Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2007., 11:11   #41
Pozdrav!
Imam slični problem. Naime nas nekolicina također planira otvoriti neprofitnu udrugu koja će se uz pomoć nekih profesora bavit terapijama mladih uz radionice gline .
Tek se upoznajem s tim pa me najviše zanima vođenje administracije. Malo sam guglala po netu i shvatila da sve te udruge imaju knjigovodstvo. Zar se stvarno mora vodit dvojno knjigovodstvo?
Statut ćemo lako napisati al brine me knjigovodstvo.
Ako netko nešto zna iz iskustva voljela bih odgovor ili bar link.
Hvala
kvakica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:08   #42
Quote:
kvakica kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam slični problem. Naime nas nekolicina također planira otvoriti neprofitnu udrugu koja će se uz pomoć nekih profesora bavit terapijama mladih uz radionice gline .
Tek se upoznajem s tim pa me najviše zanima vođenje administracije. Malo sam guglala po netu i shvatila da sve te udruge imaju knjigovodstvo. Zar se stvarno mora vodit dvojno knjigovodstvo?
Statut ćemo lako napisati al brine me knjigovodstvo.
Ako netko nešto zna iz iskustva voljela bih odgovor ili bar link.
Hvala
Ovisi o godišnjim prihodima. Ako se ne varam, granica je na 20 000 kn, nakon toga moraš voditi knjigovodstvo.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 11:29   #43
Udruga i rad web stranica i portala

Osnovao bi udrugu da mogu raditi web stranice i portale tj. da imam žiro račun pa me zanima što kaže zakon i jel ima neko iskustva s time.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 18:18   #44
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Osnovao bi udrugu da mogu raditi web stranice i portale tj. da imam žiro račun pa me zanima što kaže zakon i jel ima neko iskustva s time.
daj konkretno pitanje....
šta kaže zakon na šta? zanima te procedura osnivanja udruge? ili šta?
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 20:48   #45
Sta ce ti udruga? Za rad web stranice?
__________________
Znam, hocu, mogu, ali nemam s kim...
facasplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 10:41   #46
N možeš sa udrugom obavljati gospodarsku djelatnost. Odnosno, da pojasnim: možeš, ali to je udruga, neprofitna organizacija, pretpostavlja najmanje tri člana koji su udruženi. svaki profit koji ostvare svojim radom se mora uložiti u promicanje načela i ciljeva udruge. Naravno, treba ti žiro račun za to, ali...
Akomisliš obavljati gospodarsku djelatnost, onda treba otvoriti d.o.o., obrt ili zadrugu.
D.o.o. zahtjeva minimalni početni kapital od 20.000, 00 kuna, plus troškovi registracije, cca oko 4500 - 5000 kuna. Možeš raditi što hoćeš. Prednost je što d.o.o. nema nikakve posebne uvjete za obavljanje djelatnosti, dakle, ne trebaš imati položene majstorske ispite ili imati određenu kvalifikaciju za to. Također, d.o.o. u slučaju bilo kakvog novčanog spora odgovara svojom imovinom, ne imovinom vlasnika.
S druge strane, osnivanje obrta je puno jeftinije, ali - moraš imati određenu kvalifikaciju za otvaranje obrta određene vrste. Najbolje je da se raspitaš u HITRO.HR, ako to postoji kod tebe, ili u Uredu državne upravu, Služba za gospodarstvo, oni vode obrtni registar i registraciju obrta, po županijama.
Ako otvaraš zadrugu, potrebno ti je za početak barem sedam zadrugara, čiji je minimalni ulog 100 kuna, oko 4500 kuna za registraciju, hrpa dokumenata, od pravilnika o funkcioniranju zadruge i još....Prednost je što Ministarstvo gospodarstva djelomično refundira troškove osnivanja zadruge, te ima puno kvalitetnih programa za bespovratno financiranje kvalitetnih programa, samo treba proči na natječaju. Ako je kvaliteta u pitanju, novci se dobivaju. Ne veliki, ali bitni.
Toliko, ako imaš pitanja, samo naprijed.
ledena19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 05:55   #47
Koja vrsta od ove 3 ima najmanje troškova dok ne radi ništa, već samo stoji otvorena na papiru?
(i ako znaš otprilike kolike?)
__________________
Potpisujem.... možda.
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 11:52   #48
Nisam u potpunosti sigurna.
Za obrte znam da čim si obrtnik moraš plaćati mirovinsko i zdravstveno.
Ako je u pitanju d.o.o., ne moraš imati nikoga zaposlenog. Prije par godina je postojala nakana da svaki d.o.o. mora imati zaposlenu barem jednu osobu, međutim ustavni sud je ukinuo tu odredbu Zakona o trgovačkim društvima.
Što se tiče zadruge, ona mora imati upravitelja, koji ne mora biti u radnom odnosu. No, sam oblik zadruge je malo kompliciraniji od d.o.o. Za d.o.o. je potrebna i dovoljna samo jedna osoba, koja će po pravnim aktima biti sve - od člana uprave, osnivača i direktora. Kod zadruge se mora pisati Pravilnik o radu zadruge, mora postojati skupština, predsjednik skupštine....Malo je kompliciranije. Ali, ako se odlučiš u to upuštati, treba proučiti stranice Ministarstva gospodarstva, imaju doista puno poticajnih programa za zadruge, da ne kažem da ima sredstava koja se dijele bespovratno. Ne bez kriterija, naravno, mora postojati elaborat, ali je sredstva definitivno moguće dobiti.
Još jedna stvar: ako je zadruga na području od posebne države skrbi, povlastice su još i veće.
ledena19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:50   #49
Quote:
facasplaca kaže: Pogledaj post
Sta ce ti udruga? Za rad web stranice?
udruga mi treba da imam žiro račun i vučem lovu od raznih sponzora,znam da ima jedna vrsta udruga jer preko njih rade ovi tarot i slični
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 08:03   #50
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
udruga mi treba da imam žiro račun i vučem lovu od raznih sponzora,znam da ima jedna vrsta udruga jer preko njih rade ovi tarot i slični
Nisam siguran da je ovo točno. Iako, može postojati neprofitna udruga koja će morati potrošiti dobiveni novac, i na kraju godine biti na nuli. A ovo potrošiti može biti na razne načine

Nego, što ti zapravo tražiš? Imaš posao i tražim samo legalan način da izvučeš novac (udruga, d.o.o.,..) ili...?
blaloleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 11:26   #51
Udruga vs firma ili obrt

Naime imam jedan maleni web portal koji se bavi foto i video dogadanjima iz Rijeke i okolice.
Imam dosta zainteresiranih sponzora koji bi se htjeli oglasavati kod mene.

Napravio sam neki mali business i marketing plan rada. Po mojim procjenama prvih godinu dana ocekujem najvise do 3000 kuna mjesecno od sponzora.

Znaci ako prijavim firmu gubim na osnovnim davanjma (knjigovoda, mir. socij.) oko 2500 kuna mjesecno
AKo otvorim obrt negdje oko 2000 kuna gubim.

Koja je opcija sa otvaranjem udruga barem za pocetak da se smanje troskovi.
Znam da je pretezak problem kako izvlaciti i pokrivati izvuceni novac iz udruge posto po statutu predsjednik; upravni odbor ili skupstina nemaju pravo na taj novac tj. ne smiju ga koristiti u privatne svrhe ili slicno.

Znam postoje cake ono organiziranje banketa, putni troskovi ali ne mozes bas toliko forsirati svaki mjesec.

AKo netko zna malo vise o udrugama i kako to radi.
roberto007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 19:02   #52
pa zar nema nikoga tko ima udrugu ili zna nesto o udrugama.
roberto007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 15:34   #53
Poslovanje portala preko udruge

Poštovani !

Imam jedno pitanje vezano uz rad i poslovanje jednog gradskog portala. Naime, ideja je otvoriti udrugu za promicanje kulture mladih XX. Pitanje: Na računu udruge imamo XX svotu novca. Dali se isplata može normalno raditi za rad na portalu XX studentu preko studenskog servisa ? Također i naplata od prodaje reklama, može se normalno izdati račun za isto ?

Također dali netko ima iskustva s funkcioniranjem udruge (knjigovodstvo, inspekcija i sl.) ?!
__________________
Ponosna moja je zemlja Hercegovina
hrvatska gruda nam sveta već tisuć ljeta
NEDAM TE NIKOM MAJKO HERCEGOVINO !
z€lja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:37   #54
Mislim da nema nikakve prepreke da isplatis studenta za rad na portalu. Isto tako niti da naplacujes za reklamu na portalu. Za to bi naravno trebao izdati račun. Nisam sigurna za PDV, jer mislim da bi to spadalo u sferu poduzetničke djelatnosti, a ne "općeg dobra" za koje je usluga osnovana. Naravno ako je prihod od reklame manji od 85tis kuna, pa čak i da je poduzetnička djelatnost usluge udruga ne bi trebala uci u sustav PDVa

A malo više o udrugama imas:

http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=49
Žena vrag is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 19:32   #55
udruge nisu u pdv bez obzira na promet.... zamisli koliko bi love stiglo od pdv za eduarda i čorluku
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 14:33   #56
Eto, tražim stari topic, pa naletio slučajno na ovo.
Zakonski i po PSu: Udruge ne služe za to što ti navodiš i ne smiju se za to koristiti.

Nezakonski: Zakon o udrugama se zloupotrebljava na gomilu načina, nogometni klub Dinamo je udruga, pa ti vidi jel se izvlači lova i je li itko unutar njega zarađuje privatni novac, ili se svi novci reinvestiraju za promicanje ciljeva udruge
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 16:01   #57
Firma ne mora imati nikog zaposlenog (mora imati direktora koji ne mora biti zaposlen u istoj ali mora imati riješeno zdravstveno i mirovinsko) a knjigovodstvo možeš i sam raditi...
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 16:03   #58
Ista stvar je s udrugom, nije o tome topic.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 16:27   #59
Koliko se sjećam kada sam bio aktivan u udruzi prije par godina, ako su prihodi prelazili ako se ne varam 20 000 kn godišnje bilo je potrebno voditi knjigovodstvo. Ako je to ostalo isto onda ništa nećeš uštediti u odnosu na firmu po tom pitanju. Ima i drugih gnjavaža sa udrugom- skupštine, plan rada, statistika...
Da sam ja na tvojem mjestu to bih direktno prebio sa klijentima, neka ti toče gorivo, plačaju mobitel...
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 16:52   #60
Ma, jednostavnije je dosta za udrugu. Kao, prvo nisi u sustavu poreza na dobit, u većini slučajeva nisi ni u sustavu PDVa, nema poreza na firmu...

"Problem" kod udruga je što ćeš kod osnivanja (za to ideš u gradsko poglavarstvo) morati objasniti da su ciljevi promicanje nečega od čega nitko neće imati osobne koristi. A web portal o dešavanjima sa sponzorima je nekako na rubu, po meni, to bi trebala biti firma a ne udruga. No, taj zakon o udrugama je toliko nenormalno rastezljiv da ćeš možda moći i registrirati kao udrugu, u svakom slučaju, moraš otići u gradsko poglavarstvo i tražiti razgovor sa zaposlenicima koji su zaduženi za udruge jer se i tako kod njih vrši registracija i kod njih se potvrđuje statut.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.