Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2007., 14:27   #201
Meni je interesantno kako je riječ Varoš dospjela za ime naselja na Cipru i to tamo gdje žive Turci.
__________________
tko spava, nije budan
flekica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 16:02   #202
/\ /\ /\

Ja ne isključim slavensku opciju u slučaju Sombora. Inače, nema „službenog" mađarskog stajališta o porijeklu naziva Sombor, ali je kraj (današnja Vojvodina i južni dio Mađarske nizine) pun (tursko-)bugarskih toponima.
Btw, ‘bizon’ kao toponim u Karpatskom bazenu nije izuzetan slučaj. Vidi Transilvaniju: Bölön, Bölönpataka, Begyenkő, Begyenes, Belényes (bölény = bizon u današnjem mađarskom jeziku; ostali oblici: bölön, belény, begyen, belénd, böliny, bilind). Bölény/bölön također je turcizam od prije IX. st.

Zombor (bizon) kao turcizam postoji iu rumunjskom jeziku: zimbru (=> FC Zimbru Chisinau).

-------------

Vár (tvrđava, grad) je iranizam. Originalno značenje: ‘mjesto opkoljeno (zidom)’. Mađarski nastavak ‘-os’ znači s/sa. => város (varoš) = (mjesto) sa tvrđavom; u današnjem značenju ‘grad’
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 17:37   #203
Dobro, to je ok. Hvala na podacima.

Za Hervegovinu, ono sto je Demon napisao, stoji. To je zanimljivo. Ja sam pomenuo planinu Zlatibor. Ona bi trebalo da je na podrucu stare sprske drzave, dakle od 7. veka pa nadalje. Mozda je etimologija preko nekog endemskog bora? Zlatni bor. Mislim da ima toga bas tamo. Doduse, pitanje je da li se ta planina uvek zvala tako. U svakom slucaju ending -bor je cesto u istocnoj Nemackoj, tako da bi ipak morao da stoji u nekoj vezi sa Slovenima. Mislim da se jednom prilikom i Adolf nesto izjasnjavao oko Saksonaca upravo zbog velikog slovenskog, genetskog, uticaja na tamosnji nemacki zivalj.

Hvala jos jedared
zitomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 18:07   #204
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Vár (tvrđava, grad) je iranizam. Originalno značenje: ‘mjesto opkoljeno (zidom)’. Mađarski nastavak ‘-os’ znači s/sa. => város (varoš) = (mjesto) sa tvrđavom; u današnjem značenju ‘grad’
Onda to nije ungarizam?! Fala
__________________
tko spava, nije budan
flekica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 18:59   #205
Quote:
flekica35 kaže: Pogledaj post
Onda to nije ungarizam?! Fala
U mađarskom jeziku iranizam, a u hrvatskom mađarizam.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 21:16   #206
Magore, mozes li da objasnis ime Uros, kada smo vec kod madjarskih uticaja. Mislis li da je od ur-, "gospodin" i sto je dalo "urum" titulu. Eno ima jedna ploca kod Vega na kojoj se pominje urum zupi.
zitomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 21:18   #207
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Vár (tvrđava, grad) je iranizam. Originalno značenje: ‘mjesto opkoljeno (zidom)’. Mađarski nastavak ‘-os’ znači s/sa. => város (varoš) = (mjesto) sa tvrđavom; u današnjem značenju ‘grad’
Andras Rona-Tas u svojoj knjizi "Hungarians and Europe in the Early Middle Ages: An Introduction to Early Hungarian History" tvrdi da je vár u madjarskom jeziku slavizam koji dolazi od dvor. Dodatni dokaz je u tome da se u Gesta Hungarorum nalaze na lat. "Udwornicis" kao podredjeno stanovnistvo na imanjima madjarskih velikasa. Etimologija je jasno slavenska, to su udvornici, oni koji obitavaju na dvoru, na dvornim posjedima vlastelina. No, ovi se madjarski zovu "Udvarnok" ...
Slovenin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 01:09   #208
Magore, baci pogled na ovo

http://www.mybirthcare.com/favorites...asp?name=Tibor

????
zitomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 08:42   #209
/\ /\ /\

Uroš:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=8556109&postcount=12

-----

Čekaj! Vár je iranizam, udvar je slavizam. Udvar (dvor) nikada ne znači grad, tvrđava u mađarskom. Vár i udvar su različiti pojmovi.
dvor => udvar (dvor), udvarnok, udvaronc (sluga)

Udvar (dvor) također je čest toponim u Mađarskoj: Nádudvar, Udvarhely (danas Odorhei u Transilvanij), Udvardi, Udvarnok itd.

Vár je jedan od najpoznatijih iranizama (od prije dolaska u Panoniju). Ostali iranizmi (perzijanizmi, alanizmi) su: ezer (tisuća), kard (mač), tej (mlijeko), tíz (deset), vám (carina), vásár (sajam), asszony (žena), híd (most)

Nećeš naći podatke na netu da je vár slavizam. Svuda se piše da je riječ vár iranskog, točnije rečeno perzijskog porijekla. Ovako se uči i u školama, na sveučilištima, kao najklasičniji primjer za iranizam.

-----

Tiburcio:
http://www.behindthename.com/name/tiburcio
Tiborc:
http://www.behindthename.com/name/tiborc
Tibor:
http://www.behindthename.com/name/tibor
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 18:24   #210
Encyclopædia Britannica : Related Articles
Main article: Brandenburg
city, Brandenburg Land (state), eastern Germany. The city lies on both banks of the Havel River, west of Berlin. It was founded as Branibor (Brennabor, or Brennaburg) by the West Slavic Havelli tribe and was captured by the German king Henry I the Fowler in 928. A bishopric was first established there in 948. The city was retaken by the Slavs in 983, but it was inherited from the...

bor ~ utvrdjen (drvena utvrda od bor ?) slobodan grad

samobor ~ 1242 bela iv
svantoVID is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 18:49   #211
/\ /\ /\

Maribor - Marburg ?
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 19:55   #212
Good point. Moglo bi biti.
zitomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 19:57   #213
Ah da,

uros (čita se: uroš) = mali gospodin / gospodičić (starinski oblik, danas se više ne koristi, bar kod nas )

Ona bi Urosh bio princevic? Princ?
zitomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 23:12   #214
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
/\ /\ /\

Maribor - Marburg ?
Probat cu pronaci u vezi vár kod Rona-Tasa ...

A ovo u vezi Maribor/Marburg vam je los primer ... Maribor je ime koje se prvi put javlja tek u 19. veku i radi se o neologizmu prema Branibor. Pre toga grad je imao iskljucivo nemacko ime ...
S1ovenin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 00:39   #215
Jos bolji point
zitomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 10:12   #216
Quote:
S1ovenin kaže: Pogledaj post
Probat cu pronaci u vezi vár kod Rona-Tasa ...
Čuo sam Róna-Tasa kad je držao predavanje na mađarskoj televiziji o etnogenezi Mađara (Tekst predavanja). On je tu opciju (dvor – vár) najavio samo kao moguću verziju. Inače, mnogi smatraju da je riječ vár sumerskog porijekla (=> uru-, znači grad). Po njima riječ vár u mađarski jezik dolazi iz sumerskog preko perzijskog.

Velika većina stručnjaka smatra ga iranizmom.

Quote:
S1ovenin kaže: Pogledaj post
Maribor je ime koje se prvi put javlja tek u 19. veku i radi se o neologizmu prema Branibor. Pre toga grad je imao iskljucivo nemacko ime ...
Nisam znao. Hvala na informacijama!
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 22:23   #217
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
sacir je ime....otud sacirbegovic....predak je bio nekji sacir beg...
a posto kod bosanskih muslimana,nije bilo popularno uzimat obicna prezimena....vecina ima neka sa 5 titula i 8 zvanja u sebi

tipa
hadzihafizmuratbegovic

hadzi-covjek koji je posjetio meku
hafiz-zna kuran napamet
beg-titula velikasa
murat-ime konkretnog pretka

tako je sa prezimanima nasih muslimana
kod turaka na primjer imena uglavnom ni nisu arapska,tipa mehmed,ibrahim,ismail....vec bukvalno njihova....samo njima specificna
emre,tansu,ilker,abaz

i prezimena su im na tu foru....kadiz,iruk,sakiz(sladak)..itd itd...tako a vecina tih prezimena i rijeci...uglavnom arapskih...nisu bas konkretno turskoga podrijekla,vec vise imaju utemeljenje u primanju vjere i kurana kod nasih naroda...pa su neretko i sami sebi davali neka zvucna i egzoticna prezimena tipa....
hecimovic,arslanpasic-arslan-lav
stambolic,terzic-krojac
kujundzic-zlatar
i bilo koje zanimanje,funcija ili bilo sto sto ima notu necega u to vrijeme prestiznoga...jer svi ti poslovi,tipa krojac,zlatar,ljecnik,aga,beg,pasa,subasa,vezir... je davalo toj porodici neku notu otmenosti...tj pokazivalo da nisu obicna raja.....
a sta ga to onda dodjemo mi muslimani sa "slavenskim" prezimenima i bez 5-8 titula u sebi-fukara???
mene vise zanima zasto onda ima toliko muslimana ( s vidjenijim pretcima) koji nisu podlegli tom pomodarstvu vremena? otkud toliki npr. modrici, borici, garici, mrkonjic, kishic i sl....?
Hladna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 01:08   #218
zasto "slavenskim"? dovoljno je napisati slavenskim. Nije pomodarstvo u pitanju, vec titule koje su usle u prezime. Ili su nadimci dodavani na osnovu ocevog imena, etc. A ovi koje si navela, uglavnom, prema mestu zivljenja - koliko mi se cini.
zitomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 16:22   #219
Quote:
zitomir kaže: Pogledaj post
zasto "slavenskim"? dovoljno je napisati slavenskim. Nije pomodarstvo u pitanju, vec titule koje su usle u prezime. Ili su nadimci dodavani na osnovu ocevog imena, etc. A ovi koje si navela, uglavnom, prema mestu zivljenja - koliko mi se cini.
post je replika na post vise_sile u kojem on spominje pomodarstvo, a ja se slazem da nije stvar pomodarstva. zasto slavenski pod navodnike....vezze blage nemam sto ih stavih
Hladna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2007., 14:35   #220
Quote:
a sta ga to onda dodjemo mi muslimani sa "slavenskim" prezimenima i bez 5-8 titula u sebi-fukara???
Dobro si primjetila.
Titula u prezimenu nije igrala bas veliku ulogu.
Sta recimo onda reci za Gradascevice, Kulenovice, Cengice, Cerice, Firduse, Besirovice, Fidahice i mnoge druge kuce koje su sacinjavali tadasnju aristokraciju i bili medju najimucnijim i najuticajnijim porodicama onoga vremena, posebno one na kapetanskim polozajima.
Cak stavise ja sam cuo od starijih pripadnika nekih od ovih porodica da su ovi sa dodacima "beg" novokomponovani... ...ali po mome misljenu to su samo unutrasnja prepucavanja ostala iz starijih vremena.
Tahvil-pasa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:19.