Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2017., 15:02   #621
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

kako mu je god formirana cijena, ako ga netko kupi - taj je prihvatio cijenu.
Možda je bolje da se ispočetka držimo najjednostavnijih primjera, pa ako se ikad maknemo od početka možemo i o nečem slooženijem.

Pitala sam te kako se formira cijena krem juhe (od špinata i od koprive) ti si na to odgovorio da je cijena onolika koliko je prosječan potrošač spreman platiti.

Napisala sam da voćni jogurt ne košta onoliko koliko su kupci spremni platiti već da se cijena određuje na drugi način, odnosno nešto drugo utječe na cijenu proizvoda a to nisu kupci. Osim možda na dražbama i licitacijama.

Međutim, ti ili ne razumiješ ili se zajebavaš.

A meni dosadilo.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 16:41   #622
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Možda je bolje da se ispočetka držimo najjednostavnijih primjera, pa ako se ikad maknemo od početka možemo i o nečem slooženijem.

Pitala sam te kako se formira cijena krem juhe (od špinata i od koprive) ti si na to odgovorio da je cijena onolika koliko je prosječan potrošač spreman platiti.

Napisala sam da voćni jogurt ne košta onoliko koliko su kupci spremni platiti već da se cijena određuje na drugi način, odnosno nešto drugo utječe na cijenu proizvoda a to nisu kupci. Osim možda na dražbama i licitacijama.

Međutim, ti ili ne razumiješ ili se zajebavaš.

A meni dosadilo.
Ne znam što te zbunjuje. To je Ekonomija 101. Pod cijenom proizvoda se obično podrazumjeva ravnotežna cijena na tržištu po kojoj se vrši razmjena.

Ravnotežnja cijena se formira odnosom ponude i potražnje i nikako drugačije. Prouči što je zakon ponude, zakon potražnje i iznimke od zakona potražnje, te kako se formira cijena na tržištu.

Nemam ništa na hrvatskom, pa evo kad nema bolje

https://hr.wikipedia.org/wiki/Zakon_...potra%C5%BEnje

Možda ti pitaš kako proizvođaš kalkulira cijenu, što je, zapravo, trivijalno pitanje.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 16:52   #623
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne znam što te zbunjuje. To je Ekonomija 101. Pod cijenom proizvoda se obično podrazumjeva ravnotežna cijena na tržištu po kojoj se vrši razmjena.

Ravnotežnja cijena se formira odnosom ponude i potražnje i nikako drugačije. Prouči što je zakon ponude, zakon potražnje i iznimke od zakona potražnje, te kako se formira cijena na tržištu.

Nemam ništa na hrvatskom, pa evo kad nema bolje

https://hr.wikipedia.org/wiki/Zakon_...potra%C5%BEnje

Možda ti pitaš kako proizvođaš kalkulira cijenu, što je, zapravo, trivijalno pitanje.

Ne zbunjuje mene ništa nego ti ne znaš ni osnove. Zato misliš da je pitanje kako proizvođač kalkulira cijenu trivijalno, a to je osnovno.

Proizvođač mora ukalkulirati troškove u svoj proizvod. Dakle, proizvod mora imati cijenu barem toliko visoku da pokrije energiju, sirovinu, radnu snagu, troškove prijevoza, troškove reklame i sve ostale troškove.
Odnosno ako energija košta 2, materijal 2, troškovi radne snage 2, troškovi amotrizacije strojeva 2, troškovi prijevoza 2 i svi ostali troškovi 2, proizvod ne može biti jeftiniji od 12 kuna.

Bez obzira što kupci i tržiše na to kažu.

Ako troškovi energije, sirovine, rada ..... pojeftine pojeftini i proizvod, ako ti troškovi poskupe, poskupi i proizvod.

Tržište i kupci mogu utjecati samo i isključivo na maržu. Dakle, na troškove proizvodnje proizvođač stavlja još i svoju maržu (odnosno zaradu). Neka je ona 20 posto. Ako se na tržištu pojavi jeftiniji proizvod, proizvođač može spušati cijenu svog proizvoda onoliko koliko mu je marža, dakle 20 posto. Ako spusti više troškovi proizvodnje su mu veći od prodajne cijene i on propada.

To su osnove.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 17:08   #624
Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
Ajde molim te si pročitaj u uvodnom postu prvu rečenicu. Osjećam se kao učiteljica u prvom osnovne.
Ja tamo ne vidim da su neinteligentni i neobrazovani doveli trumpa na vlast
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 17:19   #625
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne zbunjuje mene ništa nego ti ne znaš ni osnove
Ni Gene Fama to nije primijetio, srećom da ti jesi


Quote:
Zato misliš da je pitanje kako proizvođač kalkulira cijenu trivijalno, a to je osnovno.
Osnovno svakako, trivijalno isto tako. Ne znam znaš li da trivijalno ne znači nužno da je to ujedno i nevažno, ali nema veze. Do sada si mogla naučiti kakvim riječnikom se služim.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 09:26   #626
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ljudi će trošiti vrijeme na ono što ih zanima. Netko će se družiti s prijateljima, netko će igrati nogomet, netko će učiti astronomiju, netko će praviti krletku za ptice, netko će putovati po svijetu, netko će pisati poeziju, netko će raditi u vrtu, netko će gledati filmove, netko će raditi sve to zajedno i još bezbroj drugih stvari. Da ne pričam o svemu onome što sad ne možemo ni zamisliti. Uopće ne kužim u čemu ti vidiš problem? Da živimo milijun godina imali bismo što raditi, čak i da na ništa nismo prisiljeni.
Vidim problem u onome što će ih zanimati. Već smo ustanovili da na sastanke kućnog savjeta dođe jedva deset posto stanara zgrade. Ok, možemo pretpostaviti da su se stanari zgrade bavili onim što ih je više zanimalo, ali očito je da većina ne zna izabrati prioritete. Jer održavanje zgrade u kojoj imaš stan vrijedan 60-tak tisuća eura trebao bi biti prioritet.

Zatim, socijalizam kao eksperiment pokazao se kao manje efikasnim od kapitalizma. Zašto? Zato što je 90 posto radnika vlasništvo shvatila kao pravo da - ne radi ništa. Ili barem što manje može. Pa je tako većina, istina, dolazila na posao, ali je na poslu efektivno radila 3-4 sata, ako i toliko.

Danas, u kapitalizmu većina radnika je isto takva. Prepsati ću dijalog sa foruma kao odličnu ilustraciju:

*Podijelite radnicima sve da ne bi bilo iskorištvanja ......

Ja sam to pokušao i bilo je katastrofa za gledati. Koliko im je bilo bolje, toliko su bili gori, lošije su radili i manje ih je bilo briga za posao. Na kraju su me neki i tužili da im dodatno isplatim nezarađeni novac.*

Što možemo zaključiti iz ponašanja ljudi u prošlosti i u sadašnjosti? Samo ih (financijska) prisila tjera da rade. Istina, većinu, uvijek postoji manjina koja radi iz gušta.

Ok, kažete da rade ono što moraju, a da će u budućnosti raditi ono što vole.

Mislim da se ne radi o tome, već da neke djelatnosti ne zahtjevaju trud dok druge zahtjevaju. Ćakulanje sa prijateljima, ispijanje kavi u kafiću .... sve to ne zahtjeva trud. Kuhanje, recimo, bilo da kuhaš iz užitka zahtjeva trud. Zahtjeva i temeljito školovanje. Čak i napraviti dobar omlet treba znati, dakle naučiti.

Svako područje ljudskog rada traži višegodišnje temeljito obrazovanje, svakodnevni trening, svakodnevnu aktivnost na izabranom području. Netko tko se odluči baviti, u ovom slučaju dobrovoljno, fizikom trebao bi godinama učiti i onda godinama raditi da bi bio fizičar. Isto je i ako netko odabere da bude kuhar ili sociolog.

Ja ne mislim da je većina ljudi na tom stupnju razvoja svijesti da može desetljećima svakodnevno i i temeljito raditi i učiti. Iako, naravno, ima određeni postotak (20 posto, 30 posto ..... ) i takvih ljudi.

Kažu da mozak, da bi radio, treba svakodnevnu stimulaciju. Ljudima u penziji savjetuje se kako će zaposliti mozak da bi *ostao mlad*. Ne bi li nekativnost 70-tak posto čovječanstva dovelo do degradacije ljudskog roda? Ako je to genetski determinirano ne bi li bila stvorena u doglednoj budućnosti kasta parazita, ljudi kojima bi sve pružala robotizirana okolina, a oni bi zaboravili čak i kako je do toga došlo? Možda bi stvorili dodatak religijskim knjigama u kojima bi pisalo da žive u raju.

Društvo u kojem bi sve bilo besplatno možemo nazvati socijalizmom s tim da su u socijalizmu barem ljudi morali ići na posao, u vašem društvu ne bi morali niti to.

Ne mislim da je svijest ljudi još dovoljno razvijena za takvo nešto. Još ju se treba razvijati bičem i prisilom.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 10:41   #627
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne mislim da je svijest ljudi još dovoljno razvijena za takvo nešto. Još ju se treba razvijati bičem i prisilom.
Kakvo je to razvijanje svijesti ako je se mora tjerati bičem i prisilom? I zašto bi se uopće "morala" razvijati? Svijest se razvija jedino kad slobodno teži nečemu što je dobro. Ako netko ima puno slobodnog vremena, a ništa ga ne zanima ili je lijen, onda nek se dosađuje ili nek se ubije.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 14:15   #628
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne mislim da je svijest ljudi još dovoljno razvijena za takvo nešto. Još ju se treba razvijati bičem i prisilom.
Stvari se odvijaju u smjeru potpune automatizacije i robotizacije. Argument da neki ljudi nisu za to spremni nije dovoljno jak da to zaustavi. Zbog toga, drugovi moji, spremite se za nadolazeće promjene i.... sretno!!
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 16:08   #629
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Stvari se odvijaju u smjeru potpune automatizacije i robotizacije. Argument da neki ljudi nisu za to spremni nije dovoljno jak da to zaustavi. Zbog toga, drugovi moji, spremite se za nadolazeće promjene i.... sretno!!
Zvučiš kao pravi vjernik. Nikakva automatizacija ni robotizacija se ne "odvija" sama od sebe, nego je to ljudska djelatnost kao i svaka druga. Nema u tome ničeg posebno zanimljivog ni novog.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 16:13   #630
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Stvari se odvijaju u smjeru potpune automatizacije i robotizacije. Argument da neki ljudi nisu za to spremni nije dovoljno jak da to zaustavi. Zbog toga, drugovi moji, spremite se za nadolazeće promjene i.... sretno!!
Drugovi moji? Hoćeš reći dolazi automatizacija, nitko više neće ništa raditi, pa više neće biti drugova, svi ćemo biti gospoda?

Ali, slažem se automati i roboti će preuzimati sve više i više poslova da bi u konačnici preuzeli sve poslove.

Ja samo pokušavam predvidjeti kako će se tada ponašati ljudi, kako će živjeti, što će raditi, koji problemi će ih moriti ........

Ništa osobno, imam previše godina da bi dočekala to doba, pa su moja razmišljanja čisto racionalna bez emocija.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 16:23   #631
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ali, slažem se automati i roboti će preuzimati sve više i više poslova da bi u konačnici preuzeli sve poslove.
To su bajke. Radi se samo o tome da će ljudi raditi druge poslove, a ne da neće biti nikakvog posla. Tako je uvijek bilo. Novi izumi su samo potisnuli stare poslove, ali su se pojavili novi. Kao što sam rekao i vamvamu, nije to nikakva bitna promjena. Bitne promjene su one promjene koje se događaju u nama.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 16:50   #632
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
To su bajke. Radi se samo o tome da će ljudi raditi druge poslove, a ne da neće biti nikakvog posla. Tako je uvijek bilo. Novi izumi su samo potisnuli stare poslove, ali su se pojavili novi. Kao što sam rekao i vamvamu, nije to nikakva bitna promjena. Bitne promjene su one promjene koje se događaju u nama.
Slažem se da će biti tako u slijedećih 50 godina. A kasnije? Neće li ljudi izmisliti robote-dadilje, robote-frizerke, robote - stjuardese, konobarice, recepcionerke, liječnice, znanstvenice ...........

Koje poslove će ljudi tada raditi?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 17:02   #633
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zvučiš kao pravi vjernik. Nikakva automatizacija ni robotizacija se ne "odvija" sama od sebe, nego je to ljudska djelatnost kao i svaka druga. Nema u tome ničeg posebno zanimljivog ni novog.
Nisam ni rekao da se to odvija samo. Da, to je ljudska djelatnost, a da li ima u tome nečega zanimljivog i novog neka svatko odluči sam. To valjda ovisi o tome na koje si stupnju Zena.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 17:10   #634
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja tamo ne vidim da su neinteligentni i neobrazovani doveli trumpa na vlast
U uvodnom ti piše ovim redosljedom '' neobrazovani i neinteligentni''.
Ali nebitno, ti znaš najbolje šta si mislio, pa i napisao.

A ja znam šta mislim o tome što si napisao. Poz
__________________
Willst Du
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 17:20   #635
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Drugovi moji? Hoćeš reći dolazi automatizacija, nitko više neće ništa raditi, pa više neće biti drugova, svi ćemo biti gospoda?
Riječ "drugovi" ima svoje značenje i van komunističkog konteksta. Možda nešto vezano uz riječ "družba". A da li ćemo biti drugovi (i drugarice), gospoda (i gospođe) ili svinje (i krave), to tek trebamo vidjeti.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ali, slažem se automati i roboti će preuzimati sve više i više poslova da bi u konačnici preuzeli sve poslove.

Ja samo pokušavam predvidjeti kako će se tada ponašati ljudi, kako će živjeti, što će raditi, koji problemi će ih moriti ........

Ništa osobno, imam previše godina da bi dočekala to doba, pa su moja razmišljanja čisto racionalna bez emocija.
To je jedno jako zanimljivo (i aktualno) pitanje na koje nema nekog suvislog odgovora. No, ljudi i sadašnje vrijeme u kojem žive doživljavaju posve plitko i jednodimenzionalno i nemaju nikakve vizije osim da bi bilo lijepo biti bogat, biti švaler sa dugim kurcem, biti faca ovakva ili onakva u svome selu....
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 17:30   #636
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Koje poslove će ljudi tada raditi?
Čuvati ovce.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 17:41   #637
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
To su bajke. Radi se samo o tome da će ljudi raditi druge poslove, a ne da neće biti nikakvog posla. Tako je uvijek bilo. Novi izumi su samo potisnuli stare poslove, ali su se pojavili novi. Kao što sam rekao i vamvamu, nije to nikakva bitna promjena. Bitne promjene su one promjene koje se događaju u nama.
Ostati će popovi, kurve i političari, pa će samo popovi i političari imati pare za kurve

Na neki način to znači da nam dolazi matrijarhat jer, ako nisi ni pop ni političar, žena će biti ta koja zarađuje.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 17:46   #638
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Ostati će popovi, kurve i političari, pa će samo popovi i političari imati pare za kurve
Ma ne, imat ćemo i robote-popove, robote-kurve i robote-političare.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 17:55   #639
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ma ne, imat ćemo i robote-popove, robote-kurve i robote-političare.
Mislim da političarima i popovima roboti ne mogu konkurirati, a za kurve već postoje razni mehanički nadomjesci.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 18:15   #640
Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
U uvodnom ti piše ovim redosljedom '' neobrazovani i neinteligentni''.
ali o trumpu nigdje ništa
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:17.