Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2010., 18:54   #1
rezanje zida

Poštovanje svima, novi sam na forumu, pa ako je ovo već bilo, sorry...
Naime, u nosivom zidu koji koji dijeli sobu od kuhinje u mom stanu trebao bih izrezati otvor za vrata 200x80 cm. Znam da se to može učiniti dijamantnom pilom, ali me zanima:
- mora li se stavljati, recimo, čelični "I" profil iznad budućih vrata ili ne
- treba li mi statičar
- treba li mi suglasnost od stanara
Zgrada ima 6 katova, građena je 1967., zid je debljine 20 cm, a strop je visok 2.60 m. Stan je na prvom katu.
I na kraju, zna li tko koliko košta izrezivanje zida (što je jedinica mjere, dužni ili kvadratni metar)? Hvala.
rostock is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 20:12   #2
Quote:
rostock kaže: Pogledaj post
Poštovanje svima, novi sam na forumu, pa ako je ovo već bilo, sorry...
Naime, u nosivom zidu koji koji dijeli sobu od kuhinje u mom stanu trebao bih izrezati otvor za vrata 200x80 cm. Znam da se to može učiniti dijamantnom pilom, ali me zanima:
- mora li se stavljati, recimo, čelični "I" profil iznad budućih vrata ili ne
- treba li mi statičar
- treba li mi suglasnost od stanara
Zgrada ima 6 katova, građena je 1967., zid je debljine 20 cm, a strop je visok 2.60 m. Stan je na prvom katu.
I na kraju, zna li tko koliko košta izrezivanje zida (što je jedinica mjere, dužni ili kvadratni metar)? Hvala.
prije nego se odlučiš na rezanje toga zida, moraš znati da taj zid drži ploču iznad, tako da....moraš malo poduprijeti (šteherima) ploču s obe strane zida na mjestu gdje misliš rezati, tako da si siguran da neće popustiti.
Kasnije obavezno moraš napraviti novi nadvoj, al ne kupiti nego pravi betonski na licu mjesta napraviti.
Uzmi brusilicu, vidia i reži, a možeš se pomoći malo i nekom štemalicom lakšom, da nebi sve podrhtavalo.
Ovo je sve ako je zid od opeke, a ako je od armiranog betona ...uh...nadrapao si

ako si siguran i znaš šta radiš netreba ti statičar.
također, netreba ti ni suglasnost stanara, al za ovo nisam 100 % siguran
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 20:35   #3
OPREZ ! većina kolektivnih građevina građenih šezdesetih godina su rađeni u sistemu betonskih prefabriciranih stropova (sitnorebričasti) , gdje je nosiva greda čak skrivena u stropu. Obavezno zovi statičara, i ukoliko je potreban proračun potrebna ti je i suglasnost stanara. Nemoj vjerovati nekakovim majstorima, jer takovi zahvati mogu biti i opasni, ma koliko bili banalni. inače u zahvate na nadvoje intervenira se sa NPU čeličnim profilima, prema statičkom računu . Bez obzira bio to betonski ili zid od opeke (probuši pa vidi) zovi struku. Inače, rezanje betona iznosi pedesetak eura po dužnom metru
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 23:12   #4
Ovo je sve ako je zid od opeke, a ako je od armiranog betona ...uh...nadrapao si

ako si siguran i znaš šta radiš netreba ti statičar.
također, netreba ti ni suglasnost stanara, al za ovo nisam 100 % siguran

Uh, nisam napisao, zid je betonski, naravno armiran.
rostock is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 01:17   #5
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
OPREZ ! većina kolektivnih građevina građenih šezdesetih godina su rađeni u sistemu betonskih prefabriciranih stropova (sitnorebričasti) , gdje je nosiva greda čak skrivena u stropu. Obavezno zovi statičara, i ukoliko je potreban proračun potrebna ti je i suglasnost stanara. Nemoj vjerovati nekakovim majstorima, jer takovi zahvati mogu biti i opasni, ma koliko bili banalni. inače u zahvate na nadvoje intervenira se sa NPU čeličnim profilima, prema statičkom računu . Bez obzira bio to betonski ili zid od opeke (probuši pa vidi) zovi struku. Inače, rezanje betona iznosi pedesetak eura po dužnom metru
Potpisujem, posebno boldirani dio.
Ancient Mariner is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.