Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2016., 09:52   #1
Samozapošljavanje i novi porezni zakon

Dragi forumaši,
ima li ovdje onih koji su se samozaposlili uz poticaje (otvorivši jdoo ili doo) i sada su izvan sebe zbog nove osnovice za direktore?
Jesam li jedina koja je izvan sebe zbog toga?
Javite se
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 09:56   #2
i pitanje za knjigovođe: ako bih vratila poticaje, pretpostavljam da vraćam uz kamatu jer u ugovoru stoji da plaćam zatezne kamate u slučaju nepoštivanja ugovora. kako to ide, koliko bih morala platiti?

da li novce vraćam onda ja kao fizička osoba ili firma (isplaćeni su na račun firme)? manji dio sam potrošila prije nego sam saznala za ovo povećanje osnovice, naravno.

što se događa u knjigovodstvenom smislu... firma je dobila tih 25 000 i ako se ne varam to se knjiži kao prihod i više se tog "prihoda" kojeg nemam ne mogu riješiti, jel tako?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 21:44   #3
nisi jedina

ja sam 99% odlučila vratiti poticaje. rekli su mi da je zakonska zatezna kamata 12%. za ovo vraćanje nemam pojma kako ide kao ni za knjigovodstveno što se događa; nadam se da će netko odgovoriti.

nešto su mi iz grada spomenuli da će se možda omogućiti premještanje sredstava s jedne stavke troškovnika na drugu (doprinose), ali samo za onoliko koliko je ostalo od 5 mjeseci, u mom slučaju to je 3 mjeseca, ali opet to znači da ne mogu iskoristiti poticaje za ono za što sam ih uzela. pa mislim da ću vratiti.

ispada sada da od 25000 kn koje dobiješ kroz godinu dana državi vratiš skoro identičnu sumu, zapravo ti pomažu s cca 3000 kn. kakva je to pomoć???
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 17:59   #4
Ja sam riješio svoj problem, iako sam u malo drugačijoj situaciji jer mi je prošla godina dana.
Promjena ugovora u radu, zapošljavanje na neodređeno uz minimalnu plaću, odluka o supotpisniku, zapošljavanje supruge kao direktora na 1 sat mjesečno.
Dodatni trošak 150 kn, osjećaj da si zakonski i legalno zaobišao parazite i njihovu nezajažljivu pohlepu, neprocjenjiv.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 21:35   #5
Šta će to sve zahvatiti? Znam slučaj gdje je osoba osnivač, direktor i zaposlen na minimalac i tako plaća doprinose :P Znači jedini način je kao direktora zaposliti na 1 sat nekoga tko je u radnom odnosu u nekoj drugoj firmi?
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 21:37   #6
Quote:
marko26zgb kaže: Pogledaj post
Šta će to sve zahvatiti? Znam slučaj gdje je osoba osnivač, direktor i zaposlen na minimalac i tako plaća doprinose :P Znači jedini način je kao direktora zaposliti na 1 sat nekoga tko je u radnom odnosu u nekoj drugoj firmi?
Ne, ako postaviš kao direktora nekoga tko je već u radnom odnosu onda ga ne trebaš zapošljavati, a ti možeš ostati kao radnik na minimalcu.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 23:17   #7
Da da li direktor u mojoj firmi moze bit osoba koja je vec direktor u svojoj firmi (a zaposlena je negdje drugdje gdje placa tj placaju joj doprinose)

I kakve su odgovornosti tog direktora? (u smisu da znam to objasniti nekome a da se ne uplaši koječega, ako je strašljiv )

Naime bedara je za nas koji nemamo bas na ponudi takvih ljudi koji bi bili direktori i to je jos jedno "veselje" u cijeloj toj prici oko zakona. Ko ima poznanstva s ludima koji nisunezaposleni, u mirovini, koji nemaju vec svoje obrte i dooe, ili nekoga u obitelji zaposlenog, e on ce bit manje porezno opterecen, a ko nema, njemu figa. Logika? Ok retoricko pitanje ne treba odgovor, osim ova prva dva gore.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 23:34   #8
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Da da li direktor u mojoj firmi moze bit osoba koja je vec direktor u svojoj firmi (a zaposlena je negdje drugdje gdje placa tj placaju joj doprinose)

I kakve su odgovornosti tog direktora? (u smisu da znam to objasniti nekome a da se ne uplaši koječega, ako je strašljiv )

Naime bedara je za nas koji nemamo bas na ponudi takvih ljudi koji bi bili direktori i to je jos jedno "veselje" u cijeloj toj prici oko zakona. Ko ima poznanstva s ludima koji nisunezaposleni, u mirovini, koji nemaju vec svoje obrte i dooe, ili nekoga u obitelji zaposlenog, e on ce bit manje porezno opterecen, a ko nema, njemu figa. Logika? Ok retoricko pitanje ne treba odgovor, osim ova prva dva gore.
Može biti direktor u više firmi.

Odgovara za poslovanje firme, ako nadzor nađe neku grešku dobije i on kaznu kao odgovorna osoba.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 02:11   #9
Hvala, a da li firma koje sam vlasnik moze biti ovršena, ako mi stignu kakve kazne od porezne kao osobi?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 06:39   #10
Riješeno kao što sam gore opisao.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 10:20   #11
a u slučaju da se vraćaju ti poticaji, to vraća firma, jel tako? ne osoba koja ih je dobila?
moj suprug je isto dobio poticaje i sad mozgamo što i kako. glupo su to napravili jer ti poticaji više nisu poticaji, državi vratiš sve kroz godinu dana. totalna nebuloza. sigurno to neće nitko tko otvara jdoo uzeti, samo za obrt se isplati, paušalni.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 06:17   #12
Quote:
Lindelia kaže: Pogledaj post
a u slučaju da se vraćaju ti poticaji, to vraća firma, jel tako? ne osoba koja ih je dobila?
moj suprug je isto dobio poticaje i sad mozgamo što i kako. glupo su to napravili jer ti poticaji više nisu poticaji, državi vratiš sve kroz godinu dana. totalna nebuloza. sigurno to neće nitko tko otvara jdoo uzeti, samo za obrt se isplati, paušalni.
Isplati se i za jdoo.
Meni je pomoglo da pokrenem posao.

Ako ste obrtnici, vraća suprug kao osoba. Ako ste jdoo, vraća firma.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 19:33   #13
Ja mislim da trebte procitati onaj ugovor s njima, steo ste potpisali, tamo bi trebalo biti dosta toga navedeno.
A što mislite, zatvarati firmu? To vam je isto skupo, najbolje je da izgutrate tu godinu dana, mozete i stavit firmu u mirovanje, potrosite taj novaca namjenski i ispunili ste lijepo obvezu, tak i tak nije vaš, šta ćete ga vraćat...
Možete i nekog imenvat za direktora ko je zaposlen pa si isplaćivat minimalac... A kasnije ili stavljat firmu u mirovanje ili zatvarat, a vec zatvarate, sto ocito isto kosta jer moze trajat 250 ili 280 dana za vrijeme kojih si opet morate doprinose isplaćivat (to sve govorim na temelju informacija s interneta, ne iz prakse)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 19:37   #14
Ja sam za poticaje samozapošljavanja morao priložiti bjanko zadužnicu ovjerenu kod bilježnika, tako ako se ne mogu naplatiti iz firme da mogu sjesti vama na račun. Sada ne znam kako ste vi ostali radili
Nakon godinu dana ako ste sve radili po ugovoru vrate vam bjanko
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 20:27   #15
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Isplati se i za jdoo.
Meni je pomoglo da pokrenem posao.

Ako ste obrtnici, vraća suprug kao osoba. Ako ste jdoo, vraća firma.
ma ne isplati se vise. moramo odmah na početku poslovanja imati cca 6 000 kn za plaću i doprinose, a imamo i troškove knjigovodstva, prostora itd. znači recimo odmah na početku 9000 kn samo za hladni pogon, ok može vratiti novce u firmu od plaće pa je to 5000 za hladni pogon.

računali smo da treba par mjeseci da krene posao, ali ovo je jako velik teret, da moramo svaki mjesec imati za doprinose cca 2 000 kn, uz sve ovo ostalo sto moramo poplacati. racunali smo na te novce od poticaja za konkretnu jednu stvar, a ako prebacimo od toga na doprinose (ako ce se to uopce i moci), opet nam se sve poremeti, nemamo dovoljno novaca za to.

kad je moj suprug racunao isplati li mu se uzeti poticaje nije ocekivao promjenu zakona. ne vidim kako ce se isplatiti sada s ovom promjenom uzeti poticaje za jdoo ako nemate dodatna sredstva ili vec uhodan posao na crno koji na ovaj nacin samo legalizirate.

jos nismo sigurni sto da radimo. ako krene posao brzo, nema problema, ali ako ne, onda nam je bolje da vrati poticaje i da se prijavi na 2-3 sata dnevno ili jos manje dok ne krene pa kad krene lako se prijavi na 8h. nije mu cilj imati 500 kn placu. ali treba pokrenuti posao, ovako nam se cini da cemo bacati 2000 kn u vjetar od sada nadalje, a mogao bi to smanjiti na npr 500 kn.

tek je muz krenuo, nije odmah krenulo kao po špagi, imali smo problema s prostorom, mtu, ovo, ono. i sad evo treba odlučiti što s poticajima.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 20:38   #16
Lindelia, ja skroz kužim, u istoj smo situaciji. Ja sam jedan dan sigurna da ću vratiti poticaje, a drugi da neću.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 22:19   #17
Ako je direktor odoba mladja od 30, zaposlena na neodredjeno i iskoristio bi da ne mora placati doprinose na placu. Da li je to sad izvedivo s obzirom na propisanu osnovicu za placanje doprinosa?
may@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 22:26   #18
a zasto se ne prijjavi suprug na 2 ili 4 sata. Pa opravdan razlog može biti da posao jos nije krenuo...
(Osim ako u uguvoru sa HZZ-om nje uvjet da bude na 8h prijavljen!!)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 06:35   #19
Quote:
Lindelia kaže: Pogledaj post
ma ne isplati se vise. moramo odmah na početku poslovanja imati cca 6 000 kn za plaću i doprinose, a imamo i troškove knjigovodstva, prostora itd. znači recimo odmah na početku 9000 kn samo za hladni pogon, ok može vratiti novce u firmu od plaće pa je to 5000 za hladni pogon.

računali smo da treba par mjeseci da krene posao, ali ovo je jako velik teret, da moramo svaki mjesec imati za doprinose cca 2 000 kn, uz sve ovo ostalo sto moramo poplacati. racunali smo na te novce od poticaja za konkretnu jednu stvar, a ako prebacimo od toga na doprinose (ako ce se to uopce i moci), opet nam se sve poremeti, nemamo dovoljno novaca za to.

kad je moj suprug racunao isplati li mu se uzeti poticaje nije ocekivao promjenu zakona. ne vidim kako ce se isplatiti sada s ovom promjenom uzeti poticaje za jdoo ako nemate dodatna sredstva ili vec uhodan posao na crno koji na ovaj nacin samo legalizirate.

jos nismo sigurni sto da radimo. ako krene posao brzo, nema problema, ali ako ne, onda nam je bolje da vrati poticaje i da se prijavi na 2-3 sata dnevno ili jos manje dok ne krene pa kad krene lako se prijavi na 8h. nije mu cilj imati 500 kn placu. ali treba pokrenuti posao, ovako nam se cini da cemo bacati 2000 kn u vjetar od sada nadalje, a mogao bi to smanjiti na npr 500 kn.

tek je muz krenuo, nije odmah krenulo kao po špagi, imali smo problema s prostorom, mtu, ovo, ono. i sad evo treba odlučiti što s poticajima.
Gledaj, sorry, žao mi je, ali zar si ti zaista mislila pokrenuti posao bez imalo vlastitog kapitala?

Zašto se mnoge stvari koje nisu neophodne (barem ne u početku posloivanja) tipa prostora i/ili knjigovođe nabijaju kao trošak?

meni je tih 25000 puno pomoglo da se posao pokrene, tj dalo mi je financijski zamah dok je sve jeoš bilo u hladnom režimu.

PIšeš da još nisi sigurna čime ćete se baviti. Čemu će ti poslovni prostor ako još ni ne znaš što ćete raditi?!

Oprosti još jednom, ali niste li malo bezglavo ušli u sve to?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 01:41   #20
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Gledaj, sorry, žao mi je, ali zar si ti zaista mislila pokrenuti posao bez imalo vlastitog kapitala?

Zašto se mnoge stvari koje nisu neophodne (barem ne u početku posloivanja) tipa prostora i/ili knjigovođe nabijaju kao trošak?

meni je tih 25000 puno pomoglo da se posao pokrene, tj dalo mi je financijski zamah dok je sve jeoš bilo u hladnom režimu.

PIšeš da još nisi sigurna čime ćete se baviti. Čemu će ti poslovni prostor ako još ni ne znaš što ćete raditi?!

Oprosti još jednom, ali niste li malo bezglavo ušli u sve to?
Pa naravno da smo zapoceli sa vlastitim kapitalom, ali nemamo bezgranican vlastiti kapital, vec se gotovo skroz istrosio sa svim troskovima. Znamo s cim cemo se baviti, i prostor za tu djelatnost moramo imati. Potrebni su MTU koji moraju biti ispunjeni, ne moze se obavljati ta djelatnost u npr stanu. Isto tako moramo plaćati knjigovođu pa na tome ne možemo uštediti.

Posao polako krece, ali jako polako... bilo je tu dosta troskova koje nismo očekivali da će nas zadesiti, a ova porezna reforma nas je skroz poklopila. Kad bismo znali da će sad to krenuti u roku mjesec, dva, pa i tri, ne bismo vraćali poticaje, ali u pokretanju biznisa dosta toga ovisi i o sreći.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.