Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2009., 16:53   #1
Lav Nikolajevič Tolstoj

On je idealizirao ruskog seljaka, kritički se odnosio prema privilegiranom položaju vlastele, zbog religijskih ideja koje su ocijenjene heretičnima ekskomuniciran iz Ruske pravoslavne crkve; autor je romana koji se ubrajaju među najveća klasična djela svjetske književnosti (Rat i mir, Ana Karenjina, Uskrsnuće); uspješno povezao individualnost likova s povijesnim zbivanjima i snažno utjecao na europsku književnost; mnogi likovi izrasli su u simbole (Pjer Bezuhov, Nataša Rostova, Bolkonski iz romana Rat i mir, Ana Karenjina iz istoimenog romana, Nehljudov iz romana Uskrsnuće) .

Zanima me vaše mišljenje o Lavu Tolstoju, vjerojatno najvažnijem predstavniku realizma, ali i jednom od najvažnih književnika cjelokupne književnosti.

Dakle, što mislite o njemu? Je li vam se svidio njegov rad, ako je, koji i zašto?

Također, navedite i ona loša mišljenja, ako ih imate.

Zadnje uređivanje Binx : 17.03.2009. at 17:54.
Binx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 20:50   #2
Ma citam ovaj uvodni upis vec nekoliko puta pa se sve mislim nema tu kruha. Tolstoj je istina tezak onoliko koliko kazu da je tezak. Tezak je do boli a men se cini nekako ta tezina je upravo ono sto ga cini ne jednim od najboljih nego bas najboljim. E sad daleko sam od toga da to svoje odusevljenje iscitavajuci Rat i Mir pronalazim nove dubine i nove sirine - cak citajuci na Engleskom - prebacim u smislenu pisanu formu... a i nema se vremena. I jos k tomu koga to zanima

Al' jedna stvar mi je dosla pod ruke nedavno citajuc neke od eseja George Orwella i ima tu jedan gdje Orwell pokusava - dosta uspjesno - dekonstruirati tada cuveni Tolstojev ogled na temu Shakespeare je... da budemo prosti, jedan obicni sarlatan i bezveznjakovic.

I citam ja taj Orwellov komentar/esej i sve mi se taj Tolstoj vise svidja ali neda se Orwell. Medjutim, Orwellov polazni pristup je kako to da citav svijet vidi u Shakepsearu vrijednost a on jel' Tolstoj se pravi da to ne vidi. I obzirom da mi se Orwellov pristup ucinio (iako pristojan i uljudan) onako populisticki odem ja pronaci taj Tolstojev ogled i Gutenberg to ima ovdje - http://www.gutenberg.org/files/27726...-h/27726-h.htm

I sta da ti kazem... tako nesto fascinatno i to od genija pisane rijeci je tesko pronaci i procitat. Kroz taj ogled Tolstojev se moze uhvatiti dijelic njegova genija i nacina kako on pristupa pisanoj rijeci u romanu i shvacas koliko je paznje i smisla taj covjek ulagao u sve sto je napisao. Takodje, pomaze u preispitivanju vlastitih kriterija vrijednosti u knjizevnosti a time naravno priodonosi mozda necemu negativnome a to je da se kriteriji za citanje necega poostravaju jer si umislis da kuzis o cemu Tolstoj prica. A trebat ce bar 3-4 puta iscitat ovaj njegov ogled o Shakespearu.

Eto, ovo sam uspio izbacit iz sistema jer sam vec neko vrijeme pod utjecajem (malo me zahvatilo ludilo pa trazim slicne eseje i oglede)... nadam se da nije neko preveliko odstupanje od teme...
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 22:01   #3
Quote:
Binx kaže: Pogledaj post
On je idealizirao ruskog seljaka, kritički se odnosio prema privilegiranom položaju vlastele, zbog religijskih ideja koje su ocijenjene heretičnima ekskomuniciran iz Ruske pravoslavne crkve; autor je romana koji se ubrajaju među najveća klasična djela svjetske književnosti (Rat i mir, Ana Karenjina, Uskrsnuće); uspješno povezao individualnost likova s povijesnim zbivanjima i snažno utjecao na europsku književnost; mnogi likovi izrasli su u simbole (Pjer Bezuhov, Nataša Rostova, Bolkonski iz romana Rat i mir, Ana Karenjina iz istoimenog romana, Nehljudov iz romana Uskrsnuće) .

Zanima me vaše mišljenje o Lavu Tolstoju, vjerojatno najvažnijem predstavniku realizma, ali i jednom od najvažnih književnika cjelokupne književnosti.

Dakle, što mislite o njemu? Je li vam se svidio njegov rad, ako je, koji i zašto?

Također, navedite i ona loša mišljenja, ako ih imate.
Tolstoj je jedan od 4-5 najpisaca. Toliko.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 22:06   #4
Quote:
newcomer kaže: Pogledaj post
Ma citam ovaj uvodni upis vec nekoliko puta pa se sve mislim nema tu kruha. Tolstoj je istina tezak onoliko koliko kazu da je tezak. Tezak je do boli a men se cini nekako ta tezina je upravo ono sto ga cini ne jednim od najboljih nego bas najboljim. E sad daleko sam od toga da to svoje odusevljenje iscitavajuci Rat i Mir pronalazim nove dubine i nove sirine - cak citajuci na Engleskom - prebacim u smislenu pisanu formu... a i nema se vremena. I jos k tomu koga to zanima

Al' jedna stvar mi je dosla pod ruke nedavno citajuc neke od eseja George Orwella i ima tu jedan gdje Orwell pokusava - dosta uspjesno - dekonstruirati tada cuveni Tolstojev ogled na temu Shakespeare je... da budemo prosti, jedan obicni sarlatan i bezveznjakovic.

I citam ja taj Orwellov komentar/esej i sve mi se taj Tolstoj vise svidja ali neda se Orwell. Medjutim, Orwellov polazni pristup je kako to da citav svijet vidi u Shakepsearu vrijednost a on jel' Tolstoj se pravi da to ne vidi. I obzirom da mi se Orwellov pristup ucinio (iako pristojan i uljudan) onako populisticki odem ja pronaci taj Tolstojev ogled i Gutenberg to ima ovdje - http://www.gutenberg.org/files/27726...-h/27726-h.htm

I sta da ti kazem... tako nesto fascinatno i to od genija pisane rijeci je tesko pronaci i procitat. Kroz taj ogled Tolstojev se moze uhvatiti dijelic njegova genija i nacina kako on pristupa pisanoj rijeci u romanu i shvacas koliko je paznje i smisla taj covjek ulagao u sve sto je napisao. Takodje, pomaze u preispitivanju vlastitih kriterija vrijednosti u knjizevnosti a time naravno priodonosi mozda necemu negativnome a to je da se kriteriji za citanje necega poostravaju jer si umislis da kuzis o cemu Tolstoj prica. A trebat ce bar 3-4 puta iscitat ovaj njegov ogled o Shakespearu.

Eto, ovo sam uspio izbacit iz sistema jer sam vec neko vrijeme pod utjecajem (malo me zahvatilo ludilo pa trazim slicne eseje i oglede)... nadam se da nije neko preveliko odstupanje od teme...
1. Esej je ovaj:http://orwell.ru/library/essays/lear/english/e_ltf

2. no, za slabije upućene- Tolstoj je za Orwella ikona, jedan od najvećih pisaca uopće. Za "Rat i mir" je rekao da ga stalno čita, i da mu je jedini prigovor što je roman prekratak- htio bi još. U eseju od Dickensu, http://orwell.ru/library/reviews/dickens/english/e_chd
kaže ovo:
Quote:
According to Aldous Huxley, D.H. Lawrence once said that Balzac was ‘a gigantic dwarf’, and in a sense the same is true of Dickens. There are whole worlds which he either knows nothing about or does not wish to mention. Except in a rather roundabout way, one cannot learn very much from Dickens. And to say this is to think almost immediately of the great Russian novelists of the nineteenth century. Why is it that Tolstoy's grasp seems to be so much larger than Dickens's — why is it that he seems able to tell you so much more about yourself? It is not that he is more gifted, or even, in the last analysis, more intelligent. It is because he is writing about people who are growing. His characters are struggling to make their souls, whereas Dickens's are already finished and perfect. In my own mind Dickens's people are present far more often and far more. vividly than Tolstoy's, but always in a single unchangeable attitude, like pictures or pieces of furniture. You cannot hold an imaginary conversation with a Dickens character as you can with, say, Peter Bezoukhov. And this is not merely because of Tolstoy's greater seriousness, for there are also comic characters that you can imagine yourself talking to — Bloom, for instance, or Pecuchet, or even Wells's Mr. Polly. It is because Dickens's characters have no mental life. They say perfectly the thing that they have to say, but they cannot be conceived as talking about anything else. They never learn, never speculate. Perhaps the most meditative of his characters is Paul Dombey, and his thoughts are mush. Does this mean that Tolstoy's novels are ‘better’ than Dickens's? The truth is that it is absurd to make such comparisons in terms of ‘better’ and ‘worse’. If I were forced to compare Tolstoy with Dickens, I should say that Tolstoy's appeal will probably be wider in the long run, because Dickens is scarcely intelligible outside the English-speaking culture; on the other hand, Dickens is able to reach simple people, which Tolstoy is not. Tolstoy's characters can cross a frontier, Dickens can be portrayed on a cigarette-card. But one is no more obliged to choose between them than between a sausage and a rose. Their purposes barely intersect.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 21:01   #5
veliki lav je bio dobrano promiskuitetan tip, mnogo, mnogo pohotan i zaljubljiv.. nikako za monogamiju.
nije li levin ustvari užasno nesretan u braku s kitty? iako je taj njihov brak navodno jako čvrst i postojan?
jer on tamo negdje kao oženjen čovjek, kojemu su se ispunili snovi, ipak razmišlja o samoubojstvu.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 16:03   #6
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
veliki lav je bio dobrano promiskuitetan tip, mnogo, mnogo pohotan i zaljubljiv.. nikako za monogamiju.
nije li levin ustvari užasno nesretan u braku s kitty? iako je taj njihov brak navodno jako čvrst i postojan?
jer on tamo negdje kao oženjen čovjek, kojemu su se ispunili snovi, ipak razmišlja o samoubojstvu.
Lav Tolstoj je bio vjeran svojoj ženi i nije ju nikad prevario. Kurvao se jest do besvijesti do ženidbe (u 36. godini), no nakon toga- ništa izvan kuće.

Henri Troyat: Tolstoj
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 16:04   #7
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
nije li levin ustvari užasno nesretan u braku s kitty? iako je taj njihov brak navodno jako čvrst i postojan?
jer on tamo negdje kao oženjen čovjek, kojemu su se ispunili snovi, ipak razmišlja o samoubojstvu.
A koji čovjek koji se oženio ne razmišlja o samoubojstvu
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 16:24   #8
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
A koji čovjek koji se oženio ne razmišlja o samoubojstvu
Misliš ubojstvu?
Mr. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 17:01   #9
Quote:
Mr. T kaže: Pogledaj post
Misliš ubojstvu?
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 19:20   #10
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Lav Tolstoj je bio vjeran svojoj ženi i nije ju nikad prevario. Kurvao se jest do besvijesti do ženidbe (u 36. godini), no nakon toga- ništa izvan kuće.

Henri Troyat: Tolstoj
Jesi li siguran? Znaš onu Lenjinovu o ženi i ljubavnici? Možda je čovjek prašio i dalje neke drolje, ali nije bilo nikakvog emo angažmana. To će žena teško primijetiti, osim ako ima šesto čulo ili turbo jake mirisne perceptore
mladi majmun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 19:26   #11
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Lav Tolstoj je bio vjeran svojoj ženi i nije ju nikad prevario. Kurvao se jest do besvijesti do ženidbe (u 36. godini), no nakon toga- ništa izvan kuće.

Henri Troyat: Tolstoj
hvala na informaciji, nisam znala. negdje sam pročitala da se vrtio oko ženine mladje sestre tanje i da mu je poslužila kao inspiracija za lik nataše rostove, ali valja to sve bilo platonski.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:14   #12
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
hvala na informaciji, nisam znala. negdje sam pročitala da se vrtio oko ženine mladje sestre tanje i da mu je poslužila kao inspiracija za lik nataše rostove, ali valja to sve bilo platonski.
Nije, kod Tolstoja nije bilo popuštanja sebi samom.
Osim klasične Troyatove biografije, preporučio bih Zweigovu knjigu "Graditelji svijeta" (dio o Tolstoju), a na srpskom (kod nas nije dostupan) izašao je prijevod biografije autora Daniela Gillesa- Kolos: sin Jasne Poljane.

Generalno:
http://www.knjiznica.hr/pitajte-knji...40%26submit%3D
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:19   #13
Quote:
mladi majmun kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran? Znaš onu Lenjinovu o ženi i ljubavnici? Možda je čovjek prašio i dalje neke drolje, ali nije bilo nikakvog emo angažmana. To će žena teško primijetiti, osim ako ima šesto čulo ili turbo jake mirisne perceptore
1. jesam (koliko netko može u takvim stvarima )

2. Lenjin nije ništa "prašio", on je bio aseksualan, Inessa Armand je bila više kao prijateljica (zajedno sa svoje četvero djece).

3. Tolstoj je pisao dnevnik koji je samoflagelacija na n-tu potenciju. Nema laganja u tekstovima čovjeka koji, ovako-onako, vjeruje u Boga.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 00:21   #14
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Nije, kod Tolstoja nije bilo popuštanja sebi samom.
Osim klasične Troyatove biografije, preporučio bih Zweigovu knjigu "Graditelji svijeta" (dio o Tolstoju), a na srpskom (kod nas nije dostupan) izašao je prijevod biografije autora Daniela Gillesa- Kolos: sin Jasne Poljane.

Generalno:
http://www.knjiznica.hr/pitajte-knji...40%26submit%3D
hvala ti!
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 14:54   #15
Tolstojeve Kavkaske pripovijetke citam nanovo i nanovo vec godinama, jedino je sto me opusta! Preporucam svakome tko je zasicen pizdarijama i laznima, koje se nalaze u nasoj svakodnevnici, ali previse cesto i u knjizevnosti..
Dagini is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 15:17   #16
ja za njega mogu da kazem samo da je kralj !!!
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
black_dragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 21:00   #17
najbolji pisac proze ikad, definitivno!
njegova veličina jest u njegovoj težini, ne može ga razumjeti i voljeti svatko...
da bi se imalo razmujelo što želi reći treba pročitati par knjiga najmanje..
u svakom svom liku dao je on dio sebe, meni osobno najdraži je nehljudov, ali i levin

što se tiče žena, volio ih je i pisao je dnevnik, koji je dao svojoj ženi kad su se vjenčali
a tko je njegova žena?
pa pričica nekako da je njegova žena dok je još bila mala slomila ili uganula nogu zbog tosltoja i kasnije je čitav život šepala( ne znam točno razlog zbog kojeg ju je slomila ali zbog njega jest) i godinama poslije ona mu je postala žena , ma ima još nešto zanimljivije ali ne sjećam se , ako netko zna da napiše ali znam da je zanimljiva pričica neka...

uglavnom,
sa svim svojim raskalašenim životom i vrhunskim stavovima, jedan je i jedini!
__________________
vječni optimist! :)
dodoska is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 17:51   #18
Nemojte otići s teme.
Pitanje je bilo o njegovim djelima i vašim mišljenjima o djelima.
A ne o njegovim ženama ili ne-znam-ni-ja-čemu-više.
Čini se da ste predoslovno shvatili moju rečenicu o obraćanju pozornosti na nj.
Binx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 18:56   #19
pa njegove žene su bitne jer su njegovi likovi bazirani na tim ženama ali ok..
meni je osobno najzanimljiviji nehljudov..
ne znam jeste li primjetili ali ako ste čitali "djetinjstvo, dječaštvo, mladost" tamo se pojavljuje nehljudov kao prijatelj glavnog lika ...tu mi se i svidio, zbog njega sam i čitala uskrsnuće, nešto je u njemu što mi se sviđa...njegova prividna grubost u suprotnosti sa onom nježnom stranom..
__________________
vječni optimist! :)
dodoska is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:46   #20
baš me briga jel imao ljubavnice ,prostitutke ili muškarce ako baš hoćete

on je za mene najbolji pisac ikada,a Rat i mir najbolji roman ikada napisan
marcella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:34.