Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2011., 11:09   #181
Ovako,
Imam stene sarplaninca na vikendici. Star je 3,5 mjeseca i svaki dan mu se odlazi nositi hrana te naravno igranje sa njim posto mu se jednostavno ne moze odloti.
Eh, sad imam nekoliko pitanja

1)Posto je sada jako mali a dvoriste jos nije ogradjeno, mi ga drzimo svezanog. Znam da o nije dobro za ovog psa, ali vece zlo bi bilo da je tako mali puste bez nadzora, zasigurno bi negdje odlutao (pored je suma) ili bio ukraden kad se pojavi negdje gdje mu nije mjesto.
U stvari on ima sajlu po kojoj moze da se proseta po jednom dijelu dvorista.
A svaki dan kad mu donesem hranu pustim ga i on se samnom proseta tj. istrci (posto mora trcati da bi pratio moj korak) po dvoristu tako da vec u pola setnje pocne da sam leze na zemlju.

Mene interesuje do kada bi bila neka gornja granica za drzanje psa na ovaj nacin. Znam da ce vecina reci "nemoj nikako da ga vezes" ali kao sto sam vec rekao za sada moram.

Inace dvoriste je ogrmono i pored nema kuca u neposrednoj blizini tako da kad bude pusten (kada se zavrsi ograda) sigurno ce biti zadovoljan prostorom na raspolaganju (a u sklopu dvorista ima i ravnicu ali i brdo)

2)Kako stene nauciti da ne smije raditi neke stvari ili mu dati do znanja kad predje neke granice. Ja ga malo udarim "po guzi" (ne jako naravno, a cini mi se da on to i ne primjeti jer se niti ne okrene da vidi) i kazem "Ne". Ali cini mi se da ovo basi ne djeluje. Pa me interesuje koji je ispravniji nacin za postupat u ovakvim situacijama

3)Sada kako je poceo padati snjeg, on jako volio da bude van kucice svoje i vrlo cesto se sav smokri. Ne vidim na njemu da mu je hladno (ne drhti, kad legne ne sklupca se itd) ali me i dalje brine da se nece prehladiti na taj nacin.
Ja sam ga jucer u dva navrata pokusao malo posusiti peskirom ali nisam puno upio jer mu se bas taj peskir ucinio pogodnim za rastrgati i igranje pa mi je ubrzo otet.
sad ga je nemoguce pustiti da trckara okolo a da se ne vrati potpuno mokar.

4)Kako psa pravilno socijalizirati. To je vikendica i tu ne dolazi puno ljudi osim nas "domacih"? Isto me interesuje ovo:
Prije godinu dana je neko ostavio neko stene ispred nase kuce. Mi smo ga odhranili i taj pas zivi kod prvog susjeda posto mi nismo bili tu svaki dan pa ju je (zenka je) tako lakse bilo hraniti. Ali kad god smo mi dolazili pustali smo i nju i ona je nase (veliko) dvoriste smatrala svojom teritorijom (to sam vidio i kad se ponekad neki pas iz sume spusti - bude odmah otjeran).
Eh kako sada sarca i nju nauciti da jedno drugo ne diraju. Ona sada na njega laje i vjerovatno ga zeli otjerati kao i ostale pse ali ni on ne ostaje duzan njoj.
Uglavnom zao bi mi bilo da joj on ne da da dolazi na njegov teritorij (kad malo poraste posto je sada mislim ona malo veca od njega) jer je to i njeno dvoriste a ne zelim da sada kad imamo novog psa ovog zanemarimo.

Necu vise duziti post, svasta sam napisao pa se nadam da ce mi neko od vas i pomoci sa kakvim savjetom i prijedlogom
Regi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 00:18   #182
Pozdrav! Imam par pitanja u vezi sa šarplanincem. Nabavili smo malu ženku od tri mjeseca, dva dana je kod nas. Nažalost, na vikendici je, a mi tamo budemo samo preko vikenda i stari se trudi ići svaki dan. Ona je preslatka, ima dovoljno prostora, ali smo je ove dvije noći vezali jer nas je strah da ne odluta. Sad, čitala sam da bez socijalizacije ne možemo očekivati naročito prijateljstvo od ovog psa, pa mi je sad užasno žao kad pomislim da je ona gore sama...
Je li normalno da prvih dana cvili i sta uraditi u tom slucaju? Citala sam da ih ne treba smirivati jer se trebaju navici na zivot izvan legla. Ova je malecka odvojena od legla i bas joj je tesko palo, lezi po citav dan, malo jede i onda ponovo spava, nekad se malo poigra i to je to. Hoce li se to promjeniti, je li to normalno ponasanje za pocetak?
zencirifox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 00:40   #183
Čuj, ja kao prvo ne mogu uopće zamisliti da je štene od 3 mjeseca igdje samo..a o socijalizacii i odgoju u tim uvjetima da ne pričam..
Meni je to strahota..oni(štenci)su toliko ovisni i potrebiti o društvu i pažnji da je meni ovo nezamislivo..
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 00:48   #184
Quote:
Pimpinell@ kaže: Pogledaj post
Čuj, ja kao prvo ne mogu uopće zamisliti da je štene od 3 mjeseca igdje samo..a o socijalizacii i odgoju u tim uvjetima da ne pričam..
Meni je to strahota..oni(štenci)su toliko ovisni i potrebiti o društvu i pažnji da je meni ovo nezamislivo..
Da. Pa i u šinteraju im je bolje...
Neograđena vikendica na rubu šume, pa pojest će ti ga nešto...
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 01:13   #185
Quote:
zencirifox kaže: Pogledaj post
Sad, čitala sam da bez socijalizacije ne možemo očekivati naročito prijateljstvo od ovog psa, pa mi je sad užasno žao kad pomislim da je ona gore sama...
U slučaju šarplaninca pomnoži to sa tri. Koliko daješ, toliko ćeš dobiti, a kod ovakvog po prirodi samostalnog psa dobit ćeš u najboljem slučaju - nulu. Udomite je nekome tko ima vremena i volje za psa.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 12:22   #186
Sad samo reci da ste je nabavili da čuva vikendicu

Jel vas brine to što činite loše psu tim ostavljanjem ili to da vas tako nesocijalizirana može popapati?
Kore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 13:54   #187
Dobro ljudi, ajte malo lakše ...možda ljudi ne znaju a stalo im je, možda ne bi ni pitali da znaju i da im niej stalo i tako dalje..bla bla bla...nemojte odma na nož ono..skroz.

Dakle..štene od 3 mjeseca nema što samo raditi na nikkavoj viksi..pa makar vi dolazili na nju 5 puta dnevno.
Uzmite je doma..odgojite je...socijalizirajte je..dopustite da odraste u normalnim uvjetima pa kad dovoljno stasa da eventualno bude čuvar vikse onda je odvedite tamo...pod uvjetom da možete svaki dan biti tamoo barem sat dva za neophodno druženje sa psom i igranje, ako želite normalnog psa.
Ako ništa od ovoga ne možete ispuniti a ovo su minimalni uvjeti za imati zdravog normalnog psa, onda ga brate mili, darujte nekome kome je zaista stalo i tko zna što
radi.

I sterilizirajte jej što prije, da nekom seoskom loli ne padne na pamet da je oplodi pa da imate hrpicu malih buhtli s kojima ne znate što bi..
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 17:14   #188
Ma jesmo malo vrisnuli... ALI...

Štene od 3 mjeseca na lancu. Užas. Grozno za tijelo, katastrofalno za um.
Kao što kaže Kore, tako se "proizvode" psi koji su opasni za sve oko sebe, uključujući i vlasnike.
Šarplanince osobito bije glas "opasnih" pasa i u velikom postotku oni to budu - zbog toga kako su držani, ne zato jer su tako predisponirani.

Plus, riječ je o vikendici na rubu šume. Moja malamutica postala je "moja" jer je bivši vlasnik zaključio da je pas od 8 godina povoljan za takvu namjenu. Kuja je od straha svaku noć kidala lanac i sajlu i "kampirala" u mom dvorištu sa haskinatorom. Stravu i užas izazvao je noćni gost na krumpirištu - obični europski jelen.

Pomislite kako se boji malo štene dok mu oko kućice krstare lisice, srne, medvjedi...?
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 17:39   #189
Pimp, ja se trudim inače ne dočekivati ljude na nož, ali po meni nikakvo " nismo znali" ne može "opravdati" činjenicu da je netko nabavio štene, i to još pasmine kojoj je dosljedna socijalizacija i odgoj megapotreban, a onda ga ostavio samog na lancu u neograđenoj pustoj vikendici uz šumu

I još pita jel normalno da cvili
Kore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 17:46   #190
NIje poanta u tome Kore...već u tome da ljude pobjegnu glavom bez obzira pa ostale savjete nakon"noža" i ne pročitaju...dugoročno, tako nastaje više štete i za pse i za ljude..
Nisam ni ja strpljiv lik i nervira me ponavljati ljudima jedno te isto, posebno me nervira pisati o odgoja na pasminskim temamama...majkumu pas je pas, osnove su iste..ali tako je kako je..ljudi griješe.

POanta je u tome da im treba pojasniti da griješe i objasniti kako treba biti, ali to treba napraviti prije nego pobjegnu glavom bez obzira.
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 09:18   #191
sad sam se uzrujala pa ne moze stene biti samo,pogotovo ne sarplaninac,postati ce divljak.
Imala sam 3 i znam o cemu pricam.
Ti je jedna od najpametnijih pasmina koje sam ikada imala, Nela je uginula sa 23 godine, Buco sa 16 a Saronja sa 14. Fale mi
ljudi ako se necete brinuti za njih kako spada ja cu doci po njih, imam 6 pasa, koji vise ne cini neku razliku.
pace pacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 14:52   #192
Quote:
pace pacic kaže: Pogledaj post
uginula sa 23 godine, .
Stvarno? To je fakat puno za veliku pasminu
__________________
Mudar si samo onoliko koliko si svjestan svog neznanja....
DorianGrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 15:39   #193
aha,ljubav moja neprezaljena.
Kad se samo sjetim da sam ko klinka znala jahati na njoj i buci,nista im nije smetalo
pace pacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 16:11   #194
Quote:
pace pacic kaže: Pogledaj post
aha,ljubav moja neprezaljena.
Kad se samo sjetim da sam ko klinka znala jahati na njoj i buci,nista im nije smetalo
Točno znam kako se osjećaš. Ni ja svoju nakon 5 godina ne mogu prežaliti Najbolji psi koji postoje - bez pogovora
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 18:41   #195
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Točno znam kako se osjećaš. Ni ja svoju nakon 5 godina ne mogu prežaliti Najbolji psi koji postoje - bez pogovora
da da,sad imam obitelj hrvatskih ovcara( 5 ih je ) i rotica i obozavam ih, ali fale mi sarplaninci
pace pacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 11:28   #196
Pozdrav

"Izvorni pas je viši od urbanog, najčešće je nadgrađen, nešto kraće, ali i gušće i grublje dlake, otvorenijih kutova zadnjih nogu.

Dosta je pokretljiviji od svog urbanog brata. Na Šarplanini se mogu susresti psi svih boja sa maskom ili bez, od gotovo bijele, preko boje meda, pšenice, svih nijansi žute ili sive do tamne, gotovo crne boje. Odgajivači u gradovima forsiraju pse sive boje, svjetlije ili tamnije. Za boju Šarplaninca je jako važno naglasiti da su sve boje ravnopravne."


perkan113 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 14:13   #197
Quote:
perkan113 kaže: Pogledaj post
" Za boju Šarplaninca je jako važno naglasiti da su sve boje ravnopravne."
osim tigraste
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 14:23   #198
bok

Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
osim tigraste
Nisam čuo za tigrastu boju
Mada i ta "boja" pripada izvornim šarplanincima!
perkan113 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 22:08   #199
Quote:
perkan113 kaže: Pogledaj post
Nisam čuo za tigrastu boju
Mada i ta "boja" pripada izvornim šarplanincima!
Pa ne znam kako da se drukčije izrazim za pruge po tijelu No da, u pravu si, iako te tigrave zovu drukčije
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 22:24   #200
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Pa ne znam kako da se drukčije izrazim za pruge po tijelu No da, u pravu si, iako te tigrave zovu drukčije
To je već jedna druga priča..
perkan113 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.