Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2009., 21:22   #1
Urin / urinokultura - što, kako, zašto, nalazi...

Pomagajte!
Prvo djete, neiskusna majka!
Sutra nosimo prvi urin u lab, a mama ne zna kako se postavi vrećica na penis. Zapravo najviše me zanima ovaj žuti otvor....što sve treba stati u njega?...i kako se to sve skupa stavi?...detaljan opis bi me spasio.
Puuuno vam hvala!
free land is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 21:31   #2
Quote:
free land kaže: Pogledaj post
Pomagajte!
Prvo djete, neiskusna majka!
Sutra nosimo prvi urin u lab, a mama ne zna kako se postavi vrećica na penis. Zapravo najviše me zanima ovaj žuti otvor....što sve treba stati u njega?...i kako se to sve skupa stavi?...detaljan opis bi me spasio.
Puuuno vam hvala!
ma nema tu nekakve velike filozofije,samo mu natakneš ovo žuto na pišulinca i to je to!zatvoriš pelenu i čekaš da se malac olakša!.i ne brini,neće mu spast,začas će je napunit
__________________
Više neman vrimena za ništa.
sandrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 22:30   #3
dobro oprati spolovilo, posušiti sterilnim kompresama i tek tada otvoriti vrećicu, skineš onu naljepnicu oko otvora i brzo zaljepiš uz što manje prčkanja..
ako se ne popiški za sat ipo, opet ga opereš i staviš novu vrećicu. kad se popiški, preliješ u sterilnu čašicu i držiš na hladnom dok ne stigneš u labos (u roku sat-sat ipo treba predati, da se ne nakote bakterije)
foresst is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 22:55   #4
Forest, sorry što ispravljam ali doktorirala sam skupljanje urina, dijete mi je imalo upalu bubrega.
Ovako savjetuju u poliklinici Helena koju vodi dječja nefrologinja.
Vrećica ne smije stajati više od pola sata.
Urin se NE PRELIJEVA nego se samo zalijepi vrećica, stavi u plastičnu čašu u kojoj je led i što prije se nosi u laboratorij /najbolje unutar sat vremena/
__________________
Tko je vidio sadašnjost, vidio je sve...

Filozof 10.04.2009.
Misliteljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 23:28   #5
i ja doktorirala, ali u drugoj školi
mene školovalo na nefrologiji u zd bolnici

ustvari treba isprati s fiziološkom na kraju, prekriti sterilnom kompresom spolovilo i dok otvaraš vrećicu..
preljeva se tako da sipaš tanki mlaz između onih spužvica na vrećici (ili mjesta gdje je ljepilo) i paziš da ne kapne kap s vanjske strane vrećice u čašicu, jer tako se može kontaminirati urin s bakterijama sa spolovila. ustvari je ok odnijeti vrećicu da oni u labosu to preliju, ali onda to treba dobro držati da se ne mućka i slučajno je prelije preko ljepila
treba držati na hladnom, ali ne u ledu (ne sjećam se više zašto točno)


kao i sa svime, sto škola, sto "točnih" načina
foresst is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 01:04   #6
Ček, ja sam nedavno nosila urin, od pedice išli direkt tam di se daje urin, ništ nismo sterilizirali, niti čistili, ubacili pišu u vrečicu zaljepili to što se zaljepiti da, mali se popiškio pa brat bratu trebalo mu je dulje od sat i pol, i tak u vrečici odnijeli, a još je pol ispišao van . Pa valjda bi mi pedica rekla da se mora dezinficirati spolovilo prije, mislim ono i kad idem sama dati urin ne dezinficiram se prije, nekad i na "prepad" idem, pa možda nisam ni otuširana
Ne kužim čemu dezinfekcija, pa nisu nam djeca baš tak prljava?
I da urin malom bio sterilan, mislim ono bez bakterija, zdrav i to.
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 01:09   #7
ja sam malisi stavila tu vrecicu odmah ujutro nakon sto sam ga malo prebrisala sa vodom. brzo se popiskio,samo sam zalijepila tu vrecicu i tako ju odfurala u klaicevu. nisam u nikakav led stavljala niti prebacivala urin. i nalaz je bio ok.

a kad sam isla u klaicevu s malim na kontrolu,pa su mu oni to lijepili,samo su mi rekli da navecer nakon kupanja ne mazem guzu s kremom i da ga ne brisem s vlaznim maramicama prije nego mu uzmu urin.
lana1313! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 16:41   #8
Quote:
MalaLola kaže: Pogledaj post
Ček, ja sam nedavno nosila urin, od pedice išli direkt tam di se daje urin, ništ nismo sterilizirali, niti čistili, ubacili pišu u vrečicu zaljepili to što se zaljepiti da, mali se popiškio pa brat bratu trebalo mu je dulje od sat i pol, i tak u vrečici odnijeli, a još je pol ispišao van . Pa valjda bi mi pedica rekla da se mora dezinficirati spolovilo prije, mislim ono i kad idem sama dati urin ne dezinficiram se prije, nekad i na "prepad" idem, pa možda nisam ni otuširana
Ne kužim čemu dezinfekcija, pa nisu nam djeca baš tak prljava?
I da urin malom bio sterilan, mislim ono bez bakterija, zdrav i to.
razlika je dali se uzima tzv. obični urin koji ide na kemijsku analizu ili se uzima urinokultura

kod uzimanja običnog urina sasvim je svejedno kada se uzima,najvažnije je ali ne i nužno pod mus da se samo otuširamo prije ili ti u ovom slučaju djetetu operemo spolovilo

u čemu je poanta sterilne vrećice?kod uzimanja običnog urina ne treba biti sterilna vrećica ili posudica(ako dijete već može u posudicu),važno je samo da su čiste,ali fora je u tome što ne postoje ne sterilne vrećice stoga sestre i dr. daju te sterilne,samo je u tome fora kod uzimanja običnog urina,drugi razlog zašto se ljepi ta vrećica je radi toga što mala djeca neznaju pišati u posudicu ili čašu

kod urinokulture je obavezna sterilna vrwećica ili serilna posudica s čepom,kasnije ćete vidjeti i zašto,obavezno se je otuširati prije te spolovilo dezinficirati s octeniseptom u šest do sedam poteza s sterilnim tupferima,kod djevojčica od početka simfize prema anusu s timm da je jedan tupfer jedno brisanje,onda se tja tupfer baca i tako šest do sedam puta,kod dečkića se s jednim sterilnim tupferom prevuće kožica dolje i onda s drugim sterilnim tupferima i octeniseptom dezinficira glavić od unutrašnjosti prema van i isto šest do sedam puta,kad se to napravi ljepi se vrećica s tim da se ne dodiruje unutrašnjost ili rubovi vrećice kada se stavlja a ako dijete ili vi mokrite u sterilnu posudicu onda morate imati na umu da kada otvarate čep od poudice da ga sputite na onu stranu koja ne gleda u posudicu( to govorim kad recimo mičete čep i stavljate ga na pod,stol ili negdje dok ne obavite to što trebate),kada ste otvorili posudicu nesmijete posudice dodirivati s prstima ali ni s noga ni bilo čim drugim iznutra i po njenim rubovima gdje ide čep,piškite u njuu tako da ciljate u nju,znači ne naslanjate ju na rupu,znači iz zraka ciljate u nju,normalno je da ćete si ju približiti do kud vam treba ali nesmije pritom dodirivati noge,prepone ili vaginu

urinokulturu je najbolje napraviti s prvim jutarnjim urinom jer se ako ima bakterija u njemu one skupljaju po noći(jer ne mokrimo) a to nam je važno da dobijemo točnu koncentraciju bakterija u nalazu ako one postoje,znači prvi jutarnji urin s tim da prvi mlaz malo pustite u wc,onda se zaustavite i počnete ciljati u posudicu,naravno prije svega toga ste sve dezinficirali kako sam napisala

e sad zašto je bitna dezinfekcija spolovila,ne diranje sterilnih vrećica i posuda,ne diranje kože ili ičega prilikom rukovanja s posudicom , zato je bakterije postoje svugdje pa tako i na našoj koži,rukama ,spolovilu izvana,posudici iz vana(posudica je sterilna iznutra!!!!!) i onda ako ćete neoprezno rukovati s njom ili ako neće biti dobra dezinfekcija i pravilna u urinokulturi se mogu naći bakterije koje su prenjete ili dodirom posudice ili s kože oko spolovila i onda recimo možete imati par vrsta bakterija u nalazu ,a to ne znači da imate njih urinu nego to da su dospjele u urin jednim od načina na koje nebi smjele a o kojima sam tu pisala što naravno onda odmah znači KRIVI NALAZ

e sad razlika između kem. analize urina ili urinokulture je velika

običan urin ilit i kem. analiza urina pokazuje dali ima bakterija ALI NE I KAKVIH,leukocite,eritocite,ketone,boju,gustoću mokraće,proteine,... dok urinokultura ne pokazuje nuišta od toga nego detektira bakterije s tim da ih imenuje,znači ona za rzaliku od kemijske analze govori koja točno je bakterija u pitanju te njenu koncentraciju(URINOKULTURA vam je kao bris grla ili nosa ali nemožemo naravno brisom doći dop mokraće u mjehuru zato se to radi na ovaj način a zašto sve mora biti sterilno,zato jer i urin inače sterilan a ako nije onda će urinopkultura točno pkazati koja bakterija je unutra)


nadam se da sam vam razjasnila
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.

Zadnje uređivanje valneahana : 03.11.2009. at 16:47.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 18:13   #9
Ja sam mališi oprala pišurana, on leži na prematalici, stavila vrečicu i čekala da krene....nakon pola sata ju je napunio i onda gas u labos.

Prvu vrečicu sam zamotala u pelenu i sve nam iscurilo
__________________
:) x 3 = moj cijeli svijet
svastamorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 18:33   #10
jednom mu uhvatila urin za urinokulturu i običan urin. Dezinficirala kadu,dobro oprala pišu,dobro posušila...Ono,ful oprezno sam sve napravila,na kraju je u uinokultruri pokazalo nešto malo bakterija,a kks i urin uredni
Dr rekla da je vjerojatno došlo do zagađenja pri prelijevanju mokraće,a ful sam pazila.

Eto za ubuduće je neću prelijevati

Mali cox,što toliko tekućine popije,meni se to nekako čini previše
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2018., 09:08   #11
Dijete 9 mjeseci, u urinu dosta leukocita, urinokultura miješana kultura 10000 cfu/ ml. Je li to uredno ili treba terapiju ili neku drugu pretragu?
fraktura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 01:08   #12
neznam za dečke ali za cure se obevezno pere pipica... i sterilizira nekom otopinom
ne pitaj me kako je to kod cure u prvu vrećicu se pokakala, drugu je iščupala a treća je imala tvorničku grešku.. četvrta se meni zalijepila na ruke, peta je bila probušena... tada sam se rasplakala od muke

kod dečkiju je puno praktičnije.. visuljak staviš i to je to
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 10:57   #13
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
neznam za dečke ali za cure se obevezno pere pipica... i sterilizira nekom otopinom
ne pitaj me kako je to kod cure u prvu vrećicu se pokakala, drugu je iščupala a treća je imala tvorničku grešku.. četvrta se meni zalijepila na ruke, peta je bila probušena... tada sam se rasplakala od muke

kod dečkiju je puno praktičnije.. visuljak staviš i to je to
Daj pliz meni blesavoj objasni, kak staviš tu vrećicu curicama? Nisam o tome razmišljala dok nisam pročitala ovu temu.
__________________
Mamina ljubav najveća!; Mala mrva
Inica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 11:09   #14
Quote:
Inica kaže: Pogledaj post
Daj pliz meni blesavoj objasni, kak staviš tu vrećicu curicama? Nisam o tome razmišljala dok nisam pročitala ovu temu.
Zalijepis na pipicu, izgleda kao da nista nece uci ali udje.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 01:18   #15
Hm, da sjetila sam se da i kad smo bili na hitnoj u Vinogradskoj isto su mu sam priljepili tu vrećicu, niš nisu sterilizirali, brisali i sl. prije
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 08:26   #16
mi isto često nosimo urin na kontrolu i vrlo smo pažljivi oko toga
kao što je već napisano gore, trebalo bi pišu oprati i staviti vrećicu, vrećica ne bi trebala dugo stajati
zato ja njemu uvijek pustim vodu iz pipe da teče jer se tako brže popiški
ali isto ima razlike između uzorka za laboratorij i urinokulturu
nama je nalaz urina uvijek ali baš uvijek bio savršen, dok je urinokultura pokazivala neku od bakterija (a urin uzet iz iste vrećice i to sterilnom špricom)
a i mi veliki kad uzimamo uzorak za urinokulturu - treba se oprati u čistoj vodi i uzeti drugi mlaz

tako da bi ipak trebalo pripaziti kako se uzima uzorak

Zadnje uređivanje nelly.nelly : 03.11.2009. at 08:32.
nelly.nelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 09:53   #17
Quote:
Misliteljica kaže: Pogledaj post
Forest, sorry što ispravljam ali doktorirala sam skupljanje urina, dijete mi je imalo upalu bubrega.
Ovako savjetuju u poliklinici Helena koju vodi dječja nefrologinja.
Vrećica ne smije stajati više od pola sata.
Urin se NE PRELIJEVA nego se samo zalijepi vrećica, stavi u plastičnu čašu u kojoj je led i što prije se nosi u laboratorij /najbolje unutar sat vremena/
Hm da, zbog toga je moja torba na pranju zavrsila i morali smo ponavljat cijeli postupak.
Te vrecice pustaju kad se zaljepe.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 10:07   #18
MI isto imamo iskustva s vrecicama za urin i u biti koliko sam ja shvatila bitno je da je sterilno jedino ukoliko se radi pretraga na postojanje bakterija, npr. sanford, a ukoliko se radi redovna kontrola tada bi naravno bilo bolje da je piso totalno cist, ali nije presudno jer mi smo u bolnici lezali pa mu sestre nisu prale pisu vec su samo stavile vrecicu, a kada smo jednom prilikom radili sanford tada nam nije uspjela pretraga jer je pisalo na nalazu da nije sterilno.
malamut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 18:35   #19
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Hm da, zbog toga je moja torba na pranju zavrsila i morali smo ponavljat cijeli postupak.
Te vrecice pustaju kad se zaljepe.
pa stavi je u posudicu za urin
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 12:17   #20
Kad smo mi prvi puta stavljali vrećicu nisam bila sigurna jel treba samo visuljak ili i jajca staviti unutra. Ah, muke mladih mama. Marko je par puta davao urin, zbog produljene žutice, pa proljeva koji je trajao sve dok sam ga dojila. pa razne bakterije, i uvijek smo stavili vrećicu samo na visuljak, ali smo prije malo očistili pišu fiziološkom i gazicama, on puno pije tekućine, sad s 20mj oko 3 litre dnevno pa nemamo problema s piškenjem. kad je bilo gotovo, vrećicu smo zatvorili i samo stavili u plastičnu posudicu za urin, bez ikakvog leda ili bilo čega i to je bilo to. S tim da smo pretrage urina radili i u Vinogradskoj, i u Klaićevoj i u Dalmaciji preko ljeta.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.