Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2011., 19:17   #2681
Zanimalo bi me ima li netko nekakve informacije o prezimenu Marčeta. Znam da je danas prisutno kod Hrvata i Srba u Hrvatskoj, Bosni i Srbiji. Bilo bi sjajno ako znate nešto o Marčetama iz Istre, još konkretnije, sa područja Barbanštine. Hvala unaprijed.
FilipLatinovicz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 22:23   #2682
Quote:
Parsley kaže: Pogledaj post
Zna li netko kojeg su podrijetla prezimena koja završavaju na "k", "uk"?? Unaprijed hvala.
najvjerojatnije rusinsko-ukrajinskog, barem ova na -uk
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 13:58   #2683
Jeli mi može netko reći nešto više o prezimenu Krajinović?
hiperborejac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 14:52   #2684
Mene zanima prezime Šalković ? Može odgovor na mail [email protected]
makkipille is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 23:05   #2685
Quote:
makkipille kaže: Pogledaj post
Mene zanima prezime Šalković ? Može odgovor na mail [email protected]
evo kopiram:

Šalkovići su Hrvati, najvećim dijelom iz Krapine. Razmjerno najviše Šalkovića u proteklih sto godina rođeno je u Kraljevcu Radobojskom kraj Krapine, gdje se svaki drugi stanovnik prezivao Šalković. U Hrvatskoj danas živi oko šesto Šalkovića u oko stosedamdeset domaćinstava. Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno petsto, pa se njihov broj do danas samo neznatno povećao.

Šalkovići su prisutni u većini hrvatskih županija, u ukupno 50 općina i 80 naselja, pretežito u seoskim sredinama (55%). Danas ih najviše živi u Zagrebu (100), Kutini (45), u Radoboju (40), Lepajcima (35) i Mihovljanu (35) kraj Krapine.
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 23:09   #2686
Quote:
hiperborejac kaže: Pogledaj post
Jeli mi može netko reći nešto više o prezimenu Krajinović?
Krajinovići su Hrvati, dobrim dijelom iz banjolučke regije, (BiH), a prema nekim izvorima iz Velike Brusnice ili Tomislavgrada (BiH). Razmjerno najviše Krajinovića u proteklih sto godina rođeno je u banjolučkoj općini Laktaši, gdje se svaki sedamdeseti stanovnik prezivao Krajinović. U Hrvatskoj danas živi oko tisuću Krajinovića u više od četrsto domaćinstava (536. prezime prema brojnosti). Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno dvadeset, pa se njihov broj do danas višestruko povećao.

Migracije
Glavni migracijski pravci Krajinovića u prošlom stoljeću zabilježeni su iz Dervente (BiH), iz Tomislavgrada (BiH) te iz Laktaša (BiH) u Zagreb.

Krajinovići su prisutni u gotovo svim hrvatskim županijama, u ukupno 88 općina i 130 naselja, znatno više u urbanim sredinama (71%). Danas ih najviše živi u Zagrebu (250), Slavonskom Brodu (130), Donjim Andrijevcima kraj Đakova (50), Vinkovcima (50) i u Sesvetama kraj Zagreba (35).
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 19:52   #2687
Top 10 prezimena u Njemačkoj i značenje:

1 Müller (mlinar) 0.95% svih prezimena
2 Schmidt (kovač) 0.69%
3 Schneider (krojač) 0.40%
4 Fischer (ribar) 0.35%
5 Meyer (farmer) 0.33%
6 Weber (tkalac) 0.30%
7 Schulz (jahač) 0.27%
8 Wagner (kolar,s kolima dakle) 0.27%
9 Becker (pekar) 0.27 %
10 Hoffmann (sudac) 0.26%
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 03:36   #2688
Burek je kajkavski oblik prezimena. Bureki su većinom u Zagorju oko Krapine. Prezime Burek dolazi od imena bure za vino, a malo bure se Kajkavski zove "Burek". A Zagorci su poznati i opjevani kako voliju vino. Pjesma: "Pijmo braćo vina, vina, a vodu nek pije žaba koja u njoj spi." Djevojačko prezime moje mame je Burek a rođena je u Gregurovec, Krapinske Toplice.
bibleman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 03:44   #2689
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Od osobnog imena Bura (Burislav, Burko, Buro, Bure...)

Burek je kajkavski oblik prezimena. Od istog imena su izvedena sljedeća prezimena: Burec, Burić, Burin, Burak, Burko, Buričić, Burković itd.
Burek je kajkavski oblik prezimena. Bureki su većinom u Zagorju oko Krapine. Prezime Burek dolazi od imena bure za vino, a malo bure se Kajkavski zove "Burek". A Zagorci su poznati i opjevani kako voliju vino. Pjesma: "Pijmo braćo vina, vina, a vodu nek pije žaba koja u njoj spi." Djevojačko prezime moje mame je Burek a rođena je u Gregurovec, Krapinske Toplice.
bibleman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 13:59   #2690
Zanima me zna li itko više o ovim prezimenima iz šibenskog kraja i otkud dolaze

Grgas , Tanfara,Matura,Rossini ,Aleksa,Antolos ,Rak ,Ležaja ,Gracin ,Lokas ,Burazer i Badžim ?
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 01:33   #2691
Zna li netko odakle potječu sljedeća prezimena banatskih Hrvata; Restak, Ragrović, Pihajlić, Mihajlić, Blaženić, Trblić?
Mergel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 23:43   #2692
Poštovani,
zanima me porijeklo prezimena Bosna i Srhoj.Zahvaljujem unaprijed
corcira melaina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 19:50   #2693
Quote:
Marino15 kaže: Pogledaj post
Krajinovići su Hrvati, dobrim dijelom iz banjolučke regije, (BiH), a prema nekim izvorima iz Velike Brusnice ili Tomislavgrada (BiH). Razmjerno najviše Krajinovića u proteklih sto godina rođeno je u banjolučkoj općini Laktaši, gdje se svaki sedamdeseti stanovnik prezivao Krajinović. U Hrvatskoj danas živi oko tisuću Krajinovića u više od četrsto domaćinstava (536. prezime prema brojnosti). Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno dvadeset, pa se njihov broj do danas višestruko povećao.

Migracije
Glavni migracijski pravci Krajinovića u prošlom stoljeću zabilježeni su iz Dervente (BiH), iz Tomislavgrada (BiH) te iz Laktaša (BiH) u Zagreb.

Krajinovići su prisutni u gotovo svim hrvatskim županijama, u ukupno 88 općina i 130 naselja, znatno više u urbanim sredinama (71%). Danas ih najviše živi u Zagrebu (250), Slavonskom Brodu (130), Donjim Andrijevcima kraj Đakova (50), Vinkovcima (50) i u Sesvetama kraj Zagreba (35).
aaaaaaa yeeessss havala puno, napokon da netko nesto zna o krajinovicima
hiperborejac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 23:02   #2694
Meyer u biti nije farmer a schulz nikako jahač

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Top 10 prezimena u Njemačkoj i značenje:

1 Müller (mlinar) 0.95% svih prezimena
2 Schmidt (kovač) 0.69%
3 Schneider (krojač) 0.40%
4 Fischer (ribar) 0.35%
5 Meyer (farmer) 0.33%
6 Weber (tkalac) 0.30%
7 Schulz (jahač) 0.27%
8 Wagner (kolar,s kolima dakle) 0.27%
9 Becker (pekar) 0.27 %
10 Hoffmann (sudac) 0.26%
Michael,

Meyer su bili viši sluzbenici a schulze ( u biti schultheiss) su izvršavali poziciju sudaca a i prenosača naredbi.

Meyeri su kasnije bili oni koji su vodili "farmu". Ne znam riječ bolju....

Pozdrav iz njemačke
nkovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 13:47   #2695
Prezime Strenja (pisalo se Sdrigna u Popisu stanovnistva i zemlje zadarske okolice iz 1756. godine).
Juzni Kriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 19:31   #2696
Quote:
Juzni Kriz kaže: Pogledaj post
Prezime Strenja (pisalo se Sdrigna u Popisu stanovnistva i zemlje zadarske okolice iz 1756. godine).
Po Don Vladislavu Cvitanoviću postoje u Debeljaku još od 1670., (on se koristio crkvenim maticama)
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 22:47   #2697
zna li netko odakle su prezimena Miko i Pintar?
zeljkooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 22:52   #2698
Zna li tko odakle potječe prezime Džinić (Hrvati)
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 21:13   #2699
Porijeklo prezimena/područja SMOLJAN

Djevojačko prezime moje mame je Smoljan. Relativno je često u području Hercegovine na području od Međugorja do Mostara. Također ima puno izvedenica od tog prezimena kao što su smoljanić, smoljo, smiljanić (za ovo nisam siguran) itd...
U Bugarskoj postoji regija i grad Smoljan. Također, ako pratite i ovaj forum, i druge, u doba naseljavanja hrvata, neka slavenska plemena su otišla i do Soluna, a jedno od njih je i Smoljan, te se naselilo u Bugarskoj.
Je li moguće da je već tada, u stoljeću 7., to prezime ili pripadnost bilo tako često da je jedan dio u bugarskoj završio a drugi u hercegovini?
Smoljana ima i u lici, ali predpostavljam da su to oni što su pobjegli pred turcima, kao i u istri...
Moj ujak, Smoljan, izrazito tamne boje kože. Moj dedo isti takav, kao i moj rođak. Tamni, dlakavi, krupni, ne pretjerano visoki.
Ima li itko kakvu teoriju da ovo objasni?
Rođak mi je jednom pričao da je davao dobrovoljno krv, i da su mu rekli da ima nekih primjesa, kao da je azijat...
Dabamaiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 22:48   #2700
Ima jedan odličan internet filmski kritičar,preziva se STOKLASA (Stoklasa)

Ne zvuči mi Grčki,možda na prvi pogled.
Možda Bugarski ili Makeonski?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:06.