Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2003., 13:40   #1
Lightbulb Mahune

Mahune volim jesti dinstane s prezlama...naravno kao dodatak mesu...i nikako drugačije...
Brokulu i cvjetaču obožavam napravljene kako hoćete...
Najdraže mi ih je jesti opet kao dodatak mesu....ccc...
lagano se skuhaju..ne previše da se ne raspadnu...dok se kuhaju napravi se umak od gljiva...uvijek uzmem sviježe gljive..najčešće šampinjone ali mogu bilo koje...lagano se dinstaju s lukom...zatim uzmem kupljeni umak od gljiva...ima fenomenalan okus (vrganji) ali je gljiva unutra malo...u zdjelicu pomješam gotov umak i hladnu vodu (u vreloj se zgruda), i dodam gljivama...to sve kuham nekoliko minuta..kad je gotovo, u plitku posudu poslažem brokulu i cvjetaču i zalijem umakom, stavim u pećnicu da se zapeče i to je to...Nisam mogla vjerovati kaj je fino
smotana2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 01:25   #2
ovo ima na topicu juhe,pa postam ovdje

JUHA OD MAHUNA(fazoleta)

1/2 kg mahuna ocistit narezat na pola i skuvat u vec pripremljenoj pilecoj juhi.
posebno izmjesat vrhnje,2 zutanjka,curry,sol,papar i primjesat juhi.zakuvat jos 5 min.posut sjeckanim persinom.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 00:33   #3
Kako prepoznati dobre zelene mahune?

Sa svjezih jaja se prebacujem na povrce...

Dakle, moze li mi netko reci kako na pazaru prepoznajete zelene mahune koje nisu stare i nemaju onih ocajnih konaca nakon sto se skuhaju? Ponekad kupim dobre, a ponekad uhvatim neke stare. I ne znam razlikvati.

Ima li tko da zna? Samo znam da ne smiju bit smezurane i mekane. Je l vam se desi da kupite ove "s koncem"?
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 08:21   #4
prepolovis ju i ako nema konca koji spaja dvije polovice - kupuj.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 10:47   #5
Ne znam zašto je tomu tako, ali u Hrvatskoj cijelo Božje ljeto nisam uspjela niti jednom pronaći lijepe mahune ... redovno je već grah formiran u njima, dakle prekasno se beru, mahuna u kojoj se počinje formirati grah više nije mahuna!

Što se pitanja kako prepoznati dobre mahune, najbolje je jednu prepoloviti, mora "krckati" kad se prepolovi, biti vlažna iznutra i naravno da nema konaca kad se prepolovi. Ponekad na oko mahuna lijepo izgleda, ali je već duže vremena pobrana; takve kad ih pokušaš prepoloviti daju otpor, kao da su gumenaste, a kada ih prepoloviš nisu staklasto vlažne iznutra, već više suhe ili po mahuni imaju već bijeli rub.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 10:58   #6
evo ja sam za razliku od Donate, na rijeckoj trznici cijelo ljeto kupovala zelene (plosnate) mahune sorte "lilic" koje su jako fine za salatu, nemaju konca, a dio sam cak zaledila da se nadje za poneku manestricu.... I uredno drze cijenu od pocetne 22 kn/kg, sad su na 20 kn/kg. Te mahune nikad nisu predugacke, a grah unutra je sivkas ili svjetlozelen, dosta malenog formata.
Sakura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 19:11   #7
i ja sam ovog ljeta jela finih mahuna, ne plosnatih, vec onih "okruglih" - i zutih, i zelenih - kupovala na dolcu i branimircu

iako se inace sramim pitat neke stvari uopce mi nije bio bed doci tetici i pitat jel mahune imaju konaca. jedna mi je odmah prelomila dvije-tri i bile su super: krckave i bez traga koncima. na dolcu smo, pak, kupovali kod tete koju vec znamo otprije, pa nije bilo potrebe za provjeravanjem.

a na prvi pogled ono sto su i druge cure rekle, ne smiju bit smezurane, puno flekave i gnjecave. ma mislim, nakon par kupovina, izvjestis se bez problema. a za konce pitas i ak ti ne daju probat ili sl, odi dalje.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 20:54   #8
Quote:
gotovanka kaže: Pogledaj post
prepolovis ju i ako nema konca koji spaja dvije polovice - kupuj.


plus, moraju puknuti (naprave onaj "pk" zvuk) kad ih prepoloviš, nesmiju se savijati da moraš trgati. Znači čvrste.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
garizla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 17:29   #9
Quote:
tough_cookie kaže: Pogledaj post
uopce mi nije bio bed doci tetici i pitat jel mahune imaju konaca.
Meni nije to problem pitati, ali ako prodaje stare nece mi reci. To je kao da pitam jesu li stare. Reci ce da nisu.

Ali ok, ove preporuke mi se cine jednostavne ...za pucketanje pri lomljenju i bez konca kao i nesavijanje.
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 17:08   #10
Lightbulb Mahune

Jedno od onih vrsta povrća koje smo mrzili kao klinci, a (nadam se) danas ih ljubimo.. Osim što i inače uvijek volim dobiti dobar recept za mahune, sad sam se dokopala dost zamrznutih pa bih ih htjela utrošiti što je bolje moguće...

Zato se unaprijed veselim dobrim idejama..

ŠMALCANE MAHUNE

Skuhati one valjkaste zelene ili žute mahune. Na ulju (može maslinovo) zapržiti češnjak i prezle.. kad zažuti, ubaciti mahune i sve zajedno malo predinstati... Unutra se može, čisto da se tu i tam razbije monotonija, ubaciti kockice kuhanog krumpira i/ili grašak.

Dobrodošli su i savjeti tipa: kako prepoznati mahune koje imaju konce? koje vrste mahuna najbolje idu na koje načine? koje meso ili što već uz koje mahune itd..

Ne očekujem preveliki odziv jer sam još davno skužila da sam u manjini kad je u pitanju mahunofilija...ali ako ima koja srodna duša...
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 17:21   #11
jel se računaju oni jednostavni recepti?

volim ih jedino u salati: skuham ih i prelijem mješavinom maslinovog ulja, soli i češnjaka.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 17:25   #12
imaš tipske topice
oš možda poriluk?

čušpajz
zapečene s vrhnjem
kao sastojak musaka, saftova
punjenje u mesnim ili povrtnim roladama
salata, same ili u kombinaciji

ja jako volim mahune, ali samo ja
kućne zvijeri pak obožavaju poriluk, koji meni niš ne valja
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 18:31   #13
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
imaš tipske topice
oš možda poriluk?

čušpajz
zapečene s vrhnjem
kao sastojak musaka, saftova
punjenje u mesnim ili povrtnim roladama
salata, same ili u kombinaciji

ja jako volim mahune, ali samo ja
kućne zvijeri pak obožavaju poriluk, koji meni niš ne valja
a jebiga - tak je najlakše pratiti..

nemoj ti meni "zapečene s vrhnjem" i "punjenje u..", nego opajprči recepat! imam 8 kg zelenih ljepotica za utući..

@castanea: jašta nego vrijede jednostavni recepti

edit: a poriluk bi trebalo uvrstiti u odgojne mjere - taman između doživotnog zatvora i smrtne kazne..
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 18:55   #14
Poriluk rules ali ja volim i mahune pa se ne racunam.
Jedno pitanje u vezi mahuna...jela sam ih jednom, spremljene tako da su bile hruskave zacinjene mislim sa soja sosom i jos necim, preko bare u sushi restoranu, iako to nema nikakve veze osim mozda ako posluzi kao smjernica u otkrivanju o kakvom receptu se radi.
Nikada mi nisu bile finije. Pokusala sam rekonstruirati taj stupanj hruskavosti ali ne ide. Nemam pojma jel se radi o posebnoj sorti (gmo hrskave mahune) ili pripremi, ali ja bi to

Da ne zaboravim, bile su zelene i okruglaste u promjeru, duge kao prst cca, mrsave. ako to ima veze.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 00:39   #15
Doma sadimo mahune (odnosno fažolete po domaći) i to one žute koje se popularno zovu olovke (nemaju konce). Koristim ih za na salatu (suprug ih obožava na taj način) i u maneštrici. Veseli me što si otvorila ovu temu, budući da moja priprema fažoleta ima samo ove dvije varijante, te stoga i ja željno iščekujem nove načine pripreme
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 10:30   #16
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post

edit: a poriluk bi trebalo uvrstiti u odgojne mjere - taman između doživotnog zatvora i smrtne kazne..
je, slažem se
zato sam i otvorila topic "porjak-traume iz djetinjstva", ali mi ga moderatorice spojiše i promijeniše naziv
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 10:39   #17
Ja ih radim ili na salatu ili blanširane bacim na maslinovo ulje i prodinstam još malo s paradajzom narezanim na kockice.
Ako ih imaš puno, možeš ih i blanširat i smrznut, staviš u svaku vrećicu koliko trebaš za obrok.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 10:46   #18
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post
nemoj ti meni "zapečene s vrhnjem" i "punjenje u..", nego opajprči recepat! imam 8 kg zelenih ljepotica za utući..
..
zapečene s vrhnjem
skuhaš mahune u slanoj vodi
dobro ih ocijediš
hitiš u malo namašćenu (ulje, putar, mast,.. - po volji) vatrostalku, pospeš gore ponešto prezli i zaliješ sa vrhnjem u koje je razmućeno jaje (na 2 dl vrhnja stavi 1 jaje), gurneš u rol na nekih 170 pa dok ne pozlati
začini po volji i ukusu
probaj sa metvicom (ona piperita od koje se čaj kuha) super paše s mahunama i graškom naročito

musaka
klasika sa faširanim mesom (reci ak' ne znaš, pa ću napisati)
ili varijanta di puniš sa feta sirom i šunkom/buđolom

rolade
pureći/teleći/praseći šnicl natućeš, začiniš
staviš na njega plošku sira, šunke, što ti srcu drago, pa na to par dugačkih prokuhanih mahuna, može i koji štapić mrkve,... zarolaš, hitiš u tavu
možeš zalit s vrhnjem ili paradajz sokom pa zdinstat ili samo popeć
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 13:29   #19
polly napiši tu varijantu gdje se puni sa feta sirom i buđolom
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 13:53   #20
ma klasika
skuhaš mahune i dobro ih ocijediš
u podmazanu vatrostalku staviš sloj mahuna (tanko, tako da samo pokriju posudu) na njih na tanko fetu, pa po feti šunku/buđolu/nešto po volji, mogu i ostaci pečenja, može i bez mesa, pa opet mahune,...
zalit sa vrnjem u kojem je razmućeno jaje
začinit po ukusu
pazit sa soli jer su i feta i šunkice slani
gurnut u rol na 170, pa dok ne zazalati

uz to obavezni šš

to je jako fino i sa tikvicama
tikvice narezati, nasoliti blago, ožmikati nakon pola sata i popržiti u gril tavi
zato jer su pune vode
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:37.