Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2010., 12:44   #401
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Zanimljiv tekst općenito o vlazi i zidovima:

http://www.sajema.hr/hr/zanimljivost...-od-vlage.html

Napokon se počelo pričati i o onome što se odavno znalo, ali se, zbog nekih interesa i marketinga nekih proizvođača i distributera, prikazivalo na drugačiji način!

Citat:
Kako bi se osigurala dobra klima prostora te spriječila oštećenja građevinskih elemenata od vlage mora se omogućiti dovoljno provjetravanje(provjetravanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje), kojim se prekomjerna vlaga izvodi prema vani. Osim toga za izbjegavanje nastanka kondenzata te za osiguranje najmanje moguće higijenske toplinske zaštite građevinski elementi moraju odgovarati najmanjim zahtjevima norme DIN 4108-2.
Transport vlage iz prostorija odvija se 98 % provjetravanjem te samo 2 % difuzijom.


Proizvođači i distributeri opeke, porobetona, žbuka, kamene vune, itd., navode kao glavnu prednost svojih proizvoda difuziju vlage, paropropusnost i regulaciju vlage. Kolko je to bitno kod projektiranja i izgradnje za klimu boravka u npr. kući - minimalno.
ovo je jako zanimljivo! ja sam sad u dilemi... problemi s vlagom, nakanila sam stavit vanjsku stiropor fasadu od 10cm samo na svoj dio fasade. da ili ne?
martincius is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 20:40   #402
Živim u stanu kojem je dio od pola metra ispod razine zemlje,baš u tom dijelu koji je ispod imam problema sa gljivicama koje se presele i na plafon,dali bi pomoglo da izvana zidove zalijem sa staklenom vodom a iz nutra stavim gips ploče (zelene) sa kamenom vunom i najlonom paronepropusnim
miki ZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 16:53   #403
Quote:
martincius kaže: Pogledaj post
... problemi s vlagom, nakanila sam stavit vanjsku stiropor fasadu od 10cm samo na svoj dio fasade. da ili ne?
U onom članku se govori i o vlazi i njenom negativnom utjecaju na toplinska izolaciona svojstva građ. materijala. Stiropor je jedan od materijala koji slabo upija vlagu, a time mu se i toplinska svojstva teško mijenjaju kod izlaganja vlazi. Neki drugi izol. materijali su više podložni upijanju vlage (min. i staklena vuna, prirodna vuna, celulozni i drveno-vlaknasti izol. materijali, ...) i time više gube na topl. svojstvima - otporu prolazu topline. Stiropor ima neka druga svojstva lošija.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 10:00   #404
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
U onom članku se govori i o vlazi i njenom negativnom utjecaju na toplinska izolaciona svojstva građ. materijala. Stiropor je jedan od materijala koji slabo upija vlagu, a time mu se i toplinska svojstva teško mijenjaju kod izlaganja vlazi. Neki drugi izol. materijali su više podložni upijanju vlage (min. i staklena vuna, prirodna vuna, celulozni i drveno-vlaknasti izol. materijali, ...) i time više gube na topl. svojstvima - otporu prolazu topline. Stiropor ima neka druga svojstva lošija.
hm. dakle zakljucak: staviti stiropor fasadu zbog bolje topl. izolacije?
to me isto muci, u potkrovlju sam: zimi jako hladno, ljeti za svisnut od vrucine.
martincius is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 15:11   #405
Zaključak je da je potrebno poboljšati toplinsku izolaciju stambenog prostora po cijelom oplošju (vanjski zidovi, krov, prema tlu) kako bi se smanjili transmisioni gubici topline, tj. kako bi se povećao otpor prolasku topline.
Dakle i prema krovu je bitna toplinska izolacija. Koja, kakva - ima toga dosta na web-u. Prednosti svake se sve nalaze u prospektima proizvođača iste.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 12:21   #406
već dvije godine se borim sa gljivicama.....pa vam prenostim moje iskustvo:

trebalo sam dobiti djete i normalno, išli smo prefarbati stolariju-prozore i nakon toga za 3 mjeseca pojavila se plijesan!!! na svim gornjim kutovima (sjevernog zida iliti vanjskog zida ili zidova koji su spojeni sa hladnim stubištem) donjim djelu itd. najviše plijesni je koncetrirano iza ormara ili nečeg što je prisljonjeno tik do takvog zida.

rješenje:
ako nemate novaca za novu fasadu ili neki zahvat (sa VANJSKE STRANE kuće ili zgrade) onda se morate posvetiti uklanjanju posljedica, a to je farbanje (krečenje) unutarnjih zidova, prozračivanje i razmještaj sobe!

idemo prvo od farbanja:
-premazat zidove sa nekim sredstvom za uništavanje gljivica! sve vam piše na uputstvima za uporabu (koliko puta, u kojem omjeru...) predlažem sredstvo od jupola algicid. to predlažem jer ma najbolji omjer cijene i kvalitete, bočica košta oko 40-tak kuna. nakon toga po potrebi skidanje plijesni (ako im iha puno, netreba ako imate 10 piknica).
i nakon toga premaz sa bojom protiv gljivica, a to je JUPOL CITRO! opet govorim sa srazmjerom cijene i kvalitete! 1 kg košta oko 40-tak kuna. vratimo se na forumaša tisa001 koji je najverojatnije uvoznik njegovih preparata njihova cijena je oko 200 kuna (kako on kaže 158 +PDV, a tko bi tako govorio nego uvoznik....) i dobijete isto sredstvo kao jupol citro za skoro 4 puta manju cijenu.
ovo mi je druga godina jupol citra i još uvijek ništa od gljivica.


prozračivanje:
ima dosta net stranica u kojima sam izvukao zaključak: minimalno 3-5 puta dnevno po 15 min.

razmješaj sobe:
NAJBITNIJI DIO obavezno razmjestite sobu, na tim zidovima nesmije biti ništa, krevet ili neki niski namještaj mora biti minimalno 15 cm od zida i to je upitno da se u donjem kutu nešto nebi stvorilo (mislim na plijesan). visoki namještaj prebacite na drugu stranu sobe. uvijek se nešto nađe što bi moglo biti na ovoj strani sobe...fotelja, stalak za TV.....


to bi bilo to, i ne bacajte novce na nekakvu nanotehnologiju kao oni imaju garanciju....i jupol citro je ima samo ne istiće na nos kao Bioni Nature.
marko.zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 20:10   #407
A ni ti mi ne zgledaš kao netko, tko nije možda zastupnik.
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 20:57   #408
Quote:
marko.zagreb kaže: Pogledaj post
već dvije godine se borim sa gljivicama.....pa vam prenostim moje iskustvo:
... nakon toga za 3 mjeseca pojavila se plijesan!!! na svim gornjim kutovima (sjevernog zida iliti vanjskog zida ili zidova koji su spojeni sa hladnim stubištem) donjim djelu itd. najviše plijesni je koncetrirano iza ormara ili nečeg što je prisljonjeno tik do takvog zida.
rješenje:
ako nemate novaca za novu fasadu ili neki zahvat (sa VANJSKE STRANE kuće ili zgrade) onda se morate posvetiti uklanjanju posljedica, a to je farbanje (krečenje) unutarnjih zidova, prozračivanje i razmještaj sobe!
... prozračivanje ...
... razmješaj sobe ...
Lijepo si to izveo, izuzev zaobilaženja biti problema.
Tako se ne rješavaju gljivice, nego održava stalna borba s gljivicama.
A čini mi se da nikome nije cilj stalno se mučiti sa zidnim plijesnima.

Ne treba se iscrpljivati sa uklanjanjem posljedica problema, nego sa izvorom problema!


Dakle, prije ikakvog zahvata, promisliti vam valja što vam se više isplati;
1. - izdvajati novce za česta čišćenja zidova kontaminiranih plijesnima, ili
2. - stvoriti uvjete da se plijesni (gljivice) ne pojavljuju, ili što manje pojavljuju?

Ako nemamo novaca za ugradnju mehaničkih naprava za eliminaciju vodene pare iz zraka u sobama stana/kuće, a koja vodena para će se zbog termodinamike zraka izlučivati iz zraka na hladnom (vanjskom) zidu stana/kuće htjeli mi to ili ne htjeli, najlakše je ovaj problem riješiti;
1. - prirodnim prozračivanjem prostorija u kojima ljudi borave - otvaranjem prozora,
2. - ukoliko prostorija u kojoj se boravi služi ujedno i za pripremu hrane, ili za kuhanje ili pranje, u takvim prostorijama je obavezno prozračivanje tijekom svake radnje kuhanja ili pranja. U kuhinjama i kupaonicama je zato itekako poželjno ugraditi zasebne odsisne ventilatore za izbacivanje ("zagađenog") zraka iz tih prostorija direktno van u atmosferu.

Efikasne kemikalije koje služe za ubijanje plijesni (biocidi, kao klor) samo su kratkotrajno rješenje. Za mjesec dana će vam se opet pojaviti nove plijesni na istome mjestu ukoliko niste riješili uzrok za nastajanje plijesni, a to je vlažna površina zida unutar prostorije.
Vlaga pogoduje razvoju plijesni i nje se treba riješiti!
Ako nemate novaca, onda s prirodnim provjetravanjem, odn. sa otvaranjem prozora onemogućujte stvaranje vlažnih vam zidova u stanu/kući. I to je to.

Zadnje uređivanje Shwake : 22.06.2010. at 21:22.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 09:26   #409
Exclamation Uklanjanje plijesni

Upalo mi je nedavno u oko da iza cijevi od kotlica i WC skoljke imam crnih naslaga plijesni pa bi ih se htio rijesiti.

Mogao bih nekim sredstvom ukloniti plijesan ali ne bi se htio nadisati tih spora i prosiriti ih nehotice po cijelom stanu. Da ih prvo premazem s necim dok odumru, pa ostruzem? Sto da prvo radim?

Inace ta kupaona bi se mogla i bolje prozracivati nego dosad, ostavio bi vrata cesce otvorena. Mozda bi i svakih par dana upalio kalorifer da malo ubacuje topli zrak. Ali valjda prvo treba ukloniti gamad. Savjeti?
__________________
Oko vrata meni debel lanac visi, tetoviranog zmaja ja imam na sisi, srijedom pijem brijem po pivi, srijedom pijem jednom se živi!
Aux1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 11:58   #410
plijesan naša svagdašnja

prvo u suho ukloni plijesan, a onda premazuj sa bilo kojim sredstvom za uklanjanje plijesni- nema trajnog rješenja problema
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 18:21   #411
sprijecavanje plijesni u kupaoni

adaptiram kupaonu i danas mi kaze zidar da ce mi se sigurno razviti plijesan na stropu ukoliko ne ostavim barem pol metra od stropa bez plocica?!

situacija je slijedeca-kupaona je pravokutnik no bocno je jedna nisa sa prozorom-u toj nisi ce biti tus i ja sam zamislila plocice od poda do stropa jer mi se jedino tako svida i nista drugo ne dolazi u obzir.

u drugim dijelovima kupaone ce biti periva boja na zidovima, dakle nikakve plocice.

da li vi mislite da ce se plijesan razviti usprkos prozoru zato sto su u nisi plocice do stropa??

ja do sad nisam cula za tu teoriju.

da li postoji neki poseban premaz koji moze sprijeciti nastanak plijesni pa da premazem s time strop?

NAJLJEPSA HVALA!

PS zaboravila sam rec' da u kupaoni naravno postoji i radijator...
djevica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 18:47   #412
ne razumijem se, ali ta majstorova teorija mi se cini besmislenom. mnogo kupaonica danas ima plocice do stropa pa ne znaci da su pune plijesni. prozor mislim da moze biti samo prednost jer ces prostoriju provjetriti lakse nego da imas neku spavaonicu od stana u kojoj je samo ventilator. provjetravaj, preko zime dobro grij prostoriju, ali i izmjenjuj zrak, odrzavaj higijenu i sve pet.
boje postoje (npr. jupol citro), a gugl ih izbacuje bez problema. postoje i neki premazi (npr. algicid) za unistavanje plijesni prije bojanja. za to ce ti se valjda javiti netko tko vise zna, ili jednostavno pitaj u prodavaonici.

btw, vec postoje teme o uklanjanju plijesni.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=181049
https://www.forum.hr/showthread.php?t=126694
...
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 19:28   #413
Muffa killer je rješenje poprilično trajno. Nekih 30 ak kuna u Merkuru. To stvarno ubija sve.
perotigastero is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 19:40   #414
Ja od kad sam adaptirala kuću (nova nutarnja žbuka, gletanje, pvc stolarija- koju btw smatram krivcem br. 1 za pljesni) imam problema s tim beštijama.
Probala sam svakakve te mazarije, ali to je samo kratkoročno riješenje. Čim dođe zima i sezona grijanja- katastrofa.
Sad sam kupila tekući sumpor i ulila u boju i pofarbala kuću, možda taj sumpor istjera vraga iz nje...
Bumo vidli na zimu.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 08:26   #415
Quote:
perotigastero kaže: Pogledaj post
Muffa killer je rješenje poprilično trajno. Nekih 30 ak kuna u Merkuru. To stvarno ubija sve.
E jucer sam pitao u ducanu za nesto i to su mi dali. Pise da se treba pospricati, pricekati pa ostrugati.

Imam i neku bijelu boju za zidove s kojom sam mislio prefarbati, jedino ne znam da li prije toga moram premazati s necim sto sprecava da tamo opet raste.

Ali provjetravati (i brisati vlagu) se da i cesce nego sto sam to do sad radio
__________________
Oko vrata meni debel lanac visi, tetoviranog zmaja ja imam na sisi, srijedom pijem brijem po pivi, srijedom pijem jednom se živi!
Aux1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 14:18   #416
Quote:
Aux1 kaže: Pogledaj post
E jucer sam pitao u ducanu za nesto i to su mi dali. Pise da se treba pospricati, pricekati pa ostrugati.

Imam i neku bijelu boju za zidove s kojom sam mislio prefarbati, jedino ne znam da li prije toga moram premazati s necim sto sprecava da tamo opet raste.

Ali provjetravati (i brisati vlagu) se da i cesce nego sto sam to do sad radio
ja se plijesni prije krečenja rješavam sa varikinom. jest da smrdi ali i najbrže ukloni.
jednostavno pošpricam i sve se lijepo slije dolje po zidu, onda obrišem sa krpom i ostavim da se prosuši.

u boju obavezno dodam ''jubocid''(mislim da se tako zove tekućina od jupola za sprečavanje plijesni, i mislim da dođe nekih 20-ak kn), i djeluje
evo sada nismo imali plijesni već tri godine, sada se pojavila od onih glupih kiša i naglog zatopljenja, ali taman mislimo krečit pa ćemo se i toga riješit.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 18:30   #417
plijesan ili gljivice po zidovima

pojavile su se "preko noći" u kupaoni, između pločica i zida.

postoji li način da se nekako uklone.
umjetnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 12:46   #418
Bok!

Evo znam sve o uklanjanju, tu me ne zanima vise puno, nego bi pitala malo o zdravlju
vec na par tema se pisalo o stetnosti plijesni i gljivica, da spore mogu uci u pluca, napraviti veliku stetu itd. ima tu nest http://www.gradimo.hr/1227.aspx.
mene zanima za stvarno - kak se moze znati da li je tih 100 spora (hehe) uslo u pluca? dal se odmah javlja kasalj i ostalo ili to moze mirovati neko vrijeme pa se onda pokaze na van? dal je to stvarno tak, dal ljudi stvarno obole od toga, kolko cesto se to dogada? recimo ja nemam oslabjeli imunitet, rijetko sam bolesna itd. malo sam zabrinuta (jako )
kako_kada is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 13:06   #419
Quote:
perotigastero kaže: Pogledaj post
Muffa killer je rješenje poprilično trajno. Nekih 30 ak kuna u Merkuru. To stvarno ubija sve.


Samo prekriti,tj.zastititi metalne djelove jer sve nagriza.
I dobro prozraciti !
Mali Daba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 14:59   #420
Meni se pojavljuju skoro redovito svake tri godine. Valjda je toliko trajanje sredstva za zaštitu...

Postupak je slijedeći: domestos razrijedim u vodi, pa ga spužvom natrljam po zidu i operem gljivice. Ništa ne leti po zraku, pa nema ni štetnosti.
Nakon toga jubocid, ili nešto slično tome, valjkom namažem po zidu koji je ugrožen, i to dvije ruke.
Kad se sve ošuši, jupolom ili nekom sličnom bojom obojam zid kao da se radi o normalnom komadu zida. Kad sam zadovoljam kako je ostalo i sve prekriveno, onda opet u dva navrata namažem preko svega taj isti jubocid.

Valja napomenuti da se u mom slučaju radi o gljivicama koje su rezultat kondenzacije radi razlika u temperaturi i da ni na koji način ne narušavaju strukturu materijala zida. Znači, nema bubrenja, mrvljenja žbuke i slično.

Možda bi bilo pametno svako ljeto, prije nego se gljivice pojave, samo valjkom prevući jubocid po zidu i tako dobiti još koju godinu, ali mi se to ne da, ili zaboravim ili nešto drugo...

Zadnje uređivanje noriega : 10.09.2010. at 15:56.
noriega is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:16.