Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2016., 20:54   #281
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
devilgirl, točka 2

kod doo može biti više članova uprave ali samo jedan predsjednik
zar nije isto i kod jdoo? više članova ali jedan predsjednik?
Najviše 3 osnivača i 1 član uprave - čl.387.st.2 Zakona o trgovačkim društvima...to je jedna od razlika između d.o.o. i j.d.o.o.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 09:50   #282
Imam dilemu. Zaposlen sam na puno radno vrijeme ali bi sa prijateljem započeo novu poduzetničku djelatnost koja je sezonskog karaktera. Radi se o čarter izletima, većina posla odradila bi se u 4 - 5 mjeseci. U tvrtki bi bio zaposlen prijatelj tih 4 - 5 mjeseci. Ja ostalih 7 - 8 mjeseci, mislim da je moguće sat vremena dnevno, uz dopuštenje sadašnjeg poslodavca? Da li mi se najviše isplati otvoriti obrt, paušalni obrt ili j.do.o. sa poduzetničkim pothvatom za koji mislim da može biti uspješan a i ne mora. Za pokriće eventualnih gubitaka prve godine imam vlastiti kapital. Ako imam j.d.o.o. pošto sam zaposlen u drugoj firmi, da li mogu obavljati posao tj. prijavljen sat ili dva van sezone i unutar sezone kad radi prijatelj 8 sati dnevno?
Demarin8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 15:37   #283
Quote:
Demarin8 kaže: Pogledaj post
Imam dilemu. Zaposlen sam na puno radno vrijeme ali bi sa prijateljem započeo novu poduzetničku djelatnost koja je sezonskog karaktera. Radi se o čarter izletima, većina posla odradila bi se u 4 - 5 mjeseci. U tvrtki bi bio zaposlen prijatelj tih 4 - 5 mjeseci. Ja ostalih 7 - 8 mjeseci, mislim da je moguće sat vremena dnevno, uz dopuštenje sadašnjeg poslodavca? Da li mi se najviše isplati otvoriti obrt, paušalni obrt ili j.do.o. sa poduzetničkim pothvatom za koji mislim da može biti uspješan a i ne mora. Za pokriće eventualnih gubitaka prve godine imam vlastiti kapital. Ako imam j.d.o.o. pošto sam zaposlen u drugoj firmi, da li mogu obavljati posao tj. prijavljen sat ili dva van sezone i unutar sezone kad radi prijatelj 8 sati dnevno?
Koliko shvaćam uredno si zaposlen (osiguran) u drugoj pravnoj osobi. Možeš osnovati trgovačko društvo i biti direktor bez obveze da si tamo zaposlen. Kad će te imati aktivnosti uzmete zaposlene na određeno za sezonu i to ti je to. Znači ovo s prijateljem je ok. Za tebe ne znam, za to se trebaš konzultirati s nekim knjigovođom koji je dobar u radnom pravu, obzirom da već radiš 8 sati. BTW ako će raditi prijatelj time ste zadovoljili formu da je firma imala zaposlenog za to što je odradila, a to što si ti radio je tvoja privatna stvar odnosno poduzetnički pothvat. Isplatiš si dobit ako će te je imati ili ako bude prihoda zaračunaš autorski honorar za razvoj poslovnog koncepta i tako naplatiš svoju ideju i rad. Puno uspjeha!

p.s. problem ti bi mogao biti ako tim izletima konkuriraš svom poslodavcu, ali ako to nije vezano uz tvoj posao kod poslodavca i njegovu djelatnost slobodan si raditi što te volja.

Zadnje uređivanje abelard : 16.02.2016. at 15:39. Reason: p.s.
abelard is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 16:14   #284
Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
Koliko shvaćam uredno si zaposlen (osiguran) u drugoj pravnoj osobi. Možeš osnovati trgovačko društvo i biti direktor bez obveze da si tamo zaposlen. Kad će te imati aktivnosti uzmete zaposlene na određeno za sezonu i to ti je to. Znači ovo s prijateljem je ok. Za tebe ne znam, za to se trebaš konzultirati s nekim knjigovođom koji je dobar u radnom pravu, obzirom da već radiš 8 sati. BTW ako će raditi prijatelj time ste zadovoljili formu da je firma imala zaposlenog za to što je odradila, a to što si ti radio je tvoja privatna stvar odnosno poduzetnički pothvat. Isplatiš si dobit ako će te je imati ili ako bude prihoda zaračunaš autorski honorar za razvoj poslovnog koncepta i tako naplatiš svoju ideju i rad. Puno uspjeha!

p.s. problem ti bi mogao biti ako tim izletima konkuriraš svom poslodavcu, ali ako to nije vezano uz tvoj posao kod poslodavca i njegovu djelatnost slobodan si raditi što te volja.
Hvala na odgovoru,
Poduzetnički poduhvat je iz druge branše od ove u kojoj sam sad. Pitam iz razloga jer bi radnik bio zaposlen u sezoni , ja bi van sezone mogao odraditi dva - cetiri sata na tjedan, radi se o čarterima pa ne znam ako me fizički netko na terenu može kazniti?? Autorski honorar za razvoj koncepta?? Nova ideja koje nema u RH ili na koji način? Autorsko honorar za pripremu franšize za RH?
Demarin8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 10:21   #285
Quote:
Demarin8 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru,
Poduzetnički poduhvat je iz druge branše od ove u kojoj sam sad. Pitam iz razloga jer bi radnik bio zaposlen u sezoni , ja bi van sezone mogao odraditi dva - cetiri sata na tjedan, radi se o čarterima pa ne znam ako me fizički netko na terenu može kazniti?? Autorski honorar za razvoj koncepta?? Nova ideja koje nema u RH ili na koji način? Autorsko honorar za pripremu franšize za RH?
Ovisi što ćeš raditi, ako su to poslovi vođenje, ugovaranja poslova, administriranje društva, traženja poslovnih partnera i dobavljača to radiš kao direktor svoje firme i to valjda ta četiri sata tjedno možeš odraditi bez naknade za svoju firmu u kojoj si direktor i to je skroz legalno. Ako ćeš ribati palube onda baš ne bi išlo, onda bi to bio ugovor o djelu, ali isto tako, ako tijekom godine imaš zaposlene, onda možeš i to malo zimi fakturirati i kad firma nema zaposlenih, ali to onda nije tvoj novac već je to novac od tvoje firme tj. njezin prihod, a tim novcem onda možeš platiti troškove poslovanja, knjigovođa, Internet, telefoni . . . Ukoliko netko dođe kažeš da si direktor firme i prezentiraš usluge koje dajete u sezoni u svrhu ugovaranja posla.

Pod autorski honorar sam mislio da materijaliziraš svoj rad u obliku autorskog djela i tako naplatiš svoj rad, a taj rad je i trošak za firmu jer bez njega ne bi bilo ni poslovne aktivnosti. Znači rezultat poslova je uvijek neki autorski rad u obliku izvješća, analize, poslovnog plana, istraživanja poslovnih prilika na tržištu, priprema franšize, itd . . . Kvaka je u tome samo da materijaliziraš to što si radio u odgovarajućem dokumentu koji je tvoje autorsko djelo. Obzirom da si zaposlen to se čini najjednostavnije i to ti je najbrže, kad ima novaca naplatiš. Drugi način je da platiš radnike i troškove, a ti kao vlasnik ostvariš dobit. No, taj ciklus traje godinu dana i neizvjestan je, čini mi se da je to mali biznis koji zahtijeva puno vlastitog rada i odricanja pa će ti s autorskim biti najjednostavnije.
Isto tako sve što za poslovanje firme platiš svojim novcem to možeš isplatiti sebi natrag kad firma nešto uprihoduje kao refundiranje materijalnih troškova i to se ne smatra dohotkom.
abelard is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 19:41   #286
Što se tiče tvog angažmana izvan sezone, osim gore navedenog, postoji i opcija nepunog radnog vremena:
Zakon o radu, čl. 62:
(3) Radnik iz stavka 2. ovoga članka, a čije je ukupno radno vrijeme četrdeset sati tjedno, može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem u najdužem trajanju do osam sati tjedno, odnosno do sto osamdeset sati godišnje, samo ako su poslodavci s kojima radnik već prethodno ima sklopljen ugovor o radu, radniku za takav rad dali pisanu suglasnost.

Znači, ako na sadašnjem poslu nije tajno da ćeš imati firmu, poslodavac ti može dati suglasnost za rad u nepunom radnom vremenu u tvojoj firmi s kojom potpišeš odgovarajući ugovor o radu. Imam sličnu situaciju i funkcionira zasad ok. Treba paziti na navedene limite, obračunava se plaća, ali bez osobnog odbitka, plaćaju se doprinosi i neto itd. Bitna je samo ispravna evidencija radnog vremena.

To sigurno pokriva ako te bilo kakva inspekcija uhvati na poslu. Makar mislim da te ni kao direktora ne bi previše dirali.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 11:11   #287
Ovako...u tijeku smo otvaranja j.d.o.o, glasilo bi na sina redovnog studenta...e sad interesira da li mu ja mogu nastaviti uplaćivati stipendiju kao pravni subjekt.?
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 11:29   #288
Pozdrav,

Ima li netko preporuku za nekoga (firmu ili sl.) koja zna napisati dobar poslovan plan vezanih za izradu web portala? S obzirom da bi htjela "maznut" poticaje HZZ-u, njihov poslovni plan mi je "prejednostavan", a ovaj ozbiljniji bi mi trebao služiti kako potraga za investitorima?

Hvala!
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 19:24   #289
Pozdrav svima,

imam pitanje u vezi j.d.o.o-a pa da možda ne otvaram novu temu, probat ću se priključiti ovdje

Imam registriran OPG u kojem sam ja nositelj i tu sam obveznik plaćanja doprinosa.
Sada bi htio otvoriti j.d.o.o pa me zanima sljedeće: budući da neću imati zaposlenih, da li je moguće uzeti potporu za samozapošljavnje sa biroa? Spominju se razne informacije na raznim mjestima pa sam htio upitati i ovdje.

Zadnje uređivanje Satirko : 24.02.2016. at 19:25. Reason: edit
Satirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 22:35   #290
Quote:
Satirko kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

imam pitanje u vezi j.d.o.o-a pa da možda ne otvaram novu temu, probat ću se priključiti ovdje

Imam registriran OPG u kojem sam ja nositelj i tu sam obveznik plaćanja doprinosa.
Sada bi htio otvoriti j.d.o.o pa me zanima sljedeće: budući da neću imati zaposlenih, da li je moguće uzeti potporu za samozapošljavnje sa biroa? Spominju se razne informacije na raznim mjestima pa sam htio upitati i ovdje.
Ne možeš uzeti poticaje za samozapošljavanje kad se nećeš zaposliti, plaćat ćeš doprinose na OPGu i dalje i država ti neće dati novac a da joj ništa ne vratiš
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 17:43   #291
Koliko placate knjigovodju?

Imam jednostavni d.o.o., jedini sam zaposlenik, primam mjesecnu placu, izdavati cu par faktura godisnje, razmisljam jos uvijek o tome da li da udjem u sustav PDV-a ili ne.

Kolika je realna cijena za ovu uslugu?

Do sada sam pronasao jednog za 800kn koji ne placa PDV, kaze da mi je spustila jer sam tek poceo. S druge strane moji prijatelji placaju 100 eura + 25 eura PDV, a u sustavu su PDVa pa cu probati tamo.

Naravno, ne trebam knjigovodju koji nece obaviti dobar posao, samo me zanima kolika je realna cijena za ovakav startup. Pisalo se na par zadnjih stranica da je to oko 500kn, ali bez konkretnih preporuka i objasnjenja.
slobodarazlike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 17:53   #292
Quote:
slobodarazlike kaže: Pogledaj post
Naravno, ne trebam knjigovodju koji nece obaviti dobar posao, samo me zanima kolika je realna cijena za ovakav startup. Pisalo se na par zadnjih stranica da je to oko 500kn, ali bez konkretnih preporuka i objasnjenja.
Stvarno dobar knjgovodstveni servis ti neće raditi ispod 100 EUR+PDV. U praksi sam se sreo s dosta njih i vjeruj mi da ti se isplati angažirati nekog s dobrom reputacijom. Razlika između nekog tko ti radi za 100 EUR i nekog koga ćeš naći za 70 EUR ti je razlika između toga da će ti firmu izbrisati iz registra jer knjigovođa nije predao završni račun tri godine i toga da nećeš godinama platiti kune poreza na dobit jer tvoj knjigovođa zna kompletnu regulativu i za svaku će ti situaciju dati dobar savjet kako postupiti i kako legalno ostvariti neku poreznu olakšicu. Otkad imam firmu, u usporedbi s nekime tko je samo solidan, knjigovođa mi je na svaku kunu koju sam mu platio uštedio nekih 20 u porezima.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 21:20   #293
Cijena ovisi o obimu dokumentacije ponajprije, a zatim jesi li u sustavu PDV ili nisi,koliko je zaposlenih tako da je teško generalizirati i reći nitko ti neće raditi ispod 100 eura.

Ako netko ima doslovno 5 dokumenata mjesečno za knjiženje (izvodi, ura,ira), nema zaposlenih, cijena može biti i 500 kn.

Uzmi nekoliko ponuda, odvagni i odluči, to ti je najbolje.

A svakako se slažem da dobar knjigovođa uštedi daleko više nego ga platiš.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 14:14   #294
pozdrav svima!

da malo dignem temu.. ispričavam se unaprijed zbog možda banalnih pitanja, al eto..
planiram uskoro otvoriti j.d.o.o. ili d.o.o. još nisam dokučio što je bolje, ali mislim da ću ići u smjeru d.o.o. radi kasnijeg troška prelaska. imam nekoliko pitanja, pa da krenem od reda.
stalno sam zaposlen u privatnoj firmi i imam 4100kn neto plaću. u dogovoru sa sadašnjim šefom dao bih otkaz i zaposlio se u svojoj firmi. prijavio bih se na minimalac, nije mi trenutno važno da imam tih 4100. taj trošak koji sad ima njegova tvrtka bi plaćao svaki mjesec mojoj tvrtki umjesto da sam sad zaposlen kod njega. to znači da bih imao osiguran mjesečni prihod za svoju firmu. radi se o poslu prevođenja i sličnih stvari koji zapravo radim i sad manje više od kuće. taj stalni prihod me stavlja u dobru poziciju jer ne moram brinuti hoću li imati za plaću svaki mjesec. uz to pokrenuo bih drugu djelatnost firme, proizvodnju. proizvode bih prodavao i lagano razvijao biznis, za koji bih volio da postane primarna djelatnost fime i da jednog dana zaposlim još ljudi, jer mislim da ima potencijala, no to sad nije važno.
zanima me na koji način da se približim ovoj cifri od 4000kn plaće a da mi bude najjeftinije što se tiče poreza.
drugo što mi nije baš jasno dobit i porez na nju. ako sam dobro shvatio dobit je kao što sama riječ govori, ono što dobijem kada od svih prihoda oduzmem sve rashode. sada recimo firma, i to d.o.o. ima na kraju godine 100.000kn dobiti i ja umjesto da ih sebi isplatim van i platim (koliko?) porez na to, želim taj novac ostaviti na računu firme za razvoj daljnjeg posla (kupnja sirovine za proizvodnju reicmo koju ću kupiti u 3. mjesecu sljedeće godine), kakva je tu situacija s porezom? da li to onda prelazi u temeljni kapital?
maija21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 09:41   #295
Quote:
maija21 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!
drugo što mi nije baš jasno dobit i porez na nju. ako sam dobro shvatio dobit je kao što sama riječ govori, ono što dobijem kada od svih prihoda oduzmem sve rashode. sada recimo firma, i to d.o.o. ima na kraju godine 100.000kn dobiti i ja umjesto da ih sebi isplatim van i platim (koliko?) porez na to, želim taj novac ostaviti na računu firme za razvoj daljnjeg posla (kupnja sirovine za proizvodnju reicmo koju ću kupiti u 3. mjesecu sljedeće godine), kakva je tu situacija s porezom? da li to onda prelazi u temeljni kapital?
Porez na isplatu dobiti je 12% (isto kako i na osnovicu), u prijevodu platiš još jednom porez ako isplaćuješ dobit.

Ako ostavljaš taj novac na računu za investiranje, onda je po meni najpametnije potrošiti novac prije oporezivanja, u suprotnom ćeš morati platiti 12% porez, ovako ne. Ako sam i sama dobro shvatila.
Elysian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 09:44   #296
Imam jedno pitanje na koje mi valjda nitko živ ne može odgovorit zdravo seljačkim. Pa čak niti knjigovođa.

Naime, trenutno sam jdoo i moram prenesti 25% u zakonske rezerve. Međutim, planiram investirati ove godine i onda mi ne odgovara da taj novac mora ostati zamrznut. Ne mogu nikako shvatiti jel se te zakonske rezerve mogu koristiti ili ne smiju u svrhu investiranja za daljnje poslovanje?

U prijevodu, planiram potrošiti sav novac i sad je pitanje, jel moram tih 25% čuvati (ne dirati) ili smijem i to potrošiti do zadnje lipe, bez obzira što sam jdoo?

Hvala.
Elysian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 12:18   #297
Quote:
Elysian kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje na koje mi valjda nitko živ ne može odgovorit zdravo seljačkim. Pa čak niti knjigovođa.

....
možda jer je tvoje pitanje pomalo čudno, miješaš kruške i jabuke

Quote:
Elysian kaže: Pogledaj post
...

Naime, trenutno sam jdoo i moram prenesti 25% u zakonske rezerve. Međutim, planiram investirati ove godine i onda mi ne odgovara da taj novac mora ostati zamrznut. Ne mogu nikako shvatiti jel se te zakonske rezerve mogu koristiti ili ne smiju u svrhu investiranja za daljnje poslovanje?

....
u zakonske rezerve se prenosi 25% ostvarene dobiti to znači da taj dio dobiti ne smiješ isplatiti......a, novčiće ti trošiš za što ti treba, plaćanje dobavljača, isplata plaće zaposlenicima itd, itd..
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 13:02   #298
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
možda jer je tvoje pitanje pomalo čudno, miješaš kruške i jabuke
Pretpostavljam da je to razlog... ali prvi put sam u svemu tome pa zapravo niti ne znam šta ne znam.

Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
u zakonske rezerve se prenosi 25% ostvarene dobiti to znači da taj dio dobiti ne smiješ isplatiti......a, novčiće ti trošiš za što ti treba, plaćanje dobavljača, isplata plaće zaposlenicima itd, itd..
Ok, razumijem ovaj dio da 25% ostvarene dobiti ne mogu isplatiti, ali mogu li investirati dalje bez obzira šta je to u toj nekoj rezervi? To je ključno zapravo jer ja želim potrošiti kompletan novac, osušiti račun, nikakve rezerve imati i sl. Prema svemu sudeći, ta rezerva je fiktivna u mom slučaju jer ne planiram ništa isplaćivati, samo koristiti za daljnje investiranje u posao.

Zadnje uređivanje Elysian : 06.03.2018. at 13:03. Reason: greške
Elysian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 18:12   #299
Quote:
Elysian kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je to razlog... ali prvi put sam u svemu tome pa zapravo niti ne znam šta ne znam.



Ok, razumijem ovaj dio da 25% ostvarene dobiti ne mogu isplatiti, ali mogu li investirati dalje bez obzira šta je to u toj nekoj rezervi? To je ključno zapravo jer ja želim potrošiti kompletan novac, osušiti račun, nikakve rezerve imati i sl. Prema svemu sudeći, ta rezerva je fiktivna u mom slučaju jer ne planiram ništa isplaćivati, samo koristiti za daljnje investiranje u posao.
U dvojnom knjigovodstvu imaš na jednoj strani imovinu (oprema, novac, itd), a na drugoj strani kapital i obveze.

Te zakonske rezerve su tvoj kapital, a na drugoj strani taj kapital je novac. Ti taj novac koristiš za firmu, prema tome da, možeš koristiti za investiciju.

Ono što ti gore iznad objašnjavano je da taj kapital (odnosno novac) ne smiješ isplatiti sebi kroz dobit.
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 13:32   #300
Quote:
Her-Bak kaže: Pogledaj post
U dvojnom knjigovodstvu imaš na jednoj strani imovinu (oprema, novac, itd), a na drugoj strani kapital i obveze.

Te zakonske rezerve su tvoj kapital, a na drugoj strani taj kapital je novac. Ti taj novac koristiš za firmu, prema tome da, možeš koristiti za investiciju.

Ono što ti gore iznad objašnjavano je da taj kapital (odnosno novac) ne smiješ isplatiti sebi kroz dobit.
Hvala, kužim sad!
Elysian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:12.