Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2007., 01:16   #1
On meni nema Bosne.....

Ovo dobih jutros emailom. Jos malo o Bosni.

S VRHA MOSORA JOSIP PEJAKOVIC, SARAJEVSKI VELEMAJSTOR GLUME, UJEDNO I ALTERNATIVNI VISOKI PREDSTAVNIK ZA BOSNU I HERCEGOVINU

Bosna je odvratna predivna zemlja!

Bosna i Hercegovina je tragièna država. Ona je èudo zato što u njoj egzistiraju samo tri zanimanja: Bošnjaci, Hrvati i Srbi!

Piše Milorad BIBIÆ
Slobodna Dalmacija, 08.12.2007

Vidio sam da mladi i stari u publici plaèu dok s pozornice govorite u svojoj monodrami „On meni nema Bosne": "Kako bolan nema Bosne, a Neretva huèi, kako bolan nema Bosne, a Miljacka teèe, kako bolan nema Bosne, a Sana ide. Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se, hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva. Svi oni i one idu, a ti ðe æeš? Nemaš kud. Ide bolan Ugar, u njega utièe Lonska, tu riba ima. Tu si ti trebo ribe fatat, a ne moju kuæu rušit. Ti si trebo otiæ na onu Unu, zasjest s komšijama i zapjevati 'Ah meraka u veèeri rane', a ne se fatat granata i djecu po gradovima ubijat. Sram te bilo!"

- Plaèu ljudi jer znaju kako im je nekad bilo, a kako im je sad. Bježe ljudi u prošlost zato što danas grozno žive. I onda to fukare zovu – jugonostalgijom! Žele da izbrišemo gumicom ono što smo bili, žele da izbrišemo gumicom godine, desetljeæa radosti, sreæe, lijepog života.
Rodio sam se i živio u puno veæoj državi od Bosne i Hercegovine, u kojoj sada živim. I tjeraju me da budem sretan ovdje. A ja ne mogu biti sretan jer znam da živim i da æu umrijeti u zlu koje još nije viðeno, u mržnji, nepoštovanju i preziru kakvi se ne pamte. Svima nam je, osim fukarama, koji nikad ništa nisu vrijedili, a sad su izašli na površinu, bilo bolje. Sad je samo njima dobro. I sad ja moram biti sretan da sam ovdje nitko i ništa. I govore mi da sam jugonostalgièar. Zato što ponirem u ono što sam bio, što sam kao cijenjeni glumac osvojio. Onda sam dobio sve što glumac može dobiti, a u ovoj mojoj jebenoj Bosni i Hercegovini dobio sam samo – infarkt!

Unosni nacionalizam
•• Iz Vaših tekstova može se išèitati da se ne možete pomiriti s raspadom bivše Jugoslavije...

- Bio bih budala da se ne mogu pomiriti s raspadom države u kojoj sam roðen. Pomirio sam se s tim da više nema moga dobrog oca Ante i moje mile majke Danice. Njih sam sigurno neusporedivo volio više nego Jugoslaviju. Navikao sam se da ih nema, pa kako se onda neæu naviknuti da nema Jugoslavije. Ali nitko mi neæe oduzeti pravo da prostor bivše Jugoslavije doživljavam puno ljudskijim od ovoga u kojem danas živim...

•• Žestoki ste kritièar skoro svega u Bosni i Hercegovini...
- Bosna i Hercegovina je tragièna država. U njoj ne postoje lijeènici, inženjeri, profesori, pekari, uèitelji, zidari... Ne. BiH je èudo zato što u njoj egzistiraju samo tri zanimanja: Bošnjaci, Hrvati i Srbi! To je pošast od koje u cijelome svijetu boluje samo moja Bosna i Hercegovina...

•• ... Vi ste Hrvat...
- Da, ja sam Hrvat, kršten, prièešæen, krizman. Sve sam kao katolik uradio kad je to bilo vrijeme. A ne poèetkom devedesetih godina prošloga stoljeæa kao mnogi, mnogi "veliki Hrvati". I time što sam kazao da sam Hrvat, tu je kraj prièe. Nema više. Ne želim više o tome. Veliki glumac Ljuba Tadiæ je kazao na poèetku ovoga groznog rata: "Ja sam Srbin po nacionalnosti, a ne po zanimanju!" Gotovo, kraj prièe, time je sve reèeno. Sve ostalo je nacionalistièko prokletstvo koje je stvorilo Hrvatine, Srbende, Muslimanèine. To je za njih vrlo profitabilno, oni su taj svoj ekstranacionalizam debelo unovèili svojim kriminalnim radnjama...

Daleko iza Albanije
•• Zbog tih Vaših stavova zamjerali su vam Hrvati u Bosni. I u Hrvatskoj!
- U Hrvatskoj sam bio nepodoban, u Srbiji sam bio ustaša, u BiH su me se bojali jer, èujte ovo, imam veliki utjecaj... A ja sam uvijek bio i ostao isti. Èovjek! I ništa drugo. Išèitao sam i izuèio sve najbitnije što pišu sve svete knjige svijeta. Izabrao sam ono što piše u Kuranu, a tamo piše baš ovo: Samo ono što daš drugome je tvoje! I ja ne èinim ništa osim toga. I zbog toga sam najbogatiji èovjek na svijetu. Ali, to što radim nikome ne odgovara. Ja sam i danas gladnoj, dobro ste èuli, gladnoj djeci negdje u bosanskoj vukojebini odnio nekoliko paketa hrane. Da imaju što jesti. Ajmo, gospodo politièari, sa sve tri strane, dajte svatko od vas pakete gladnim ljudima u Bosni i Hercegovini. Pa æe ovo biti zemlja sreæe, a vi dobri ljudi. Ali vi to ne želite, vi želite producirati sirotinju...

•• Zar se u BiH zaista gladuje?
- Da, gladuje se. Ima ljudi koji doslovno nemaju što jesti. I umiru od tuge što im i djeca gladuju. A oni koji ovu državu vode u propast nisu svjesni da su državu doveli daleko iza jedne Albanije. I BiH nema šanse da ikad stigne Albaniju. Albanija je sad uredna i ureðena zemlja, a moja Bosna i Hercegovina!? A gdje je nekad bila Albanija, a gdje mi...

Mržnja i zlo
•• Zar Europa i Amerika ne spašavaju Bosnu i Hercegovinu!?
- Bosne ima. I bit æe je. Bosne o kojoj su pisali Ivo Andriæ, Branko Æopiæ, Skender Kulenoviæ... O kojoj piše Abdulah Sidran. Ništa se u Bosni nije promijenilo, Bosnu nitko promijeniti ne može. Ali Bosance treba promijeniti, Bosanci se mijenjaju... To je cilj Europe i svijeta. I to je najveæi genocid koji se èini danas u svijetu. Kako od Bosanca možeš uèiniti Slovenca? Nikako! A to se meðunarodnim terorom ovdje pokušava. I taj teror svijeta nad BiH treba, po njima, trajati. Znaju oni i zašto treba trajati... Ima ovdje mjeseènih plaæa i od 50, 60 hiljada eura... Pa tko bi bio glup završiti taj posao koji je tako unosan... I onda u tome mom bijesu na cijeli svijet, zbog toga što mi uništavaju BiH, èujem jednog Amerikanca kako kaže: Bosna je odvratna predivna zemlja! Èujte to što kaže glupi Amerikanac... To je aspolutna istina o mojoj državi...

•• Nekad se govorilo da su mladi snaga društva, da na njima sve ostaje...
- A što to na mladima ostaje!? Mržnja i zlo! Èekaju te fukare sa sve tri strane u BiH da mi stariji, koji pamtimo da je ne tako davno bilo bolje od ovoga, pokrepamo. Pa da mladi, ne znajuæi da je bilo puno bolje, prihvate ovo zlo kao najbolje rješenje. Nas vrijeme gazi, na pozornicu dolazi mladež tih fukara koja je puno opasnija od njih samih. Ta mladež ne zna istinu, nitko joj je ne govori. Ta djeca su zatrovana permanentnom laži. Ne znaju što je antifašizam, za njih je Tito najveæi zlikovac kojega je svijet ikad vidio. On je za njih tvorac svakog zla u svim državama koje su nastale raspadom države koja je u svijetu bila netko i nešto. Danas su na sceni oni koji slijede ideje poraženih iz Drugoga svjetskog rata. Njihova istina se nameæe kao prava istina...

Božji prostor
•• Èesto se obrušavate na vjere...
- Ne! Nikad na vjere. Samo na crkve i džamije. Na one poruke pune mržnje i zla, koje su dolazile i dolaze iz džamija i crkava. Ogromno je petljanje crkve i džamije u sve i svašta. Napravili su ogroman poligon za klerikalni fašizam koji je prisutan svugdje. To je bolest koja je zapoèeta baš u crkvama i džamijama. Tamo je zapoèeta radikalizacija jednog, drugog i treæeg prostora, tamo je roðena podjela na one koji nose križ, krst ili polumjesec sa zvijezdom. Tamo upiru u mene i meni sliène i govore kako smo antikristi. Ja antikrist!? Zato što mislim da crkva i džamija ne moraju biti jedino mjesto za molitvu. I da mi polupismeni pop ili hodža treba biti posrednik s Bogom. I da me maltretira kako je crkveni ili džamijski prostor Božji prostor. A tamo ništa lijepoga i ljudskoga ne mogu èuti. To je najveæa povreda vjere. Odavno je veliki Henry Miller rekao: " Vjerujem u Boga, ali bez posrednika!".

•• Je li Vam zbog svih Vaših stavova glava bila u torbi?
- Ne mislim ja o tome. S tim da znam kako bi mnogi, mnogi rado bili na mojoj sahrani. Još bi mi i govor držali. E, ali ja sam ih zajebo. Napisao sam i snimio sam sebi posmrtni govor. Poèinje reèenicom: "Ko vam je dozvolio da doðete na moju sahranu!?".

•• Jedno vrijeme govorili ste da ste alternativni visoki predstavnik za BiH, poslije ste bili narodni visoki predstavnik za BiH...
- To je bio moj, ajmo tako reæi, civilizacijski trik koji ovi glupani nisu shvatili...

•• Imam jedan prijedlog: kako sam visok 204 centimetra, buduæi da sam prošao cijelu Bosnu i Hercegovinu i da imam prijatelja u BiH meðu Bošnjacima, Muslimanima, Srbima, bi li bilo dobro da mene predložite za visokog predstavnika u BiH?
- E, to bi za moju Bosnu i Hercegovinu bio spas!
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 01:17   #2
Veliki Kusturica
•• Emir Kusturica je bio filmski redatelj desetljeæa, veliko je ime svjetskog filma. On je odavno priznati i poznati graðanin svijeta, a po njemu pljuju i udaraju oni koji se ne snalaze ni u sarajevskoj ulici u kojoj žive. Oni nikad neæe biti ni graðani Sarajeva u koje su se doselili tko zna odakle, a kamoli da æe postiæi ono što je uspio veliki redatelj Emir Kusturica.

Zijah je èudo
•• Zijah Sokoloviæ je èarobnjak koji na ex jugoslavenskim prostorima, po meni, najbolje vlada zanatom. On je toliko uradio na sebi koliko nije na desetke glumaca zajedno. Njegove predstave su velièanstvene, on neprekidno glumi, on se stalnim treninzima toliko usavršio da je to fantastièno. On je èudo!

Volim Šerbedžiju
•• Mnogi su mi zamjerili, èak i neki èlanovi moje obitelji, kad sam 1992. godine zagrlio Radu Šerbedžiju, kad smo zapjevali: Neæu da pucam u druga svog! Volim Šerbedžiju, najveæeg hrvatskoga glumca . Pred kim da krijem da ga volim i da ga silno cijenim. Pred bijedom i jadom koji mu je osporavao da je najbolji. Samo zato jer je Srbin. Ne dam na Radu, znam ga u dušu, znam koliko je velik èovjek. A da je veliki glumac, to znaju i oni koji mu to ne priznaju... I koji meni zamjeraju što kao Hrvat iz BiH kažem uopšte umjesto uopæe. I njima je veæa uvreda kad me èuju da kažem uopšte nego da im kažem: Gonite se u pet pièaka materinih! Bijedno, jadno...

Bratiæ Zlatko
•• Moj bratiæ Zlatko Pejakoviæ poèeo je kao glumac u Osijeku. A ja kao solist u sastavu Veziri. Sreæom, po mene i njega, da smo zamijenili uloge. Da sam ja otišao u glumce, a on u pjevaèe. Zlatko mi je ko brat roðeni. Volim ga, velik je. Ne samo kao pjevaè...
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 03:48   #3
E da je bogdo vise Josipa bilo u ovom nasem bosanskom vilajetu, davno bi mi k'o Svica postali... A onda sve razjebali cisto onako iz inata pa se ponovo ufatili lopate...
vik071 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 03:52   #4
Da se citiram

Quote:
TimHortons kaže: Pogledaj post
Samo ono sto sam napiso nije bolan nikaka mrznja. Samo konstatacija. Da u BiH zivi stoka koja najbolje funkcionise kad je na uzdi i kontroli. Cim je pustis, ode ko svaka stoka ili u rupu i li je vuk pojede. Samo pitaj raju kad im je bilo najbolje. Pod Titom. Jer je sistem drzo stoku na lancu. I kazu da im nije nist falilo. I sad imaju demokratiju i takozvanu slobodu i samo se gloze. Non stop. I glozice se dok je svijeta i vijeka. To je to.
Kokuz has spoken
Vasa Kojot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 04:00   #5
Procitao sam to smece nikidan. Sto ocekivati od, pazite sada, Josipa Pejakovica i Milorada Bibica.

Tipicno propagiranje propale Jugoslavije, s onom prepoznatljivom dozom filo-srpstva.

Obratite paznju na dio gdje govori o sebi; o svome toboznjemu "hrvatstvu"... pogledajte kako udara po Hrvatstvu....

I onda pogledajte kako, eto, slucajno hvali Serbedziju i Kusturicu...

Sublimirano filo-srpstvo u orjunaskoj Slobodnoj Dalmaciji. Nista neocekivano, kada se zna tko su urednici i novinari -- a tek tko je vlasnik.

A dobri "Bosnjani" i Bosanci "pljescu"... :klap:

"Joj, ba, kako smo glupi." Jeste. Glupi ste. Jer ta dva idiota propagiraju nesto cega stvarno NEMA, i nece uskoro ni biti, a polozaj hrvatskoga naroda je sve gori i gori....
LjutiBronxBomber is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 04:43   #6
Josip je Pataren.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 06:17   #7
Quote:
vik071 kaže: Pogledaj post
E da je bogdo vise Josipa bilo u ovom nasem bosanskom vilajetu, davno bi mi k'o Svica postali... A onda sve razjebali cisto onako iz inata pa se ponovo ufatili lopate...


neukost je opasna stvar.
__________________
Americans want grungy people, stabbing themselves in the head on stage. They get a bright bunch like us, with deodorant on, they don't get it.
keke is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:00   #8
Quote:
LjutiBronxBomber kaže: Pogledaj post
Procitao sam to smece nikidan. Sto ocekivati od, pazite sada, Josipa Pejakovica i Milorada Bibica.

Tipicno propagiranje propale Jugoslavije, s onom prepoznatljivom dozom filo-srpstva.

Obratite paznju na dio gdje govori o sebi; o svome toboznjemu "hrvatstvu"... pogledajte kako udara po Hrvatstvu....


I onda pogledajte kako, eto, slucajno hvali Serbedziju i Kusturicu...

Sublimirano filo-srpstvo u orjunaskoj Slobodnoj Dalmaciji. Nista neocekivano, kada se zna tko su urednici i novinari -- a tek tko je vlasnik.

.
ovakvu paranoju odavno nisam vidjela, jos malo pa ce ti srbi i iz pasete iskocit!!
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:19   #9
Quote:
Ljuti:
Sublimirano filo-srpstvo u orjunaskoj Slobodnoj Dalmaciji. Nista neocekivano, kada se zna tko su urednici i novinari -- a tek tko je vlasnik.
Hoces reci kako je Slobodna Dalmacija je bila najbolja kada joj je vlasnik bio referent Miroslav Kutle, a sve pod visokim pokroviteljstvom doktora Franje Tudjmana, prvog prdsjednika slobodne, neovisne i suverene hrvatske drzave?

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 15:03   #10
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ovakvu paranoju odavno nisam vidjela, jos malo pa ce ti srbi i iz pasete iskocit!!
to sto je napisao odgovara istini, nazalost. ali ti si nama vec odavno jasno dala do znanja na koju stranu vuces
__________________
Americans want grungy people, stabbing themselves in the head on stage. They get a bright bunch like us, with deodorant on, they don't get it.
keke is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 15:10   #11
Ajd nek moderator spoji sve teme o tamnom vilajetu na jednom mjestu. I onda nek se tamo prodaje suplja.

fala
TimHortons is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 16:23   #12
Quote:
keke kaže: Pogledaj post
to sto je napisao odgovara istini, nazalost. ali ti si nama vec odavno jasno dala do znanja na koju stranu vuces
sva sreca da ne vucem na vasu, vec bi riknula od paranoje
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 17:23   #13
Ja Pejakovića kužim. Mi Hrvati dobismo u ratu barem pravo da budemo Hrvati. Ljudi kao Pejaković izgubiše domovinu i okruženje u kojem su uspjevali, bez da išta dobiju zauzvrat.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 17:27   #14
Taj Pejakovic je obican balvan koji moze "uspjeti" samo u okruzenju kakva je bila Jugoslavija. I ako sada pizdi, ja ga razumijem, ali to je samo njegov problem.

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 18:02   #15
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
I koji meni zamjeraju što kao Hrvat iz BiH kažem uopšte umjesto uopæe. I njima je veæa uvreda kad me èuju da kažem uopšte nego da im kažem: Gonite se u pet pièaka materinih! Bijedno, jadno...
u ovom je u pravu
TimHortons is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 18:48   #16
Quote:
keke kaže: Pogledaj post
to sto je napisao odgovara istini, nazalost. ali ti si nama vec odavno jasno dala do znanja na koju stranu vuces
a koje je to strana?
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 20:18   #17
I ja se pitam,na koju to stranu vuče Keya i šta vuče,nogu možda ......mogu li ti Keya pomoć da vučeš to što vučeš?
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 20:30   #18
drugarice, opet vi u humoristickom zaledju...standardna prica
__________________
Americans want grungy people, stabbing themselves in the head on stage. They get a bright bunch like us, with deodorant on, they don't get it.
keke is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 20:57   #19
Quote:
LjutiBronxBomber kaže: Pogledaj post
Procitao sam to smece nikidan. Sto ocekivati od, pazite sada, Josipa Pejakovica i Milorada Bibica.

Tipicno propagiranje propale Jugoslavije, s onom prepoznatljivom dozom filo-srpstva.

Obratite paznju na dio gdje govori o sebi; o svome toboznjemu "hrvatstvu"... pogledajte kako udara po Hrvatstvu....

I onda pogledajte kako, eto, slucajno hvali Serbedziju i Kusturicu...

Sublimirano filo-srpstvo u orjunaskoj Slobodnoj Dalmaciji. Nista neocekivano, kada se zna tko su urednici i novinari -- a tek tko je vlasnik.

A dobri "Bosnjani" i Bosanci "pljescu"... :klap:

"Joj, ba, kako smo glupi." Jeste. Glupi ste. Jer ta dva idiota propagiraju nesto cega stvarno NEMA, i nece uskoro ni biti, a polozaj hrvatskoga naroda je sve gori i gori....
brate ajde ne kaki jesi zivio u bosni pa da znas o cemu se radi
__________________
Badža kronjo sa svojim plitkim i balkanskim prostaklukom
dr.kronja is back is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 21:03   #20
pazi ova tema "boljih dana" ali tvoji bolji dani nisu bili nekom drugom,ja nemam pravo govoriti o bosni jer nikad nisam zivio tamo i nemam nikakve veze s njom ali za mene ce uvijek svi od tamo biti bosanci,ali i znam da cu kad dodjem u moj grad Pulu gdje imam prijatelja raznih nacionalnosti i bolio nas je kurac za sve samo da se festa
__________________
Badža kronjo sa svojim plitkim i balkanskim prostaklukom
dr.kronja is back is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.