Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2012., 15:56   #241
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ostaje pitanje (koje je možda preosobno - u tom slučaju ga zaobiđi) što točno stoji iza "dobrog" odnosa s roditeljima koji spominješ, pitanje u kojoj su mjeri i na koji način oni bili dio tvog života, u kojoj su ti mjeri bili vodilja i utjeha i oslonac i poticaj i svaštanešto...
Teško je opisat neke točne događaje/postupke koji stoje iza mog dobrog odnosa s roditeljima, čovjek ih jednostavno mora upoznati kao ljude da bi shvatio. Uvijek su bili tu za nas djecu (i ne mislim pritom samo na "nas", njihovu biološku djecu), nikad im ništa nije bilo teško, znali su neke moje tajne i u jednakoj mjeri mi s punim povjerenjem dopuštali da imam i one koje ne želim reći, mama snažna žena, otac pažljiv, pun ljubavi, nježnosti koju nam je stalno i na najrazličitije načine pokazivao, nije bilo te stvari za koju sam rekla da bih probala učiniti, a da oni nisu rekli hajde. Sad znam koliko često su morali zatomiti svoj strah nas.


Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
a zapravo se radi o tome da roditeljeva riječ ima u djetetovom životu "težinu" zbog djetetovag vjerovanja u roditelja kao takvoga.

U tom smislu bili su autoritet, ali su taj isti autoritet postigli ljubavlju, a ne vikom, drekom i nedaj Bože batinama.


Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Edit: vidim da mi je promaknuo post u kojem dijelom opisuješ odnos svojih roditelja - priznajem, nešto mi fali u priči "znali smo posljedice, ali smo se svejedno sjebali" .

Znali smo posljedice za svoja djela, svaki od nas je znao, ali ja sam svjesno izabrala sjebavanje. Jako dobro sam znala sve ishode i moguće posljedice, isto onako kao što sam znala da ću pola ljeta raditi kod komšije u bašti da mu nadoknadim štetu.
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 20:42   #242
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ja očito negdje griješim u objašnjavanju onoga što želim reći - naime, nije mi nejasno u čemu je problem s tvrdnjom da je dječje oblokavanje i drogiranje (u mom viđenju svijeta, tu je ravnopravno i pušenje, pa čak i vožnja motora) koje je spriječeno samo i jedino roditeljskom zabranom (što znači da će biti odrađeno čim te zabrane ne bude ili - još vjerojatnije - u svakoj situaciji u kojoj dijete vjeruje da roditelj neće doznati), roditeljski poraz?
Da, mislim da stvarno grijesis u objasnjavanju...jer prvo tumacis zabranu kao
"uskraćivanje (u ovom slučaju, djetetu) onog što inače uredno smije/ima", a evo kasnije isti izraz upotrebljavas u kontekstu zabrane u vezi pusenja i voznje motora (.. pijenja i drogiranja)...a zasigurno nisi mislio na situaciju kad je pusenje i voznja motora bila dozvoljena pa onda uskracena.

Sto se tice podcrtanog, ne slazem se, jer to ne znaci da ce biti odradjeno ...cim zabrane ne bude. Moze biti, ali ne znaci da ce biti tako.

Da je kazna nesto cime se ne postize mnogo, se slazem. Kad dijete nesto zgrijesi, a onda mu nesto biva uskraceno (dakle zabrana u onom tvom prvotnom smislu kojeg si opisao - ima, pa nema) i je svojevrstan minus za roditelja (ne bih ipak to nazvala nekim teskim zajebom u odgoju), jer je dijete kao prvo ucinilo nesto sto mozda nije trebalo, tj. sto roditelj nije zelio da napravi.
Samo po sebi to je vec za roditelja svojevrstan neuspjeh ...mozda sasvim malecki, ovisi o cemu se radi...a i neizbjezno je, nema djece koja ce raditi samo ono sto roditelji prizeljkuju.
Kao drugo, roditelj ostaje bez teksta/rjesenja pa kaznjava.
(iako, mislim da cak ni kazna nije koji put losa, ali mislim da je uz ucestalu upotrebu totalno promasena kao sredstvo odgoja)
Medjutim zabrana u onom drugom smislu,u smislu nedopustanja (bio to exit sa satorima sa 14g, motor, kasni izlazak ili bombon prije rucka) je imo sasvim nesto drugo..i ne mislim da je neka katastrofa u odgoju i da nema nista lose u tome da dijete ne sjedne na motor zato sto ne smije, ne pusi zato sto ne smije i sl. (naravno, ne samo zato...ali i zato), pa pubertet prodje ...dijete ima 20 godina i ne zeli vise ni pusiti, nit voziti motor, ni...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 23:42   #243
Sada zabrane..znam za slučaj gdje roditelji ne puštaju klinca u disko pa im on navečer stavlja tabletice za spavanje u sok da zaspu kao zaklani i ne čuju niti da je otišao niti da je došao.
Ja sam blago je reći šokirana i postupcima roditelja kako su se doveli do toga a i postupcima malog.
Ne znam malog - znam njegovog frenda koji mi je to ispričao.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.