Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2016., 10:28   #1
Izostanak s nastave i nenapisana zadaća

Molim one koje se razumiju u današnje školstvo i pedagoške postupke da mi pomognu prije nego odem u školu i pobjesnim.
Dijete je izostalo s nastave 4 dana zbog bolesti, dan prije polaska u školu vozila sam je kod prijateljice iz razreda da posudim bilježnice i pitamo što je sutradan u školi - ima li kakvih zadataka ili pitaju ili što već.
Napravila je sve što je znala da treba, došla u školu i na hrvatskom učiteljica pita da li je donijela lektiru i neki monolog na posebnom papiru? Naravno da nije jer joj prijeteljica iz razreda nije rekla!
Nakon što je rekla učiteljici da nije znala da je to trebalo donijeti i napraviti jer je bila bolesna, a ova joj je to očito zaboravila reći - učiteljica joj je mrtva hladna rekla da bi to i drugi mogli tako reći i dala dvije 1!!!

Pa je li to normalno, u skladu s nekim pedagoškim standardima, zdravim razumom ili što već?
Pa da je ta učiteljica bila na bolovanju i da joj isti dana kad se vrati dođe pedagoška inspekcija - valjda bi i oni imali razumijevanja više nego što ona ima za učenike.

Da li je netko imao takav slučaj ili je prosvjetni radnik pa mi može savjetovati što mi je za napraviti?

Danas ima otvoreni sat ta učiteljica, pa sam mislila otići do nje, ali ne znam da li da kontaktiram prosvjetnu inspekciju ili je njezin postupak korektna pa da ne poduzimam ništa.
Dijete je jučer napisalo sve što jučer nije i odnijelo danas u školu, ali jedinice su već upisane.
IMPC is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 10:44   #2
Moj savjet bi bio da se prije bilo kakve reakcije pokušate ohladiti da možete normalno komunicirati .

No ja bih svakako savjetovala da se poštuje neki red kod rješavanja problema: razgovor s učiteljicom (razredna nastava ili profesor viših razreda?), ako tu ne nađete zajedničko rješenje/objašnjenje onda stručna služba, ravnatelj. Na kraju bi tek došlo do prosvjetne inspekcije, no puno se toga riješi i već na nižim razinama.

Kad smo kod lektire, zadaci vezeni za nju se obično daju bar nekoliko tjedana ranije i učenicima se kaže do kad lektiru treba donijeti tako da , ako je bila bolesna četiri dana, vjerojatno je već ranije bila upoznata do kad tu lektiru treba pročitati/napisati i kad je treba donijeti.
Za ovaj monolog na papiru ne bih znala, ali ako je vezan za lektiru onda bih rekla da je isto trebala već ranije znati do kad ga treba napisati. Ako nije vezan, već je to poseban zadatak koji su dobili za zadaću tijekom ta četiri dana njenog izostajanja, onda je to druga stvar.

Malo razumijevanja od strane učiteljice tu nedostaje, ipak djeteta nije bilo u školi četiri dana, no to je opet samo vaša strana priče.
Ja bih ipak otišla do učiteljice ako ima informacije pa pokušala saznati i njenu stranu, da objasni kako to da je djetetu nije produžila rok na račun izostanka.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 11:04   #3
Otiđi do učiteljice. Nije ok da joj je dala jedan, ako to sto je za lektiru nije bilo zadano dok je ona još bila u školi. Inače naša učiteljica uvijek kaže od danas do sutra da je lektira.

U nas je pravilo dok te nema u školi mora napisati sve školske i domaće, ali ako nešto fali ne daje jedan. Ima do sutra za napisati.

Moga je inače na dan kad se vratio u školu ispitala tri lekcije iz prirode koje su radili dok je bio bolestan. To mi isto nije bilo bas u redu, jer ako je dijete bilo u krevetu nije bas učilo, mislim učio je on zadnji dan kad mu je bilo dobro, ali opet....

Ali kako samo čekam lipanj da se pozdravim zauvijek s našom učiteljicom, vise se ne nerviram oko ničega.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 11:16   #4
To nije nenapisana zadaća nego nenapisana lektira.

Ako je upute za lektiru i zadatke dobila prije bolesti, nemaš što šiziti.

S obzirom i na samu činjenicu da si i nama ovdje lektiru predstavila kao zadaću, mogu misliti kako barataš činjenicama.

Nisi napisala ni u koji razred ide dijete. Pretpostavljam da ide u više razrede, jer si napisala da ne znaš da li da inspekciju zoveš TOJ učiteljici (koja je vjerojatno profesorica), dakle, zaključujem da ih dijete ima više.

Zaključujem isto tako da ti dijete komunicira s ostalim učenicima u razredu putem mobitela, maila i društvenih mreža. I da je informacije mogla dobiti s više strana.

Iz iskustva govorim da učenici vole pitati što je bilo u školi i što treba za sutra baš onog učenika koji ni sam to ne zna i nije naročito odgovoran, sve kako bi mogli reći da im taj kojeg su pitali nije rekao. Kod mene to ne prolazi. I da, lijepo je zavedeno u kriterijima ocjenjivanja. Nadam se da je i kolegica to uvrstila u svoje kriterije.

Lektira je jednom mjesečno i to zadnji tjedan. Nakon bolesti dolazi se u školu i s pročitanom i napisanom lektirom. Osim u slučaju desne ruke u gipsu.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 11:25   #5
Ako je sadržaj zadaće iz Lektire bio zadan prije bolesti onda je trebala napisati.

Našima uvijek kaže danas da je sutra lektira, ali zna se sto treba napisati pa to dijete može napisati čim procita i čekati lektiru. Nekad bude 2 tjedna od uzimanja knjige nekad nakon vise od mjesec dana.

Ne znamo sve činjenice, a ne zna možda ni mama pa joj je najbolje ići u školu i tamo sve riješiti ako joj je bitno.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 11:29   #6
znaci ako je dijete imalo gripu ili anginu, svejedno se ocekuje da napravi zadacu i nauci sve? uz temperaturu od 39?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 11:38   #7
Eto. Moj je nakon angine odgovarao odmah prvi dan prirodu koju su učili dok ga nije bilo. Dobio je 3, nakon 3 dana je bio test i dobio je 5.

U prvom i drugom razredu bi se otišla žaliti, sad sam već odustala. Nakon jedinice iz likovnog, jer na radu nije napisao ime, ništa me ne može iznenaditi.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 11:39   #8
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
znaci ako je dijete imalo gripu ili anginu, svejedno se ocekuje da napravi zadacu i nauci sve? uz temperaturu od 39?
Radi se o lektiri. Za koju upute za pisanje i datum do kad je trebaš donijeti dobiješ u pravilu puuuuno ranije. Svaka imalo razumna učiteljica neće zahtjevati na dan povratka 100% napisane zadaće ili prepisano gradivo ako zna da je dijete ležalo s gripom. Ali da će dat neki novi termin da obavi zadaće ili da će dijete dan dva kasnije pisati test koji je "preskočilo" zbog bolesti, hoće.
Moja je bila bolesna. Na dan povratka je pisala test iz metematike. Meni normalno. Gradivo nisu učili jučer, već je bilo i uvježbavano prije i tijekom njezina izostanka.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 13:18   #9
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
znaci ako je dijete imalo gripu ili anginu, svejedno se ocekuje da napravi zadacu i nauci sve? uz temperaturu od 39?
Yep. Moja tjedan dana imala opstruktivni bronhitis, kad se vratila morala je imati i znati sve što su radili dok je nije bilo.
Najveći je problem dobiti informaciju što su stvarno učili i što je za zadaću. Ako pitaš jednog dobiješ pola odgovora. Ako pitaš troje, dobiješ tri razlicite verzije...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 13:26   #10
pa ok, ja bi svom djetetu rekla da jedinica nije kraj svijeta i da ima vremena ispraviti. s 39 ne bi pisala zadacu sigurno dok sam joj ja mater
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 13:32   #11
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Moja je bila bolesna. Na dan povratka je pisala test iz metematike. Meni normalno. Gradivo nisu učili jučer, već je bilo i uvježbavano prije i tijekom njezina izostanka.
Upravo tako.

Ako je učenik bio bolestan tjedan dana, propustio je 5 sati hrvatskog (s time da je od tih 5 sati jedan sat književnosti, jedan medijske kulture, 2 sata izražavanja i 2 jezika. To znači da ako se piše test iz književnosti, da je praktički izgubio samo 1 sat nastave gradiva iz kojeg se piše test), 4 sata matematike, ostalih predmeta po dva ili jedan sat.

Ni u jednom testu ne nalazi se gradivo koje je obrađivano samo taj jedan tjedan, nego se nalazi gradivo cjeline.

Testovi su u vremeniku.

Nadalje, prije testa ne uzima se novo gradivo, nego se ponavlja i uvježbava ono već obrađeno otprije, dok je učenik bio zdrav i prisutan.

Učeniku može eventualno faliti jedna lekcija nepoznatog gradiva.

Al glavno da je drama silna.

Iskustvo, nadalje, pokazuje da će učenik koji piše test odmah po povratku, napisati bolje nego onaj koji dobije odgodu od tjedan dana. Jer taj s odgodom opusti se i zavara misleći kako ima vremena.

Ja sam jednom razredu koji je u ponedjeljak pisao test ponudila ispravak u petak. Oni su moljakali idući petak. Dobili su idući petak. Ne da mi se natezati s njima i uvjeravati ih da bi bolje napisali danas. Jer im je friško. U sljedećem tjednu još će im se svašta izdogađati i pozaboravljat će i ono što su znali. Al nek im bude. Što bih se ja natezala s njima?
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 13:40   #12
Skoro pa bih se u svemu slozila s Perzefonom. sto nije bas uobicajeno za nas dve.

al kakva prosvjetna inspekcija
sto se tice trazenja informacija od prijatelja, svakak ucim dijete da se to radi cim se razbolis (ok ne prvi dan, al ne niti cetvrti), u doba interneta sve se moze saznat na vrijeme.
za duzi izostanak mislim da je uredu i nastavnike pitat, tu bi trebali biti suradljivi, pogotovo ak dijete ima socijalizacijske poteskoce.
i da, svi vremenici su kod vecine skola na webu, tu bih jedino s uciteljicom pregovarala ak je to bio neki zadatak koji je usput dala dok je ova bila bolesna, al ak je lektira, onda mi se tesko cini daje u 4 dana dala novi zadatak.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 13:50   #13
Bila sam u školi i razgovarala s učiteljicom (riječ je o zamjeni za porodiljni, a ne o mojoj neinformiranosti da li je ona profesorica). U pitanju je mlađa, simpatična osoba kojoj sam objasnila da sam je došla ljubazno zamoliti da razmotri da li je to bilo u redu obzirom da je dijete bilo bolesno i nije znalo da taj dan to treba donijeti. Nije imala drugo obrazloženje zbog čega je dala dvije jedinice za to osim da inače ne bi bilo pošteno prema drugim učenicima. Međutim, ipak je odlučila da će pokušati ocjene izmijeniti/izbrisati (ne znam kako i što) nakon što pregleda ono što je dijete danas donijelo kao lektiru i sastavak u školu. Ali i da ubuduće moramo na bilo koji način saznati što je bilo u školi i sve nadoknaditi i u školu doći sa svime što treba u torbi i glavi.
Niti u jednom trenutku ni sama učiteljica nije niti meni rekla da bi datum na koji je trebalo donijeti lektiru i predmetni sastavak bio zadan unaprijed pa iz tog razloga poznat i mom djetetu. Koliko znam nikada nemaju definiran takav datum unaprijed i fiksno (a vjerujem da bi bilo korisno).
Što se tiče primjedbe Perzefone da dijete sigurno komunicira putem mobitela i maila s drugim učenicima, samo mala napomena - trenutno već duže vrijeme nema mobitel upravo zato da joj ne bi odvlačio pažnju. Ili kako da kažem - trenutno je već neko vrijeme bez privilegija. Dakle, nije baš da je mogla tako saznati. Inače u toj školi mobitel nije dopušten uopće ni na odmoru ni prije niti poslije škole, ako se dijete nalazi u prostorijama školske zgrade. U slučaju da ga netko ima u ruci, dežurni nastavnik ga oduzima i roditelj mora doći u školu po mobitel. Iz tog razloga moje dijete nema mobitel ni u školi niti kod kuće (prošli mjesec sam morala ići u školu po mobitel).

Što se tiče podataka o tome u koji razred ide dijete i ostalih detalja, smatrala sam da je pitanje postavljeno dovoljno jasno pa da mogu čuti tuđa iskustva i mišljenje nekog stručnog. Dijete ide u osmi razred, ima individualizirani program jer na jedno oko ne vidi uopće, na drugo nekih 35-40%. Osim toga ima preporuku dječjeg psihijatra o potrebi smanjivanja stresa na svim poljima pa tako i u školi uz obvezu najave ispitivanja dan prije jer je bilo sklono samoozljeđivanju. Ne znam koliko je to bilo bitno za odgovor na moje prvo postavljeno pitanje, ali eto...

U svakom slučaju mislim da je nekorektno i nepedagoški zahtijevati od djece u bilo kojem razredu da nakon bolesti dođu u školu jednako pripremljeni kao i da nisu izostali. Ono što od srca želim svim takvim učiteljima, profesorima i drugim djelatnicima (koji tako razmišljaju) da im prvi dan nakon što se vrate s bolovanja, godišnjeg, porodiljnog i sl. dođe svaka moguća inspekcija i zamoli ih da pokažu sve svoje ispunjene obveze kao i da su bili na radnom mjestu.
IMPC is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 13:51   #14
Pih, ne govori to Perzefona samo kao nastavnica. Nego više kao roditeljica.

Moji su redovito svaku dvodnevnu bolest iskorištavali za nerad. Bile su to grde svađe s njima. Uvjeravali su me da ih nitko neće ništa tražiti ni išta pitati, jer bili su bolesni, zaboga!

Ja sam inzistirala da se traže bilježnice, fotografiraju i šalju preko fejsa ili čega već. Ja sam tražila da se čita i piše lektira. Ja sam bila zla.

Bilo bi mi draže da su to umjesto mene tražili njihovi učitelji.

Ali čitajući ovaj topik i pdf jasno mi je i zašto nisu.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 13:57   #15
Quote:
IMPC kaže: Pogledaj post
Ono što od srca želim svim takvim učiteljima, profesorima i drugim djelatnicima (koji tako razmišljaju) da im prvi dan nakon što se vrate s bolovanja, godišnjeg, porodiljnog i sl. dođe svaka moguća inspekcija i zamoli ih da pokažu sve svoje ispunjene obveze kao i da su bili na radnom mjestu.

dolazim s bolovanja, i od mene se očekuje da uskačem gdje je zamjena (ako je svemir bio milostiv, pa je zamjene uopće bilo) stala i normalno nastavljam s planom i programom. dapače, očekuje se i da mi vremenik koji sam vidovito pisala u 9. mjesecu ostaje isti.
to, znači, podrazumijva da ću zvati u školu, pitati tko me mijenjao, ganjati zamjenu da vidim što je radila - ili, puno češće, da ću bolesna, na bolovanju, slati kolegama učiteljima drugih predmeta što trebaju raditi s mojim učenicima iz mog predmeta na mojim satima dok men nema.

a ovo drugo, isto nije nečuveno. znam slučaj kolegice koja je dobila batina na radnom mjestu, u hodniku, pod odmorom, i kada je nakon skoro 3 mjeseca bolovanja zbog pretrpljenih ozljeda, stresa i ostalih psihičkih problema koji dođu u paketu s time kada te premlate na radnom mjestu, došla nazad raditi - PRVI DAN po povratku ju je čekala savjetnica u stručno-pedagoškom nadzoru i vrištala na nju jer nema lijepe, printane pripremice za svaki sat toga dana.
(edit - a radi se o teti koja radi već, brat-bratu, 20 godina, i ima svo gradivo u malom prstu u pola noći, dakle, ulazi u razred, pita gdje su stali i predaje iz glave - nije da je zbog nedostatka lijepog prinatanog papirića nastava trpila)
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 13:59   #16
Quote:
IMPC kaže: Pogledaj post

U svakom slučaju mislim da je nekorektno i nepedagoški zahtijevati od djece u bilo kojem razredu da nakon bolesti dođu u školu jednako pripremljeni kao i da nisu izostali. Ono što od srca želim svim takvim učiteljima, profesorima i drugim djelatnicima (koji tako razmišljaju) da im prvi dan nakon što se vrate s bolovanja, godišnjeg, porodiljnog i sl. dođe svaka moguća inspekcija i zamoli ih da pokažu sve svoje ispunjene obveze kao i da su bili na radnom mjestu.
Joj, daj, molim te...

Svaki radnik na bolovanju dobije umanjenu plaću. Da dobije cijelu, onda bi to inspekcija imala pravo tražiti.

Kao što radnik dobije umanjenu plaću, tako učenik dobije umanjenu ocjenu.

I kakve veze ima priča o zabranjenim mobitelima za vrijeme nastave. Šta nitko ne zna doma poslikati bilježnicu i poslati fotku? Jel im i doma zabranjeno služiti se mobitelima?

A ti, kad već misliš da je profesorica trebala uvažiti bolest kao izvanrednu okolnost, isto to trebaš zahtijevati od sebe i dogovoriti se sa sobom je li bolest dovoljno izvanredna okolnost za modifikaciju tvoje roditeljske kazne, pa učiniti isto ono što zahtijevaš od profesorice - prilagoditi se okolnostima i dopustiti djetetu da ode na net i pokupi informacije.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 14:24   #17
Vidim da ovdje ima onih koji misle da se mogu izjednačavati obveze djece i odraslih odnosno da su očekivanja prema jednima i drugima ista (umanjenje plaće - umanjenje ocjene?!). Zanimljivo stajalište.

Drago mi je također da pedagoški djelatnici toliko "uživaju" u svome pozivu - koliko zaključujem iz komentara. Valjda nam je svakom kako zaslužuje po Vašoj logici.

Što se tiče mobitela, nije nužno da ih svako dijete ima, pa su svi ti argumenti koji polaze od generaliziranja, a ja sam pitala za vlastiti konkretan slučaj - totalno promašeni.

Uostalom svim stručnim komentatorima ovdje samo za informaciju - prosvjetna inspekcija se o ovome izjasnila kao o slučaju u kojem bi utvrdili propust pedagoškog djelatnika.

Međutim, ja i dalje mislim da bi svaki nastavnik (kao i svaki poslodavac odnosno bilo koji nadzor) trebao uvažiti opravdane okolnosti koje su nekoga spriječile da u roku ispuni svoju obvezu i odrediti naknadni rok za njezino ispunjenje. Što se tiče plaće, to je druga priča i ne bi raspredala o tome..

Uostalom, čak i pravosuđe poznaje povrat u prijašnje stanje, a gdje neće isto biti opravdano uvažiti djeci u njihovom školovanju.
IMPC is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 14:29   #18
a zakaj se više ne može djeci izaći u susret kaj se tiče ispita, ispitivanja i zadaća prvi dan nakon povratka u školu? čemu takva rigoroznost? pa nama su svi olakšavali na taj način kroz cijelu osnovnu i srednju školu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 14:30   #19
Ima jedna uzrečica koje se držim u svim situacijama, pa i u onima koje ne smatram poštenima.
Život je borba, ne berba.
Nauči si to kćer, lakše će joj biti prihvatiti kad netko ne uvaži nešto što misli da treba.
Jebiga, šta, desilo se. Drugi puta će znati što i kako.

Edit. Ček, fakat si kontaktirala prosvjetnu?
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 14:30   #20
Quote:
IMPC kaže: Pogledaj post
Ono što od srca želim svim takvim učiteljima, profesorima i drugim djelatnicima (koji tako razmišljaju) da im prvi dan nakon što se vrate s bolovanja, godišnjeg, porodiljnog i sl. dođe svaka moguća inspekcija i zamoli ih da pokažu sve svoje ispunjene obveze kao i da su bili na radnom mjestu.
Quote:
IMPC kaže: Pogledaj post
Vidim da ovdje ima onih koji misle da se mogu izjednačavati obveze djece i odraslih

(trebam li reći: khm, tko je prvi počeo? ili je razvidno samo po sebi?)

__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.