Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2009., 19:30   #141
Quote:
V@is kaže: Pogledaj post
Imam 27. godina, još sam na faxu, za 2 mjeseca bih trebao diplomirati. Od školske godine 08/09 sam prebačen kao izvanredni student (nisam mogao uz potporu ministarstva; nezaposlen sam, neprijavljen na birou,), a diplomirat ću za 2 mjeseca. Dobio sam od HZZO-a pismo da sam dužan izvršiti odjavu člana obitelji-redoviti student s navršenih 26 godina života.
Pitanje je što sad trebam učiniti? Zna li netko?

Hvala
cekajte, a sto ako netko upise fax u poznijim godinama redovno i ima vise od 26. Kako on ima pravo na zdravstveno
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 19:35   #142
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
cekajte, a sto ako netko upise fax u poznijim godinama redovno i ima vise od 26. Kako on ima pravo na zdravstveno
E, onda ti ima neka šema preko ministarstva, ali ne znam to u detalje.
Jedna moja kolegica je bila u takvoj situaciji i isto nije mogla više biti osigurana preko roditelja (jer je imala vše od 26, a još je imala studentska prava).
Osigurala se ona, ali ne znam točno po kojoj osnovi, ali ima način.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 21:45   #143
e ovak,,, ja sam radila jako dugo na turistickim brodovima, i tada nisam imala osiguranje..
kad sam dosla doma, radila sam mjesec dana i na osnovu toga ostvarila pravo na zdrastveno, i dobila iskaznicu na 3 godine.. to mi je isteklo jos lani i sada nemam zdrastveno..Zadnjih 4.5 godina zivim u UK..
htjela bih opet u Hr ostvariti pravo na zdrastveno, bar opet na neko vrijeme..pa dok dodem doma mogu kod zubara, i slicno...
uopce nemam pojma kakvi su sad zakoni u Hr.. Imam prijateljicu koja ima obrt, ona bi me mogla prijaviti na mozda mjesec dana, ili slicno.. koliko bi to kostalo?? i sto bih uopce s time ostvarila? to mi je jedini nacin, jer druge osnove mislim da nemam, jer nisam u Hr i ne mogu se prijavljivati na zavodu kao nezaposlena.. Unaprijed puno hvala onome tko nesto zna o tome!!
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 00:43   #144
Quote:
trustno1 kaže: Pogledaj post
e ovak,,, ja sam radila jako dugo na turistickim brodovima, i tada nisam imala osiguranje..
kad sam dosla doma, radila sam mjesec dana i na osnovu toga ostvarila pravo na zdrastveno, i dobila iskaznicu na 3 godine.. to mi je isteklo jos lani i sada nemam zdrastveno..Zadnjih 4.5 godina zivim u UK..
htjela bih opet u Hr ostvariti pravo na zdrastveno, bar opet na neko vrijeme..pa dok dodem doma mogu kod zubara, i slicno...
uopce nemam pojma kakvi su sad zakoni u Hr.. Imam prijateljicu koja ima obrt, ona bi me mogla prijaviti na mozda mjesec dana, ili slicno.. koliko bi to kostalo?? i sto bih uopce s time ostvarila? to mi je jedini nacin, jer druge osnove mislim da nemam, jer nisam u Hr i ne mogu se prijavljivati na zavodu kao nezaposlena.. Unaprijed puno hvala onome tko nesto zna o tome!!
Ako te ona prijavi, imala bi tih mjesec dana zdravstveno osiguranje, koje bi ti ona plaćala (mislim da su ti svi doprinosi oko 1500 kn za mjesec dana, jer se ne radi samo o zdravstvenom).
Nakon što bi "dobila otkaz" nakon tih mjesec dana, ne bi više imala osiguranje preko nje, već ti počinje teći rok od 30 dana u kojemu se moraš osigurati po nekoj drugoj osnovi - kao nezaposlena.
Za to ti treba radna knjižica i odjava (ili je samo radna knjižica dovoljna, nisam sigurna).
Prijava na burzu nije potrebna i burza više nema ništa s time.

A sada - budući da ne živiš u Hrvatskoj, nemam pojma kakva je procedura i je li boravak u RH uvjet za dobivanje zdravstvenog osiguranja.
Po nekakvoj logici stvari bi trebao biti, ali nikad se ne zna.
Pretpostavljam da imaš nekakvo dvojno državljanstvo... ili?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 00:55   #145
Evo, sada sam ti pogledala u zakonu - imam ga na kompu, jer je meni trebalo.
Moraš imati prebivalište ili odobreni stalni boravak u Republici Hrvatskoj, a ako si zaposlena u inozemstvu i tamo imaš zdravstveno osiguranje, onda nemaš pravo na hrvatsko.
Ako sam to dobro protumačila.

Quote:
1. OSIGURANICI
Članak 6.
Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu
status osiguranika:

...

3. osobe s prebivalištem ili odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj zaposlene u
inozemstvu kod stranog poslodavca koje nemaju zdravstveno osiguranje stranog nositelja
zdravstvenog osiguranja, odnosno koje nisu obvezno osigurane prema inozemnim propisima
na način kako je to određeno međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju,

...

12. osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, koje
nisu obvezno zdravstveno osigurane po drugoj osnovi i koje su prijavljene Zavodu:
Ima cijela hrpa nabrojanih "osiguranika", ali se ostatak odnosi na školarce, studente, umirovljenike, ratne invalide... itd.
Uglavnom, svugdje piše osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj.

Mislim da se ovo drugo odnosi na strance (odobreni boravak).
Ne znam najbolje tumačiti te zakone, jer nisam pravnik.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 06:28   #146
Quote:
dust_hr kaže: Pogledaj post
molim da mi netko bar kaze da li je moguce osigurati ga ili ne
Mora u radni odnos na kratko pa se prijaviti u HZZO!
__________________
Moje (zapušteno)carstvo
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 22:30   #147
hobby puno hvala na trudu imas pp!
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 23:04   #148
Quote:
trustno1 kaže: Pogledaj post
Imam prijateljicu koja ima obrt, ona bi me mogla prijaviti na mozda mjesec dana, ili slicno.. koliko bi to kostalo?? i sto bih uopce s time ostvarila? to mi je jedini nacin, jer druge osnove mislim da nemam, jer nisam u Hr i ne mogu se prijavljivati na zavodu kao nezaposlena.. Unaprijed puno hvala onome tko nesto zna o tome!!
Ma ne mora te prijavit na mjesec dana, sklopite ugovor o radu s minimalnom bruto plaćom (2747 kn) na recimo 2 dana pa ti poslodavac proporcionalno tome isplati plaću.
Trošak cijele akcije za tu tvoju prijateljicu bi u svibnju bio manji od 307 kn.
(2747kn/168 radnih sati u svibnju)*16h rada=261,62 kn + doprinosi 17,2%=306,62 kn.
Nakon 2 dana te odjavi i trčiš u hzzo prijavit se na teret države.
Imoen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 12:07   #149
Quote:
Imoen kaže: Pogledaj post
Ma ne mora te prijavit na mjesec dana, sklopite ugovor o radu s minimalnom bruto plaćom (2747 kn) na recimo 2 dana pa ti poslodavac proporcionalno tome isplati plaću.
Trošak cijele akcije za tu tvoju prijateljicu bi u svibnju bio manji od 307 kn.
(2747kn/168 radnih sati u svibnju)*16h rada=261,62 kn + doprinosi 17,2%=306,62 kn.
Nakon 2 dana te odjavi i trčiš u hzzo prijavit se na teret države.
helouu imoen....to je jako dobar savjet.. takvo bi me nest zanimalo, ali sto mene jos zanima je : Dali se poslije toga moram redovito negdje prijavljivat?(burza/ kao nezaposlena)??jer to ne mogu kad nisam u Hr.
i na koliko dugo dobijem zdravstvenu iskaznicu??(koliko dugo vrijedi )?? znas sto o tome??
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 14:03   #150
goricanka, ako se prijavim na par dana u radni odnos, i steknem po toj osnovi pravo na zdrastveno, koliko dugo mi traje to pravo, mislim do kad mi vrijedi datum na zdravstvenoj iskaznici??
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 15:25   #151
Quote:
trustno1 kaže: Pogledaj post
goricanka, ako se prijavim na par dana u radni odnos, i steknem po toj osnovi pravo na zdrastveno, koliko dugo mi traje to pravo, mislim do kad mi vrijedi datum na zdravstvenoj iskaznici??
Zdravstveno osiguranje po osnovu zaposlenosti traje dok traje radni odnos. Nakon prestanka radnog odnosa prijavit će se kao nezaposlena osoba (rok 30 dana od dana prestanka radnog odnosa).

Datum do kada vrijedi zdravstvena iskaznica ništa ne znači ako se promijeni osnov osiguranja.
Evo i Popis osnova osiguranja u obveznom zdravstvenom osiguranju
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 10:19   #152
Dobiješ zdravstveno i to ti je dokle god si nezaposlena osoba,još odneseš svoju radnu knjižicu po prestanku rada,na HZZO dobiješ dopunsko zdravstveno besplatno dakle na teret Državnog proračuna.
Burza nema nikakve veze sa zdravstvenim,ne moraš se prijavljivati,to je samo tvoja volja ako želiš da ti oni budu posrednici prilikom traženja posla.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 23:41   #153
Vezano za zdravstveno osiguranje, imam i ja jedno pitanje, pa da ne otvaram novu temu.

Nakon što sam se prijavila u HZZO kao nezaposlena osoba, nakon prestanka radnog odnosa, dobila sam i karticu dopunskog osiguranja.

E sad, mene zanima, što sa njom sada, kada sam ja ponovno zaposlena (s obzirom da je riječ o zamjenama u školi, to je znači period od 3 tjedna)? Znači, mene je tajnica normalno odjavila i napravila mi prijavu na zdravstveno, no zanima me što sa tim dopunskim? Moram li ja to osobno odjavljivati u HZZO-u?
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 00:07   #154
hvala Dubravka20!!
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 00:16   #155
goricanka, ja nisam zaposlena, i ne zivim u Hr.. ako se prijavim kod nekoga na kratko vrijeme, pa dobijem otkaz, moja osnova za dobivanje ZO-a je nezaposlenost. mene zanima kada dobijem islaznicu po osnovi nezaposlenosti, koliko mi dugo ta iskaznica traje??
pozdrav!
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 19:18   #156
1. 3. ove godine bila su mi istekla studentska prava i dok su mi na faksu, u sporoj administraciji produžili prava nanovo i to do 30.9.....mislim da je bilo prošlo nešto malo više od mjesec dana.

Sad kad sam diplomirala(prije 3 dana), raspitujem se i vidim to pravilo od mjesec dana.

Dakle, hoću li ja sad kad se dođem prijavit na HZZO nakon diplome imati kakvih problema što je bila ta rupa od mjesec i nešto. Mislim, jel moj faks to njima javlja, kaK ovi s HZZo-a mogu znati da formalno nisam imala prava. Mada to meni ni u indeksu ne piše. Doktoru u tom razdoblju nisam išla i vodila sam se koliko znam još preko tate.

Ako netko može pomoći, zahvalna sam do neba!!!
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 18.06.2009., 12:55   #157
znači dovoljno je da jedan dan budem prijavljena da bi dobila zdravstveno? a taj koji me prijavi(ako ga ikad uspijem naći) može opet zaposlit nekog poslije mene ili mora proći 6 mjeseci?? i ako netko zna netkog,nek javi ))
iiivvv is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 18:08   #158
hzzo-oslobođenje od participacije, ugovor i placanje??

pozdrav.
dobio doma pismo da moram do kraja lipnja produziti prava za
oslobodenje od participacije u zdravstvenom osiguranju, tj novi kartoncic. student sam i svake sam godine po upisu ak. god. vadio te potvrde na faksu koje bih odnio na zavod i dobio onaj kartoncic te bih bio osloboden od particip. i ne bih imao nikakvih troskova za osiguranje, inace sam osiguran preko starog (njegove police).

danas odem tamo, objasnim sto trebam, ona mi turne nekakav ugovor kojeg ispunim i dam, dam stari kartoncic i potvrdu da sam upisan u tekucu ak. god. na faksu i ona mi da nekakav ugovor za dopunsko osiguranje i veli da to koristim dok mi ne dode postom onaj kartoncic valjda ili koji vrag, te da po upisu nove ak. god. tj za 3 mjeseca moram ponovo doci s potvrdom o upisu od faksa te da cu tad ponovo
dobit novi kartoncic, wtf?

sad kad sam dosao doma, vidim da na tom ugovoru pise da je godisnja polica 600kn (zaokruzio sam slovo G na papiru tj za one koji imaju pravo na oslobodenje od particip.)?!? pise i na njemu gore da sam student i ista sifra 11 kao i prije, a sta sad to znaci da cu i ja kao student bez primanja morati placati nekakvo osiguranje, iako sam osiguran preko police od starog?? dosad naravno nisam nista placao nego samo dizao te potvrde sfaksa i na pocetku svake godine dobivao kartoncic.

koje su sad to retardacije?
vbr666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:08   #159
Ja imam sličan problem. Naime, i ja sam dobila danas to pismo da mi krajem lipnja ističe pravo na oslobođenje od participacije tj. prestaje vrijediti taj kartončić.

Ja sam u rujnu 2008, prestala biti student i imala sam pravo dvije godine biti na teret države tj. biti oslobođena plaćanja participacije.

Kako sad odjednom gubim to pravo? Ili ne gubim? Kako produžiti to oslobađanje ?
Aviss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 01:30   #160
molim pomoć! zdrastveno sam osigurana preko oca ali uskoro cu se udati-apsolvenitca sam i trudna sam. Nakon udaje gubim pravo osiguranja preko oca a budući muž je student. Radio je mjesec dana-bio je prijavljen na burzu a nakon toga je upiso fax. Nije osiguran preko roditelja. Da li se ja mogu zdrastveno osigurati preko njega ili ne? Ako ne,kako da dobim zdrastveno osiguranje? Da li mogu biti apsolvent i biti prijavljena na burzu? Makar mi se to ne isplati jer onda necu dobiti porodiljnu naknadu jer necu biti dovoljno dugo prijavljena na burzu
tia19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.