Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2007., 00:54   #81
Quote:
Krushko kaže: Pogledaj post
Kad je HVO formiran ? Haj reci ti zrinjski kad je HVO formiran Nemas pojma . HVo je formiran poslije sastanka u Grazu izmedju Bobana i Radovana a na nagovor Tudje i brata mu slobe Do tada su se postrojbe sa hrvatskom vecinom u Mostaru zvale pod zajednickim nazivom " Obrana Mostara " a glavnu su vlast imali ono koji su i imali vlast do tada , gradska vlada na celu sa gradonacelnikom , haj reci kojim ? Postrojbe koje su branile Bosnu i Hercegovinu su se zvale Teritorijalna odbrana a na celu njih je jedno vrijeme bio onaj listicanin koji je dugo bio u Sarajevu ( zaboravih mu ime )
HVO je formiran još 1991 godine a tada nije bilo niti A od ABiH. Toliko o tome........
Zrinski is offline  
Old 31.05.2007., 01:02   #82
Quote:
Zrinski kaže: Pogledaj post
HVO je formiran još 1991 godine a tada nije bilo niti A od ABiH. Toliko o tome........
Upravu si ali i grješiš. HVO kao ime je formiran tek početkom 4 mjeseca. znači kad su počele otvorene borbe. Al da je formiran prije Armije, a pogotovu u mostaru u kojoj praktični nije ni postojala( haj rasprave radii priznat ću da je MB preteča iste s minimalnim doprinosom u oslobođenju TM) jest činjenica. samo istina braco nedaj dušmanima ni slmku da se za nju hvataju.
__________________
Mir i i harmonija može, s istim pravima i tolerancijom. A države s mirom i tolerancijom može biti jedino bez ili s 3 entiteta. Do tada, jebeš ti tu toleranciju gdje se tolerira da drugi biraju hrvata u predsjedništvo, određuju ko im valja,a ko ne valja na pozicijama koje hrvati trebaju popuniti. To je okupacija,a ne tolerancija. Za okupaciju imam 0% tolerancije.
okobrb is offline  
Old 31.05.2007., 11:03   #83
na pocetku rata u opcini travnik je prva organizirana vojna formacija koja se suprostavila jna bio hos, ali su se i muslimanske snage veoma brzo formirale, pa su akcije upada u skladiste municije i streljiva i u travnicku vojarnu nakon odlaska jna iz grada izvedene zajednicki. prava kriza u odnosima izmedju hvo i abih pocinje negdje sa padom jajca, gdje su se bosnjacka i hrvatska strana pocele medjusobno optuzivati za pad jajca. sljedeca velika kriza u odnosima su bili sukobi hvo i armije bih u gornjem vakufu i novom travniku, te ubojstvo zapovjednika hvo travnik koje se desilo na istocnom ulazu u grad kod medrese u kojoj su bile smjestene muslimanske snage. za katolicki uskrs se desio sljedeci veliki incident kada su hrvati izvjesili hrvatske zastave po gradu, a muslimani ih spalili pri cemu je i ubijen jedan paljitelj. u citavoj konfuznoj i napetoj situaciji u gradu kao inicijalna kapsula za sukob dosli su jos i zlocini u ahmicima i od tog trenutka se rat vise nije mogao izbjeci. sam sukob u gradu je trajao veoma kratko. velika vecina hrvatskog stanovnistva je vec u prvim satima sukoba napustila grad i okolicu. neki su to uradili preko vlasica koji su kontrolirali srbi, a drugi su pobjegli prema dijelu novog travnika koji je bio pod kontrolom hvo-a. vojno sposobne hrvate su srbi s vlasica poslali na bojista busovace i kiseljaka, gdje su ovi nastavili ratovati protiv armije bih. Prilicno je jasno da hvo nije imao neke sanse u samom gradu i da je brzo povlacenje iz travnika postedilo grad i stanovnistvo od veceg unistavanja i krvoprolica, a i hrvatima koji su ostali u gradu omogucilo da zive bez straha od odmazde. bjezanje hrvatskog stanovnistva je bilo organizirano od strane hvo-a i desilo se i prije nego sto su pripadnici armije bih uopce stigli napasti ta naselja, tako da pitanje, sto bi se desilo da su usli u hrvatska naselja, da li bi bili protjerani i sl., moze biti samo predmet glupe diskusije. nakon sto su se hvo i hrvati povukli iz grada nastupilo je sistematsko pljackanje napustenih kuca po hrvatskim selima i naseljima u gradu. preostali hrvati u gradu su jednim dijelom mobilizirani u radne vodove koji su imali zadatak da ciste grad, idu na kopanje rovova i sl. bilo je i par incidenata po selima oko grada gdje su nepoznati pljackasi pretukli i opljackali nekoliko staraca hrvatske nacionalnosti koji nisu bili u stanju otici. najveci incident se desio kada su mudzahedini uhapsili dvojicu uglednih hrvata, jednog uglednog srbina i jednog slucajnog prolaznika kako bi izvrsili razmjenu sa hvo-om i dobili nazad tijela poginulih mudzahedina. prilikom ovog hapsenja krvolocno je u obrednom pogupljenju ubijen srbin koji se je kao zapovjednik jedinice mupa borio protiv srpskih snaga. preostali hrvati i srbi su koristili tzv. razmijene zarobljenika i preko vlasica i drugih teritorija pod srpskom kontrolom napustali grad. pogubljenja hrvata i logora za hrvate nije bilo u travniku. cinjenica je da se radilo o jednom ludom i konfuznom vremenu, punom nepovjerenja i bilo bi prekrasno da se tako sto vise ne ponovi. da se ne ponovi vrijeme kada su krkani bili gospodari zivota i smrti.
parliament is offline  
Old 31.05.2007., 11:44   #84
Quote:
parliament kaže: Pogledaj post
....te ubojstvo zapovjednika hvo travnik koje se desilo na istocnom ulazu u grad kod medrese u kojoj su bile smjestene muslimanske snage. za katolicki uskrs se desio sljedeci veliki incident kada su hrvati izvjesili hrvatske zastave po gradu, a muslimani ih spalili....
drugim rijecima prvo su poceli ubijati Hrvate a onda im i paliti zastave.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 31.05.2007., 12:08   #85
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
drugim rijecima prvo su poceli ubijati Hrvate a onda im i paliti zastave.
Mozes ti to i bolje analizirati. Vidis da momak nije nikog stedio vec da je napisao neutralno. Sta je bilo sa HOS-ovim jedinicama sa pocetka rata? Sta je ucinjeno da se ucvrsti povjerenje posle pada Jajca? Sta je sa zajednickom borbom protiv neprijatelja koji je sutio i pustio da se mi izmedju sebe koljemo bacajuci koske i smijuci ce u bradu...
Crni Guber is offline  
Old 31.05.2007., 12:16   #86
Quote:
Crni Guber kaže: Pogledaj post
Mozes ti to i bolje analizirati. Vidis da momak nije nikog stedio vec da je napisao neutralno. Sta je bilo sa HOS-ovim jedinicama sa pocetka rata? Sta je ucinjeno da se ucvrsti povjerenje posle pada Jajca? Sta je sa zajednickom borbom protiv neprijatelja koji je sutio i pustio da se mi izmedju sebe koljemo bacajuci koske i smijuci ce u bradu...
U Travniku ubijen zapovjednik HVOa........
U Zenici ubijen zapovjednik HVOa Vinko Totić
U Bihaću ubijen zapovednik HVOa general Šantić
U Sarajevu Slavko Zelić teško pretučen i jedva izvukao živu glavu..........

Slučajnost?????
Zrinski is offline  
Old 31.05.2007., 12:26   #87
Quote:
Crni Guber kaže: Pogledaj post
Mozes ti to i bolje analizirati. Vidis da momak nije nikog stedio vec da je napisao neutralno. Sta je bilo sa HOS-ovim jedinicama sa pocetka rata? Sta je ucinjeno da se ucvrsti povjerenje posle pada Jajca? Sta je sa zajednickom borbom protiv neprijatelja koji je sutio i pustio da se mi izmedju sebe koljemo bacajuci koske i smijuci ce u bradu...
Gle...sto se tice travnika tu je stvar vrlo jasna.
Nakon pada Jajca i protjerivanja Bosnjaka iz Prijedora i opcenito bosanske Krajine su grad preplavile izbjeglice koje su odmah po dolasku prvo pocele provocirati,a zatim prijetiti Travnickim Hrvatima. To je kulminiralo ubojstvima i paljenjima hrvatskih zastava. Buduci da je u trenutku povlacenja HVO-a odnos bio 5-6:1 u korist bosnjaka oni su se jednostavno morali povuci da sacuvaju zivu glavu.

U Busovaci, Novom Travniku, Stocu i ostalim mjestima koja su se odrzala ukljucujuci i Mostar Hrvati nisu cekali taj trenutak kada ce im neko pobiti zapovjednistvo, popaliti zastave i dovesti ih u situaciju da moraju bjezati nego su bili malo pametniji.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 31.05.2007., 12:27   #88
Quote:
Zrinski kaže: Pogledaj post
U Travniku ubijen zapovjednik HVOa........
U Zenici ubijen zapovjednik HVOa Vinko Totić
U Bihaću ubijen zapovednik HVOa general Šantić
U Sarajevu Slavko Zelić teško pretučen i jedva izvukao živu glavu..........

Slučajnost?????
bilo je jako puno "slucajnosti" i na drugoj strani. citava situacija u travniku je bila samo odraz situacije u okolici. prijatelj iz novog travnika mi je pricao kako mu se citav zivot zgadio kad je vidio kako je pripadnik hvo-a na sred ulice pucao muslimanu u glavu. bez nekog posebnog razloga.
parliament is offline  
Old 31.05.2007., 12:39   #89
Quote:
parliament kaže: Pogledaj post
bilo je jako puno "slucajnosti" i na drugoj strani. citava situacija u travniku je bila samo odraz situacije u okolici. prijatelj iz novog travnika mi je pricao kako mu se citav zivot zgadio kad je vidio kako je pripadnik hvo-a na sred ulice pucao muslimanu u glavu. bez nekog posebnog razloga.
Zaboravi sada situacije gdje netko u sred rata zbog nekog samo njemu znanog razloga uhvati prvu zrtvu i ubije ga.

Govorimo o organiziranim i isplaniranim napadima na HVO od strane Bosnjaka cim se situacija sa Srbima malo primirila. Okobrb je vrlo lijepo opisao kako je poceo rat u Mostaru. Razlika izmedju Mostara i Travnika je samo u tome sto su Mostarci promptno reagirali i time si sacuvali domove i glavu.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 31.05.2007., 12:44   #90
Koliko sam ja upoznat sa situaciom u Srednjoj Bosni i Travniku, HVO je i gotovo mjesec dana ili više prije bilo kakavih sukoba napravio klasičan vojni manevar kompletnim napuštanjem grada i raspoređivanjem svojih snaga oko grada na prilazima i uzvišenjima.

A svaka reakcija od strane Armije BiH je izostala.

Mislim da se tada nije povuklo hrvatsko stanovništvo, pa su se nakon par dana opet vratili u grad.

Sad šta je bio razlog za takav manevar valjda znaju tadašnji pripadnici HVO-a.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 31.05.2007., 12:49   #91
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja upoznat sa situaciom u Srednjoj Bosni i Travniku, HVO je i gotovo mjesec dana ili više prije bilo kakavih sukoba napravio klasičan vojni manevar kompletnim napuštanjem grada i raspoređivanjem svojih snaga oko grada na prilazima i uzvišenjima.

A svaka reakcija od strane Armije BiH je izostala.

Mislim da se tada nije povuklo hrvatsko stanovništvo, pa su se nakon par dana opet vratili u grad.

Sad šta je bio razlog za takav manevar valjda znaju tadašnji pripadnici HVO-a.
Bolje se priupitaj sto je bio razlog za napustanje tih istih polozaja.
Vjerovatno zelja da se stvari rijese dogovorom.....to im je bila najveca pogreska....i to su platili progonstvom.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 31.05.2007., 12:53   #92
Da li zna neko nešto o ubistvima koja je HVO počinio u Bugojanskom naselju Vrbanja u julu 1993 ?

Koliko ja znam tom prilikom je ubijeno 45 Bošnjačkih civila, a njihova tijela nisu još uvijek pronađena.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 31.05.2007., 12:53   #93
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Zaboravi sada situacije gdje netko u sred rata zbog nekog samo njemu znanog razloga uhvati prvu zrtvu i ubije ga.

Govorimo o organiziranim i isplaniranim napadima na HVO od strane Bosnjaka cim se situacija sa Srbima malo primirila. Okobrb je vrlo lijepo opisao kako je poceo rat u Mostaru. Razlika izmedju Mostara i Travnika je samo u tome sto su Mostarci promptno reagirali i time si sacuvali domove i glavu.
tesko mi je tek tako zabovariti zlocine koji su pocinjeni. ako ja vodim jedinice u borbu protiv muslamana i vracam se prolazeci kraj muslimanskog punkta, normalno da kupujem i mogucnost da me muslimani na tom punktu i ubiju. a tesko da ces i ti pronaci istinu o sukobu ako tvrdis da su samo muslimani krivi i da su samo oni planirali sukobe.
parliament is offline  
Old 31.05.2007., 12:56   #94
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Bolje se priupitaj sto je bio razlog za napustanje tih istih polozaja.
Vjerovatno zelja da se stvari rijese dogovorom.....to im je bila najveca pogreska....i to su platili progonstvom.
Ajde hebo ga ti, ti odmah sve crno-bijelo.

Ipak je to bilo mjesec i više dana prije sukoba.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 31.05.2007., 12:56   #95
Quote:
Zrinski kaže: Pogledaj post
U Travniku ubijen zapovjednik HVOa........
U Zenici ubijen zapovjednik HVOa Vinko Totić
U Bihaću ubijen zapovednik HVOa general Šantić
U Sarajevu Slavko Zelić teško pretučen i jedva izvukao živu glavu..........

Slučajnost?????
Incident.
Naša Kvačica is offline  
Old 31.05.2007., 13:00   #96
Quote:
parliament kaže: Pogledaj post
tesko mi je tek tako zabovariti zlocine koji su pocinjeni. ako ja vodim jedinice u borbu protiv muslamana i vracam se prolazeci kraj muslimanskog punkta, normalno da kupujem i mogucnost da me muslimani na tom punktu i ubiju. a tesko da ces i ti pronaci istinu o sukobu ako tvrdis da su samo muslimani krivi i da su samo oni planirali sukobe.
Ma nemoj. I na tim "punktovima" baš potrefe sve zapovjednike??? Čudna neka slučajnost........

Jasno je na što se išlo a to je da se HVO vojno obezglavi. Ubij zapovjednike pa ćemo lako sa ostalim a počelo je još sa ubojstvom 4 bojovnika HVOa na Raduši. Sarajevski HVO to i mala djeca znaju nije bio nikakva prijetnja armiji pa im to nije smetalo da ih razoružaju, rasture bojovnike po drugim brigadama a od jednog dijela formiraju nekakvu Hrvatsku Brigadu Kralj Tvrto. Dakle čak ni kompletna subordinacija nije pomagala.
Zrinski is offline  
Old 31.05.2007., 13:00   #97
Ah evo našao sam:

"Juli 1993. Bugojno

Najteži i najmnogobrojniji zločini počinjeni nad Bošnjacima Bugojna od strane HVO-a su u naseljima Vrbanja, Donjići i Čaušlije.

U naselju Vrbanja ubijeno je 45 lica – Bošnjaka, žena i muškaraca, uglavnom civila, starosti od 19 do 82 godine. Ubijeni su: Hamdija Alić, Hašim Alić, Raif Cetin, Ahmet Čizmo, Zenuh Čizmo, Zahid Čizmo, Emina Delić, Hajrudin Delić, Sulejman Delić, Refik Elkaz, Džemal Grižić, Rabija Grižić, Vehab Habibović, Sulejman Hadžibegović, Smail Hodžić, Mujo Hozić, Mirsad Huskić, Hajrija Karagić, Hatidža Karagić, Sadik Karagić, Samir Karagić, Nazif Krkić, Emin Ledenko, Sead Mastalić, Esad Mušić, Nermin Nuhić, Almir Šehić, Selmir Šehić, Elvedin Šeho, Amir Šošić, Muharem Šušić, Ekrem Talić, Mesud Talić, Senad Talić, Senad Teskeredžić, Sanija Učanbarlić, Đulsa Ugarak, Rabija Ugarak, Juso Velagić, Muharem Velagić, Nuhan Velagić, Razija Velagić, Sadik Velagić, Sulejman Velić i Nedžad Zulić.

Ubistva su izvršena pojedinačno i masovno. Tijela su pronalažena u masovnim grobnicama, ali i na pojedinačnim lokacijama. Masovne grobnice su otkrivene na livadi u vlasništvu Fehke Velagića, pored putne komunikacije Bugojno – Gornji Vakuf, na livadi u vlasništvu Mustafe Čolića, dvije masovne grobnice, ispod bazena za vodu i neposredno uz makadamski put. Masovna grobnica je otkrivena i u rejonu Bagarića gaja, a rijeka Vrbas također je predstavljala svojevrsnu masovnu grobnicu, jer su u rijeci i oko nje pronađena tijela 11 žrtava zločina."
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 31.05.2007., 13:05   #98
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Ajde hebo ga ti, ti odmah sve crno-bijelo.

Ipak je to bilo mjesec i više dana prije sukoba.
gle...ja imam jako dobru prijateljicu iz Travnika koja je pobjegla dva-tri mjeseca prije sukoba.
Njenima je doslovno receno da bi im bilo najbolje da se gube jer da ce ih sve poklati kada se krene.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 31.05.2007., 13:08   #99
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
gle...ja imam jako dobru prijateljicu iz Travnika koja je pobjegla dva-tri mjeseca prije sukoba.
Njenima je doslovno receno da bi im bilo najbolje da se gube jer da ce ih sve poklati kada se krene.
A dokaz za to su Buhine kućie Križančevo selo i da ne nabrajam dalje..........
Zrinski is offline  
Old 31.05.2007., 13:08   #100
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
gle...ja imam jako dobru prijateljicu iz Travnika koja je pobjegla dva-tri mjeseca prije sukoba.
Njenima je doslovno receno da bi im bilo najbolje da se gube jer da ce ih sve poklati kada se krene.
I da li je poslije bilo klanja ovih Hrvata koji su ostali, a znamo da ih je bio ne mali broj ?

I šta kažeš na ovo u Bugojnu, mislim vidiš nisu samo ubijani Hrvati ?
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:59.