Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2013., 17:03   #4321
jednostavno pitanje, dali se cm kotlic u jednostavnost rada i rukovanja te iskoristivisti moze pariti s bio. junko ili pelingom. Kakva su konkretna iskustva korisnika?
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 17:09   #4322
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Fakat sve muški , tamo kod drvosjeća imamo dvije forumašice koje vole Boscha , a imali smo i Belu Radu dok je ugljenarila, sad kad je prešla na pelet samo stisne gumbek i Feroli prede ko maca.
nije istina....evo, ja vas iz prikrajka promatram i osluškujem kaj budete pametnog zaključili
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Old 24.03.2013., 17:22   #4323
Quote:
Samsung081 kaže: Pogledaj post
Strah je cudo

Ne razumijem ovu tematiku do kraja pa zbog toga pitam. Sada mi npr pada na pamet da li ce ovaj kamin/pec raditi non stop sa 100% snagom? Hoce li se gasiti ili ce non stop morati da radi da bi odrzao temp. Koliko vidim za nekih 12 h grijanja bilo bi idealno da se ugasi nekih 3-6 puta i kada se upali da radi sa nekih 70% snage jer je to najoptimalnije?

Grijesim li?
Kao i svi pored dobrog grijanja ocekujemo i malu potrosnju tipa za ovako nesto 1.5 kg/h Je li to realno ocekivati za ovu pec i ovaj prostor?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Interio kao i pelling ima 5 snaga rada. 1 snaga 4 kw a peta 14 kw. Sve vec unaprijed nastimano.
Ako zadate temperaturu 60 C kamin ce do 56 C raditi u petoj snazi i onda smanjuje u 4-tu. Svaki stupanj vise, snaga manje. Kada kamin dostigne zadanu temp radi u snazi 1 tj. 4 kw.

Ako je i ovo previse, 3 stupnja iznad zadane se gasi i ceka ponovno paljenje.

1 kg peleta = 5 kw x 0,93 ( iskoristenje ) je oko 4,5 kw. Izracunajte si potrosnju sada sami.
novi13 is offline  
Old 24.03.2013., 17:32   #4324
Quote:
RobyH kaže: Pogledaj post
jednostavno pitanje, dali se cm kotlic u jednostavnost rada i rukovanja te iskoristivisti moze pariti s bio. junko ili pelingom. Kakva su konkretna iskustva korisnika?
Biojunko i pelling su KOTLOVI NA PELET, za razliku od cm koji prodaje jos uvijek kotao na cvrsto gorivo sa plamenikom. Kada izbace peltec moze se usporedjivati sa ova dva.

A zasto ugradjujete solarne ploce za toplu vodu, je li se to uopce isplati?
Bas me zanima kolika je investicija i kada planirate da ce se vratiti.
Puno puta sam pravio kalkulacije za obiteljske kuce u Bosni i uvijek se pokazalo da se investicija nece nikada vratiti.
novi13 is offline  
Old 24.03.2013., 17:35   #4325
Smile

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ha ha , pa nisam rekao kad mu treba 3 kW , u svibnju recimo. Ovo kako je počelo sa snijegom krajem ožujka moram se malo i ja korigirati.

Tih 3 kiloWata sam naravno odvalio onako iz rukava , računajući da bilo koji mali kotao nema snagu ispod 14 kW.

Tu je zapravo trik, ispod 15 kW nema norme, i tu je raspašoj, mogu reći da imam najboljeg , najvećeg , i sve mi plavuše moraju vjerovati jer nema metra ispod 15 cm, pardon kW, ali bude uskoro ha ha ,

Je nam ga skrojila naša draga teta Angela samo 4 cm , ja tu tetu ne kužim pa kaj ona misli sa 4 cm, kaj bu s tim
Ha ha duhovito moram rec.Nemoramo uvijek biti smrtno ozbiljni. Razgovarao sam s covjekom iz cm tehnicke sluzbe,objasnio mi je neke detalje o kotlu EKO CK. njegov je savjet da u mom slucaje uzmem P20kw i uzmem najmanji plamenik od 14kw. KOTAO p 20 ima puno vecu povrisinu za predaju topline ako sam dobro razumio pa bi mu i iskoristivost trebala biti bolja.Snaga se moze i dodatno smanjiti ali s obzirom da je i spremnik u kombinaciji pokusat cu mu naci program koji kotlu najbolje odgovara pa da on radi punim plucima na moju radost i veseljeSavjete autoriteta na formu pozorno pratim pozorno procitam i pokusavam nauciti sto vise . Ako grijesim molim ispravite me.
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 17:56   #4326
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Biojunko i pelling su KOTLOVI NA PELET, za razliku od cm koji prodaje jos uvijek kotao na cvrsto gorivo sa plamenikom. Kada izbace peltec moze se usporedjivati sa ova dva.

A zasto ugradjujete solarne ploce za toplu vodu, je li se to uopce isplati?
Bas me zanima kolika je investicija i kada planirate da ce se vratiti.
Puno puta sam pravio kalkulacije za obiteljske kuce u Bosni i uvijek se pokazalo da se investicija nece nikada vratiti.
solarnu pripremu tople vode ugradjujem iz vise razloga.Mislim da ce u buducnosti energenti dodazno poskupiti. plus toga one dolaze u kombinaciji s solarnom elektranom i s njima se ostvaruje visa cijena otkupne cijene kw od povlastenog prizvodjaca tako da se na kraju puno brze isplate. Krov je orijentiran na jug pa ce ploce davati max od sebe. vjerujem u cisto i obnovljivo pa ne gledam svaku lipu. Dugorocno ce se isplatiti a srce mi je na mjestu jer radim nesto dobro za okolis u kojem svi zajedno zivimo.
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 18:07   #4327
Znam razliku izmedju kotla na pelet i cm kotla.PEL TEC dolazi na trziste ovu jesen a ja zurim. Malo sam oprezan i pitam dali pravi pelet kotao u eksploataciji radi manje problema manje trosi i jednostavniji je za rukovanje od modificiranog kotla s krutih goriva uz pomoc pelet plamenika? Cijena cijelog kompleta se malo razlikuje servisna sluzba je navodno dobro organizirana.Sjecam se jednog posta u kojem pise da su neke rupe na bio junko premale. Kakva su iskustva korisnika servisera i instalatera,pozitivna i negativna.
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 18:44   #4328
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
nije istina....evo, ja vas iz prikrajka promatram i osluškujem kaj budete pametnog zaključili
lako je tebi iz prikrajka priomatrati kad te netko grije
ramzay is offline  
Old 24.03.2013., 19:10   #4329
Quote:
RobyH kaže: Pogledaj post
Znam razliku izmedju kotla na pelet i cm kotla.PEL TEC dolazi na trziste ovu jesen a ja zurim. Malo sam oprezan i pitam dali pravi pelet kotao u eksploataciji radi manje problema manje trosi i jednostavniji je za rukovanje od modificiranog kotla s krutih goriva uz pomoc pelet plamenika? Cijena cijelog kompleta se malo razlikuje servisna sluzba je navodno dobro organizirana.Sjecam se jednog posta u kojem pise da su neke rupe na bio junko premale. Kakva su iskustva korisnika servisera i instalatera,pozitivna i negativna.


Pa ne treba neka velika pamet da se zaključi da su se dečki iz JUNKA malo zaigrali sa veličinom cijevi. Ovo je pogled odozgor na VBR sa turbulatorima. Ono malo smeđe i sjajno sa žicama je senzor temperature, pa dečki dragi tako ni moji unuci ne bi spojili glavni senzor, koji upravlja sa svim funkcijama kotla.

Bez obzira na neke dobre zamisli, šamotirano ložište i VBR sa turbulatorima , konstruktori su pokazali totalno nepoznavanje pravila struke.

Fotka je već bila na ovom forumu i relativno je stara , ako netko ima noviju , sa nekog novijeg modela bilo bi lijepo da je tu postavi

Zadnje uređivanje ramzay : 24.03.2013. at 19:17.
ramzay is offline  
Old 24.03.2013., 19:13   #4330
izrada peleta

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
a tako sve lijepo izgleda na JUBITO u .
probao i zato bum najvjerojatnije prodal ferolijev plamenik. da odvozim piljevinu iz tvornice namještaja mi plačaju 100 kn. pa sam poćel samogradnju plamenika. prvi pokušaji dosta dobri. kad bu gotovo šaljem ti slike.
ivek-k is offline  
Old 24.03.2013., 19:37   #4331
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post


Pa ne treba neka velika pamet da se zaključi da su se dečki iz JUNKA malo zaigrali sa veličinom cijevi. Ovo je pogled odozgor na VBR sa turbulatorima. Ono malo smeđe i sjajno sa žicama je senzor temperature, pa dečki dragi tako ni moji unuci ne bi spojili glavni senzor, koji upravlja sa svim funkcijama kotla.

Bez obzira na neke dobre zamisli, šamotirano ložište i VBR sa turbulatorima , konstruktori su pokazali totalno nepoznavanje pravila struke.

Fotka je već bila na ovom forumu i relativno je stara , ako netko ima noviju , sa nekog novijeg modela bilo bi lijepo da je tu postavi
ako sam dobro skužil vbr cijevi su postavljene okomito.ak je tako to je čisti pomašaj,
ivek-k is offline  
Old 24.03.2013., 19:51   #4332
Dobio sam prof proracun potreba moje kuce kroz godinu.U obzir je uzeta namorska visinazemljopisni polozaj kuce i nivo izolacija.Kolektor 2 solarne ploce spremnik 800l i pelet izvor topline 20 kw. Rezultati su ovakvi:

total fuel and el consuption of system(Etot) 18,577kwh
toal energy consuption(Quse) 14,244kwh
system performance o.77
overall solar thermal energy
colector area 4m2
solar fraction total 13,7%
solar fraction hot water 31,1%
solar fraction building 3,6%
total annual field yield 2.138kwh
colector field yield relating to gros area 534.5kwh/m2/year
colector field yield to aperture area 593.9kwh/m2/year
max fuel savings 521,5 kg(pelets)
max energy savings 2,607kwh
component overview
boiler pelet boiler 20kw
total eficiency 72,6%
energy from to the system (Qaux) kwh 13,456
fuel and electrical energy consuption (Eaux) 18,547
energy savings thermal kwh 2,607
hot water demand
volumen with dravl/daily consuption l/d 194
temperature seting 50 c
energy demand 3,116 kwh
pump space heating loop pump
circuite presure pump 0.025 bar
flow rate 1,509 l/h
el energy consuption 19,6 kwh
pump solar loop pump
flow rate 144 l/h
fuel and electrical enrgy consumption (Epar) 9.7 kwh
storage tank Bufer tank 800 l
heat losses 474 kwh

to je to strucnjaci

1 kg peleta je otrilike 4.5kwh pa ispada da trbam 4150 kg peleta kroz godinu
valjda sam dobro izracunao molim ispravite me ako grijesim hvala
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 19:58   #4333
znaci bio junko je na papiru pec na pelet ali treba vremena da odraste i prebrode djecije bolesti a sta velite za pecicu iz durgog tabora termoflux?
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 20:14   #4334
Quote:
RobyH kaže: Pogledaj post
Dobio sam prof proracun potreba moje kuce kroz godinu.U obzir je uzeta namorska visinazemljopisni polozaj kuce i nivo izolacija.Kolektor 2 solarne ploce spremnik 800l i pelet izvor topline 20 kw. Rezultati su ovakvi:

total fuel and el consuption of system(Etot) 18,577kwh
toal energy consuption(Quse) 14,244kwh
system performance o.77
overall solar thermal energy
colector area 4m2
solar fraction total 13,7%
solar fraction hot water 31,1%
solar fraction building 3,6%
total annual field yield 2.138kwh
colector field yield relating to gros area 534.5kwh/m2/year
colector field yield to aperture area 593.9kwh/m2/year
max fuel savings 521,5 kg(pelets)
max energy savings 2,607kwh
component overview
boiler pelet boiler 20kw
total eficiency 72,6%
energy from to the system (Qaux) kwh 13,456
fuel and electrical energy consuption (Eaux) 18,547
energy savings thermal kwh 2,607
hot water demand
volumen with dravl/daily consuption l/d 194
temperature seting 50 c
energy demand 3,116 kwh
pump space heating loop pump
circuite presure pump 0.025 bar
flow rate 1,509 l/h
el energy consuption 19,6 kwh
pump solar loop pump
flow rate 144 l/h
fuel and electrical enrgy consumption (Epar) 9.7 kwh
storage tank Bufer tank 800 l
heat losses 474 kwh

to je to strucnjaci

1 kg peleta je otrilike 4.5kwh pa ispada da trbam 4150 kg peleta kroz godinu
valjda sam dobro izracunao molim ispravite me ako grijesim hvala
moj savjet je da NEkupuješ kolektor već heat pipe cijevi. imaju veću iskoristivost i griju na nižoj temperaturi. za taj sistem ti treba i manje solarne tekučine jer u cijevima ne kola solarna tekučina več imaju svoj vlastiti fluid.
ivek-k is offline  
Old 24.03.2013., 20:34   #4335
Ivek te heat pipe cijevi su oni vakumski kolektori ili je to nesto drugo?kakav je omjer dobiveno ulozeno? Sory ak pitam gluposti
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 20:39   #4336
uz pomoc dobrih ljudis ovog foruma nadam se da cu uspjeti ovo izgurati do kraja na najbolji moguci nacin. Kad to sve postavim vidjet cemo kako to radi upraksi,koliko trosi itd
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 20:53   #4337
Quote:
RobyH kaže: Pogledaj post
Ivek te heat pipe cijevi su oni vakumski kolektori ili je to nesto drugo?kakav je omjer dobiveno ulozeno? Sory ak pitam gluposti
prva generacija su bili kolektori, druga generacija vakum kolektori. treča generacija heat pipe. ukucaj na guglu sunspot-solar.info i budeš videl. jesu to vakum kolektori ali svaka cijev za sebe vezana u komplet jedan komplet od trideset cijevi dovoljan da po ljeti u SZ HR grije 500 l vode
ivek-k is offline  
Old 24.03.2013., 21:37   #4338
Hvala za info,to mi pojednostavljuje jos jedan problem. naime kvadraturu krova trebam za solarnu elektranu. Ima li tko iskustva s najmnjim pellingom? imaju li i oni neke nedostatke kao junko?
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 21:55   #4339
sutra cu kontaktirati uvoznika da vidim konkretno omjer cijene i ucinka hvala jos jednom Ivek
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 22:27   #4340
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
pametno rezoniraš.
puno toga si dobrog rekao tako da se nema što puno dodati,
ipak

1. kamin obavezno (san svakog koji se grije, nazovimo to rezervno napajanje )
2. 1000 l spremnik, ako imaš novaca bojler tople vode odvojeno, sve kako si napisao. cijena odvojenog bojlera tople vode je velika mana ali recimo da tvoje solarno može zagrijati spremnik od 1000l na 40C, za kupanje ti je malo ali za podno grijanje gdje je temp. polaz po sadašnjem vremenu 25C može biti dovoljno za grijanje kuće jedan a možda i dva dana. solarna spirala u spremniku obavezna.
3. može i veći kotao ako imaš spremnik, nije pogrešno. znači tvoj navedeni je ok.
4. hidrauličko spajanje napraviti da ti kotao može grijati spremnik ali i samo toplu vodu bez spremnika
5. tri kolektora malo za grijanje, dosta za toplu vodu, ako ih uzmeš više možda ćeš ih morati (dio) pokrivati preko ljeta
6. ako te interesira kako jedan takav sustav izgleda javi mi se možeš doći u sesvete pogledati (ako ti nije daleko)
bok imam par pitanja u vezi nekih detalja
kamin s hidro funkcijom koliko kw snage otprilike? pretpostavljam da je desetak dosta
znaci preporuka je odvojeni sprmnik stv 300l i 800 do 1000 l spremnik vode z
aa grijanje
solar spojiti na oba spremnika?
koko ih spojiti medjusobno?
koliko bi bilo potrebno hot pipe cijvi da pomirim potrbu za toplom vodom i neku min potrebu za malim dogrijavanjem sistema podnog grijanja u nekim prijelaznim razdobljima prpljece jesen kad mi je dovoljno 3 kw kak veli Ramzey
RobyH is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:07.