Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2006., 13:57   #81
Quote:
Bhakti kaže:
Prijatelju u ovoj problematici sam zadnjih 20-tak godina tako da mi nikakvi izvođači nisu potrebni ajmo polako objasniti izračun potrošnje sanitarne tople vode na primjeru četveročlane obitelji koja se puuno kupa (moja obitelj). Imam instalirano centralno grijanje na zemni plin i stiropor fasadu na kući, mjesečna rata po ljeti za pripremu tople vode mi iznosi 83 kune, slovima osamdeset i tri kune, dakle godišnje je to 996 kuna, na solarne kolektore možeš grijati toplu vodu nekih sedam mjeseci u godini, to je ušteda od 581 kunu godišnje, dakle investicija od 17000 kuna u kolektore će se isplatiti za 29 godina, aloo, kuc kuc Ajmo dalje, ovi podaci od tvog frenda što navodiš su ili lažirani (čovjek ne grije 150 kvadrata konstantno ili živi na moru) ili tip ima stvarno fantastičnu izolaciju i tu je ta ušteda u odnosu na susjede koji vjerojatno nemaju fasadu. Dakle kod njega je ušteda u izolaciji, a ne u solarnim kolektorima. Nemre on u odnosu na mene koji grijem sličnu kvadraturu godišnje uštediti 5000 kuna, kad ja godišnje na plin potrošim ukupno 3498 kuna (proteklih godinu dana). Ljudi ne živite u zabludi, ulažite u izolaciju svojih stambenih prostora, a ne u solarne panele, po sadašnjim cijenama trenutno je to porez na budale. Najveća mi je fora kad vidim solarne panele na kući bez fasade

KOLIKO placas grijanje po zimi (za radijatore)
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 13:57   #82
eto sad i sam vidish koliko je vazno ulagati u indivudalne alternativne izvore energije pa cak i skupe PV, platish malo vishe, al postajesh neovisniji, i time istodobno odterecujesh mrezhu. bez struje semozhe neko vrijeme, ali imati toplu vodu bez struje i plina-nije tolko losha stvar
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:02   #83
Quote:
El Tomo kaže:
Mislim da nisi fer prema grizliju. To sto on spominje usporedbu TE i NE s alternativnim izvorima je sasvim na mjestu. Jer isto tako pokretac ovog topica igra na istu loptu, i vec u uvodnom postu de facto usporeduje alternativne izvore s drugim izvorima, nazvavsi ih zajednickim imenom 'prljavih i neprihvatljivih".

Ovakvih slicnih topica je u protekle godinu dvije bilo barem 3-4. I na svakom od njih sam davao hrpu linkova i opseznih znanstvenih studija zasto su klasicni izvori poput NE (ili HE) prihvatljiviji od vecine alternativnih izvora za proizvodnju elektricne energije, kako ekoloski, tako ekonomski, zdravstveno, socijalno. Meni se vise i ne da sve to ponovno traziti, pisati, linkati. Ionako ljudi koji vjeruju u bozansku nepogresivost ekoloskog pokreta i alternativnih izvora kao globalnog rjesenja svih nasih problema, nitko nikada u to njihovo vjerovanje nece razuvjeriti.

Zato bi samo dao jedan veliki plus Secundu koji je jedan od rijetkih glasova razuma - nece alternativni izvori rijesiti nase problema, vec ih samo nagomilati jer su preskupi i prezahtjevni. Iskljucivo izbalasnirana energetska politika (dakle, i alternativni izvori, i NE, i HE, pa jednim dijelom i TE) mogu biti najefikasniji s ekoloske i financijske strane. Sve druge price o 20% ili 40% energije iz alternativnih izvora su puste tlapnje, wishful thinking koji si mogu dopustiti oni najbogatiji jer je takvo nerazumnu forsiranje alternativnih izvora preskupo za siromasne zemlje. Alternatia - da, ali do nekih 5-10%. Sve ostalo je ludost. Mozda ce se tehnoloskim napretkom stvar promijeniti za deset, dvadeset godina, ali to sada ne znamo.

kada USPIJMO napraviti Fuziju vodika u helij na zemlji(a da na izlazu dobijemo vise enerije nego sto utrosimo na ulazu) svi problemi ce nestati
nešto će graditi u francuskoj do 2020 ak se ne varam.. da bi trebao fuzijski reaktor biti gotov..

sad moguce li je napraviti fuziju za izlaz bude veći od energije potrebne za "stanje" da se fuzija moze odvijati(visoke tem tlakovi kakvi su u sredistu sunca, u plazma stanju i sl)

nesto se pricalo da bi se to radilo laserski ak ne ne varam



Drga stvar: DA li je moguce i ZASTO do sada nitko to ne koristi: sprovesti cijevi do MAGME u zemlji i koristiti "toplinu zemlje" znaci da magma grije vodenu paru koja pokrece turbine
Sta je to pre duboka busotina? da li je to tehnicki izvedivo

a tek energija nulte točke
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:04   #84
Quote:
Potala kaže:
Ovako, ja sam prvo reagirala ne na usporedbu TE i NE s alternativnim izvorima (to bi bilo ok), nego na usporedbu TE sa NE, što mislim da je sasvim suvišno s obzirom na naslov topica i tema za obradu na drugim topicima.

Druga reakcija je bila na drugu primjedbu (usporedba s Amerima) i opet, jer je izvan konteksta topica i iz iskustva znam kuda vodi.

Evo ovaj dio diskusije sad sasvim ok, možda se i dogovorite oko cijena do kraja topica
Ako da, nitko sretniji od mene
Nije nije sve ti je to povezano
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:06   #85
Quote:
grizli kaže:

Drga stvar: DA li je moguce i ZASTO do sada nitko to ne koristi: sprovesti cijevi do MAGME u zemlji i koristiti "toplinu zemlje" znaci da magma grije vodenu paru koja pokrece turbine
Sta je to pre duboka busotina?
da li je to tehnicki izvedivo
nije.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:09   #86
Quote:
jimmy jazz kaže:
eto sad i sam vidish koliko je vazno ulagati u indivudalne alternativne izvore energije pa cak i skupe PV, platish malo vishe, al postajesh neovisniji, i time istodobno odterecujesh mrezhu. bez struje semozhe neko vrijeme, ali imati toplu vodu bez struje i plina-nije tolko losha stvar
Zamijenio si teze... Platis puuuuno vise da bi dobio max. 5-10 % udjela energije iz alternativnih izvora koji daleko od toga da su ciste energije barem ne u onom smislu u kojem ih promoviraju... Isto to te ne cini puno neovisnijim jer ostalih 90-95% moras dobiti iz konvencionalnih izvora...

Takodjer, koja to drzava moze bez struje pa makar i na kratko vrijeme... Mozda neka u kojoj ljudi zive na razini plemena.... Da imas energetski kolaps na razini RH, citava drzava staje, a moguci su neredi i sl. stvari koji su bili u Kaliforniji kada su ljudi skuzili da eto ne rade alarmi na trgovinama, da nema javne rasvjete niti kamera koje te snimaju...

Kombinirana energetska politika koja ukljucuje i alternativne izvore energije je jedini put... No daleko od toga da ce sami alternativni izvori rjesiti ista znacajnije bilo koji od globalnih problema....
myp is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:10   #87
mozda je nekakva daleka buducnost: Fuzija vodika u helij: elektricnom energijom dobivenom u takvim elektranama se voda elektrolizom razlaze na vodik i kisik: vodik se koristi u svim "pogonskim sredstvima: automobili i sl) kao gorivo za gorive celija kod kojih se u vozilima dobija struja.. vozila su na elektropogon..

NEMA UOPCE stakleniskih plinova i sl produkt je voda

ajmo ovako pitanje:

HRVATKA ima elektrana 2000MW:

koliko MW su SVE vozila na benzin i plin u nekom prosjeku(ne mislim na grijanje plinom)

znaci zelim omjer energije dobivene u elektrani(sve elktreane u RH) i koja se dobiva(trosi) iz fosilni goriva u automobilima(trnsport opcenito)

industriju na fosilna goriva izuzmemo iz racunice..
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:12   #88
Quote:
Zaustavili me na cesti da potpisem peticiju kojom u SAD-u traze 50% energije iz obnovljivih izvora pod kojim smatraju samo vjetar i energiju iz Sunca... Hidroenergija im naravno nije obnovljivi izvor i stetna je za biologiju rijeka, nuklearnu energiju treba iskorijeniti, a broj termoleketrana treba svesti na minimum... To su im osnovne premise...

Quote:
Hidroenergija im naravno nije obnovljivi izvor


nego kakav?
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:15   #89
Quote:
myp kaže:
Joj... Jucer su mi zeleni uljepsali dan...

Zaustavili me na cesti da potpisem peticiju kojom u SAD-u traze 50% energije iz obnovljivih izvora pod kojim smatraju samo vjetar i energiju iz Sunca... Hidroenergija im naravno nije obnovljivi izvor i stetna je za biologiju rijeka, nuklearnu energiju treba iskorijeniti, a broj termoleketrana treba svesti na minimum... To su im osnovne premise...

Razgovarao sam s njima nekih 5min i skuzio da uopce ne barataju osnovnim cinjenicama i brojkama i da danas, a i u bliskoj buducnosti od nekoliko desetljeca tehnoloski ne mozes imati 50% energije iz vjetra i Sunca pa da se postavis na trepavice jer su oni previse nestabilni, a energija se tesko akumulira - barem u tim kolicinama.... Onda sam im objasnjavao da se upravo zbog problema akumulacije elektricne energije svi energetski sustavi u svijetu postavljeni tako da proizvodnja prati potrosnju i da ne mozes vjetru narediti da puse niti Suncu da sija navecer kada ljudi dodju doma i pokrenu dnevni maksimum u potrosnji elektricne energije....

Takodjer sam im rekao da postoje studije o tome sto bi se desilo da vecinu energije baziramo na vjetru... Ljudi uvijek zaborave jedno svojstvo energije, a to je da se ona ne moze stvoriti iz nicega i da ona uvijek mora doci od necega, u slucaju vjetroelektrana, krademo je od globalne cirkulacije atmosfere... Postoje ozbiljne studije i modeli koji su pokazali da kada bi ozbiljno podigli postotak vjetroelektrana u udjelu proizvedene energije u razvijenim zemljama, da bi poremetili planetarnu cirkulaciju atmosfere, a time i klimu na planetarnoj skali...

Nema besplatne i u potpunosti ekoloske energije, barem ne u vidu u kojem si to klasicni zeleni aktivisti to zamisljaju...

S obzirom da nisu nista od toga znali niti mi parirali sa protuargumentima ili iti jednom brojkom zapitah ih sto studiraju i cime se bave i ispalo je da su svi neki filozofi/humanisti koji ovo rade iz uvjerenja...

Ono sto mi je fascinantno bilo u citavoj prici da nakon sto sam im dao argumente da njihova inicijativa ne stoji, a oni mi nisu znali/umjeli dati ijedan protuargument, da su oni jednako gorljivo nastavljali druge ljude gnjaviti za potpise... Uvijek je fascinantno vidjeti sto sve ideolosko pranje mozga moze producirati...

Inace, nedavno sam pogledao film Al Gora "An inconvenient truth" - http://movies.aol.com/movie/an-incon...916/photos#top

Film je u biti Al Gorovo predavanje o globalnom zatopljenju prekidano njegovim razmisljanjima o zastiti okolisa i politici... Svakako bi ga preporucio za pogledati... Na laicki nacin i jednosatvnim jezikom objasnjava sto je to globalno zatopljenje, sto ga uzrokuje i kako ga smanjiti... Jako su zanimljiva rjesenja koja predlaze...

Vrlo jednostavna racunica: izracunaj ukupnu suncevu energiju koja dolazi na zemlju
odbij koliko se odbija i ne sudjeluje u geo-procesima(vjetar voda i sl)

i tu energiju koju dobijes USPOREDI s ENERGIJOM svih elektrana na Zemlji..
naravno po jedinici vremena
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:17   #90
Quote:
myp kaže:
Zamijenio si teze... Platis puuuuno vise da bi dobio max. 5-10 % udjela energije iz alternativnih izvora koji daleko od toga da su ciste energije... Isto to te cini puno neovisnijim jer ostalih 90-95% moras dobiti iz konvencionalnih izvora...
meni je topla voda cjelo ljeto i skoro celo protuletje, a nekaj krace po zimi i na jesen, puno vishe iznad 50%. o nekih 5-10% nema ni govora.
i to iz sasvim cistog izvora energije-sunceve svjetlosti.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:17   #91
Po mojoj skromnoj procjeni

Ili ce se provo potrositi sve zalihe fosilnih goriva pa cemo upasti u energetsku krizu
ili će se u medjuvremenu otkriti nekakav novi "izvor energije" koji ce promijeniti "sve do sada"
kao npr fuzija i sl:
naravno fuzija postoji ali nije izvdiva da se dobi nešto van
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:19   #92
Quote:
grizli kaže:
Vrlo jednostavna racunica: izracunaj ukupnu suncevu energiju koja dolazi na zemlju
odbij koliko se odbija i ne sudjeluje u geo-procesima(vjetar voda i sl)

i tu energiju koju dobijes USPOREDI s ENERGIJOM svih elektrana na Zemlji..
naravno po jedinici vremena
ima racun - Sunce u jednom jedinom danu posalje toliko energije na Zemlju, da bi to bilo dovoljno za zamjeniti rad svih elektrana na Zemlji godinu dana.
naravno, teoretski, al radi se o tome kolika je kolicina energije Sunca koja dospjeva na Zemlju.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:22   #93
Quote:
jimmy jazz kaže:
eto sad i sam vidish koliko je vazno ulagati u indivudalne alternativne izvore energije pa cak i skupe PV, platish malo vishe, al postajesh neovisniji, i time istodobno odterecujesh mrezhu. bez struje semozhe neko vrijeme, ali imati toplu vodu bez struje i plina-nije tolko losha stvar
Pa daj pogleć malo brojke..

ona OGROMNA elektrana na PV celije koja se gradi u portugalu(netko je dao link) daje samo 12MW

to je neusporedivo s najmanjom HE u hrvatskoj

da dobiš 600MW ko krsko trbas 60 takvih elektrana a da pokrije cijelu RH : 2000mE trebas 200 takvih elektrana..
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:24   #94
Quote:
jimmy jazz kaže:
ima racun - Sunce u jednom jedinom danu posalje toliko energije na Zemlju, da bi to bilo dovoljno za zamjeniti rad svih elektrana na Zemlji godinu dana.
naravno, teoretski, al radi se o tome kolika je kolicina energije Sunca koja dospjeva na Zemlju.
a ha

ak se ne varam na povrsinu zemlje dodje oko 10-20% ili jos manje sve ostalo se odbije ili potrosi vu atmosferi...

a kad uzmes u racunicu korisnost PV celija i "prostor" pod kojima moze stavit PV celije to sve skupa ispada nedovoljno valjda
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:25   #95
No neka mi neko kaze o mogucnosi koristenja magme kao izvora energije.. zasto nije moguce
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:26   #96
Quote:
grizli kaže:
Po mojoj skromnoj procjeni

Ili ce se provo potrositi sve zalihe fosilnih goriva pa cemo upasti u energetsku krizu
ili će se u medjuvremenu otkriti nekakav novi "izvor energije" koji ce promijeniti "sve do sada"
kao npr fuzija i sl:
naravno fuzija postoji ali nije izvdiva da se dobi nešto van
Mislim da grijesis... Sumnjam da cemo upasti u ikakvu veliku energetsku krizu... Tehnologije vec postoje.... Jedna od njih je nuklearna energija iz klasicni elektrana i iz tzv. breadera ili oplodjivaca... Pitanje je jedino svjesti politicara da ju primjene, trendovi su vrlo povoljni u tom smjeru...

Takodjer, sa poskupljenjem nafte neke druge stvari dolaze u igru da su isplative tipa proizvodnja umjetne nafte i sl...

Vec danas imamo dovoljno znanja i tehnologija da pocnemo slamati ovisnost o fosillnim gorivima... Nikakva revolucionarna otkrica na za to nisu potrebna...
myp is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:29   #97
Quote:
jimmy jazz kaže:
a cuj, inicijative mogu djelovati na vishe razina, npr. na razini oblikovanja javnog mijenja, zatim interno unutar neke organizacije, .., pa sve do konkretnih rezultata, koji mogu ali i ne moraju odgovarati prvotnim ciljevima.
Mda. U nekom pogledu su takve incijative zaista djelovale suprotno prvotnim ciljevima, jer su u svojem fundamentalizmu i ekofašizmu prešli svaku mjeru, pa prema tome izgubili vjerodostojnost kod šire publike. Spomeni danas ekologiju, ljudi ti redom odmahuju rukom, jer se prisječaju katastrofičnih scenarija 80-ih godina ("Waldsterben", a šume i dalje postoje), žestokih protesta protiv nuklearne energije (jeli bilo još nešto nakon Černobila?) i svakakvih kampanja. Došlo je do te mjere da je danas ljude više teško uzdrmati. Ljetni smog, ozon, zimski smog, prašina u zraku? Teško da ljudi uopće trzaju na te teme. A o biodivezitetu se raspravlja tek u znanstvenim krugovima. Ekološke teme su postale bijeli šum informacijskog toka.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:31   #98
Quote:
myp kaže:
Mislim da grijesis... Sumnjam da cemo upasti u ikakvu veliku energetsku krizu... Tehnologije vec postoje.... Jedna od njih je nuklearna energija iz klasicni elektrana i iz tzv. breadera ili oplodjivaca... Pitanje je jedino svjesti politicara da ju primjene, trendovi su vrlo povoljni u tom smjeru...

Takodjer, sa poskupljenjem nafte neke druge stvari dolaze u igru da su isplative tipa proizvodnja umjetne nafte i sl...

Vec danas imamo dovoljno znanja i tehnologija da pocnemo slamati ovisnost o fosillnim gorivima... Nikakva revolucionarna otkrica na za to nisu potrebna...
oplodjivaci? pojasni!

umjetna nafta nije ekoloski prihvatljiva, opet staklenicki plinovi Samo vodik cisti NEMA ugljik iz kojeg nastaje co2 a iz svif ostalih umjetnih naftinig goriva nastaje

vodik i gorive celije u "pognoske svrke"
ili motor s unutarnjim sagorjevanjem na vodik (jel postoji takav)
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:33   #99
Quote:
grizli kaže:
a ha

ak se ne varam na povrsinu zemlje dodje oko 10-20% ili jos manje sve ostalo se odbije ili potrosi vu atmosferi...

a kad uzmes u racunicu korisnost PV celija i "prostor" pod kojima moze stavit PV celije to sve skupa ispada nedovoljno valjda
varash se. dojde puuno vishe(naravno ne 100%), najveci problem je ucinkovitost solarnih celija.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:33   #100
Quote:
grizli kaže:
No neka mi neko kaze o mogucnosi koristenja magme kao izvora energije.. zasto nije moguce
Moguće je, i već se koristi komercijalno u Islandu. Druge države još s time eksperimentiraju (npr. http://www.geothermal-energy.ch/). Samo što ni to nije baš jeftino, a ima i ograničen vijek trajanja, nakon kojeg se bušotina mora "oporaviti" za daljnju eksploataciju.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.