Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2006., 00:46   #81
Quote:
Emericzy kaže:
+dakle, velik je broj ljudi u svijetu koje ne samo da ropstvo (svjesno ili nesvjesno) podržavaju, nego se služe njime u svakodnevnom životu.

Sapienti sat.
poslužit ću se Račanovom metodom:
velik broj ljudi da.
nacije ne.

a ne smijemo zaboraviti da je tijekom povijesti i u najrazvijenijim civilizacijama ropstvo bilo normalna pojava.
dakle imamo par tisuća godina (a možda i više, ali se toga ne sjećamo) jedne prakse. i par stoljeća druge prakse.
također imamo par tisuća godina despocije.
par stotina godina demokracije (negdje i puno puno manje).
i onda se čudimo što ne znamo funkcionirati u demokraciji.
imamo par tisuća godina muške dominacije.
i nijednu godinu ženske (to nije ni na koji način povezano s temom, samo se volim prisjetiti)

uglavnom, promjene se dešavaju polako.

po meni je u široj slici ogroman napredak već to što većina ljudi ropstvo smatra nečim odioznim, dok bi prije par stoljeća to da netko nekoga posjeduje smatrali najnormalnijom stvari.

stare navike i stara shvaćanja će postojati još dugo vremena, ali pomaci su očiti i nezanemarivi.
ogledni primjer je hajka na doktore u Hrvatskoj. imamo nešđto uobičajeno (mito doturu) i osobu koja je napravila prvi korak i prijavila pohlepnog dotura.
i sad se javila i druga. i bit će ih još.
korupcija se na taj način neće iskorijeniti.
isto kao što se ni ropstvo neće dokinuti u dogledno vrijeme.
ali će se barem smanjiti i svijest o tome će se promijeniti.
ljudi više neće shvaćati mito kao nešto samorazumljivo.
i to bi otprilike bilo to.
mislio sam napisati samo one prve dvije Račanove rečenice, ali eto, povuklo me.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 31.08.2006., 01:20   #82
Ljubav preko neta.
Cista virtualnost.
Nekome uspije neko me ne.
Al zualud cista glupost..
Iskustvo/
 
Old 31.08.2006., 01:59   #83
Ta, arna vas nije pitala je li internet apsolutno dobro, pitala je osjećate li neku werterovsku ljubav prema ljudima sa druge strane. Ja tu ljubav razumijem kao povezanost na drugoj razini, svi pišemo ovdje, želimo da nas se prepozna, nema socijalnih varki i ljepote te šarma u kutovima usana, svi smo jednaki pred ekranom. I onda se volimo.

Nego.

Arna, jel znaš ti stanovitog Mr. Murphya?
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Old 31.08.2006., 02:08   #84
pa, čuj, Šhipka, zapraf je Artnicu zanimalo je li moguće upotrijebiti intranet kao alat pomoću kojeg bi mogli proširiti virus ljubavi, tolerancije, uvžavanja i ostalih stvari koje s ljubavi idu i skočiti u novo doba.

odnosno je li internet alat za stvaranje utopije.
(to malo vjerojatno, ali je moguće; intranet je već poslužio za hitro širenje znanja, uzmimo za primjer samo wikipediu)

p.s. ja osobno mislim da nije, nego da je to đavolji izum isto kao i rock'n'roll, Globus i sve ono ostalo što je don Anto spomenuo u nedjeljnoj propovijedi.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 31.08.2006., 02:28   #85
Ja mislim da je pitala više hipijevski od toga. Manje angažirano a više duševno. I pitala je da li je ovo prijelazno, lijepo doba intraneta prije novog doba. Kao renesansa, kao da smo ljudi koji ovo prvi proživljavaju, samim time dublje od onih budućih.

A što se tiče prelaženja na nove razine svijesti, nikad nećemo prevazići količine ljubavi, ljutnje, agresije i tih primalnih stvari koje je imao pračovjek. Možemo ih samo kombinirati u sve rafiniranije načine koji će nam donesti umjetnost, gledanje na te iste osjećaje izvana na način da nam daju ugodu.

Evo. Ako netko hoće sinopsis za filozofsku knjigu, tu gore je nekoliko natuknica
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Old 31.08.2006., 03:08   #86
Quote:
KCN kaže:
Net je zadnja stanica na putu prema dolje, ak me kužiš. Bolje bi me kužila da mi vidiš izraz lica, gestu, pokret, oči. Pričaš o komunikaciji. Alo, koje boje je moj glas. Jesam li ja musko, zensko, invalid, bolesna, zdrava... Jesam li pretucena, imam li pirsing. Nemaš pojma, a to sve govori o meni. I o tebi. I o svakome. Ali to nikada necemo znati.
Tako da sjedimo u 4 zida, buljimo u jebeni monitor i odrzavamo iluziju da se druzimo. Pliz.
Naravno, dostojanstvo se u nama buni protiv dobrovoljnog pristajanja na moguću prevaru, degradaciju i produbljivanje otuđenja. No, da interneta nema, bi li ljudski odnosi bili bolji i sadržajniji?
Quote:
ccvorak kaže:

i prije globalizacije svijet je bio površan
tehnologija je samo instrument prilagodbe onima koji se mogu prilagoditi
jer bit ljubavi je interakcija
Je li sklonost komunikaciji s nepoznatima putem interneta nešto nastrano? I čitanje knjiga je mnogima još i danas čudna, neshvatljiva i nepotrebna navika, a nekima je, opet, nešto bez čega ne mogu. Uživljavaš se u neke nepostojeće svjetove, u riječi nekoga koga ne poznaješ i ne moraš o njemu znati ništa, sudjeluješ dobrovoljno u obmani jer nešto iz toga ipak dobiješ.
Ideja da bi neki moćni medij mogao utjecati na društvenu svijest nije besmislena. Čak je i rigidni kineski komunistički režim internet doveo u neprilike ugrožavajući uspostavljenu kontrolu mišljenja postignutu uz popriličnu pomoć drugog moćnog medija – televizije... I satelitski su tanjuri bili subverzivni u totalitarnim komunističkim režimima jer su omogućavali ljudima da čuju i drukčije mišljenje od vladajućeg.
Internet širi područje slobode, ponekad i previše, odvodeći nas kamo možda i ne želimo, ali opet je stvar samo u mjeri – sadržaje i aktivnosti na internetu treba birati, a online vrijeme dozirati jer je poznato da svaki lijek može biti otrov i svaki otrov lijek, ovisno o količini. Ipak, čini mi se, što se stava tiče (mada cijenim skepticizam, naginjem i pesimizmu, a ujedno i potpisujem neke tvoje primjedbe):

You've got to accentuate the positive
Eliminate the negative
Latch on to the affirmative
Don't mess with Mister In-Between

You've got to spread joy up to the maximum
Bring gloom down to the minimum
Have faith or pandemonium
Liable to walk upon the scene

To illustrate his last remark
Jonah in the whale, Noah in the ark
What did they do
Just when everything looked so dark

Man, they said we better
Accentuate the positive
Eliminate the negative
Latch on to the affirmative
Don't mess with Mister In-Between
No, do not mess with Mister In-Between

Do you hear me, hmm?


Pomona is offline  
Old 31.08.2006., 03:39   #87
Ja bih samo replicirao, a što drugo, u ove sitne noćne sate da se ljubav ne osjeća prema nekome, nego se oevenutalno osjeti ili opazi nečiji izraz ljubavi. Zapravo okušavamnapraviti distinkciju izmedju ljubavi i osjecaja, ako ovdje vec pricamo o ljubavi, i to svoje ne treba mijesati onda. Kao drugo, konstantirao bih da mi je ovo

Quote:
A što se tiče prelaženja na nove razine svijesti, nikad nećemo prevazići količine ljubavi, ljutnje, agresije i tih primalnih stvari koje je imao pračovjek. Možemo ih samo kombinirati u sve rafiniranije načine koji će nam donesti umjetnost, gledanje na te iste osjećaje izvana na način da nam daju ugodu.
stajalište baš smiješno. Jesi li tiikada pokušao/pokušala? (sorry što ne zam tvoj pol),a neka ovo pitanje vrijedii za sve druge, a ne samo za autora/autoricu ti citiranih redaka, dakle jesi li ti (Krvnik, Emericy, pomona, tisina i svi ostali) ikada pokusala prevazici osjeaj ljutnje.

Ja bih osobno ponizno preporucio da pokusate to uciniti, postoje neke vrlo jednostasvne tehnike ili metode koje zapravo to i nisu već su više zakonitosti, pomoću kojih se nadilaze takve stvari. Zapravo ljutnja u tom slučaju jednostavonestaje.

Dakle ja impliciram da je moje iskustvo, osobno, životno, da se ljutnja može prevazići i prevazilaziti. Da se može steći kontrola nad osjećaijima itd (to naravno nipošto ne impolicira bezosjećajnost), da sad još više zabuna ne stvaram.

Ja dakako neću, otrgnuti ću se toj sklonosti, vas uvjeravati da sam ja u pravu, nego idemo raspraviti o tome ako ste slobodni, eventualno, ako sam uopće dao kakve argumente. Jer ti argumenti zahtijevaju i odredjeni odziv s druge strane pa to može biti problem i nemogućnost.

To što sam citirao, kao i druge stvari koje su bile ovdje prisutne, su kao da se kaže da se ništa ne mijenja i da je sve statično - i to zauvijek

FYI, na ono prije toga, od Emericija Krvnika i to, ću nastojati odgovoriti malo kasnije, to mi zahtijeva više pažnje.
Tui već sada znam da ćus e pozabaviti tezama da je društvo nekakav odvojeni mehanizami da nema veze s čovjekom. No ipak, ja sam već prije pokušao jasno argumentiratii čak sam predočio primjere da to dvoje ima itekakve veze (i zbog čega se sve može činiti suprotno), pa sad ne znam u čemu jenesporazum nastao.
goranbo is offline  
Old 31.08.2006., 03:42   #88
Još bi me ecimo zanimalo, valjda ne smeta što povremeno odlazimo malo oftopic, Krvnik zašto misliš, zašto si tako siguran da se recimo ropstvo neće iskorijeniti narednih godina. Ili čak siromaštvo, još drastičniji primjer - možćda je boje da njega uzmemo, jer je drastičniji i jasniji.
goranbo is offline  
Old 31.08.2006., 09:12   #89
Quote:
goranbo kaže:
Još bi me ecimo zanimalo, valjda ne smeta što povremeno odlazimo malo oftopic, Krvnik zašto misliš, zašto si tako siguran da se recimo ropstvo neće iskorijeniti narednih godina. Ili čak siromaštvo, još drastičniji primjer - možćda je boje da njega uzmemo, jer je drastičniji i jasniji.
Čitaj Orwella.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Old 31.08.2006., 10:22   #90
Quote:
Godiva kaže:
Čitaj Orwella.
Opširnije u odgovorima, teta Godiva, ak nije teško.
(Nemoj kvariti prosjek. )
Pomona is offline  
Old 31.08.2006., 10:48   #91
Quote:
KCN kaže:
Bliski s puno više itd itd... bulšit maco.
Bliskost je upravo ono čega tu nema i što se želi izbjeći
Da li se sada ti i ja družimo? Kurac. Ti si oflaj ja sam onlajn, sutra ce biti obratno.
Net je zadnja stanica na putu prema dolje, ak me kužiš. Bolje bi me kužila da mi vidiš izraz lica, gestu, pokret, oči. Pričaš o komunikaciji. Alo, koje boje je moj glas. Jesam li ja musko, zensko, invalid, bolesna, zdrava... Jesam li pretucena, imam li pirsing. Nemaš pojma, a to sve govori o meni. I o tebi. I o svakome. Ali to nikada necemo znati. Tu si na on i off. I emocije su na on i off. Kad ti se digne, hop. Kad se spusti, samo se zgasis.
Da, mijenjamo se.
Tako da sjedimo u 4 zida, buljimo u jebeni monitor i odrzavamo iluziju da se druzimo. Pliz.
I ne seri o ljubavi.
Ljubav je dodir, pogled, dah, drhtaj, orgazam... Ljubav je sve cega tu nema.

E, vidiš, baš kad se ne vide face, izrazi, ljepota lica, boja očiju, godine, zdravstveno stanje i sve ono što ti navodiš kao potrebno za prisnost, baš je onda moguće vidjeti ljubav. Iz riječi, iz stavova, mišljenja. Ljubav nije samo poljubac, zagrljaj, sex.....ona je nešto puno više. Ona je stanje u kojem čovjek može egzistirati puno bolje, lakše i ljepše, nego kad je nema. Nije vezana za vidljivo, ne ovisi o vanjskoj ljepoti osobe, i osjeća se srcem.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 31.08.2006., 10:52   #92
Quote:
Krvnik kaže:

ili se možda trebamo zalagati za apsolutnu ravnodušnost za koju se ja i zalažem.
za stanje u kojem nam neće biti stalo.
jer svo zlo u ovome svijetu potiče od emocija.
zato emocije valja uništiti.
Podsjetio si me s ovim na Floyde, the Wall

When I was a child
I caught a fleeting glimpse
Out of the corner of my eye.
I turned to look but it was gone
I cannot put my finger on it now
The child is grown,
The dream is gone.
I have become comfortably numb.


Iako mi se dopada kako pišeš, smatram da u ovome dijelu sa ubijanjem emocija uopće nisi u pravu, ponajmanje da zlo ima neke veze s tim. Čovjek se ne može razviti ukoliko ne razvija i svoju emocionalnu stranu uporedo sa ostalim. A zlo per se ionako ne postoji, već je ono odsustvo dobra, ko što je hladnoća samo odsustvo topline...
No, prirodne su sve te faze "ne želim da osjećam jer ne želim da me boli". I dobro je kad prođu i kad napokon naučiš da vodiš svoje puteve, umjesto oni tebe da vode... Mada rijetki to ikad nauče.
Morgana is offline  
Old 31.08.2006., 11:01   #93
Quote:
Emericzy kaže:
Mora da je to bilo neko žestoko sofisticirano krdo.

Ako si to napisao, nekako mi se čini da nisi čitao Homera. Ili Eshila. Ili Bibliju. Nešto od toga je pisano pred oko 2000 godina, a nešto i dosta davnije.

Ideje u Bibliji -- osmišljene pred dvije tisuće godina -- dovoljno su jake i prisutne i svakodnevne da i dan-danas pokreću ljude. Evo, meni agnostiku i mrzitelju crkve Novi Zavjet je itekako inspirativno štivo. Filozofija par excellence.

Umijemo li danas bitno jasnije i intrigantnije razmišljati? Nisam baš siguran.

U čemu smo onda duhovno, misaono i mentalno napredovali?
Htjedoh komentirati isto. Bojim se da mi samo volimo misliti da smo evoluirali i civilizacijom nazivati neku višu razinu življenja koja je samo privid. Sve mi se nešto čini da čovječanstvo kao kolektiv nije otišlo ni malo dalje nego gdje je i bilo odvajkada i da jedini progres postižu samo rijetki pojedinci...
Morgana is offline  
Old 31.08.2006., 11:05   #94
smijem se pokušaju da se isključe emocije i siluje mozak. kad upali dobije se dražestan psihopat. fala kurcu da obično ostane na konceptu. kratko i jasno
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Old 31.08.2006., 11:09   #95
Quote:
Krvnik kaže:
davno sam čitao 2984-tu, tak da se ne sjećam baš svega

1984

zato se vec i desava
Morgana is offline  
Old 31.08.2006., 11:16   #96
Quote:
Morgana kaže:
Čovjek se ne može razviti ukoliko ne razvija i svoju emocionalnu stranu uporedo sa ostalim.
razvija li se čovjek?
po meni se ljudi ne razvijaju. samo uče da postoje i drugi ljudi. i to je to.
nekima ta činjenica ništa pretjerano ne znači i oni se nastave ponašati kao djeca, a neki (rijetki) tu činjenicu ozbiljno uzmu u obzir, shvate da nisu ništa vredniji od onoga drugoga i odrastu.
i to je to. nikakvog tu velikog razvoja nema. oni koji su kao djeca bili takvi da su uvažavali drugoga, ti će nastaviti biti takvi (osim ako se nekaj gadno ne desi), a oni koji su u mladosti bili sebični i egocentrični mali gadovi ti će i kasnije ostati takvi.
Quote:
Morgana kaže:
A zlo per se ionako ne postoji, već je ono odsustvo dobra, ko što je hladnoća samo odsustvo topline...
zlo itekako postoji. nazivali ga mi kako god želimo.
nedostatak ljubavi bi mogao uzrokovati emocionalnu hladnoću.
ono što uzrokuje zle stvari nije emocionalna hladnoća, nego zlo.
odnosno, osoba koja ubije drugu osobu iz osvete ne radi to iz emocionalne hladnoće, nego iz mržnje. a mržnja je zlo. i realna je kao i ljubav.
istina je da je ljubav lijek za zlo. ali reći da zlo ne postoji nego da je to samo odsustvo dobra je jednako izjavi da nema bolesti, nego se samo radi o odsustvu zdravlja. bolesti itekako ima. ima i virusa i bakterija koji ju uzrokuju. ima i fizioloških poremećaja koji ju uzrokuju.


Quote:
Morgana kaže:
No, prirodne su sve te faze "ne želim da osjećam jer ne želim da me boli".
dobro, to s gašenjem emocija je utopija (koju je lijepo sanjati, ali teško da ćemo ju postići, jer nema baš mnogo mojijeh istomišljenikah), ali mora se priznati da je svo zlo ovoga svijeta uzrokovano emocijama.
i da bi uklanjanje istih bilo pravi put.
kad bi se ljude svelo na osobe koje trebaju hranu, piće i udobnost.
to bi društvo bilo puno funkcionalnije od ovoga koje se voli dičiti time da ga vodi razum, a iza svega što radi zapravo čuče emocije i zlobno se smiju.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 31.08.2006., 11:20   #97
Quote:
wannabenot kaže:
smijem se pokušaju da se isključe emocije i siluje mozak. kad upali dobije se dražestan psihopat.
kaj ti znaš, ženska jedna...


vi ženske ste sve flafaste i bljakave i sve vam se vrti oko emocija jer ste iracionalne.
da nisi iracionalna, onda bi vidjela da sam ja u pravu, a ti u krivu.
ali nisi racionalna pa to ne vidiš.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 31.08.2006., 11:24   #98
Quote:
KCN kaže:
Ljubav je dodir, pogled, dah, drhtaj, orgazam... Ljubav je sve cega tu nema.
Da li je to ljubav?
Da li su to sve vrste 'ljubavi' za koje znaš?
Ili po ko zna koji put nastaje zbrka jer iste riječi za svakog od nas znače nešto drugo u raznim kontekstima...
Morgana is offline  
Old 31.08.2006., 11:25   #99
Quote:
Morgana kaže:
1984

zato se vec i desava
ma dešava se samo od rujna pa do negdje nove godine.
i to samo tipovima i ženskama koje to izaberu.



al to je tak svejedno. te pare uvijek dobije obiteljski čovjek, odnosno tata.

da odem tamo i mučim se, a moj tata da dobije lovu.
taman posla. kajgod.

p.s. ja sam bio skroz siguran da je 2984.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 31.08.2006., 11:34   #100
Quote:
Krvnik kaže:
kaj ti znaš, ženska jedna...


vi ženske ste sve flafaste i bljakave i sve vam se vrti oko emocija jer ste iracionalne.
da nisi iracionalna, onda bi vidjela da sam ja u pravu, a ti u krivu.
ali nisi racionalna pa to ne vidiš.
krivu osobu napadaš, beba. ja sam sebi postavila tu teoriju i vozim po njoj već brat bratu skoro 4 godine. i ne, nisam sretna. zato se i smijem (a nisam još postala psihopat)
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.