Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2015., 18:10   #1
Masline

Pozdrav,
prije 20 dana sam kupio škare za rezanje maslina
marka Comfort StarCut 160 BL
i nakon što sam odrezao 20 stabla puknuo mi je noz...
otišao sam u trgovinu i dali su mi nove skare i opet isto nakon 20 stabala pukne noz
sada mene zanima ako imate vi takve skare za rezanje maslina i ako imate istih problema
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sijekac za masline.jpg‎
Views:	91
Size:	3.8 KB
ID:	14778  
mimidesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 14:38   #2
Gardena ti je šrot, trebao si uzeti za te novce Fiskarsa ili neke jeftinije normalne teleskopske škare.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 12:35   #3
koliko debela grana se može rezat s takvim škarama?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 01:11   #4
Klasicne do 3cm, a one s lancem ili slicnim mehanizmom 3.5 rijede 4cm.

Gardena nije pojam kvalitete, garancija od 25 godina je marketing jer se ne odnosi na mehanicka ostecenja koja se inace dogadaju s alatima kao ovaj primjer puknuca noza.

Samo opet mi je malo cudno da na Gardeni nozevi pucaju ko repa. Moguce da je pri radu potezanja povukao stap u stranu zbog cega je napravljena poluga na nozu u stranu i tako je noz morao puknuti. A ovako kada se radi o cistom rezu kao da rezes kruh nebi smio puknuti vec se hoce zaglaviti u drvu ako nemoze odsjeci granu. I sada zbog nepaznje da oslobodis noz koji se zaglavio u drvu ides pomicati u koje kakve strane noz hoce puknuti.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 20:38   #5
Pozdrav, mene zanima kad je najbolje sjeć masline jeli to sad na jesen ima li koji točni mjesec ili kako? imam 10tak starih maslina i htio bi ih malo očistit i pustit mlađe grane da se razviju ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 10:11   #6
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, mene zanima kad je najbolje sjeć masline jeli to sad na jesen ima li koji točni mjesec ili kako? imam 10tak starih maslina i htio bi ih malo očistit i pustit mlađe grane da se razviju ...
Rezidba maslina može početi nakon berbe i može se obavljati do proljeća.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 16:27   #7
U principu maslina se može rezati cijelu godinu (naravno ne po velikom ledu i kad je vlaga). Možeš je i sada pred berbu koliko ti rod dozvoljava i naravno nakon berbe. Ali nemoj previše jer će ti na proljeće buknuti mladi izboji da stablo nadoknadi drvnu masu. Za početak oreži jednu trećinu pa ćeš vidit na proljeće. SAVJET DANA OBAVEZNO!!! očisti sredinu a krajeve (rubove) možeš kasnije oblikovati po želji. I još jedan savjet: spusti je šta više da nemoraš koristiti skale jer one su najveći neprijatelj maslinara.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 22:30   #8
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
U principu maslina se može rezati cijelu godinu (naravno ne po velikom ledu i kad je vlaga). Možeš je i sada pred berbu koliko ti rod dozvoljava i naravno nakon berbe. Ali nemoj previše jer će ti na proljeće buknuti mladi izboji da stablo nadoknadi drvnu masu. Za početak oreži jednu trećinu pa ćeš vidit na proljeće. SAVJET DANA OBAVEZNO!!! očisti sredinu a krajeve (rubove) možeš kasnije oblikovati po želji. I još jedan savjet: spusti je šta više da nemoraš koristiti skale jer one su najveći neprijatelj maslinara.
Dobro s tim sam upoznat XD
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 08:31   #9
Quote:
mimidesa kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
prije 20 dana sam kupio škare za rezanje maslina
marka Comfort StarCut 160 BL
i nakon što sam odrezao 20 stabla puknuo mi je noz...
otišao sam u trgovinu i dali su mi nove skare i opet isto nakon 20 stabala pukne noz
sada mene zanima ako imate vi takve skare za rezanje maslina i ako imate istih problema
Ja imam neke iz Građe - nije razvikana marka, a super su. Nekakve zelene sa spužvicom na kraju. Koštale su oko 100 kn. Traju već više od 1 god., a ni same ne znaju koliko su grana podrezale. Bitno je i kako se rukuje s njima - nisu baš za rezaje grana debljih od zenske ruke u zglobu (naravno mislim na zglob ženske umjerenih proporcija ) Ovakve su samo zelene http://alatimilic.hr/shop/image/cach...60-500x500.jpg
Himalajka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 08:37   #10
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
U principu maslina se može rezati cijelu godinu (naravno ne po velikom ledu i kad je vlaga). Možeš je i sada pred berbu koliko ti rod dozvoljava i naravno nakon berbe. Ali nemoj previše jer će ti na proljeće buknuti mladi izboji da stablo nadoknadi drvnu masu. Za početak oreži jednu trećinu pa ćeš vidit na proljeće. SAVJET DANA OBAVEZNO!!! očisti sredinu a krajeve (rubove) možeš kasnije oblikovati po želji. I još jedan savjet: spusti je šta više da nemoraš koristiti skale jer one su najveći neprijatelj maslinara.
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Dobro s tim sam upoznat XD
Za berače je najbolje da krošnja izgleda u obliku kišobrana - sredina prazna, a krajevi razgranati. Tada je najlakše za brati :klap:
Himalajka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 20:19   #11
Quote:
Himalajka kaže: Pogledaj post
Ja imam neke iz Građe - nije razvikana marka, a super su. Nekakve zelene sa spužvicom na kraju. Koštale su oko 100 kn. Traju već više od 1 god., a ni same ne znaju koliko su grana podrezale. Bitno je i kako se rukuje s njima - nisu baš za rezaje grana debljih od zenske ruke u zglobu (naravno mislim na zglob ženske umjerenih proporcija ) Ovakve su samo zelene http://alatimilic.hr/shop/image/cach...60-500x500.jpg
Škare za masline moraju biti ravne, ovo su vinogradarske
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 21:09   #12
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Škare za masline moraju biti ravne, ovo su vinogradarske
Ne moraju biti ravne već mogu biti i poput ovih na slici.
Inače su voćarske.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 11:03   #13
Nevolim se prepucavati ali za maslinu se preporučava RAVAN REZ, amen. Ugodan dan
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 15:32   #14
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Nevolim se prepucavati ali za maslinu se preporučava RAVAN REZ, amen. Ugodan dan
Nije prepucavanje već objašnjavanje.
Škare su voćarske, rez je ravan i ne vidim razlog zašto se nebi koristile za rez maslina.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 17:06   #15
Mogu se koristiti, ali se preporučuju sa ravnim rezom
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 11:09   #16
Berač maslina - koji savjetujete

Uskoro će doba branja maslina. Imam ih oko 30-ak, ali su to uglavnom starije masline koje s vremenom oblikujem i dovodim na neku "normalnu" visinu.
Nemam uvijek dovoljno vremena za njihovo branje i održavanje, jer su mi daleko od kuće (živim u drugom mjestu).
Ma uglavnom, mene zanima, koji berač maslina bi mi savjetovali da kupim?
Gledala sam po internetu, neki su mi preskupi za moje uvjete (tako malu količinu), a neki jeftiniji mi baš i nisu preporučeni (npr.predaleko bacaju maslinu od stabla...).
Neki savjet, molim....
dalmatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 17:58   #17
Kupi neke grabljice za masline. U kombinaciji sa mrežom je dosta efikasno.
Premda branje na pregnje je najbolje za stablo.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 19:17   #18
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Kupi neke grabljice za masline. U kombinaciji sa mrežom je dosta efikasno.
Premda branje na pregnje je najbolje za stablo.

pozdrav

Misliš one grabljice za branje na ruke?
Imam već i tih grabljica, i mreža....ali rekla sam, riječ je o strukturi maslina (visoke su; ne previše, ali dovoljno da se svaki čas moraš penjati skalama, tj.ljestvama lijevo-desno, a tu izgubim dosta vremena). I onda mi se to branje oduži....a ispadne vrlo neučinkovito.
No dobro, ako nema nikakvog iskustva, savjeta, vidjet ću...
dalmatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 19:48   #19
http://www.voger.hr/node/257

za 30 stabala trebalo bi biti dovoljno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 19:57   #20
Hvala na savjetu, ali ovo ipak nije za mene...niti za nekog iz obitelji....15 kg?
I više mi se sviđa ideja o beraču/ici maslina, nego o trešnji
dalmatin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.