Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2012., 22:01   #1
Kažnjavanje cijelog razreda zbog pojedinaca

Ovu temu sam otvorila jer me silno zanima što mišljenja struke, što od nas roditelja - zašto?
U razredu moje kćeri ima jedan dječak koji na očigled ima problema s ponašanjem, koncentracijom..rekla bih sa svime.
Ono što upada u oči - kada on koji povuće recimo još jednog i naprave neku psinu razrednica kazni cijeli razred i recimo taj dan nema izlaska van.
Zašto cijeli razred mora ispaštati?
Mene je recimo to i moje dijete pitalo i ja nemam odgovor.
Imali smo roditeljske, raspravljalo se no ništa posebno se nije desilo.
Stvarno mi nije jasno zašto se tako postupa, zar dovesti do toga da ostali u razredu imaju otpor i počnu na neki način mrziti tog malog zbog toga što je nemiran i cijeli razred ispašta?
Ja taj način pedagoškog pristupa stvarno ne razumijem
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 08:41   #2
I u nasem razredu se to znalo dogadati, jedan napravi glupost i onda cijeli razred umjesto tjelesnog ima npr. matematiku. Ili ne idu u dvoriste i sl.
I onda jos uciteljica kaze: Zahvalite to ...!
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 08:51   #3
To su fore iz vojničkih filmova s Clintom Eastwoodom. Ono, "strog, ali pravedan", "snaga kolektiva" i tako to. Idiotske fore: razred nije nikakva homogena skupina bezličnika, nego skup slučajno povezanih pojedinaca.

Roditelj ima svako pravo buniti se na kažnjavanje svog djeteta zbog tuđih grijeha.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 09:05   #4
Mislim da to nema nikakvog smisla ..i time zapravo ponistava efekt osobne odgovornosti, koji se valjda svi trudimo nauciti svoju djecu...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 10:05   #5
Nažalost ovo nema smisla niti nama. Djeci s poremećajem u ponašanju nije mjesto u posebnom razredu niti u posebnoj ustanovi, ali mu je potrebna posebna pažnja. Od toga se krenulo kad se počelo s famoznim HNOS-om i famoznom integracijom djece s posebnim potrebama. Ali, kao niti sve ostalo, nije se provelo do kraja. Problematično dijete nemo što tražiti u školi koja nema psihologa, dijete s posebnim potrebama ne može funkcionirati u školi bez defektologa. Nažalost, ova su zanimanja koncentrirana u gradskim sredinama, ja radim na dva mjesta bez istih. Svako dijete s bilo kakvom posebnom potrebom mora imati osobu koja se za njega skrbi, jer učitelj, normalno, rasprši svoju pažnju na njih dvadesetak, a njemu je potrebna puna pažnja. Bilo problematično, bilo posebno nadareno dijete. Ja još nisam vidjela osobnog asistenta u školama ispod 500 učenika.
Dakle, rezime bi bio da je na papiru pisalo, škole su bile prisiljene provesti, a adekvatne uvjete imaju škole u Zagrebu i još nekim županijskim središtima. Jer se nema novca. I nema se volje. A bitno da će se učiti kineski i hindski. A tvoje dijete, Ribež, i dalje ispašta jer učiteljicu na fakultetu nitko nije naučio kako izaći na kraj s dječakom koji očito ima ADHD. Ne bih ni ja znala. Jer sam psihologiju i pedagogiju slušala po dva semestra.
__________________
Bolje ispasti glup, nego ispasti iz aviona.
Cikla Oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 10:14   #6
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
To su fore iz vojničkih filmova s Clintom Eastwoodom. Ono, "strog, ali pravedan", "snaga kolektiva" i tako to. Idiotske fore: razred nije nikakva homogena skupina bezličnika, nego skup slučajno povezanih pojedinaca.
Ne baš.
To je metoda kojom se s jedne strane pojedincu usađuje osjećaj odgovornosti prema kolektivu – jer to što su u razredu slučajno povezani pojedinci ne znači da su zato međusobno neovisni – a s druge potiče kolektiv da sâm sebe kontrolira.

Kad netko neprestano radi rusvaj u razredu, a ti kažeš “ovo što sad govorim na sljedećem će satu biti u ispitu”, također kažnjavaš cijeli razred zbog jednog majmuna. Ali onda taj razred krene ušutkavati mamlaza i razred sâm uvede red.

Kad se u Hrvatskoj razredi smanje na do 15 učenika, moći ćemo govoriti o idiotskim metodama. Ovako imamo idiotski sustav.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 10:45   #7
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
a s druge potiče kolektiv da sâm sebe kontrolira.
"Kolektiv" se u ovom slučaju sastoji od 7-14-godišnjaka koji se ovakvim pristupom huškaju da riješe problem sa stršećim pojedincem.

"Kolektiv" je, ponavljam, skup sasvim slučajno okupljene djece - svaki roditelj ima puno pravo napraviti frku do neba ako mu dijete u svom individualnom školovanju mora odrađivati i poslove odgajanja nečijeg tuđeg djeteta. Njihova međuovisnost je na razini gledatelja iste kino-predstave, od kojih se zatraži da sâmi razriješe problem pijanog idiota koji ometa film.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 11:08   #8
Ja se individualno vozim autobusom i promatram kako jedan od putnika gnjavi vozača.
Kada autobus izleti sa ceste, to će biti problem: a) mene kao dijela kolektiva, b) mene kao individue?
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 11:26   #9
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Ja se individualno vozim autobusom i promatram kako jedan od putnika gnjavi vozača.
Kada autobus izleti sa ceste, to će biti problem: a) mene kao dijela kolektiva, b) mene kao individue?
Dovršimo analogiju - u redu je da vozač kaže putnicima "jebe se meni, vi to sredite među sobom"?

Ponavljam, "putnici" u razredu imaju 6-14 godina - smatraš da je u redu huškati ih nek' sami sređuju stvari s problematičnim pojedincem?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 11:48   #10
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Dovršimo analogiju - u redu je da vozač kaže putnicima "jebe se meni, vi to sredite među sobom"?
Ne. Točan odgovor je vozač zaustavi autobus i zamoli ga da izađe. Tu prestaje analogija jer se u razredu ne smije postupiti na taj način. Naglašavam ne smije, a ne ne može.

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ponavljam, "putnici" u razredu imaju 6-14 godina - smatraš da je u redu huškati ih nek' sami sređuju stvari s problematičnim pojedincem?
Ne. Ukoliko se radi o pojedincu, a to je rijetko slučaj. Češće ekipa navede pojedinca sklonog ispadima da priredi mali cirkus radi uveseljavanja ostalih.
O čemu se radilo u konkretnoj situaciji spada već u drugu temu.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 12:04   #11
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Ne. Ukoliko se radi o pojedincu, a to je rijetko slučaj.
Ne ulazim u učestalost - ovdje je tema postavljena vrlo jasno: "U razredu moje kćeri ima jedan dječak koji na očigled ima problema s ponašanjem, koncentracijom..rekla bih sa svime.".

Kažnjavanje cijelog razreda zbog jednog dječaka je idiotizam.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 13:21   #12
Ovo je anonimni internetski forum, a ovakva pitanja su općenita. To po meni opravdava da govorim o učestalosti ovoga ili onoga. Ono što je tebi vrlo jasno ne mora i meni biti vrlo jasno. I obrnuto.

Konkretno pitanje bi glasilo npr. Pero Perić naljuti učiteljicu Anu Anić pa cijeli 3A OŠ Marka Markovića iz Donjeg Gornjeg ne smije na veliki odmor.

Dakle, ovakve probleme rješavaš s onima s kojima imaš problem ili njihovim nadređenima.

Ovdje je to nemoguće.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 20:49   #13
Kaj mislite kako bi problem djece s poremećajem u ponašanju rješavali u Kini?
Ovdje se baš i ne drži do obrazovanja pa se dopušta da pojedinci upropaštavaju nastavni proces i teroriziraju ostatak razreda, ali tamo o obrazovanju ovisi budućnost djeteta i njegove obitelji.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 21:06   #14
Lastane, reci mi da sam krivo protumačila ovo što si pisao..
Da li to znači da jedan razred od 29 učenika (od toga 1 problematičan) kada učiteljica recimo pod odmorom izađe van - njih 28 krene kazniti ovog jednog?
Znači njih 28 uzme "vlast" u svoje ruke.... i ...ne želim zamisliti ni kako ušutka ovog jednog za vijeke vjekova...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 23:13   #15
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Lastane, reci mi da sam krivo protumačila ovo što si pisao..
Da li to znači da jedan razred od 29 učenika (od toga 1 problematičan) kada učiteljica recimo pod odmorom izađe van - njih 28 krene kazniti ovog jednog?
Znači njih 28 uzme "vlast" u svoje ruke.... i ...ne želim zamisliti ni kako ušutka ovog jednog za vijeke vjekova...
Čisto sumnjam da će netko narediti Code Red.

Mislim da sam prilično jasno napisao: kad najaviš test iz gradiva koje upravo predaješ na sljedećem satu, razred će na licu mjesta početi ovome govoriti da ušuti. Pisala je Afrika Paprika kako njoj to dobro funkcionira negdje na ŽK.
A takav je test također forma kazne. Ako se to još uopće smije u školama.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 09:23   #16
Mislim da upravo svjedočimo posljedicama takvog rada. Nije to od jučer. Općenito je i u društvu trend da je fokus na manjini koja radi probleme i na pomaganju njima da ih riješe na uštrb svih ostalih ili još gore, da ih ti svi ostali rješavaju.
A time nitko ne dobiva, samo gubi.

Prenošenje odgovornosti na one koji nisu ništa krivi je jedna jako štetna metoda. Kratkoročno možda djeluje i skine brigu sa pleća nastavnika ali dugoročno potkopava cijeli sustav.
I na kraju si ih testom još i kaznio ni krive ni dužne. Divno.

Općenito se zna da je kažnjavanje truda i želje za znanjem najbolja metoda ulaganja u bolju budućnost.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 10:08   #17
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Čisto sumnjam da će netko narediti Code Red.

Mislim da sam prilično jasno napisao: kad najaviš test iz gradiva koje upravo predaješ na sljedećem satu, razred će na licu mjesta početi ovome govoriti da ušuti. Pisala je Afrika Paprika kako njoj to dobro funkcionira negdje na ŽK.
A takav je test također forma kazne. Ako se to još uopće smije u školama.
majko mila

kako to moze dobro funkcionirati...?

mene to sve podsjeca na nemoc, uostalom kako ocekivati prenosenje svijesti o vlastitoj odgovornosti, kad te iste kadrove to nitko nije naucio ili vrlo slabo...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 15:44   #18
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Mislim da upravo svjedočimo posljedicama takvog rada. Nije to od jučer. Općenito je i u društvu trend da je fokus na manjini koja radi probleme i na pomaganju njima da ih riješe na uštrb svih ostalih ili još gore, da ih ti svi ostali rješavaju.
A time nitko ne dobiva, samo gubi.
Zapravo, ova metoda skida fokus s manjine i potiče šutljivu većinu da ušutka glasnu manjinu koja ometa rad.
Tjeranje nastavnika da se sad posebno bavi tim jednim učenikom koji neprestano radi nered ono je što stavlja fokus na manjinu, zbog čega pak svi pate.

Quote:
Prenošenje odgovornosti na one koji nisu ništa krivi je jedna jako štetna metoda. Kratkoročno možda djeluje i skine brigu sa pleća nastavnika ali dugoročno potkopava cijeli sustav.
I na kraju si ih testom još i kaznio ni krive ni dužne. Divno.
Ako nauče, nisu kažnjeni.
A budući da na taj način uče izboriti se za svoja prava – a glasna manjina ometa njihovo pravo na obrazovanje – ne vidim to kao nešto posebno loše.

Sustav, inače, više nema što potkopati. Nastavnički je autoritet u potpunosti uništen; ostaje još jedino osobni autoritet pojedinih nastavnika.

Quote:
Općenito se zna da je kažnjavanje truda i želje za znanjem najbolja metoda ulaganja u bolju budućnost.
Onaj koji se trudi i uči neće nekakav testić doživjeti kao kaznu.
Zato je meni bila nevjerojatno komična moja srednjoškolska profesorica engleskog: kad bih previše brbljao, pokušavala me srediti testićima i takvim nekakvim stvarima. Nije mi to bila neka kazna; napokon sam imao što raditi.

Jedini put kad sam se pobunio protiv toga bilo je kad mi je, dok sam uredno sjedio u klupi, upisala neopravdani zbog brbljanja. I onda me htjela ispitati.
Na što sam rekao da kad već piše da nisam ondje, nema načina ni da me ispita. I pobrao se.

Anyhoo, mnogi učenici ne mogu pojmiti da će im neko znanje jednog dana trebati. Mogu pojmiti da će im trebati sutra ili drugi tjedan.
I onda puštaju da netko radi rusvaj pod satom jer im je kratkoročni interes za prekidom monotonije daleko veći od dugoročnog interesa da nešto nauče.
Ako im znanje predstaviš kao slično kratkoročan interes, prioriteti im se mijenjaju jer im stvari postaviš u razumljivu perspektivu.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 16:56   #19
Lastane - daj ti meni reci konkretno - koji je to način na koji bi večina utišala manjinu a da nije fizička ili psihička prijetnja?
Ozbiljno, daj mi konkretno kako to izvesti a da nije riječ o nasilju unutar razreda?
Baš me zanima kako ti to zamišljaš bez molim te prevelikog filozofiranja unutar kojeg ja teško mogu nešto konkretno povezati osim naslutiti..evo kako ti to konkretno riješio da si sada tamo u tom razredu?
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 18:31   #20
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Lastane - daj ti meni reci konkretno - koji je to način na koji bi večina utišala manjinu a da nije fizička ili psihička prijetnja?
Mogu ih ignorirati. Mogu ih zamoliti da prestanu inače će ih prijaviti nastavniku. Dati im do znanja da nisu zabavni. Ne družiti se s njima.

Zabavljači traže publiku. Ako je publika nezainteresirana, obično dosadi i njima.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:59.