Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2006., 20:50   #41
Quote:
no idea kaže:
Evo, s ovim se slazem. Nemoj ga previse gnjavit, daj mu triput dnevno hranu, pogladi ga kad mu das hranu i odi. Pusti ga nek ti pocne vjerovati.
kak to mislis 3 puta dnevno ?? ja mu napunim onu njegovu kutijicu i to mu traje vise dana..
mahakali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 21:03   #42
Quote:
mahakali kaže:
kak to mislis 3 puta dnevno ?? ja mu napunim onu njegovu kutijicu i to mu traje vise dana..
oke, sjemenke ujutro a onda jos tijekom dana mrkve/salate/jabuke

a sto se tice sjemenki, moj u toj smjesi od 10 razlicitih pizdarija jede mozda 2-3.......tako da je zdjelica skoro uvijek puna, al svako jutro opet dobije nove sjemenke......no to je mozda individualna stvar
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 21:42   #43
Atlanata... kad ides nekome davati sveobuhvatne svajte ajd pazi da budu i tocni, sto ovi tvoji nisu u cijelosti.

Quote:
_Altanta_ kaže:
Prvo, ježim se na ime morsko prase, kaže se ili zamorčad ili zamorac, morsko prase je totalna pogreška i hrvatska devijacija prijevoda s engleskog - guinea pig.
Zapravo kaze se 'zamorcic, s obzirom da je 'zamorac' vrsta majmuna.

Quote:
Druga stvar, kakav je to pet shop kad su ti uvalili zamorca od mjesec dana?
Zamorcici se sa tri tjedna odvajaju od majke. To je apsolutno normalno. Majke vec sa dva, dva i pol tjedna nevoljko daje mlijeko i 'bjezi' od mladuncadi, a zamoricici od prvog dana mogu najnormalnije jesti krutu hranu kao i odrasli. To jel to tebi normalno ili ne, to je druga stvar. Bitno je sto se fakticno radi.


Quote:
Podloga - sijeno nikako jer će biti cijelo popišano i fuj, novinski papir također ni u ludilu, jer sadrži olovo i zamorac se može otrovati; najbolja je ili piljevina ili pijesak, no problem je što zamorac može biti alergičan na nešto od tog dvoje, pa pomno prati kako se ponaša, ako često kiše i češka se, znači da mu podloga ne odgovara
Zapravo, najbolje je pomijesati sijeno i piljevinu jer tada je najmanja mogucnost rabacivanja odnosno rabacuju najmanje moguce. Ovaj dio 'sijeno nikako jer ce biti cijelo popisano' mi nije najjasaniji. A po piljevini ne pisaju?

Quote:
Hrana - sijeno neka mu uvijek bude dostupno, u neograničenim količinama! Povrće i voće mu možeš davati ali umjereno, i svaki dan u isto vrijeme (vole rutinu); nemoj mu davati odmah pol jabuke npr. ili pol mrkve, već vrlo sitne komadiće, i postepeno mu povećaš obroke. Nemoj mu naglo mijenjati vrste povrća i voća jer će imati proljev, i može ti dehidrirati i uginuti. Tako da obrati pažnju i na tvrdoću stolice kad mu budeš POSTEPENO unosila neku određenu hranu. Meso mu ni pod razno ne možeš dati
I pazi da kupuješ hranu za zamorce, a ne za druge glodavce.
Ovu hranu nikako nemoj davati zamorcu, kao ni previše zelenih biljaka jer može dobiti proljev: rabaraba (izuzetno otrovno), krumpir, celer, grah.ž
Hrana mora biti oprana i osušena!! To vrijedi za voće i povrće.
btw. stolica mu mora biti tvrđa i suha, to je u principu, "najzdravija" stolica; ako mu je često "mokra" i mekana, nešto nije u redu.
Ovako... ovaj dio za sijeno je tocan. Dakle, sijeno mu ostavi nek ga ima apsolutno uvijek u gajbi, dan/noc, ljeto/zima. Ovaj dio o povrcu... osobno, svojima dajem radic, dva do tri puta dnevno (sto ne znaci da ti ne mozes davati vise puta dnevno), mrkvu imaju uvijek u gajbi kao i jabuku. Ostalo ne vole. Probaj davati zamoricicu razne vrste povrca i voca, pa ces s vremenom vidjeti kaj voli kaj ne. Ovaj dio o 'naglom mijenjanju voca/povrca' je sulud. Daje mu se ono sto se pokaze da preferira. I ne, od povrca i voca ne moze dobiti proljev pogotovo ne od puno voca i povrca. Cak se i preporuca da jedu puno voca i povrca.

Quote:
Voda - svaki dan svježa voda (kupila si vjerojatno onu bocu, nemoj ju cijelu napuniti, već koliko je dosta za jedan dan)... u vodu ukapaj vitamina C (imaš u pet shopu za kupiti posebne preparate s vitaminima baš za zamorčad), jer oni nemaju mogućnost sami sintetizirati C vitamin
Svaki dan iz pipe - ne. To nije 'svjeza' voda to je voda puna klora. Daj mu odstajalu vodu. Sto se tice ukapavanja C vitamina... ako jede dovoljno voca i povrca, prevenstveno radica koji je bogat vitaminom C, ne treba nikakve dodatne kapi.

Quote:
Aktivnost - nemoj da ti zamorac cijelo vrijeme sjedi u kavezu i jede iz dosade jer će ti brzo doći stvarno kao prasac. Pusti ga iz kaveza i malo se poigraj s njim,nastoj da ti ni pod razno ne ispadne iz ruku i da ne skače sa visokih mjesta. Kotačić u kavezu, nije potreban, većini ne služi za ništa.
Ne zaboravi da su to pretežito noćne životinje, tako da te ne iznenadi ako počne ludovati usred noći
Zamorcic nije nocna zivotinja. Zamorcici ima bioritam vlasnika i izrazito je dnevna zivotinja za razliku od hrcka, cincile i slicnih zvjeri.

Kolut? Pa nije to hrcak!

Quote:
Lokacija njegovog doma (kaveza) - na povišenom mjestu, nikako na podu, jer su to iznimno strašljive životinje i reagiraju i na najmanje vibracije. Mora biti na suhom mjestu, daleko od propuha i daleko od izravnog sunčevog svijetla (mogu dobiti infarkt ako predugo budu na jakom suncu, i mogu umrijeti od propuha). Podlogu (ovisno koju si izabrala - piljevinu ili pijesak) mijenjaj često (ja sam to radila svakih 2-3 dana) i svakih najviše 2 tjedna isprazni cijeli kavez i detaljno ga očisti.
Oni uopce nisu iznimno strasljive zivotinje i ne reagiraju na vibracije (pa nije to tarantula!!!).
Drugo, kavez se cisti razmjerno potrebama, ali niti jedan zamorcic ne pisa i ne sere tako malo da bi se cistio svaka 2 tjedna detaljno. A kak si inace cistila? Nedetaljno?

Ovako, doduse ja imam dva odrasla muzjaka i ogroman kavez, ali cistim ga detaljno svaka tri dana, naravno, kad su bili manji, cistila sam rjede. Nema pravila, kad vidis da je zamazano, pocistis.


Quote:
Kupanje i higijena - ja ti osobno ne bih preporučila kupanje, a ako to i činiš neka bude što rijeđe, i neka bude u mlakoj vodi, a kasnije ga umotaj u ručničić; uz to, nokte mu možeš sama rezati, no to ti isto ne preporučam jer za laika je to jako teško i opasno, pošto mu možeš ozlijediti žilice u njima i može doći do krvarenja. Češljanje se preporučuje pogotovo kod dugodlakih zamoraca, jer prilikom toga možeš i pogledati da li ima nametnika ili neka oštećenja kože.
Kupanje je u vecini slucajeva nuznost. Isto kao i rezanje noktiju koje nije niti jako tesko niti jako opasno.



Quote:
Igračke i neki drugi materijali - u svakom bolje opskrbljenom pet shopu imaš razne igračke za glodavce (samo naznači da se radi o zamorcu), imaš i minerale i kamenje koji služe trošenju zuba i noktiju, i sl.
Vecina toga je apsolutno nepotrebna i ne sluzi nicemu.


Quote:
Preporučila bih ti još da mu staviš nešto kao sklonište gdje bi se mogao zavući kad se uplaši (jer su jako strašljivi). I da mu možda staviše neki komad odjeće ili krpe koji će biti "natopljen" tvojim mirisom, kako bi se što prije navikao na tvoju prisutnost.
Kucica moze i ne mora, prije ce se priviknuti na tebe ako ju nema. Moji ju nemaju, niti ovi sada, niti su ju imali oni prethodni.
Sto se tice privikavanja... uzmi ga, ceskaj ga, druzi se s njim, nudi mu hranu... naravno zavisi od karaktera doticne zivinice, neke se opuste prije neke kasnije (doduse imas i onih koji se ne opuste nikad), no za par dana/tjedana trebao biti biti pitom.
Neki tvrde jel da je kao oke ne dirati ih kad dodu u novo okruzenje. Ja to ne postujem. Svi moji zamrocici, odma cim su dosli k meni iz pet sopa, krenula sam ih nanasati, ceskati, hraniti iz ruku. Svi moji su se oslobodili u roku - odma i danas su pitomi da ne mogu biti pitomiji (recimo jedan moj hoda za mnom ko cucak).
Uglavnom, ista stvar je bila i s mojim prijasnjim zamorcicem koji je zivio dobrih 8 godina. Tako da osobno, preporucam da ga odma uzmes i diras, a ne da cekas Godota kao da se on 'prilagodi'.


Quote:
Glasanje
Skuzit ces s vremenom kaj je kaj
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 21:50   #44
Quote:
dora kaže:
Svaki dan iz pipe - ne. To nije 'svjeza' voda to je voda puna klora. Daj mu odstajalu vodu. Sto se tice ukapavanja C vitamina... ako jede dovoljno voca i povrca, prevenstveno radica koji je bogat vitaminom C, ne treba nikakve dodatne kapi.
Daj mi reci, jel se moze nesto desit ak mu dajes vodu iz pipe?
Mislim, po prvi put to cujem, moj pije vec 5 godina ovu iz pipe...

Doduse, kornjaci stavljam tu odstajalu vodu....
Quote:
dora kaže:
Zamorcic nije nocna zivotinja. Zamorcici ima bioritam vlasnika i izrazito je dnevna zivotinja za razliku od hrcka, cincile i slicnih zvjeri.
s ovim se slazem......po noci uglavnom njonja iako ga nikad nisam vidio sa zatvorenim ocima. budi se uglavnom kad cuje da se moja stara ustaje za posao...

E Dora, daj mi reci kako se oni slazu u paru?

Dal stanu uopce u isti kavez, jesu oba muska ili?

Ajd mi malo to opisi posto me zanima
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 22:00   #45
Quote:
no idea kaže:
Daj mi reci, jel se moze nesto desit ak mu dajes vodu iz pipe?
Mislim, po prvi put to cujem, moj pije vec 5 godina ovu iz pipe...

Doduse, kornjaci stavljam tu odstajalu vodu....
Brijem da mu ne moze niti fakticno biti u smislu da ugine, ali osobno ne preferiram. Kako i sama pijem ili flasiranu vodu ili odstajalu vodu, isto dajem i zamoricicma jer je ova iz pie (ko svjeza) puna klora i kojekakvih pizdarija.
Kornjacama dajem iz pipe, direkt (iako nije tema).


Quote:
E Dora, daj mi reci kako se oni slazu u paru?
Zavisi sto su po spolu. Nacelno se zenske slazu oke, malo ima cupanja u pocetku, strizanja zubima i pokazivanja istih, ali se u 90% slucajeva dobro spje i nastave zivjeti u paru do kraja zivota. Pa cak je moguce imati i vise zenki bez nekih znacajnijih konflikata.

S muskicima je zajebanije. Naime, sansa da ce se dva muzjaka slozit je malena, po onom kaj sam citala po netu vecini ljudi se bas i nisu slozili ili jesu u poctku dok nisu bili spolno zreli i onda - štanga, tuca, pokazivanje zubi i na zalost, ljudi su ih morali odvajati.
Moja dva konkretno se slazu jer su obojca relativno dobre naravi i uzasno mirni i tolerantni, vec su spolno zreli tako da mislim da ce stimati i nadalje. Osim toga, spojila sam ih uzasno rano, dok je jedan imao dva mjeseca a drugi mjesec dana.
Moj prijasnji zamorcic je bio soler. Dakle, svih 8 godina zivio je sam.

Quote:
Dal stanu uopce u isti kavez, jesu oba muska ili?
Imam kavez dimenzija 95x57, dakle ogroman je. Naravno da oba stanu i da, oba su muskica.

Edit: svida mi se tvoj, jako je zgodan.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 22:04   #46
Quote:
dora kaže:
Brijem da mu ne moze niti fakticno biti u smislu da ugine, ali osobno ne preferiram. Kako i sama pijem ili flasiranu vodu ili odstajalu vodu, isto dajem i zamoricicma jer je ova iz pie (ko svjeza) puna klora i kojekakvih pizdarija.
Kornjacama dajem iz pipe, direkt (iako nije tema).
Dobro, to je vise stvar osobnog odabira.

Inace, kornjacama bi se trebala davati odstajala voda jer inace moze doci do sljepoce i sl. Bar sam tako cuo


A evo pitam posto je moj vec star, ne zavaravam se da ce zivjeti vjecno, a kuca ce biti prazna bez njega tako da......samo se informiram. Hvala
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 23:57   #47
Quote:
no idea kaže:
Inace, kornjacama bi se trebala davati odstajala voda jer inace moze doci do sljepoce i sl. Bar sam tako cuo
Pa i ne bas.
Do sljepoce moze doci ako je voda zmazana odnosno ak nemas filtere ili bar cesto ne mijenjas vodu, jerbo kornjace mazu pisalinom i hranom. Nisu to ribice da im treba odstajala voda


Quote:
A evo pitam posto je moj vec star, ne zavaravam se da ce zivjeti vjecno, a kuca ce biti prazna bez njega tako da......samo se informiram. Hvala
Nema problema.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 00:18   #48
Ovak... ovo nisam ni vidla...
Uglavnom:
Quote:
mahakali kaže:
drzim je u kavezu u kojem sam prije drzala dva hrcka (rip) al nekak mi se cini da joj je to premalo prostora..
Za zamrocica ces u vrlo skoroj buducnosti morati kupiti veci kavez. Sto veci to bolji, al ni tu sad ne treba pretjerivati. U 'Ljubimcu' (www.ljubimac.hr) imas jako zgodnih i jeftinih gajbi za zvjercice, dostavljaju doma.

Quote:
a zenska u pet shopu mi je rekla da joj ne trebaju ni kucica ni kolut.. jel to istina..
Kolut ne, zamorcic kao sto rekoh nije hrcak. A kucica je opcionalna... napisah prije.
Kao sto vidim ocito ti usporedujes hrcka i zamorcica, predmnijevam jer pitas za kolut i kucicu, dakle sve sto rabe hrcci... zamorcic je zivina koja nema ama bas nikave slicnosti s hrckom.

Quote:
ja sam joj ipak napravila malu kartonsku kucicu..
Izglodat ce ju. Od papira (kartona) se moze zacepit i uginut. Makni ju iz gajbe. Ako bas inzistiras na kucici odi i kupi ju u pet sopu ili pak izradi sama od drveta.

Quote:
i da, ja se ne bi usudila pustit po stanu to malo prase, pa ko ce ga nac???
Svu dvojcu pustam po stanu bez problema, protrce, pa onda kad ima dosadi ili dodu meni da ih ceskam il odu lec/jest/nesto vec u gajbu.
Pustanje je nuznost. Naravno kad ti zamorcic poodraste i pripitomi se. Posebno je zgodno kad ljudi imaju vrt pa ih pustit malo po travi.

Quote:
jos da mi pojede zice od televizije ili kompa..
Zamoricic je glodavac. Glodavci glodu. Da, ako ga ostavis bez nadzora poglodat ce ti i zice i stokove i ormare i tepih. E zato ga se i ne pusta bez nadzora.

Quote:
i jel joj smijem vec pocet davat voce i povrce pored one njene hrane s obzirom da je jos mala beba od mjesec dana?
Obavezno.

Quote:
sta mora imat i neko drvo za grickanje? pa di cu nac neko drvo a da nije ispisano od pasa i sl??
Ne mora imat nikakvo drvo za grickanje, a da i mora, nekako je logicno (!) da to drvo nes pokupit s ceste zabogamiloga.
Zube trosi na tvrdoj hrani, peletama, povrcu i vocu. Mos kupit mineralni kamen u pet sopu, neki hoce neki ne.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 01:25   #49
Quote:
dora kaže:
Svu dvojcu pustam po stanu bez problema, protrce, pa onda kad ima dosadi ili dodu meni da ih ceskam il odu lec/jest/nesto vec u gajbu.
Pustanje je nuznost. Naravno kad ti zamorcic poodraste i pripitomi se. Posebno je zgodno kad ljudi imaju vrt pa ih pustit malo po travi.
Je, tak i moj radi.....samo sto je sad stariji pa skoro nikad ne izlazi sam iz gajbe i ne vraca se sm u nju. Stari ljencina

A vrt imam pa ga puknem na travu.....ne pokazuje zelju za istrazivanjem, samo se sjedne tam di sam ga stavio i gricka travu
Quote:
dora kaže:
Zamoricic je glodavac. Glodavci glodu. Da, ako ga ostavis bez nadzora poglodat ce ti i zice i stokove i ormare i tepih. E zato ga se i ne pusta bez nadzora.
Vidis, moj je uvijek bio bez nadzora (znaci gajba uvijek otvorena) i nikad mi nista nije izglodao
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 02:23   #50
Quote:
no idea kaže:
A vrt imam pa ga puknem na travu.....ne pokazuje zelju za istrazivanjem, samo se sjedne tam di sam ga stavio i gricka travu
Niti moji ne pokazuju nikakavu zelju za istrazivanjem, za razliku od prethodnika koji je mogao istrazivati, njuskati cijeli dan. Zavisi od karaktera pojedine zivotinje. Nema pravila.

Quote:
Vidis, moj je uvijek bio bez nadzora (znaci gajba uvijek otvorena) i nikad mi nista nije izglodao
Kao sto rekoh prije, nema pravila. No ipak je cinjenica da jedno 80% ako ne i vise posto zamorcica grize razno razne predmete i ako covjek ne zeli stetu to treba uzeti u obzir.

Moj prethodni nije grizao nista, jednostavo je bio vise istrazivacki tip i vrijeme vani provodio je u trcanju, njuskanju i razgledavanju. Gotovo u 95% slucajeva je vani bio bez nadzora i nikad nista nije unistio.

Za razliku od njega ova dvojca nisu takva. Oni glodu. Glodu zice, drvene predmete (ormare) i pasu tepih. I uvijek moram bit kraj njih kad su vani da nekaj ne uniste.
Prema tome, bolje sprijeciti nego lijeciti. Imati ih pod nadzorom, ako se radi o zivotinji koju ne zanimaju navedeni artefakti, dobro i predobro, a opet ako se uoci zanimacija za nedozvoljene predmete da se to promtno sprijeci.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 18:30   #51
bankrotirala sam!!! kupila sam joj oooogromni kavez novi i kucicu i ljuljacku i nove posudice, i keksice i bomboncice i drvca i kamenje i vitamine i sve to za rezervu
kak se rastrcala po novoj gajbi luda jedna mala
pocela se polagano socijalizirat, papa mi iz ruke i snjofka me
mislim da joj nije nista strasno bilo nakon onog pada al nastojat cu da se vise nista slicno ne ponovi..
btw kako su mi digli tlak u pet shopu, ja im ostavim 500kn tamo a oni meni ne mogu nac vrecu za kavez i boli njih kak cu ja to nosit doma
i jos nemaju pojma o svom poslu..
__________________
srce ima svoje razloge o kojima um nista ne zna..
mahakali is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 21:41   #52
Quote:
dora kaže:
Atlanata... kad ides nekome davati sveobuhvatne svajte ajd pazi da budu i tocni, sto ovi tvoji nisu u cijelosti.
Mislim da je prije u pitanju tvoje razumijevanje teksta.

Quote:
dora kaže:
Zamorcici se sa tri tjedna odvajaju od majke. To je apsolutno normalno. Majke vec sa dva, dva i pol tjedna nevoljko daje mlijeko i 'bjezi' od mladuncadi, a zamoricici od prvog dana mogu najnormalnije jesti krutu hranu kao i odrasli. To jel to tebi normalno ili ne, to je druga stvar. Bitno je sto se fakticno radi.
Pogreška nije uopće u tome što sam rekla da se odvajaju za 4 tjedna, već nisam napisala da je to maksimum kad se odvajaju. Poznavajući pet shopove, oni ih odvoje od majke puno ranije, pa i prije nego što ih majka počne odbijati.
To jako ovisi od legla do legla.


Quote:
dora kaže:
Zapravo, najbolje je pomijesati sijeno i piljevinu jer tada je najmanja mogucnost rabacivanja odnosno rabacuju najmanje moguce. Ovaj dio 'sijeno nikako jer ce biti cijelo popisano' mi nije najjasaniji. A po piljevini ne pisaju?
Kao što sam rekla, nerazumijevanje teksta, nemam ti što objasniti, napisala sam što se trebalo napisati.

Quote:
dora kaže:
Ovaj dio o 'naglom mijenjanju voca/povrca' je sulud. Daje mu se ono sto se pokaze da preferira. I ne, od povrca i voca ne moze dobiti proljev pogotovo ne od puno voca i povrca. Cak se i preporuca da jedu puno voca i povrca.
Onda imamo potpuno krive informacije. I to nije suludo (za postepeno mijenjanje voća i povrća), pročitaj si malo i raspitaj se ako do sad nisi.
Opet, nije svaki zamorac isti, i pristup treba biti individualan. Mislim da je to nepotrebno naglašavati ako si osoba sa kojom sivom stanicom viška


Quote:
dora kaže:
Zamorcic nije nocna zivotinja. Zamorcici ima bioritam vlasnika i izrazito je dnevna zivotinja za razliku od hrcka, cincile i slicnih zvjeri.
Istina, moj lapsuz, u to vrijeme sam pisala nešto i o kunićima pa nisam skužila da sam ovdje to napisala
No moji su baš bili najaktivniji tokom noći, možda sam to zato napisala, ne znam više.

Quote:
dora kaže:
Kolut? Pa nije to hrcak!
Gdje ja pišem o kolutu?

Quote:
dora kaže:
Oni uopce nisu iznimno strasljive zivotinje i ne reagiraju na vibracije (pa nije to tarantula!!!).
Drugo, kavez se cisti razmjerno potrebama, ali niti jedan zamorcic ne pisa i ne sere tako malo da bi se cistio svaka 2 tjedna detaljno. A kak si inace cistila? Nedetaljno?
Prvo, da, lapsuz oko strašljivosti, gledala sam po svojim zamorcima. Zato što su moji bili naviknuti na skrovišta, i stalno bi se u njih skrivali

Drugo, hvataš se za pojedinosti i ne vidim opravdan razlog zašto me napadaš?
Neke stvari sam propustila jer sam pisala poduži tekst, a imam i previše informacija u glavi pa ipak, znaš, neke stvari izostaviš.

Quote:
dora kaže:
Kupanje je u vecini slucajeva nuznost. Isto kao i rezanje noktiju koje nije niti jako tesko niti jako opasno.
Pa, kupanje i nije toliko važno, bar meni nije bilo, a s noktićima nikad nismo imali problema, s time da ne želim životinji nanesti bol pogotovo ako ima crne noktiće i ne mogu vidjeti gdje mu žilica završava.

Quote:
dora kaže:
Vecina toga je apsolutno nepotrebna i ne sluzi nicemu.
Nitko nije ni rekao da treba imati

Quote:
dora kaže:
Uglavnom, ista stvar je bila i s mojim prijasnjim zamorcicem koji je zivio dobrih 8 godina. Tako da osobno, preporucam da ga odma uzmes i diras, a ne da cekas Godota kao da se on 'prilagodi'.
Vidiš, moja tehnika je i meni također upalila Što se uostalom preporuča kod svih životinja kad dođu u novo okruženje, dodatnim podražajima (maženjem, izvlačenjem iz kaveza, itd) životinju samo dodatno dezorijentiraš.

Quote:
Svaki dan iz pipe - ne. To nije 'svjeza' voda to je voda puna klora. Daj mu odstajalu vodu. Sto se tice ukapavanja C vitamina... ako jede dovoljno voca i povrca, prevenstveno radica koji je bogat vitaminom C, ne treba nikakve dodatne kapi.
Tako je Zaboravih napomenuti da voda treba odstajati. A za vitamin C, kako kome, njen je izbor, ja sam svojima ukapavala.
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 22:51   #53
Nema potrebe za svađom cure


Nego ajd kad je vec tema tu, mozda ce mi jedna od vas dvije moci pomoci.

Naime, zamorcu se u zadnje vrijeme zamaglilo oko i stvorila nekakve mrenica, unatrag par dana vidim da mu se oko i zacrvenilo. (samo je o jednom oku rijec)

Pa me sad zanima ako netko imas iskustva s tako necim, sto da radim? Jel postoje nekakve kapi za oci, da ga vodim veterinaru ili sta?

Hvala
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 23:18   #54
Quote:
no idea kaže:

Pa me sad zanima ako netko imas iskustva s tako necim, sto da radim? Jel postoje nekakve kapi za oci, da ga vodim veterinaru ili sta?

Hvala
Postoji hrpa kapi, ali ništa nije dobro upotrebljavati na svoju ruku, bez pregleda; jer postoji vrlo velika šansa da fulaš i stvar pogoršaš, a nakon toga se više nema puno šta je kapi prekriju uzročnika i teško se nakon toga može ustanoviti u čemu je problem.
Vodi ga veterinaru, ali ne bilo kojem; raspitaj se malo tko ima iskustva sa glodavcima ili se barem malo interesira za njih. Čujem da je Buba u ilici ok i dr. Kozjan u španskom (ako si iz zagreba), ali ja kod njih nisam bila tako da nisam sigurna.
weiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 23:57   #55
Quote:
no idea kaže:
Naime, zamorcu se u zadnje vrijeme zamaglilo oko i stvorila nekakve mrenica, unatrag par dana vidim da mu se oko i zacrvenilo. (samo je o jednom oku rijec)

Pa me sad zanima ako netko imas iskustva s tako necim, sto da radim? Jel postoje nekakve kapi za oci, da ga vodim veterinaru ili sta?
Mos otic veterinaru, al iz vlastitog iskustva znam-vecina nema blage veze o nicem sto je manje od macke (a i s vecim zivotinja je upitno).

E sad, to sto mu se pojavilo na oku, pojavilo se i mom starkelji sa nekih cca 6 godina i to mu je tak ostalo do smrti. Mislim da tu nema pomoci. Vjeruj, mom to nije uopce smetalo, dakle sve radnje koje je radio do tad, radio je i nadalje. Brijem da ce ista stvar biti i s tvojim
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 01:21   #56
curke curke, miiiiir
ne treba sad stvarat neku nauku o odgoju zamorcica i natjecat se ko je procitao vise pojedinosti kad je zapravo istina da su neke stvari razlicite od zivotinjice do zivotinjice.. al moram priznat da sam skuzila bit i bez nekih savjeta bi skroz krivo postupila i zato hvala
samo, mislim da je moje prase malo dvolicno prvo me voli i snjofka a poslije bjezi od mene i ispusta cudne zvukove
jel oni vise vole biti u mraku ili na svijetlu? ova moja brijem preferira mrak.. ili samo brijem?
__________________
srce ima svoje razloge o kojima um nista ne zna..
mahakali is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 11:46   #57
Istina, ne terba napraviti znanost od imanja zamorcica (uostalom ko ni bilo koje druge zivotinje), ali cinjenica je da treba znat neke osnove prije neg kaj ga kupis, ostalo su nijanse.
Jel vise vole svjetlo ili mrak... nemam pojma, nikad na to nisam obracala paznju.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 15:01   #58
Quote:
dora kaže:
E sad, to sto mu se pojavilo na oku, pojavilo se i mom starkelji sa nekih cca 6 godina i to mu je tak ostalo do smrti. Mislim da tu nema pomoci. Vjeruj, mom to nije uopce smetalo, dakle sve radnje koje je radio do tad, radio je i nadalje. Brijem da ce ista stvar biti i s tvojim
Ae, to je i moja stara rekla, mozda je od starosti jednostavno.

Ma mislim da ne ometa ni njega, normalno se ponasa...

A sto se tice svjetlosti i tame...

Pa neznam, on ode ispod kreveta di je mozda mracnije, to mu je kao skroviste al mislim da nema neke preferencije sto se tice toga.
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 16:02   #59
ne znam jel sve u redu s mojim zamorcicem...
stalno skvici i bjezi od svega i odjednom sam skuzila da mu je ispod njuskice i po tibici sve mokro... kao kad pije vodu pa mu pokapa al tak mu je non stop. okupala sam ga malo u toploj vodici i posusila i sve je ok al nije mi jasno zasto mu je taj dio stalno mokar??? help
__________________
srce ima svoje razloge o kojima um nista ne zna..
mahakali is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 17:43   #60
Quote:
mahakali kaže:
ne znam jel sve u redu s mojim zamorcicem...
stalno skvici i bjezi od svega i odjednom sam skuzila da mu je ispod njuskice i po tibici sve mokro... kao kad pije vodu pa mu pokapa al tak mu je non stop. okupala sam ga malo u toploj vodici i posusila i sve je ok al nije mi jasno zasto mu je taj dio stalno mokar??? help
To kaj ti zamorcice bjezi od svega... e cuj, boji se. Ili je plasljiv po prirodi, sto je zajeb jer bu takav ostao ili se jos nije prilagodio.
Druga stvar. Jel mu mokro iz nosa ili iz usta? Ak je iz nosa, bolestan je. Ak je iz usta, postoji mogucnost da se pokapao vodom.
Prati to pa vidi.
Kaj se veterinara tice, imas navodno (velim 'navodno' jer ne znam ih osobnog iskustva, pa prenosim ovo iz druge/trece ruke, sto osobno smatram diskutabilnim informacijama) dobrog u Spanskom, tam oko placa nekakva ambulanta, stalno pricaju po razno raznim forumima da tam ima neki lumen za zamorcice pa probaj (jer u vecini ambulanti se ponasaju ko da nisu educirani za nist, a posebice ne za glodavce).

Jedino sto mi je enigma je cinjenica zakaj si kupala zamorcica? Kuzim da je bio zmazan, da je imao problema sa zljezdom, kaj ja znam, al ovak iz cista mira kupat ga... e to mi nije jasno.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:08.