Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2011., 15:12   #61
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
mislim da je tisuću i nešto kuna, ali možeš izabrat hoćeš li platiti odjednom ili u mjesečnim rata po cca 100 i nešto kuna
ALI to moraš dogovoriti s roditeljima jer ti platiš prvu godinu, a oni bi onda trebali nastaviti plaćati sljedećih 17
da....kuzim. oni to vec i imaju za kci,bilo bi fora sad za malog napravit isto!!
jos cu razmislit. hvala!!!
__________________
<3 Best thing about me is you <3
Mani83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 13:51   #62
Podizem temu... Koje su obveze kumova osim onog osnovnog u crkvi. Krstenje je u Zagrebu i rekli su mi da je obicaj da kuma financira tortu, svijecu, haljinicu, crkvu... U Dalmaciji nikad cula za takav obicaj. Ispada da kumove biras po dubini djepa sto je pomalo bezobrazno. Kakve obicaje znate?
MeMyselfI is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 14:08   #63
Quote:
MeMyselfI kaže: Pogledaj post
Podizem temu... Koje su obveze kumova osim onog osnovnog u crkvi. Krstenje je u Zagrebu i rekli su mi da je obicaj da kuma financira tortu, svijecu, haljinicu, crkvu... U Dalmaciji nikad cula za takav obicaj. Ispada da kumove biras po dubini djepa sto je pomalo bezobrazno. Kakve obicaje znate?
Tko ti je rekao što sve kuma treba platiti? Zašto ne pitaš roditelje krštenika što očekuju od kume?
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 14:13   #64
Običaj je takav ali ja nisam dala da kumovi išta kupuju od toga gore navedenog, kupili su poklon i bok
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2016., 20:40   #65
Bila sam kuma u Zagrebu, kupila sam svijecu i haljinicu jer sam htjela (iako su roditelji rekli da ne treba). Poklon sam napravila sama i kostao me dvadesetak kn. Nikakva torta, placanje crkve itd
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2016., 20:51   #66
i kod nas je običaj da kumovi kupuju to sve što si nabrojala
ali ti se možeš dogovoriti i drugačije
eto, mi nismo htjeli ona "sluzava" odjelca, niti ona odijela za odrasle u malom formatu, pa smo sami kupili odjeću
onu haljinicu i svijeću i tortu je financirao kum
večeru mi (to isto čujem da negdje kumovi plaćaju)
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 15:43   #67
Quote:
MeMyselfI kaže: Pogledaj post
Podizem temu... Koje su obveze kumova osim onog osnovnog u crkvi. Krstenje je u Zagrebu i rekli su mi da je obicaj da kuma financira tortu, svijecu, haljinicu, crkvu... U Dalmaciji nikad cula za takav obicaj. Ispada da kumove biras po dubini djepa sto je pomalo bezobrazno. Kakve obicaje znate?
i mi smo imali krštenje u zagrebu i kumovi nisu ništa platili, mislim da su jedino svijeću donijeli.
nisam čula za takav običaj, a i da jesam, ne bih to nikada tražila od kumova, jer je naprosto bedasto.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 15:30   #68
Quote:
MeMyselfI kaže: Pogledaj post
Podizem temu... Koje su obveze kumova osim onog osnovnog u crkvi. Krstenje je u Zagrebu i rekli su mi da je obicaj da kuma financira tortu, svijecu, haljinicu, crkvu... U Dalmaciji nikad cula za takav obicaj. Ispada da kumove biras po dubini djepa sto je pomalo bezobrazno. Kakve obicaje znate?
ja sam malo izvan Zg-a i isto je taj obicaj kod nas, ali dogovorite se kak vama pase

mi imamo krstitke za 2 tjedana, kumovi su joj prije nego se rodio kupili kinderbet jer im je to bila zelja, i sad za krstitke smo se dogovorili da oni uzmu kosuljicu i svijecu za crkvu i to je to, s tim da me kuma pitala kaj treba i da bi ona kupila to ak nije problem, ja sam joj rekla ak te veseli uzmi, al ne trebas nista vise kupovat ni sudjelovat u troskovima

ne mislim trazit od njih da daju novce za nekaj jer je to obicaj, nismo ih birali prema dubini depa nego zato kaj su nam super frendovi
essence balerin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 20:58   #69
bila sam kuma dva puta -prvi put prije 4g a drugi puta prosle god.

Na prvom kumstvu kupila sam poklon,svijecu,haljinicu,krsnu kosuljicu,cipelice i platila crkvu.

Na drugom kumstvu-haljina,traka za kosu,cipelice,stramplice,krsna kosuljica,dekica jer je bila zima,torta,svijeca,poklon i tu sam vec rekla dosta jer se majka bebe malo polakomila previse i jer se od mene jos i vise ocekivalo a sve kao nisu me zvali zbog novca i vidim da se od mene na zalost ocekuje puno vise do kraja mog zivota jer mi se svako malo u prolazu spomene sto bi maloj trebalo...i slicne neke cake koje su toliko ocite da me vec pocinju lagano zivcirati a sve u nadi da cu ja svakih 2-3 tjedna reci pa ja cu ipak sam ja kuma.Ali meni ne pada na pamet biti neciji bankomat.
Sorry na malom offtopicu

Na prvom kumstvu su me doslovno cak i izvikali jer nisu htjeli ni to a zabranili su mi bilo kakav dodatan trosak jer su me zaista zvali od srca.S time da su oni cak meni dali prekrasan poklon za uspomenu sto nisam uopce ocekivala ali su oni pozeljeli da i ja imam nesto od njih tj malene
Noirin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 22:00   #70
Quote:
Noirin kaže: Pogledaj post
i vidim da se od mene na zalost ocekuje puno vise do kraja mog zivota jer mi se svako malo u prolazu spomene sto bi maloj trebalo...i slicne neke cake koje su toliko ocite da me vec pocinju lagano zivcirati a sve u nadi da cu ja svakih 2-3 tjedna reci pa ja cu ipak sam ja kuma.
ovo je prestrašno. meni je nevjerojatno da takvi ljudi postoje. to tribaš suptilno srizat. ako ne ide suptilno onda moraš bit direktna.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 07:40   #71

Ajme, grozno
Pa vec je ovo sto si nabrojala prilicna kolicina love.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 09:04   #72
Fala Bogu pa ti loši običaji ipak nestaju. To da kum/a "mora" kupiti XXX, jer što će selo reći.
Bila sam jednom kuma na vjenčanju i stalno su mi roditelji mladenaca "diskretno" spominjali kako bi kuma trebala platiti fotografa, i tortu i crkvu (što na kraju jesam), i da garnitura posuđa nije odgovarajući poklon, nego sam trebala barem vešmašinu donijeti...

Kad smo krstili dijete, sve smo mi nabavili i platili, jedno je kuma (uz poklon) donijela tortu. I nije mi palo na pamet opteretiti ju bilo čime drugim.

Ja ću uskoro biti krsna kuma, kupila sam poklon, za ostalo su rekli da ne brinem, jedino ću možda trebati donijeti tortu.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 09:45   #73
Muž će uskoro biti krsni kum pa ako netko zna kakva je praksa što se tiče "krsnih košuljica" kad se krsti veće dijete. Postoji li to ili je ta krsna košuljica praksa kod krštenja malih beba?

Za one koji ne znaju , krsna košuljica se prislanja samo na dijete kod krštenja, valjda kao simbol postajanja Djeteta Božjeg. E sad, kako to ide kod odrslih ili veće djece? Trebaju li i oni neku veću verziju te krsne košuljice?
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 09:49   #74
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Muž će uskoro biti krsni kum pa ako netko zna kakva je praksa što se tiče "krsnih košuljica" kad se krsti veće dijete. Postoji li to ili je ta krsna košuljica praksa kod krštenja malih beba?

Za one koji ne znaju , krsna košuljica se prislanja samo na dijete kod krštenja, valjda kao simbol postajanja Djeteta Božjeg. E sad, kako to ide kod odrslih ili veće djece? Trebaju li i oni neku veću verziju te krsne košuljice?
ma ne,ti je to isto
u principu to se samo prisloni na dijete

ali mislim ako su baš veći veći
oni tipa, 15 godina, da to ne ide onda
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 09:52   #75
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
ma ne,ti je to isto
u principu to se samo prisloni na dijete

ali mislim ako su baš veći veći
oni tipa, 15 godina, da to ne ide onda
Dijete je veće, osnovnoškolac, znači to ne bi trebalo? Pitam jer od djetetovih roditelja nikako dobiti informaciju kaj sve treba pa da na kraju ne dođemo bez potrebnog.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 09:54   #76
Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Fala Bogu pa ti loši običaji ipak nestaju. To da kum/a "mora" kupiti XXX, jer što će selo reći.
.

a ja bi baš rekla da su se "razmahali" abnormalno
što je veća kriza to više izmišljaju
valjda da ne bi selo reklo da nemaju
bar je tak moj osjećaj
i to ne samo za krstitke, i za vjenčanja i za prve pričesti i za krizme
ja ne pamtim da sam ikakve poklone dobila za prvu pričest, bili mi, krsni kumovi i mislim tete. krsna kuma kupila nešto, ostali ništa pretjerano, ono, slatkiše
i bili doma na ručku
sad obavezno restoran za 30 ljudi
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 10:03   #77
Quote:
Noirin kaže: Pogledaj post
bila sam kuma dva puta -prvi put prije 4g a drugi puta prosle god.

Na prvom kumstvu kupila sam poklon,svijecu,haljinicu,krsnu kosuljicu,cipelice i platila crkvu.

Na drugom kumstvu-haljina,traka za kosu,cipelice,stramplice,krsna kosuljica,dekica jer je bila zima,torta,svijeca,poklon i tu sam vec rekla dosta jer se majka bebe malo polakomila previse i jer se od mene jos i vise ocekivalo a sve kao nisu me zvali zbog novca i vidim da se od mene na zalost ocekuje puno vise do kraja mog zivota jer mi se svako malo u prolazu spomene sto bi maloj trebalo...i slicne neke cake koje su toliko ocite da me vec pocinju lagano zivcirati a sve u nadi da cu ja svakih 2-3 tjedna reci pa ja cu ipak sam ja kuma.Ali meni ne pada na pamet biti neciji bankomat.
Sorry na malom offtopicu

Na prvom kumstvu su me doslovno cak i izvikali jer nisu htjeli ni to a zabranili su mi bilo kakav dodatan trosak jer su me zaista zvali od srca.S time da su oni cak meni dali prekrasan poklon za uspomenu sto nisam uopce ocekivala ali su oni pozeljeli da i ja imam nesto od njih tj malene
Ovo je baš bezobrazluk veliki, ja bi to odjebala po kratkom postupku i objasnila tražiteljici da će djete dobiti samo poklon za rođendan i to koji ti izabereš a ne koji oni naruče, i da ćeš joj kupiti nešto po svom izboru onda kada ti to želiš i što ti želiš i možeš, a sve ono što djetetu treba imaju kupit roditelji

Ljudi si baš svašta dopuštaju
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 10:03   #78
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
a ja bi baš rekla da su se "razmahali" abnormalno
što je veća kriza to više izmišljaju
Ja isto ne bih rekla da ti običaji nestaju, samo što u danas veći broj ljudi glasno izražava svoje neslaganje s istima. Prije je to bilo gunđanje sebi u bradu, sad se ne libimo javno izreći da se ne slažemo s time. Napredovali smo .

Evo sad za kumstvo ne planiramo nikakve skupe darove, čak ni roditelji ne inzistiraju na njima, čak bih rekla nemaju nikakve posebne želje (tim više se po forumu raspitujem kaj je potrebno za krštenje ), ali i da imaju mislim da im očekivanja ne bi bila ispunjena .

Djetetu smo kupili nekaj za uspomenu i donijet ćemo krsnu svijeću. Pošto dolazimo u njihov dom kupit ćemo i rodeljima nakakav darak (u vidu cvijeća, kave ili sl.). Za sve ostalo su rekli da ne treba, tak da će si sami biti krivi ako smo nešto izostavili .
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 10:18   #79
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Dijete je ve�e, osnovno�kolac, zna�i to ne bi trebalo? Pitam jer od djetetovih roditelja nikako dobiti informaciju kaj sve treba pa da na kraju ne do�emo bez potrebnog.
U biti bi trebala biti bijela haljinica neovisno o tome koliko je krstenik star.
Kod nas su u vazmenoj noci krstena dva odrasla muskarca, nisu imali haljinice vec marame i svecenik je rekao "neka ti ova bijela moram bude...".
Imas za kupiti haljinica koje nisu kao majice s rukavima, vec ide komad tkanine preko vrata s rupom za glavu.
No svecenik cesto kaze da nije potrebna haljinica za veliku djecu, pa bi bilo zgodno kad bi nasla informaciju
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 10:27   #80
I kod nas se tako u uskrsno vrijeme krste odrasli
Ali nemaju nista od tofa, niti haljinicu niti maramu

Svakako probaj saznati
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.