Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2004., 15:56   #21
Kamena vuna je dobra za paropropusnost - stiropor nije.

Koliko love mislis dati za stiropor kad mislis staviti 10 cm (mada je to odlicna izolacija)?
Ono sto mi se ne svidja jeste to kada stavim 8 cm stiropora da ce mi prozori biti uvuceni u fasadi. U nadvojima cu staviti 5 cm heraklita (zbog roleta), pa jos 8 cm stiropora i 1 cm zbuke, sve to izaadje na nekih 13-14 cm. To mi ne izgleda lijepo.
Sto se tice prozora, jos ne znam.
Koliko cujem cijena boljeg prozora se krece iznad 1000 kn po kvadratu. Kad se tu dodaju jos i rolete, cifra se penje vrtoglavo visoko.
Na kuci cu imati nekih 22 ili 23 prozora. Po toj racunici trebat ce mi 50-60 tisuca samo za to.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 17:12   #22
Quote:
Flo_Master kaže:
Kamena vuna je dobra za paropropusnost - stiropor nije.

Koliko love mislis dati za stiropor kad mislis staviti 10 cm (mada je to odlicna izolacija)?
Ono sto mi se ne svidja jeste to kada stavim 8 cm stiropora da ce mi prozori biti uvuceni u fasadi. U nadvojima cu staviti 5 cm heraklita (zbog roleta), pa jos 8 cm stiropora i 1 cm zbuke, sve to izaadje na nekih 13-14 cm. To mi ne izgleda lijepo.
Sto se tice prozora, jos ne znam.
Koliko cujem cijena boljeg prozora se krece iznad 1000 kn po kvadratu. Kad se tu dodaju jos i rolete, cifra se penje vrtoglavo visoko.
Na kuci cu imati nekih 22 ili 23 prozora. Po toj racunici trebat ce mi 50-60 tisuca samo za to.
ovo za paropropusnost jos treba vidjet.kamena je bolja sta se toga tice, al treba proracunat mozda i stiropor zadovoljava.imam srecom frenda koji se tim bavi profesionalno pa cemo vidit.ak ne zadovoljava uzet cu i ja vunu.

stiropor od novolita koji ja mislim uzet je oko 5 eura po m2 za d=10cm, pa sad racunaj.

ovo sta se tice uvucenosti prozora se slazem. ni meni to ne pase al mislim da to nece bit tako strasno.vani mecu jos i vise.valjda i oni znaju za estetiku.
ovo sta se tice nadvoja gresis:
prvo, heraklit se ne stavlja nakon sta zabetoniras nadvoj nego u salung pa je on u ravnini cigle, sta ce rec, da neces imat 13 cm nego 8. to znaci malo manje debel nadvoj, al statika tu ne pati. nisam siguran dal je to uopce potrebno ak meces termo fasadu. i ja sam ga stavio al mislim da nisam trebao.

drugo, izolacija na bangeru ti malo znaci jel su kod roleta puno puno veci ventilacijski gubici preko kutije nego ovi vodjenjem preko bangera. gledaj kako ces izolirat kutije da nema propuha a na bangeru je i ovih 8 cm od fasade dovoljno.

mislim da ne ide ni 1cm zavrsnog sloja nego manje. zavrsni sloj na stiroporu kod termo fasade mora bit sto tanji. oko nekoliko mm, i na to ide dekorativni sloj.

ja na kuci imam 20 kvadrata prozora i to me kostalo 30 000 kuna. prozori su drveni, i u toj cijeni su bile kutije za rolete, low-e nutarnje staklo, vanjsko staklo zrcalno (stop sol plavi), lakiranje sa basf lakom, naravno brtvilom. znaci oko 1500 kn/m2 sa svim.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 01:57   #23
Pred pet godina sam kompletno dovršila kuću, tako da sad imam dosta saznanja koliko su bili dobri ili loši izbori koje sam napravila. Možda ti pomogne nekoliko mojih iskustava:

1. debljina izolacije fasade
Na fasadi imam stiropor 5 cm, a na sjevernom zidu 8cm. Zidovi su debeli 30 cm, blok cigla. Termoizolacija je jako dobra, vrlo sam zadovoljna.
Ne vidim da bih postigla bogznašto više sa većom debljinom stiropora, naročito što su gubici na svjetlim otvorima tako veliki, da se tamo više isplati pokušati spriječiti gubitak topline. (rolete, dobra stolarija...)

2. izolacija krovišta
U (stambenom) potrkovlju sam stavila 12 cm mineralne vune ispod krova i TO NIJE DOSTA. Nije problem zimi nego ljeti. Naime kad se krov zagrije na caca 80, a unutra treba spustiti na najviše 30... moraš savladati 50 stupnjeva razlike. Sad mi cijelo ljeto klima radi, jer bude 35 stupnjeva i bez klime je prostor neupotrebiv. A u prizemlju je ugodnih 25 do 28, bez ikakve klime.
Savjet: ako misliš stambeno potkrovlje - stavi najmanje 20 cm vune. Dva sloja. I jako pazi da dobro napraviš prozračivanje ispod crijepa dobrim lamelarnim strujanjem( 3-5cm razmaka ispod daski prije parne brane, ispod rogova ulaz zraka, na odzračnik izlaz). To će izolirati vrući vanjski dio.

3. tip fasade
Odlučila sam se za stiropor jer mi je bilo jeftinije rješenje od kamene vune. Naime kamena vuna je teška i mora se potrošiti više ljepila i tiplati gušće dok se postavlja. Istina je da je ona paropropusna, a stiropor ne. Nakon rabitza i građevinskog ljepila stavila sam sep. Pokazao se ko jako loše rješenje. Boja mijenja ton za 70% kad pokisne i izgleda zbljuvano. Hvata prljavštinu. Pa sam nakon 2 godine prefarbala taj sep silikatnom bojom i sad sam zadovoljna.
Napomena: silikatna fasada zatvori doljnje slojeve ko da su u najlonskoj vrećici. I odeeee paropropusnost. Znači onda možeš lijepo staviti i stiropor odozdola. Oko odabira tehnike izvedbe fasade sam filozofirala i mučila se skoro godinu dana. Na dva Sajma graditeljstva ispitala sam sve proizvođače i pokupila oko 10 cm materijala kako se to radi.
Najviše me mučila paropropusnost i dilema da li će mi kuća biti puna plijesni i vlage, jer se neće imati kud izvjetriti. Pokazalo se da je sav strah bio neopravdan. Iako imam stiropor i silikatnu fasadu - NIGDJE VLAGE, sve suho ko barut. A žbuka i zidovi su u odličnom stanju. Hoću reći - brinula sam i filozofirala oko nepostojećeg problema.

4. rolete
Vile propuh. Iz one male rupice kud ulazi žnora - PUŠE ko mutavo. Sad smo ih tapicirali filcom iznutra pa je bolje. Ali svejedno - to je takav toplinski most - jako se tamo gubi toplina. Da danas gradim stavila bih vanjske kutije, tako da je ispod njih regularan zid. Na takvom rješenju prozori imaju veći svjetli otvor.

5. izolacije i zaštite
Svaka para u njih mi se isplatila. Izolirala sam sve što sam mogla i dala gomilu para. I to nauštrb svega što se moglo odgoditi (prvo smo vrijeme živjeli maltene bez namještaja, 2 g bez fasade, vozili 15 g stare aute...). Izolirala sam:
- ispod svih podova prizemlja - 5 do 10 cm kamene vune (iznad podruma je više izolacije)
- na terasi 10 cm ekstrudiranog polistirena; hidroizolacija terase izvedena tehnikom obrnutog krova
- sve vodovodne cijevi zamotane u termoizolacijske "kaputiće" od 3 cm (štemalo se više); naročito se osjeti na toploj vodi - brzo dođe od bojlera do pipe
- kupaona u potkrovlju je hidroizolirana ispod pločica da ne pušta ako se slučajno prolije voda)
- vanjska betoniranja (terase, temelji, podrum...) su sva rađena sa hidroizoliranim betonom
- cijela vanjska limarija (prvo primer, pa temeljna boja, pa dva sloja laka); sad nakon 5 godina izgleda isto ko prvi dan
- grede i podaskanje krova sve premazala protiv crvotočina, pa onda na to bajc


e sad bih ja ovako mogla do jutra
ako te zanima reci da nastavim, ako ne škužaj na dugom postu
M&BmamaiAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 12:20   #24
Quote:
M&BmamaiAM kaže:
Pred pet godina sam kompletno dovršila kuću, tako da sad imam dosta saznanja koliko su bili dobri ili loši izbori koje sam napravila. Možda ti pomogne nekoliko mojih iskustava:

1. debljina izolacije fasade
Na fasadi imam stiropor 5 cm, a na sjevernom zidu 8cm. Zidovi su debeli 30 cm, blok cigla. Termoizolacija je jako dobra, vrlo sam zadovoljna.
Ne vidim da bih postigla bogznašto više sa većom debljinom stiropora, naročito što su gubici na svjetlim otvorima tako veliki, da se tamo više isplati pokušati spriječiti gubitak topline. (rolete, dobra stolarija...)

2. izolacija krovišta
U (stambenom) potrkovlju sam stavila 12 cm mineralne vune ispod krova i TO NIJE DOSTA. Nije problem zimi nego ljeti. Naime kad se krov zagrije na caca 80, a unutra treba spustiti na najviše 30... moraš savladati 50 stupnjeva razlike. Sad mi cijelo ljeto klima radi, jer bude 35 stupnjeva i bez klime je prostor neupotrebiv. A u prizemlju je ugodnih 25 do 28, bez ikakve klime.
Savjet: ako misliš stambeno potkrovlje - stavi najmanje 20 cm vune. Dva sloja. I jako pazi da dobro napraviš prozračivanje ispod crijepa dobrim lamelarnim strujanjem( 3-5cm razmaka ispod daski prije parne brane, ispod rogova ulaz zraka, na odzračnik izlaz). To će izolirati vrući vanjski dio.

3. tip fasade
Odlučila sam se za stiropor jer mi je bilo jeftinije rješenje od kamene vune. Naime kamena vuna je teška i mora se potrošiti više ljepila i tiplati gušće dok se postavlja. Istina je da je ona paropropusna, a stiropor ne. Nakon rabitza i građevinskog ljepila stavila sam sep. Pokazao se ko jako loše rješenje. Boja mijenja ton za 70% kad pokisne i izgleda zbljuvano. Hvata prljavštinu. Pa sam nakon 2 godine prefarbala taj sep silikatnom bojom i sad sam zadovoljna.
Napomena: silikatna fasada zatvori doljnje slojeve ko da su u najlonskoj vrećici. I odeeee paropropusnost. Znači onda možeš lijepo staviti i stiropor odozdola. Oko odabira tehnike izvedbe fasade sam filozofirala i mučila se skoro godinu dana. Na dva Sajma graditeljstva ispitala sam sve proizvođače i pokupila oko 10 cm materijala kako se to radi.
Najviše me mučila paropropusnost i dilema da li će mi kuća biti puna plijesni i vlage, jer se neće imati kud izvjetriti. Pokazalo se da je sav strah bio neopravdan. Iako imam stiropor i silikatnu fasadu - NIGDJE VLAGE, sve suho ko barut. A žbuka i zidovi su u odličnom stanju. Hoću reći - brinula sam i filozofirala oko nepostojećeg problema.

4. rolete
Vile propuh. Iz one male rupice kud ulazi žnora - PUŠE ko mutavo. Sad smo ih tapicirali filcom iznutra pa je bolje. Ali svejedno - to je takav toplinski most - jako se tamo gubi toplina. Da danas gradim stavila bih vanjske kutije, tako da je ispod njih regularan zid. Na takvom rješenju prozori imaju veći svjetli otvor.

5. izolacije i zaštite
Svaka para u njih mi se isplatila. Izolirala sam sve što sam mogla i dala gomilu para. I to nauštrb svega što se moglo odgoditi (prvo smo vrijeme živjeli maltene bez namještaja, 2 g bez fasade, vozili 15 g stare aute...). Izolirala sam:
- ispod svih podova prizemlja - 5 do 10 cm kamene vune (iznad podruma je više izolacije)
- na terasi 10 cm ekstrudiranog polistirena; hidroizolacija terase izvedena tehnikom obrnutog krova
- sve vodovodne cijevi zamotane u termoizolacijske "kaputiće" od 3 cm (štemalo se više); naročito se osjeti na toploj vodi - brzo dođe od bojlera do pipe
- kupaona u potkrovlju je hidroizolirana ispod pločica da ne pušta ako se slučajno prolije voda)
- vanjska betoniranja (terase, temelji, podrum...) su sva rađena sa hidroizoliranim betonom
- cijela vanjska limarija (prvo primer, pa temeljna boja, pa dva sloja laka); sad nakon 5 godina izgleda isto ko prvi dan
- grede i podaskanje krova sve premazala protiv crvotočina, pa onda na to bajc


e sad bih ja ovako mogla do jutra
ako te zanima reci da nastavim, ako ne škužaj na dugom postu
svaka cast. ovo se zove upotrebljiv post. ja malo kaskam iza tebe sa izgradnjom al me zanimaju upravo te stvari o kojima ti pricas.

kolko ti je na kraju potrosnja po m2 ak se grijes na
ulje ili plin?
jel imas termo prozore i kolki im je U ak znas?

ovo za ventilirani krov je zakon.bez toga ni vece kolicine vune ne pomazu jer je zagrijavanje zracenjem od sunca preveliko.
ja za sad imam samo kucu do pod krov, i to ventilirani, bez izolacije za sad, i ispod njega je puno manja temp. nego u staroj kuci gdje nije ventilirani....
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 16:24   #25
Quote:
moja-kucica kaže:

prvo, heraklit se ne stavlja nakon sta zabetoniras nadvoj nego u salung pa je on u ravnini cigle, sta ce rec, da neces imat 13 cm nego 8. to znaci malo manje debel nadvoj, al statika tu ne pati. nisam siguran dal je to uopce potrebno ak meces termo fasadu. i ja sam ga stavio al mislim da nisam trebao.
Naravno da je heraklit u ravnini sa zidom, tj. tako se saluje. Iza njega dolazi kutija od roleta, pa to uvjetuje povlacenje prozora unutra za debljinu heraklita (5 cm).
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 16:33   #26
Quote:
M&BmamaiAM kaže:
Pred pet godina sam kompletno dovršila kuću, tako da sad imam dosta saznanja koliko su bili dobri ili loši izbori koje sam napravila. Možda ti pomogne nekoliko mojih iskustava:

1. debljina izolacije fasade
Na fasadi imam stiropor 5 cm, a na sjevernom zidu 8cm. Zidovi su debeli 30 cm, blok cigla. Termoizolacija je jako dobra, vrlo sam zadovoljna.
Ne vidim da bih postigla bogznašto više sa većom debljinom stiropora, naročito što su gubici na svjetlim otvorima tako veliki, da se tamo više isplati pokušati spriječiti gubitak topline. (rolete, dobra stolarija...)

Drago mi je cuti da je 5 cm dosta. Sjeverna strana kuce mi je iskoristena za kotlovnicu i spavace sobe koje mogu biti malo hladnije, pa cu vjerojatno ici sa istom debljinom fasade za cijelu kucu.
Quote:
2. izolacija krovišta
U (stambenom) potrkovlju sam stavila 12 cm mineralne vune ispod krova i TO NIJE DOSTA. Nije problem zimi nego ljeti. Naime kad se krov zagrije na caca 80, a unutra treba spustiti na najviše 30... moraš savladati 50 stupnjeva razlike. Sad mi cijelo ljeto klima radi, jer bude 35 stupnjeva i bez klime je prostor neupotrebiv. A u prizemlju je ugodnih 25 do 28, bez ikakve klime.
Savjet: ako misliš stambeno potkrovlje - stavi najmanje 20 cm vune. Dva sloja. I jako pazi da dobro napraviš prozračivanje ispod crijepa dobrim lamelarnim strujanjem( 3-5cm razmaka ispod daski prije parne brane, ispod rogova ulaz zraka, na odzračnik izlaz). To će izolirati vrući vanjski dio.
Nazalost, ne mogu staviti 20 cm izolacije. Rogovi ce biti debeli 16 cm, pa izolacija treba biti 14 cm (2 cm za foliju i ventiliranje izolacije). Ventiliranje krova (crijepa) cu obavezno napraviti (ne znam sada da li ce biti 3 ili 5 cm - to ce mi arhitekt reci).
Podebljavanje izolacije ce mi biti moguce samo ukoliko spustim knauf i u taj prostor stavim dodatnu izolaciju. To mi onda spusta strop i smanjuje korisni prostor.

Quote:
3. tip fasade
Odlučila sam se za stiropor jer mi je bilo jeftinije rješenje od kamene vune. Naime kamena vuna je teška i mora se potrošiti više ljepila i tiplati gušće dok se postavlja. Istina je da je ona paropropusna, a stiropor ne. Nakon rabitza i građevinskog ljepila stavila sam sep. Pokazao se ko jako loše rješenje. Boja mijenja ton za 70% kad pokisne i izgleda zbljuvano. Hvata prljavštinu. Pa sam nakon 2 godine prefarbala taj sep silikatnom bojom i sad sam zadovoljna.
Napomena: silikatna fasada zatvori doljnje slojeve ko da su u najlonskoj vrećici. I odeeee paropropusnost. Znači onda možeš lijepo staviti i stiropor odozdola. Oko odabira tehnike izvedbe fasade sam filozofirala i mučila se skoro godinu dana. Na dva Sajma graditeljstva ispitala sam sve proizvođače i pokupila oko 10 cm materijala kako se to radi.
Najviše me mučila paropropusnost i dilema da li će mi kuća biti puna plijesni i vlage, jer se neće imati kud izvjetriti. Pokazalo se da je sav strah bio neopravdan. Iako imam stiropor i silikatnu fasadu - NIGDJE VLAGE, sve suho ko barut. A žbuka i zidovi su u odličnom stanju. Hoću reći - brinula sam i filozofirala oko nepostojećeg problema.
OK! Sve mi je jasno.
Quote:
4. rolete
Vile propuh. Iz one male rupice kud ulazi žnora - PUŠE ko mutavo. Sad smo ih tapicirali filcom iznutra pa je bolje. Ali svejedno - to je takav toplinski most - jako se tamo gubi toplina. Da danas gradim stavila bih vanjske kutije, tako da je ispod njih regularan zid. Na takvom rješenju prozori imaju veći svjetli otvor.
I mene je strah toga propuha, pa bih najradije ugradio venecijanere, no ne da mi zena (inzistira na roletama ili griljama).
Grilje su mi neprakticne.
Quote:
5. izolacije i zaštite
Svaka para u njih mi se isplatila. Izolirala sam sve što sam mogla i dala gomilu para. I to nauštrb svega što se moglo odgoditi (prvo smo vrijeme živjeli maltene bez namještaja, 2 g bez fasade, vozili 15 g stare aute...). Izolirala sam:
- ispod svih podova prizemlja - 5 do 10 cm kamene vune (iznad podruma je više izolacije)
- na terasi 10 cm ekstrudiranog polistirena; hidroizolacija terase izvedena tehnikom obrnutog krova
- sve vodovodne cijevi zamotane u termoizolacijske "kaputiće" od 3 cm (štemalo se više); naročito se osjeti na toploj vodi - brzo dođe od bojlera do pipe
- kupaona u potkrovlju je hidroizolirana ispod pločica da ne pušta ako se slučajno prolije voda)
- vanjska betoniranja (terase, temelji, podrum...) su sva rađena sa hidroizoliranim betonom
- cijela vanjska limarija (prvo primer, pa temeljna boja, pa dva sloja laka); sad nakon 5 godina izgleda isto ko prvi dan
- grede i podaskanje krova sve premazala protiv crvotočina, pa onda na to bajc


e sad bih ja ovako mogla do jutra
ako te zanima reci da nastavim, ako ne škužaj na dugom postu
Sto drugo reci nego: Bravo!
Sigurno si otresla dosta love.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 01:41   #27
I ja vjerujem da će ti 5 cm izolacije fasade biti OK. Ja sam u podsljemenskoj zoni, pa sa sjevera dobro brije hladnoća, zato sam se tamo posebno šititila. Osim toga, na tom zidu uopće nema prozora (granica prema drugoj parceli), pa je imalo smisla jako dobro izolirat.

Šteta što ne staviš još jedan sloj mineralne vune u potkrovlju. Ogromna je razlika, taman da dodaš još samo 5 cm (koliko se sjećam ima mineralne vune i te debljine). Ja sam se nasanjkala jer sam htjela imati vidljive rogove. To je donijelo još problema kasnije. Između rogova zatvaralo se gipskartonskim pločama, pa one sad pucaju po spojevima, jer krovište jako "radi". Nije to nešto strašno, ali ipak... znaš kako ti je kad istreseš hrpu love, a onda to poslije nije za ocjenu 5 nego za 3. Uz to, sad imam i velik toplinski most na rogovima (kad se topi snijeg prvo se na krovu iscrtaju svi rogovi, jer se tamo otopi puno prije).
Znaš što sam vidjela na sajmu graditeljstva pred 2 godine? Ima za ugradit malih ventilatora koji ubrzavaju strujanje zraka u potkrovlju. E da mi je to stavit! Ah pusti snovi - tko bi više raskapao zatvoreno potkrovlje?! Moja najveća greška u tom poslu je bila što sam zaboravila prekontrolirati što su napravili majstori kad su radili fasadu. Mulci su zatvorili sve rupe koje smo ostavili za prozračivanje - one otvore ispod strehe na koje ulazi zrak koji struji van na odzračnik. Trebala sam se popeti na skelu i pregledati! A ja sam to skužila kad su već demontirali skelu. I nestali. I pojeo vuk magare.

I ja bih radije rolete nego venecijaner. Jer to je praktički zastor iznutra; vidjela sam ih doduše i ugrađene između dva stakla, onoj ispuni između gdje je plin - skupo je ko vrag ; prodaje jedna Slovenska firma, kupuju uglavnom hoteli.
Mislim da je dobro uzeti rolete, ali kvalitetne. Danas ima pametnih sistema i izoliranih kutija. Unutra je velik dio obložen stiroporom koji je okrugao i prati roletu. A ima i proreza u koji su ugrađene četkice, koje spriječe veliko strujanje.
Meni je žao što nemam rolete koje se daju izbaciti na van - te su vrlo praktične kad ljeti treba zatvarati zbog sunca, a opet hoćeš da ne bude sasma mrak. I po zimi dobro dođe spustiti ih po mraku, odmah je toplije u kući.

Pitaš koji mi je faktor na prozorima. Pojma nemam. To je radila firma koja je u međuvremenu propala - Industrogradnja pogon Ledenice. To nisam birala, nego bila prisiljena uzeti (kompenzacija za neke dugove, pa me moj dužnik isplatio robom sa lagera svog dužnika; bilo je - bolje uzmi nego da cijeli dug propadne).

Što se grijanja tiče - imam centralno na plin. Rate su 1100 kn zimi, a 100 kn ljeti. Kuća ima 150 m2, grijemo 130. Morala bih vidjeti koliko kubika plina trošimo, to je bolja informacija. A kotao je Valiant VK31, 31 kW. Niš ne štedimo i ne optimiramo previše, jer je u kući dijete pa se grije.
M&BmamaiAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 01:52   #28
Zaboravih još jednu informaciju oko fasade. Ja sam se zeznula sa onim prvim sepom, jer sam kupovala u firmi koja mi nije mogla napraviti uzorak boje koju hoću. Niti sam je igdje mogla vidjeti uživo. Na papiriću je izgledala ko boja breskve, a kad su navukli taj sep... KOMA. Ispala je ona najgora moguća roza boja za odjeću bebica. Svi su me tješili da će to od sunca apšisat... Ali NIJE!!! Ni za dvije godine. I dalje je bila roza ko rođendanska torta. Kič užasan.
Onda sam otišla u firmu Fasader. Oni su mi napravili uzorke za 5 boja koje sam odabrala. Ljubazni su i hoće miksati po kilo boje (neki neće ispod 5 kila). I tako sam za malu lovu isprobala varijante. Pofarbala sam onaj moj roza sep navučen na veliki komad stiropora. I onda se odlučila. Sad sam doista zadovoljna i imam boju koju želim.
Ali je to koštalo još jednog postavljanja skele i farbanja.
M&BmamaiAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 15:51   #29
Quote:
M&BmamaiAM kaže:
...........
...
Što se grijanja tiče - imam centralno na plin. Rate su 1100 kn zimi, a 100 kn ljeti. Kuća ima 150 m2, grijemo 130. Morala bih vidjeti koliko kubika plina trošimo, to je bolja informacija. A kotao je Valiant VK31, 31 kW. Niš ne štedimo i ne optimiramo previše, jer je u kući dijete pa se grije.
ak si jos "ziva", jel znas kolki su ti sad mjesecni racuni za plin. ovih 1100 kuna mi se cini dosta za grijanje (mada kolko sam vidio tvoj koeficijent za zid je oko 0.55 sta nije bas malo). mozda je tolko u najhladnijem mjesecu, a u 10 tom ne bi smjelo biti tolko....
i moja je kuca tih dimenzija pa me zanima...
a jos me vise zanima ko ti je radio grijanje? vidim jednu veliku nelogicnost, a to je snaga peci. za tvoju kucu sa takvom izolacijom nema sanse da ti treba bojler veci od 12 kw, i naravno ne preko 120 rebara radijatora od 100 w po clanku. kladim se da ti ih je utrpao vise od 200....
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 17:05   #30
- na terasi 10 cm ekstrudiranog polistirena; hidroizolacija terase izvedena tehnikom obrnutog krova

Svaki ti cast.Odlican i fakat iscrpan post. I vrlo koristan.
Jedino ne kuzim dio sa terasom.I na terasu si stavljala stiropor ??!!!Tehnika obrnutog krova??!! Aj mi malo pojasni.Ne kuzim.
__________________
uvijek tu negdje
goodboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 11:34   #31
U jednom od postova je bio spomenut strah od vlage i plijesni u kući koja je dobro termički izolirana. Ako me sjećanje ne vara iz vremena kad sam se ja počeo zanimati za gradnju kuće upravo je izolacija zaslužna da nema vidljive vlage jer se točka kondenzacije pare u vlagu nalazi u izolacijskom sloju (gledajući dijagram temperature kroz poprečni presjek zida). A s obzirom da u izolacijskom sloju (stiroporu) nema pare onda ne može biti ni vlage.

Dodatni efekt termoizolacije (osobito ljeti) može se postići ugradnjom ventilirane fasade. Pretpostavljam da to ne bi iziskivalo velike dodatne troškove a pomoglo bi pri smanjivanju toplinskog opterećenja izolacijskog sloja. Pri tome mislim na fasadu kod koje je hidroizolacijski sloj odvojen zračnim džepom s omogućenim vertikalnim prostrujavanjem od termoizolacijskog. Bonus efekt je da se odvajanjem ta dva sloja sprečava ulazak vlage u termoizolacijski sloj ako iz bilo kojeg razloga dođe do pucanja hidroizolacijskog sloja.
Tomek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 10:35   #32
prosla su vremena griajnja zidova....sada se grije zrak....s unutrasnje strane smijes staviti termo izolaciju u vidu stiropora max debljine 5 cm....njemci propisali....koja stranica ne znam ali potrazi pod styropor....vanjska termo fasada,u tubolit se i onako stavljaju cijevi za vopdu,plasticna stolarija,ima toga jos sto kosta ali kroz odredeno vrijeme se isplati....
__________________
ja nisan lud,ja jednostavno nisam normalan,da sam normalan poludio bih
bijeloglavi_sup is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 11:27   #33
Quote:
M&BmamaiAM kaže:
I ja vjerujem da će ti 5 cm izolacije fasade biti OK. Ja sam u podsljemenskoj zoni, pa sa sjevera dobro brije hladnoća, zato sam se tamo posebno šititila. Osim toga, na tom zidu uopće nema prozora (granica prema drugoj parceli), pa je imalo smisla jako dobro izolirat.


Moja najveća greška u tom poslu je bila što sam zaboravila prekontrolirati što su napravili majstori kad su radili fasadu. Mulci su zatvorili sve rupe koje smo ostavili za prozračivanje - one otvore ispod strehe na koje ulazi zrak koji struji van na odzračnik. Trebala sam se popeti na skelu i pregledati! A ja sam to skužila kad su već demontirali skelu. I nestali. I pojeo vuk magare.

evo primjer iz prakse da je 5 dovoljna
a sto se tice fasade, "mulci jesu mulci" samo zato jer su zaboravili te rupe poslije otvoriti i obraditi da izgledaju lijepo, inace se fasada i radi tako da se svaka strana mora inace biti navucena ravnomjerno i u jednom danu, ako ima prekida moze doci kasnije do pucanja ra di neravnomjernog spajanja

a kako da dobijes da ti to izgleda ok, moras presvuci sloj i preko rupa, pa se vratit i to otvorit te obradit da izgleda barem kao rupa ;-)
maler is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 15:01   #34
Quote:
maler kaže:
evo primjer iz prakse da je 5 dovoljna
a sto se tice fasade, "mulci jesu mulci" samo zato jer su zaboravili te rupe poslije otvoriti i obraditi da izgledaju lijepo, inace se fasada i radi tako da se svaka strana mora inace biti navucena ravnomjerno i u jednom danu, ako ima prekida moze doci kasnije do pucanja ra di neravnomjernog spajanja

a kako da dobijes da ti to izgleda ok, moras presvuci sloj i preko rupa, pa se vratit i to otvorit te obradit da izgleda barem kao rupa ;-)
pazi ti njega sad....pa iz kojeg si sad jebenog podatka izvukao da je 5 cm dovoljno. to sta je ona stavila 5 cm je za svaku pohvalu al iz cega ti zakljucujes da je to dosta.ti si stvarno priglup lik....
al evo jos jednog objasnjenja.mozda probije tu betonsko armiranu opnu oko onog bijelog sta je u tvojoj lubanji...

stiropor je ajmo rec najjeftinija stavka kod termo fasade i kad je vec meces (a kostat ce te i 250 kn po m2) i dajes tolku lovu onda bolje stavi vise jer kako sam pokazao u postu prije to se isplati. samo ti taj proracun ne kuzis, al ko ti je kriv za to. jer da ga kuzis izracunao bi i sam.pa to je cista matematika a kako znamo to je prilicno egzaktna stvar...
pa ako ti kazem po stoti put da postoji nadolazeci propis koji je malo rigorozniji od starog(al s pravom) i koji propisuje U<=0,45. to ti nista ne govori?pa sta se upravo s tim faktorom ne sluzim u proracunu i imam podatke iz tehnicke specifikacije za neke materijale a ne ove iz ekonomskih brosura sta izdaju za javnost wienerberger i svi ostali i dobro ih nabriju, a onda u teh. spec. vidis u kojim je to uvjetima mislio i po kojem standardu, pa to onda ipak nije tako....
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 22:46   #35
ona je zadovoljna...
zamisli situaciju gdje 10-tak godina zivis u kuci bez fasade,
dobijes "zgoditak" da uspijes naci jamca i dici kredit
skupis jedvice tu nekakvu lovicu koju ces otplacivat par godina
i narucis fasadu
boli te k... hoce li fasada biti s 5 ili 10-tkom, glavno da ju napokon imas, a to koliko je trosio na grijanje se uskoro prepolovi, i tip je zadovoljan
svjestan je kao i svako drugi da deblje je i kvalitetnije, ali sta se desi dalje , dobije tebe za susjeda gdje mu trubis da imas "mercedes dizel" fasadu, a on si je nabacil "polo benzinac" fasadu(mislim na onog koji pije 12 l).

Svaki mulac moze skuzit da ce mu se kvalitetnije ulaganje povratit za par godina, ali , hoces mu ti posudit lovu?

Sve u redu, objasnjavaj rulji o svim tim proracunima, njima ce to biti u glavi, ali ce se osvjestit kad stave svoje realne mogucnosti na papir.
Hebote, ne bunim se ja protiv tvojih teorija, piju vodu,
ali pogledaj malo kuce po predgradima, koliko njih ih uopce ima fasadu ili je godinama bilo bez nje.

Isto kao kad tip svako malo kreci stan jer ima gljivice, svako proljece trosi sebe / ili placa majstora plus kantu jupol citra recimo, umjesto da pozove recimo pricuvu da sanira fasadu, oluke i sl. gluposti
maler is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 23:31   #36
to sto dolazi propis, vjerojatno ce se odnositi na one koji misle ici u izgradnju, a i bojim se da su Hrvati jako inventivan narod u zaobilazenju propisa...
uvjeti i teh. spec., tko ce vise svemu tome vjerovati, svi briju svoje, rijetko kad mi je neki materijal bio zadovoljavao norme koje su propisivali proizvodaci
bivsi susjed je radio u winerbergeru pa nije stavljao na svoju vilurinu ciglu 30, nego cini mi se 25, kad je meni radio proracune za viksu, rekao je da je to zadovoljavajuce (ustvari mrak)
maler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 00:00   #37
Quote:
maler kaže:
ona je zadovoljna...
zamisli situaciju gdje 10-tak godina zivis u kuci bez fasade,
dobijes "zgoditak" da uspijes naci jamca i dici kredit
skupis jedvice tu nekakvu lovicu koju ces otplacivat par godina
i narucis fasadu
boli te k... hoce li fasada biti s 5 ili 10-tkom, glavno da ju napokon imas, a to koliko je trosio na grijanje se uskoro prepolovi, i tip je zadovoljan
svjestan je kao i svako drugi da deblje je i kvalitetnije, ali sta se desi dalje , dobije tebe za susjeda gdje mu trubis da imas "mercedes dizel" fasadu, a on si je nabacil "polo benzinac" fasadu(mislim na onog koji pije 12 l).

Svaki mulac moze skuzit da ce mu se kvalitetnije ulaganje povratit za par godina, ali , hoces mu ti posudit lovu?

Sve u redu, objasnjavaj rulji o svim tim proracunima, njima ce to biti u glavi, ali ce se osvjestit kad stave svoje realne mogucnosti na papir.
Hebote, ne bunim se ja protiv tvojih teorija, piju vodu,
ali pogledaj malo kuce po predgradima, koliko njih ih uopce ima fasadu ili je godinama bilo bez nje.

Isto kao kad tip svako malo kreci stan jer ima gljivice, svako proljece trosi sebe / ili placa majstora plus kantu jupol citra recimo, umjesto da pozove recimo pricuvu da sanira fasadu, oluke i sl. gluposti
kolko ja znam pitanje od postavljaca topica nije bilo "pogodite jel ja imam lovu ili ne", nego je bilo sta je bolje 5 cm ili 10 cm.mozda covjek pliva u lovi a mozda nema ni za zrak, nemam pojma.odgovor je bio opcenit, al naravno primjenjiv na sve, inace bi naglasio drukcije.zakljucak cijele rasprave je da je 10 cm,a nece niko pogrijesit ni ako stavi vise (to je bitno, NECE pogrijesit, nego ce napravit dobru stvar), jednostavno bolje iz razloga sta ce se lova povratit u razumnom roku, a u izolacionom smislu za duplo poboljsava izolaciju.
A sad ako bas nemas nikako para, ni da se naglavu okrenes ha onda ga jebi. Stavi 5 i mirna bosna.to je jos uvjek puno puno bolje nego sama normalna opeka pa makar imala i termo zbuku...
Al jos jedna stvar. Sta mu znaci samo stavit u zidove. Treba stavit na tavan barem 12 pa na vise jel ces tu pakleno topline izgubit.ak ostavis deku neizoliranu nejebo si.ona nije stvarno nikakav izolator.tolko je losa da kod racunanja U-a, nju mozes slobodno zanemarit i racunat samo sa stiroporom, dok kod cigle nije takav slucaj.
Pa opet, treba samo kupit stiropor za par tisuca kuna i stavit ga na tavan, pa ni to niko ne napravi (naravno isto se odnosi i za pod).zagrijavas prirodu....
Tako da nije samo stvar u lovi nego i u osvjestenosti
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 01:14   #38
PASIVNE KUCE - dosta je bilo zajebancije

vrijeme je da se ozbiljno rasapravlja o ovoj temi.
one su oko nas. vise 'oko' nego kod nas.
mozemo pricat o odrzivom razvoju, toplinskim crpkama ili izmjenivacima topline,
subvencijama drzave, debljini i nacinu izoliranja, neoporu ili isorastu i sl. ...

osobno bi htio pocet gradit takvu kucu i vec na pocetku zapinjem na trazenju stucnih i kvalitetnih osoba. ajmo, za pocetak, krenuti od arhitekata i projektanata. osim prof. miscevica gotovo da se i ne spominje drugo ime.
on je radio nesto za ytong (materijal na kojem i ja zasnivam svoje ideje)
no to je cista pusiona. ja, npr. kao totalni amater, softwareom koji mi stoji
na raspolaganju projektiram puno zanimljivije i efikasnije ideje (imho).
zna li netko nekog tko se bavi projektiranjem pasivnih kuca (ili bar dobar link)?
materijali za gradnju i izolaciju. o tome treba pricati.
izmjenivac topline, koji je osnova za pasivnu kucu. tko nam to moze projektirati? ima neki nas tip koji radi u austriji ili drugi koji radi to isto za kanadske kuce. mogu vam dati kontakt podatke no koliko su stvarno dobri
nemam pojma. osim toga zanimaju me jos x stvari. kao npr. uporaba solarne
energije (za zagrijavanje i proizvodnju el. enegrgije), eib - za upravljanje svim
resursima u kuci te npr. iskoristavanje kisnice.

eto toliko za pocetak. zapocnimo s diskusijom.
-:| 007 |:- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 01:42   #39
I dodaš još bluetooth i imaš sve. Pasivno-aktivnu kuću
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 01:51   #40
e bas si pogodio.
naravno da se bluetooth moze ukomponirat se eibom
ili kak bi coolinari rekli - sljubiti.
no mislim da je to spika za neku drugu, naprednu, fazu.
mislim da je ovo ozbiljna tema, vrijedna rasprave, pa se ajmo vratit
na pocetak i ozbiljno raspravljat o tome. (tocka)
-:| 007 |:- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.