Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2004., 09:51   #1
Lightbulb Naučite me/nas arapski jezik! - Mala škola arapskog

Evo baš mi je sinula zamisao da otvorim temu "Mala škola arapskog", gdje bi forumaši koji govore arapski ili posjeduju barem neko znanje arapskog, mogli naučiti zainteresirane i uputiti ih u značenje određenih pojmova koje često možemo susresti po raznim temama na našem PDF-u, ali našla sam da već imamo ovu temu, pa rekoh zašto ju ne izvaditi iz naftalina.


Kako sam i sama često nailazila na riječi koje mi nisu bile poznate, morala sam konzultirati druge izvore kako bih shvatila točno značenje u tom semantičkom kontekstu i upoznala se pobliže s pojmom.

Tako da smatram da bi ovakva tema mogla itekako biti korisna i da nam je potrebno da ju imamo na PDF-u.

Pošto mi nismo forum Jezikoslovlje, već Religija, tema bi se trebala bazirati prvenstveno na pitanjima koja su vokabularom povezana s vjerskim pitanjima (pravo, teologija, vjerski običaji).

Forumaši zainteresirani za objašnjenje nekog pojma, mogu postaviti pitanje ostalima.
A oni koji poznaju arapski, mogu i sami biti od inicijative i upoznati nas sa stvarima koje smatraju da bi mogle biti od koristi.

Možemo malo i skrenuti s teme u neke druge vode npr. vokabular povezan s umjetnošću, književnošću, kulturom, jer je to često neraskidivo od vjerske pozadine, promatrano kao društveni fenomen u globalu, ali molila bih da ne bude obilatih i offtopičnih skretanja, npr. da se bavimo ne znam, tehničkim vokabularom koji nam ovdje ne može koristiti.



Nadam se da će tema zaživjeti i postići uspjeh!



Temu sam zamislila kao light verziju, može malo šala i pošalica i pokoji chat komentar (ali samo pokoji!). Obilato chatanje i grubo skretanje s teme nisu preporučljivi.
I za ovu temu vrijede sva pravila kao i inače za teme na Teologiji.












Tko ide????


Bauerova 27, Zagreb

__________________
Čarolija... Svratište

Zadnje uređivanje Meadow : 11.12.2013. at 01:51. Reason: dodatak
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 13:57   #2
Exclamation

imaju lijepo pismo ali mi se čini extra teškim jezikom
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:24   #3
pa ajde dobro ovako se mislim...

nitko me ne poznaje ovdje, nista ne reklamiram i ne prodajem
i kako kaze moj prijatelj ognjen iz rijeke...

nitko te nece pohvaliti ako se sam ne pohvalis ..

pa hajde da se malo pohvalim na ono sto mi je drago

imam smisla za strane jezike i volim ih uciti .
sluzila su mi na putovanjima (posjetio sam 23 zemlje do sada a u mnogima i zivio)

govorim

engleski, ruski, njemacki i arapski

ako bih samog sebe ocjenjivao i da se vidi relativnost tog poznavanja dao bih mom meni iz engleskog i ruskog 4

iz njemackog zasluzujem +2

a arapski poznajem za ajmo reci -2

najdraze mi je poglavlje jedinstva iz kurana na arapskom
(ko bih rekao da cu ono sto je crowley napisao u jednom liberu nauciti reci na izvornom jeziku i shvatiti sto to znaci)
(zivot vas stvarno dovodi u situacije koje ne mozete predvidjeti)

QUL:

Hua Allahu ahad
Allahu assamad;
lam yalid walam yulad
walam yakum lahu kufwan ahad.

inace ....
drzi se da je najtezi jezik na svijetu za nauciti

kineski a drugi po tezini da je arapski

impresioniralo me da muslimani pozdravljaju pozdravom iz evandjelja tj assalamu alejkum tj mir s tobom

najljepsi,najpoeticniji, najmeksi, jezik meni je ruski

ah da da kazem da esperantno govorim kao da sam se tamo rodio

(salim se- ne znam esperanto i osjecam odbojnost prema umjetnim jezicima.. zivi jezici cine mi se ljepsi i prirodniji i zanimljiviji ...

nemam nikakav poriv nauciti esperanto)

a na francuskom znam reci - sevre ,sevre dize inspektor megre

i znam reci ono vulevu kushe aveq moa ...

maarsalama
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:37   #4
zanimljivo mi je bilo nauciti da se na arapskom JA kaze

ana

da se dobro kaze ZEN
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:47   #5
Znate ono : Ana Minam. Ana min Asserbija
A da..ima i dosta arapskih reci u mom jeziku :
Dzezva (za kuvanje kafe posuda)
Corba (jelo)
Sanduk
Astal
Cufte (loptice od mesa)
Aman zaman!
Masala! (kad je nesto veoma lepo)
Vala! (kad se kaze: "To je vala bas dobro!")
Caj
Baklava
Kahva


Cak sam ja sama posumnjala na nasu rec HVALA, koja moze biti sastavljena od huwe Allah, sto znaci On je Bog!

Sta vi mislite, hajde muslimani upomoc. Da li rec hvala zasita ima veze sa tim?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 18:23   #6
Minam,
interesantno zapaženje. To može biti a i ne mora. Ja mislim da to nije slučaj, jer na arapskom je hvala - šukren.
Rekao bih da je riječ hvala tipična naša (hrvatska, bosanska, srpska) riječ, no tome bi trebalo pitati nekog znanstvenika.
Rusko "hvala" je Spasibo (spasi Bože?!) a fina je i makedonsta "blagodaram"
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 12:31   #7
Talking Naučite me/nas arapski jezik...

Evo, pala mi je na pamet malo luđa ideja (ne znam ako se netko prije sjetio), a nadam se da Blaise i danaye neće biti prestrogi prema ovoj temi... Nije baš religiozna tema u konvencionalnom smislu, ali može se povezati s religijom.

Naime, budući da se tu muva dosta muslimana koji znaju arapski (barem ponešto, ako ne jako dobro ), pa rek'o, što nas ostale smrtnike ne bi barem malo uputili u nekakve osnove osnova. Recimo, mala škola arapskog pisma, pa kako se riječi čitaju, izgovaraju... Što se sve može povezati s učenjem nekih novih riječi, i nalaženjem semantičkog korijena u recimo bosanskom...

Pogledajte kako je Adura napravio lijepi tutorial za svirati gitaru na Glazbi, pa što se ne bi u pauzi između ozbiljnijih tema ovdje malo "odmorili" i usput napisali koju lekciju za one koje to zanima...

Nisu zabranjeni hvalospjevi kako je to najljepši jezik i naravno "božanski"... Ne bi škodilo napisati i nešto iz povijesti jezika...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 21:08   #8
Nesto kao الحمد لله رب العالمين ... evo prilike da misionarite, a mi, pri tom, nesto i naucimo

(ne odgovaram za eventualne pogreske u pisanju , ja sam tek pacic mali)
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 21:43   #9
Red face

Ajde, rambi uz to ide i prijevod... Slovo po slovo, molim...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 22:04   #10
Alhamdul lilahi rabil aalamin (ako sam to dobro izgovorila ) iliti Blagoslovljen je Bog gospodar svjetova... formula je vrlo slicna hebrejskokj pa sam ju onda lakse naucila

A sto se tice slova - khm, khm... skoro svako ima 3 forme (ovisno da li je na pocetku, u sredini ili na kraju rijeci), ali kompjutor to rjesava sam
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 22:10   #11
Da, da, da, sad sam se sjetio da treba naučiti i hebrejski a vidi kako si se ti tu našla...

Ajde odmah prijevod svoga signaturea, pa dalje!

A za arapski, kako ću se snaći onda (mislim za slova)?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 22:17   #12
Sto se mog siga tice - Shma Israel, Adonai elocheinu, Adonai echad = Cuj Izraele, Bog nas, Bog je jedan (za hrvatskiji duh ovog prijevoda, obrati se na hrvatski prijevod Biblije ), meni se vise svidja kako je to ispalo u engleskom jer je vise u duhu jezika: Hear, o Israel, The Lord our God, the Lord is one.

Sto se tice arapskog - ja imam arapsku tastaturu, znam imena i zvuk svakog slova pa nabadam.... a kad se spajaju u rijec, onda se oblici mijenjaju pa se onda igram .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 22:18   #13
Talking Nađoh jedan popis, čita se s desna na lijevo (tako piše)...


ا ب ت ث ج ح خ د ذ ر ز س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ك ل م ن ه و ى

ا Alef
ب Be
ت Te
ث Se
ج Đim
ح Ha
خ Kha
د Del
ذ Zel
ر Re
ز Zen
س Sin
ش Šin
ص Sad
ض Dad
ط Tah
ظ Zah
ع Aein
غ Gain
ف Fe
ق Kaf
ك Kef
ل Lem
م Mim
ن Nun
ه Heh
و Wau
ى Je

Ne znam koliko je ovo točno... I kako se slova izgovaraju?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 22:29   #14
Re: Nađoh jedan popis, čita se s desna na lijevo (tako piše)...

ا ب ت ث ج ح خ د ذ ر ز س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ك ل م ن ه و ى

ا Alef = A
ب Be = B
ت Te = T
ث Se = TH
ج Đim = nemam tu kvacicu, samo ti slovo kaze
ح Ha = H
خ Kha = tvrdo H, kao hebrejski ch
د Del = D
ذ Zel = TH
ر Re = R
ز Zen = Z
س Sin = S
ش Šin = SH (kvacica)
ص Sad = S (ali... mislim da bi se reklo dublji S )
ض Dad = D (ista stvar)
ط Tah = T (vidi gore )
ظ Zah = TH (takodjer)
ع Aein = ovaj je nezaboravan; postoji i u hebrejskom, ali ga samo bliskoistocni Zidovi znaju izgovoriti... VRLO guturalan
غ Gain = dodje kao R u hebrejskom; grleno
ف Fe = F
ق Kaf = K (pa opet malo dublji
ك Kef = K
ل Lem = L
م Mim = M
ن Nun = N
ه Heh = H, meni se cini mekse
و Wau = W
ى Je = J/I

Sto se vise isprovalim, prije ce se javiti netko tko stvarno zna
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 22:31   #15
Pa rekla sam ti da sam ja u arapskom pacic mali

Za hebrejski isto ima website za pacice male
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 22:35   #16
"S" i "dublji S"?
"K" i "dublji K"?

Kako ću to izgovorit' a da sam sebi ne ispadnem blesav? Moramo se mi pačići snaći dok ne dođe kakva veća patka...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 22:48   #17
Quote:
parsifal kaže:
inace ....
drzi se da je najtezi jezik na svijetu za nauciti kineski a drugi po tezini da je arapski
Mozda nama jer je iz druge obitelji jezika, ali, koliko ga ja do sad poznajem, ne cini mi se da je tomu tako.

Quote:
parsifal kaže:
impresioniralo me da muslimani pozdravljaju pozdravom iz evandjelja tj assalamu alejkum tj mir s tobom
Shalom Aleichem
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 23:02   #18
Masala!

Bi mogao netko napisat par osnovnih izraza, pozdrave, brojeve do 10, nekoliko jednostavnih recenica?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 23:59   #19
arapski ===== naski


šu fi je šta ima


makaz su nožice tj makaze

sanduk je isto sanduk (alaha mi tj tako mi ERIS )

batata je krumpir tj patata



ARAPI NEMAJU SLOVO P tj nemaju rijeci koje pocinju tim slovom

defter === tefter tj mali notes

jonan == grcka

sin = kina

nemsa = austrija

jehudi = židovi

ok = ok

taleb = student
thaleb = lisica

dude = crv
saghir dude = crvic




al vikhaja khair min eleladj = bolje sprijeciti nego lijeciti


*****
toliko za veceras

sutra nova lekcija
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 07:25   #20
Evo ja ću malo religijskih pojmova:
Kitab- Knjiga
Melek - Andjeo
Kafir - nevjernik
mu'min - vjernik
Sejf - mač (i ovo je vjerski pojam)
Insan - Ljudsko biće, Homosapiens.
Tisateašer - Broj 19. (kojim je Qur'an zaštićen od lažaca)
Iblis - Korijen zla
Šejtan - loša strana čovjeka
Muhafik - licemjer, neiskrena osoba, prevrtljivac, osoba bez riječi, karaktera...
Džahil - Neznalica.
Salah - Zahvaljivanje Bogu (molitva).


I onih općih:
Sunce i Mjesec - Šems we Kamer
Zemlja - Erd
Nisa - Ono što Ravana ne umije da cijeni. :amd:
Hatem - Pečat
Jetim - Siroče bez ikog.
Zalim (zulum) - silnik, nepravednik, tlačitelj (nepravda).
Al-Kemija (Kemija)
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:42.