Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2003., 18:27   #1
Životno osiguranje

Trazim, ali ne vidim da je itko pisao o zivotnom osiguranju.

Prijavio me frend prosle godine na prezentaciju. Tipu je to posao, ispricao mi je to kao da je bajka, ti samo dajes pare, a one bujaju i bujaju, tak da za ne znam kolko godina imas dvostruki-trostruki ulog, i jos ga mozes povuci KAD i GDJE go hoces (nakon minimalno 2 godine uplate). Spominjao je to i samo kao model stednje, da to svi vani rade, bla bla blaaaa..... Bio je predstavnik Allianza.

E sad. Uplacujete li? Ne treba biti u radnom odnosu. Student sam, pa mi lova treba, a ne da ju dajem.

Ali, malo cu sljakat jer laganini padam ovu godinu. Imam jos 3-4 godine do zavrsetka faxa i opcionalno vojnog roka. Pa si razmisljam kako bi ponesto, oko 500tinjak kn ulagao mjesecno, pa da me doceka na kraju faksa.

Sad se tu namece i stambena stedionica....

Da li se sto od toga isplati? Zivotno ili stambena? Nisam siguran da li treba biti u radnom odnosu za stambenu, a ako ne znate odg. nazvat cu ih pa pitat.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 19:37   #2
da, uplacujem. Vani to svi rade.

Igrom slucaja uplacujem bas u tom Allianzu.

Svekar je uplacivao 30 godina, sad je pred penzijom, dignuo je krasnu svoticu ( mogao je podici i mnogo ranije ) i kupio novi auto, stavio centralno u kucu i ispunih si jos par musica.

Vecina nasih auslendera digne to kad se vracaju za Cro pa od te love ili zavrse kucu ili ju namjeste.

Cim ranije krenes s uplatom, tim bolje.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 22:14   #3
Ne uplacujem zivotno osiguranje! Mozda to funkcionira u Europi, ali u Hrvatskoj nije nista sigurno. Nisam siguran da cu sutra imati posao, a kamoli u to da cu nakon 30 godina dignut neku lovu.
Vecina ljudi u hrvatskoj jedva prezivljavaju i nemaju visak od 300 kuna mjesecno za osiguranje. Ja bih to mogao, ali ne zelim. Meni trebaju novci SADA, dok sam jos relativno mlad. Kad budem imao 70 godina, nece mi biti ni do zivota, ni do novaca. (Naravno pod uvjetom da dozivim te godine i da ne propadne ni drzava, ni osiguravajuce drustvo).
Carpe diem - zakon.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 03:35   #4
Uplaćujem Cosmopolitan osiguranje. To je bio jedini način da se prisilim da nešto štedim, a i zanimalo me na koju cifru će me procjeniti.
Poraslo mi je samopouzdanje.

Zašto sam njih izabrala - ne znam. U vrijeme kad sam donosila odluku imala sam valjane razloge koje sam, naravno, zaboravila.

Raspitaj se, sigurno će te uvjeriti u te iste.
kiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 10:26   #5
Quote:
Vecina ljudi u hrvatskoj jedva prezivljavaju i nemaju visak od 300 kuna mjesecno za osiguranje.
nigdje na svijetu nisam vidjela toliko punih kafica kao u Hrvatskoj

To je odgovor na gornju recenicu.

Inace moja mama zivi u Hrvatskoj i uplacuje u njemackoj osiguravajucoj kuci. Ne mora se brinuti da je to propala investicija.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 10:29   #6
jos ovo; 300 kuna ( ne znam otkud taj iznos ali eto spominje se pa da nastavim u revijalnom tonu ) bi mjesecno potrosila za cigarete, cugu, jos jedan nepotrebni komad sminke ili odjece - you name it

Za par mjeseci, ma kaj za par tjedana pojma ne bi imala na sto sam dala tu lovu ( a tako i vecina mladih ljudi s kojima sam se u Cro druzila)

Kad nakon par godina ( zasto cekati 70-etu ??? to nitko ne radi mozes ti lovu dici i nakon 10 godina ) tu lovu vidis na kupu uvecanu za kamatu - onda je to
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 12:04   #7
Za stambenu ne treba biti stalno zaposlen.

Zasad je pozitivan vas dojam o žo.

Mislim da je Allianz najveci. Jos se treba raspitati gdje su najvece kamate..... jer rado bi izvadio puno prije 30 godina.

Mislim da nema straha od raspada tih kuca. To mora biti neka globalna katastrofa, da os. kuca propadne.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 20:27   #8
Re: Životno osiguranje

Prijavio me frend prosle godine na prezentaciju. Tipu je to posao, ispricao mi je to kao da je bajka, ti samo dajes pare, a one bujaju i bujaju, tak da za ne znam kolko godina imas dvostruki-trostruki ulog, i jos ga mozes povuci KAD i GDJE go hoces (nakon minimalno 2 godine uplate). Spominjao je to i samo kao model stednje, da to svi vani rade, bla bla blaaaa..... Bio je predstavnik Allianza.

tog bih tipa najradije namlatila pa da mu nabujaju hematomi umjesto love...
problem kod ugovaranja polica kod nas je da raznorazni šalabajzeri imaju ovakav pristup. pa kad ljudi zaključe police najčešće nemaju pojma o uvjetima osiguranja.

nije istina da "pare bujaju i bujaju" a ponajmanje da mogu nabujati dvostruko ili trostruko!
dakle, ti ugovaraš osiguranu sumu, ovisno o tome kolku mjesečnu premiju možeš plaćati , na određeni rok. što si mlađi i što je rok osiguranja duži plaćaš manju premiju za istu osiguranu svotu. ugovorena svota osiguranja ti je zagarantirana, a da li će ona biti "dvostruka " ili "trostruka" ovisi o tome kakvu dobit ostvaruje osiguravajuća kuća. najmanje što ti se isplati je ugovor o osiguranju raskinuti nakon par godina jer ti se u tom slučaju ne isplaćuje iznos koji si do tada uplatio već otkupna vrijednost police koja je znatno ispod uplaćenog iznosa. tek negdje na polovici ugovorenog roka pri raskidu police dobivaš iznos koji si uplatio. ali policu možeš staviti i u mirovanje pa imaš kapitaliziranu štednju...
uglavnom ima to pojedinosti.
ako ćeš zaključiti policu svakako ugovori indeksaciju jer
se na taj način štitiš od gubitka vrijednosti police... vrijednost i premija usklađuje se sa indeksom cijena.

kako osiguranje više predstavlja vid osiguranja ( u slučaju tvoje smrti - makar umro drugi dan po zaključenju police ili uplati prve premije- ukupan iznos osigurane svote isplaćuje se korisniku, odnosno osobi koju si naveo u polici) nego vid štednje, ja bih ti savjetovala stambenu štednju .
uz neku siću od kamate (3%) bitno je da svake godine od države dobivaš poticajna sredstva - 25% na uplaćenu svotu, ali max 1250kn . znači optimalna svota koju bi trebao godišnje uplatiti je 5.000kn iliti mjesečno oko 400kn.
nakon 5 godina dobiješ lovu van u slučaju da ne želiš kredit.

naravno, ne mislim da je policu žo loše imati , ali to je više neka vrsta sigurnosti za stare dane, i za one koji žele osigurati familiju.
eto tolko ukratko od mene.
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 01:25   #9
Hvala puno na iscrpnom odgovoru. Sada i definitivno stambena.

husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 08:00   #10
Hajd' Husky da i ja "dosolim".Moja starija kći je upravo potpisala i treću policu životnog osiguranja.Zagreb,Allianz i sada Triglav.Ove prve uplaćuje već više godina.
I na pr. kupila je lani stan, ali je za stari dobila manje.Trebalo je dići stamebni kredit u banci i jedna od stvari koja je utjecala kao garancija kod banke je bila i polica životnog osiguranja.Zatim,trebao je jamac, za tako veliki kredit nije baš da ih nalaziš na cesti.Pa je tu policu vinkulirakla u korist jamca, da on ima neku garanciju.I tako je sredila stambeni kredit za svotu koja joj je još falila.Dakle, na neki način je već imala koristi, a ako oz-ovi ne propadnu, kad stigne u mirovinu ne će biti "siroti penzić".
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 10:19   #11
To mi je spomenuo covjek tamo, da se puno lakse digne kredit kada imas policu ZO. Ali nisam jos sposoban niti voljan uplacivati na 2 strane. Ili ili. S obzirom da ce mi novci trebati cim zavrsim fax, stambena je rjsenje. A posto ce se, nadam se, fax isplatiti i da cu dobiti dobar i dobro placen posao, sigurno cu uplacivati i pokoje ZO.

Tamo se stedi 30 g, ak pocnem sa 25-30, taman.

Hvala na info.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 23:20   #12
istina je da neke banke traže police ŽO kao instrument osiguranja , ali se u tom slučaju ne treba ugovarati klasična polica ŽO jer se može ugovoriti i riziko osiguranje koje nema štednu već samo osiguravajuću komponentu. ako korisnik kredita već ima ugovorenu policu ŽO onda i ona može poslužiti kao instrument osiguranja.
naime, policom se banka osigurava za slučaj smrti korisnika kredita jer se u slučaju korisnikove smrti banka naplaćuje iz police. ista svrha je vinkulacija police na jamca jer se ovaj osigurava od slučaja da osoba kojoj je garant umre prije nego otplati kredit. ALI, jamcu polica ne znači ništa ako korisnik ne otplaćuje kredit.

drugo, na temelju police osiguranja se može dobiti lombardni kredit, i to u iznosu 90% od OTPLATNE vrijednosti police.
prema tome, ako je polica osiguranja na 40000nečega, to ne znači da se može dobit kredit od 36000nečega jer je otkupna vrijednost police znatno manja. zapravo, to ovisi o roku osiguranja i koliko godina je osiguranik već otplatio.

da zaključim, nije point da li je polica korisna ili ne.
ako imaš love nije naodmet plaćati i policu, ali ne dozvoli da ti raznorazni šalabajzeri precjenjuju njen značaj.

što se tiče banaka koje traže policu osiguranja kao instrument osiguranja kod kredita, ta polica je apsolutna nepotrebna jer su stambeni krediti ( tu se polica uvjetuje kao instrument) ionako osigurani ne samo jamcima, već i hipotekom na nekretninu.
ZABA je prva počela tražiti tu policu jer je to jedan od načina plasiranja ALLIANZ proizvoda. (Allianz je jedan od dioničara banke i obratno!)

lombardni krediti su nešto drugo! iako kod nas jedva da ima takvih kredita jer su otkupne vrijednosti polica ŽO još niske. na temelju polica sklopljenih kod inozemnih osiguravatelja ne može se dobiti kredit u Hrvatskoj, ali vjerojatno može u ino bankama.
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 23:21   #13
Netko ima sreće, netko dobro zarađuje, a netko izgubi sa životnim osiguranjem i ono što im je uplatio. ne potpuno ali ako za 4 godine uplate sebi uzmu 60% (a MORAŠ prekinuti) onda si ne s konja na magarca nego postaneš magarac.
Ništa ne potpisujte dok ne saznate detalje, a detalje van neće reći niti onome tko ide na prezentaciju i radi za sebe i njih. Najbolje prođe onaj koji druge osigurava, jer zarađuje...
Ne morate me slušati / čitati, ali meni su uzeli 6.000 DEM od cca 10.800 DEM uplate nakon 4 godine plaćanja. Kada je silom zakona muž morao u mirovinu išli smo prekinuti osiguranje (840 Kn mj.) a gospođica mi je još rekla (osigurani sin i muž!) pa plaćajte i dalje možda vam uskoro umre (tko?)!
Ipak, ako ste mladi, imate 100% siguran i dobro plaćen posao i plaćate osiguranje do kraja (20 - 30 god.) možda vam se isplati, ali tko vam sve to garantira. ???? Ipak se raspitajte, jer kod nekih osiguranja (namjerno ne navodim ime osiguranja) prve tri godine uvijek ostaju njima...i nakon 20 godina uplate. Imaju tablicu koju ne objasne nego vam samo kažu da imaju pravnike koji će vam to na sudu objasniti...
__________________
više cvijeća, manje smeća - i na forumu
Maggie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 07:08   #14
Ja mislim da su ta zivotna osiguranja glupost, samo da se ljudima pokradu pare.

OK, ne do kraja, ali gledajuci sto ljudi u Hrv i kako uplacuju ta osiguranja, ja nalazim da je to van svake pameti.

Npr, cujem da neki djeci to uplacuju, ili recimo uplacuje to i netko tko ima svega 22 godine. Sada sto se tice osiguranja u slucaju smrti, koja budala hoce osiguravati dijete u slucaju smrti, ili nekoga tko ima 20 godina. Razlog tome je sto nije financijski udar ako ti umre dijete, ili netko tko jos nije u produktivnoj dobi od 20 godina. Dakle treba imati osiguranje u slucaju smrti najproduktivniji clan familije, ili dvoje najproduktivnijih, jer ako se nesto njima desi, onda ovisnici moraju imati neku ostavstinu iza njih.

Znaci ostaje onda jos samo komponenta stednje, pa kao takvo onda to treba i promatrati. Sa gledista da se takvoj stednji ne moze pristupati kroz minimalno par godina (ili vas opljackaju), to je prije long-term stednja. Onda ti ga dodje jednostavno bolje uplacivati u extra mirovinsko osiguranje, uvjeti tamo su povoljniji nego koliko vidim kod ovih zivotnih osiguranja.
Ali ako se postavlja pitanje long-term stednje, onda se odmah namece kao takva "investicijska strategija" za nekoga ili neciji profil. I to je to sto treba razmotriti, "investicijsku strategiju" za svakoga ponaosob, a ne nekakvu glupost od pljackaskog zivotnog osiguranja u kome se niti ne mogu dobro razluciti komponente sto je koja, a kamoli biti nacisto s uvjetima.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 08:55   #15
Nije ZO jedini nacin stednje. Stedjeti se moze i u banci. Kad ti zatreba, mozes dignuti lovu bez neugodnog iznenadjenja, kao sto je bio slucaj kod Maggie.
Winnona, najbolje da ti cijelu placu das u osiguranje, tako ces znati gdje ti je zavrsio novac.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 14:40   #16
Mene su isto stalno nudili ZO, a pored toga sto imam stambenu stednju i tu vrstu stednju smatram najekonomicnijim i najboljim rjesenjem. Preporucili su mi osiguranje za djecu, a tu takvu gluypsot sam svasta nacuo, recimo moja djeca su tako mala i tako nakon 20 godina uplate premija dobiva djeca puno love, hahaha!
Meni se cini da to nije puno lova jer za cijelo vrijeme kada uplacujes premije nagomila se glavnica i to je to. To je samo cista lova plus nekakve kamate koja nije bas velika. Ali glavna bit je u tome sto ako netko umre pa se to isplati ali pobogu zasto isplanirati ubojstvo?! Zasto tjerati djecu od 18 godina da se vjenca kako bi dobili puno love?! Nema tu logike, nesto sto nema veze s zivotom.

Ajde, djeco pronadji si neku picku pa da tak ne moram vise uplacivati pa da dobijes puno love?! Zasto bih tjerao djecu da se vjenca prije 25 godina, onako neiskusna i nezrela?! Mislim da osiguravatelji nesto love u mutnome.

S druge strane idealna stednja jeste stambena, na duzi rok od 5 godina uz drzavni poticaj i to je to. nakon 5 godina ak ti lova ne treba mozes sve ispocetka bez problema za iducih 5 godina. Investiciranje za iducih 5 godina je dobro, nije podlozna dugorocnim poremecajima na trzistu.

Preferiram stambenu stednju nad ZO!

No u zadnje vrijeme je uplata u dobrovoljno mirovinsko osiguranje isto vrlo veliki plus! Jos godinu cu ja malo cekati da vidim koje je drustvo dobro za prihvat moje malenkosti, a onda cu ja biti medju najbogatijim umirovljenicima. Sretno!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 15:32   #17
Quote:
Invader kaže:
Nije ZO jedini nacin stednje. Stedjeti se moze i u banci. Kad ti zatreba, mozes dignuti lovu bez neugodnog iznenadjenja, kao sto je bio slucaj kod Maggie.
Winnona, najbolje da ti cijelu placu das u osiguranje, tako ces znati gdje ti je zavrsio novac.
Koji je tvoj problem ?

U drzavi u kojoj zivim 2/3 domacinstava ima barem jedno zivotno osiguranje . Kako je Mr Spiker napisao - ako rade oba roditelja ili supruznika onda najcesce zakljuce oba.

Druga je stvar sto se u hrvatskoj vara na sve moguce nacine pa su jadni ljudi toliko splaseni i dezorjentirani d aim je tesko vise nekome vjerovati.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 15:39   #18
Quote:
No u zadnje vrijeme je uplata u dobrovoljno mirovinsko osiguranje isto vrlo veliki plus
isto pametna stvar.

Godine brzo prodju a onda kad bi se zapravo trebalo uzivati s nekim dignitetom u plodovima svoga rada - onda se nema ni za odmor ni za nove cipele, takve su penzije.

Ovdje drzava placa dio ( tko se za to odluci ) Risterrente, dio preuzme firma ( ne uvijek, ovisi o vrsti ugovora ) s dio ti.

Naravno cim kasnije pocnes uplacivati tim si visi mjesecni iznosi uplate.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 15:41   #19
ma frka s tim dobrovoljnim mirovinskim osiguranjrm je da nema valutne klauzule pa postoji rizik u slučaju deprecijacije kune!

ne mogu se sada sjetiti: da li država daje poticajna sredstva za dobrovoljno osiguranje?
jer u tom slučaju DŽO ima prednost nad klasičnim ŽO.

jednako kao klasično ulazi u poreznu olakšicu, ali da bi dobio novac iz DŽO moraš dočekati mirovinu bez obzira na rok osiguranja, dok kod klasičnog novac dobivaš kad ti istekne rok osiguranja.
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 15:54   #20
Istina je da nem avalutne klauzule, ali to se ionako vodi pod drugim imenom, prinosom. Dobrovoljno mirovisnko drsuvto vodi tvoj portfejl i s time opludjuju tvoj kapital te svaka dionica i obveznice imaju valutnu zastitu i s time automatski prinos ide gore ukoliko dodje do deprecijacije kune, odnosno onako kako se to isto drustvo pametno vodi portfejl za tebe.

S druge strane drzava daje poticaj i uz to postoji porezna olaksica, ma to je raj za mene. A dovoljna je rata od 420kn mjesecno s time porezno odbijanje svede ratu na nekih 316 (nisam siguran, to sam ja napamet bubnuo...), a svake godine dobivas drzavni poticaj. Odlicno!

Nije DZO nego DMO!

Zato sve vise bacam oko na to!!!! ali jos imam vremena razmisljati jos godinu dvije. Poslije cu najvjerojatnije vec odluciti da cu uci, samo ne znam u koje drustvo....
Raiffeisen necu jer sam njima poklonio obvezno mirovinsko osiguranje, pa cu mislim malo bolje pogledati Allianz-0Zagrebacku banku ili Croatia Osiguranje...
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:06.