Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2016., 09:19   #461
e, da, i čitanje je jaaako važno za bogaćenje rječnika jer se u kućnom razgovoru uvijek koristi više-manje isti rječnik.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 10:21   #462
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ma svi pricamo doma s njom hr. i bake i dede ne znaju (bas) engl da bi pricali s njom na engl a nista, mi cemo njoj na hr, a ona nek odgovara na engl sta sad da radim... kad bude starija i nauci citati, shipat cemo hrpu knjiga na hr pa nek cita (vec kujem plan kako cu zaduziti familiju da nam po antikvarijatima kompletira 5 prijatelja, ja sam OBOZAVALA te knjige, mozda i njoj budu dovoljno napete pa da ih cita na hr..)
al da, buduca premijerka u nastajanju gradjevine, pripremite se
mislila sam da ima vise odvojenog vremena samo sa tatom, i kada je na skajpu sa bakom i dedom da budes manje prisutna, mozda ce manje birat engl

al birjem da nece zaboravit hr, a cak i da zaboravi, lako ce obnoviti kada dodje do premijerske funkcije, jer ga je vec govorila

e, i ovo kaj kakadu kaze, citanje
nek ti vec sada shipaju neke hr slikovnice (skoci na nasu temu )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 16:46   #463
Nabavi joj neku hrvatsku djecu.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 16:58   #464
kuki, preduhitrila si me. baš sam htjela napisati kak bi mi mogli doći tam. ionak si nešto razmišljamo o bijegu iz ove kaljuže.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 19:14   #465
meh, djeca ionak najcesce medju sobom pricaju engl... kad mi se igrala s djecom iz hr, pricali su engl medju sobom.. to je njima prirodnije, znam i po svojim frendovima gasticima, kad bi dolazili u hr na praznike, oni su medju sobom pricali njemacki jer im je tako prirodnije i lakse. doma se sa starcima pricao hrv, ali su oni medju sobom (djecom) pricali njem. urnebesno mi je bilo za slusat njihove medjusobne svadje

nema razlike izmedju mene i tate, jednako "frosira" engl s oboje. za skajp jos nema dovoljno strpljenja ili interesa da bi sama sjela i pricala s dedama i bakama, do toga cemo se jos nacekati. i ovo je napredak, jer u pocetku nije htjela ni prismrdit skajpu

ovih dana nam starci trebaju shipat neke stvari iz zg, pa cu rec da ubace i slikovnice koje smo ostavilli. ako imate neki link na neku enciklopediju o sharkovima na hr, aj mi posaljite. jer je trenutno sva u sharkovima i morskoj zivini.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 21:38   #466
bile su proljetos na kioscima one enciklopedijice od national geographica, ima i o morskim psima.
mozda bi ih se jos dalo naci u tisku npr.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 21:49   #467
I ja s klinjom na hr, on odgovara na tal. Ne zamaram se previše. Hoce on.
Blentava is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 10:41   #468
Ja sam uvijek bila skroz ponosna kako kcer super prica hrvatski, ima stvarno veliki vokabular za svoje godine (6god) i isto tako je i sa njemackim. Jos u jaslicama mi je pedagogica rekla da doma pricamo samo hrvatski, ako ne zelimo da mijesa jezike. I toga smo se uvijek drzali, citali price na hrvatskom od malena itd..
Preselile smo se iz austrije u svicarsku pred 6mj i trebalo joj je cca 2tj da pohvata svicarski dijalekt i sad ga razumije bez problema, ali ga ne zeli pricati jer veli da joj je ruzan (prica dalje knjizevni njemacki), ali vidim da joj sve vise i vise rijeci na svicarskom pobjegne.
U zadnje vrijeme dosta govori njemacki, tj.mijesa u recenici, pola rijeci na hrvatskom, pola na njemackom. Ali isto primijecujem da to radi samo sa ljudima kod kojih zna da razumiju i njemacki, u hrv kod bake i deda prica samo hrvatski bez problema.
Wild Egg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 05:04   #469
Mi jos cekamo slikovnice iz hr (traze nam sharkove al ne mogu naci..) nju da se pita, ona bi samo engl pricala. To izgleda otprilike tako da se ona nama obraca na engleskom, mi odgovaramo na hr. I onda joj u nekom trenu dopizdi pa i ona krene na hr, al u stilu premijera, s engl naglaskom i ubacivanjem tu i tamo pokoje engl rijeci

A kliknut ce joj prije ili kasnije. Da se doma prica hr a vani engl. mislim da je ovo samo faza i da ce proci.
Smijesno mi je, doduse, kako na engl kaze "yogurt" perfektno, al na hr to je "jorgut" vise sam odustala od ispravljanja, sretna da ga uopce adresira na hr
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 15:37   #470
Quote:
Blentava kaže: Pogledaj post
I ja s klinjom na hr, on odgovara na tal. Ne zamaram se previše. Hoce on.
Naš ne pometa.
Na kojemu se jeziku obratiš na tome odgovori.
Kad se vodi razgovor na više jezika malo se zbuni pa obično napusti situaciju ( odrasle).
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 21:56   #471
Do kraja godine planiramo preseliti u Švedsku, točnije Göteborg, s djetetom od 5 godina.
Da li bi mi netko odgovorio kako tamo ide prilagodba na novi vrtić, učenje novog jezika i sa koliko godina djeca kreću u školu?
dalbello is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 22:09   #472
Djeca u školu idu, ako i kod nas, sa 7 godina. Djetetu te dobi vjerojatno je dovoljno tih 2 godine u kolektivu da svlada jezik. No za vrtiće se ponešto čeka. Kao i za najam gradskih stanova, a privatnih nema previše. No sve u svemu zvuči lošije ovako napisano nego provedeno u praksi.
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 08:16   #473
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Djeca u školu idu, ako i kod nas, sa 7 godina. Djetetu te dobi vjerojatno je dovoljno tih 2 godine u kolektivu da svlada jezik. No za vrtiće se ponešto čeka. Kao i za najam gradskih stanova, a privatnih nema previše. No sve u svemu zvuči lošije ovako napisano nego provedeno u praksi.
Da li je roditelj s djetetom u vrtiću, kako izgledaju ti prvi dani?
Koliko je vašoj djeci trebalo da svladaju jezik?
Kakva je situacija s kupovinom stana?
dalbello is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 13:15   #474
Prenijela sam iskustva bliskih, nisam probala
Koliko znam o stanovanju gore, u principu se stanovi rentaju, najveći dio od grada (države?), to su komunalni stanovi i obično su povoljniji od privatnih, ali ima i privatnih za najam. Nisam pričala s nikim tko je kupovao, jednostavno nije nešto uobičajeno.
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 11:26   #475
Unajmiti stan sa dvoje male djece - Njemačka

Pozdrav,

selimo se u Njemačku i u fazi smo traženja stana. Da li nam se samo čini ili ljudi masovno izbjegavaju iznajmiti stan obitelji s djecom ili su oni navikli na tako visoki standard da im je stan od 65 kvadrata samo za jednu osobu?
IRIJALAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 14:03   #476
Quote:
IRIJALAN kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

selimo se u Njemačku i u fazi smo traženja stana. Da li nam se samo čini ili ljudi masovno izbjegavaju iznajmiti stan obitelji s djecom ili su oni navikli na tako visoki standard da im je stan od 65 kvadrata samo za jednu osobu?

Mi smo bez problema iznajmili dvosoban stan sa jednim djetetom.
A zašto izbjegavaju iznajmiti stan roditeljima sa djecom je valjda zbog toga što ukoliko se radi o neozbiljnim najmoprimcima onda im je puno teže ih istjerati iz stana ako se radi o obiteljima sa djecom. Tako barem kruže priče po raznim grupama po fejsu.
A pogotovo kad se iznajmljuje stan u tih par velikih gradova gdje je potražnja ogromna onda stvarno traže u jaju dlaku.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 10:26   #477
Ja mogu reći samo rekla/kazala, što sam ja čula - da se u većini razvijenih zemalja smatra podstandardom da djeca dijele sobe, osobito s roditeljima. Dakle, dvosoban stan za obitelj s jednim djetetom je OK, dvosoban stan za višečlane obitelji - nije OK. A je li stvarno tako, neka kažu oni koji stvarno jesu vani.
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 22:55   #478
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Ja mogu reći samo rekla/kazala, što sam ja čula - da se u većini razvijenih zemalja smatra podstandardom da djeca dijele sobe, osobito s roditeljima. Dakle, dvosoban stan za obitelj s jednim djetetom je OK, dvosoban stan za višečlane obitelji - nije OK. A je li stvarno tako, neka kažu oni koji stvarno jesu vani.
Je. Bar kod mene. Ako se iznajmljuje privat, sto nije cesta praksa, onda jos mooozda i prodje. Ako se ide preko agencija, onda se gleda na to. Djeca smiju dijeliti sobu ako su istog spola, i to dvoje u sobi, ne vise.
Mi rentamo one bedroom al privat i proslo nam je jer kuca ima dosta velik podrum koji je klasificiran kao bedroom pa je sluzbeno kuca 1+1 bedroom (podrumske sobe se oo zakonu tu ne mogu brojat u sluzbenu velicinu stana/kuce, nit se dnevni boravak ikad smatra sobom).
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 09:55   #479
@la_luna, kako je u kanadi? još vas drži jednaki entuzijazam?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 19:08   #480
Yup. Fantasticno. Pajcekica je krenula u skolu. Ljetos su nam doselili prijatelji iz Srbije i kliknula je jako s njihovom kcerkom koja tad nije pricala engl pa je bila "primorana" koristiti hrvatski. U pocetku smo pisali od smijeha koji je grozan naglasak imala, mali tim oreskovic, lol. Al desio joj se taj klik u glavi i skuzila je da moze koristiti oba jezika i sad nemamo problema s hrv vise. I dalje preferira engl i vokabular joj je na engl puno bogatiji, al prica i hrv, cesto pita kako se nesto na hrv kaze.
Ugl sve je super. Prestala sam uopce pratit ikakve hr portale, jedino sto dodje do mene je ono sto ekipa na fejsu shera. A i na to sam otupila, jedino mi jos bandic i vrtici mogu dic tlak, lol.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 22.10.2016. at 19:24.
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:25.