Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2016., 11:54   #3321
Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Prilaganje krsnog lista je bila najnormalnija procedura za dobivanje hrvatskog državljanstva u to vrijeme, a on ga kao ateist nije imao. Na taj način su državljani Bosne i Hercegovine dokazivali da su Hrvati i dobijali domovnice. Hrvatsko državljanstvo ga je štitilo od mobilizacije kad je u pitanju rat u BiH. Sve oni koji ga nisu imali slali su ili da ratuje u BiH na strani HVO-a ili bi ga uhvatili i iskoristili kao nekoga koga mogu iskoristiti kao razmjenu u slučaju da se radilo o nekom Bošnjaku. On je u to vrijeme bio mladi afirmirani književnik koji je kroz svoja djela do tog vremena bio jasno deklarirani Hrvat, ali nije imao papir, ništa službeno da to dokaže. Dapače, iz nekih njegovih ranih tekstova dok je još lutao iskakao je mladi i uspaljeni Hrvat kako je to Edo Popović rekao, ali ništa to nije vrijedilo kao par kapi svete vodice kojom je poškropljen i nakon koje mu je koža poprimila kockastu strukturu. Jedan od njegovih prijatelja - liječnik ako se ne varam mada to nije ni bitno - preko Zagreba je trebao otići za Kanadu ili tako nešto, na isti način je mobiliziran i poginuo je negdje u okolici Bugojna. Ja nemam razloga da mu ne vjerujem kad priča o ovome, to i zbilja jesu bila luda vremena, stoga kao što sam rekao, meni njegova opterećenost nacionalnim identitetima je sasvim jasna. Nisam obožavatelj i branitelj Jergovića, imao bi i ja izreći neke kritike na njegov račun, ali po ovom pitanju ga razumijem. Tko ti je mama, tata, čukundjed, kako se zoveš i iz koje si loze kod nas je u prošlosti itekako odlučivalo imaš li pravo disati zrak ili ne.
ovo su od prve do zadnje rijeci gluposti u rangu bulaznjenja vojislava seselja. tko je imao krsni list nije mobiliziran, tko nije bio je delegiran na bojisnicu? pa kome to pije vodu covjece.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 11:55   #3322
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Ne stvaraju mi stres forumske rasprave nego fake news kultura u kojoj svatko može laprdnuti što mu god padne na pamet i ljudi će biti spremni povjerovati u to. Da se Jergović pobjegavši u Hrvatsku krstio kako bi mogao dobiti domovnicu zvuči jednako vjerojatno kao da je u svrhu dobivanja domovnice morao prišiti i prepucij nazad. Pa sad ti dokaži da nije. A kad i dokažeš da nije, reći će ti da je to bila umjetnička sloboda, njegov doživljaj trenutka.
Ne bi rekao da je bila umjetnička sloboda, provlačio je on to i kroz neke kolumne kao novinar. Ja sam to i provjerio, meni je to bilo lako provjeriti, da istina je. Bilo je raznih opcija kako dobiti hrvatsko državljanstvo, nekad je bilo i dosta da si musliman rođen u cazinskoj krajini. Uostalom, cijeli taj roman je autobiografija o svom odnosu sa ocem. Nebitno.
Hamletovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 12:06   #3323
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Sa ljudske strane ga ti možda i možeš razumjeti, možda bih mogao i ja (kad bi to bilo bitno). No sa strane književnika koji je odlučio biti "moralna vertikala svijeta" upravo po borbi PROTIV takvog gledanja na ljude (etnogenetičkog) - apsolutno je neprihvatljivo da je takav.

On, koji glumi "humanista" (i dobiva nagrade za to), kolektivno pljuje grupacije ljudi, narode (svoj), građane pojedinih gradova (Zagreb)...
...a nekim konkretnim ljudima oprašta evidentne grijehe samo zato što su određenog "etnogenetičkog pedigrea".

Jergović je upravo ono protiv čega glumi da se bori i za što dobiva fejk-nagrade. On je taj koji širi ideju o važnosti etnogenetičkog pedigrea.

Osim te glavne zamjerke na tu njegovu osobinu, treba reći i da je to s književne strane loše, to je beskrajno dosadno. Neki dan sam na Interliberu primio u ruke njegovu "Srdu...", nasumično otvorio neku stranicu, i na njoj naišao na pola stranice detaljnog opsia etnogenetičkog pedigrea nekog lika. Odmah mi je to ubilo volju da za to dam i tih 30 kuna kojiko su tražili...
Sjećam se iz onog što sam od njega čitao prije da je to uglavnom sve što Jergović zna napisati o likovima, on uopće ne poznaje ljude kao ljude. Ljudi nisu individue sa spletom osobnih karakteristika, već je svaka osoba tek zadnji izdanak nekakve "loze". S tim da su ljudi čistih loza automatski loši ili bar sumnjivi (čak i ako nisu ništa loše napravili), a ljudi "pomiješanih" ili "egzotičnih" loza su automatski dobri, simpatični, žrtve (čak i ako rade loše stvari)... Takav Jergovićev pogled na ljude je ispod razine ozbiljne književnosti.
Mene to nešto previše ne interesuje. Ja samo čitam knjige i bilo tko da dobije nobela za književnost sa ovog govornog područja prije gospodina Dževada Karahasana bit će totalno nezasluženo -štoviše skandal- ako promatramo književnost kao književnost i ljepote pisane riječi.

Ne pratim njega kao novinara, ne živim više u Hrvatskoj, apsolutno me ne interesira što se dešava u tom pogledu. Znam da je kao pisac imao svoje trenutke, novele Buick Rivera, Freelander su bile odlične i niko im ne može osporiti umjetničku vrijednost. Čitao sam još dosta stvari od njega. Negdje je upravu, negdje nije, nekad se preleti sa nekim svojim stavovima. Ima puno gorčine u sebi, to je istina.

Ja uvažavam tvoje argumente, tako to nekako i bude kad se izoliraš od svijeta u svojoj kući u okolici Zagreba i družiš se sa probranim. Dobri pisci su oni koji su uvijek okruženi sa običnim čovjekom, svakodnevno, taj običan čovjek ga inspirira za pisanje.

Meni on nije moralna vertikala, ja sam sebi moralna vertikala. Svi bi na kraju krajeva i trebali sami sebi biti moralne vertikale. Vremena Krleže su davno iza nas, danas živimo u jednom drugačijem svijetu.

Imam osjećaj da ti braniš ekstremizme ekstremizmima i na taj način ga želiš diksreditirati. To nikad nije bilo rješenje i kroz povijest se to može naučiti. Ja Jergovića promatram isključivo kao pisca u tome i jeste problem zašto nam se mišljena i način na koji ga recenziramo razlikuju.
Hamletovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 12:29   #3324
Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
To su bile mladalačke faze lutanja, Jergović je istina u svojim ranim djelima prilazio svom hrvatskom identitetu na jedan romantičan način. Nije fora diskreditirati nekoga na račun toga, svi smo mi fe taze imali. Njegov je problem što je on počeo prerano pisati. Bio je mlad i mislio je da je pametan, on u tom momentu to i jeste bio, ali protok vremena je donosio neke nove životne spoznaje koje u tim ranim momentima karijere nije imao.
ne, prilazio je tada svom hrvatskom identitetu na jedan pragmatičan način.
kako je gugenheim gore već lijepo napisao, sam jergović je upravo ono protiv čega se navodno bori i zbog čega dobiva fejk nagrade.
ako ne znaš dovoljno o tome, radije nemoj ništa pisati.

Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Ja Jergovića promatram isključivo kao pisca u tome i jeste problem zašto nam se mišljena i način na koji ga recenziramo razlikuju.
i ja ga promatram kao pisca i bezvezan je i kao pisac, a novele koje si nahvalio napisane su na razini školske zadaće, što je zapravo i dobro u odnosu na romane jer je kratko.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 12:39   #3325
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
ne, prilazio je tada svom hrvatskom identitetu na jedan pragmatičan način.
kako je gugenheim gore već lijepo napisao, sam jergović je upravo ono protiv čega se navodno bori i zbog čega dobiva fejk nagrade.
ako ne znaš dovoljno o tome, radije nemoj ništa pisati.

i ja ga promatram kao pisca i bezvezan je i kao pisac, a novele koje si nahvalio napisane su na razini školske zadaće, što je zapravo dobro u odnosu na romane. jer je kratko.
Opa jesmo opasni i sigurni da je ono što govorimo jedina istina. Meni je Jergović dobar pisac i nije prilazio na pragmatičan način već na romantičan. Bio je mlad dečko. Naivan. To je moje mišljenje i kao takvo bi se trebalo uvažiti. Za nagrade me nešto zaboli, nagrade i nekakav respekt trebaju samo ljudi koji nemaju respekta sami za sebe. Da li mimma7 vama fali nekog respekta u životu? Vidite ja sam ga cijeli život tražio i nakon krševitog grebena samospoznaje više me nešto ne interesira, a istom sam napunio 28. godina. Pokušavam pustiti brkove, ali još ne ide, ja nikad neću moći sa svojim babyfaceom furati stil neshvaćenog i progonjenog. Vidim da si sigurna u svoj sud kad je književnost u pitanju pa bih te molio da baciš pogled na mali literarni kutić, objavio sam prije par dana svoju prvu kratku priču. Baš me interesira vaše mišljenje, slobodno me poderite, jedino tako mogu rasti kao pisac.
Hamletovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 12:53   #3326
Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Imam osjećaj da ti braniš ekstremizme ekstremizmima i na taj način ga želiš diksreditirati. To nikad nije bilo rješenje i kroz povijest se to može naučiti.
Ne, ne branim ekstremizme. Ja se protiv ekstremizama borim.
Ja sam protiv ustaša, četnika i njima sličnih, ja im ne nalazim opravdanja. A ljude gledam kao ljude, uopće ih ne stavljam u kontekst etnogenetičkog pedigrea. Jergović to sve radi, opravdava ustaše i četnike, ljude gleda kao djelove kolektiviteta. I, za čudo čudesa, figurira kao "humanist", čak i nagrade za to dobiva.

Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Ja Jergovića promatram isključivo kao pisca u tome i jeste problem zašto nam se mišljena i način na koji ga recenziramo razlikuju.
Jergović definitivno nije samo pisac, on je u Hrvatskoj (i šire) i novinski komentator, on ispisuje plahte neknjiževnih tekstova glumeći morlanu vertikalu (koja nije). Što se tiče književnih djela, koja su kod njega manjina, ona nisu puka književnost, ona su opet većim dijelom politički komentari i (lažna) analiza nacija, religija, povijesti i sl. Jergović "književne" nagrade ne dobiva zbog kvačlitetne književnosti, već upravo zbog neknjiževne dimenzije i komponente napisanoga.

Zato mislim da je teorija "samo književnik, samo književnost" neprimijenjiva.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 13:11   #3327
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ne, ne branim ekstremizme. Ja se protiv ekstremizama borim.
Ja sam protiv ustaša, četnika i njima sličnih, ja im ne nalazim opravdanja. A ljude gledam kao ljude, uopće ih ne stavljam u kontekst etnogenetičkog pedigrea. Jergović to sve radi, opravdava ustaše i četnike, ljude gleda kao djelove kolektiviteta. I, za čudo čudesa, figurira kao "humanist", čak i nagrade za to dobiva.
Da, da, mislio sam reći boriš se protiv ekstremizama esktremizmima, moja greška. Uglavnom slažem se, možemo čak reći da smo i slični. Samo vidite mene ne interesira kako Jergović figurira i koje on nagrade dobiva. Nobelovu nagradu su dobijali i lošiji pisci od Jergovića, evo nedavni laurelat uopće nije pisac već rock pjesnik. Nagrade su većinom stvar političke klime tog doba, stvar neke podobnosti. Te nagrade koje Jergović kupi, ne bi ulazio u to jer i ne znam kakve je nagrade pokupio. Andrić je dobio Nobela, iako svojim pisanjem nikad se nije približio kvalitetu i razini koju je Meša Selimović demonstrirao u njegova dva jedina prava romana; "Derviš i smrt" i "Tvrđava". Ta nagrada ne znači da je Andrić bolji pisac od Selimovića jer on to nikad ne može biti uprkos bogatijem opusu kvalitetnih rukopisa.



Quote:
Jergović definitivno nije samo pisac, on je u Hrvatskoj (i šire) i novinski komentator, on ispisuje plahte neknjiževnih tekstova glumeći morlanu vertikalu (koja nije). Što se tiče književnih djela, koja su kod njega manjina, ona nisu puka književnost, ona su opet većim dijelom politički komentari i (lažna) analiza nacija, religija, povijesti i sl. Jergović "književne" nagrade ne dobiva zbog kvačlitetne književnosti, već upravo zbog neknjiževne dimenzije i komponente napisanoga.

Zato mislim da je teorija "samo književnik, samo književnost" neprimijenjiva.
Stvar je u tome da ja zadnje dvije i pol godine živim u Danskoj. Političko stanje u Hrvatskoj me nešto previše ne dotiče, također sve te analize, moralne vertikale i slično su mi smiješne. Ne čitam medije osim ponekad što bacim pogled na New York Times. Ispijam piva po irskim pubovima, družim se sa prijatelja i uživam u mladosti i književnosti. Pokušavam pisati i realizirati samog sebe kao pisac. Previše sam ja mladosti izgubio čitajući Jutarnji i Večernji, previše sam ja demonstrirao u svom životu boreći se da promijenim društvo i svijest kod nekih ljudi. Ideala više nemam, ideali su za djecu, a ne za odrasle ljude. Odsad se borim samo za sebe. Kad ovako postavite stvari, dopustite mi da ja imam pravo promatrati Jergovića isključivo kao pisca, Jergović me u nekom drugom formatu ne interesira i ne dotiče.
Hamletovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 14:29   #3328
Gomila mojih prijatelja Bošnjaka (islamske vjeroispovijesti), koja i dan-danas živi u BiH, ima putovnicu RH. I oni su, kažu, morali predati krsni list da dobiju državljanstvo.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 14:33   #3329
Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Ideala više nemam, ideali su za djecu, a ne za odrasle ljude. Odsad se borim samo za sebe. Kad ovako postavite stvari, dopustite mi da ja imam pravo promatrati Jergovića isključivo kao pisca, Jergović me u nekom drugom formatu ne interesira i ne dotiče.
tko ti prijeci? tu izrazavamo svoje misljenje, a pisac bez ideala je kao stiptizeta bez sisa.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 14:36   #3330
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Gomila mojih prijatelja Bošnjaka (islamske vjeroispovijesti), koja i dan-danas živi u BiH, ima putovnicu RH. I oni su, kažu, morali predati krsni list da dobiju državljanstvo.
Oni nisu morali, oni su ga dobili po nekom drugom osnovu. U vrijeme dok je budućnost BiH bila pod upitnikom, putovnice hrvatske su se dijelile šakom i kapom Bošnjacima iz bosanske krajine. Nije neki problem bio dobiti hrvatsko državljanstvo u to vrijeme. Neki od njih su trebali 5 tisuća njemačkih maraka, četničko stanje svijesti i sklonost kriminalu. Neki su se morali krstiti, sve ovisi o vremenu i mjestu kad si ga zatražio.
Hamletovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 15:02   #3331
Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Prilaganje krsnog lista je bila najnormalnija procedura za dobivanje hrvatskog državljanstva u to vrijeme, a on ga kao ateist nije imao.
Jednom rječju - gluposti

Ne znam čemu pisanju o nečemu o čemu se nema pojma, te na kraju krajeva sramoćenje samoga sebe u javnosti. Nikakav krsni list ti nigdje nije trebao. Trebao ti je svugdje izvod iz matice rođenih ili rodni list, a to nisu iste stvari.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 15:23   #3332
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
tko ti prijeci? tu izrazavamo svoje misljenje, a pisac bez ideala je kao stiptizeta bez sisa.

Ja naravno imam svoje ideale, ali ne želim mijenjati svijet oko sebe. Uvijek će na ovom svijetu biti dobrih ljudi, uvijek će biti loših, uvijek će se negdje voditi ratovi, uvijek će netko od nekoga bježati, to nitko na ovom svijetu ne može promijeniti. Tko god je pokušao ili je ubijen ili je skrenuo u šizofreniju. Striptiz me baš nešto i ne zanima. Jedan od ideala da bi mogao funkcionirati u ovom barbarskom svijetu je da ne raspravljam sa ljudima koji nisu na mom intelektualnom nivou, pa evo vidiš opet popuštam jer sam ipak prije svega dobar čovjek, vidim da me već par puta citiraš i očigledno je da očekuješ moj odgovor kao prištavi tinejdžer prvu penetraciju pa ti ja izlazim u susret mada je očigledno nakon tvoje prve reakcije na moj komentar da smo različita svemira i da se nikad nećemo moći razumijeti. Da bi se mene razumjelo treba pročitati do 25. godine svog života 1500 knjiga, treba biti loš učenik i ne dopustiti da te akademija uškopi i ne završiti nikakav fakultet, treba preslušati tisuće albuma alternativne glazbe, treba se par puta uništavati i prolaziti faze autodestrukcije, isprobati svaku drogu osim heroina, treba ići u ekstreme cijelog života i ponekad obući male rukavice iz kojih prsti vire, ući u kavez i osjetiti kako je primiti lakat u glavu, treba putovati svijetom, lutati po berlinskim skvotovima, treba živjeti u tri različita društva, tri totalno različita sistema, treba raditi smjene od 19 sati kao fizikaner i udisati klor da bi zaradio novac, treba napredovati u Danskoj od perača suđa do menadžera u najvećoj outsourcing kompaniji na svijetu u dvije godine bez ikakvih igrica, štelica,vezica i zarađivati 26 000 kuna mjesečno i prašiti nos kokainom svakodnevno i na kraju priče reći jebeš to sve, to nisam ja, ja sam pisac, mene samo književnost interesuje i pokreće. Životne spoznaje koja ja imam u 28. godini svog života ti forumski prijatelju nećeš imati da živiš još deset života. Zbog toga smatram da je bilo kakva rasprava sa tobom nakon tvog prvog komentara i odgovora kako pričam gluposti suvišna i samo gubljenje mog cijenjenog vremena. Ja ću možda i dobiti svoju nobelovu nagradu za književnost jednog dana i neću se uopće dotaknuti teme holokausta na svom putu, ali me nagrade u životu nešto previše ne zanimaju. Bilo bi to fino, ali čisto radi roditelja. Vidiš prijatelju, ovakvi poput mene u svojoj domovini bili su osuđeni da biraju, hoće li mesti brašno sa poda u nekoj pekarni za 2000 kuna mjesečno ili će se baviti sitnim kriminalom da bi preživjeli. Mene ta zemlja previše ne dotiče i oko nje ideala uopće nemam. Pljuvati je neću jer za to nema razloga, postoje još tisuće ovakvih poput mene samo se oni isčupati ne mogu jer nisu borci kao ja. Na kraju svega, treba se imati muda potpisati imenom i prezimenom ispod svojih komentara, a moje ime je Armin Harambašić.

Zadnje uređivanje Hamletovich : 06.12.2016. at 16:00.
Hamletovich is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.12.2016., 15:33   #3333
Državljanstva su se dijelila svakome tko se izjasnio kao Hrvat, pa je to učinilo i dosta Bošnjaka koji su se kasnije počeli izjašnjavati kao Bošnjaci, ali su zadržali privilegije našeg državljanstva (danas su Bošnjaci).
Jergović vjerojatno sere.
Uvijek istok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 10:13   #3334
Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Da, da, mislio sam reći boriš se protiv ekstremizama esktremizmima, moja greška. Uglavnom slažem se, možemo čak reći da smo i slični. Samo vidite mene ne interesira kako Jergović figurira i koje on nagrade dobiva. Nobelovu nagradu su dobijali i lošiji pisci od Jergovića, evo nedavni laurelat uopće nije pisac već rock pjesnik. Nagrade su većinom stvar političke klime tog doba, stvar neke podobnosti.
Slažem se sa svime napisanim.

Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Političko stanje u Hrvatskoj me nešto previše ne dotiče, također sve te analize, moralne vertikale i slično su mi smiješne.
Nije stvar u političkom stanju današnje Hrvatske, nego je Jergovićeva tematika prošlost balkanskih država, naroda, religija i sl, te sadašnja KOLEKTIVNA svijest pripadnika istih tih naroda, religija i sl. Hoćeš-nećeš, ta tematika te zanima, to je i tvoja tematika.

Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Kad ovako postavite stvari, dopustite mi da ja imam pravo promatrati Jergovića isključivo kao pisca, Jergović me u nekom drugom formatu ne interesira i ne dotiče.
Ja svakako dopuštam. No nije stvar u mojem dopuštanju. Stvar je u tome što Jergovića nije moguće gledati isključivo kao pisca, upravo zbog onoga što piše u svojim knjigama. Evo ti dokaz iz prve ruke, dokaz da ga ne gledaš "isključivo kao pisca":

Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Miljenko Jergović je čovjek koji se morao krstiti iako je ateist da bio dobio hrvatsko državljanstvo i da bi spasio samog sebe od mobilizacije u ratno vrijeme.
Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Izvor je njegova knjiga "Otac".
Dakle ti stvarnost iščitavaš iz fikcije, a to je upravo ona veza koju Jergović vješto zlorabi. Po vlastitim rječima, njegov roman Ruta je prvo trebao biti dokumentarna knjiga. No ipak se odlučio za fikciju. Razlog? Da je pisao dokumentarno, morao bi spomenuti i Zagrepčane koji su bili dobri, stvarnost je takva. U fikciji, svi Zagrepčani mogu ispasti đubrad. A on je upravo taj dojam želio proizvesti u Dancima, Bošnjacima (...i inim) koji o njima manje važnim stvarnostima crpe informacije iz romana. Tebi je možda manje važno jesu li baš SVI Zagrepčani đubrad ili nisu, no, htio-ne htio, ciljanu informaciju si upio. Iz "književnosti".
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 10:17   #3335
Quote:
Hamletovich kaže: Pogledaj post
Jedan od ideala da bi mogao funkcionirati u ovom barbarskom svijetu je da ne raspravljam sa ljudima koji nisu na mom intelektualnom nivou, pa evo vidiš opet popuštam jer sam ipak prije svega dobar čovjek, vidim da me već par puta citiraš i očigledno je da očekuješ moj odgovor kao prištavi tinejdžer prvu penetraciju pa ti ja izlazim u susret mada je očigledno nakon tvoje prve reakcije na moj komentar da smo različita svemira i da se nikad nećemo moći razumijeti.
dakle osim sto vjerujes da si intelektualno superioran jos si i uvjeren da si u pravu premda ti doslovno svi pisu da govoris gluposti oko dobivanja drzavljanstva. ne ocekujem aj tvoj odgovor nego te pokusavam informirati, nije problem biti u krivu - problem je biti svjesno u zabludi, kao sto je i jergovic u zabludi.

Quote:
Da bi se mene razumjelo treba pročitati do 25. godine svog života 1500 knjiga, treba biti loš učenik i ne dopustiti da te akademija uškopi i ne završiti nikakav fakultet, treba preslušati tisuće albuma alternativne glazbe, treba se par puta uništavati i prolaziti faze autodestrukcije, isprobati svaku drogu osim heroina, treba ići u ekstreme cijelog života i ponekad obući male rukavice iz kojih prsti vire, ući u kavez i osjetiti kako je primiti lakat u glavu, treba putovati svijetom, lutati po berlinskim skvotovima, treba živjeti u tri različita društva, tri totalno različita sistema, treba raditi smjene od 19 sati kao fizikaner i udisati klor da bi zaradio novac, treba napredovati u Danskoj od perača suđa do menadžera u najvećoj outsourcing kompaniji na svijetu u dvije godine bez ikakvih igrica, štelica,vezica i zarađivati 26 000 kuna mjesečno i prašiti nos kokainom svakodnevno i na kraju priče reći jebeš to sve, to nisam ja, ja sam pisac, mene samo književnost interesuje i pokreće. Životne spoznaje koja ja imam u 28. godini svog života ti forumski prijatelju nećeš imati da živiš još deset života. Zbog toga smatram da je bilo kakva rasprava sa tobom nakon tvog prvog komentara i odgovora kako pričam gluposti suvišna i samo gubljenje mog cijenjenog vremena. Ja ću možda i dobiti svoju nobelovu nagradu za književnost jednog dana i neću se uopće dotaknuti teme holokausta na svom putu, ali me nagrade u životu nešto previše ne zanimaju. Bilo bi to fino, ali čisto radi roditelja.
puno rijeci ali bez smisla, niti te itko ovdje zeli shvatiti niti mijenjati, ispalio si glupost a nije ni to sporno osim sto je tema jergovic koji ciljano ispaljuje iste ili slicne gluposti jer je shvatio da od mjetnosti nema kruha pa sada zivotari kao aktivist i prima lazne nagrade nevaznih institucija.

Quote:
Vidiš prijatelju, ovakvi poput mene u svojoj domovini bili su osuđeni da biraju, hoće li mesti brašno sa poda u nekoj pekarni za 2000 kuna mjesečno ili će se baviti sitnim kriminalom da bi preživjeli. Mene ta zemlja previše ne dotiče i oko nje ideala uopće nemam. Pljuvati je neću jer za to nema razloga, postoje još tisuće ovakvih poput mene samo se oni isčupati ne mogu jer nisu borci kao ja. Na kraju svega, treba se imati muda potpisati imenom i prezimenom ispod svojih komentara, a moje ime je Armin Harambašić.
koga briga za tvoje ime, bosna je tuzna zemlja od pamtivjeka, jedina zemlja europe koja je prihvatila vjeru okupatora a nakon jos jednog rata ide u nove krajnosti i radikalizam. a ti mozda i mislis da ne pljujes no kao i miljenko - itekako to radis, s tim da on pljuje i zemlju koja ga je prihvatila i omogucila mu da stvara, makar i besmislice no to je stvar svakog pojedinca.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 14:10   #3336
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post

koga briga za tvoje ime, bosna je tuzna zemlja od pamtivjeka, jedina zemlja europe koja je prihvatila vjeru okupatora a nakon jos jednog rata ide u nove krajnosti i radikalizam. a ti mozda i mislis da ne pljujes no kao i miljenko - itekako to radis, s tim da on pljuje i zemlju koja ga je prihvatila i omogucila mu da stvara, makar i besmislice no to je stvar svakog pojedinca.
Ti još misliš da postoje tužne i sretne zemlje. Vjerovao ili ne, Indijci su puno sretniji ljudi od tebe i njima za sreću najnoviji I-phone od T-coma na rate ne treba. Čak ih ni ovrhe nešto previše ne interesiraju, a nisu ni prinuđeni gledati mladog sabornika usponu sa pričom o masonskim ložama. Moje ime je tu sa ciljem jer sam nekako znao da ćeš preusmjeriti priču na Bosnu, ja znam kako ljudi funkcioniraju i to su te životne spoznaje koje tebi fale da bi mi mogli ravnopravno diskutirati. U svakom slučaju lijep pozdrav iz hamletove zemlje i sa ovim se odjavljujem sa Jergović teme, a vi ga pljujte do besvijesti. Mene on nešto previše ne zanima.
Hamletovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 22:47   #3337
Ajde, ako imate potrebu razgovarati o svom doživljaju mladog Hamletovicha, navratite na njegov topic na Malom literarnom kutiću, jer ovdje je to ipak offtopic. Hvala.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 17:17   #3338
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Ajde, ako imate potrebu razgovarati o svom doživljaju mladog Hamletovicha, navratite na njegov topic na Malom literarnom kutiću, jer ovdje je to ipak offtopic. Hvala.
Apsolutno se slažem, svi su dobrodošli, kako oni u pećini, tako oni izvan pećine.

Da ne bude offtopic, čitao sam neki dan jedan njegov tekst. Ono što ja kod Miljenka volim, on zbilja zna ujedati i ismijavati. Radi to sa stilom.

Otkako je prije dvadeset i već koju godinu završio rat u Bosni, naokolo izlaze knjige, knjižuljci, monografije i brošure o bosanskim varošima i čaršijama, o župama, parohijama i selima, za koja ste čuli i za koja niste čuli. Štampaju ih, te knjige, u nakladama nacionalnih kulturnih društava, u samizdatima, u izdanjima zavičajnih klubova naokolo zemaljske kugle, od Berlina i Hamburga do Dallasa i Phoenixa, katkad uz predgovore nacionalnih bardova i akademika, ali mnogo češće bez ikakvih predgovora i pogovora. Dijele ih, a rjeđe i prodaju, daleko od knjižara, u prodavnicama mješovite robe i restoranima nacionalne kuhinje, u pečenjarama s pravim sarajevskim ćevapčićima, obično negdje u blizini Hauptbahnhofa i kvarta sa sex-shopovima, ili u prostorijama folklornih društava, pri Crkvi ili pokraj mjesnog mesdžida.

http://www.jergovic.com/subotnja-mat...ora-gimnazije/
Hamletovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 22:48   #3339
Aaa, na to se lijepo nastavlja zadnja kolumna gdje ističe kako je umijeće njegovog pisanja i pričanja izazvalo interes u velikim njemačkim gradovima
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 10:56   #3340
Nezemaljski izraz njegovih ruku, novo je djelo g.Jergovića..
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.