Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2010., 12:07   #241
fala, moglo bi biti to, provjerit cu dok si nabavim neki normalni prirucnik, no kod mene ih ipak nema previse, svega nekoliko.


@hellycat
blagva navodno moze biti u mijesanim, no za cistu crnogoricu ne znam
ovako je izgledala moja:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=27814351&postcount=228
ima li slicnosti?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 12:20   #242
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post

@hellycat
blagva navodno moze biti u mijesanim, no za cistu crnogoricu ne znam
ovako je izgledala moja:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=27814351&postcount=228
ima li slicnosti?
pa da, samo što je ova bila duža, kažem oko 20 cm. Ali isto to debelo bijelo meso na stapki i takav polu-savinuti klobuk. Ova tvoja mi izgleda kao ona moja druga kad se tek otvorila iz onog "jaja", dakle jako mlada.

A može biti u miješanim..hm, ako je tak onda možda i je baš blagva, jer ovo je zasađeni borik pred jedno 40-50 god, nije prirodno niknuo borik tu, možda to ima veze. Prije je tu kao bilo raslinje razno, bazga itd. ali ima i sad dosta bazge po rubovima (samo što to sijeku uglavnom) a ova gljiva je bila blizu ruba borika..
Moglo bi možda biti dakle ipak blagva, hvala na odg. bilo kako bilo.

Zadnje uređivanje Hellcat : 11.08.2010. at 12:27.
Hellcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 14:20   #243
akoje tako kako kazes, onda vrlo moguce da jest blagva... eto ja bih se kladio na nju

literatura navodi visinu do oko 15cm... uglavnom, svaka cast na detaljnim opisima... sugeriram ostalom puku uvid na ovakav primjer ako bi se trazila pomoc bez fotografije
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 22:44   #244
Prekopao sam pola neta, dvije knjige i neznam koja je ovo gljiva? http://i152.photobucket.com/albums/s...umf/Gljiva.jpg
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 16:12   #245
ljevkasta gljiva

Šetajući šumom našao sam mnoštvo gljiva u krugu.Ljevkastog su oblika,odnosno kao da okrenete kišobran naopako.Svjetlo smedje su boje u promjeru su oko 3-5 cm.Ugodnog su mirisa (na badem
Može li mi netko od gljivara odgovoriti jesu li jestive i o kojoj vrsti se radi?
stipp is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 21:07   #246
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Prekopao sam pola neta, dvije knjige i neznam koja je ovo gljiva? http://i152.photobucket.com/albums/s...umf/Gljiva.jpg
od takvih "razgranjenih" asocira me na tzv. "zec-gljivu" ?

Quote:
stipp kaže: Pogledaj post
Šetajući šumom našao sam mnoštvo gljiva u krugu.Ljevkastog su oblika,odnosno kao da okrenete kišobran naopako.Svjetlo smedje su boje u promjeru su oko 3-5 cm.Ugodnog su mirisa (na badem
Može li mi netko od gljivara odgovoriti jesu li jestive i o kojoj vrsti se radi?
pa ak mirise po bademu onda vjerojatno nije jestiva, tj.otrovna je
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 07:16   #247
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Prekopao sam pola neta, dvije knjige i neznam koja je ovo gljiva? http://i152.photobucket.com/albums/s...umf/Gljiva.jpg
To je Jelenovo uho - Polyporus umbellatus
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 07:20   #248
Quote:
stipp kaže: Pogledaj post
Šetajući šumom našao sam mnoštvo gljiva u krugu.Ljevkastog su oblika,odnosno kao da okrenete kišobran naopako.Svjetlo smedje su boje u promjeru su oko 3-5 cm.Ugodnog su mirisa (na badem
Može li mi netko od gljivara odgovoriti jesu li jestive i o kojoj vrsti se radi?
Bez slike teško a sa slikom već nekako. Jamačno se radi o Clitocybe gibba ili C. inversa. Prva je Mala martinčica i jestiva je a druga je Žuta uleknjača i upitna joj je jestivost.
Ima još Clitocybe sa uvrnutim klobukom, tako da bez fotke ništa.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 10:30   #249
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
To je Jelenovo uho - Polyporus umbellatus
iliti zec-gljiva kao sto rekoh, syn. Grifola umbellata
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 22:48   #250
Gljive

Evo da se malo i ja pohvalim sa gljivama. Dugo nisam išao u berbu, ali evo u zadnja 3 dana sam bio u šumi. S frendom sam išao u šume kod mjesta gdje on ima vikendicu, i bogme nam nije žao truda, jer smo bogme fino nabrali.
Evo prve slike od nedjeljnog branja:

Kojih 3,5 kile nije loše, sve vrganji.

A jučer me taj frend otpelao u jednu šumu, bogme se ima do nje pješačit, i dosta je strma, ali vrganji doslovce rastu jedan do drugog.
Evo prve slike, dugo ju nisam vidio- kraljica gljiva


Još jedna predivna ,ali u jajetu


A ovako je to izgledalo na kraju kad sam došao doma prepun dojmova. Najveći je imao točno pola kile i totalno zdrav, žao mi je kaj ga nisam slikao.


U 2 sata smo nabrali, ja sam nabrao 10 kila, frend možda malo manje. 3 pune vrećice i još sam ih u majcu trpao. Nešto nevjerojatno, nismo dalje brali jer ih nismo imali kam stavljat. Po putu nazad smo naišli još na par komada, ali nam se nije dalo ni sagnut da ih poberemo

Pogledajte koliko je to blagva na kupu


I na kraju nasjeckani vrganji


A ovo sam danas išao isto gore, ali ne na ono "čarobno" mjesto, i iz zezancije našao nekih 4 kg vrganja


Da ne kažem još da sam našao i dedaka hrpu, zlatnih capica, žutih mliječnica, ali kaj će mi pored tolkih vrganja. Za sada čist dosta, do druge berbe.
Kad padne kiša za kojih tjedan, dva, evo me opet
__________________
Pressure build diamonds

Zadnje uređivanje Pharmacist's Daughter : 17.08.2010. at 23:11. Reason: prevelike fotke. opet :mad:
Scroll is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 18.08.2010., 00:52   #251
zasto si pobogu brao blagve? nisi znao da su na crvenoj listi? k tome, uz sav taj ulov? steta...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 10:05   #252
Ok, znam da su rijetke, ali to ti zavisi kako o kojem kraju. Evo pouzdano znam da ih na Žumberku ima stvarno puno, neznam zašto bi bile zabranjene za berbu.
I znam sve o njihovom razmnožavanju, bez brige. Moraš ostavit krajnji začetak rasta u zemlji, one će rast i druge godine, na istom mjestu i u istom broju. Garantirano. Moji roditelji znaju recimo jedno mjesto, rasle su prije 30 god. rastu i dan sanas.
A tako je ukusna gljiva, prava delicija. Kakav opojni fini miris samo ima.
__________________
Pressure build diamonds
Scroll is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 13:14   #253
koliko su prisutne vjerojatno da ovisi o lokalitetu, medjutim zakon je isti za sve njih. zasto bi bile zabranjene? mozda bas zato jer se masovno ubiru i smanjuju se populacije? shvacam da se mnogi ljudi izbezume i da apsolutno moraju kusati nesto sto se drzi vrhunskim (k tome i zabranjenim), no uz raznu hranu koja danas postoji i moze se kupit/uzgojit, bas se moraju jesti blagve? nisam vrstan mikolog kao ti da bih znao SVE o njihovom razmnozavanju, no vjerujem terenskim istrazivanjima i radovima iz znanstvenih i strucnih publikacija i jednostavno ih - ne berem. i dosad nisam ostao gladan

u mojem kraju su prije nekih 2 tjedna dominirale podstavke i grabov djed. maloprije dodjoh s terena i situacija sada drugacija: grmače, zavodnice i krasnice.

zavodnica


grmača


blagva (sve sam ih ubrao)


zec-gljiva / jelenovo uho



zna tko sto je ovo?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 15:32   #254
Quote:
Scroll kaže: Pogledaj post
Ok, znam da su rijetke, ali to ti zavisi kako o kojem kraju. Evo pouzdano znam da ih na Žumberku ima stvarno puno, neznam zašto bi bile zabranjene za berbu.
I znam sve o njihovom razmnožavanju, bez brige. Moraš ostavit krajnji začetak rasta u zemlji, one će rast i druge godine, na istom mjestu i u istom broju. Garantirano. Moji roditelji znaju recimo jedno mjesto, rasle su prije 30 god. rastu i dan sanas.
A tako je ukusna gljiva, prava delicija. Kakav opojni fini miris samo ima.
vidim da se kužiš u to pa da te pitam neš'
koja je gljiva jako slična blagvi prije nego što makne onaj bijeli ovoj
znala sam kako se zove ali sam zaboravila
__________________
Ako te muči neka misao,nalaziš je svud,sve je izražava,čak je mirišeš u zraku.Jedini način da se oslobodi jest da se izrazi.
BrokeBM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 16:50   #255
Amanita muscaria?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 17:12   #256
Quote:
BrokeBM kaže: Pogledaj post
vidim da se kužiš u to pa da te pitam neš'
koja je gljiva jako slična blagvi prije nego što makne onaj bijeli ovoj
znala sam kako se zove ali sam zaboravila
U našim krajevima joj je nasličnija muhara. Pogotovo ogoljena i svijetla-iste boje ko blagva (mada su rijetkost). Najlakše ih raspoznaš jer blagve imaju žuti stručak i listiće, a muhara bijelo. U ranom stadiju dok su bijela jaja, razlike gotovo i da nema vizualno, ali miris je to što ih najviše dijeli. Blagva miriši prezamamno.
__________________
Pressure build diamonds
Scroll is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 17:15   #257
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
koliko su prisutne vjerojatno da ovisi o lokalitetu, medjutim zakon je isti za sve njih. zasto bi bile zabranjene? mozda bas zato jer se masovno ubiru i smanjuju se populacije? shvacam da se mnogi ljudi izbezume i da apsolutno moraju kusati nesto sto se drzi vrhunskim (k tome i zabranjenim), no uz raznu hranu koja danas postoji i moze se kupit/uzgojit, bas se moraju jesti blagve? nisam vrstan mikolog kao ti da bih znao SVE o njihovom razmnozavanju, no vjerujem terenskim istrazivanjima i radovima iz znanstvenih i strucnih publikacija i jednostavno ih - ne berem. i dosad nisam ostao gladan
Ok, ne kužim. Napisao si da su zabranjene za brat, a i sam si ih slikao i ubrao. Ok, nevermind
__________________
Pressure build diamonds
Scroll is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 18:17   #258
slikao jesam.... ubrao? bio je to sarkazam
ubrao sam samo 2 u zivotu i to sa lokaliteta vece populacije, nakon toga nista... jos uvijek apstiniram
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 00:58   #259
Quote:
Scroll kaže: Pogledaj post
U našim krajevima joj je nasličnija muhara. Pogotovo ogoljena i svijetla-iste boje ko blagva (mada su rijetkost). Najlakše ih raspoznaš jer blagve imaju žuti stručak i listiće, a muhara bijelo. U ranom stadiju dok su bijela jaja, razlike gotovo i da nema vizualno, ali miris je to što ih najviše dijeli. Blagva miriši prezamamno.
hvala to sam tražila
__________________
Ako te muči neka misao,nalaziš je svud,sve je izražava,čak je mirišeš u zraku.Jedini način da se oslobodi jest da se izrazi.
BrokeBM is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 10:26   #260
I ja sam jučer bila u šumi malo , pa da se pohvalim..
Pronašla sam dva pre pre prekrasna ogromna potpuno zdrava i nenagrižena vrganja. Znam da vi to tu na desetke kila berete, ali meni su to prvi vrganji u životu koje sam baš ja sama pronašla, i to takvi divni primjerci, i baš sam sretna ko malo dijete bila dok sam ih pronašla.
Pronašla sam još jedan gigantski, al ono zbilja gigantski i debeli vrganj, ali star, već je bio pun mušica itd, moj tata kaže da je imao sigurno više od pola kile, šteta što ga nisam našla par dana prije..

Moj braco mi je pronašao jednu mladu veliku sunčanicu koju sam si ispohala jutros za doručak ( jedva je stala u tavu).
Vrganji će mi biti za ručak. Sa jajima.
Išli smo dosta kasno jučer poslijepodne i vjerojatno bi pronašli više toga da smo išli ranije, ali ok, za mene koja sam danas sama doma mi je taman .

Ima svakakvih prekrasnih gljiva, zbilja je milina hodati po šumi sada
Hellcat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:33.