Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2009., 21:09   #21
nemam predodzbu kakav ti je jagodnjak. moje jagode su bile na crnoj i bijeloj foliji ispod koje je isao sustav za navodnjavanje, jednoredno, odnosno dvoredno. posto su prihrane isle svaki drugi dan, vodu sma dodatno diodavala kad mi je to pokazao tenziometar-aparat koji daje podatak o vlaznosti tla.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 23:12   #22
Teta-elza, a reci mi jel mogu ja rezati one izboje preko kojih se jagode razmnozavaju sada pa negdje do jeseni, a nakon toga ih pustiti da se sire.
Htio bih od postojecih jagoda imati ekstra sadnica i za drugu godinu pa da si ih malo razmnozim. Kako to ti rijesavas. Inace, ove godine su kod nas prodavali jagode mjesecarke, kontejner sadnice, cca 28kn po maloj teglici. Pa mislim...
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 00:06   #23
ja sam vrijeze u medjuredu prasila cidokorom ali poslije sam prestala s tom praksom. nakon berbe sam povadila jace sadnice i fino si formirala nove redove jagoda.

sadnice su skupe, iskoristi ono sto ti priroda nudi. sve to sto si vrijeza izbaci na zemlju i time dobijes novu sadnicu-iskoristi. povadi to kad dodje vrijeme za sadnju i posadi. zasto kupovati kad mozes dobiti besplatno? ako zasadis jagodu iz vrijeza krajem lipnja, u rujnu ocekuj plodove. imas jesensku jagodu. zasto ne? samo naprijed.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 15:44   #24
Eto crvene se, no nisu velike ko ove sto se prodaju. Kako se naprave one velike shlapaste jagode? Da li je do sorte ili kemija?
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 16:53   #25
Oblik plodova je izrazito sortno svojstvo, iako, ako se radi o anomaliji, može biti uzrokovano raznim faktorima koji okružuju biljku.

Ne kužim, šlapasti plod
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 17:30   #26
Vjerojatno je mislio na sortu miss - velika, pomalo plosnata, svjetlo crvena - poput šlape???
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 22:05   #27
misica ( sory, sortiment znam na pamet) ima klasican jagodasti oblik. slapasta je el santa, ali otkud ona sada? da nije kvinsica? i ona ima bedasti oblik. daj ju uslikaj pa cu znati. ma imas milion sorata. nego, jagoda s ezna izobliciti i posandrcati ako tijekom cvatnje dodje do naglog zahladjenja. ma ne bojte se, necete umrijeti od slapaste jagode. istina bog, ove godine nije bilo kise pa nije dobila previse zastite. sad vas proizvodjaci mogu hraniti s malo previse kalija u jagodi ( kalij daje plodu obojenost)

moja preporuka-kupujte jagode za jedno 7 dana. tko hoce nek me poslusa. tko nece-a boze moj, ne mora.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2009., 12:45   #28
Trebao bih savjeti veterana Uglavnom, moje mjesecarke u plasteniku su se izrodile, plodovi ubrani, tu i tamo je jos koji mali, poneki cvjetic. Jel sad vrijeme za rezanje lisca, rezem li kompletno sve odn. na kojoj visini od zemlje.
Sto je sa novim jagodama koje su nastale vjedama? Njima pretpostavljam da ne rezem lisce.
Eh i jos pitanjce. Dal ove stare jagode koje ove godine rode, dal ce one roditi i iduce godine ili ce odumrijeti. Neznam bas puno o jagodama pa eto, molim vas za vase misljenje. Hvala.
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2009., 16:32   #29
Quote:
strumf78 kaže: Pogledaj post
Jel sad vrijeme za rezanje lisca, rezem li kompletno sve odn. na kojoj visini od zemlje.
Ovo i mene zanima

Teta Elza, šta ti kažeš?
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2009., 16:44   #30
Quote:
strumf78 kaže: Pogledaj post
Trebao bih savjeti veterana Uglavnom, moje mjesecarke u plasteniku su se izrodile, plodovi ubrani, tu i tamo je jos koji mali, poneki cvjetic. Jel sad vrijeme za rezanje lisca, rezem li kompletno sve odn. na kojoj visini od zemlje.
Sto je sa novim jagodama koje su nastale vjedama? Njima pretpostavljam da ne rezem lisce.
Eh i jos pitanjce. Dal ove stare jagode koje ove godine rode, dal ce one roditi i iduce godine ili ce odumrijeti. Neznam bas puno o jagodama pa eto, molim vas za vase misljenje. Hvala.
ajmo.............

mlade sadnice koje su ti se stvorile iz vrijeza mozes komotno zasaditi i imas kvalitetnu, besplatnu sadnicu. tvoj rad se naravno ne racuna jer se to podrazumijeva samo po sebi.

plastenicka jagoda, jos k tome mjesecarka-ma divota. uzmi skare ako ih nemas puno, ako ih ima iohoho, uzmi trimericu i pokosi sve lisce. LISCE IZNIJETI VAN IZ PLASTENIKA -OBAVEZNO. kad se osusi-zapaliti. zasto lisce van? zato jer je leglo bolestina i domovina kojekakvih insekata koji ti nisu potrebni.

kad odradis te radnje, fino pocisti foliju na kojoj su jagode i rucno ukloni stare, izrodjene izdanke. jagode koje su ti propale-osusile se i vise ih nema na zasadjenom mjestu, zasadi mladim sadnicama dobivenim iz vrijeza. u jednu rupu stavi slobodno 2 sadnice i za 45-50 dana ces imati pristojan broj plodova. na svakom grmicu jagoda smijes imati 3-4 mlada izdanka. stare, ponavljam, ukloniti.

kad je jagodnjak ociscen, u medjuredu poprskati korov. ja sam to odradjivala cidokorom. nakon odradjivanja herbicidnog pojasa , obavezno odraditi zastitu bakrenim preparatom , krenuti sa navodnjavanjem i prihranom-crveni kristalon.

najvaznije od svega-otvoriti plastenik, makni vrata, nek jagoda dise. vrucine su. jagoda, uz redovito navodnjavanje, prihranu i idealne uvjete treba krenuti kroz 2-3 dana. i ponavljam, za 45-50 dana beres. najtaman u jeku turisticke sezone.

visina rezanja lisca? 1-2 cm od zemlje maksimalno.cim blize zemlji, tim bolje. krvav posao ali na kraju se isplati. i lisce van. i kad vec rezes, opljevi ih, jagoda ne voli korove.

trebam jos kaj napisati?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2009., 17:49   #31
Kako ju prihranjuješ nakon tog "šišanja"? Čime konkretnim?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2009., 20:51   #32
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Kako ju prihranjuješ nakon tog "šišanja"? Čime konkretnim?
joj valjda ce mi uspjet ubacit tekst, pisem po 16-ti puta.

nakon sadnje, odnosno sisanja kroz sustav za navodnjavanje sam vrsila prihranu jagoda. na sustav se postavio indikator-pored njega bacva, crijevo koje je sibalo prihranu natrag u sustav i eto ti sistema za 1 200 kuna.

prvo sam u bloku od 3 puta sibala plavi kristalon. on je idealan za jacanje korijena. nakon toga sam isla sa crvenom kristalonom-1 tjedno a kad su se poceli formirati plodovi jednom tjedno sam dodavala calcinit koji plodovima daje tvrdocu. kalcij inace dodajem i jabukama i tresnjama.

dakle, sredstvo se otopi i doda u sustav. ako nemate sustav za navodnjavanje, kalcinit i kristalon mozete dodavati folijarno. naravno, prihrana se ne smije mjesati sa zastitnim sredstvima jer kalcij zna blokirati neke fungicide a neke kombinacije znaju sprziti i plod i list a to nikome ne treba.

zastitu sam radila neovisno o prihrani jer nisam uvijek mogla davati prihranu kroz sustav za navodnjavanje, primjerice kad je bilo jako kisovito. tada sam isla folijarno. ako nekoga zanima omjer kristalona ili kalcinita na spricu, nek pita.


VAZNO kalcinit i kristalon se ne smiju mijesati, odnosno zajedno tretirati.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 14:10   #33
teta-elza!
A jel tebe volja sve to malo uslikat i postavit ovdije na forum da vidimo kako to izgleda u praksi?
npr. kako se presađuju mlade jagode i kako izgledaju nakon obrezivanja.
cibox is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 02:13   #34
ja sam svoje jagode zaorala prije 2 godine. govorim vam kako sma ja radila. jagodu vise nemam. a kako se presadjuju? iscupas vrijezu i zasadis ju. slike plantaze nemam, imala sam toliko posla na 2 hektara da su mi se jagode, vjeruj mi, zgadile.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 22:17   #35
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ja sam svoje jagode zaorala prije 2 godine. govorim vam kako sma ja radila. jagodu vise nemam. a kako se presadjuju? iscupas vrijezu i zasadis ju. slike plantaze nemam, imala sam toliko posla na 2 hektara da su mi se jagode, vjeruj mi, zgadile.
mora da je bila prava milna voziti taj traktori i izorat svoje muciliste

ja sam ih sredio, porezao (vec tjeraju mladi listovi), mlade iscupao i posadio, primile se, pospricao bakrom i sad cekam sljedeci ciklus.
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:56   #36
malo ih prihrani (kad se podignu daj im folijarno malo kristalona da ti brze tjeraju). e bio je gust, vjeruj mi. s uzitkom sam orala. 3 godine muke. bljak
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 22:50   #37
Jesi me nasmijala, zamišljam te kao u Asterixu, voziš se traktorom i iza tebe one lubanje, svastike, gromovi i slično

Djeluje pipkavo, jel se makar isplatilo?
Kažu da su jagode uvijek bile dobro plaćene
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 22:37   #38
isplativa je ona prva. iz plastenika. situacija sa jagodom kod mene je bila ovakva:

dosla je plastenicka. taman sma se ufurala sa ekipom u berbu i dostravu u zgb, kad me presreo sef nabave. pozlilo mi je odma u startu jer sam znala sto me ceka. cekala me info da moramo korigirati cijenu jer na trziste dolazi akcijska jagoda, zadnje berbe iz spanjolske. ok, snizili smo cijenu, ja s eprilagodila. ( nisam imala izbora).

plastenicka je otisla, dosla je vanjska jagoda. radili smo par dana, slijedio je novi poziv. jedan trgovacki lanac ima akcije jagode svaki dan, berba u dolini neretve se blizi kraju, moramo se nositi sa konkurencijom. ok, opet sam se prilagodila i dobila obecanje kad neretvanska jagoda prodje, dizemo cijenu.

do dizanja cijene nije doslo nikad vise. cijena je padala. kad sam sve stavila na papir-pusac sam bez konkurencije. ja ne mogu svojim zenama koje mi dolaze u pola 5 ujutro i rintaju po cijele dane ko stoka smanjiti satnicu. ili im ne dati jesti jer je jagodi pala cijena. nema smisla finalni proizvod ostaviti u polju, zasto sam rintala i podizala plantazu? ukratko, taj fini plod mi se zgadio. vratila sma kredite, zaorala sranje i gotovo.

e sad, da sam ja bila malo pametnija kao sto nisam, trebala sam odraditi drugacije. trebala sam s epreusmjeriti iskljucivo na plastenicku proizvodnju, ici na manju povrsinu, manji broj sadnica, forsirati sto vece prinose i tocka. sad, nakon par godina lako je pametovati. naucila sam lekciju na vlastitim pogreskama. tko zeli slusati, nek slusa i pamti.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 09:32   #39
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
cekala me info da moramo korigirati cijenu jer na trziste dolazi akcijska jagoda, zadnje berbe iz spanjolske. ok, snizili smo cijenu, ja s eprilagodila. ( nisam imala izbora).
U tvojoj sagi o jagodama mi je ovo najgore.
Prilagođavanje cijene radi nečeg što dolazi izvana i ima toliku moć da tvoje potiskuje

Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
e sad, da sam ja bila malo pametnija kao sto nisam, trebala sam odraditi drugacije. trebala sam s epreusmjeriti iskljucivo na plastenicku proizvodnju, ici na manju povrsinu, manji broj sadnica, forsirati sto vece prinose i tocka. sad, nakon par godina lako je pametovati. naucila sam lekciju na vlastitim pogreskama. tko zeli slusati, nek slusa i pamti.
Ovo je jako dobro za pročitati
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 19:35   #40
modice, to je surova istina. spanjolci su dali ponudu-akcija-zadnje berbe. moje je da snizim cijenu.

to isto nam fino radi i konzum- iz doline neretve siba jagodu koja je 1. prezrela, 2.presitna,3. skuhana jer su dolje velike vrucine, ali je jeftina. to sto nama na kontinentu tek dolazi puna berba vanjske jagode nema veze. moramo se prilagoditi. barem sam s eja morala. ili imam alternativu-baci urod.

to se zove nemilosrdno trziste.

ista stvar je i sa jabukom. pocetkom rujna evropa pocne cistiti svoje hladnjace. tada u hrvatsku stizu sleperi jabuke-stare naravno, koja se prodaje pod domaci proizvod. zna se tko ju uvozi, zna se tko plasira to smece. i zna se ako zines-ne gine ti parnicenje. roba je jeftina, to sto je godinu dana stajala u komorama sa dusikom-nema veze. jedi nacijo.

kako prepoznati to sranje? gledajte peteljku. peteljka je na kraju suha i smedje je boje. jabuka je brasnasta okusa-bljutava, nema soka, nerijetko mekana. ukratko-dehidrirana. nerijetko krupna i lijepe boje. vizualno prekrasna. dok ju ne zagriznete.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.