Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2004., 23:40   #41
Quote:
Adura kaže:
Kod sija pak to nije tako.Po siitskom vjerovanju Imam ima 'boziju inspiraciju' da rastumaci 'batin' ajete(ajete sa vise 'znacenja') za svako novo doba.Tako da je vecina njihovih hadisa zasnovana na rijecima-govoru Imama , drugim rijecima stepen tih hadisa jeste skoro pa na nivou objave.
Poznato mi je, Adura, sve sto si rekao. Ali, hocu da mi covjek shija sam licno kaze svoje perspektive i korjene svojih vjerovanja, pa ako ima vremena i u detalje.

Cesto pricamo o sunijama, pa neka i oni kazu koju o sebi.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 23:41   #42
Ok

Evo Fuada, on ce to bolje od mene pojasniti.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 23:51   #43
Quote:
Lanet bilo sejtana.
Dje ces mi njegovu sudbinu zazivat?

Al', ja znam da bi i ti, i Shady, i Kalem mene obranili i ne bi nikom dali da me kokne, pa jos onako sadisticki, kao al-Haladza.

Ja bar ne skakucem okolo i ne vicem, tobe ja Rabi, da sam ja bog.

Ne bih te odgovornosti niposto.
Ama joj tebe

Ono sto ti ovdje naglasavas jeste ne slavan kraj Haladza(kraj koji je po meni bio bespotreban jer se pogresno protumacila ta njegova izjava, a i veliko je pitanje jeli on to tako reko,al nejse sad).

Maloprije sam rekao da po sijama postoji 'batin' ucenje, po kojemu samo Imami umiju da protumace unutrasnje(batin) skriveno znacenje Kur'anskih ajeta.

Eh , slicno misljenje je imao i Haladz, samo je krucijalna razlika izmedju njega i sija(sto ga je kostalo optuzbe od strane sija) jeste sto Haledz nije smatrao da samo Imami mogu skuziti 'batin' ajete, vec to moze uciniti svaki covjek.Drugim rijecima Haledz je svakom covjeku pripisao ono sto Imamima, sto je sa gledista siija skoro pa ravno 'bogohuljenju'(jer se citav sistem vjerovanja temelji na gore navedenom vjerovanje u 'bozanstvenost' imama)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 00:08   #44
Quote:
Adura kaže:
Eh , slicno misljenje je imao i Haladz, samo je krucijalna razlika izmedju njega i sija (sto ga je kostalo optuzbe od strane sija) jeste sto Haledz nije smatrao da samo Imami mogu skuziti 'batin' ajete, vec to moze uciniti svaki covjek. Drugim rijecima Haledz je svakom covjeku pripisao ono sto Imamima, sto je sa gledista siija skoro pa ravno 'bogohuljenju' (jer se citav sistem vjerovanja temelji na gore navedenom vjerovanje u 'bozanstvenost' imama)
Cuj, i Haladz nije bio obican covjek neko "alim" - vjerski naucnik tako da ce prije biti da su u pitanju medjuseobne borbe alima za teokratsku vlast i utjecaj na emire.

I prema njegovom Diwanu se moze vidjeti da je on sebe identificirao s Bogom. Imam njegov Diwan ovdje na polici. Jedino ako su mu i cijeli Diwan podvalili. Ne mislim da jesu. Prije mi se cini da je on bio pod jakim utjecajem budizma, pa onda sve budisticke ideje provlacio kroz islamski apsolutni monizam. (Logicka sekvenca je: Samo je jedan Bog, nema nista do Boga, pa tako ne postojim ni ja, i ja sam dio Boga ili Bog.) Budista je bilo u to doba po Iraku, Perziji i danasnjem Afganistanu u znatnom broju.

Ja se slazem s shijama i filozofima, tj. s imamom Sadiqom, dakle, ima mi smisla sto vjeruju da ne moze svako razumjeti sve nivoe Qur'ana. To i mnogi sunitska kreda isto tako kazu.

Ja ne mislim da shije vjeruju u "bozanstvenost" imama, tj. ne izjednacavaju ih s Bogom. Njihovi imami imaju status "evliya" (dobrih, svetaca) i u tom smislu nisu nista gori od sufija i sunija inace.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 00:28   #45
Quote:
Cuj, i Haladz nije bio obican covjek neko "alim" - vjerski naucnik tako da ce prije biti da su u pitanju medjuseobne borbe alima za teokratsku vlast i utjecaj na emire.
Da u sustini vise se radi opet o politickoj stvari,mada ne bih rekao da je to borba za 'teokratsku' vlast, ali zasugurno su i sami filozofi petljali ruke medju emire(vladare) , kao sto su to radili i imami(i ovi i oni).
Problem treba gledati u kontekstu historije, odnosno borbe izmedju fatimija(batinija) i sunntita.
Quote:
I prema njegovom Diwanu se moze vidjeti da je on sebe identificirao s Bogom. Imam njegov Diwan ovdje na polici. Jedino ako su mu i cijeli Diwan podvalili. Ne mislim da jesu. Prije mi se cini da je on bio pod jakim utjecajem budizma, pa onda sve budisticke ideje provlacio kroz islamski apsolutni monizam. (Logicka sekvenca je: Samo je jedan Bog, nema nista do Boga, pa tako ne postojim ni ja, i ja sam dio Boga ili Bog.) Budista je bilo u to doba po Iraku, Perziji i danasnjem Afganistanu u znatnom broju.
Diwan nisam imao priliku procitati, ali ako ti nije tesko da postirash ono sto mislis da je razlog zasto su ga optuzili(citao sam vise Navavijev komentar na tu temu)
Quote:
Ja se slazem s shijama i filozofima, tj. s imamom Sadiqom, dakle, ima mi smisla sto vjeruju da ne moze svako razumjeti sve nivoe Qur'ana. To i mnogi sunitska kreda isto tako kazu.
Postoji izvjesna razlika, no najveci problem jeste fatimijska propaganda , na konto koje su oni preuzimali vlast od sunita (veci dio tadasnjeg islamskog carstva je bio pod fatimijama).

Normalno je da svako ne moze da razumije sta pise u Kur'anu, medjutim to nema veze sa pretjeranom mistifikacijom.Kod sunita vrijedi slicno misljenje , da postoje stvari koje su tesko razumljive , medjutim njihovo tomacenje zna samo Allah(posebice ajeti u metaforama) , i povodom tih ajeta se ne ide dalje od toga, ili se pokusava protumaciti ali to tumacenje ne ide u akaid.

Medjutim kod sija , pa i kod vehabija , to je nesto drugacije.Najbolje ce biti da Fuad pojasni o cemu se radi.
Quote:
Ja ne mislim da shije vjeruju u "bozanstvenost" imama, tj. ne izjednacavaju ih s Bogom. Njihovi imami imaju status "evliya" (dobrih, svetaca) i u tom smislu nisu nista gori od sufija i sunija inace.
Ne bih se slozio sa tobom.

Jer siitski imami su 'nepogresivi'(u tom kontekstu oni su nesto slicno Papi), i siitski imam nije evlija(mada se to ne iskljucuje)Razlika izmedju evlija i imama jeste sto evlija (uvjetno receno) moze biti svaki covjek, dok siitski imam mora biti krvno vezan za Poslanikovu porodicu(Ahl-Al Bajat) ,odnosno biti u srodstvu (po muskoj liniji , usko gledano moraju biti u srodstvu sa Alijem ra) sa Muhammedom s.a.v.s.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 00:53   #46
Quote:
Adura kaže:
Jer siitski imami su 'nepogresivi'(u tom kontekstu oni su nesto slicno Papi), i siitski imam nije evlija(mada se to ne iskljucuje)Razlika izmedju evlija i imama jeste sto evlija (uvjetno receno) moze biti svaki covjek, dok siitski imam mora biti krvno vezan za Poslanikovu porodicu(Ahl-Al Bajat) ,odnosno biti u srodstvu (po muskoj liniji , usko gledano moraju biti u srodstvu sa Alijem ra) sa Muhammedom s.a.v.s.
Ma ta krvna veza i povezanost s Muhamedom se podrazumijeva, ali to nije specijalnost shija. I sufije izvlace kojekakve lance i na kraju se poveuju s Muhamedom.

Nadalje, imami nisu nista vise smatrani nepogresivim, nego sunitski emiri ili sultani i njihovi savjetnici - teolozi. Probaj se ustati protiv njih u srednjem vijeku, a i danas, pa ces vidjet kako glava leti ili bar zatvor ti ne gine.

Ja kad sam rekao da se shiitski imami mogu promatrati kao sunitske evlije (sveci) ili qutbovi, zelio sam reci da se smatraju isto toliko "svetim", tj. da nisi u pravu kad kazes da shiye "obozavaju" imame. Tu si pretjerao.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 00:58   #47
Unhappy

Quote:
Adura kaže:
Da u sustini vise se radi opet o politickoj stvari,mada ne bih rekao da je to borba za 'teokratsku' vlast, ali zasugurno su i sami filozofi petljali ruke medju emire(vladare) , kao sto su to radili i imami(i ovi i oni).
Problem treba gledati u kontekstu historije, odnosno borbe izmedju fatimija(batinija) i sunntita.
Potpuno se slazem s tobom. Sve treba gledati u historijskom kontekstu, osobito obratiti paznju na politicko-ekonomska pitanja, i nikad ne zaboraviti psihologiju - ljudski ego.

Quote:
Adura kaže:
Diwan nisam imao priliku procitati, ali ako ti nije tesko da postirash ono sto mislis da je razlog zasto su ga optuzili(citao sam vise Navavijev komentar na tu temu)
Mogli bi otvoriti poseban lanac o Halladzu. Ne zamjeri, sad imam posla, pa nemam vremena za pretipkavanje i prevodjenje.

Diwan koji sam dobio je na francuskom - sabran i preveden od strane poznatog i velikog ljubitelja sufizma i velikog strucnjaka Louisa Massignona.

Halali, cim ugrabim vremena mozemo zapoceti novi lanac i pisati samo o njemu i njegovim djelima. A ja vam pomalo mogu ovo prevoditi sto imam.

Selam, pozdrav i mir

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 01:23   #48
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Damir: potpisujem

Adura: s tobom se slazem u vishe toga no josh uvijek mi neshto cackash oko ibn Tejmijje, a onda primjera radi zamjerash kad neko kaze da se legendarni ucenik Dzefera Sadiqa, (Ebu Hanife), bio Bog s njim zadovoljan, - oko spushtanja i dizanja imana - nije slagao sa ostalim ucenjacima, te to pokushavash proturiti da su neki bosanski sheikhovi rekli da je Ebu Hanife radi toga devijantan. Svi ucenjaci (imami) su grjeshili i kroz preuzimanje znanja od njih moramo kriticki prilaziti njihovim djelima, jer su i oni sami ostavili oporuku s kojom zahtjevaju da se dobro sagleda njihov rad te da se - ukoliko se kroz analizu eksparata primjeti da su pogrijeshili - odbace te greshkice kako se nebi proglasili 'svecima' ili 'bezgrijeshnim ljudima'. Naravno, ludjak je onaj ko na osnovu njihovih greshaka se pravi "pametan" te onda sebe izdize iznad njih kako bi ih na taj nacin omalovazio. Svi su oni, bio Bog s njima zadovoljan, bili maksimalno oprezni, no niko nije savrshen. Ucenjacka djela se stavljaju po strani samo ukoliko se od strane danasnjih dobro obucenih strucnjaka dijagnosticki utvrdi i konstatuje da su im djela zatrovana nekim neislamskim elementima. Inace znash, ne trebam ti govoriti, da potpisujem s tobom skoro sve, ali vidish uvijek se nadje neshto fino.

selamim vas
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 11.01.2004. at 02:35.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 02:12   #49
Eselamu Alejkum
Quote:
Drugim rijecima hadisi Imama su na veoma bliskom nivou 'objave', jer su sami Imami neka vrsta 'posrednika' (nesto slicno kao sto je u crkvi Papa).
Ukoliko pod nivom "objave" podrazumijevas isti nivo kao prilikom objavljivanja Kur'ana poslaniku saw onda shije ne smatraju da su na istom nivou sa Kur'anom, a niti sunniti smatraju za hadise poslanika saw da su na nivou sa Kur'nom. Ukoliko medjutim pod nivom "objave" smatras Bozansku inspiraciju kojom je poslanik saw bio inspirisan da agira, postupa, objasni itd u pojedinim slucajevima, a van same objave Kur'ana onda shije smatraju da su i imami as dobijali slicnu Bozansku inspiraciju, pa zato prema hadisima imama as prilaze slicno hadisima poslanika saw
Quote:
(jer se citav sistem vjerovanja temelji na gore navedenom vjerovanje u 'bozanstvenost' imama)
Shie ne vjeruju u bozanstvenost imama, kao sto niti sunniti ne vjeruju u bozanstvenost poslanika saw.
Shie vjeruju u nepogresivost kako poslanika saw tako i imama as, a sto im opet ne daje atribut bozanstvenosti.
Sunniti vjeruju u poslanikovu nepogresivost samo kod prenosenja i tumacenja Kur'ana, ali im opet ne pada na pamet da mu u tim slucajevima nepogresivosti pridaju bozanstvenost.
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 03:00   #50
Quote:
Fuad kaže:
Shie ne vjeruju u bozanstvenost imama, kao sto niti sunniti ne vjeruju u bozanstvenost poslanika saw.
Shie vjeruju u nepogresivost kako poslanika saw tako i imama as, a sto im opet ne daje atribut bozanstvenosti.
Sunniti vjeruju u poslanikovu nepogresivost samo kod prenosenja i tumacenja Kur'ana, ali im opet ne pada na pamet da mu u tim slucajevima nepogresivosti pridaju bozanstvenost.
Vidis Adura, ispade da i ovi orijentalisti nesto znaju o shiitima.

Nego, Fuade, ozbiljno, reci nam, ako ti nije tesko, nesto vise o tradiciji bicevanja i ranjavanja samog sebe, a i djece. Onako historijski. Otkud to? Po uzoru na koga? itd.

Hvala

Selam i/ili pozdrav, sta volis.

Damir

Zadnje uređivanje Damir : 11.01.2004. at 03:48.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 03:28   #51
Damire,
drago mi je da si se složio sa mnom, u onome što si rekao da se slažeš. Takodjer, impresionirala me tvoja izjava da, ako bi prihvatio islam, onda bi bio šija. Nakon svega što se desilo njihovoj strani, već od preseljenja poslanika (s.a) pa na ovamo, meni to izgleda baš nekako prirodno. Kada sam po prvi put došao do saznanja o tim nemilim dogadjajima, u kojima je poslanikova porodica bukvalno istrebljena, najprije sam bio zapanjen, pa ožalošćen. Nisam mogao vjerovati da je samo par desetljeća nakon poslanika s.a. bilo ko bio spreban uraditi ono što su uradili Muawia ibn Ebu Sufjan, i posebno njegov sin, Jazid. Isti taj Muawija, kada je spletkama i smutnjom prigrabio vlast u svoje ruke, i lišio se političkih oponenata, postavio je na mjesto medinskog Imama Ebu Hurejru, inače duhovnog učenika poznatog medinskog Židova, Kab el Ahbara, preko koga je antropomorfizam i ušao u mnoge hadise kao "dio islamskog vjerovanja".

To što je Muawijah postavio Ebu Hurejru, na mjesto imama u Medini, objašnjava nam i zašto se toliko mnogo mnogo hadisa prenosi preko njega.

Za sad toliko. Našu prepisku možemo nastaviti dalje, jer očekujem da će se situacija u ovom topicu uskoro izbistriti. Pozdrav.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 03:59   #52
Quote:
Shady kaže:
Damire,
drago mi je da si se složio sa mnom, u onome što si rekao da se slažeš. Takodjer, impresionirala me tvoja izjava da, ako bi prihvatio islam, onda bi bio šija. Nakon svega što se desilo njihovoj strani, već od preseljenja poslanika (s.a) pa na ovamo, meni to izgleda baš nekako prirodno. Kada sam po prvi put došao do saznanja o tim nemilim dogadjajima, u kojima je poslanikova porodica bukvalno istrebljena, najprije sam bio zapanjen, pa ožalošćen. Nisam mogao vjerovati da je samo par desetljeća nakon poslanika s.a. bilo ko bio spreban uraditi ono što su uradili Muawia ibn Ebu Sufjan, i posebno njegov sin, Jazid. Isti taj Muawija, kada je spletkama i smutnjom prigrabio vlast u svoje ruke, i lišio se političkih oponenata, postavio je na mjesto medinskog Imama Ebu Hurejru, inače duhovnog učenika poznatog medinskog Židova, Kab el Ahbara, preko koga je antropomorfizam i ušao u mnoge hadise kao "dio islamskog vjerovanja".

To što je Muawijah postavio Ebu Hurejru, na mjesto imama u Medini, objašnjava nam i zašto se toliko mnogo mnogo hadisa prenosi preko njega.

Za sad toliko. Našu prepisku možemo nastaviti dalje, jer očekujem da će se situacija u ovom topicu uskoro izbistriti. Pozdrav.
Dragi Shady,

Ja kad sam poceo studirati orijentalistiku, nisam imao blage veze sta se desavalo u ranom Islamu. Pola mi je familije sunitske po porijeklu, ali nisu nesto praktikovali vjeru. Ja sam odrastao u sekularnoj familiji s nekakvim "partiznaskim" osjecajem za pravdu.

Kad sam iscitao sta se desilo u prvim godinama poslije Muhamedove smrti, nisam mogao povjerovati. Nije to bilo iz knjiga shiita, nego iz zapadnih izvora, onih umjerenih orijentalista kao sto je Hitti i ostali. I onda, po defaultu, ja vazda nesto na strani manjina, nezasticenih, prevarenih, unesrecenih, ... Ne znam zasto, ali takav sam. Zato su mi se smucile sve one spletke Muawiye i njegova potomstva.

Nego mogli bi o tom otvoriti novi lanac. Samo to bi bila vise historija nego vjera. Ili to mozemo proturiti pod historiju vjerskih institucija, jer se tamo na onom forumu "povijest" uglavnom prica o 2.sv ratu, pa na ovamo?

Svako dobro

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:04   #53
Adura,
da si željan smutlnje to sam odavno znao. Ja sam jedan od prvih koji te provalio i na CB i na IB. Da si sklon lagati čovjeku u oči - i to sam znao, jer uvjerio sam se lično. Da si sklon lažno optužiti čovjeka (kao što si optužio mene za ona "pogrešno prevedena Allahova imena") pa zatim ne odgovarati na 10 puta postavljeno pitanje (koje je ime pogrešno prevedeno), i to sam znao... znao sam i da si drzak! Ali da si priglup - e, to nisam.

Odkud ti to, da sam ja širio PROPAGANDU PROTIV AIŠE (gore si to rekao, da je ja širim) samo ako sam rekao da se od nje prenosi više navodnih haditha, nego preko Fatime. Sumnjam da ćeš ovo shvatiti, ali daj da kažem zbog mladjih (poput Haruna, koji je gore baš zapjenio na mene). Dakle, Ovako:

Ako sam rekao da se od Aiše prenosi više navodnih Hadisa, nego preko Fatime, time nisam rekao ništa propagandno i neprijateljski protiv nje, već sam kritikovao OKOLNOSTI koje su dovele do toga da neko selektivno odabire od koga će prenositi hadise. I to nam pokazuje da je ona strana koja je nakon Uthmanove smrti prigrabila vlast (dakle Muawijina strana) branila da se mnogo prenosi preko članova poslanikove obitelji, pa i Fatime, njegove kćeri.

Ostalo nisam čitao, nakon što sam vidio da si me optužio za propagandu prema Aiši.

P.S. Glavni ti je biser onaj kad si rekao da, kod sukoba Alije i Muawije, naginješ nešto vipše Aliju. Muzejski primjerak!
Ali da znaš, mene uopće nisi iznenadio sa tim!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:11   #54
Smile S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Shady kaže:
preko koga je antropomorfizam i ušao u mnoge hadise kao "dio islamskog vjerovanja".
Antropomorfizam, bracika, nikad po islamu nije postojao niti postoje kako ti rece "mnogi hadithi" koji aludraju na to. Izvoli istresi makar jedan. Ono shto je istina, a i danas je prisutno jeste to da neuki i sheri'atski nedovoljno neobrazovani muslimani optuzuju jedni gruge za antropomorfizam. Neki muslimani su i bezobrazni pa se hvataju za neciji nacin izrazavanja kako bi jedva docekali da upere prstom u one "pogreshne" a sebe proglase onim "pravim". Za razliku od panteizma ni jedan islamski ucenjak nije propovjedao antropomorfizam. Moguce je da su panteisti ucenjacima koji su predstavljali izvorni islam za osvetu jedva docekali i najmanju njihovu jezicku greshkicu te to neukusno podvalili.

selamchich ljubi te braco
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:16   #55
Damire,
nije to loš predlog! Mislim da bi dobro bilo da se to protabiti ovdje a ne na povjesti, jer, iako se radi o povjesnim zbivanjima, ipak je veza sa religijom sama po sebi presudna da bi topic ipak ostao ovdje. Možda Danaye i Blaise, ne shvate u prvi mah zašto je preče da takav topic bude ovdje nego tamo, ali naše je da im objasnimo. Ako umednemo.
Pozdrav.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:28   #56
Kaleme, selam.
hajde, pokušaću opet. Ranije sam ti to već rekao, ali ponoviću... shvatio sam, na moju žalost, da nas dvojica ne govorimo istim jezikom. I samo da znaš, nije mi drago zbog toga. Volio bih da je to drugačije i žao mi je što nije.

Ako sam znaš, zašto me onda o tome pitaš?! Na primjer, ti znaš koliko hadisa se prenosi od Ebu Hurejre, u kojima se Allah (swt.) na opisuje na antropomorfan način... Kako sjedi Svom Aršu, pri čemu se opisuje čak i razdaljina izmedju njegovih stopala, poput razdaljine izmedju dva udaljena mjesta, i sl.). A opisuje se i škripa Arša pod Njim (tj. Allahom, swt), i slično.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:31   #57
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Vidim da se ovdje pocelo prekopavati po sahabima Allahovog Poslanika, s.a.w.s, pa cu reci da ja koji sam sklon ucenjaku imamu Ebu Hanifi - za razliku od Shija kojima je u krvi ta rasprava - taj slucaj cu prepustiti Allahovoj presudi, a meni nikakve koristi shto ce neko ovdje voditi diskusiju i donositi kojekave zakljucke od kojih nema ama bash nikakve fajde. Ni moja ni tvoja niti bilo cija nece biti vazeca na Danu kada budemo stajali pred Gospodarom i kada drugog hlada sem Njegovog ne bude. Ono svako moze imati nekog svog favorita, ali dajte ljudi da jednom se naucimo pameti i da kroz taj shizam, sunnizam, wehabizam, sufizam i sad da ne nabrajam ne korigujemo islam kako nama pashe vec da se podredjujemo tom konceptu onako kako ga je zivio Poslanik, s.a.w.s i kako nam ga je dostavio.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:36   #58
Zao je i meni bracika


Quote:
Shady kaže:
Ako sam znaš, zašto me onda o tome pitaš?! Na primjer, ti znaš koliko hadisa se prenosi od Ebu Hurejre, u kojima se Allah (swt.) na opisuje na antropomorfan način... Kako sjedi Svom Aršu, pri čemu se opisuje čak i razdaljina izmedju njegovih stopala, poput razdaljine izmedju dva udaljena mjesta, i sl.). A opisuje se i škripa Arša pod Njim (tj. Allahom, swt), i slično.
Zamolio bih, dragi moj Shady, da citirash sve shto ti mislish da je antropomorfizam. Hajde kad nadjesh vremena iznesi ovdje.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:43   #59
Kaleme
zasto si odjednom promijenio temu? I zašto se odmah mora prijetiti sudnjim danom, ako razgovaramo o ovim stvarima?

Po meni, nije ashab svako ko je nekoliko puta vidio poslanika (s.a) jer je tu bilo i smutljivaca i nasilnika, što se nakon njega i pokazalo.

Ovaj o kojem govorimo, (Ebu Hurejra), po meni, nije bio pravi ashab, već je bio nečastan čovjek. Častan čovjek ne bi prihvatio mjesto medinskog imama od jednog silnika kakav je bio Muawija, sin ebu Sufjana. Nadam se da ti je poznato, nakon kojeg nemilog dogadjaja je Muawija njega postavio na mjesto imama džamije u Medini.

Dakle, znaš za ove Hurejrine antropomorfne hadise, ili ne znaš? (da ne tražim). Selam.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 04:48   #60
Kaleme,
Ja znam što je to antropomorfizam, ali zamolit ću svoju tajnicu da ti dadne nešto o Antropomorfizmu, iz leksikona koji su dostupni našem uredu.
Selam.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:07.