Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2012., 21:52   #61
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ja ću prvi pisati o nus pojavama meditacije i mantre ako treba, o tome znam iz prve ruke, ali mi ne pada napamet prekinuti meditaciju niti Mantru.

Znam što dobivam i što gubim, čak sam i otvorio temu o duhovnim iskustvima.

Ima problema u krugovima onih koji meditiraju, ali još većih problema ima u krugovima koji ne meditiraju, a najvećih problema ima u krugovima fanatika.

Čitao sam ovu navedenu knjigu i mogu reći da je to knjiga tipa lažnog svjedočanstava. Iskustva su različita i bitno je da mi sebe upoznamo i da živimo onako kako ćemo funkcionirati, ne trebamo se ufuravat u duhovnost na način da gubimo stvarnost, mi moramo biti svjesni realiteta.

Druga stvar je što reklame o meditaciji tipa mir opuštenost i zdravlje treba okačiti mačku o rep, te reklame su poput protestantskih kada kažu da će predajom Isusu u par mjeseci doći do mira opuštenosti bla bla bla.

Meditacija zahtijeva ozbiljan pristup, nije jeftina roba, nebi se smjeli pozivati na tuđa iskustva, već na vlastita, oružje meditanta je strpljivost i mudrost (u slučajevima nus pojava). A nus pojave zapavo nisu od meditacije, to je posljedica naših osvještenih slabosti i kompleksa, kao da nam kirurg odstrani tumor pa taj tumor povežemo sa operacijom i kirurgom!

Meditacija je poput Isusovog boravka u pustinji gdje mu vrag nije dao mira, ali kad se izdigao iznad vražjeg posla postao je to Jedno s Bogom (svojim Izvorom).
Možeš ovdje napisat nu spojave o mantrama meditacijama,probleme koji si imao tvoje iskustvo?
I posebno me zanima ovo Ima problema u krugovima onih koji meditiraju, ali još većih problema ima u krugovima koji ne meditiraju, a najvećih problema ima u krugovima fanatika.
Navedi mi primjer jedne druge i trece ,a posebno ove fanatike napisi tvoje iskustvo,ja sam dosta zaluden ovim ali shvacam da treba gledat realnosti jos dosta ucim.

Quote:
Aghori Baba kaže: Pogledaj post
Kršćanska praznovjerja...
A slusaj,sve religije su zavjere protiv covjecanstva kako se navodi ,a Budizam je najstarija...Ne mozes nikad znati apsolutno da je nesto dobro,sve je relativno kako mi obojimo mislima i takve su nam stvari.
wonderkidd is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 22:48   #62
Quote:
wonderkidd kaže: Pogledaj post
A slusaj,sve religije su zavjere protiv covjecanstva kako se navodi ,a Budizam je najstarija...Ne mozes nikad znati apsolutno da je nesto dobro,sve je relativno kako mi obojimo mislima i takve su nam stvari.
Buddha je živio negdje oko cca 600 g. prije nove ere, teško da je najstarija religija prema tome, a i izvorni buddhizam kako ga je učio Buddha nije religija i bio je upravo svojervrsna reakcija na ispraznost tamošnjih religija i njihovih dogmatičnih učenja i praksa. Kasnije tek nakon Buddhe su razni oblici buddhizma poprimili religijska obilježja i mnogi su i postali religija.
Aghori Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 23:45   #63
Quote:
wonderkidd kaže: Pogledaj post
Možeš ovdje napisat nu spojave o mantrama meditacijama,probleme koji si imao tvoje iskustvo?
I posebno me zanima ovo Ima problema u krugovima onih koji meditiraju, ali još većih problema ima u krugovima koji ne meditiraju, a najvećih problema ima u krugovima fanatika.
Navedi mi primjer jedne druge i trece ,a posebno ove fanatike napisi tvoje iskustvo,ja sam dosta zaluden ovim ali shvacam da treba gledat realnosti jos dosta ucim.
...
Pokušati ću objasniti stvar i to sa svog kuta gledanja. Ja sam vjernik od kad znam za sebe, rođen kao katolik, posjećivao Here Krišne, Vedantu, protestante, vježbao jogu...

Početi ću od joge (meditacije), definicija joge je ( po patanđaliju) smirenje valova uma. Moje iskustvo je da joga nije neki opijat koji te klepne po glavi i nema više uma, upravo suprotno, ti se upoznaš sa valovima svog uma i postaneš svjestan detalja koji te mogu preplašiti. Obični ljudi nisu svjesni toliko svog uma (tih valova), ali su potpuno vođeni umom (i reakcijama uma), zapravo su poistovjećeni s umom, vježbanjem joge i meditacije ti valovi se osvijeste (prividno se povećaju) i sad je potrebna mudrosta i strpljivost da se osoba polako odvoji od te zapletenosti uma i njegove iluzije! Bez strpljivosti i mudrosti meditacija možda neće imati efekt.

Osobno poznajem ljude u svim grupacijama kako priznaju da im nije baš sve jasno i da ono što piše u mnogim svetim knjigama i nije njihovo iskustvo! Znam ljude koji meditacijama pokušavaju riješiti samo neke mentalne probleme, ali to nije to, možda je u njihovom slučaju mentalni problem milost koja ih upućuje na duhovni put to je teško reći, ali je moguće.

Znam neke bivše jehove svjedoke koji su izašli, znam osobu koja je izašla iz samostana i nije bila baš normalna, znam i protestane koji priznaju da su im vjerovanja bazirana samo na strahu.

Da zaključim, duhovni put nije religija (makar religija na početku može biti nadahnuće) to je unutarnji intiman put, svaka duša ima svoj put prema Bogu i mudar je onaj koji otkrije svoj put i na taj način nije taoc dogmi tuđih puteva ili "puteva". Bog je u nama i nigdje izvan nas ne možemo naći Boga, djelomično u srcima plemenitih i mudrih ljudi, ali to nije dovoljno ukoliko tog istog Boga ne spoznamo u svom srcu! Bog izvan nas je isto dio iluzije i uma.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 12:45   #64
Quote:
wonderkidd kaže: Pogledaj post
Ne shvacam sva ova sranja u vezi meditacija joga i slicnih sranja istoka i zapada koji zastupaju katolicizam i cijelo se vrijeme klanjaju Isusu ,a ne spoznaju svoju vrijednost.Pa da je cilj kreacije ajmo reci od Boga da imate SVRHU treceg oka imali bi ga i vec bi prije vidjeli entite i slicne stvari.Postoji dosta knjiga koje govore da je to djelo sotone i djavla nad tobom gdje ti spomenuti daje te moci kao levitacija,vidjenje drugih bica i sl.Volio bi da mi neko rece sto krivo pricam
To je mišljenje Crkve da moći daje Sotona. O tome stoji zapisano !

Nemoj da te čuju moji prijatelji iz Evanđeoske crkve (pentekostalci) http://www.kcb.hr/. Ti njihove molitve sa skakanjem i pjevanjem te padanjem u trans zoveš sotonizmom.

Zadnje uređivanje krena : 25.03.2012. at 12:55.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 15:30   #65
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pokušati ću objasniti stvar i to sa svog kuta gledanja. Ja sam vjernik od kad znam za sebe, rođen kao katolik, posjećivao Here Krišne, Vedantu, protestante, vježbao jogu...

Početi ću od joge (meditacije), definicija joge je ( po patanđaliju) smirenje valova uma. Moje iskustvo je da joga nije neki opijat koji te klepne po glavi i nema više uma, upravo suprotno, ti se upoznaš sa valovima svog uma i postaneš svjestan detalja koji te mogu preplašiti. Obični ljudi nisu svjesni toliko svog uma (tih valova), ali su potpuno vođeni umom (i reakcijama uma), zapravo su poistovjećeni s umom, vježbanjem joge i meditacije ti valovi se osvijeste (prividno se povećaju) i sad je potrebna mudrosta i strpljivost da se osoba polako odvoji od te zapletenosti uma i njegove iluzije! Bez strpljivosti i mudrosti meditacija možda neće imati efekt.

Osobno poznajem ljude u svim grupacijama kako priznaju da im nije baš sve jasno i da ono što piše u mnogim svetim knjigama i nije njihovo iskustvo! Znam ljude koji meditacijama pokušavaju riješiti samo neke mentalne probleme, ali to nije to, možda je u njihovom slučaju mentalni problem milost koja ih upućuje na duhovni put to je teško reći, ali je moguće.

Znam neke bivše jehove svjedoke koji su izašli, znam osobu koja je izašla iz samostana i nije bila baš normalna, znam i protestane koji priznaju da su im vjerovanja bazirana samo na strahu.

Da zaključim, duhovni put nije religija (makar religija na početku može biti nadahnuće) to je unutarnji intiman put, svaka duša ima svoj put prema Bogu i mudar je onaj koji otkrije svoj put i na taj način nije taoc dogmi tuđih puteva ili "puteva". Bog je u nama i nigdje izvan nas ne možemo naći Boga, djelomično u srcima plemenitih i mudrih ljudi, ali to nije dovoljno ukoliko tog istog Boga ne spoznamo u svom srcu! Bog izvan nas je isto dio iluzije i uma.
A tako i ja otprilike gledam na te stvari.Ja otkad upraznjavam svoju meditaciju,znaci samo na dah,dobro mi je sto sam poceo bit svjestan nekih svojih mana i to je to sto ti govoris.
Mozes mi napisat o ovim ludacima i fanaticima posebno to me zanima,kako su skrenuli i ima li koji meditant ili jogij koji je skrenuo?
Mene dosta jos zanimaju cakre,imas li iskustva s tim?
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To je mišljenje Crkve da moći daje Sotona. O tome stoji zapisano !

Nemoj da te čuju moji prijatelji iz Evanđeoske crkve (pentekostalci) http://www.kcb.hr/. Ti njihove molitve sa skakanjem i pjevanjem te padanjem u trans zoveš sotonizmom.
Trans (iz lat. transire prelaziti) ili zanos je stanje promijenjene svijesti u kojem je osoba u velikoj mjeri ili čak potpuno odvojen od vlastite svijesti, gubi svijest o vremenu i prostoru.U spiritizmu, medijski trans je stanje nalik snu koje omogućava duhu da opsjedne tijelo medija. Tek u tom stanju medij može surađivati s duhom. Dubina transa i brzina ulaska u njega ovise o iskustvu medija te varira od osobe do osobe.

Ovo sto sam boldo se po meni najvise ne svida da se gubi svijest,realnosti.
Kvantna fizika sve vise dokazuje ovakve strane koje su potekle od strane istoka,znaci da je sve to u biti stoji samo je pitanje da li je namjera Boga da spoznamo to ili vec nesto drugo u ovom materiskom obliku.
Najzanimljive od svega mi je što je Tesla na bazi istoka i energija svih,etera dolazio do velikih pronalazaka sto jos dokazuje realnost toga i da mozda buduca ce se nauka baviti time.
wonderkidd is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 16:05   #66
Quote:
wonderkidd kaže: Pogledaj post
A tako i ja otprilike gledam na te stvari.Ja otkad upraznjavam svoju meditaciju,znaci samo na dah,dobro mi je sto sam poceo bit svjestan nekih svojih mana i to je to sto ti govoris.
Mozes mi napisat o ovim ludacima i fanaticima posebno to me zanima,kako su skrenuli i ima li koji meditant ili jogij koji je skrenuo?
Mene dosta jos zanimaju cakre,imas li iskustva s tim?

Trans (iz lat. transire prelaziti) ili zanos je stanje promijenjene svijesti u kojem je osoba u velikoj mjeri ili čak potpuno odvojen od vlastite svijesti, gubi svijest o vremenu i prostoru.U spiritizmu, medijski trans je stanje nalik snu koje omogućava duhu da opsjedne tijelo medija. Tek u tom stanju medij može surađivati s duhom. Dubina transa i brzina ulaska u njega ovise o iskustvu medija te varira od osobe do osobe.

Ovo sto sam boldo se po meni najvise ne svida da se gubi svijest,realnosti.
Kvantna fizika sve vise dokazuje ovakve strane koje su potekle od strane istoka,znaci da je sve to u biti stoji samo je pitanje da li je namjera Boga da spoznamo to ili vec nesto drugo u ovom materiskom obliku.
Najzanimljive od svega mi je što je Tesla na bazi istoka i energija svih,etera dolazio do velikih pronalazaka sto jos dokazuje realnost toga i da mozda buduca ce se nauka baviti time.
Ovi su na slici popadali na pod i posložili se ko sardine
Zahvaljujući svećeniku koji je dozivao Duha svetog.

To u vezi Tesle samo on može znati. Na teslinu godišnjicu je Plećko bio sazvao skup o Tesli kao anternativcu. Pa je popušio brojne kritike od službene znanosti.

http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx...ash=2b39cc789a
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 20:33   #67
Ma...mozemo mi jos dosta raspravljat o tome,meni se svida to sto se meditacijom uzdignes i shvatis svoje mane i tako nesto slicno ,ali to se moze i sagledavanjem sebe u proslosti bez te meditacije.
Steta sto nemamo veca znanja o spiritualnim mocima i sposobnostima koje su imali svi narodi prije,a jbg. kad su ih pobili...
To padanje u trans mi je nerealno,zna li ko znanstveno kako se dolazi do toga ono-modulalacija slijeda aktivnosti u tijelu?
Eto ti taj profesor govori o toj eterskoj fizici...Jebe se Tesli,spominje se da je roden sa razvitkom dosta cakri i trecim okom,po meni je u mladosti postao prosvjetljen kada je "pobijedio te demone.
wonderkidd is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 21:47   #68
Quote:
wonderkidd kaže: Pogledaj post
To padanje u trans mi je nerealno,zna li ko znanstveno kako se dolazi do toga ono-modulalacija slijeda aktivnosti u tijelu?
Svaki trans je zaobilazenje kritickog uma.Ako se sjets sebe kao djeteta imao si mnoge fntazije, teze razlikovao od stvarnosti, imao ideje i koncepte bas u sferi deja koje nisu testirane stvarnim zivotom, lakovjernost, cesto imaginarni strahovi, prijatelji i neprijatelji... tada naime nema kriticke svjesti, nema filtera koji odlucuje i razlikuje stvarno od nestvarnog na osnovu iskustva, razuma i ucenja.

Kod odraslih se takav filter uklanja duhovnim praksama, snaznim emocijama, dubokom opustenoscu, fokusiranjem uma itd. tada je oslabljena granica izmedju svjesnog i nesvjesnog djela uma i razni sadrzaji postaju protocniji (pri cemu se cesto radi greska da ih se uzme zdravo za gotovo iako bi bilo bolje usporediti sa snovima gdje postoje razlicite razne i oblic tih sadrzaja sa razlicitim vrijednostima, a gotovo svi, uz par izuzetaka, su subjektivni i filtrirani).

nema stanja transa i izmjenjene svjesti koji ne podljeze toj definiciji, bez obzira na interne razlike.

A ako zelis biolosko tumacenje ima tu raznih mogucnosti, sve se to jos istrazuje.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 15:56   #69
na zalost uvijek se rasprave udalje od teme...zar nema moderator na ovom topicu?
__________________
if i only had a heart
All is full of love
mislim... is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 23:50   #70
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Prednost mantri datih po godini rodjenja je, da ih svaki instruktor moze nauciti napamet.
Nedostatak - nisu optimalno prilagodjene pojedincu. Svaka individua je drugacija i zato bi mantru trebao davati neko,
ko ima dublji uvid u covekovu trenutnu psihicku strukturu.
A to je malo teze i zahteva umjesnost.
Nezna puno ljudi kako se u biti daju i koriste mantre.

Ovo što ću sada napisati nigdje nećete pročitati, i u biti je jedini ispravan način procjene toga koji zvuk odgovara vašem osjećaju sebstva.
Upravo tako.
Zvuk s kojim poistuvjećujemo osjećaj sebstva (ili bolje rečeno; harmonija zvukova tj.zvukovnih slogova), osnov je svake mantre koja nešto vrijedi i jedini je kompas vrijedan spomena u nastojanju da se formira slog koja se može okarakterizirati „potentnim”.
Temelj (gradivni materijal/baza) potentne mantre je stoga – isključivo naše ime.
Upravo tako.
Ime.
Ili nadimak, ako nam u određenom trenutku postane važniji od imena (zovem se recimo Ivana, ali me svi godinama zovu Ikica i sl...)
Zvuk s kojim se čitav život jastveno pistovjećujemo.
Kada kažem ime, onda mislim na način na koji ga osoba kojoj se mantra daje - izgovara, odnosno, kako ga „čuje”.
Baš tako kako sam to napisala.
U tu je svrhu potrebno s osobom kojoj se daje mantra provesti neko vrijeme i pažljivo osluškivat/uočavati kako ona izgovara pojedine slogove svojeg imena.
Kako to ime u njoj „rezonira”.
Meni u pravilu treba od jednog podužeg razgovora (što je vrlo rijetko) pa do ponekad i od 1-2 dana (pa i više) slušanja/osluškivanja osobe da to procjenim.
Btw; mantre nikome ne želim davati, ali se volim zabavljati otkrivanjem toga kome koja odgovara i kako koja kombinacija zvukova ima potecijala na nekoga djelovati.
Da se ne radi o pukoj zezanciji puno sam se puta osvjedočila.
Ne jednom sam se uvjerila da se izgovaranjem određenog zvukovnog sloga i naglašavanjem određenih zvukova unutar njih, može ljude bez problema izbaciti iz takta (poremetiti iznenada njihov misaoni tok na način da se neće moći sjetiti što su do prije samo sakundu-dvije, htjeli kazati i to po nekoliko puta u kontinuitetu)....do te ih mjere „šokirati” da ih se – da se hoće – može blage volje nagovoriti da daju nekaj kaj imaju u đepu i mirno odšetati.

Ime se Dalija npr. može na nebrojeno načina izgovoriti; s naglaskom na ovo ili ono slovo, i u biti može postojati nekoliko osoba koje (na jedan suptila način), to sasvim različito čine.
Nije stoga dovoljno samo znati nečije ime (napisati ga i poslati npr. nekome), već biti u stanju u živo čuti/doživjeti način na koji se netko njime služi.
Potrebno je pažljivo osluškivati slogove imena i način na koji se slogovi izgovaraju.
Koji slog i u kojem trenutku (sam ili u kombinaciji s još nekim) rezonira „jastvenim” nabojem.
Ime Saša se npr.može igovoriti s naglasko na „sA” u prvom slogu imena ili pak (za to treba imati uho) sa blagim naglaskom na „Sa” taođer u prvom slogu, i ta razlika je „nebo i zemlja” u načinu procjenjivanja toga koja mantra Saši odgovara.
Slovo „s” može zvučati kao ss, a može naginjati prema šš.
Slovo/zvuk „š” na kraju imena može zvučati kao plitko „š” kao u riječi „špica” i kao duboko „Š” kao u riječi „šumetina”.
Vjerovali ili ne, ta razlika u potpunosti mijenja zvukovnu kombinaciju koja će osobi odgovarati.
Meditativna funkcija mantre je "provociranje" jastvenosti.
To je naime i razlog zašto se ljudima tijekom razno-raznih inicijacija daju druga „imena”.
Da ih se izbaci iz ravnoteže i poremeti na taj način njihov jastveno-kontekstoasocijativi ekvilibrijum.
Njihova povezanost s nasljeđem, osobnom povijesti i kontiniutetom u kojem se njihov jastveni „okvir”trenutno nalazi.

Asocijacija sa zvukom iza kojeg stoji naš osjećaj postojanja nije šala.
Ne pridaje se tome bez veze kontacija ponovnog rođenja ili „malog umiranja”.
Uopće se ne radi o pukoj simbolici.
Ljudi tome prenaivno pistupaju.
Iznenadno asociranje „sebstvenosti” s drugom zvukovnom kobinacijom može imati različite efeke.
Pozitivne, ali i isto tako i katastrofalne posljedice za onog koji to u sebi samo tako dopušta.
Prvenstveno u smislu podložnosti, tuposti i slabljenja vl.volje do promjene katakterenih oosobina.

To do neke mjere možete osjetiti i sami ovdje na ovom forumu, ako vas s vremenom počne dirati tangirati „sudbina”/”imiđ” nika kojeg ste si dali.
To se u većoj mjeri odnosi na one s nekoliko tisuća upisa, a manje na one koji se povremeno javljaju.
Što ste više u doticaju s njim, više se poistovjećujete.
Da vas kojim slučajem netko na ulici oslovi nikom, zasigurno bi se okrenuli i u vama bi simultano bljesnuo "to sam ja" osjećaj.
Poistovjećivati se s nekoliko identiteta u principu nije preporučljiva stvar.

Kada vam stoga netko tamo daje mantru nakon što ste se na 5 minuta sreli (i platili!?), i na taj način počne "prčkati" po vašem osjećaju sebstva, uglavnom ste naletili na "mačka u vreći".
Tabletu napravljenu od šećera koja ima uglavnom placebo efekt i u pozadini tko zna kakove motive začinjene emocionalnim klimaksom bez pokrića (kojeg se često i naivno poistovjećuje s „duhovnim iskustvom”).
Njuejđeri danas padaju na takove folove ko snoplje!
Popuše do balčaka dobro znane „hindu” ili sanskrit (vedske hit) mantre, imena nekakvih tamo božanstava i sličnih bakrača, koje postoje „out there” na „tržištu”.
Zvukovna kombinacija uopće ne mora biti na sanskritu ili pak stare 10 000 000 godina.
ALI UOPĆE!
To samo oni neupućeni u sve skupa (ili istočnjački idoktrinirani) ne razumiju.
Izgovaranje/mentalno provociranje takove „šuplje” zvukovne kombinacije nema nikakvog efekta.
Kao da ponavaljate „daska”, „daska”, „fosna”, „fosna” – u nedogled.
Ili bolje rečeno, ima tek površni...plitki efekat induciran uglavnom ideacijom, no od toga bez jastveno rezonirajućeg naboja kojeg odgovarajuća zvukovna kombinacija/”otisak” nosi, nema stvarne koristi.
Kombinacija slogova i zvukova i njihov međusobni utjecaj, koje je potrebno poznavati da bi se to bilo u stanju rabiti (koristiti/procjeniti način na koji određena zvukovna kombinacija na nekog djeluje) poprilično je velika i nije ju nimalo lako naučiti.
Ne radi se o pukom čitanju nekakvog teksta kojeg se negdje našlo, već isključivo o slušanju i pamćenju onog što se uistinu čuje.
Tome vas jedino živ čovjek može naučiti izgovaranjem nebrojeno puta svakog sloga i slušanjem (ispravljanjem) načina na koji pokušavate ponoviti ono što ste čuli.
Kao kad pokušavate naučiti pravilno (bez akcenta) izgovarati strani jezik.
Ponekad jednu riječ morate ponoviti i 100 puta da bi je „uhvatili”.
Nema drugog načina.
Zato nema veze što sve ovo pišem.
Meni je trebalo preko 3 mjeseca da sve skupa naštrebam na pamet, i još dva put toliko da sve skupa zapamtim srcem na način da svaki zvuk mogu u hipu prepoznati i na pravo ga mjesto smjestiti.
Isto tako, potrebno je nakon što se to nauči, svako malo sve skupa ponavaljati (kao kad se uči abeceda ili tonska ljestvica) – da se ne zaboravi.
Kao u glazbi.
Kad netko razvije „uho” i u stanju je prepoznavati zvukove koje čuje i u hipu ih prevesti u note koje onda zapisuje na papir.

Neću previše na tu temu, no samo bi još nešto htjela naglasiti.

Potentnost svake mantre je u asocijativnom naboju kojeg nosi.
On je uglavnom (osim ako se mantra ne rabi u neke druge svrhe), JA-TI, TI-JA, poveznica i predstavlja „most” u nastojanju da se „provociranjem” refleksa sebstva na jednoj vrlo suptilnoj razini transcedentira ograničen okvir u kojem je „on” (osjećaj sebstva) trenutno zarobljen/ukalupljen.

Zvuk je tu izuzetno bitan, iako ne i jedino važan.
U srži svega je ipak ideja i osjećaj bliskosti koji neminovno mora postojati.
No ipak moram naglasiti (vl.zapažanje) da je ideja u „sirovoj formi” tek puko podsjećanje/sugestija u domeni uma.
Da bi je se na pravi način iskoristilo i iz sfere se podsjećanja katapultiralo u „iskustvenost”, zvukovni „naboj” koji ima potencijala pobuditi sebestveni refleks (kao kad nas netko iznenada oslovi imenom), vrlo je bitna stavka u nastojanju da se ideja koja je u korjenu svega na pravi način „osvijesti”.

Na kraju bih ipak htjela napomenuti da je od svega što sam napisala puno lakše (i nizmjerno prirodnije, spontanije, čarobnije) pokušati osjetiti Božje prisustvo u svemu što nas okružuje.

U tom je slučaju sve s čime dolazimo u kontakt svojevrsna „mantra” o kojoj opće ne razmišljamo.
Sve nas s čime dolazimo u kontakt ima tada potencijala probuditi unutra i ostaviti doslovno bez daha.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 31.07.2012. at 01:11.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 12:14   #71
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Nezna puno ljudi kako se u biti daju i koriste mantre.

Ovo što ću sada napisati nigdje nećete pročitati, i u biti je jedini ispravan način procjene toga koji zvuk odgovara vašem osjećaju sebstva.
Upravo tako.
Zvuk s kojim poistuvjećujemo osjećaj sebstva (ili bolje rečeno; harmonija zvukova tj.zvukovnih slogova), osnov je svake mantre koja nešto vrijedi i jedini je kompas vrijedan spomena u nastojanju da se formira slog koja se može okarakterizirati „potentnim”.
Temelj (gradivni materijal/baza) potentne mantre je stoga – isključivo naše ime.
Upravo tako.
Ime.
Ili nadimak, ako nam u određenom trenutku postane važniji od imena (zovem se recimo Ivana, ali me svi godinama zovu Ikica i sl...)
Zvuk s kojim se čitav život jastveno pistovjećujemo.
Kada kažem ime, onda mislim na način na koji ga osoba kojoj se mantra daje - izgovara, odnosno, kako ga „čuje”.
Baš tako kako sam to napisala.
U tu je svrhu potrebno s osobom kojoj se daje mantra provesti neko vrijeme i pažljivo osluškivat/uočavati kako ona izgovara pojedine slogove svojeg imena.
Kako to ime u njoj „rezonira”.
Meni u pravilu treba od jednog podužeg razgovora (što je vrlo rijetko) pa do ponekad i od 1-2 dana (pa i više) slušanja/osluškivanja osobe da to procjenim.
Btw; mantre nikome ne želim davati, ali se volim zabavljati otkrivanjem toga kome koja odgovara i kako koja kombinacija zvukova ima potecijala na nekoga djelovati.
Da se ne radi o pukoj zezanciji puno sam se puta osvjedočila.
Ne jednom sam se uvjerila da se izgovaranjem određenog zvukovnog sloga i naglašavanjem određenih zvukova unutar njih, može ljude bez problema izbaciti iz takta (poremetiti iznenada njihov misaoni tok na način da se neće moći sjetiti što su do prije samo sakundu-dvije, htjeli kazati i to po nekoliko puta u kontinuitetu)....do te ih mjere „šokirati” da ih se – da se hoće – može blage volje nagovoriti da daju nekaj kaj imaju u đepu i mirno odšetati.

Ime se Dalija npr. može na nebrojeno načina izgovoriti; s naglaskom na ovo ili ono slovo, i u biti može postojati nekoliko osoba koje (na jedan suptila način), to sasvim različito čine.
Nije stoga dovoljno samo znati nečije ime (napisati ga i poslati npr. nekome), već biti u stanju u živo čuti/doživjeti način na koji se netko njime služi.
Potrebno je pažljivo osluškivati slogove imena i način na koji se slogovi izgovaraju.
Koji slog i u kojem trenutku (sam ili u kombinaciji s još nekim) rezonira „jastvenim” nabojem.
Ime Saša se npr.može igovoriti s naglasko na „sA” u prvom slogu imena ili pak (za to treba imati uho) sa blagim naglaskom na „Sa” taođer u prvom slogu, i ta razlika je „nebo i zemlja” u načinu procjenjivanja toga koja mantra Saši odgovara.
Slovo „s” može zvučati kao ss, a može naginjati prema šš.
Slovo/zvuk „š” na kraju imena može zvučati kao plitko „š” kao u riječi „špica” i kao duboko „Š” kao u riječi „šumetina”.
Vjerovali ili ne, ta razlika u potpunosti mijenja zvukovnu kombinaciju koja će osobi odgovarati.
Meditativna funkcija mantre je "provociranje" jastvenosti.
To je naime i razlog zašto se ljudima tijekom razno-raznih inicijacija daju druga „imena”.
Da ih se izbaci iz ravnoteže i poremeti na taj način njihov jastveno-kontekstoasocijativi ekvilibrijum.
Njihova povezanost s nasljeđem, osobnom povijesti i kontiniutetom u kojem se njihov jastveni „okvir”trenutno nalazi.

Asocijacija sa zvukom iza kojeg stoji naš osjećaj postojanja nije šala.
Ne pridaje se tome bez veze kontacija ponovnog rođenja ili „malog umiranja”.
Uopće se ne radi o pukoj simbolici.
Ljudi tome prenaivno pistupaju.
Iznenadno asociranje „sebstvenosti” s drugom zvukovnom kobinacijom može imati različite efeke.
Pozitivne, ali i isto tako i katastrofalne posljedice za onog koji to u sebi samo tako dopušta.
Prvenstveno u smislu podložnosti, tuposti i slabljenja vl.volje do promjene katakterenih oosobina.

To do neke mjere možete osjetiti i sami ovdje na ovom forumu, ako vas s vremenom počne dirati tangirati „sudbina”/”imiđ” nika kojeg ste si dali.
To se u većoj mjeri odnosi na one s nekoliko tisuća upisa, a manje na one koji se povremeno javljaju.
Što ste više u doticaju s njim, više se poistovjećujete.
Da vas kojim slučajem netko na ulici oslovi nikom, zasigurno bi se okrenuli i u vama bi simultano bljesnuo "to sam ja" osjećaj.
Poistovjećivati se s nekoliko identiteta u principu nije preporučljiva stvar.

Kada vam stoga netko tamo daje mantru nakon što ste se na 5 minuta sreli (i platili!?), i na taj način počne "prčkati" po vašem osjećaju sebstva, uglavnom ste naletili na "mačka u vreći".
Tabletu napravljenu od šećera koja ima uglavnom placebo efekt i u pozadini tko zna kakove motive začinjene emocionalnim klimaksom bez pokrića (kojeg se često i naivno poistovjećuje s „duhovnim iskustvom”).
Njuejđeri danas padaju na takove folove ko snoplje!
Popuše do balčaka dobro znane „hindu” ili sanskrit (vedske hit) mantre, imena nekakvih tamo božanstava i sličnih bakrača, koje postoje „out there” na „tržištu”.
Zvukovna kombinacija uopće ne mora biti na sanskritu ili pak stare 10 000 000 godina.
ALI UOPĆE!
To samo oni neupućeni u sve skupa (ili istočnjački idoktrinirani) ne razumiju.
Izgovaranje/mentalno provociranje takove „šuplje” zvukovne kombinacije nema nikakvog efekta.
Kao da ponavaljate „daska”, „daska”, „fosna”, „fosna” – u nedogled.
Ili bolje rečeno, ima tek površni...plitki efekat induciran uglavnom ideacijom, no od toga bez jastveno rezonirajućeg naboja kojeg odgovarajuća zvukovna kombinacija/”otisak” nosi, nema stvarne koristi.
Kombinacija slogova i zvukova i njihov međusobni utjecaj, koje je potrebno poznavati da bi se to bilo u stanju rabiti (koristiti/procjeniti način na koji određena zvukovna kombinacija na nekog djeluje) poprilično je velika i nije ju nimalo lako naučiti.
Ne radi se o pukom čitanju nekakvog teksta kojeg se negdje našlo, već isključivo o slušanju i pamćenju onog što se uistinu čuje.
Tome vas jedino živ čovjek može naučiti izgovaranjem nebrojeno puta svakog sloga i slušanjem (ispravljanjem) načina na koji pokušavate ponoviti ono što ste čuli.
Kao kad pokušavate naučiti pravilno (bez akcenta) izgovarati strani jezik.
Ponekad jednu riječ morate ponoviti i 100 puta da bi je „uhvatili”.
Nema drugog načina.
Zato nema veze što sve ovo pišem.
Meni je trebalo preko 3 mjeseca da sve skupa naštrebam na pamet, i još dva put toliko da sve skupa zapamtim srcem na način da svaki zvuk mogu u hipu prepoznati i na pravo ga mjesto smjestiti.
Isto tako, potrebno je nakon što se to nauči, svako malo sve skupa ponavaljati (kao kad se uči abeceda ili tonska ljestvica) – da se ne zaboravi.
Kao u glazbi.
Kad netko razvije „uho” i u stanju je prepoznavati zvukove koje čuje i u hipu ih prevesti u note koje onda zapisuje na papir.

Neću previše na tu temu, no samo bi još nešto htjela naglasiti.

Potentnost svake mantre je u asocijativnom naboju kojeg nosi.
On je uglavnom (osim ako se mantra ne rabi u neke druge svrhe), JA-TI, TI-JA, poveznica i predstavlja „most” u nastojanju da se „provociranjem” refleksa sebstva na jednoj vrlo suptilnoj razini transcedentira ograničen okvir u kojem je „on” (osjećaj sebstva) trenutno zarobljen/ukalupljen.

Zvuk je tu izuzetno bitan, iako ne i jedino važan.
U srži svega je ipak ideja i osjećaj bliskosti koji neminovno mora postojati.
No ipak moram naglasiti (vl.zapažanje) da je ideja u „sirovoj formi” tek puko podsjećanje/sugestija u domeni uma.
Da bi je se na pravi način iskoristilo i iz sfere se podsjećanja katapultiralo u „iskustvenost”, zvukovni „naboj” koji ima potencijala pobuditi sebestveni refleks (kao kad nas netko iznenada oslovi imenom), vrlo je bitna stavka u nastojanju da se ideja koja je u korjenu svega na pravi način „osvijesti”.

Na kraju bih ipak htjela napomenuti da je od svega što sam napisala puno lakše (i nizmjerno prirodnije, spontanije, čarobnije) pokušati osjetiti Božje prisustvo u svemu što nas okružuje.

U tom je slučaju sve s čime dolazimo u kontakt svojevrsna „mantra” o kojoj opće ne razmišljamo.
Sve nas s čime dolazimo u kontakt ima tada potencijala probuditi unutra i ostaviti doslovno bez daha.
To je lijepo rečeno. Ali u TM se kao i u integralnoj meditaciji dobivaju mantre od školovanih učitelja. Jer da navodno neke druge mantre do koji čovjek sam dođe nemaju "snage" za viša stanja svijesti. Mora biti mantra iz neke službene škole. A ta se mantra , normalno i plaća.
Jedan je učitelj TMa otišao na kvasinu i "odlajao" sve mantre. I na koji se način davaju. I to ima na internetu. Ali učitelji TM tvrde da je mantranje sa ovakvim mantrama bei inicijacije ništavno. Mora učitelj iznad tebe napraviti ritual zvani PUJA. Be z te puje nema ni koristi meditirati (mantrati).

Samo što je Kezele tu malo više sofstificiran. On nalazi mantre po Djotishu, indijskoj astrologiji. Valjda ima onda i puno više mantri negoli u TMu.

Inače se i u TMu mantre daju po godini rođenja. A Kezele je malo specifičniji.

Normalno i za njega vrijedi poslovica: SVAKI CIGO SVOGA KONJA HVALI. Pogotovo ako mu inkasira lovu u blagajnu.

Iz tvoga se opisa vidi da postoji nekoliko sistema mantranje. A ima i mantranje po : Egoističnoj meditaciji. https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=974

Ali je taj Guru totalni anonimus.

Zadnje uređivanje krena : 01.08.2012. at 12:20.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 17:31   #72
krena;
Quote:
u TM se kao i u integralnoj meditaciji dobivaju mantre od školovanih učitelja.

Jer da navodno neke druge mantre do koji čovjek sam dođe nemaju "snage" za viša stanja svijesti.

Mora biti mantra iz neke službene škole. A ta se mantra , normalno i plaća.

Jedan je učitelj TMa otišao na kvasinu i "odlajao" sve mantre. I na koji se način davaju. I to ima na internetu. Ali učitelji TM tvrde da je mantranje sa ovakvim mantrama bei inicijacije ništavno. Mora učitelj iznad tebe napraviti ritual zvani PUJA. Be z te puje nema ni koristi meditirati (mantrati).
Meni je ovo školski primjer kultne retorike/ikonografije i svega onog što s njom ide u paketu;

"Bez mene i mog božansta (u formi guru-a i sl., wtwr) - ništa.
Tek kada ja nešto verificiram „trensferom božanske energije” za koju imam certifikat (moš si mislit) u ono nešto što ti dajem, na konju si.”
„Inače ne vrijedi.”

Veli ko?
„Ja i moj guru...tj.moj guru kroz moja usta, odnosno njegov guru kroz njegova i moja usta.”
„Moraš mi samo vjerovati.”

„Molim, platiti.” (račune ne izdajemo, nadam se da razumijete).
„1 mantra 1000kn, 7 mantri 6000, ako uzmeš sve odjednom"
„Ako se odlučiš u nerednoh 30minuta, dobiješ dvije nove asane kao bous”

Hm....

Ja Boga osjećam u svemu što me okružuje od kad znam za sebe.
U one „petke”, kad me inspiracija ponese, ni u jednom trenutku nemam osjećaj da moram išta platiti...ili da iko ima monopol na radost koja me prožima.
Dapače.
Jedino što ima smisla u takovom stanju je davati.
To čak i nije stvar odluke, već prirodno stanje koje se samo po sebi podrazumjeva.

E sad, u našem kulturnom okruženju/tradiciji dobijam povrdu da se tako osjeća svaki onaj/ona koji/a je istinski u kontaktu s „duhom” (i doktrinalno i kroz svjedočanstva ljudi s kojima sam osobno u kontaktu).
Što je potpuno u skladu s mojim vl.iskustvom.

S druge pak strane; slušajući ode o osobnoj legendi, potrebi usmjerenosti na sebe samu i svoju osobnu „realizaciju”, nekakav samo meni svojstven put samo-spoznaje/tzv.vl.prostor unutarnjeg otkrivanja u koji drugi nemaju pristup, a za koji se isplati uplaćivati na rate kod ovjerenog posrednika – nikako da ga povežem s onim što ja doživljavam u trenutcima nadahnuća.

Gledano stoga sa stanovišta nadahnuća/vl.iskustva, nije mi teško zaključiti/realizirati koji je pristup duhovno zreliji.
Kad to kažem ne aludiram na spektakl, egzotiku i jeftina obećanja „garantiranog” tripa/instant ekstaze gladnima takovih iskustava. (ono; otvorili bu ti se ovi ili oni centri, imala buš ove ili one vizije/uvide, bila buš vrlo brzo ovakva ili onakva i sl.).
Svako iskustvo (ma koliko maleno/kratkotrajno bilo), a koje spontano ne prerasta u otvaranje (u smislu nesebičnog davanja) svemu i svakome s kime dolazimo u kontakt, nevjerodostojno je.
Može ga se svakako nazivati, ali duhovnim uvidom nikako.

Te spike o vrednovanju dobijenog tek nakon plaćanja novcem, nisu utemeljene u onom što sam ja u stanju iskusiti.
One istina bog možda djeluju motivacijski, no već u startu disvalificiraju duho-orijentacijski.
Čovjek stekne osjećaj da je dobio nešto za što je platio i da je to njegovo vlasništvo, tj. investicijski paket koji ima određenu vrijednost.
To nije duhovna, već trgovačka logika.
Dam-dobim platforma koja je suštinski u suprotnosti s prirodnim stanjem egzaltiranog uvida, i stoga (na duže staze) duhovno neupotrebljiva.
Nema veze što se svemu skupa nakalemila „duhovo-investicijska” konotacija.

Na istoj se platformi s pažnjom i osjećajem investicijskog imperativa (očekivanog povrata uloženih sredstava) pune šedni računi i gradi grunt (zgrće blago na zemlji).
Logiku koja stoji iza plaćanja lako je ukapirati.
Pitanje je samo kapira li ta logika kako stvari stoje izvan domene u kojoj ona ordinira?
Najviše što tu čovjek može postići je eventualno zauzdati malo um i stavit misone procese pod kontrolu.
To je sve.
A to je u usporedbi s neopisivim ganućem koje nas u doticaju s „Duhom” ostavlja bez daha, doslovno ništa.
Više to vidim kao produkt trgovačkog uma koji ne vidi dalje od poduke iz mentalne gimastike, i koji ne samo da je u stanju za tu uslugu uzeti naknadu, već to uzimanje i opravdavati.

Kak ono veli moj tata; „em sam te pok..al, em si mi na kraju i zahvalan/na zbog toga”.
Di ćeš bolje?

Quote:
Samo što je Kezele tu malo više sofstificiran. On nalazi mantre po Djotishu, indijskoj astrologiji. Valjda ima onda i puno više mantri negoli u TMu.
To je nažalost trend kojem su podložni svi oni indoktrinirani / impresionirani / hipnotizirani "istokom".
Prava manatra = indijska mantra (s certifikatom)!?
Zašto?
"Zato (šanerska racionalizacija namjenjena raionaliziranjem opsjednutim šanopodložnim zapadnjacima) jer jedino takove zvukovne kombinacije „vibriraju akumuliranom duhovnom energijom” tisućljetnog ponavljanja...i kao takove vječno odzvanjaju u eteru!?"
"Dok ste vi izlazili iz pećina, mi smo već mantrali i zato je eter naš. Bas!"
Brrrrrr!

Veli tko?

Poduzetni indijski animatori, propagatori indijskih folova zapadnjacima iz zapadnog kulturnog okruženja - kojeg preziru (gledaju ga s visoka).

Ajme!

Ja ću s bilo kim (ili s bilo koji od tih indijskih emisara koji ovdje dolaze) provesti 1 dan i pažljivo ga slušati/promatarati.
Nakon toga ću složiti zvukovnu kombinaciju koja nije dio nijednog jezika/kulture, a koja će tu osobu totalno izbaciti iz takta (svaki put kad je se izgovori, a ona je čuje kao dio zvučne kulise onog što inače sluša).
Niti jednom neće omanuti.
Bez obzira na vjerovanje u gurue koji navodno "stoje" iza nečijh leđa, mantre kojim se taj netko služi ili talismane/male/jantre i simbole koje u đepu ili oko vrata nosi.

Kačenje na istočnjačku tradiciju u tom smislu, samo je dokaz indoktrinacije (over-impresioniranosti) tim izričajem/kulturom.
Ničeg više i ničeg manje.

To na žalost nema nikakve veze s učinkovitišću napora koji se čini.

Istok nije nikakav certifikat/garant/potvrda duhovnog potencijala.
Tipa;
„Aha...ja imam pravu vedsku mantu koju mi je dao originalni indijski svami”
„Auuuu!
„Svarano si sretna...jbtubićuse!”

Nažalost njuejđerski ošamućeni i dezorijentirani, tripa gladni zapadnjaci to slabo razumiju.
Nisam se jednom u to uvjerila.
Na puno sam više duhovne zrelosti naišla u ovdašnjoj tradiciji.
Puno više toga što osobno iskustvujem, prepoznala u onome što svjedoče ljudi iz mog neposrednog (kulturnog/duhovnog) okruženja.
Oni istinana bog često puta djeluju skroz „skockano”/staromodno...onak se nekak „arahično” izražavaju („bogek moj dragi...”) i stereotipno izgledaju - no kad se malo bolje zagledam - duhovno su puno zreliji, pouzdaniji i iskreno orjentirani prema svojim bližnjima.
Govorim o onima koji su koliko toliko osjetili nešto u sebi, bez obzira koliko to možda nezgrapno činili.

U usporedbi s njima, nuejđeri i tantrizmom (ovim ili onim „izmom”) opsjednuti zvuče tajanstveno, mistično i zakukuljeno...eliktrificirajuće intrigantno. Djeluju zabavno i egzotično...no u duhovnom smislu zrače poput surogata/loših kopija; ošamućeno, neuvjerljivo i sebocentrički orjentirano (ja, ja, ja i ja i moj mir, moj put i moja osobna legenda).

Kad sve zbrojim i oduzmem;
Njuejđeri (idijskom kulturom opčinjeni); umjetnički dojam 5, operativni 0-1.
Naši lokalni bogomoljci; umjetnički dojam 1, operativi 4-5.

Dokaz za to su mase onih koji su se nakon godina tamburanja po tim "guru puja-verificiranim"(!?) tzv."nabrijanim/"pravim" mantrama, ispuhali i razočarali.

Kada na kraju balade izostane osjećaj ispunjenja (a svak za sebe zna koliko je po tom pitanju sati), shvati čovjek da nešto nije u redu (ili ne shvati).

Quote:
Inače se i u TMu mantre daju po godini rođenja.
U astrologiju na žalost ne vjerujem.
Ni ja ni, a ni oni od kojih sam naučila ono što sam naučila.

Quote:
A Kezele je malo specifičniji.
Živi bili pa vidjeli.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 01.08.2012. at 17:52.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 19:31   #73
u stvari vecina mantri se klasicno daje prema vjerskoj pripadnosti. Kao sto ce recimo svaki Krisnijevac dobiti mahamantru. Recimo u Sivanandinoj liniji se koristi Ram mantra, shaive naravno saivisticke itd.

Druge mantre se najcesce koriste privremeno za specificne svrhe, no ne kao osnovna duhovne sadhane dobivena inicijacijom u neko duhovno nasljede koje u pravilu ima svoju "the mantru" kao sto recimo krscanstvo ima svoje standardne molitve za sve.

Ovakav nacin davanja mantri je tradicionalno puno manje u stvari prisutan, nije ga koristio ako se ne varam cak niti Maharishijev ucitelj bez obzira sto se TM na tome zasniva, ali TM je ionako proizvod za sirenje zapadnim trzistem pa se nastoji izbjeci vjerske konotacije, posebno u pocetku, kasnije se na mantru ipak svasta dodaje pa dobiva i puniju formu sa jasnom vjeskom referencom (iako i same bija mantre imaju svoje poveznice sa bozanstvima). Naravno i sama inicijacija je vjerski obred, sve i kad ga ucitelji podvaljuju pod nesto sto je stvar izmedju njih samih i gurua

Bah
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 21:51   #74
Krena meditiro sve moguće, a već je poznato njegovo mišljenje o svijesti.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 15:26   #75
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
u stvari vecina mantri se klasicno daje prema vjerskoj pripadnosti. Kao sto ce recimo svaki Krisnijevac dobiti mahamantru. Recimo u Sivanandinoj liniji se koristi Ram mantra, shaive naravno saivisticke itd.

Druge mantre se najcesce koriste privremeno za specificne svrhe, no ne kao osnovna duhovne sadhane dobivena inicijacijom u neko duhovno nasljede koje u pravilu ima svoju "the mantru" kao sto recimo krscanstvo ima svoje standardne molitve za sve.

Ovakav nacin davanja mantri je tradicionalno puno manje u stvari prisutan, nije ga koristio ako se ne varam cak niti Maharishijev ucitelj bez obzira sto se TM na tome zasniva, ali TM je ionako proizvod za sirenje zapadnim trzistem pa se nastoji izbjeci vjerske konotacije, posebno u pocetku, kasnije se na mantru ipak svasta dodaje pa dobiva i puniju formu sa jasnom vjeskom referencom (iako i same bija mantre imaju svoje poveznice sa bozanstvima). Naravno i sama inicijacija je vjerski obred, sve i kad ga ucitelji podvaljuju pod nesto sto je stvar izmedju njih samih i gurua

Bah
Ima li na tvojem unutarnjem horizontu (duhovnoj "panorami"), išta što nije vezano uz Indiju?

Ne znam zašto se bilo kakva diskusija na temu introspekcije/ili "otvaranja" (wtwr), duhovnosti generalno, uvijek svodi na indijsko/azijsko "ovo" ili indijsko "ono"...ili u najmanju ruku, neminovno uspoređivanje/mjerenje s indijskim "ovim" ili "onim"?

Pitam zato jer nikada nisam imala potrebu za takovim nečim, niti vidim nekakvu posebnu korist u svemu tome.

Kada to kažem mislim prvenstveno na osobna iskustva.

Mislim da bi te prisjećanje na najranija iskustva u duhovnom smislu (a koja su to i kakova, svak za sebe najbolje zna) - koja se neminovno nalaze u korjenu našeg nastojanja da se zagledamo u "određenom pravcu" - osvjestilo po tom pitanju i u velikoj mjeri skinulo s očiju povez s "indijskim filterom".

Iskreno, koj će ti on vrag uopće?

Služi li uistinu ičemu?

Zašto si ga ljudi stavlju na glavu, na prvom mjestu?

To je isto kao da si ja nabijem na tintaru zelene naočale, i više nikada ne pogledam svijet oko sebe bez da ih skinem s nosa.
Interpertiram li ja tada boje kojima sve oko mene "diše" na ispravan način, ili su one uvijek kontamirane zelenim tonovima?

Moram li ja uvijek mjeriti vlastiti izričaj (npr.jezik) s engleski jezikom, da bi imala osjećaj njegove/vl. vrijednosti?
Što time dobijam?
Potvrdu da se korektno izražavam/razumijem/opisujem vl.misli i svijet koji me okružuje?

Nije se loše zapitati što se nalazi u korjenu takove potrebe!?

Odakle je ona došla i tko ju i kako u mene usadio?

Nije li u pitanju nekakav kompleks?

Manje vrijednosti npr...!?

Buđenje/osvještavanje po tom pitanju, naznaka je istinskog duhovnog svitanja (da se tako izrazim).

Mislim da je to nešto o čemu vijedi razmisliti.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 02.08.2012. at 16:10.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 18:30   #76
Tema nije duhovnost u svakom smislu i pogledu. Tema je integralna meditacija sto i naslov kaze, a koja je prepakirani TM, tema su mantre koje su kao takve indijska stvar i izmisljotina, o cemu drugom bi trebali pricat?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 19:18   #77
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Krena meditiro sve moguće, a već je poznato njegovo mišljenje o svijesti.
Glavna fora u manranju je u opuštanju i u doživljaju tkz. čiste svijesti.
Ali da li je ta čista svijest vječna i da li je ona u isto vrijeme i dio kozmičke svijesti, u to nisam sigura. Ja mislim da bi i ta čista svijest trenutačno nestala kada bi me neki manijak pogodio snajperom u glavu, a ja sam upravo pod borom meditirao i uživao u čistoj svijesti.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 19:56   #78
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Glavna fora u manranju je u opuštanju i u doživljaju tkz. čiste svijesti.
Ali da li je ta čista svijest vječna i da li je ona u isto vrijeme i dio kozmičke svijesti, u to nisam sigura. Ja mislim da bi i ta čista svijest trenutačno nestala kada bi me neki manijak pogodio snajperom u glavu, a ja sam upravo pod borom meditirao i uživao u čistoj svijesti.
To sve ima smisla ako se radi o dužem vremenskom razdoblju.

Dok čovjek vježba tehnike, dodatno se mora čuvati kojekakvih napasti i testiranja kozmičke svijesti, jer je svijest senzora puno jača.

Vjerujem da nakon dužeg vremena u redovitoj meditaciji možda stignemo do tog nivo svijesti u kojem smo imuni na naša osjetila.

Imao sam knjigu od Kezela u kojim je opisao ta stanja svijesti (onako kako je to Mahariši opisao) i kad su ga pitali za koliko se može ostvariti sedmo stanje (stanje Jedinstva) on je odgovorio da se to postiže za par godina vježbanja, što je po meni krajnje neozbiljno.

Ja mislim, da bi čovjek trebao biti u karmički jako dobroj atmosferi (bez tzv. čeličanja), zdravog uma i živaca i da bi tada u jednom životu uspio ostvariti najvišu svijest, u protivnom ovo je samo priprema terena, kao kada se kopaju temelji, to je još daleko od krova.

Dok kopamo temelje, ne možemo se zaštititi ni od kiše ni sunca, ali kada je kuća pri karaju, onda i po nevremenu možemo raditit jerbo tada možemo iznutra raditi kuću.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 22:03   #79
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
To sve ima smisla ako se radi o dužem vremenskom razdoblju.

Dok čovjek vježba tehnike, dodatno se mora čuvati kojekakvih napasti i testiranja kozmičke svijesti, jer je svijest senzora puno jača.

Vjerujem da nakon dužeg vremena u redovitoj meditaciji možda stignemo do tog nivo svijesti u kojem smo imuni na naša osjetila.

Imao sam knjigu od Kezela u kojim je opisao ta stanja svijesti (onako kako je to Mahariši opisao) i kad su ga pitali za koliko se može ostvariti sedmo stanje (stanje Jedinstva) on je odgovorio da se to postiže za par godina vježbanja, što je po meni krajnje neozbiljno.

Ja mislim, da bi čovjek trebao biti u karmički jako dobroj atmosferi (bez tzv. čeličanja), zdravog uma i živaca i da bi tada u jednom životu uspio ostvariti najvišu svijest, u protivnom ovo je samo priprema terena, kao kada se kopaju temelji, to je još daleko od krova.

Dok kopamo temelje, ne možemo se zaštititi ni od kiše ni sunca, ali kada je kuća pri karaju, onda i po nevremenu možemo raditit jerbo tada možemo iznutra raditi kuću.
Možda prije za par života vježbanja: od 15. do 85. godine.

Svaki čovjek može to napraviti u svome životu. Samo mora biti dovoljno uporan i malo lud. Kao ovaj ovdje: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...4&postcount=39

Također je to bio napravio jedan pokojnik koga je brat zvao velikim duhovnjakom koji je sve tekovine civilizacije stručno odjebao.
A o tome stoji zapisano: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...8&postcount=26
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 22:41   #80
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Možda prije za par života vježbanja: od 15. do 85. godine.

Svaki čovjek može to napraviti u svome životu. Samo mora biti dovoljno uporan i malo lud. Kao ovaj ovdje: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...4&postcount=39

Također je to bio napravio jedan pokojnik koga je brat zvao velikim duhovnjakom koji je sve tekovine civilizacije stručno odjebao.
A o tome stoji zapisano: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...8&postcount=26
Za ovog sam već rekao da je prosvjetljen, u mom raju isto neće biti satova ni jutarnjih smjena od životinja če biti pitome mačke itd.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.