Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2020., 13:56   #1
Problem zapošljavanja mladih školovanih ljudi na tržištu rada

Pozdrav,

Prije 6 mjeseci završio sam strojarstvo( pred. sveuč. studij). Naime, prijavljivao sam se na velik broj natječaja i slao otvorene prijave svim mogućim firmama. Od toga, dobio sam 2 negativna odgovora da ne zapošljavaju nove ljude. Od radnog iskustva imam samo odrađenu praksu. Nisam se ograničavao samo na svoju županiju, već sam slao prijave u nekoliko susjednih županija. Već neko vrijeme razmišljam da otvorim profil na freelance stranicama, ali vidim tu na forumu da se teško probija s obzirom na veliku konkurenciju. Trenutno radim posao izvan svoje struke.

Zanima me vaše mišljenje- da li je naše tržište prezasićeno,tj. nedovoljan broj novih radnih mjesta obzirom na poreznu politiku i birokraciju ili ja trenutno nemam sreće? Kakva su bila vaša iskustva pri zapošljavanju nakon završetka faksa?
Skrillexrules is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2020., 15:47   #2
Po struci sam str.specijalist javne uprave. Imam samo odrađen SOR u jednoj inspekciji i polozen drzavni ispit za višeg referenta. I tu mi otprilike stoji zivot vec cca 5 god. Natjecaj za drz.sluzbu sam uspio uprskati lani, ali i da nisam ispitivan sam kao da sam osumnjiceni i niti obranjen zakon koji sam kaskao u pismenom nije bio dovoljan za posao.

Radio sam svasta. Cak i ono sto kao mlađi nisam niti sanjao, npr. potrcko u hotelima.

A kako rade nasi vrli poduzetnici? Jedna me trazila da potpisujem ugovore sa kojima nisam imao nista, druga da ucim greenfield ulaganja premda se to nije spominjalo kao uvjet za posao, treca me natjerava kao majmuna da sam dozivljavao vec druga stanja svijesti...Mislim da ovako prolazi vecina nase mladezi koja nije otperjala vani. Ali da ti sa strojarskim se ne mozes zaposliti...hej, pa industrije vise niti nemamo...
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2020., 15:57   #3
Naše tržište nije prezasićeno jer u većini sektora niti nemamo razvijene kapacitete da bi se uopće mladi ljudi zaposlili. Što je većini Europe normalna grana gospodarstva ili zanimanje, nama je nepoznat pojam. Dok god se većina struka koje nisu pravo,ekonomija i medicina ne budu cijenile i dok god ti mladi ljudi neće imati priliku negdje demonstrirati svoje vještine od pronalaska posla u takvom okruženju nema ništa.

Pa pogledajte samo CV-e mladih ljudi diljem Europe pa oni imaju već od svoje 18-25 godine po 2-3 godine iskustva na raznim poslovima, a ovdje se čeka i po 10 godina da uopće dođeš do svog prvog posla. Cijela ova situacija ima jedino veze sa lošim gospodarstvom i mentalitetom kupljenja mrvica i zabijanja glave u pijesak. Vjerujem da se većina mladih koja se odselila više ne misli vraćati nikad u RH jer smo mi ogledni primjer nestabilnog okruženja gdje danas jesi, sutra nisi i to većinom nije u tvojim rukama već u rukama nekog drugog.
justicija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2020., 16:18   #4
Quote:
Skrillexrules kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Prije 6 mjeseci završio sam strojarstvo( pred. sveuč. studij). Naime, prijavljivao sam se na velik broj natječaja i slao otvorene prijave svim mogućim firmama. Od toga, dobio sam 2 negativna odgovora da ne zapošljavaju nove ljude. Od radnog iskustva imam samo odrađenu praksu. Nisam se ograničavao samo na svoju županiju, već sam slao prijave u nekoliko susjednih županija. Već neko vrijeme razmišljam da otvorim profil na freelance stranicama, ali vidim tu na forumu da se teško probija s obzirom na veliku konkurenciju. Trenutno radim posao izvan svoje struke.

Zanima me vaše mišljenje- da li je naše tržište prezasićeno,tj. nedovoljan broj novih radnih mjesta obzirom na poreznu politiku i birokraciju ili ja trenutno nemam sreće? Kakva su bila vaša iskustva pri zapošljavanju nakon završetka faksa?
Ukoliko si bio iole dobar na faksu (zašto si stao s preddiplomskim?), posao u inozemstvu uvijek te čeka.
Moj školski kolega u roku je diplomirao strojarstvo te je već na praksi osjetio taj animozitet non-VSS strojara prema nekom sa "školom". Vidjeli su ga kao teoretičara bez pokrića te mu namjerno nisu davali prostora da vježba, a realno on je 10x brže mogao naučit ono što oni rade već minimalno 5-10 godina. Da ne govorim o razini kreativnosti i pronalaženja rješenja kod iznenadnih problema, komunikacije sa stranim partnerima itd.
U roku par mjeseci našao je posao u Njemačkoj (njegova struka) te je već nakon 6 mj. rada postao stalni član tima.
I sad, za vrijeme korone, ne pada im na pamet da mu smanje plaću ili ga nedajbože otpuste.

Stoga, moj savjet: u Hrvatskoj nema industrije i više nema ljudi koji cijene tvoju ekspertizu (više bi rekao da su ljubomorni nego da je ne cijene, stvar perspektive) - odi u zemlju u kojoj ćeš brzo svladat jezik.
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2020., 16:56   #5
Quote:
Skrillexrules kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Prije 6 mjeseci završio sam strojarstvo( pred. sveuč. studij). Naime, prijavljivao sam se na velik broj natječaja i slao otvorene prijave svim mogućim firmama. Od toga, dobio sam 2 negativna odgovora da ne zapošljavaju nove ljude. Od radnog iskustva imam samo odrađenu praksu. Nisam se ograničavao samo na svoju županiju, već sam slao prijave u nekoliko susjednih županija. Već neko vrijeme razmišljam da otvorim profil na freelance stranicama, ali vidim tu na forumu da se teško probija s obzirom na veliku konkurenciju. Trenutno radim posao izvan svoje struke.

Zanima me vaše mišljenje- da li je naše tržište prezasićeno,tj. nedovoljan broj novih radnih mjesta obzirom na poreznu politiku i birokraciju ili ja trenutno nemam sreće? Kakva su bila vaša iskustva pri zapošljavanju nakon završetka faksa?
Hrvatsko trziste nije prezasiceno nego je jednostavno smece kao i u svim slicnim smecestanima. Hrvatska nije industrijska zemlja i kao strojar si tu suvisan kao i raketni inzenjer u Zambiji. Ako te zanima struka koju si zavrsio i zelis prilike kao i eventualnu ozbiljnu karijeru, morati ces van. Ili ces se morati zadovoljiti sto te ovdje dopadne kad te dopadne. A izbor je jad i bijeda. Sam si odluci sudbinu.
T-3000 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2020., 19:19   #6
Quote:
Skrillexrules kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Prije 6 mjeseci završio sam strojarstvo( pred. sveuč. studij). Naime, prijavljivao sam se na velik broj natječaja i slao otvorene prijave svim mogućim firmama. Od toga, dobio sam 2 negativna odgovora da ne zapošljavaju nove ljude. Od radnog iskustva imam samo odrađenu praksu. Nisam se ograničavao samo na svoju županiju, već sam slao prijave u nekoliko susjednih županija. Već neko vrijeme razmišljam da otvorim profil na freelance stranicama, ali vidim tu na forumu da se teško probija s obzirom na veliku konkurenciju. Trenutno radim posao izvan svoje struke.

Zanima me vaše mišljenje- da li je naše tržište prezasićeno,tj. nedovoljan broj novih radnih mjesta obzirom na poreznu politiku i birokraciju ili ja trenutno nemam sreće? Kakva su bila vaša iskustva pri zapošljavanju nakon završetka faksa?
I ja isto s fakultetom nemam posao,ali me muči jedna stvar kod tebe.
Stalno slušam da su kod nas tehnički kadrovi deficitarni, očito sam u zabludi.
milanović is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 09:34   #7
Probaj se javiti s otvorenom molbom u najveće firme koje zapošljavaju strojare. Koliko čujem stalno im odlaze radnici pa možda uletiš u pravom trenutku.
Ali da, Hrvatska je sa industrijskog aspekta takvo dno i smeće od zemlje tak da me ne čudi da deficitarna zanimanja teško dolaze do posla.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 13:21   #8
Quote:
Skrillexrules kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Prije 6 mjeseci završio sam strojarstvo( pred. sveuč. studij). Naime, prijavljivao sam se na velik broj natječaja i slao otvorene prijave svim mogućim firmama. Od toga, dobio sam 2 negativna odgovora da ne zapošljavaju nove ljude. Od radnog iskustva imam samo odrađenu praksu. Nisam se ograničavao samo na svoju županiju, već sam slao prijave u nekoliko susjednih županija. Već neko vrijeme razmišljam da otvorim profil na freelance stranicama, ali vidim tu na forumu da se teško probija s obzirom na veliku konkurenciju. Trenutno radim posao izvan svoje struke.

Zanima me vaše mišljenje- da li je naše tržište prezasićeno,tj. nedovoljan broj novih radnih mjesta obzirom na poreznu politiku i birokraciju ili ja trenutno nemam sreće? Kakva su bila vaša iskustva pri zapošljavanju nakon završetka faksa?
Cisto toliko da te informiram, kod nas ljudi koji su zavrsili FSB Zagreb koji je daleko najzahtjevniji faks i to diplomski stupanj (znaci stupanj vise od tebe, a cini mi se da ti nisi na FSBu cim si prestao nakon bakalara) nemaju gdje radit.

U slicnoj situaciji su FERovci koji su zavrsili elektrotehniku a ne IT.

Tako je bilo prije 7 godina, tako je bilo prije 5 godina, a tako je i danas. Razlika je jedino sto se pomaknula granica od radit za 1600 kn (strucni) na 4600kn pocetni posao.

Freelance sa strojarstvom mozes zaboravit, koliko god ti forumski teoreticari tvrdili suprotno, jer ovdje su svima puna usta ITa... pa nisi studirao strojarstvo da bi se igrao s linijama koda nakon par godina ulozenog vremena na druge stvari.

Oni koji se uspiju zaposlit uglavnom je to po firmama bez perspektive, izuzetno mali broj se zaposli u stranim poslovnicama gdje se koliko toliko jedino moze napredovat, ali limit lupis u 2-3 godine i onda je jedini nacin daljneg napredovanja otici u inozemstvo. To su dakako oni koji imaju jako jako puno srece ili debelu vezu.

Spominjes zupanije pa mi se cini da nisi iz Zga, sto znaci da si jos vise limitiran sto se tice trzista rada. Trziste rada ti izgleda tako da ti recimo jedna Pliva otvori radno mjesto, javi se 200 inzenjera (200!!!) i onda posao dobije onaj preko veze, i to nakon 2-3 mjeseca zajebancije oko postupka)


Quote:
justicija kaže: Pogledaj post
Naše tržište nije prezasićeno jer u većini sektora niti nemamo razvijene kapacitete da bi se uopće mladi ljudi zaposlili. Što je većini Europe normalna grana gospodarstva ili zanimanje, nama je nepoznat pojam. Dok god se većina struka koje nisu pravo,ekonomija i medicina ne budu cijenile i dok god ti mladi ljudi neće imati priliku negdje demonstrirati svoje vještine od pronalaska posla u takvom okruženju nema ništa.

Pa pogledajte samo CV-e mladih ljudi diljem Europe pa oni imaju već od svoje 18-25 godine po 2-3 godine iskustva na raznim poslovima, a ovdje se čeka i po 10 godina da uopće dođeš do svog prvog posla. Cijela ova situacija ima jedino veze sa lošim gospodarstvom i mentalitetom kupljenja mrvica i zabijanja glave u pijesak. Vjerujem da se većina mladih koja se odselila više ne misli vraćati nikad u RH jer smo mi ogledni primjer nestabilnog okruženja gdje danas jesi, sutra nisi i to većinom nije u tvojim rukama već u rukama nekog drugog.
Tocno.



Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Ukoliko si bio iole dobar na faksu (zašto si stao s preddiplomskim?), posao u inozemstvu uvijek te čeka.
Moj školski kolega u roku je diplomirao strojarstvo te je već na praksi osjetio taj animozitet non-VSS strojara prema nekom sa "školom". Vidjeli su ga kao teoretičara bez pokrića te mu namjerno nisu davali prostora da vježba, a realno on je 10x brže mogao naučit ono što oni rade već minimalno 5-10 godina. Da ne govorim o razini kreativnosti i pronalaženja rješenja kod iznenadnih problema, komunikacije sa stranim partnerima itd.
U roku par mjeseci našao je posao u Njemačkoj (njegova struka) te je već nakon 6 mj. rada postao stalni član tima.
I sad, za vrijeme korone, ne pada im na pamet da mu smanje plaću ili ga nedajbože otpuste.
Sve jako dobro receno osim dijela da te posao u inozemstvu uvijek ceka. To naprosto nije istina jer kroz nase skolovanje nemas kvalitetnu praksu u CVu, a za njemacku ako ne znas njemacki zaboravi bilo kakav posao, prema tome nisi konkuretan osim ako se ne radi o poslu u nekoj ruralnoj zabiti i manjoj firmi koji nitko drugi ne zeli. Tvoj kolega je ili imao sve to sto sam nabrojao ili jako jako puno srece.
Quote:
Stoga, moj savjet: u Hrvatskoj nema industrije i više nema ljudi koji cijene tvoju ekspertizu (više bi rekao da su ljubomorni nego da je ne cijene, stvar perspektive) - odi u zemlju u kojoj ćeš brzo svladat jezik.
dobar savjet, i dobar zakljucak o ljubomori.


Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Probaj se javiti s otvorenom molbom u najveće firme koje zapošljavaju strojare. Koliko čujem stalno im odlaze radnici pa možda uletiš u pravom trenutku.
Ali da, Hrvatska je sa industrijskog aspekta takvo dno i smeće od zemlje tak da me ne čudi da deficitarna zanimanja teško dolaze do posla.
Ignoriraj ovo, samo lazna nada. Takve firme ce uvijek pronaci nacin kako da ne zaposle nekoga bez iskustva jer im se neda ulagat.

Uglavnom, ovo me jako podsjeca na slicnu pricu samo sa jacim kvalifikacijama (veci stupanj, fsb) na temi o placama prije par godina gdje se par forumasa bez kvalifikacija (citaj strukovnjaci koji nisu sposobni bili upisat fakultete) okomilo na decka koji nije mogao naci perspektivan posao pa su ga popljuvali da je niskoristi i da ne zeli ulagat u sebe.

Nista nemas kod nas, par ljudi se ovdje voli pohvalit na forumu kako tuku lovu (10k+) ali to su ti maltene brodski projektanti po primorju koji rade posao za 2-3 puta manje nego sto bi ga stranci radili, ili ekipa koja se skuplja po projektantskim uredima i gradilistima, i zapravo rade posao gradjevinara ili arhitektata.
flipflop7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 15:03   #9
Jedno je završiti strojarstvo, drugo je nešto naučiti i znati.

Kolega je još tokom školovanja na ovom fakultetu - našao posao. Jednostavno pokazao je da ga to zanima, imao je dobro znanje, odmah nakon školovanja je dobio radno mjesto u firmi gdje je radio "sezonski", ali u strojarstvu.

Drugi već 15 godina radi za naftne firme po svijetu, zarađuje brutalne pare.

Ne kužim - misliš da možeš nakon završetka faksa odmah dobiti posao za 10 soma kuna?

Možda da ako imaš neko znanje iz toga što toj i toj firmi treba.

Školovanje služi da se nešto nauči, da možeš reći da si stručnjak. Kod nas ekipa sa FER-a dolazi u moju firmu (energetika), pa ispadaju dibidusi koji ne poznaju ohmov zakon.

Sori, malo brutalnosti, ali istina.
Juva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 15:04   #10
Quote:
flipflop7 kaže:
Sve jako dobro receno osim dijela da te posao u inozemstvu uvijek ceka. To naprosto nije istina jer kroz nase skolovanje nemas kvalitetnu praksu u CVu, a za njemacku ako ne znas njemacki zaboravi bilo kakav posao, prema tome nisi konkuretan osim ako se ne radi o poslu u nekoj ruralnoj zabiti i manjoj firmi koji nitko drugi ne zeli. Tvoj kolega je ili imao sve to sto sam nabrojao ili jako jako puno srece.
Ako se razumiješ u svoje polje, uvijek te čeka posao. Možda ne posao koji si sanjao, ali uvijek nešto bar u marginama tvoje branše.
Kolega je imao malo sreće, ali najviše krvavi trud.
Faktor sreće je što je rođeni Nijemac, ali je od vrtića do diplome živio i obrazovao se u Hrvatskoj (onda znaš da to nije baš vrhunski CV nekom strancu). Logika je njegov forte, ali nije baš bio fluentan govornik "materinjeg", čak sam i ja imao bolje ocjene od njega iz njemačkog. Međutim, ono što ga razlikuje od mene je brutalna motiviranost da ostvari cilj. Kroz faks nikad nije pao ispit (FSB nije baš zajebancija od faksa) te je svaki dan satima memorirao riječi iz njemačkog rječnika dok nije posve apsorbirao jezik. Gramatiku je kužio, to je ipak logika .
Firma jest manja, ali nije posve bezvezna, specijalizirani su za robotiku i 3D print, a partneri su im Bentley i BMW.
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 17:49   #11
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Ako se razumiješ u svoje polje, uvijek te čeka posao. Možda ne posao koji si sanjao, ali uvijek nešto bar u marginama tvoje branše.
Kolega je imao malo sreće, ali najviše krvavi trud.
Faktor sreće je što je rođeni Nijemac, ali je od vrtića do diplome živio i obrazovao se u Hrvatskoj (onda znaš da to nije baš vrhunski CV nekom strancu). Logika je njegov forte, ali nije baš bio fluentan govornik "materinjeg", čak sam i ja imao bolje ocjene od njega iz njemačkog. Međutim, ono što ga razlikuje od mene je brutalna motiviranost da ostvari cilj. Kroz faks nikad nije pao ispit (FSB nije baš zajebancija od faksa) te je svaki dan satima memorirao riječi iz njemačkog rječnika dok nije posve apsorbirao jezik. Gramatiku je kužio, to je ipak logika .
Firma jest manja, ali nije posve bezvezna, specijalizirani su za robotiku i 3D print, a partneri su im Bentley i BMW.
Gle svaka cast tvom frendu ali trebao sam prestat citat kad si rekao da je rodjeni nijemac. Diskriminacija je nesto sto postoji da da.

A ti ides usporedjivat ocjene iz njemackog???? Nisi ni ti bas bistar kompa, sto je ocito cim si zaboravio spomenut ovakve detalje. Oces da ti kazem koliko sam ja imao iz hrvatskog a koliko moj kompic koji je isao po natjecanjima pa i dalje nema komunikacijske vjestine kakve ja imam danas.

Znao sam da je firma manja ima dosta ljudi koji su dali u roku razne fakultete pa imaju sipak na hrvatskom trzistu rada. I pitanje je koji smjer fsba je dao, ovo s nepadanjem ispita zvuci super ali je indikativno laksem smjeru. Nemoj obmanjivat autora s ovakvim pricicama koje su debele iznimke.
flipflop7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 18:19   #12
Quote:
Juva kaže: Pogledaj post
Jedno je završiti strojarstvo, drugo je nešto naučiti i znati.
Vidim krenulo je blacenje studiranja bas kao sto su neki spomenuli na temi.

Quote:
Kolega je još tokom školovanja na ovom fakultetu - našao posao. Jednostavno pokazao je da ga to zanima, imao je dobro znanje, odmah nakon školovanja je dobio radno mjesto u firmi gdje je radio "sezonski", ali u strojarstvu.
Kojem fakultetu? Kada? (ovo je retoricki s obzirom da si barem 35+ pa znam da imas zastarjele informacije)

sezonski rad? moze ako produzis studiranje. kakva firma? cime se bavi firma? Je li priznata u svijetu?

Posao kao posao nije dovoljan, vec mora bit dobar posao - a toga nema kad nema industrije niti RnD niti nista drugo.

dobar mi je boldani dio, jer eto svi su idioti pa ih to ne zanima i nitko se ne trudi.

Quote:

Drugi već 15 godina radi za naftne firme po svijetu, zarađuje brutalne pare.

Ne kužim - misliš da možeš nakon završetka faksa odmah dobiti posao za 10 soma kuna?
Opet, cim spominjes 15 godina, znaci da si 35/40+. Boli nas briga sta je bilo 2005te, a po ovome ispada da radi kao tehnicar. To nisu poslovi za dipl inzenjere a i da jesu naftne plaftorme su sasvim drugi oblik posla i muka mi dodje od ovakvih lovackih prica kad izlaze iz pastete "likovi koji zaradjuju brutalne pare po svijetu"

Jel ovo tema o nasem trzistu rada ili naftnim firmama po svijetu?

Ne kuzim - zasto ti mislis da itko ovdje prica o novcu? Novac je samo posljedica, a ne uzrok.


Bolje firme placaju bolje, losije placaju lose. Kod nas 99% firmi je katastrofa bez perspektive pa je prema tome i prosjek place kakav jest, garantiram ti da se sutra otvori BMW, Bosch ili neki drugi kurac sa 500 radnih mjesta da bi ljudi tamo radili za 4000kn prije nego u nekoj D.O.O rupi za 5000 ili 6000.

Uostalom posao koji danas imas u hrvatskoj nije niti nesto za sto mozes dobit velike pare pa opet jos jedan uzrok niskih placa.

Quote:
Školovanje služi da se nešto nauči, da možeš reći da si stručnjak. Kod nas ekipa sa FER-a dolazi u moju firmu (energetika), pa ispadaju dibidusi koji ne poznaju ohmov zakon.

Sori, malo brutalnosti, ali istina.
Ne, ucis na poslu, a skolovanje je dobra podloga i ulaznica koja ti omogucuje da na poslu savladas ono sto se od tebe ocekuje, kao i da se jasnije vidi tko ima perspektivu i potencijal za postat buduci lider i nosac baklje, a tko nema.

i naravno znao sam da pricam sa hrvatskim poslodavcem, jer jedino hrvatski poslodavac moze bit ovako bahat i opet toliko u krivu.

Ono sto ti i takvi poput tebe morate shvatit je da boli briga one najbolje a cak i prosjecne studente za hrvatske poslodavce d.o.o jer vase firme su male, nebitne, i bez perspektive.

Ponajbolja ekipa s FERa cilja na Ericsson i slicne firme (citaj strane firme koje ne izrabljuju ljude) i jebe im se zivo za hrvatski d.o.o. Svaki uvid ili misljenje koje vi imate proizlazi iz vaseg promatranja i dojma donjeg sloja studenata koji su prisiljeni se prijavljivat u vase firme jer ih jace nece gledat, pa umjesto kremu s vrha dobivate talog s dna koji zaista nema skoro nikakvog znanja s fakulteta.

a cim ti ides zaposljavat FERovca za energetiku onda mi je jasno u kakvoj je banani tvoja firma.


Evo autore, upravo je ovakvo stanje na trzistu rada, nakupina neprilagodjene 40+ ekipe, rasulo od zivota (malo sam bacio oko na prijasnje postove od ovog bisera pa vidim da je rastavljen) koji gledaju s visoka na friske diplomante i sve ih trpaju u isti kos, pritom degradirajuci struku i sve ostalo - i naravno uvijek imaju "kolege" koji lupaju masne pare vani. Zanimljivo da od svih tih kolega nikad nema tipa General Managera, vrsnih Project Managera po Fortune500 firmama, konzultanata, znanstvenika i slicno, nego uvijek nekakva tehnicarska i fizicka bagra koja jos uvijek ima hrvatsku putovnicu nakon vise desetljeca i zbog ljubomore gledaju s visoka mlade lavove koji su uspjeli zavrsit faks koji ovi pak nikada nisu mogli.

Mozda se zivot i karijera svodi vise na "mlacenje masnih para" i on-off rada po svakakvim vukojebinama year in year out.

E i da, apropo iskustava za vrijeme studija, FER ima oko 600 ljudi s prve generacije, FSB 400, to je cca 1000 praksi u buducnosti a primijetio si da sam spomenuo tek 2 tehnicka fakulteta - a u ZGu se isplati otici na praksu u svega par firmi (ako iskljucimo IT), pa me zanima gdje netko tko zeli radit sto ga zanima i razvijat se moze to napravit ako samo 1% realno moze doci do normalnih praksi gdje ce radit malo vise nego nosit samo kave okolo

Sori, malo brutalnosti, ali istina.
flipflop7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 18:26   #13
Imam i frenda 100% Croat, bez faksa, i radi već 5 godina u Njemačkoj, ni ne pomišlja na povratak (znao sam da ćeš cherrypickat moj odgovor). Ne radi fizikalije, trgovac je
Komunikacijske vještine veze nemaju s nastavom hrvatskog (izuzev dramskih natjecanja). Za to služe govorničke škole ako nisi natural.
Ako je robotika lakši smjer, ok.
Mentalitet "ništa ne mogu, nisam ja on" je puno gore od "šansa,ma koliko mala,postoji". Prvo je luzerski mentalitet i nemoj to drugima prodavati pod zdravo za gotovo.
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 18:34   #14
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Imam i frenda 100% Croat, bez faksa, i radi već 5 godina u Njemačkoj, ni ne pomišlja na povratak (znao sam da ćeš cherrypickat moj odgovor)
Komunikacijske vještine veze nemaju s nastavom hrvatskom (izuzev dramskih natjecanja).
Ako je robotika lakši smjer, ok.
Mentalitet "ništa ne mogu, nisam ja on" je puno gore od "šansa,ma koliko mala,postoji". Prvo je luzerski mentalitet i nemoj to drugima prodavati zdravo za gotovo.
wow. a je li taj isto s faksa direktno otisao u njemacku bez znanja njemackog? je li radi taj za BMW mozda? u kojem gradu radi? nemoj sad da opet izvlacim informacije od tebe

ocjene iz jezika nemaju blage veze sa znanjem i primjenom jezika u aktivnom govoru.

Robotika je smjer srednje tezine (cak su konstrukcije teze ), i daleko primjenjiviji preko granice zbog univerzalnosti alata koje ucis / sluzis se tokom studiranja. Isto tako jako trazen u DE. U principu nesto kao "strojarski IT". Sad kad imamo i taj detalj, rodjeni nijmac, koji prica njemacki, sa robotikom nasao posao u njemackoj u random firmi. Inace 99.9% studenata FERa i FSBa ne zna njemacki, stovise oko pola ih ne zna ni engleski... pa o cemu mi pricamo ovdje.

Covjek je pitao o trzistu rada. Poanta je da se i ljudi s FSB muce a on ima stupanj nize sa slabom fakulteta (to niti nije fakultet vec veleuciliste) Realno nema sanse naci dobar posao, ako i posao. Nema to veze s mentalitetom
flipflop7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 18:40   #15
Odustajem. Tebe je posve ubila u pojam depresija tržišta rada. S takvim pep talk skills nadam se da nemaš djecu.
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 18:42   #16
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Odustajem. Tebe je posve ubila u pojam depresija tržišta rada. S takvim pep talk skills nadam se da nemaš djecu.
Tek sad skuzio da si editao post i napisao da ovaj tvoj niti nema faks.

Sve jasno stari. Nemoj se ni trudit jer je ocito po kakvim se krugovima vi krecete
flipflop7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2020., 10:36   #17
Quote:
flipflop7 kaže: Pogledaj post
Vidim krenulo je blacenje studiranja bas kao sto su neki spomenuli na temi.



Kojem fakultetu? Kada? (ovo je retoricki s obzirom da si barem 35+ pa znam da imas zastarjele informacije)

sezonski rad? moze ako produzis studiranje. kakva firma? cime se bavi firma? Je li priznata u svijetu?

Posao kao posao nije dovoljan, vec mora bit dobar posao - a toga nema kad nema industrije niti RnD niti nista drugo.

dobar mi je boldani dio, jer eto svi su idioti pa ih to ne zanima i nitko se ne trudi.



Opet, cim spominjes 15 godina, znaci da si 35/40+. Boli nas briga sta je bilo 2005te, a po ovome ispada da radi kao tehnicar. To nisu poslovi za dipl inzenjere a i da jesu naftne plaftorme su sasvim drugi oblik posla i muka mi dodje od ovakvih lovackih prica kad izlaze iz pastete "likovi koji zaradjuju brutalne pare po svijetu"

Jel ovo tema o nasem trzistu rada ili naftnim firmama po svijetu?

Ne kuzim - zasto ti mislis da itko ovdje prica o novcu? Novac je samo posljedica, a ne uzrok.


Bolje firme placaju bolje, losije placaju lose. Kod nas 99% firmi je katastrofa bez perspektive pa je prema tome i prosjek place kakav jest, garantiram ti da se sutra otvori BMW, Bosch ili neki drugi kurac sa 500 radnih mjesta da bi ljudi tamo radili za 4000kn prije nego u nekoj D.O.O rupi za 5000 ili 6000.

Uostalom posao koji danas imas u hrvatskoj nije niti nesto za sto mozes dobit velike pare pa opet jos jedan uzrok niskih placa.



Ne, ucis na poslu, a skolovanje je dobra podloga i ulaznica koja ti omogucuje da na poslu savladas ono sto se od tebe ocekuje, kao i da se jasnije vidi tko ima perspektivu i potencijal za postat buduci lider i nosac baklje, a tko nema.

i naravno znao sam da pricam sa hrvatskim poslodavcem, jer jedino hrvatski poslodavac moze bit ovako bahat i opet toliko u krivu.

Ono sto ti i takvi poput tebe morate shvatit je da boli briga one najbolje a cak i prosjecne studente za hrvatske poslodavce d.o.o jer vase firme su male, nebitne, i bez perspektive.

Ponajbolja ekipa s FERa cilja na Ericsson i slicne firme (citaj strane firme koje ne izrabljuju ljude) i jebe im se zivo za hrvatski d.o.o. Svaki uvid ili misljenje koje vi imate proizlazi iz vaseg promatranja i dojma donjeg sloja studenata koji su prisiljeni se prijavljivat u vase firme jer ih jace nece gledat, pa umjesto kremu s vrha dobivate talog s dna koji zaista nema skoro nikakvog znanja s fakulteta.

a cim ti ides zaposljavat FERovca za energetiku onda mi je jasno u kakvoj je banani tvoja firma.


Evo autore, upravo je ovakvo stanje na trzistu rada, nakupina neprilagodjene 40+ ekipe, rasulo od zivota (malo sam bacio oko na prijasnje postove od ovog bisera pa vidim da je rastavljen) koji gledaju s visoka na friske diplomante i sve ih trpaju u isti kos, pritom degradirajuci struku i sve ostalo - i naravno uvijek imaju "kolege" koji lupaju masne pare vani. Zanimljivo da od svih tih kolega nikad nema tipa General Managera, vrsnih Project Managera po Fortune500 firmama, konzultanata, znanstvenika i slicno, nego uvijek nekakva tehnicarska i fizicka bagra koja jos uvijek ima hrvatsku putovnicu nakon vise desetljeca i zbog ljubomore gledaju s visoka mlade lavove koji su uspjeli zavrsit faks koji ovi pak nikada nisu mogli.

Mozda se zivot i karijera svodi vise na "mlacenje masnih para" i on-off rada po svakakvim vukojebinama year in year out.

E i da, apropo iskustava za vrijeme studija, FER ima oko 600 ljudi s prve generacije, FSB 400, to je cca 1000 praksi u buducnosti a primijetio si da sam spomenuo tek 2 tehnicka fakulteta - a u ZGu se isplati otici na praksu u svega par firmi (ako iskljucimo IT), pa me zanima gdje netko tko zeli radit sto ga zanima i razvijat se moze to napravit ako samo 1% realno moze doci do normalnih praksi gdje ce radit malo vise nego nosit samo kave okolo

Sori, malo brutalnosti, ali istina.
Iako se sa mnogim stvarima cak i slazem ove boldane stvari su malo zastranile.

Prvo mislis li ti da Ericsson ne izrabljuje strane inzenjere odnosno one koji nisu iz domicilne zemlje te korporacije?

Ovaj drugi bold mi je smijesan. Konkurencija za biti General manager u nekoj od Fortune 500 korporacija, nasim najboljim FER-ovcima zaposlenima i za strane korporacije su prije svega domaci ljudi skolovani i rodjeni u zemljama maticama tih korporacija. Ako mislis da tamo nema nepotizma i rasizma, ceka te pristojna kolicina kulturoloskih sokova.
T-3000 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2020., 11:02   #18
Firma u inozemstvu

Buduci da nisam nasla odgovarajuci posao kod kuce a bila sam dosta i bez posla, odlucila sam se kontaktirati izvjesne velike firme u inozemstvu.

Odgovor me je zapanjio: ocito bez citanja mojih kvalifikacija, dobila sam izgleda tip automatskog odgovora da neka se obratim njihovoj podruznici u svojoj zemlji (a oni me zbog viska kadra na sve strane nece zaposliti nikada). Ok, nije da se mislim prestati boriti u zivotu, no taj me je odgovor sokirao, zanima me da li se jos nekome dogodilo isto.
Katarinax is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2020., 11:29   #19
Quote:
Katarinax kaže: Pogledaj post
Buduci da nisam nasla odgovarajuci posao kod kuce a bila sam dosta i bez posla, odlucila sam se kontaktirati izvjesne velike firme u inozemstvu.

Odgovor me je zapanjio: ocito bez citanja mojih kvalifikacija, dobila sam izgleda tip automatskog odgovora da neka se obratim njihovoj podruznici u svojoj zemlji (a oni me zbog viska kadra na sve strane nece zaposliti nikada). Ok, nije da se mislim prestati boriti u zivotu, no taj me je odgovor sokirao, zanima me da li se jos nekome dogodilo isto.
Apsolutno. Sve sam isto prolazio prije nekih skoro 10-ak godina. Sve dok nismo usli u EU. Otvorila mi se jedna prilika za rad u domacem d.o.o.-u koji je radio vani i tako sam se ajmo reci otrgnuo iz lanaca. Nemoj da te to niti najmanje obeshrabri. Grizi dalje. Jesi li razmisljala o odlasku van?
T-3000 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2020., 12:18   #20
Quote:
Skrillexrules kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Prije 6 mjeseci završio sam strojarstvo( pred. sveuč. studij). Naime, prijavljivao sam se na velik broj natječaja i slao otvorene prijave svim mogućim firmama. Od toga, dobio sam 2 negativna odgovora da ne zapošljavaju nove ljude. Od radnog iskustva imam samo odrađenu praksu. Nisam se ograničavao samo na svoju županiju, već sam slao prijave u nekoliko susjednih županija. Već neko vrijeme razmišljam da otvorim profil na freelance stranicama, ali vidim tu na forumu da se teško probija s obzirom na veliku konkurenciju. Trenutno radim posao izvan svoje struke.

Zanima me vaše mišljenje- da li je naše tržište prezasićeno,tj. nedovoljan broj novih radnih mjesta obzirom na poreznu politiku i birokraciju ili ja trenutno nemam sreće? Kakva su bila vaša iskustva pri zapošljavanju nakon završetka faksa?
Odradi i diplomski, iz iskustva (druga struka) znam da bez dipl. ing. ne budeš dočekao poziv na razgovor i testiranje. Jednostavno je konkurencija prevelika. Osim ako nemaš nekog da te pogura. Poslodavci danas hoće gotovog čovjeka.

Ovakva tema na Forum.hr-u je pogodak. Ekipa s faksom smatra da trebaju dobiti posao (i to s vrhunskom plaćom) samo zato jer su završili faks (pogotovo neke struke). Ekipa bez faksa misli da je faks samo diploma i da ekipa s diplomom nema pojma o ičemu jer nisu radili. I onda ista rasprava u krug, a i jedni i drugi jesu i nisu u pravu
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.