Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Pogledaj rezultate ankete: ..
.. 0 0%
.. 0 0%
Glasovatelji: 0. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2011., 15:55   #41
Mislim da nema smisla da oni tuže tog čovjeka, jer bi logično obveza države bila da im nekretninu preda u nesmetan posjed.

Za bilo kakav točniji ugovor treba detaljno proučiti taj ugovor o zakupu poljoprivrednog državnog zemljišta. Da li se država njime obvezala vama u nekom određenom roku nekretninu predati u posjed? Ako ne, da li ste vi znali u trenutku potpisivanja tog ugovora da nije moguće da uđete u posjed? i da li se to može dokazat? itd.

Dakle, otići sa tim ugovorom nekom odvjetniku koji će ga proučiti i dati točniji odgovor.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 13:14   #42
Raskid ugovora o zakupu poslovnog prostora

Pozdrav,

imam dilemu.

Da li se Ugovor o zakupu poslovnog prostora sklopljen na određeno vrijeme može raskinuti prije roka na koji je sklopljen ??

Dakle, imamo ugovor o zakupu poslovnog prostora koji je sklopljen na rok od 5 god. Određeno je da "ukoliko niti jedna strana ne obavijesti drugu stranu da odustaje od ugovora, ugovor se automatski obnavlja.."

Prvi 5 godišnji period istekao je 2010, niti jedna strana nije odustala od ugovora. Znači ugovor i dalje je na snazi.

E sada trik, u ugovoru imamo određeno " da svaka strana može raskinuti ovaj ugovor uz otkazni rok od 180 dana".

Proučavao sam Zakon o zakupu i prodaji poslovnog prostora i tamo nema odredbe koja bi dozvoljavala ili zabranjivala otkaz ugovora na određeno vrijeme.

Zakon o zakupu i prodaji poslovnog prostora upućuje na ZOO i odredbe Ugovora o zakupu, no i tamo nema decidirane dozvole ili zabrane da se ugovor na određeno vrijeme može raskinuti prije isteka roka na koji je sklopljen.

Tražio sam sudsku praksu, no nema je.

Koja su vaša mišljenja, te da li imate neku sudsku praksu u vezi sa ovim slučajem.

Hvala i pozdrav,

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 14:26   #43
Ako ste ugovorili taj otkazni rok, onda to tako i vrijedi!

Ne bi vrijedilo eventualno onda kad bi to bilo izričito zakonom zabranjeno ili bi bilo protivno moralu, Ustavu itd.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 08:42   #44
Raskid ugovora o zakupu poslovnog prostora na određeno

Poštovani,
prije cca 1 godine zaključili smo Ugovor o zakupu poslovnog prostora na određeno vrijeme sa privatnim licem za otvaranje trgovine prehrane.
Posao je krenuo super i trenutno je jako loše, pad prometa je ogroman, jer nas je osoba prevarila u startu u vezi prometa trgovine.
U članku za otkazni rok stoji da je on moguć istekom ugovora (3 godine) ili ako se obadvije strane usuglase tj. slože.
Zakupodavac ne pristaje na otkaz ugovora, pa me zanima da li i pod kojim uvjetima možemo otkazati Ugovor?
Hvala.
jelena1777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 22:16   #45
Vi ste preuzeli njegovu trgovinu (zakupili) ili uzeli u zakup prazan prostor i otvorili trgovinu a netko vas je navukao da bude to dobro a sada nije pa bi ovom zakupodavcu otkazali ?
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 10:08   #46
Quote:
jelena1777 kaže: Pogledaj post
Poštovani,
prije cca 1 godine zaključili smo Ugovor o zakupu poslovnog prostora na određeno vrijeme sa privatnim licem za otvaranje trgovine prehrane.
Posao je krenuo super i trenutno je jako loše, pad prometa je ogroman, jer nas je osoba prevarila u startu u vezi prometa trgovine.
U članku za otkazni rok stoji da je on moguć istekom ugovora (3 godine) ili ako se obadvije strane usuglase tj. slože.
Zakupodavac ne pristaje na otkaz ugovora, pa me zanima da li i pod kojim uvjetima možemo otkazati Ugovor?
Hvala.
Nije mi jasno ovo s prometom trgovine... Kakve to direktne veze ima s zakupom na određeno??

Jasno mi je da ste mislili da će trgovina ići pa ste potpisali ugovor o zakupu, ali to je bio samo vaš rizik u koji ste svjesno ušli...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 08:41   #47
Zakup na neodređeno vrijeme?

Prijevarom, mojom nepažnjom potpisala sam ugovor o zakupu parkirališta za autokuću i to na neodređeno vrijeme, nakon nasljeđivanja nekretnine. Da li to znači da ta cijena i zakup vrijedi unedogled ukoliko se zakupac pridržava uvjeta iz ugovora.
Da li je moguće prodati takvu nekretninu? Da li se kod prodaje nekretnine ugovor raskida?
suabhiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 10:43   #48
Molim pomoc vezanu uz iznajmljivanje poslovnog prostora

Molim ako mi netko moze pomoci vezano uz iznajmljivanje poslovnog prostora.
Naime, ovakva je situacija; ja vec neko vrijeme ne zivim u hr, a sad mi je iskrsnula prilika da iznajmim prostor jednoj firmi.
Problem je u tome sto nisam nikome ostavila punomoc za to, iako o mojoj imovini vodi brigu necakinja. Ako bi isli u to iznajmljivanje, naravno htjela bi da to bude sve prijavljeno na poreznoj i popraceno dokumentacijom kako to vec ide.

Pitanja:
1. Da li je ugovor obavezno ovjeriti kod javnog biljeznika?
2. Ako nije da li je za prijavu poreznoj upravi dovoljna kopija tog ugovora (recimo da ja potpisem i skenirano posaljem na ovjeru i potpis firmi koja iznajmljuje?)
3. Da li taj ugovor moze na poreznu predati moja necakinja?
4. Da li se placanje moze vrsiti na moj tekuci racun ili moram imati ziroracun?

S druge strane, znam da se moze napraviti punomoc u nasoj ambasadi (koja mi bas nije blizu.... ) ali u tom slucaju da li moja necakinja mora tu najamninu staviti sebi u prihod ili ide meni u prihod? Jer ona je studentica i mislim da uz njen rad ne pase joj da ima dodatne prihode....


Hvala unaprijed za pomoc i svaku dobrodoslu informaciju!
Josephine013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 19:28   #49
Dal ima tko kakva iskustva u vezi ugovora o najmu kafića.Imam produžen ugovor od 12.02.2013 na godinu dana i danas dobijem poruku od vlasnice da u roku tijedan dana izađem van iz prostora,zato što sam pitala dal smijem pokrećiti zidove kafića....U ugovoru je otkazni rok 30 dana....
oksimoksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 20:49   #50
Quote:
Josephine013 kaže: Pogledaj post
Molim ako mi netko moze pomoci vezano uz iznajmljivanje poslovnog prostora.
Naime, ovakva je situacija; ja vec neko vrijeme ne zivim u hr, a sad mi je iskrsnula prilika da iznajmim prostor jednoj firmi.
Problem je u tome sto nisam nikome ostavila punomoc za to, iako o mojoj imovini vodi brigu necakinja. Ako bi isli u to iznajmljivanje, naravno htjela bi da to bude sve prijavljeno na poreznoj i popraceno dokumentacijom kako to vec ide.

Pitanja:
1. Da li je ugovor obavezno ovjeriti kod javnog biljeznika?
2. Ako nije da li je za prijavu poreznoj upravi dovoljna kopija tog ugovora (recimo da ja potpisem i skenirano posaljem na ovjeru i potpis firmi koja iznajmljuje?)
3. Da li taj ugovor moze na poreznu predati moja necakinja?
4. Da li se placanje moze vrsiti na moj tekuci racun ili moram imati ziroracun?

S druge strane, znam da se moze napraviti punomoc u nasoj ambasadi (koja mi bas nije blizu.... ) ali u tom slucaju da li moja necakinja mora tu najamninu staviti sebi u prihod ili ide meni u prihod? Jer ona je studentica i mislim da uz njen rad ne pase joj da ima dodatne prihode....


Hvala unaprijed za pomoc i svaku dobrodoslu informaciju!
1. ne treba ovjera kod bilježnika
2. koliko ja znam porezna traži original ugovora...pa zašto ne pošaljete poštom potpisane originale drugoj strani (parafirate svaku stranicu) i druga strana vam vrati vaše primjerke ugovora nakon što ih potpiše (ili ih preda nećakinji ako je ona u Hrvatskoj) jer ćete jedan original ionako predavati poreznoj
3. vjerujem da dokumentaciju može predati nećakinja, ali vi morate potpisati sve dokumente (prijavu dohotka od imovine i sl...) jer ste vi najmodavac/zakupodavac
4.meni su isplate za najam išle na tekući račun, ali to je bio najam u 2010 god., neznam da li se u međuremenu što mijenjalo
loptica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 21:08   #51
Quote:
oksimoksi kaže: Pogledaj post
Dal ima tko kakva iskustva u vezi ugovora o najmu kafića.Imam produžen ugovor od 12.02.2013 na godinu dana i danas dobijem poruku od vlasnice da u roku tijedan dana izađem van iz prostora,zato što sam pitala dal smijem pokrećiti zidove kafića....U ugovoru je otkazni rok 30 dana....
Ako se radi o ugovoru na određeno (sklopljen je na jednu godinu?),takav ugovor se može raskinuti prije isteka roka samo ako je to u samom ugovoru i predviđeno.
Međutim kako ste naveli da u ugovoru postoji nekakav "otkazni rok" očito je predviđena nekakva mogućnost raskida....(doduše malo zbunjuje termin "otkazni rok" jer se on koristi kod ugovora na neodređeno vrijeme).

U ugovoru je obično određeno pod kojim uvjetima je moguće raskinuti ugovor (neki put je ta mogućnost vrlo široka pa se navodi da stranke mogu raskinuti ugovor bez navođenja ikakvog razloga za raskid). Prema tome, detaljno pročitajte ugovor i vidite da li vam vlasnica išta može.
loptica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 12:13   #52
Loptica 1 hvala za odgovor
Josephine013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 12:21   #53
Quote:
loptica 1 kaže: Pogledaj post
Ako se radi o ugovoru na određeno (sklopljen je na jednu godinu?),takav ugovor se može raskinuti prije isteka roka samo ako je to u samom ugovoru i predviđeno.
Međutim kako ste naveli da u ugovoru postoji nekakav "otkazni rok" očito je predviđena nekakva mogućnost raskida....(doduše malo zbunjuje termin "otkazni rok" jer se on koristi kod ugovora na neodređeno vrijeme).

U ugovoru je obično određeno pod kojim uvjetima je moguće raskinuti ugovor (neki put je ta mogućnost vrlo široka pa se navodi da stranke mogu raskinuti ugovor bez navođenja ikakvog razloga za raskid). Prema tome, detaljno pročitajte ugovor i vidite da li vam vlasnica išta može.
Ja imam pripremljen ugovor od strane odvjetnika, koji je na određeno vrijeme, ali ima klauzula u kojoj je predviđen raniji raskid ugovora i to u nekoliko slučajeva. Jedan od je nepoštivanje ugovorenih stvari kao što je plaćanje na vrijeme, neodržavanje prostora, nanošenje štete i slične stvari ... u tom slučaju navedeno je da ja kao najmodavac mogu otkazati ugovor po hitnom postupku kako bi spriječila daljnje nanošenje štete mojoj imovini - bez otkaznog roka... A druga stvar je recimo u slučaju da odlučim prodati nekretninu mogu otkazati ugovor ali tada uz otkazni rok koji je predviđen 30 dana.
Provjeri da li imaš takve klauzule, obično ih ima... iako je na određeno vrijeme postoji otkazni rok, koji može biti različit s obzirom na razloge otkaza.

Ja sam u pripremama da iznajmim prostor i osobno se hoću zaštititi od takvih stvari da mogu i otkazati ugovor, tako da tu klauzulu imam ....
Josephine013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 22:29   #54
HVALA PUNO!!!!
oksimoksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 23:01   #55
Poljoprivredno zemljište - najam za 0 kn?

Dakle, imam u obitelji situaciju da vlasnik poljoprivrednog zemljišta u Gorskom Kotru želi besplatno dati na korištenje daljoj rodbini to zemljište za uzgajanje krumpira. Vlasnik živi u ZG i to zemljište stoji neobrađeno, želi da ga netko obrađuje, a rodbina želi krumpir. Sve je jasno, osim pravne strane Jel treba postojati ikakav ugovor za to, javni bilježnik, postoji li minimalna cijena, jel se smije uopće potpuno besplatno iznajmiti poljoprivredno zemljište, šta je s porezom, itd.?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 07:35   #56
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Dakle, imam u obitelji situaciju da vlasnik poljoprivrednog zemljišta u Gorskom Kotru želi besplatno dati na korištenje daljoj rodbini to zemljište za uzgajanje krumpira. Vlasnik živi u ZG i to zemljište stoji neobrađeno, želi da ga netko obrađuje, a rodbina želi krumpir. Sve je jasno, osim pravne strane Jel treba postojati ikakav ugovor za to, javni bilježnik, postoji li minimalna cijena, jel se smije uopće potpuno besplatno iznajmiti poljoprivredno zemljište, šta je s porezom, itd.?
1. posjedovni list , 2 . ugovor kod javnog bilježnika na koji se rok godina daje , 3 . poslije ugovora korisnik zemlju može prijaviti u sustav potpore , 4 . ako ju prijavi u potpore treba ju prijaviti i u ARKOD .

Opisano pod 1 i 2 odradite što prije jer se već rade radnje za 3 , jučer su me zvali .

Imam dio privatne zemlje u zakupu , bez naknade i jednoj ženi sa naknadom .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 09:43   #57
Plaća li se ikakav porez za išta? Ako se ne traži potpora treba li uopće raditi 1. i 2.?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 16:25   #58
Exclamation Zakup poslovnog prostora

Poštovani forumaši,
zanima me dali sam obavezan po zakonu imat poslovni prostor o najmu svojeg poduzeća u svom objektu (prostoru).

Hvala.
katarincic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 17:48   #59
Aj još jedno ispočetka, života ti
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 20:20   #60
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Plaća li se ikakav porez za išta? Ako se ne traži potpora treba li uopće raditi 1. i 2.?
Plati se javni bilježnik , ako neće ići u Upisnik onda ne treba raditi ugovor !

Glupo je i neisplativo raditi zemlju bez potpora !

Za porez neznam , vjerovatno da ne plaća porez tko daje zemlju u zakup jer su to uglavnom manje površine , prosjek je u privatnom vlasništvu 5 ha , većina ima 1 do 3 ha .

Preporuka je da uzmu u zakup privatnu , da vide opcije i za državnu i da idu u Upisnik i tražiti poticaje !
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:11.