Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2008., 13:16   #1
HZZO dopunsko zdravstveno osiguranje

Dobio sam doma ponudu HZZO-a za dopunskim zdravstvenim osiguranjem.
Moje pitanje je da li ostale osiguravajuće kuće u HR imaju neku ponudu na tu temu.
Nekako mi se čini da ova HZZO ponuda i nije najbolja - 130 kn/mjesečno je puno novaca za nešto što je po mom mišljenju već plaćeno kroz doprinos za zdrav.osiguranje iz bruto plaće
S druge strane ne mogu si priuštiti (nedaj bože) saobračajku pa da me u bolnici oderu s 10???? kuna. To očito lešinari u HZZO jako dobro shvaćaju pa ajmo odrat raju
__________________
Gambling is the sure way of getting nothing for something.
Staznjevcanec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 16:01   #2
Naravno da postoji alternativa u privatnim osigurateljnim kućama, za taj iznos možeš dobiti osim plaćanja participacija i dodatne usluge, pitaj ako te zanima
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 16:44   #3
O kojim privatnim osig. konkretno pričaš? I mene zanima...
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 17:20   #4
U ponedjeljak ću znati konkretno više o uvjetima Uniqa i Croatia zdravstvenog, njih ću obići i napraviti probni izračun za sebe i usporediti sa HZZO policom.

Meni se čini da polica HZZO samo čini sustav jednostavnijim, ali ne nužno i isplativijim. Jer, kada se bilo gdje pokaže ta kartica, ona oslobađa participacije odmah, dok dodatno zdravstveno radi na način da se na licu mjesta plati participacija ili pregled (ako ta kuća nema ugovor sa davateljem medicinske usluge) pa onda oni vrše refundiranje plaćenih iznosa i usput daju dodatne beneficije (sistemtske preglede, specijalističke preglede do određenog limita itd.)

Ako vam nije hitno, sačekajte par dana da utvrdimo koja je ponuda najbolja, a mogu ovdje i oni koji imaju više informacija iste razmjeniti s nama.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 17:30   #5
Hvala Smileman, ajde kad napraviš izračune please objavi, ako je bed može i na PM
Kod mene je situacija da je i moja supruga potrebita dodatnog osiguranja pa bi nam to u slučaju HZZO-a odnosilo 260 kn mjesečno iz kućnog proračuna
Svjestan sam činjenice da ću nešto morati plaćati, ali bih htio i vidjeti alternative.

Nitko se nije javljao na moj thread pa sam već skoro odustao i potpisao HZZO ponudu, bit ću još malo strpljiv
__________________
Gambling is the sure way of getting nothing for something.
Staznjevcanec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 17:50   #6
Ma ja se posredno bavim životnim osiguranjima pa iako mi je tematka bliska nisam do sada sjeo na ovu priču i dobro pogledao u čemu je razlika privatnih dodatnih i državnog dopunskog osiguranja, no kako i meni treba osobno polica, sad ću to u par dana snimiti.

Razlika je i u tome što se državna polica sklapa uvijek na 1 godinu, a privatne na 2-3 godine.

Ono što je dobro je da se može iskoristiti porezna olakšica na uplate dobrovoljnog zdravstvenog u oba slučaja, išao preko HZZO ili privatno
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 19:38   #7
Evo vec se sad pokazuje da je mirovinska reforma zaprvo muljaza. Privatna osiguranja ce naprviti nesto jeftinije police dopunskog osiguranja, svi ce se osigurati kod njih i samim time je omoguceno da se novci slijevaju u privatna osiguranja ..... A zdravstvo ce, bojim se, biti jednako lose ....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 20:51   #8
ZorcJ, čini mi se da ti je zaključak točan, ali premise nisu.

Ja upravo pregledavam stranice svih osiguranja koje nude zdravstveno i tu se ne bi snašli ni oni fizičari iz CERN-a. Svaka kuća ima od 3-10 modela osiguranja, ali sve nešto djelomično, ograničeno ili uz sudjelovanje osiguranika, ali nije moguće samostalno izračunati iznos premije bez pomoći njihovih stručnjaka na telefonu.

Vidi se da privatna osiguranja ne mogu napraviti police koje su jeftinije od ove HZZO-a i tu se krije zamka i samom Milinoviću. Bude se otkrilo da je ipak najpovoljnija polica HZZO, ali nema te države koja može za 80kn kolika je prosječna polica osigurati ono što piše na stranicama HZZO:

"Što se dobiva dopunskim zdravstvenim osiguranjem?

Osiguranici dopunskog zdravstvenog osiguranja ne plaćaju niti jednu doplatu tijekom korištenja zdravstvene zaštite, tj. ne plaćaju doplatu za bolničko liječenje, ili ambulantno liječenje, ili dijagnostiku u bolnici, ne plaćaju doplatu za ortopedska pomagala, za specijalističke stomatološke usluge, fizikalne rehabilitacije u kući i kod liječenja u inozemstvu."

Pokušao sam izračunati koliko bi koštalo kad bi sve gore nabrojano uzeo kod nekog od osiguranja i uvijek ispadne više od najskuplje police HZZO, u nekim kućama i dvostruko.

Uz to, saznah da se mogu i sniziti cijene police HZZO ako se plaća kvartalno, polugodišnje ili godišnje:

"Visina popusta na cijenu police dopunskog zdravstvenog osiguranja ovisi o načinu plaćanja. Ugovaratelj koji unaprijed plaća ukupni godišnji iznos premije ima 10% popusta, potom ugovaratelj koji unaprijed plaća ukupni polugodišnji iznos premije ima 5% popusta, te ugovaratelj koji unaprijed plaća ukupni tromjesečni iznos premije ima 3% popusta.

Iznimno umirovljenici imaju 37,5 posto popusta, odnosno cijena police za umirovljenike iznosi 50 kuna mjesečno tj 600,00 kuna godišnje. Stoga umirovljenici ne ostvaruju dodatni popust bez obzira da li policu plaćaju mjesečno, tromjesečno, polugodišnje ili godišnje."

To znači da polica može iznositi ne 130 x 12 = 1560, nego 1560 - 156 = 1404 kn, tj mjesečno 117 kn (za one sa plaćom preko 5180 kn) ili ne 80 x 12 = 960, nego 960 - 96 = 864 kn (za one sa plaćom ispod 5180 kn), odnosno mjesečno 72 kn.

Da citiram ZorcJ: "A zdravstvo ce, bojim se, biti jednako lose..." - hoće, ali dok ne propadne sustav, osigurat ćemo si puni tretman za 72, tj. 117 kn mjesečno.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 21:46   #9
Quote:
Smileman kaže: Pogledaj post
ZorcJ, čini mi se da ti je zaključak točan, ali premise nisu.

Ja upravo pregledavam stranice svih osiguranja koje nude zdravstveno
Ajde molim te da staviš linkove
hrvac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 22:16   #10
bit će ti lako pronaći sve ako ukucaš u google "dodatno zdravstveno" ili "dopunsko zdravstveno", naći ćeš sve naše osiguratelje tamo, a HZZO pogledaj pod tom skraćenicom
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 23:04   #11
Ja sam jucer samo bacio pogled na web stranicu Croatia osiguranja. Predvidjam da ce ona biti najveci igrac na tom podrucju. Tamo zbilja nema "jednostavne police". No, gledajuci vecerasnji dnevnik vec je receno da (u dogovoru s Vladom) Croatia osiguranje nece poskupiti policu obaveznog automobilskog osiguranja. Pretpostavljam da ce (upravo zbog gore navedenih komplikacija oko sklapanja polica zdravstvenog osiguranja, a zato jer su nanjusili lovu) smisliti jednostavne police zdravtvenog osiguranja. Ekonomija obujma (teznja da se dodatnim policama osigura preko 90% ljudi) to ce im omoguciti. I tu ce se okrenuti velika lova ....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 23:32   #12
Sanader je smanjio proračun zdravstvu za 800 000 000 kn, što znači da bi milijun ljudi trebalo uplatiti dopunsko da se taj gubitak pokrije. Ovakvom politikom to neće ići, a croatia osiguranje kao državna firma može ponuditi jedino uvjete kao i hzzo, pa zapravo mogu biti, kako si dobro primjetio, nešto kao "lažna konkurencija" HZZO-u, budući im je žiro račun pod kontrolom vlade.

Meni su ljudi iz osigurateljnih kuća rekli da im se zdravstveno samo po sebi ne isplati, da ga imaju više kao popunu osigurateljne ponude, jer slabo profitiraju od tako malih premija. Zato očigledno i nema nikakve reklamne kampanje osigurateljnih kuća, ponašaju se kao da i nema zdravstvene reforme - kad se usporedi mirovinska reforma sa ovom, vidi se koliko se prepušta državi ovaj kiseli krastavac, točno se osjeti propast sustava
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 14:32   #13
Malo vlastitog iskustva.......
Napravio sam dopunsko zdravstveno prije tri i pol godine u Addendi. Ugovor na 10 godina. Imam pravo na sistematski pregled svake godine, tri specijalisticka pregleda godisnje, neogranicen broj dijagnostickih i oslobodjenje od participacije. To je bio njihov najjeftiniji program, Basic, cijena 107kn mjesecno.

Desilo se da je Addenda propala, preuzelo ih je Os. Zagreb. Odnosno, preuzeli su portfelj ali i sve obaveze prema osiguranicima. Cim mi je istekla prva godina iz Os. Zg su me zvali i trazili da predjem na njihov program koji ima za cca 30 kn vecu mjesecnu premiju, manje pokrice. Naravno da nisam pristao i moja polica i dalje vrijedi po istim uvjetima. Jedino ne mogu sam otici kod doktora nego moram uvijek nazvati u ZG da mi oni rezerviraju termin. A eventualnu participaciju placam i kasnije trazim od njih povrat novca.

Bas sam prije mjesec dana bio na sistematskom pregledu, laboratorij, ultrazvuk, EKG itd i onda mi doktorica savjetuje da predjem u Croatiu jer imaju najopsirnije preglede u osnovnoj polici.


Dakle kad bi sad trazio gdje da se osiguram ne bi previse gledao gdje je najjeftinije, onda svakako HZZO. Treba usporediti osnovnu policu, ne gledati neke nadstandarde, liste lijekova itd, nego sta dobijem u osnovnom paketu, kakav je opseg pregleda (sistematski, specijalisticki, dijagnosticki), na koliko takvih pregleda imam pravo, koliko cu doplatiti ako idem na vise pregleda i sa kojim ustanovama imaju ugovor. (Sta meni u Rijeci znaci sto netko ima ugovor sa vrhunskom klinikom u Zagrebu?)
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 15:32   #14
Catch je u dodatnoj polici HZZO-a da usluge ostvaruješ u ustanovama koje sa njima imaju ugovor (čitaj: sve bolnice).
Kod privatnika imaš uglavnom preventivu i tu i tamo nešto kod najvećih, ali oni i nemaju ugovore sa bolnicama, pa se više nemože ni očekivati. A preskupo im (za sada) imati takve velike i skupe pogone.

Sunce je svojedobno imalo ugovor sa KB Merkur, ali je isplivala ta shizofrena situacija, da je netko sa dodatnom policom oduzimao mjesto osiguraniku HZZO-a koji na njega ima pravo.
Privatno će imati pravog smisla tek kada a) izgrade svoje bolnice ili b) HZZO krene sa zakupom <100% bolničkih kapaciteta pa ostalo budu mogli zakupiti privatnici ne oštećujući nikoga
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 11:12   #15
Staznjevcanec, ovaj post napisao sam i na jednom podforumu na Zdravlju, ali više kao zaključak:

Sutra ću ovdje javiti koji je najmanji trošak kod privatnih osiguratelja kad ih sve obiđem i dobijem njihove izračune 1 na 1 a ne ovako preko njihovih reklamnih stranica.

Moj izračun za HZZO je konačan i on glasi: Ako ste ispod 5180 kn plaće, minimalno vam je mjesečno 72kn*12 tj. 864 kn godišnje (a ne 960 kn zbog 10% popusta za jednokratnu godišnju uplatu), i kad se uzme porezna olakšica (oko 20-25% povrata), polica će koštati oko 700 kn godišnje ili oko 60 kn po mjesecu.

Za one sa plaćom preko 5180 kn, ide ovako: 1560kn - 10% za plaćanje odjednom= 1404 kn godišnje - olakšica = 1100 kn ili oko 90 kn po mjesecu.

Bojim se ipak da nijedno privatno osiguranje to neće moći pratiti.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 17:27   #16
Quote:
Smileman kaže: Pogledaj post
Staznjevcanec, ovaj post napisao sam i na jednom...
Da i meni se čini da je HZZO "najpovoljniji". I ja sam se malo raspitivao i došao do sličnih rezultata. Sad je još samo pitanje da li će ta bezobrazna deračina od strane hrv. vlade ići i u smjeru poboljšanja zdravstvenih usluga. No, kako je godina počela prosvjedom liječnika opće prakse protiv gluparija zdravstvenog ministra, izgleda da će zdravstvena usluga pasti u kvaliteti. Naravno da će se sve prelomiti preko leđa pacijenta.

Samo da mi je znati zašto se i dalje izdvaja doprinos za zdravstvo iz plaće
__________________
Gambling is the sure way of getting nothing for something.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 05.01.2009. at 11:58. Reason: quote
Staznjevcanec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 17:35   #17
Ako se odlučim za HZZO, onda ću kao pacijent tražiti barem brzu uslugu kad na kvalitetu ne mogu utjecati. To je glavna prednost privatnih osiguranja, da se ne čeka na preglede.

Postoji e-mail g. ministra koji je javan, naše je da ga pohvalimo kako funkcionira reforma ili kako sve odlazi u još gori kaos od onog u kojem smo sada.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 20:10   #18
O brzini usluge ne želim ni razmišljati. Kod mog lječnika opće prakse uvijek je 10-ak penzionera u čekaoni i uvijek izgubim barem 1-2 h čekajući. Mogu si misliti kako je tek u čekaoni kod specijaliste....treba mi godišnji.
A sad kad ministar skonta da mu reforma uspješno donosi lovu, druge godine će dopunsko poskupjeti bar 20%
__________________
Gambling is the sure way of getting nothing for something.
Staznjevcanec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 14:30   #19
Evo prvog izvješća, drugo stiže u srijedu, kada mi dokumentaciju daju oni iz Croatia osiguranja.

Danas sam obišao Uniqa osiguranje i HZZO.

1) HZZO - gospoda ukinuli opciju godišnje uplate s popustom, igra samo mjesečna, znači ili 80 ili 130 kn. Supruzi treba pregled već 7.1. pa sam uzeo uplatnicu, pogledao na netu kako se ispunjava na http://www.hzzo-net.hr/08_01_10.php i uplatio u Fini 130 kn. Prava joj kreću od sutra. Ponudu koja je došla poštom ispunio i priložio kopiju uplatnice i sve poslao u HZZO.

2) Uniqa - za sebe ću sačekati i još procijeniti budući mi ne treba hitno nikakva medicinska usluga. Uniqa ima poček od 60 dana od prve uplate do primjene prava (valjda da im ne bi bolesni došli i odmah uzimali prava iz police). No, ok.

Ugovori su im na godinu dana, najbolji program zovu EXCLUSIVE, dobiju se participacije za 1500 kn godišnje, specijalističke pretrage do 2000 kn, dijagnostičke do 3000 kn, ortopedska pomagala do 2000 kn uz 30% učešća pacijenta. Probijanjem limita, 50% daljnih troškova plaća Uniqa, 50% pacijent.
Nije pokriveno ležanje u bolnici ni sistematski godišnji pregledi.

Sistem je da se participacija plati, pa refundira kod njih u roku 14 dana. Kad treba neki spec.pregled, nazove se call centar (0-24h) koji ugovara bez čekanja pregled kod ugovornih ustanova.

Iznos premije vezan je za godine života i spol, a ne za plaću.

Meni (muškarac, 41 godina) godišnja premija bi bila 1040 kn, tj. 87 kn / mj.
Za žene moje dobi premija bi bila 1600 kn godišnje, tj. 133 kn / mj.

Vidi se da je muškarcima ovo osiguranje povoljno i dobro konkurira HZZO.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 15:30   #20
Evo da se malo uključim i ja!
Mislim da ako se ide na soluciju privatnog dopunskog osiguranja, najbolje je uzeti neograničenu svotu pokrića. Jer ako nastupi bolest, nedaj bože malo kompliciranija, šta će se dogoditi kad se ispucaju limiti koje osiguranje pokriva, a budu potrebni još daljni pregledi?! To je prednost HHZO-a, bar tako mislim.

Pošto radim svojim klijentima i dobrovoljna i dopunska osiguranja u sklopu svog posla, reći ću vam upravo primjer kako je bilo mladom bračnom paru napravljeno: pa da vidite da je HZZO samo jedno prisilno uzimanje novca od ljudi i krpanje rupa u proračunu zbog očigledno velikih rupa u njihovim glavama.
Dakle napravio sam im policu dopunskog ( ne dobrovoljnog ) zdravstvenog osiguranja s NEOGRANIČENOM svotom pokrića i to u 12 mjesecu kada je kod Croatie o. bila akcija da imaš neograničeno pokriće za 75 kn mjesečno! Dakle 900 kn godišnje ( bez obzira na godine ). Onda se to osiguranje napravi kao obiteljsko (2 člana ili više) što daje još 10% popusta ( 900-10%=810kn godišnja premija) , i ako se plati godišnja premija u cijelosti još 5% popusta (810-5%= 769,50kn godišnja premija) . U konačnici to iznosi 64,12kn mjesečno!!! Ušteda je vidljiva.

Ovo sam vam napisao zato jer znam da će dosta vas se poraspitati i po osiguravajućim kućama, pa da znate da imate pravo i na neke popuste i kako do njih doći, pa zato obratite pozornost i na to.

Moj osobni stav je da ću rađe dati novac nekoj osiguravajućoj kući, nego ovoj gulikoži zvanoj država, jer više neznaju na koji način da nam uzimaju novce pa izmišljaju razne gluposti. Besramno nas kradu i gledaju kako da nam uzmu novac na različite načine, sve pod izlikom, bit će bolje, a ja tu nekakva poboljšanja ne vidim.

Zadnje uređivanje sugarray : 05.01.2009. at 15:40.
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.