Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2010., 19:04   #41
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Može.

Počni s jebenim čitanjem jebene teme, pa jebeno pitaj što ti jebeno nije jebeno jasno.
Pardon my French.


Tvoj post je još blag lastane,kakav bi tek odgovor od mene dobio...
Nixxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 22:13   #42
meni jednostvno nije jasno kako netko može samo napisati post bez da uopće pročita jednu stranicu teme.
ovdje je jedna jedina.
i onda još na taj način.
današnja mladež...

ontopic.
jel se broji i naslov u eseju ili ne? meni je previše točno tih 6 riječi, a jednostavno ne znam što mogu izbaciti. 300 riječi sam jedva uspjela, više ne ide...
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 22:32   #43
Quote:
enedielle kaže: Pogledaj post
meni jednostvno nije jasno kako netko može samo napisati post bez da uopće pročita jednu stranicu teme.
ovdje je jedna jedina.
i onda još na taj način.
današnja mladež...

ontopic.
jel se broji i naslov u eseju ili ne? meni je previše točno tih 6 riječi, a jednostavno ne znam što mogu izbaciti. 300 riječi sam jedva uspjela, više ne ide...
Naslov se ne bi trebao računati; obično je zadan.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 22:37   #44
znači kad nije zadan se broji?

ma dosta eseja . subota navečer je.
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 23:42   #45
Unhappy pomoć-antropologija

Hej! Uzela sam kao izborni predmet antropologiju turizma i prvi dio sam prošla ali drugi nikako nemogu!!! Stvar je u tome da trebam napisat esej na jednu od sljedećih tema:1. history and geography of tourism 2. cross-disciplinary approaches to tourism 3. culture and/or heritage in tourism environments 4. the production and reproduction of cultural sense 5. coping with tourist: cultural reactions 6. tourism and development: a cultural-ecological approach
naravno esej treba biti na eng jer je profesor na španjolskom,već sam dvaput pala i ovo mi je zadnja šansa! Svaki pu dobijem odgovor da ne razmišljam kao antropolog! E sad...šta to zapravo znači? imate li kakvu preporuku?? Ja pišem dosta umjetničko i to mi ide ali nemam pojma što znači pisat "antropološki" molim vas da mi pojasnite ili date neke savjete za bilo koju temu,vi ste mi zadnja tema,ćak ni google nema odgovor :P
lorchyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 11:14   #46
molim vas samo mi napišite kojih točaka se trebam dodirnut antropološki!
lorchyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 11:25   #47
Quote:
lorchyy kaže: Pogledaj post
naravno esej treba biti na eng jer je profesor na španjolskom,već sam dvaput pala i ovo mi je zadnja šansa! Svaki pu dobijem odgovor da ne razmišljam kao antropolog! E sad...šta to zapravo znači? imate li kakvu preporuku?? Ja pišem dosta umjetničko i to mi ide ali nemam pojma što znači pisat "antropološki" molim vas da mi pojasnite ili date neke savjete za bilo koju temu,vi ste mi zadnja tema,ćak ni google nema odgovor :P
Pisati antropološki znači, kao prvo, pisati znanstveno. Mani se zasad umjetničkog dojma.

Za početak, izvuci neku definiciju antropologije i čime se ona bavi. Napiši to ovdje.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 11:40   #48
Antropologija je disciplina koja proučava ljudski život i kulturu, te sličnosti i razlike među ljudima: kako ljudi žive, što rade, što misle i kako se odnose prema okolini. Osim toga, antropologija proučava kako se razvijala ljudska rasa, te kako su nastajala i nestajala ljudska društva, ali je okrenuta i sadašnjosti i budućnosti ljudskog roda.
Ewo jesam...ali sada kako to primijeniti na turizmu...prošli put sam pisala o
culture and/or heritage in tourism environments uključujući i hrv obalu dala sam poveznice i različitosti i opet je bilo krivo...sada sam razmišljala da počnem sa temom ekologije...neznam ni sama više...
lorchyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 11:47   #49
Quote:
lorchyy kaže: Pogledaj post
Antropologija je disciplina koja proučava ljudski život i kulturu, te sličnosti i razlike među ljudima: kako ljudi žive, što rade, što misle i kako se odnose prema okolini. Osim toga, antropologija proučava kako se razvijala ljudska rasa, te kako su nastajala i nestajala ljudska društva, ali je okrenuta i sadašnjosti i budućnosti ljudskog roda.
OK. To je neki početak.
Quote:
Ewo jesam...
Još jednom da vidim owakwo pisanje i komunikacija je gotova.
Quote:
ali sada kako to primijeniti na turizmu...prošli put sam pisala o
culture and/or heritage in tourism environments uključujući i hrv obalu dala sam poveznice i različitosti i opet je bilo krivo...sada sam razmišljala da počnem sa temom ekologije...neznam ni sama više...
Nije problem što, već kako.
Sad, nisam vidio tvoj prethodni esej. Ne znam ni što ti je profesor rekao osim da “ne razmišljaš kao antropolog”; obično se onda profesora pita za savjet i možda koji primjer.

Jesi li dobila ikakve smjernice i savjete?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 11:57   #50
Smile

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
OK. To je neki početak.

Još jednom da vidim owakwo pisanje i komunikacija je gotova.

Nije problem što, već kako.
Sad, nisam vidio tvoj prethodni esej. Ne znam ni što ti je profesor rekao osim da “ne razmišljaš kao antropolog”; obično se onda profesora pita za savjet i možda koji primjer.

Jesi li dobila ikakve smjernice i savjete?
U redu,oprosti. Nastavljamo daljnju komunikaciju bez "w"

Ovo sam dobila u njegovom predzadnjem mailu kada sam ga pitala za savjet kako napisati esej za prolaz :
..Nevertheless, if you want some advice to write essays (it does not matter if it is for anthropology or for any other discipline) you must consider the following. First: think what you want to write about before you actually start writing => do not use the writing time to think and do not think as you write. Second: order your ideas inside the text, make an introduction to explain what are you doing and why are you doing so, explain (if appropriate) how you did it and include a conclusion to summarise the findings. Third: the data you are to include in your paper must come either from scientific (ethnographic in anthropological research) observation, scientific literature (texts, other authors' research) or your own inferences and logical thinking derived from the other two main sources. I promise you that if you follow these three easy recommendations, at least, you will produce serious texts that no teacher could ever question.

Ja sam po tim smjernicama napisala esej pogotovo ovo iz druge točke ali mi je onda napisao da imam previše copy-paste...
Neznam drugačije kako citirati antropologe ili njihove riječi...kada sam to sumirala stavila sam opet npr. kao što je rekao poznati antropolog i onda sam opet kopirala njegovu izjavu...problem je što je profesor bio iz španjolske i gostovao je na faxu samo tjedan dana i imao predavanja na jako lošem engleskom i zato nisam ništa naučila i ne znam napisati taj esej. Drugi svi studiraju tu antropologiju a ja sam ju izabrala kao izborni predmet jer ja studiram francuski.
lorchyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 12:22   #51
Quote:
lorchyy kaže: Pogledaj post
Ovo sam dobila u njegovom predzadnjem mailu kada sam ga pitala za savjet kako napisati esej za prolaz :
..Nevertheless, if you want some advice to write essays (it does not matter if it is for anthropology or for any other discipline) you must consider the following. First: think what you want to write about before you actually start writing => do not use the writing time to think and do not think as you write. Second: order your ideas inside the text, make an introduction to explain what are you doing and why are you doing so, explain (if appropriate) how you did it and include a conclusion to summarise the findings. Third: the data you are to include in your paper must come either from scientific (ethnographic in anthropological research) observation, scientific literature (texts, other authors' research) or your own inferences and logical thinking derived from the other two main sources. I promise you that if you follow these three easy recommendations, at least, you will produce serious texts that no teacher could ever question.
Kao što sam i mislio: glavnina problema leži u tome da u dosadašnjem školovanju nisi naučila pisati eseje.
Quote:
Ja sam po tim smjernicama napisala esej pogotovo ovo iz druge točke ali mi je onda napisao da imam previše copy-paste...
Neznam drugačije kako citirati antropologe ili njihove riječi...kada sam to sumirala stavila sam opet npr. kao što je rekao poznati antropolog i onda sam opet kopirala njegovu izjavu...problem je što je profesor bio iz španjolske i gostovao je na faxu samo tjedan dana i imao predavanja na jako lošem engleskom i zato nisam ništa naučila i ne znam napisati taj esej. Drugi svi studiraju tu antropologiju a ja sam ju izabrala kao izborni predmet jer ja studiram francuski.
Ne, nije problem u predavanjima na lošem engleskom ni u kratkom gostovanju. Problem je u tome što ne znaš pisati eseje, što nije bio posao tog profesora da te nauči.

Dakle, pitanje se svodi na “kako napisati esej?”, a ne “kako razmišlja antropolog?”. To je velik korak.

Ponovit ću ukratko ono što se već može naći na ovom podforumu.
Esej ima krajnje jednostavnu strukturu. Prvi je odlomak uvod; u njemu treba stajati nekoliko rečenica koje čitatelja uvode u problematiku.
Zatim u sljedećem odlomku u par rečenica navedeš tezu koju ćeš obrađivati, a koja mora biti specifična, te argumente kojima ćeš se služiti. Ukratko, “tvrdim to, to i to, a to tvrdim zato, zato i zato”.
Sljedeći odlomci uzimaju jedan po jedan ranije navedeni argument i obrazlažu ih.
Na kraju dolazi zaključak, u kojemu – zaključuješ. Jedan je od lakših načina zaključivanja kratko ponavljanje teze i argumenata formulirano tako da se vidi da si tezu dokazala.

To je ono što se tiče strukture.

Sadržajno, copy/paste izbjegavaj. Parafraziraj. Ako je esej kraći, posebno parafraziraj sve što nisu osobito kratki citati.
Nadalje, citati nisu nešto oko čega gradiš esej. Ako te profesor upozorio na previše copy/pastea, prilično je izvjesno da si upravo to radila. Imaš svoju tezu koju argumentiraš čime već možeš, no citat eventualno možeš upotrijebiti kao objašnjenje.

I još jednom pažljivo pročitaj sve što ti je profesor napisao jer mi se ne da ponavljati njegove riječi.
Pisanje koncepta, gdje ćeš samo skicirati strukturu na način koji sam ti opisao, može ti dosta pomoći u odvajanju vremena za razmišljanje i vremena za pisanje.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 22:56   #52
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post

Još jednom da vidim owakwo pisanje i komunikacija je gotova.



A ja cu sad sve prebaciti na onu temu o pisanju eseja.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 08:57   #53
Lastne bok, konačno neko tko će ovim klincima dati dobar savjet o pisanju eseja. prošle godine sam imao problema s esejem za svoga klinca, ali sad sam postao tata-mata. Klinci ne kuže što se od njih zapravo traži da napišu... Bogu hvala sad već ima nekoliko siteova koji se time bave


Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Kao što sam i mislio: glavnina problema leži u tome da u dosadašnjem školovanju nisi naučila pisati eseje.

Ne, nije problem u predavanjima na lošem engleskom ni u kratkom gostovanju. Problem je u tome što ne znaš pisati eseje, što nije bio posao tog profesora da te nauči.

Dakle, pitanje se svodi na “kako napisati esej?”, a ne “kako razmišlja antropolog?”. To je velik korak.

Ponovit ću ukratko ono što se već može naći na ovom podforumu.
Esej ima krajnje jednostavnu strukturu. Prvi je odlomak uvod; u njemu treba stajati nekoliko rečenica koje čitatelja uvode u problematiku.
Zatim u sljedećem odlomku u par rečenica navedeš tezu koju ćeš obrađivati, a koja mora biti specifična, te argumente kojima ćeš se služiti. Ukratko, “tvrdim to, to i to, a to tvrdim zato, zato i zato”.
Sljedeći odlomci uzimaju jedan po jedan ranije navedeni argument i obrazlažu ih.
Na kraju dolazi zaključak, u kojemu – zaključuješ. Jedan je od lakših načina zaključivanja kratko ponavljanje teze i argumenata formulirano tako da se vidi da si tezu dokazala.

To je ono što se tiče strukture.

Sadržajno, copy/paste izbjegavaj. Parafraziraj. Ako je esej kraći, posebno parafraziraj sve što nisu osobito kratki citati.
Nadalje, citati nisu nešto oko čega gradiš esej. Ako te profesor upozorio na previše copy/pastea, prilično je izvjesno da si upravo to radila. Imaš svoju tezu koju argumentiraš čime već možeš, no citat eventualno možeš upotrijebiti kao objašnjenje.

I još jednom pažljivo pročitaj sve što ti je profesor napisao jer mi se ne da ponavljati njegove riječi.
Pisanje koncepta, gdje ćeš samo skicirati strukturu na način koji sam ti opisao, može ti dosta pomoći u odvajanju vremena za razmišljanje i vremena za pisanje.
Lucijan39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 10:37   #54
:)

Quote:
Je li ovo dobro? Mislim, ovo je najbolje što mogu. Mislim da sam se držao smjernice, razdvoji pravilno odlomke, povezivao ključne riječi, povezao uvod i zaključak, svaki odlomak ima do pet riječi i tako to. Pisao me na način i pravila koja su opisani u ovom priručniku. Pa, ako nekoga zanima kako bi trebao izgledati esej, eto.
Ovaj link ne radi...:/
Sunčii is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 10:40   #55
Pročitaj još jednom što je Lastan napisao par postova iznad - jako je korisno.
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 20:39   #56
heii trebaam veliku pomooć, što prije danas!! piše esej onak već 3 sata i jako mi je težak, pročitala sam dio knjige ali problem je sta uopce ne razumijem... dakle, imam smjernice s kojima mi treba pomoć neke od bnjih sam već napisala. pa, evo smjernica:
koji se temeljni motivi javljaju u djelu i kakav je odnos pjesnika prema njima.
kakav je svjetonazor pokazan u dijelu te ga povezite sa duhom tog razdoblja u kojem djelo nastaje
na kojim se kontarastima temelji ovo djelo
kako djeluju pjesnicke slike koje se javljaju u djelu
uočite u djelu paradoks i odredite njegovu ulogu u tekstu + citat
analizirajte stih, strofu i pjesnicki jezik
uočite stilska obilježja razdoblja kojem tekst pripada
izdvojite iz teksta kršćansku poruku čitateljima te ju komentirajte
prikažite kompoziciju ovog djela u cjelini i objasnite njeno preneseno znacenje
odredite mjesto djela u autorovu stvaralacku opusu i razdoblje kojem pripada


MOLIM VAS POMOĆ!! stvarno sam nadrapala ak mi netko ne pomogne. gine mi popravni......
__________________
najbolje biti dijete, nit si dlakav nit imas pojma o pojmu :)
-stella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 21:44   #57
Quote:
-stella- kaže: Pogledaj post
heii trebaam veliku pomooć, što prije danas!! piše esej onak već 3 sata i jako mi je težak, pročitala sam dio knjige ali problem je sta uopce ne razumijem... dakle, imam smjernice s kojima mi treba pomoć neke od bnjih sam već napisala. pa, evo smjernica:
koji se temeljni motivi javljaju u djelu i kakav je odnos pjesnika prema njima.
kakav je svjetonazor pokazan u dijelu te ga povezite sa duhom tog razdoblja u kojem djelo nastaje
na kojim se kontarastima temelji ovo djelo
kako djeluju pjesnicke slike koje se javljaju u djelu
uočite u djelu paradoks i odredite njegovu ulogu u tekstu + citat
analizirajte stih, strofu i pjesnicki jezik
uočite stilska obilježja razdoblja kojem tekst pripada
izdvojite iz teksta kršćansku poruku čitateljima te ju komentirajte
prikažite kompoziciju ovog djela u cjelini i objasnite njeno preneseno znacenje
odredite mjesto djela u autorovu stvaralacku opusu i razdoblje kojem pripada


MOLIM VAS POMOĆ!! stvarno sam nadrapala ak mi netko ne pomogne. gine mi popravni......
Sto ti, zapravo, hoces?
Za pocetak, pokusaj zamisliti da nisi stella, nego neki forumas xy koji nabasa na tvoj post. Primijeti da nisi nigdje spomenula djelo koje obradjujes.
S druge strane, smjernice koje si navela ovdje vise su nego jasne.

Inace, kaze se ne gine mi popravni.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 23:54   #58
Quote:
-stella- kaže: Pogledaj post
heii trebaam veliku pomooć, što prije danas!! piše esej onak već 3 sata i jako mi je težak, pročitala sam dio knjige ali problem je sta uopce ne razumijem... dakle, imam smjernice s kojima mi treba pomoć neke od bnjih sam već napisala. pa, evo smjernica:
koji se temeljni motivi javljaju u djelu i kakav je odnos pjesnika prema njima.
kakav je svjetonazor pokazan u dijelu te ga povezite sa duhom tog razdoblja u kojem djelo nastaje
na kojim se kontarastima temelji ovo djelo
kako djeluju pjesnicke slike koje se javljaju u djelu
uočite u djelu paradoks i odredite njegovu ulogu u tekstu + citat
analizirajte stih, strofu i pjesnicki jezik
uočite stilska obilježja razdoblja kojem tekst pripada
izdvojite iz teksta kršćansku poruku čitateljima te ju komentirajte
prikažite kompoziciju ovog djela u cjelini i objasnite njeno preneseno znacenje
odredite mjesto djela u autorovu stvaralacku opusu i razdoblje kojem pripada


MOLIM VAS POMOĆ!! stvarno sam nadrapala ak mi netko ne pomogne. gine mi popravni......
Prvo saznaj o kojem je djelu riječ.
Potom ga pročitaj.
Onda se javi za daljnje smjernice.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 17:52   #59
Quote:
-stella- kaže: Pogledaj post
na kojim se kontarastima temelji ovo djelo
...
analizirajte stih, strofu i pjesnicki jezik
...
izdvojite iz teksta kršćansku poruku čitateljima te ju komentirajte
...
Ovo već govori puno. Bit eseja o nekom djelu je da zapravo prepričaš kaj već piše u djelu kojeg analiziraš.

Evo, već sad možeš reći da je poruka kršćanska. Bolje nemoj da je ja komentiram

Ima i drugi način: sigurno je već netko napisao već esej o tome, dakle Google i....

Osim toga, kako ćete vi klinci pisati eseje ako vas nitko nije tome naučio?? To je kao da ti netko kaže evo ti ključevi auta, odvezi se u Karlovac, a ti auto nikad u životu vozio...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:50   #60
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Osim toga, kako ćete vi klinci pisati eseje ako vas nitko nije tome naučio?? To je kao da ti netko kaže evo ti ključevi auta, odvezi se u Karlovac, a ti auto nikad u životu vozio...
Djecu se još manje uči govoriti, a ponajmanje misliti - ali, rekao bih da se u ovom konkretnom slučaju problem ipak krije u nečem drugom:

"!! piše esej onak već 3 sata i jako mi je težak, pročitala sam dio knjige ali problem je sta uopce ne razumijem"

Dakle, krenula je u pisanje eseja nakon pročitanog dijela knjige koji uopće nije razumjela - da su je ne znam kako učili pisati esej, teško bi joj uspjelo napisati išta smisleno s ovakvim polaznim elementima.

Rekao bih da bi, u konkretnom slučaju, sasvim prihvatljiv "esej" bili smisleno povezani odgovori na postavljene smjernice.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:25.