Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2011., 13:56   #41
Ne bih se slozio sa Kunderom... I sa njegovom poslednjom misli, jer po ovome njegova filozofija jeste nihilisticka.

Individua se odlikuje po tome kako je kvalitetno prozivela Zivot, sta je u njemu uradila, koliko je njen Zivot bio ispunjen kreacijom, a ne koliko je kvantitativno zivela... Jer ishod je na kraju uvek Smrt, bezobzira sta je uradjeno.

Jednostavno, ne slazem se sa nihilistickim pristupom, zbog onih Marfijevih izreka: "Stvari prepustene same sebi uvek idu ga gorem." A cini mi se da je ta filozofija uzela poprilicno maha na Balkanu... Stvari su se tamo odavno otele kontroli, pa vecina ljudi vise ne zivi nikakve zivote, nego zivi od danas do sutra, ne shvatajuci sta donosi to "sutra", jer su izgubili svaku moc da upravljaju svojim zivotima.

Univerzum nije i ne moze biti indiferentan prema nasem izboru zivota. U to verujem sada, bezobzira sto Zivot jeste prava linija koja ocigledno ima svoj pocetak i kraj.

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 12:13   #42
Ma,niti ja se baš nekak nebi složil.Individua se odlikuje po onome koliko za života daje,..i još po mnogo čemu.prema tome ne može ti nikako čitav život proći u nepodnošljivoj lakoći življenja,ako si imalo etičan,objektivan,realan,revan,odličan i samodopadan. ...E,bome mu nebi baš toliko nepodnošljivo lako bilo,da se zadržao na vjernosti i odanosti,ženi svojoj,od koje bježi..
Ipak je tu nešto simbolike ispretumbane nazivom,samim...,što i objašnjava čitavi taj Kunderin stvaralački opus kontrasta sumnjičavosti.
Kao što i Njem.pisac reče:" gdje imade mnogo svijetla,sjene su obično duboke".
Niti ja tu ne vidjeh nikakoga nihilističkoga pristupa,..pa nit neznam kako li ga tica sama proživljava,oli doživljava(nihilizam-kako li ga definiraš?).
Uostalom nepodnošljivo može biti mnogo toga, bez osude i ograničavanja u graničnim razinama,raznim metodama tumačeno od ...svirepe dosade,kvarljivosti ljudskih mehanizama, monotone jednoličnosti (iako je nit tu ne vidim,..pošto je raznolik život vodio,al sa istim nazivnikom),možda je ON samo umjetnik koji isuviše voli "slobodu".,a možda i pačenik jer samom sebi nemože pomoći,koliko god to drugima činio. Jedino ta lakoća kojom je osvajao ženska srca,ti određ. granice razuma mogu postajati teže podnošljiva,ali zar se nije mogao tada posvetiti revnosti,analogno tomu kaki je moralan posao radio?
I ne može tema ići na književnost ni pod razno(kao što su mi onu prethodnu izmasakrirali..,izmjenjivali,naslove ispretumbavali,pa ju ti sad izvoli voditi..).
Em, je knjiga filozofična, isto kao i tematika, em je sam naslov za filozofiranje plodno tlo,ma koliko god da se i ne referirali na knjigu.
Eto,možemo pričati i bez obzira na film-knjigu,čisto o- nepodnošljivoj lakoći života.
Reći ču iskreno imao sam i ja takove faze (možda i vi) životne, ali jbg. nažalost nisu dugo trajale, i meni tu dapače ništa nije bilo nepodnošljivo.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 13:37   #43
Quote:
_nobody_ kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozio sa Kunderom... I sa njegovom poslednjom misli, jer po ovome njegova filozofija jeste nihilisticka.

Individua se odlikuje po tome kako je kvalitetno prozivela Zivot, sta je u njemu uradila, koliko je njen Zivot bio ispunjen kreacijom, a ne koliko je kvantitativno zivela... Jer ishod je na kraju uvek Smrt, bezobzira sta je uradjeno.

_nobody_
Mislim da je sva znanost pala u pokušaju da objektivizira po čemu se individua apsolutno odlikuje. Meni se čini da se individua odlikuje samo po promatraču. Ako nema promatrača, nema ni individue
I zato mislim da je (psihički) izolirana individua oksimoron, a apsolutna lakoća postojanja - nihilizam, u kojoj ne postoje drugi -> ne postojim ja -> ne postoji ništa.
amalee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 15:18   #44
Posmatraci su relativni... Individua sama treba da zna duboko u sebi da li je uspela da izbori svoj status, svoje mesto u Svetu u zavisnosti od svojih unutrasnjih i spoljasnjih kvaliteta.

Ti kvaliteti se kompariraju za spoljnjim kriterijumima koje je nametnulo samo drustvo, u zavisnosti od konteksta.

To sto posmatraci pricaju je relativna pozicija u odnosu na individuu (zavisno od materijalnog i/ili emotivnog interesa, i/ili iskustvenog poimanja stvari).

Unutrasnji osecaj je gotovo apsolutan, u komparaciji sa beskompromisnim relativnim kriterijumima koje drustvo namece za najbolje, za vrhunske "igrace".

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.