi u HG SPOTU nabavljaju zadnje modele i ubijaju se za 5-10 % ja mlatim lovu na smeču.
Bitno da si jeftin pa taman da prodaješ i ciglu u kutiji a lokacija ti nije bitna jer te sirotinja nađe ,Hg spot plača skupo marketing a ja bez marketinga sa usmenom predajom radim kao nikada....i dok HG spot zapošljava stručan kadar koji jako puno košta ja uzimam studente preko student servisa ,i tako ćeš uvijek imati tri govna koja će srati po tebi....prije dok sam nudio SAMSUNG ili SONY kada bi se pokvarili provlačili bi me kroz novine i pljuvali a ja sam nabavljao robu prve kvalitete sada kada prodajem smeče svi me pljuju i potiho dolaze kupovati kod mene jer znaju da sam naj jeftiniji ma ljudi su OVCE i kada ih tako tretiraš sve je pet.
Pa pogledaj koje mišljenje imaju ljudi o HG spotu a ja znam da nabavljaju robu prve kvalitete ali rade maloprodaju to znači da godišnje izdaju 100 000 računa a to ti je 100 000 HRVATA koji su po prirodi debili i kako neče srati pa seru stalno po svemu ako nema blizu PEVECA onda iz rijeke odu u ZAGREB kupovati u PEVECU ali ćim se otvori u RIJECI pevec je smeće ....kužiš ...LJUDI SU IDIJOTI ali ne kud već oni pravi.....

A sada o troškovima i terminima za kvalitetnu robu:

Troškovi su sljedeči
2 Radnika bruto 10 000 kn sa svim pravima i zakonima radiš i ti jer su oni ili na godišnjem ili na bolovanju ili koj kurac ja znam
1 knjigovođa koji će ti za maloprodaju uzeti 4000 kuna mjesečno
pa voda struja ,prirez ,hrvatske šume (da i to plačam) ,komunalno ,grdu RIjeci
Telefon, tax free,putni troškovi ,seminari,5000 kn
pa najam prostora 600 Eura oko 70 m2 (20m2 skladište)
osiguranje i zaštitari +alarm 2000 kn
tvoji troškovi 3000 kn (papir toner sredstva za čiščenje)
informatičar za program maloprodaje 1000 kn

i to je to cca 30 000 kn i nisi zaradio ništa .
a to znači neto (bez PDV-a 100 000,00 KN) sa 30%

ah da postoji ti izraz NEKURENTNA ROBA-koju vračaš ako je komisija ako nije
ide ti na dušu jer ako prodaješ kvalitetu PAPAK će htjeti zadnji model koji je vidio u novinama (BAG,VIDI) a stari nitko neće a razlike između ta dva nema.
Pa ti onda PEVEC napravi akciju i izdampa cijene i ti si jako brzo sa 30% početnih došao na 5%-10% a valuta plačanja je 30 dana-pa ti je lova od kartica vani-pa ti kartičari uzmu i na maestru 3-5% nameta pa si puko i evo tebe na tome da kada napraviš 200 000,00 Kn bez PDV-a si na nuli pa ti se svaki deseti USTAŠOID vrati u dučan sa spikom da on po zakonu o zaštiti potrošača ima pravo na povrat novaca uroku od 8 dana pa ti daš lovu a servis tebi ne prizna kvar i imaš rabljene robe 20 000 Kn mjesečno......itd.

BORAC ODJEBI DOK NISI ZAGLAVIO ....



Prema tome zaključak:
-radije otvori pekaru.ili snimi što šiptari otvaraju oni su gluplji od tebe ali imaju nos di je lova....
Ja bi ali trenutno visim za skoro 600 000 kn u 5 godina i sada sam rob svog posla i lagano tonem ali sa spikom smeča mogao bih se izvuči u naredne tri godine.

i to je istina ...pa ti vidi
pilula is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 21:59   #65
Otvaranje trgovine

Svoj prostor imam, al sad me zanima jedna stvar. Planiram otvoriti butik sa tekstilom. Kako sada ide to sa robom? Npr. ja zelim u butiku imati Amadeus odjecu(primjer samo). Kako to sada ide sa njima? Jel ja njima moram unaprijed platiti robu? Ili samo dio unaprijed? Ak netko zna kako to ide sa robom neka mi napise. Bio bi jako zahvalan.
brmba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 23:32   #66
Nije vrag da nitko nema butik ili pozna nekoga tko ima butik?
brmba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 09:04   #67
Quote:
brmba kaže: Pogledaj post
Svoj prostor imam, al sad me zanima jedna stvar. Planiram otvoriti butik sa tekstilom. Kako sada ide to sa robom? Npr. ja zelim u butiku imati Amadeus odjecu(primjer samo). Kako to sada ide sa njima? Jel ja njima moram unaprijed platiti robu? Ili samo dio unaprijed? Ak netko zna kako to ide sa robom neka mi napise. Bio bi jako zahvalan.
ja mislim da je to stvar dogovora između dobavljača i tebe. uglavnom svi vole da im platiš unaprijed ili da im osiguraš neki instrument plačanja, nešto kao bjanko ček. moj dobavljač tek nakon tri godine je stekao neko povjerenje pa mogu uzeti robu sa počekom. pucaj u glavi i zovi direktno dobavljača i pitaj.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 10:51   #68
ovisi kakav ugovor napravite, često dobavljači imaju rok plaćanja 60-90 dana, a vjerujem da nove firme ne mogu za početak izvući više od 7 dana...

najbolje ti je da procjeniš tko ti je najpovoljniji, od koga ćeš najviše naručivat, pa se s ugovorom reguliraju popusti i rok plaćanja...
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 16:45   #69
Provjeri kako je sa konkurencijom u blizini jer Amadeus (primjer samo) ti uopće neće dati robu ako u blizini postoji butik koji to već prodaje.

I za uspjeh sa butikom potrebne su samo tri stvari:
1. pozicija
2.pozicija
3.pozicija

Sretno!
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 01:07   #70
Nađeš se sa predstavnikom za Amadeus lijepo sjednete i popričate i sve se dogovorite. Svatko ima drugačiji sistem rada. Kod nas u firmi se npr. kolekcija uvijek birala jednu sezonu ranije i dio se uplaćivao odmah nakon naruđžbe a ostatak nakon preuzimanja.
Nata2804 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 16:20   #71
Otvaranje trgovine

Pozdrav svima, imam par pitanja pa ako je netko voljan odgovoriti ovdje ili na pm ili bilo kako bit ću mu jako zahvalan.

Ovako, uzmimo da bih otvorio trgovinu tehničkom robom, dakle kompjuterske komponente, TVi, kucna kina...recimo da imam poslovni prostor i da imam doo.

1. Da li robu moram kupovati od naših generalnih zastupnika ili ona može biti naručena izvana?
2. Ako naručim izvana, sam određujem cijenu ili opet moram "pitat zastupnika"?
3. Ako naručim uređaj koji nije prisutan kod nas na tržištu, recimo DVD player "zingpongkjang", smije li to u prodaju ili se mora nešto posebno napravit da bi moglo?
4. Ako ja sa tvrtkom izvana sklopim neki ugovor o zastupstvu njihovog proizvoda, što se događa ako netko drugi isto to želi uvesti?
5. Može li se otvoriti nešto takvog tipa bez prodajnog prostora, npr. imam skladište, a prodaja se vrši isključivo preko web shopa?

Eto, to bi bilo to. Da one sumnjičave preduhitrim, ne namjeravam se natjecati sa našim dobro poznatim dučanima informatičkom robom jer je to vjerojatno teško izvedivo...
__________________
Nemam potpis :)
zgburke is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 17:49   #72
odgovori:
0. nemoj se baviti tim poslom jer očito premalo znaš o njemu, o tržištu i trgovini općenito - to ti je najdobronamjerniji savjet.

ako baš želiš gubiti novce, to možeš i na druge načine, no evo, odgovori slijede:
1. nemoraš preko gen. zastupnika, možeš i sam (no ti nikada nećeš dobiti tako dobru cijenu kao on)
2. možeš i sam. samo nemoj onda očekivati nikakvu podršku od predstavnika kad stvari krenu po zlu (a hoće)
3. moraš ga homologirati, organizirati servis, prevesti uputstva - što se sve na malom broju uređaja ne isplati.
4. bude svašta
5. naravno da može, sve može, samo je rezultat upitan

još jednom, premalo znaš o svemu, i po općenitosti pitanja koja postavljaš - ne bih ti preporučila da u to ulaziš
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 17:51   #73
Quote:
Yazz kaže: Pogledaj post
odgovori:
0. nemoj se baviti tim poslom jer očito premalo znaš o njemu, o tržištu i trgovini općenito - to ti je najdobronamjerniji savjet.

ako baš želiš gubiti novce, to možeš i na druge načine, no evo, odgovori slijede:
1. nemoraš preko gen. zastupnika, možeš i sam (no ti nikada nećeš dobiti tako dobru cijenu kao on)
2. možeš i sam. samo nemoj onda očekivati nikakvu podršku od predstavnika kad stvari krenu po zlu (a hoće)
3. moraš ga homologirati, organizirati servis, prevesti uputstva - što se sve na malom broju uređaja ne isplati.
4. bude svašta
5. naravno da može, sve može, samo je rezultat upitan

još jednom, premalo znaš o svemu, i po općenitosti pitanja koja postavljaš - ne bih ti preporučila da u to ulaziš
mozda covjek zna ali oce da mu potvrdite
za koji sat cu ja otvorit slicnu temu pa ako mene odma tako pokopas ti il neko drugi plakat cu lol

nego zasto bi gubio novce sigurno nije samo odjednom reko ajd idem ja otvorit trgovinu
valjda se raspito malo
ili to upravo cini
Dizzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 18:02   #74
Yazz hvala na odgovorima! Takve sam i ocekivao...
No, naravno da duze pratim, analiziram, raspitujem se i proucavam zakone ali zelim to cuti i od nekoga iz prve ruke. Pogledaj samo koliko postova o otvaranju doo-a i obrta pa i stranica sa tom tematikom i uvijek se pojavi netko tko pita "koliko dodje otvaranje doo-a". Ako pita, ne znaci da mu je ideja u banani i da nece sebi zaraditi placu jednog dana...

Ovo za uputstva sam znao no nisam i za servis ali pretpostavljam da se to sa servisom da lako sredit, pogotovo za neku jeftiniju robu gdje mi se više isplati dat čovjeku novo nego servisirat. Uostalom, treba uvest onda nekog kineza da to radi

Ako netko još ima kakvih uputa, prijedloga i slično neka slobodno napiše...
__________________
Nemam potpis :)
zgburke is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 18:47   #75
Za sve električne uređaje treba raditi atest (elektromagnetno zračenje). Koliko sam skužio Kineze robu prodaju u velikim količinama, jedan kontejner npr, dakle moraš to moći financijski podnijeti. Da te ne prevare najbolje bi bilo da si tamo kod punjenja kontejnera i ukrcaja na brod. Kad smo kod financija pdv moraš platiti odmah kod uvoza a dali ćeš prodati...Ugovor o zastupstvu je odlična stvar ali ga treba dobro definirati i moći sve financijski podnijeti što će zahtjevati.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 20:31   #76
Znam sve o trgovanju sa kinezima, a što se tiće količine pretpostavljam da moram podnijet jedan ili dva kontejnera robe. Pa ne mogu imat od svakog modela po jedan primjerak, jel tako? A vrijeme će pokazati jesam li ja to sposoban prodat. Kaže se da svaka roba ima svog kupca...

A sad pitanje, gdje ide roba na atestiranje? Kako to funkcionira, uzmem jedan primjerak odnesem tamo i ako on prodje dalje nema nikakvih problema? Koje sve to ustanove mora proći?
__________________
Nemam potpis :)
zgburke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 09:05   #77
http://www.zik.hr/default.aspx

btw. ako nije tajna koliko si mislio uložiti u cijeli posao od otvaranja firme do robe na skladištu?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 15:58   #78
Nemoj se ljutiti, ali moram reci da, po opisu tvojih pitanja, dijelim dojam koji je Yazz stekla o tvom poznavanju tog posla.

Svejedno, uvijek se moze nesto nauciti i kasnije konkretno probati. Moj prijedlog bi bio odlazak na specijalizirani sajam. Osnuj firmu, odstampaj vizitke i pravac sajam. To je trosak od mozda dvije tisuce eura za par dana, ali isplati se. Svi su dobavljaci na jednom mjestu i uz temeljite pripreme, jer sajam je ogroman, mozes na licu mjesta dobiti sve potrebne informacije o minimalnim kolicinama narudzbe, cijenama, popustima, rokovima isporuke itd. Iskustvo i dobre pregovaracke vjestine su pozeljne. Ustedi si vrijeme i zaobilazi najvece izlagace koji u Hrvatskoj imaju zastupnike, a i najvjerojatnije te oni uopce nece pustiti na svoje standove.

Najpoznatiji sajam tog tipa je 'Cebit'. Ako ti je posjeta sajmu previse, mozes naruciti katalog izlagaca. Za prvi posjet potrebne su dobre logisticke pripreme, jer kazu da je, za vrijeme sajma, u krugu od 50 km. od Hannovera tesko naci pristojan i po cijeni povoljan hotel.

Ovo bi mogli biti korisni linkovi za posjetu sajmu.

cebit
vozni red vlakova
rezervacija hotela
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 18:37   #79
Ne ljutim se nimalo, kazem, očekivao sam takve odgovore....
Isto tako, trgovina tehničkom opremom je bio samo primjer, jer sam već ionako zajključio da je to teško ostvarivo pored naših "giganta" gdje ljudi već sa navikom kupuju. Uzmimo da bih "specijalizirao" određen proizvod, recimo samo monitore i otvorio trgovinu samo sa monitorima i nekom dodatnom opremom. Stoga i pitah za recimo neke druge robne marke koje kod nas ne postoje....

Također sajmovi u njemačkoj su isto u planu, neke kontakte sam već i ostvario sa svim ponudama, popustima na količinu, načinom plačanja, isporukom i svime ostalim što mi treba.

Iz vaših odgovora sam hito potvrditi neka saznanja, a naravno da je bilo i nekih koji su mi pomogli i zaokružili sliku o svemu tome. Svaki početak je težak, a i noga u guzicu je korak naprijed. Nije lako istrest 100 000 - 200 000 kn i uletit grlom u jagode, bolje se raspitat okolo i vidjet isplati li se uopće ulazit u takav rizik.

Nisam još uspio pročitat sve u vezi atestiranja, taj dio mi je malo nejasan ali i to ću kad uhvatim malo vremena. Nije mi jasno, ako uvozim 6 različitih marki LCD TVa iz Kine i 4 marke DVDa da li svaka zasebno mora na atest? Kaj, pojavim se tamo sa primjerkom i kažem jel to prolazi? Isto tako i servis za isto....

Još nešto, odkuda naši veliki dobavljači naručuju matične, memoriju, grafičke....jeli svaki taj pojedini model bio atestiran i sl..
__________________
Nemam potpis :)
zgburke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 20:41   #80
Quote:
zgburke kaže: Pogledaj post
Ne ljutim se nimalo, kazem, očekivao sam takve odgovore....
Isto tako, trgovina tehničkom opremom je bio samo primjer, jer sam već ionako zajključio da je to teško ostvarivo pored naših "giganta" gdje ljudi već sa navikom kupuju. Uzmimo da bih "specijalizirao" određen proizvod, recimo samo monitore i otvorio trgovinu samo sa monitorima i nekom dodatnom opremom. Stoga i pitah za recimo neke druge robne marke koje kod nas ne postoje....

Također sajmovi u njemačkoj su isto u planu, neke kontakte sam već i ostvario sa svim ponudama, popustima na količinu, načinom plačanja, isporukom i svime ostalim što mi treba.

Iz vaših odgovora sam hito potvrditi neka saznanja, a naravno da je bilo i nekih koji su mi pomogli i zaokružili sliku o svemu tome. Svaki početak je težak, a i noga u guzicu je korak naprijed. Nije lako istrest 100 000 - 200 000 kn i uletit grlom u jagode, bolje se raspitat okolo i vidjet isplati li se uopće ulazit u takav rizik.

Nisam još uspio pročitat sve u vezi atestiranja, taj dio mi je malo nejasan ali i to ću kad uhvatim malo vremena. Nije mi jasno, ako uvozim 6 različitih marki LCD TVa iz Kine i 4 marke DVDa da li svaka zasebno mora na atest? Kaj, pojavim se tamo sa primjerkom i kažem jel to prolazi? Isto tako i servis za isto....

Još nešto, odkuda naši veliki dobavljači naručuju matične, memoriju, grafičke....jeli svaki taj pojedini model bio atestiran i sl..
e ja bi se samo nadeovezo na tvoje pitanje jel to i mene zanima
od kud uvoze softvare tipa windowse, office itd. i igre koje zemlje di se to proizvodi ma ubiti od kud uvoze ?
Dizzi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.