Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Gitaristički kutak

Gitaristički kutak Gitare, bass gitare, pojačala, oprema, tehnike sviranja, akordi, tablature...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2003., 10:33   #41
Vjezba kod pikada.

Naime sve to izgleda prilicno prosto kada se svira na jednoj zici.
Znaci vjezba za pikado prvo bi bila neizmjenicno sviranje kaziprsta i srednjeg prsta na prvoj zici.


ovo treba da se vjezba sve dok 'mozak' (znaci sve dok ne razmisljate o tome) ne usvoji takav nacin sviranja.

Nooo problemi nastaju kasnije...a to cu u sljedecem postu opisati.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 10:45   #42
Najveci problem sviranja desnom rukom , bilo da je to trzalica bilo da su to prsti prestavlja tzv. neparni PIKADO, ili kod trzalice neparno okidanje.

Rekli smo da se kod PIKADA neizmjenicno mijenjaju dva prsta , kaziprst i srednji prst.

Ovo se moze nazvati PARNIM Pikadom, i-m, i-m.

I da, josh nesto ->veoma je bitno da se obrati paznja na tempo sviranja i jacinu udaraca.
Svaki ton(bilo kojim prstom da se udara) u ovim vjezbama mora da ima istu duzinu trajanja i istu jecinu udarca.

Problem neparnog pikada jeste sto se svira kao i-m-i, m-i-m, i-m-i itd.

Zbog odredjene prirodne fizionomije ruke, i prstiju (jedan je veci od drugog po pravilu) postoje odredjeni dijelovi neparnog pikada koje je potrebno malo vise vjezbati.

Znaci.....
i-kaziprat
m - srednji

U neparnom sviranju treba jednu zicu 'pikadirati' neparan broj puta (recimo tri).Kada se tri puta 'pikadira' zica prelazi se na sljedecu zicu(druga zica).

Ova vjezba ide sa naslonom, i na praznim zicama.

znaci
1 zica i-m-i (tri puta se udara isti ton)

Posto je pravilo da se ne smije udariti jednim prstom dva puta uzastopno kada predjemo na sljedecu zicu (2 zica) svirati cemo
2 zica m-i-m

kada predjemo na trecu zicu ide
3 zica i-m-i

znaci to bi izgledalo ovako

1 zica i-m-i
2 zica m-i-m
3 zica i-m-i
4 zica m-i-m
5 zica i-m-i
6 zica m-i-m

Kada ovo zavrsimo idemo od seste zice prema prvoj(isti fol samo se krece od 6 zice prema prvoj).


Eh kada ovo uvjezbate onda idete obrnuto
1 zica m-i-m
2 zica i-m-i
3 zica m-i-m
itd itd

Kuzite?

jako je bitno da se neizmjenicno udara(pikado) sa prstima, da svaki ton (u ovoj vjezbi) ima isto trajanje, i da svaki ton (ma kojim prstom da se udari) ima istu jacinu.I ne zuriti sa ovim vjezbama....radi se naime o tome da -> mozak usvaja odredjena znanja i napocetku sve moze zvuzati traljavo, ali vjezbom se postize to da se 'ne smije misliti kada se svira'(kod sviranja je jako bitno da se ima osjecaj za 'cjelinu' a da bi to uspjeli bitno je da ne mislite na motoriku sviranja vec recimo melodiju, dinamiku i sl...zbog toga su ove vjezbe tzv. motoricke vjezbe za gitaru).

Zadnje uređivanje Adura : 03.10.2003. at 12:52.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 11:23   #43
Eh sad da predjemo na trzalicu.

Generalno postoje dva nacina sviranja trzalicom, a to su 'tamburaski' , i 'kruzni'.

Tamburaski nacin sviranja desnom rukom je takav da se alternacijsko sviranje radi iz zgloba desne ruke.
zglob prema dole -udarac zice prema dole...zbog prema gore, udarac zicom prema gore.

Kod tamburaskog nacina sviranja (koristi ga Django, Stafanovski itd) trzalica se cuva izmedju kaziprsta i palca , gdje kaziprst savijen (znaci trzalica dobrim dijelom nalijeze na kaziprst) a palac je u prirodnom polozaju.

Pokusajte vjezbati onu 'neparnu vjezbu' sa trzalicom, i to po istom pravilu , odnosno NE SMIJE SE (za sada) dva puta uzastopno udariti zica odozgo, niti odozdo.

1 zica
trzaj odozgo- trzaj odozdo-trzaj odozgo
2 zica
udarac odozdo - udarac odozgo - udarac odozdo

itd

Hmm neka u buduce udarac odozgo bude ˇ
A udarac odozdo bude znak ^

Znaci vezba (na praznim zicama bi bila)

1 zica ˇ^ˇ
2 zica ^ˇ^
3 zica ˇ^ˇ

i tako do seste, pa nazad.

pa onda obrnete

1 zica ^ˇ^
2 zica ˇ^ˇ
3 zica ^ˇ^

itd...
pa onda obrnete.(od seste prema prvoj zici)

Zadnje uređivanje Adura : 03.10.2003. at 12:47.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 11:31   #44
Kruzno sviranje je nesto drugacije.
Koriste ga hmm Clepton,Satriani,Santana i mnogi rockeri.

Trzalica stoji izmedju kaziprsta i palca.
Ali je kaziprst 'protegnut' tako da trzalica nalijeze samo (ili malo vise) na jagodicu kaziprsta.Palac je malo protegnut prema vrhu kaziprsta i takodje je trzalica na jagodicama palca.

Naime kod kruznog sviranja zglob ruke miruje , ali kaziprst i palac na desnoj ruci radi--> i to u vidu neke imaginarne kruznice .

Eh sad fol je sto 'prva polovica tog kruga'(polukrug) prestavlja ustvari 'udarac odozgo na zicu' ...a druga polovica tog kruga je udarac odozdo na zicu.

malo je na izgled konfuzna tehnika, ...ali prilicno je ucinkovita , iako vecina gitarista kombinuje ove dvije tehnike(tamburasku i kruznu).
Hm ova tehnika je dobra za bluz, kao i za sweet rock(ili cak i hard rock) -> jer se ovdje ne svira snagom (zgloba) vec vjestinom 'kruzenja' ....a to znaci i dosta suptilniji ton.(kao i brze tonove u neparnim vjezbama).
Pokusajte
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 12:23   #45
Eh da josh napomenem.

Postoji i tzv. country stil sviranja desnom rukom.
Rabi ga Mark Knopfler (Dire Straits)

Kod ovog nacina sviranja dolazi do naizmjenicnog okidanja (odozdo) zice i to sa palcem(udarac prema 'dole')) i kaziprstom(ili srednjim prstom, okidanje zice)

Zglob ruke je u prirodnom polozaju i kad kada se dio desne ruke oslanja na trup gitare (ulogu oslonca kod klasicne i flamenco gitare igra palac koj se oslanja na sestu zicu...kod country-ja desna ruka se pri vrhu gitare oslanja na trup gitare)

Znaci ako je p- palac , a i (odnosno m) kaziprst(odnosno srednji prst) to bi izgledalo ovako.

Neparno sviranje

1 zica p- i(ili m) - p
2 zica i(ili m)- p - i(ili m)
3 zica p- i(ili m) - p
4 zica i(ili m)- p - i(ili m)
5 zica p- i(ili m) - p
6 zica i(ili m)- p - i(ili m)

i onda obrnuto(od seste prema prvoj)

Kada se to odradi onda ide obrnut redoslijed prstiju

1 zica i(ili m)- p - i(ili m)
2 zica p- i(ili m) - p
3 zica i(ili m)- p - i(ili m)
4 zica p- i(ili m) - p
5 zica i(ili m)- p - i(ili m)
6 zica p- i(ili m) - p

i obrnuto(od seste prema prvoj)

Kombinujte ove vjezbe....

I josh nesto bitno je na pocetku 'odluciti' se da li cete svirati prstima(bilo da je to klasika ili flamenco), trzalicom(tamburasko-kruzna tehnika), ili pak country.

Jednom kad jednu tehniku savladate mozete preci na drugu.Nije pozeljno sve tri odjedanput vjezbati ...samo ce te se josh vise zbuniti na pocetku.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 12:33   #46
Eh ovako

Ako kanite svirati akusticnu gitaru i ako ste njeznije prirode, preporucujem klasican nacin sviranja desne ruke.Pustiti nokte na desnoj ruci pod obavezno.

Ako ste pak odlucili da svirate akusticnu gitaru ali ste strastveniji, imate intenzivniji osjecaj dinamike i posjedujete odredjeni tamperament onda preporucujem flamenco tehniku.Obavezno pustanje noktiju na desnoj ruci.

Ako pak svirate rock - hard rock, metal na elektricnoj gitari onda preporucujem kombinaciju tamburaskog (rifovi) i kruznog sviranja na trzalici (solo)

Ako svirate punk onda tamburaski + onaj stil iz 'lakta'...

Ako svirate Jazz hmmm onda preporucujem da kombinujete sve ove metode

Ako pak zelite svirati elektricnu gitaru prstima(znaci ne morate imati nokte) onda je tu Knopflerov country stil sviranja.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 12:37   #47
Eh sad da se vratimo na one vjezbe lijeve ruke.

Kada ih budete vjezbali, pa onda kad uvjezbate desnu ruku(na praznim zicama , neparno sviranje)...onda slijedi sinhronizacija te dvije ruke.
Kada sve to uvjezbate a da svirate bez razmisljanja ......onda svirajte prve vjezbe(za lijevu ruku) ali obratite paznju na alternacijsko(neizmjenicno) sviranje sa desnom rukom.

Znaci vjezbali smo lijevu ruku
pa desnu (na praznim zicama da ne bi mislili na lijevu ruku)

- e sad ide sinhronizacija(najbitniji dio) te dvije ruke.

Poslije cemo preci na druge tehnike (legato, glisando, pizzicato, harmonici, sviranje u oktavama i sl)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 15:53   #48
Meni je sinkronizacija došla sama od sebe, ono jednostavno ti dođe, mislim da sam ja počeo sa ovim...

E--1-0-1-2-1-2-3-2-3-4-3-4
B--------------------------------

Zatim počnite sa nekim brzim lickovima ala. Randy Roads

E--15-13-12-15-13-12-15-13-12-15-13-12-
B----------------------------------------------------

Normalno počnite polagano i postupno ubrzavajte tempo, i uvijek svirajte sa alternativnim trzanjem, znači gore-dole-gore-dole etc.

Bit će još...

Zadnje uređivanje Paranoid : 04.10.2003. at 19:32.
Paranoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 17:34   #49
Hm da sinhronizacija dodje spontano.No, 'pedagoski' (ma kako glupo izgledalo) sam misljanja da je veoma bitno razviti 'neovisnost' prstiju.

Zvuci paradoksalno u isto vrijeme imati sinhronizovane prste a opet imati 'neovisnost' u ruci.
Jer gle ako naucis sinhronizovano , shematski da svirash sami prsti ce ti letiti na odredjenu 'shemu'(zbog toga recimo neki metalci, a i klasicari uopste ne umiju da improvizuju) pa ces tesko moci 'igrati se sa gitarom'- odnosno improvizovati(nekako muziku smatram kao igru tonova).
Neovisno sviranje ne znaci 'neovisnost desne ruke od lijeve' vec neovisnost o shematskom sviranju, odnosno to znaci 'svirati' u letu, kako te u trenutku uhvati inspiracija....a da ni sam ne znash sta si odsvirao

Paradoksalno , a opet izvodljivo.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 17:47   #50
Doduse postoje razliciti pogledi na to.
Klasika, pa i metal zahtjeva odredjenu koncentraciju.
U klasici (pa i klasicnom flamencu) nije dozvoljeno uopste improvizirati , ali se zato daje veliki akcenat na samu intepretaciju(sto je razlog zasto neki klasicar bolje zvuci od drugog).

Kod metala opet i suvise se brzo svira da bi se u toj brzini moglo sta improvizirati.Hmm postoji neko pravilo da je virtuoznost(u smislu brzine) obrnuto proporcionalna od kreativnosti.Samo je mali broj virtouza ( posebno na violini,odnosno u onome sto je Yngwie svirao...Paganini na gitari) umio da svira kreativno .

Zbog te hmm 'skucenosti' u virtuoznosti i jeste nastao jazz , dok opet isti nije poprimao neku formu (pa danas ima nekolicina razlicitih pravaca u jazzu).jazz je slobodniji ali opet , vecinom, i on postuje odredjena pravila(hmm meni je recimo Joe Pass bio najzanimljiviji tip-> koji je toliko 'brzo' u letu smisljao improvizacije , a da je pri tome istodobno postovao pravila harmonije ...sto je veoma,veoma tesko)

Ops ude ja u 'metafiziku'

Hajd neme veze sad cu malo
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 18:27   #51
Jo , Paranoid.
Samo ti nastavi pisati , ja prosto komentarisem (kad treba i ne treba).
Pazi ovdje nisam da sudim ni o cemu (ni o kojem stilu i nacinu) ,mozda kad kad izgleda kao tako ali zaista ne mislim da je 'neki stil bolji od drugog' kao ni nacin.
Svaki covjek , hajde da kazem svira kako mu najbolje godi, i to je to.

Izvini ako sam sta 'skresao'...vjeruj mi mislim samo najbolje, a bilo bi mi zao da ne nastavish sa ovim svojim vjezbama.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 19:31   #52
Quote:
Adura kaže:
Jo , Paranoid.
Samo ti nastavi pisati , ja prosto komentarisem (kad treba i ne treba).
Pazi ovdje nisam da sudim ni o cemu (ni o kojem stilu i nacinu) ,mozda kad kad izgleda kao tako ali zaista ne mislim da je 'neki stil bolji od drugog' kao ni nacin.
Svaki covjek , hajde da kazem svira kako mu najbolje godi, i to je to.

Izvini ako sam sta 'skresao'...vjeruj mi mislim samo najbolje, a bilo bi mi zao da ne nastavish sa ovim svojim vjezbama.
Nema problema, dobar si ti čovjek
Idem sad vanka pa kad se vratim ću još nešto ubaciti.
Paranoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2003., 07:00   #53
Eh da se uz put zahvalim moderatoru sto je temu postavio kao top temu na muzici.

Svima ostalima takodje zelim sve najbolje u savladavanju gitare, i naravno sto ste podrzali jednu ovakvu ideju.Ideja ce se nadam se zavuci i u interesantnije finese gitare, a vjerujem da ce se ukljuciti i drugi gitaristi (Paranoid samo naprijed ) kada se 'prevazidju' neke pocetne lekcije.
Mozda vremenom se posveti paznja na same gitare, savjete oko efekata, ili bilo cega sto vec dodje nekim spontanim putem.

Akorde smo vec obradili,
Dotakli smo neke od tehnika sviranja na gitari(ova tema je vjecno interesantna i otvorena)

Ja cu napraviti malu pauzu(nece me bit tu dan dva),pa kad se vrnem kanim da krenemo nesto sa na skalama.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2003., 15:32   #54
Hehe, ja sam skinula prva dva takta Zenice
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2003., 16:12   #55
haha ako nastavish moguce je da dodjes do same Zenice

Eh ovako cackao sam malo po netu.Izmedju ostalog ja sam prije koristio guitar pro editor tablatura, ali je isti komercijalan.

No na internetu nadjoh software koji je besplatan, vjerovatno je vecina gitarista upoznata sa istim.

Miror download se nalazi na linku

http://www.simtel.net/product.downlo...s.php?id=17736

kontam u buduce da radim vjezbe u tom formatu , pa da ih onda postavim na download.A ko je zainteresovan moze da skine Power Tab Editor pa da se tako uvjezbavamo.

Hmm pitanje za moderatore: da li je moguce da se osposobi atachment , barem na ovom topicu.Format u kojem bi se zapisivale vjezbe (koje bi se ubacivale u atachment)ne uzima mnogo prostora, a svako ce moci postirati svoje tehnicke vjezbe, ili kompozicije ili nesto slicno?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 13:07   #56
ja sam totalni pocetnik ... vidio gitaru 2 puta u zivotu pa me zanima za pocetak ..... ono ..... tek tolko kakvu gitaru bi trebo kupit da malo nabadam i vidim dal me to zanima?
__________________
- ThEre Iz nOthiNg gOoD oR baD buT ThinKinG mAKes iT sO -
je sad bi svi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 19:38   #57
Quote:
je sad bi svi kaže:
ja sam totalni pocetnik ... vidio gitaru 2 puta u zivotu pa me zanima za pocetak ..... ono ..... tek tolko kakvu gitaru bi trebo kupit da malo nabadam i vidim dal me to zanima?
Ako nisi siguran najbolje ti je da posudiš od nekoga neku akustičnu, ono tek toliko da vidiš dal te to zanima ili ne, jer početnicima zna biti dosta frustrirajuče iz početka pa mnogi i zbog toga odustanu prvi tjedan...
Paranoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 21:36   #58
Dugo , dugo vremena svirao sam i mučio se na očajnim , tvrdim gitarama koje je bilo nemoguće naštimati osim po principu "biraj manje zlo"... Kad sam konačno uspio nabaviti prvu dobru gitaru (relativno kasno) - bio je to Fender - model concord , mislio sam kako sam primio boga za muda... Idealno ravan vrat , niske žice , mekana , i štima na svim pozicijama... Bio je to preporod. Ali možda relativnu lakoću sviranja mogu zahvaliti baš tim - prvim lošim gitarama...
Riječ je naravno o akustičnim gitarama... električnjaci su opet druga (mada slična) stvar...
Danas za jeftine novce možeš kupit prilično dobru gitaru za početak. Možda neki Yamahin jeftiniji serijski model - ima ih do 1000 kuna , pa čak i Washburn (vjerojatno kopija) što trenutno kola po sajmovima , nisu loše rješenje...
 
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 23:07   #59
Quote:
Paranoid kaže:
Ako nisi siguran najbolje ti je da posudiš od nekoga neku akustičnu, ono tek toliko da vidiš dal te to zanima ili ne, jer početnicima zna biti dosta frustrirajuče iz početka pa mnogi i zbog toga odustanu prvi tjedan...
Zasto ne bi probao. Mislim, ne znam sto podrazumijevas pod posudjivanje gitare. Ono, uzme gitaru na jedan dan, pa vidi da li ga zanima. Covjek ne zna nista na gitari, kako ce znati da li ga zanima, ako ne proba na dulje vrijeme.

A sto se tice ovoga sto je Paranoid rekao, istina je. Ne daj, ako vidis da te gitara zanima, da te pocetak odbije od gitare. U tome stvarno moras biti uporan, nema tu sada da ti netko ulije znanje, moras sam raditi, vjezbati, svirati. Svaki pocetak je tezak, tako i ovaj. Ne znam kako da krenes, pocni od jednostavnih stvari. Pocni proucavati akorde, skidati najjednostavnije stvari. Prvo da savladas akorde, pa onda i po sluhu, kad ces znati kako svaki akord zvuci. Prvo moras prste nauciti na akorde. Bit ce ti u pocetku vjerojatno tesko, nece ti izlaziti cisti tonovi, bolit ce te ruka. Nemoj odustajati, stvarno dosta cesto ljudi znaju odustati, jer si zamisle da je ta bas tako jednostavno. Moze biti ali i ne mora, ovisi sto zelis. Ali poceti sigurno nije jednostavno. Jedna stvar koju sam ja primijetio recimo kod sebe, ne znam kako je kod drugih. Kada nesto vjezbam i bas mi i ne ide, bolje je neko vrijeme odmoriti pa nastaviti, nego siliti. Jer ti nekako kasnije sjedne to sto pokusavas napraviti. Samo budi uporan, to ti je najvaznije.
__________________
...nisi pijan ako bez držanja možeš ležati na podu...
Gianluca Vialli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 23:37   #60
Nisam pazljivo citao koje je tocno Adura vjezbe spominjao, ali objasnio vam je da je raspored takav da je prvi prst na prvom polju, drugi na drugom, treci na trecem, i cetvrti na cetvrtom (cak i logicno zvuci ).

Buduci da to sada znate, evo nekih vjezbica za tehniku. Te vjezbe su dosta bitne, jer razvijaju preciznost i brzinu lijeve ruke, trzanje desne ruke, i isto tako vrlo bitnu stvar: sinhronizaciju lijeve i desne ruke.

Vrlo jednostavno:

1234
1243
1324
1342
1423
1432



2134
2143
2314
2341
2413
2431


3124
3142
3214
3241
3412
3421



4123
4132
4213
4231
4312
4321

(brojke oznacavaju raspored prstiju)
To svirajte po pozicijama, dakle krenite recimo od 6. žice na prvom polju, pa se spustite do prve, pa na drugo polje na istoj zici, pa opet gore prema sestoj. I tako dalje, samo neka ide. Mozete isto to samo po zicama, dakle prva zica pa predjete cijeli vrat (ili mozete do 12. polja), pa nazad. Pa skocite na drugu i tako redom.

Najbolje je vjezbati uz metronom. Da biste stekli tocnost. Krenite od brzine koju mozete izdrzati, dakle od one kada mozete izvuci ciste tonove. Pa onda mozete na istom tempu svirati brze note, dakle s cetvrtinki preci na osminke, pa na sesnaestinke. Pa ubrzavati tempo. Mogucnosti su razne. I vjerujte, ove vjezbe su jako korisne i nalaze primjenu u kasnijoj konkretnoj svirci, jer jednostavno lakse svirate.


Toliko za sada od mene.

Pozdraf...
__________________
...nisi pijan ako bez držanja možeš ležati na podu...
Gianluca Vialli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:46.