Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2007., 09:02   #1
Nemam ja snage da idem u Potočare

http://www.avaz.ba/absolutenm/articlefiles/2579-4.jpg
Vlakovo: Za roditelje došao kraj dvanaestogodišnjem nadanju (Foto: I. Šebalj)


Sarajevo
Ibro Čardaković ukopao tri sina

Nemam ja snage da idem u Potočare


Irfan je imao 21, Ashat 20, Aldžad nepunih 18 godina, a ubijeni su istog dana jula 1995. u Srebrenici



Potresnija dženaza u Sarajevu od one jučerašnje nije dugo zapamćena. Trojicu sinova ubijenih istog dana jula 1995. godine, kada su pokušali izvući živu glavu iz Srebrenice, ukopali su otac Ibro i majka Fadila Čardaković na groblju Vlakovo.
Različite lokacije

Irfan je bio najstariji i imao je 21 godinu, Ashat 20, a Aldžad nepunih 18. Njihova tijela pronađena su na različitim lokacijama. Jedan je nađen u grobnici Blječeva kod Bratunca, a druga dvojica u bratunačkoj Kamenici.
Skrhan od bola babo Ibro sjedi i čeka, nijednog trenutka ne spuštajući pogled s tabuta. Kaže nam jedva čujnim glasom kako mu je tek sada jasno da je došao kraj dvanaestogodišnjem nadanju da će se ponovo susresti s njima.

- Tri sina izgubiti... ne znam šta da vam kažem. Uz Allahovu pomoć čovjek može i mora izdržati. Jedino se u Njega uzdam da sačuva pamet i razum - kaže s uzdahom Ibro i nastavlja:

- Punih 12 godina dolazile su svakakve informacije. Kao da su viđeni u Srbiji na ovom ili onom mjestu, ali sada... sve je jasno.
I tek što je tužna povorka krenula prema mezarju, mogla se čuti tek pokoja riječ: "Bili su skromni kao i njihov babo hadžija Ibro i njhova majka hadžinica Fadila", "da je hadžija Ibro imao devet sinova i da su zločinci imali priliku da ih ubiju, oni bi to uradili."

Susret sa zločincima

- Nemam ja snage da idem u Potočare i da ih tamo ukopam. Prevelika je tuga i ovako. Ne mogu se susretati sa zločincima - niti ja, niti žena. Nemamo više djece. Ni u svoj rodni kraj nisam otišao, a neću ni otići. Tako je to, Allah ti daje, Allah te nagrađuje, Allah ti oduzima. Da mi je lahko, nije, ali protiv Allahove volje ne mogu - govori Čardaković, dodajući da ni za oca ništa ne zna.
Posljednjem ispraćaju prisustvovalo je nekoliko stotina ljudi, članova najuže porodice, prijatelja, komšija, zemljaka... od kojih se moglo čuti samo: "Nad njima je počinjen zločin nakon zločina."

E. BARIMAC

Lani doživio infarkt

Nakon što su 1992. godine izbjegli golgotu u rodnom selu Stoborani u Han-Pjesku, spas su potražili u Žepi, a potom u Srebrenici. Iz Srebrenice je godinu prije genocida Ibro kao ranjenik evakuiran u Tuzlu, a kasnije u Sarajevo. Članovi njegovi porodice kažu nam kako je Ibro dugo bio nepokretan te da je lani doživio infarkt.

Avaz

______________

Srbi sa ovog foruma neka salju pisma i pomognu da se predaju zlocinci sudu, a ne da brane genocid i genocidnu privremenu tvorevinu.
Abdullah is offline  
Old 16.06.2007., 12:46   #2
Meki dan sam procitao smrtovnice u novinama, za ovakvo sto covjek jednostavno nema rijeci.

"Mnogo je ovo golema nesreca da bi bila nesreca samo jednog covjeka" (parafrazirano po sjecanju iz jedne knjige)
Prijezda is offline  
Old 16.06.2007., 13:29   #3
Strašno. Imamo i mi jednu majku koja je izgubila sva 4 sina u obrani Vukovara od četničkih hordi. Nevjerojatne priče...
Constatinopol is offline  
Old 17.06.2007., 10:10   #4
Boze sacuvaj...
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 17.06.2007., 13:07   #5
Što je čudno? Gdje je bilo srba bilo je i takvih zločina.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Old 17.06.2007., 14:01   #6
Strasno, zar je moguce da ima stradanja u ratu.
Cuo sam da je bilo poginulih vojnika i pobijenih civila na sve strane.
saveljic is offline  
Received Infraction
Old 17.06.2007., 14:11   #7
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
E stvarno si gnjida

Nije mi nikako jasno kako se takvi radjate.
Sneg je iznenadio putare prosle zime.
Ako me kapiras, cim je rat svemu se nadaj.
U svakom imas zlocina.
Ako ti nije jasno seti se 1 i 2 ww i tih zlocina.
saveljic is offline  
Received Infraction
Old 17.06.2007., 14:26   #8
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Ovo nije tema o sveopstim zlocinima nego o induvidualnim ljudima i njihovom tragedijom, ako nemas sta pristojno napisat ne pisi nista.
Stvarno?
A zasto onda nije dodat i neki zlocin nad srbima ili hrvatima kojih je takodje bilo.
Nego samo jednu stranu da zalimo.

p.s. Takvih slucaja ima koliko hoces.
saveljic is offline  
Received Infraction
Old 17.06.2007., 14:59   #9
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Dosadan si.
Otvori temu kakvu god hoces garantujem da ako je o zrtvama rata (cijim god) da ti je nece niko upropastiti kao sto ti radis sa ovom.
Evo kako na to gledam:
Ako je neko poginuo na polozaju boreci se, desava se u ratu.
Ako je neko zarobljen i bez sudjenja ubijen to je ratni zlocin, i za to pocinitelj treba odgovarati.

p.s. Koliko znam svi punoletni gradjani su bili mobilisani.
saveljic is offline  
Received Infraction
Old 17.06.2007., 21:18   #10
Quote:
saveljic kaže: Pogledaj post
Strasno, zar je moguce da ima stradanja u ratu.
Cuo sam da je bilo poginulih vojnika i pobijenih civila na sve strane.

A da, cuo si, a nisi vidio i dozivio ? Pa eto imas srece vise nego drugi.

Vidis, kod Srba je 5 % civila, a kod Bosnjaka 70 % zrtava su bili civili.
Abdullah is offline  
Old 17.06.2007., 21:20   #11
Quote:
saveljic kaže: Pogledaj post
p.s. Koliko znam svi punoletni gradjani su bili mobilisani.


Abdullah is offline  
Old 19.06.2007., 20:02   #12
Abdullah,postujem zrtve bez obzira na nacionalnu pripadnost. Lepo je sto si pomenuo ove zrtve, jer se to ne sme zaboraviti. Ali slazem se i sa Saveljicem. Naime, clanovi moje porodice su postradali u Sarajevu, a bili su Srbi i stradali su od muslimana. Ali mi to ne daje za pravo da mrzim bilo koga, jer je rat glupost i svi narodi u BIH su za tu glupost odgovorni. Znam da se tebi cini da su Srbi najgori i najodgovorniji, a ja ti kazem da su svi propatili i napatili se i da treba prestati sa mrznjom. Moji svi su oterani iz Sarajeva, ali ja to ne nazivam genocidom. Da li zato sto manje mrzim od tebe? Ili zato sto ne mrzim nikako...
Aspasia is offline  
Old 19.06.2007., 21:27   #13
Quote:
Aspasia kaže: Pogledaj post
Abdullah,postujem zrtve bez obzira na nacionalnu pripadnost. Lepo je sto si pomenuo ove zrtve, jer se to ne sme zaboraviti. Ali slazem se i sa Saveljicem. Naime, clanovi moje porodice su postradali u Sarajevu, a bili su Srbi i stradali su od muslimana. Ali mi to ne daje za pravo da mrzim bilo koga, jer je rat glupost i svi narodi u BIH su za tu glupost odgovorni. Znam da se tebi cini da su Srbi najgori i najodgovorniji, a ja ti kazem da su svi propatili i napatili se i da treba prestati sa mrznjom. Moji svi su oterani iz Sarajeva, ali ja to ne nazivam genocidom. Da li zato sto manje mrzim od tebe? Ili zato sto ne mrzim nikako...
Uvazeni nas komsija, ja se doista suosjecam sa tobom ako je to istina sto si naveo, a ono sto ovdje mene jako "boli" i sto sam bijesan na srpski narod gdje god odes jeste da kad se spomenu bosnjacke CIVILNE zrtve ( jer se o njima govori u 95 % slucajeva ) da odmah Srbi se javljaju i pravdaju zlocin zlocinom ili odmah svoje stavljaju u ravan odnosno izjednjacavaju krivice. Zrtve civilne se mogu izjednjaciti u svojim pravima i dostojanstvima, jer su svi nevini, dok broj istih se NE moze nikad porediti zato sto je jasno da je od zrtava sa srpske strane samo nekih mozda 5 do maksimalnih 8 % bilo civila, dok sa stranu Bosnjaka je u preko 80 % slucajeva radi se o civilima. I ne moze se krivica izjednjaciti zajedno i uporedo = Srbi - Bosnjaci.

Ubistvo clanova tvoje porodice ili familije se ne moze nazvati genocidom nad Srbima u Sarajevu, a pogotovo ne zbog tvog protjerivanja, iz razloga sto se dobro zna sta je genocid, sta je "obicni" zlocin, a sta protjerivanje i sta etnicko ciscenje. Neki dan je ovdje jedan Srbin priznao da se moralo neke opcine i gradove etnicki ocistiti od Bosnjaka kako bi se povezale 'srpske teritorije' koje su bile svakako nepovezane i svakako isprekidane u Bosni i Hercegovini.

Mi smo svjedoci da se Sarajevo ne moze porediti nikako sa Banja Lukom ili Bijeljinom ili nekim drugim gradom gdje su agresori usli zajedno sa paravojnim formacijama bosnaskih Srba.

Sarajevo je bilo opkoljeno za vrijeme cijele agresije i rata i ubijeno je na stotine djece iz snajpera i razno-raznih projektila i municije, a svega oko 12.000 Sarajlija je izgubilo zivot u Sarajevu gradu. Gdje je tako nesto se desilo sa Srbima ? I od tog broja par hiljada se radi o zrtvama koji su srpske i hrvatske nacionalnosti.

Pogledaj Sarajevo, je li i jedna crkva srusena ? Ja nisam cuo niti vidio da je barem jedna srusena od strane A RBiH, dok ako pogledas Banja Luku gdje nikako nije bilo ratnih dejstava, sruseno je svih 16 dzamija muslimanima, Bosnjacima, kao i sve katolicke crkve, pa pogledaj da su svi Bosnjaci protjerani, a da je samo to, vec su mnogi zavrsili u razno raznim koncentracionim logorima. Pa pogledaj ostale gradove gdje nije ostalo bilo haman ni uho od Bosnjaka i dzamije su sve porusene poput Doboja, Bijeljine, Zvornika, Brckog, Visegrada, Foce, Trebinja, Bratunca, Prijedora, Bosanske Gradiske, Bosanskog Broda, Dervente, Modrice, Bosanskog Samca, Vlasenice, Han Pijeska, Cajnica, Zepe, Sanskog Mosta, Bosanske Krupe, Bosanskog Novog, Bosanskog Petrovca, Kljuca, Jajca, Kotor Varosa, Skender Vakufa, Teslica...

Je li i jedna dzamija ostala u ovim gradovima i uopce u opcinama, a da nije srusena i poravnjata od strane cetnika ?

Zato kada vidimo temu gdje je neko od civila ubijen, treba iskazemo postovanje prema tim civilima, a ne da istu temu zasipamo glupostima slicnim da su i sa nase strane ti i ti civili ubijeni i da pravdamo ubistvo tih civila ubistvom nasih civila. A rekao sam da o brojkama necemo jer se to ne moze porediti, kao ni o krivici jer se ni ona ne moze porediti kao ni iz pocetka vojnoj moci jer se ni ista ne moze porediti, a i o planiranju i planovima se takodjer ne moze govoriti. I onda nakon svega ovoga djelica nabrojanog, sam mozes da zakljucis kakav je odgovor i zakljucak.
Abdullah is offline  
Old 22.06.2007., 14:29   #14
Postovani, drago mi je da imamo priliku da razmenimo misljenja na jednom neutralnom mestu, bez pomucenih emocija.
Ali mi je zao sto si na prvom mestu osporio da uopste govorim istinu. To vise vredja tebe nego mene, jer stvaras sebi jednu bolnu sliku o zrtvi tvog i SAMO tvog naroda. Jer kao da nemas snage da odustanes od slike koju si stvorio na osnovu vrlo jednostranih informacija. Ja te ne zelim ubedjivati u suprotno. Naprotiv, zelela sam i zelim (da, ja sam zena, pa nema potrebe da mi se obracas kao muskarcu) da ti ukazem na cinjenicu stradanja i onog srugog, bez da pri tom pravdam bilo ciji zlocin. Ja zlocine ne delim na opravdane i neopravdane, jer je za mene covek-covek, a ti se sa druge strane ljutis na Srbe. Za tebe su svi Srbi krivi, a kod svog naroda ne nalazis mane. Znam da su bolne rane iz rata, a ja ti bas zato i pisem ove redove, ne bih li ti pokazala da su ljudi oni koji pate, a ne narodi koji su nagradjeni i oni koji su kaznjeni.
Takodje, znam da se u Sarajevu trenutno vrsi velika propaganda protiv Srba i da vas bombarduju mrznjom, ne bi li sakrili svoje greske i pljacku koju su sproveli na racun sopstvenog naroda. A ljudi veruju svemu, kao sto verujes i ti.
Govoris da se zrtve ne mogu porediti.
Ako cemo tako, seti se da u Srebrenici nisu ubijeni niti jedan starac, zena i dete, vec samo naoruzani vojnici. Meni je to strasno, jer nije trebao biti ubijen niko, jer je strasno ubiti, a narocito ubiti zato sto je neko druge vere. No, meni je takodje strasno sto zaboravljas da je '92 u okolini Srebrenice Naser Oric ubio 3.500 hiljade staraca, zena i dece na najsvirepiji nacin. Pitam se kada je stigla da se razvije tolika mrznja, obzirom da je to bio sam pocetak rata?
Imam utisak, dragi sugradjanine, da je mrznja postojala daleko pre rata i pre svih zlocina.
Spominjes agresore. Ja sam ti, pretpostavljam, taj agresor. Ili moram da ti dokazem da je moja loza duza od tvoje sa bosanskim korenima, pa da me ne smatras agresorom.
Da ne duljim. Reci izgleda ne pomazu.
Zelela sam da ti kazem da ostavis svoju mrznju, jer nikom dobra nije donela, a najmanje ce pomoci nasoj deci. Pokusaj da pogledas i tudjim ocima, kao sto sam ja pogledala tvojim i videla mnogo bola.
Pozdrav
Aspasia is offline  
Old 22.06.2007., 14:43   #15
Quote:
Aspasia kaže: Pogledaj post
Postovani, drago mi je da imamo priliku da razmenimo misljenja na jednom neutralnom mestu, bez pomucenih emocija.
Ali mi je zao sto si na prvom mestu osporio da uopste govorim istinu. To vise vredja tebe nego mene, jer stvaras sebi jednu bolnu sliku o zrtvi tvog i SAMO tvog naroda. Jer kao da nemas snage da odustanes od slike koju si stvorio na osnovu vrlo jednostranih informacija. Ja te ne zelim ubedjivati u suprotno. Naprotiv, zelela sam i zelim (da, ja sam zena, pa nema potrebe da mi se obracas kao muskarcu) da ti ukazem na cinjenicu stradanja i onog srugog, bez da pri tom pravdam bilo ciji zlocin. Ja zlocine ne delim na opravdane i neopravdane, jer je za mene covek-covek, a ti se sa druge strane ljutis na Srbe. Za tebe su svi Srbi krivi, a kod svog naroda ne nalazis mane. Znam da su bolne rane iz rata, a ja ti bas zato i pisem ove redove, ne bih li ti pokazala da su ljudi oni koji pate, a ne narodi koji su nagradjeni i oni koji su kaznjeni.
Takodje, znam da se u Sarajevu trenutno vrsi velika propaganda protiv Srba i da vas bombarduju mrznjom, ne bi li sakrili svoje greske i pljacku koju su sproveli na racun sopstvenog naroda. A ljudi veruju svemu, kao sto verujes i ti.
Govoris da se zrtve ne mogu porediti.
Ako cemo tako, seti se da u Srebrenici nisu ubijeni niti jedan starac, zena i dete, vec samo naoruzani vojnici. Meni je to strasno, jer nije trebao biti ubijen niko, jer je strasno ubiti, a narocito ubiti zato sto je neko druge vere. No, meni je takodje strasno sto zaboravljas da je '92 u okolini Srebrenice Naser Oric ubio 3.500 hiljade staraca, zena i dece na najsvirepiji nacin. Pitam se kada je stigla da se razvije tolika mrznja, obzirom da je to bio sam pocetak rata?
Imam utisak, dragi sugradjanine, da je mrznja postojala daleko pre rata i pre svih zlocina.
Spominjes agresore. Ja sam ti, pretpostavljam, taj agresor. Ili moram da ti dokazem da je moja loza duza od tvoje sa bosanskim korenima, pa da me ne smatras agresorom.
Da ne duljim. Reci izgleda ne pomazu.
Zelela sam da ti kazem da ostavis svoju mrznju, jer nikom dobra nije donela, a najmanje ce pomoci nasoj deci. Pokusaj da pogledas i tudjim ocima, kao sto sam ja pogledala tvojim i videla mnogo bola.
Pozdrav
Nisam vidio naročito izraženu mržnju u postu koji je napisao Abdullah. Čini mi se da je on samo isfrustriran načinom kako pojedinci posmatraju zločine počinjene u BiH. Njemu , čini mi se, smeta i što se odgovornost za otpočinjanje sukoba u ovoj zemlji pokušava podjednako rasporediti na sve strane, što je priznaćeš pogrešno učiniti.
maliko is offline  
Old 22.06.2007., 16:28   #16
Quote:
Aspasia kaže: Pogledaj post
Postovani, drago mi je da imamo priliku da razmenimo misljenja na jednom neutralnom mestu, bez pomucenih emocija.
I meni je drago. Po tvom pisanju bi se moglo zakljuciti da nemas lose namjere ali da si pod strasnom medijskom izolacijom i da nisi nikada ozbiljno saslusala drugu stranu.

Quote:
Aspasia kaže: Pogledaj post
Ako cemo tako, seti se da u Srebrenici nisu ubijeni niti jedan starac, zena i dete, vec samo naoruzani vojnici. Meni je to strasno, jer nije trebao biti ubijen niko, jer je strasno ubiti, a narocito ubiti zato sto je neko druge vere. No, meni je takodje strasno sto zaboravljas da je '92 u okolini Srebrenice Naser Oric ubio 3.500 hiljade staraca, zena i dece na najsvirepiji nacin. Pitam se kada je stigla da se razvije tolika mrznja, obzirom da je to bio sam pocetak rata?
Ovo je tipicna propagandna pricica za laku noc onih koji su planirali zlocine kao sto je onaj u Srebrenici. Zalosno je da neko ko se cini normalan ima ovakve informacije i smatra ih tacnim .

Quote:
Aspasia kaže: Pogledaj post
Imam utisak, dragi sugradjanine, da je mrznja postojala daleko pre rata i pre svih zlocina.
Spominjes agresore. Ja sam ti, pretpostavljam, taj agresor. Ili moram da ti dokazem da je moja loza duza od tvoje sa bosanskim korenima, pa da me ne smatras agresorom.
Da, ocito je postojala (mislim na mrznju).
Ne, ne smatram(o) te agresorom.

Quote:
Aspasia kaže: Pogledaj post
Pokusaj da pogledas i tudjim ocima,
Odlicno receno.

Quote:
Aspasia kaže: Pogledaj post
Takodje, znam da se u Sarajevu trenutno vrsi velika propaganda protiv Srba i da vas bombarduju mrznjom
Stvarno nemas pojma sta se desava.....
__________________
I'm muslim. Don't panic!
komsija is offline  
Old 23.06.2007., 04:22   #17
Stvarno treba imat muda i s takvom nonšalancijom i relativizacijom govorit o jednoj Srebrenici. Čak se na neki način "divim" dotičnom zbog očito vrlo jakog želuca, ali zbog slabašne inteligencije ga žalim. Nadam i utvaram si da takvi tipovi nemaju značajnu moć. Predlažem vam svima da, kad ste već na internetu, pogledate neke fotografije iz Srebrenice, Vukovara, Auschwitza (toga ima dosta) ili Afrike (također bogato). Ako vam i tada bude do neke rasprave, neka vam je i adio.
Manjak sućuti manjak je sposobnosti napuštanja vlastita tijela. Neki ljudi ostat će vazda vezani za zemlju. (D. Fratelli)
varvaria is offline  
Old 23.06.2007., 08:13   #18
Quote:
Aspasia kaže: Pogledaj post
Ako cemo tako, seti se da u Srebrenici nisu ubijeni niti jedan starac, zena i dete, vec samo naoruzani vojnici.
No, meni je takodje strasno sto zaboravljas da je '92 u okolini Srebrenice Naser Oric ubio 3.500 hiljade staraca, zena i dece na najsvirepiji nacin. Pitam se kada je stigla da se razvije tolika mrznja, obzirom da je to bio sam pocetak rata?

Daj iskreno, ženo božja, kako ti spavaš noću?
__________________
...Lidija, baby, ja ne sudim, ja izvršavam...
hektorr is offline  
Old 23.06.2007., 10:28   #19
Quote:
hektorr kaže: Pogledaj post

Daj iskreno, ženo božja, kako ti spavaš noću?
k'o i po danu, nakljoka se drogama...a ovo bunca.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 23.06.2007., 11:33   #20
Tacno. Pomenuti su bili pripadnici koljackih formacija Nasera Orica koje su u periodu od 1992 do 1995. pobile preko 3000 Srba u Srebrenici, Skelanu, Bratuncu, Milicima i spalile do temelja 156 srpskih sela.

Kasnije su platili za svoje zlocine, a Bosnjaci ocekuju da ih zalimo. Pa posto vi ne zalite 3000 pobijenih Srba ne znam zasto bi mi zalili vase koljace?

Drugo vama je Naser Oric , vas najveci zlocinac, heroj i junak, kada se vracao iz Haga u Sarajevu ga je na aerodromu docekalo preko 10.000 ljudi a primili su ga kao heroja i najvisi bosnjacki politicari
Space Cowboy is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:17.