Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2010., 11:57   #1
Uloga djedova i baka u odgoju vaše djece

U ovoj se temi raspišite o vašim iskustvima sa djedovima i bakama te njihovom utjecaju na odgoj vaše djece. Jesu li vaša iskustva sa vašim i roditeljima vašeg bračnog ili kakvog već partnera pozitivna, osrednja ili negativnia Što biste mijenjali u odnosu vaših roditelja prema vašoj djeci, a što vam je u tome odnosu izrazito drago i nezamjenjivo?
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 12:15   #2
moj maleni je još beba ali moji imaju veliku ulogu u njegovom životu..
muž često nije doma,pa su oni od rođenja pomagali,kao da su mu drugi roditelji..naravno nije lako postavit autoritet jer znate roditelje,oni znaju i dalje najbolje,pa im je sve u čudu da si ti roditelj i da odlučuješali puno im hvala i svaka čast koliko pomažu,mislim da je malo takvih
 
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 12:52   #3
Kod nas bake i djedovi nemaju nikakvu ulogu u odgoju.
U stvari jedni imaju čak i zabranu mješanja u odluke.
Djete ima mamu i tatu (nas) i mi odlučujemo o svakom elementu njezinog odgoja.
BiD mogu biti jedino posmatrači.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 12:58   #4
zasad nikakva uloga,mada imaju svoih bisera i tako to.

Mali već zna kako se ponašati s nama kako s njima.Ako mu nešto prolazi kod bake što kod mene ne prolazi,on to već zna i neće mi skakat po glavi što mu baka dopusti,a ja ne dopuštam. I obrnuto
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 13:19   #5
Pa ne znam da ce imati ikakvu ulogu u odgoju, ikad. Osim u smislu u kojem svi s kojima diejte dolazi u doticaj imaju ulogu.
Ocekujem da ce slijediti nas stil i odluke u vaznijim stvarima, inace nece imati nikakvu ulogu, pa ni sporednu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 13:22   #6
moj ide i kod mojih i kod muževih...
prvo sam se čuftila i nisam malog dala njegovima zbog svog odnosa s njima, dok nisam shvatila da su oni isto tako njegovi baka i deda kao što su to i moji...i da moj odnos s njima tu više nije bitan..
tako da ide sad i njima, i mogu reči da sam zadovoljna kako paze na njega, imam povjerenja....a o svojima da ni ne govorim...oni su poslije mog muža no.1 kojima bi Vitu ostavila da mi se što desi
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 13:24   #7
Meni su sa prvim djetetom pomagali moji starci , sa drugim muževi a sada kad sam rodila i treće biježe i jedni i drugi od mene Valjda se boje da ću im uvaliti svetroje na čuvanje.
__________________
2002 (političar)
2006 (barbika)
2009 (grizli )
nina 28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 13:35   #8
Moji imaju subverzivnu ulogu. Obzirom da je ne vide često, ubijaju se od truda da je razmaze, da joj sve dozvole, da joj kupuju bez kontrole... Stara se u razgovoru sa mnom vatreno složi da to nema smisla, da klinci trebaju postavljene granice, da ima previše igračaka, da treba ograničiti TV i komp... A čim ja okrenem leđa, odvuče malu u trgovinu i sve što derište prstom pokaže, baka i djed kupuju...

Svekići su neutralci. Svekar nema pojma sa djecom, on samo viče: odi moja, odi moja, beba mala, beba mala ("beba mala" će sad 5 godina )... Ali njega pere krečana, njemu i ne zamjeram previše. Sveki je nakon povećeg broja neuspjelih "sugestija" digla ruke i od mene i od male, njoj da papir i bojice ili kuharicu neka čita , a ona se zapilji u svoju sapunicu.

Ali je činjenica da od sveki dovedem normalno djete. A kad moji odu, trebam bar tjedan dana da djete vratim u normalni mod...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 13:59   #9
Quote:
"ami" kaže: Pogledaj post
moj ide i kod mojih i kod muževih...
prvo sam se čuftila i nisam malog dala njegovima zbog svog odnosa s njima, dok nisam shvatila da su oni isto tako njegovi baka i deda kao što su to i moji...i da moj odnos s njima tu više nije bitan..
tako da ide sad i njima, i mogu reči da sam zadovoljna kako paze na njega, imam povjerenja....a o svojima da ni ne govorim...oni su poslije mog muža no.1 kojima bi Vitu ostavila da mi se što desi
naravno. Nećeš zbog loših odnosa s njima uskratit njmu djeda i baku
Znam jednu žensku koja je totalno zabranila viđanje s djedom i bakom,samo zato jer se ona ne slaže s njima. Mislim da su malog vidjeli par puta u životu,a ima 4 godine. To mi je baš tužno

Quote:
nina 28 kaže: Pogledaj post
Meni su sa prvim djetetom pomagali moji starci , sa drugim muževi a sada kad sam rodila i treće biježe i jedni i drugi od mene Valjda se boje da ću im uvaliti svetroje na čuvanje.
to je i moja mama rekla,svi su se otimali za čuvat mene i sestru,kad se brat rodio,svi se razbježali



Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Moji imaju subverzivnu ulogu. Obzirom da je ne vide često, ubijaju se od truda da je razmaze, da joj sve dozvole, da joj kupuju bez kontrole... Stara se u razgovoru sa mnom vatreno složi da to nema smisla, da klinci trebaju postavljene granice, da ima previše igračaka, da treba ograničiti TV i komp... A čim ja okrenem leđa, odvuče malu u trgovinu i sve što derište prstom pokaže, baka i djed kupuju...

Svekići su neutralci. Svekar nema pojma sa djecom, on samo viče: odi moja, odi moja, beba mala, beba mala ("beba mala" će sad 5 godina )... Ali njega pere krečana, njemu i ne zamjeram previše. Sveki je nakon povećeg broja neuspjelih "sugestija" digla ruke i od mene i od male, njoj da papir i bojice ili kuharicu neka čita , a ona se zapilji u svoju sapunicu.

Ali je činjenica da od sveki dovedem normalno djete. A kad moji odu, trebam bar tjedan dana da djete vratim u normalni mod...

ne mogu joj odoljeti,a to ne valja. Mislim,ne valja za tebe,kasnije si ti ta koja moraš vraćati sve u normalu.
Što je ne mogu jednostavno odvesti na igralište,mislim da je to djeci puno zanimljivije od raznoraznih poklona
btw,što je krečan?
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:00   #10
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Pa ne znam da ce imati ikakvu ulogu u odgoju, ikad.

zašto? mislim, osim ako ste u nekoj svađi oboje sa svojim roditeljima

ne mogu još komentirati kakvu ulogu imaju bake i djedovi mog djeteta u odgoju jer još nije provela ni sa jednima više od par sati. mislim da bih ovoga ljeta (sa 2,5 godine) mogla prvi put ići s jednima na more, pa ćemo vidjeti.

ja s jednim bakom i dedom nemam baš odnos - a to uglavnom jer oni nisu znali s djecom i nisu previše marili.

a drugi deda i baka...njih obožavam, provodila sam sve ljetne praznike kod njih, ne samo ja nego i svi moji bratići i sestrične. obožavam ih i cijenim jako. naučili su me mnogim stvarima.
mogu samo poželjeti svojoj kćeri takvu baku i djeda.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:03   #11
svekica se promijenila,nije više onakav davež. Uglavnom,počela je od nas učiti kako se odnosit prema njemu
Zadnji put je bio odličan od njih,nijednom nije zakenjkao zamnom
Uglavnom,ne prati ga više u stopu,počela se igrat s njim. Dolazim ja po njega,on upalio radio,uprio prsto u nju kaže joj da pleše
E to se njemu sviđa,ples,igra,crtanje
Sad je ok,samo da prestane trčat za njim sa tanjurom
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:04   #12
pa kad dođe do odgoja postavit ću malo strože mjere.
prvo što zabranjujem jest donošenje slatkiša i darova svaki put kad se dolazi u posjet.
to sam naučila na vlastitim greškama kad sam svom nećaku (od brata sin, 7 godina) stalno donosila slatkiše kad bi dolazila u posjet dok nije došlo do toga da čim bih ja prismrdila na vrata ni bok ni ništa... nego :"a šta si mi kupila? a hoćemo ići do dućana?"
i onda me u dućanu opljačka za 50-100 kuna samo tako.

kad sam išla u posjet sestrinim klincima (curica 8, dečko 4) ... ustvari nikad ništa nisam donosila jer sam imala neku psihičku blokadu da im se ništa neće svidjeti. pa obično svaki put kad bih došla kod njih nikad nisu pitali :"a šta si mi donijela?"
nego su se veselili što sam uopće došla i što me vide. mene kao mene. a ne moje bombone i čokolade.

moja mama također je katastrofalna po tom pitanju.
ona ne želi djetetu ništa uskratiti pa onda daje čokolade i bombone kako joj se sprdne. i onda se čudi kad joj dijete neće jest.
pa kak će jest kad se naroljao upravo kinder pingvija?
majko mila...djeca bi mogla živjeti na kinderima godinama.

svekrva je po tom pitanju vjerojatno još gora od moje mame.

nikakvog reda, rada i discipline.

to je onaj tupavi tip žena koji misli da je dijete od 3-4 godine dovoljno zrelo i pametno da će se samo odgajati i da će samo znati razlučiti "ah, neću jesti kinder pingvi prije juhe jer ja sam jako napredno i ful inteligentno dijete i znam da ako pojedem kinder pingvi koji ne sadrži ništa osim 400 kalorija u 100 grama...neću moći pojesti juhu koja ipak sadrži zdrave sastojke, povrće... u kojima ima vitamina. jer ja sam ful natprosječan."

ne bih niti jednoj niti drugoj dopustila da mi se petljaju u odgoj.

iskreno mi moja mama ide na živce totalno.
jedino što je njoj bitno jest da ne psujem i da lijepo izgledam.
i da budem sofisticirana poput nje...

koje sranje.

napravila sam sve suprotno onome što me je učila.

a moj muž je istu stvar učinio svojoj majci.

nikakve veze s vezom...ko da nas one nisu rodile.

brijem da su totalno razočarane...obje...ali hej...zaboli me kurac.
mog muža također.

smatram ovako... za svekrvu i za svoju mamu... da su previše opterećene onim što drugi misle.
da su odveć usmjerene na kulturu govora umjesto na ono što čovjeka uistinu čini čovjekom.
jebi ti kulturu govora...kad bismo ljude mjerili po tome onda bi naši političari bili sveci. vjerojatno bi im se i sam Isus skupa s Budom klanjao.

uz to misle da su neki autoritet. a ne znaju ga uopće nametnuti.
one misle da je autoritet = manipulacija.
kako su samo u krivu.
da bi netko bio autoritet prvo mora poštivati onoga komu se nameće kao autoritet. a ne zahtijevati od njega slijepo robovanje.
i pritom ne vidjeti djetetove prave kvalitete samo zato jer nije ispunio iščekivanje svoje majke koja ima totalno poremećene norme morala.

naprimjer... majka koja svom djetetu zamjera to što nije uglađen i markantan pa misli sve najgore od njemu jer eto ne tušira se svaki dan... a ne vidi kako joj je sin jedno divno stvorenje, inteligentan, pametan, načitan, elokventan, širokog spektra razmišljanja, otvoren za sve opcije i uistinu dobroćudna osoba koja bi učinila sve da pomogne i prijateljima i osobi na ulici koju prvi put u životu vidi.
ne. to nije bitno.
bitno je to što on ima bradu i dugu kosu i jebeno je prljav.
krava glupa. sad sam se opet iznervirala.


uglavnom. ne. nikakav odgoj od strane glupih babetina.
neka mi sjaše s kurca odmah u startu.
ako im se nekoga odgaja neka si rađaju djecu pa neka ih maltretiraju svojim sranjima dok im djeca ne budu dovoljno velika pa im ne kažu jednog dana:
"stara... nemoj srat..."

i , ne. ja ne mrzim svoju mamu. volim ju jako. ima ona svoje kvalitete. dobra je osoba. možda i predobra pa ju svatko može iskorištavati. jako je kreativna i marljiva i radišna i simpatična.
ali da je malo glupava i tupava i da joj neke stvari trebaš nacrtati... to stoji.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:12   #13
primjećujem (to se ne odnosi samo na tebe, doa) da se uloga baka i djedova u odgoju doživljava kao - petljanje.
nitko ne misli, naravno, da bake i djedovi trebaju preuzeti roditeljsku ulogu ili imat ulogu veću od roditeljske.
ali bake i djedovi imaju samo svoje mjesto u odgoju i odrastanju djetete, koju mogu/trebaju upražnjavati a da roditeljska ostane potpuno netaknuta.
iz odnosa s baka i djedovima djeca na primjeru uče nešto što s roditeljima ne bi mogli, na pamet mi ovako na prvu pada poštovanje i odnos prema osobama treće životne dobi.

meni je deda pričao priče iz svig djetinjstva, rata, neimaštine, kako su vlastitim rukama gradili kuću od jutra do mraka, pa neke pričice za djecu koje su njemu pričali dok je bio mali (a koje moji starci ne znaju)...s bakom sam mijesila knedle i šnufnudle, razvlačila kore za štrudle. učila me presađivati flance...ma, svašta...
ja možda ovako zborim jer sam imala sreću imati divne baku i dedu koji doista znaju s djecom i koji su za svake praznike imali koloniju unučića kod sebe.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:23   #14
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
btw,što je krečan?
krečana = senilnost

Djed nam ponekad ima problema da pohvata veze sa stvarnošću. Ali mene to zabavlja, nije on loš ili zlonamjeran, samo je klincima do zla boga naporan sa tim beskrajnim ponavljanjem.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:23   #15
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

zašto? mislim, osim ako ste u nekoj svađi oboje sa svojim roditeljima
Ne, nisi shvatila, mislila sam da nece imati ulogu u odgoju, nece odlucivati o nicemu niti ce se njih pitati za nesto. Napisala sam da ce imati ulogu utoliko koliko ce mala provoditi vrijeme s njima, ali ocekujem da se drze naseg stila i da postuju nase vaznije odluke.
Npr, nema udarca po guzi, nema prelazenja na crveno i pretrcavanja ceste s njom, nema zastrasivanja doktoriam i policajcima....
Nema dozvoljavanja da udara i grize....
Kuzis sto mislim.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:30   #16
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
nitko ne misli, naravno, da bake i djedovi trebaju preuzeti roditeljsku ulogu ili imat ulogu veću od roditeljske.
Samo kako to nekim bakama i djedovima objasniti?

Quote:
ali bake i djedovi imaju samo svoje mjesto u odgoju i odrastanju djetete, koju mogu/trebaju upražnjavati a da roditeljska ostane potpuno netaknuta.
To bi onda bilo mjesto u odrastanju, definitivno, ali ne i u odgoju, bar ne ako se ne slažu sa odgojnim metodama roditelja. Ja iz iskustva znam kako je kad djete ima u jednom periodu dvostruke kriterije. Rezultat: katastrofa, svađe, pokušaji manipuliranja, inat...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:31   #17
lali,ali ti si mala djeda i baku koji su uživali u provedenom vremenu s vama.
Vjerojatno te lijepe uspomene vežu za to i to te na neki način učinilo takvom sobo kakva jesi.Nisu te odgojili,al su sudjelovali u formiranju vas,vašeg djetinjstva,odrastanja...

Mi nismo imali takvu baku i djeda,tatini su rano umrli. Mamini,ko da ih i nema.
Niti su nam ikad čestitali rođendan,niti nazovu,ništa...
Samo se sjećam da nas je baba uvijek tjerala na dvorište,da joj ne smetamo po kući..

Jedino smo imali tetu,tatinu polusestru koja nam je bila kao baba i hvala joj na tome..

Zato sam presretna što moj mali ima obje bake i djeda i u globalu sam sretna kako se odnose prema njemu
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:33   #18
moja mama će definitivno imati ulogu u odgoju mog sina,jer će mali biti s njom svaki dan 8h kad počnem raditi. pa se podrazumijeva da će ga i ona učiti nekim stvarima i ponašanju,tako da će ulogu imati svakako. i nemam nikakvih problema s tim,jer ako je uspjela mene odgojiti,što bih se bunila da sad sudjeluje u odgoju mog djeteta?
__________________
#nedamise
Aeon+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 14:52   #19
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
To bi onda bilo mjesto u odrastanju, definitivno, ali ne i u odgoju, bar ne ako se ne slažu sa odgojnim metodama roditelja.
svatko tko ima udjela u odrastanje djeteta, a dijete ga viđa iole često/redovito ima ulogu i u odgoju tog djeteta. mislim, učiteljica će imat bitnu uloga u odgoju djeteta, zašto ne bi baka smjela?!?

odgoj nisu samo one velike i važne stvari na koje se ovdje uglavnom misli. kojekakve sitnice utječu na formiranje djeteta ili su u nekom trenutku djetetu jako bitni i zanimljivi.
odgovornosti me, recimo, dijelom naučilo to što me jednog ljeta baka zadužila da skupljam jaja iz kokošinjca.


osim toga kako summer može već sad znati da se pristup njezinih ili NJM-ovih roditelja neće slagati s njezinim odgojnim metodama pa kategorički tvrdi da bake i djedovi neće imati nikakvu ulogu u odgoju njezinog djeteta?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 15:08   #20
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

osim toga kako summer može već sad znati da se pristup njezinih ili NJM-ovih roditelja neće slagati s njezinim odgojnim metodama pa kategorički tvrdi da bake i djedovi neće imati nikakvu ulogu u odgoju njezinog djeteta?
Ne citas.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.