Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2010., 12:42   #81
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Pa ok je to.
Samo iz toga se ne nazire brak već samostalni život .
Brak je nešto drugo.
Ugovor.
A gdje se tu nazire ugovor??
Nisi u pravu.
Riječi ugovor, matičar, crkveno vjenčanje i sl. modrne su tvorevine i te su riječi ljudi počeli upotrebljavati tek nedavno.
Ono što je Bog blagoslovio, zajednica muškarca i žene, uistinu je brak, samo što tada nije postojala riječ za to, pa ju Bog nije i koristio.
Tu su riječ tek puno kasnije uveli ljudi u svoju terminologiju, da bi službeno označili vezu muškarca i žene, koja je bila zakonski i vjerski odobrena.
Uostalom, ljudi su tek nedavno počeli koristiti papir i sastavljati ugovore na papiru.
Prije pojave papira nisu postojali ugovori kao takvi, već dogovorena riječ ili usmeni ugovor.
Prema tome nisu bitne riječi koje su označavale brak prije 100 000 godina, ili prije 5000 godina ili sada, već ono što se pod tom zajednicom muškarca i žene podrazumijevalo.
A značenje te zajednice muškarca i žene, i prije 100 000 godina i sada se nije promijenilo, kao što se nije promijenio i Božji blagoslov za tu zajednicu.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 14:07   #82
Tocno, Bozji blagoslov oznacuje brak. A to ga cini jacim od bilo kakvog pisanog <dogovora>.
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 18:39   #83
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ovdje je tematsko pitanje:Svetost braka!

Na religijskoj, a ne svjetovnoj osnovi....dakle ne utvrđujemo činjenicu što je brak ...
jer onda temi nije ovdje mjesto!

PS: a svi ovi od tebe imenovani nazivi brakova,postoje i u uporabi su...
A od svih mi je najdraži: kraljevski brak!..
Ah da svetost...mogli bismo se zapitati što je uopće svetost ali smo na pdf religija pa se svetost samo po sebi ovdje podrazumijeva...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 18:41   #84
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Kad je to bog ustanovio brak??
Imaš li u biblijskom postanku gdje brak spominje pisac biblije??
Ako nema onda je ta tvoja pretpostavka kao da ja kažem Petko ustanovio brak i ljudi trebaju se toga držati.
Prije nego li što nije ustanovio instituciju braka, ljudi su lutali sami svijetom i čekali baš na brak...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 19:02   #85
Quote:
Valerija79 kaže: Pogledaj post
Da, naravno da je to brak sklopljen u crkvi.
Ali, želim reći, da u mom slučaju u "dobru i zlu" ne podrazumjeva i zlostavljanje! Jel ti misliš da bi netko tko je vjernik, zbog vjere morao trpjeti nasilje, bilo psihičko ili fizičko? Ja ne. Prošla su vremena kad su naše bake ili mame zbog vjere morale trpjeti sranja, zar ne misliš?
Ne nije poanta u tome!

Zlostavljanje je posebno poglavlje,o tome nije ovdje riječ

Naime ako je sakrament braka obveziv za bračne partnere i ne može se raskinuti(rijetko i po crkvenim kanonu) ili jednostavno rečeno :što je Bog sastavio neka čovjek ne rastavlja...i u zlu i dobru...
postavlja se pitanje je li taj sakrament stvarno svet,obzirom da ga vjernici tako brojno zanemaruju,te idu u nove (građanske) brakove,žive u vanbračnim zajednicama,imaju djecu van prvobitno sklopljenog crkvenog braka itd.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 20:01   #86
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Prije nego li što nije ustanovio instituciju braka, ljudi su lutali sami svijetom i čekali baš na brak...
Ili dok nije muškarac shvatio na koji način može upravljati ženom.
Uz lukavo korištenje riječi bog za svoje slabosti.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 15:39   #87
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Ili dok nije muškarac shvatio na koji način može upravljati ženom.
Uz lukavo korištenje riječi bog za svoje slabosti.
Ovakvo idealističko gledanje na ljudsko vezivanje je zapravo atavizam. Prvo i osnovno brak je ugovor-odnosno vrsta društvenog ugovora. Za to ti ne treba matičar ni papir. Vezivanje nije doživotno, trajno - to papir, matičar, niti ideal svetosti ne GARANTIRA. Što zbog moguće smrti partnera što zbog mogućeg neslaganja. Prema tome bila je potreba da se određeni ljudski odnosi verificiraju, da bi dobili društveno odobrenje i nakon toga postaju punopravni. Potreba prvenstveno dolazi da se smanje napetosti unutar zajednice (međusobne borbe za partnerice), da se regulira pitanje nasljeđivanja, kao i utvrdi očinstvo djece.

Kad se sve to stavi pod kapu svetosti onda imamo idealističko gledanje na brak koji ne proizlazi iz stvarnosti već iz zamišljenog ideala kako bi brak po patrijahatu i tradiciji trebao biti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:23   #88
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ne nije poanta u tome!

Zlostavljanje je posebno poglavlje,o tome nije ovdje riječ

Naime ako je sakrament braka obveziv za bračne partnere i ne može se raskinuti(rijetko i po crkvenim kanonu) ili jednostavno rečeno :što je Bog sastavio neka čovjek ne rastavlja...i u zlu i dobru...
postavlja se pitanje je li taj sakrament stvarno svet,obzirom da ga vjernici tako brojno zanemaruju,te idu u nove (građanske) brakove,žive u vanbračnim zajednicama,imaju djecu van prvobitno sklopljenog crkvenog braka itd.
Brak je jedan od sedam svetih sakramenata te je kao takav neraskidiva zajednica muža i žene. Ali, bit je u tome, o čemu ja govorim, da tu nepovredivost braka narušava najčešće zlostavljanje koje se događa unutar obitelji.
Svetost braka je vrlo opširne tematike i mogli bismo mnogo pisati na tu temu.
Sakrament braka jest obveziv, ali izgubio je na snazi i većina vjernika olako ga shvaća kako si i sama rekla. Zbog čega?
Zbog mnogo toga! Ponajprije jer je cijelo naše društvo zapalo u duboku duhovnu krizu, a sve to prati potrošački mentalitet i iskrivljeno poimanje čovjeka.
Valerija79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:50   #89
Ajmo malo raspraviti pojam i značenje svetosti....
Moj stav je slijedeći:brak, moj ili tuđi je svet...
Svet za mene znači:nemam pravo dirati ili dovoditi u pitanje tuđi brak svojim postupcima...
Nitko se ne bi trebao uplitati u moj brak,dovodeći u pitanje njegovu opstojnost,svojim postupcima...
pod "postupke" tu podrazumijevam razne napasti sastrane...flert,zavođenje,koketiranje,klevetanje, otvoreno uplitanje roditelja za svaku razmiricu među partnerima.....
Međutim,kad bih se i sama držala svega toga,ne bi bilo sitnica koje bi mi uljepšavale dan...
Lijepo je primiti kompliment sa strane, lijepo je znati da se sviđaš još nekome,lijepo je imati prijatelja...ali....sve ima svoje granice...
Osobno ne bih mogla živjeti sa spoznajom da je radi mene nečiji brak razoren....da sam dijete odvojila od oca...da neka žena pati zbog moje nesposobnosti zauzdavanja osjećaja....
Nije lako pridržavati se devete zapovijedi
Ali, ako čovjek ima u sebi respekt prema 10 zapovijedi, zna dobro postaviti granicu preko koje ne smije prijeći...
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 15:40   #90
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Ili dok nije muškarac shvatio na koji način može upravljati ženom.
Uz lukavo korištenje riječi bog za svoje slabosti.
Cilj braka nije nametanje pravila, upravljanje bracnim partnerom, vec zajednicki 'hod' kroz zivot, darivanje i primanje ljubavi, razumjevanje, PRASTANJE... Tko ovo ne razumije nije 'sposoban' za sakrament braka.
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 16:12   #91
Quote:
---IvAn--- kaže: Pogledaj post
Cilj braka nije nametanje pravila, upravljanje bracnim partnerom, vec zajednicki 'hod' kroz zivot, darivanje i primanje ljubavi, razumjevanje, PRASTANJE... Tko ovo ne razumije nije 'sposoban' za sakrament braka.
Slažem se.
Brak je međusobno dijeljenje 2 ravnopravna partnera a ne neka prisila.
Tko u braku pokušava nametnuti svoju volju bračnom partneru i podčiniti ga ne postupa ni kršćanski ni civilizirano.
Svaka osoba ima svoju jedinstvenu, univerzalnu vrijednost, danu od Boga, i nitko nema pravo umanjivati tu vrijednost, niti podcjenjivati bilo koga.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 16:46   #92
Sve izrečeno je istina u svojoj biti....ali...
Zvuči pomalo idilično, a većina brakova nažalost nije takva..
Partneri premalo uvažavaju jedan drugoga...
Kad bi svi tako unaprijed razmišljali zrelo i ozbiljno o značenju braka, bojim se da bi se malo tko ženio
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 17:22   #93
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Sve izrečeno je istina u svojoj biti....ali...
Zvuči pomalo idilično, a većina brakova nažalost nije takva..
Partneri premalo uvažavaju jedan drugoga...
Kad bi svi tako unaprijed razmišljali zrelo i ozbiljno o značenju braka, bojim se da bi se malo tko ženio
Istina. Teorija je jedno a život drugo. To se dobro vidi u međuljudskim odnosima.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 19:00   #94
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Sve izrečeno je istina u svojoj biti....ali...
Zvuči pomalo idilično, a većina brakova nažalost nije takva..
Partneri premalo uvažavaju jedan drugoga...
Kad bi svi tako unaprijed razmišljali zrelo i ozbiljno o značenju braka, bojim se da bi se malo tko ženio
Vecina nije upravo zbog toga sto ne shvacaju ozbiljnost braka, ne shvacaju smisao, upustaju se u brak nepromisljeno, nisu sigurni da mogu ili zele dijeliti zivot s nekim...
Zenili bi se i dalje, al' malo stariji... salu na stranu, kad bi svi razmisljali prije no sto kazu "da" bilo bi manje nerazumjevanja, nesuglasica itd. koje vode do razvoda.
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 19:15   #95
Quote:
---IvAn--- kaže: Pogledaj post
Bog, stvorivsi muskarca i zenu, ustanovio je brak; savez dvaju supruznika koji su ravnopravni u Gospodinu. To je najintimnija zajednica ljubavi, vjere i nade...
Koliko danas shvacamo vaznost i svetost braka? Zasto ljudi, povezani u Kristu, u brak, nisu spremni darivati se medusobno? Zasto je sakrament zenidbe shvacen olako, supruznici nisu spremni na razumjevanje, ustupke i postovanje, a katkad cak nisu spremni dati dovoljno ljubavi?
Nešto što sam ja naučio na teologiji jest da "to be comes before to do." Time želim reći da erozija života u braku je posljedica erozije shvaćanja vrijednosti, svetosti i posebnosti braka.

Erozija otprilike glasi:
- brak je savez između muškarca i žene (oroginalno shvaćanje i uređenje dano od Boga)
- brak je zajednica (nije više savez) između muškarca i žene
- brak je zajednica između muškarca i više žena
- brak je komad papira između muškarca i žene
- brak je komad papira/zajednica između dvije osobe istog spola
- brak je.....fill in the blank - vidjt ćemo kaj će budućnost donijeti.
__________________
Mi trudimo se znanstveno da propadnemo barem dostojanstveno...
Epignosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 19:50   #96
Oženjen sam tek nešto više od mjesec dana, ali točno osjećam savez dvaju ljudi u Kristu, snagu zajednice dviju ljudi. Obitelj jest mala Crkva, sada smo ja i žena mala Crkva "Jer gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima"
Molimo zajedno, pričešćujemo se zajedno, sudjelujemo u Liturgiji zajedno.
Sve situacije koje mogu dovesti do svađe ili nerazumijevanja se lako rješavaju jer oboje znamo da je nad nama Krist.
Brak je doista svet
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 20:28   #97
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
Oženjen sam tek nešto više od mjesec dana, ali točno osjećam savez dvaju ljudi u Kristu, snagu zajednice dviju ljudi. Obitelj jest mala Crkva, sada smo ja i žena mala Crkva "Jer gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima"
Molimo zajedno, pričešćujemo se zajedno, sudjelujemo u Liturgiji zajedno.
Sve situacije koje mogu dovesti do svađe ili nerazumijevanja se lako rješavaju jer oboje znamo da je nad nama Krist.
Brak je doista svet
Bravo!
Prekrasno svjedočanstvo o svetosti braka!
Kada bi ljudi ozbiljnije shvaćali svoju vjeru i prakticirali je u svakodnevnom životu, i njihovi bi životi postali duhovno kvalitetniji, a samim time i brak, kao duhovna, a ne samo tjelesna, financijska ili interesna, zajednica dvoje ljudi.
S problemom gubitka duhovnosti i moralnih vrijednosti društva došlo je i do rušenja braka kao osnovne institucije društva, a time do urušavanja i samog društva( povećano nasilje u društvu, gubitak društvene solidarnosti, sebičnost, alkoholizam, gubitak smisla života ili bezperspektivnost, materijalizam, hedonizam, treba li dalje nabrajati...).
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 00:00   #98
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Točno. Brak je brak a ne postoji kršćanski brak kako ne postoji kršćanska matematika...
Brak je veza, a kojeg će predznaka imati ovisi o onima koji su povezani brakom.
Brak je institucija u kojoj i muž i žena riješavaju probleme koje ne bi imali da se nisu oženili!

Šalu na stranu...brak je ozbiljan korak koji traži od nas puno ljubavi,strpljenja,iskušenja i u brak se ne ulazi s glavom u oblacima već s nogama koje stoje čvrsto na zemlji.
mala ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 00:02   #99
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Bravo!
Prekrasno svjedočanstvo o svetosti braka!
Kada bi ljudi ozbiljnije shvaćali svoju vjeru i prakticirali je u svakodnevnom životu, i njihovi bi životi postali duhovno kvalitetniji, a samim time i brak, kao duhovna, a ne samo tjelesna, financijska ili interesna, zajednica dvoje ljudi.
S problemom gubitka duhovnosti i moralnih vrijednosti društva došlo je i do rušenja braka kao osnovne institucije društva, a time do urušavanja i samog društva( povećano nasilje u društvu, gubitak društvene solidarnosti, sebičnost, alkoholizam, gubitak smisla života ili bezperspektivnost, materijalizam, hedonizam, treba li dalje nabrajati...).
hvala na toplim riječima.
I doista, sada shvaćam kako je u toj maloj Crkvi obitelji glavni cilj - naučiti se ljubavi i primirenju. Sada treba na toj osnovi Božjeg blagoslova (koji smo primili u činu vjenčanja) izgraditi čvrstu i vrijednu obitelj sa (ako Bog da) mnogo djece.
Zahvalan sam Bogu što mi je po mojim molitvama dao stostruko više i maltene niotkuda poslao osobu na cijeli život.
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 00:05   #100
Majke ti mile tek je mjesec dana.
Što nećeš čuti ovde...............
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.