Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2009., 14:51   #81
re

za tvoji informaciju sjena ja to malo volje kužim od tebe
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 14:59   #82
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
za tvoji informaciju sjena ja to malo volje kužim od tebe
Hej, hej, nema potrebe za ovakvim tonom. Svi smo na istoj strani i kulturno diskutiramo.

P.S. sjena je vejrojatno mislio na "porez na dodanu vrijednost" a ne "porez na dohodak", samo se nespretno izrazio.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 15:03   #83
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
ja nemam probleme oko toga već kažem, da u cijeni mora biti ukalkuliran pdv i isto tako kažem da malog kupca u maloprodaji uopće nije briga koliki je pdv za njega je cijena ona koja je najpovoljnija na tržištu ja samo kažem da kod zarade odnosni dobiti imaš obvezu pdv-a i koji je tu problem tebi
Zasto se uopce zamarat cijenom koju kupac plati. Svi sudionici na trzistu moraju placat PDV (da sa ne ulazimo u iznimke). Ja kupim za 50 i prodajem za 100, usporedjujem cijenu bez PDVa sa drugim trgovcima. To sto na tu cijenu krajnji kupac jos mora platit PDV, ja to mogu uzet u obzir ako zelim procjenit jel to prihvatljiva cijena za tog kupca, ali meni taj PDV nije bas bitan. Ne placam ga ja i ne ide iz mojeg novcanika. Placa ga onaj kojem uvalim robu. Kopmliciranije postaje ako je velika vremenska razlika izmedju trenutka izdavanja racuna pa do trenutka placanja jer u tom slucaju ja moram kreditirat taj PDV, tako da su problemi vezani za PDV ipak specificni za samu prirodu posla, ali bitno je da taj PDV uvijek placa krajnji kupac, i to u punom iznosu i na punu vrijednost (a ne na nekakvu dodanu).
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 15:06   #84
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
ja nemam probleme oko toga već kažem, da u cijeni mora biti ukalkuliran pdv i isto tako kažem da malog kupca u maloprodaji uopće nije briga koliki je pdv za njega je cijena ona koja je najpovoljnija na tržištu ja samo kažem da kod zarade odnosni dobiti imaš obvezu pdv-a i koji je tu problem tebi
Još ne kužim poantu? U cijenu mora biti ukalkuliran PDV ali što to mijenja na stvari?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 15:40   #85
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
ja nemam probleme oko toga već kažem, da u cijeni mora biti ukalkuliran pdv i isto tako kažem da malog kupca u maloprodaji uopće nije briga koliki je pdv za njega je cijena ona koja je najpovoljnija na tržištu ja samo kažem da kod zarade odnosni dobiti imaš obvezu pdv-a i koji je tu problem tebi
BTW, mislim da bi bilo dobro da se i kupce polako navikne da razlikuju cijenu bez i sa PDVom. Ljudi bi morali biti svjesni koliko love gdje odlazi. Ako nesto kupim za 100 Kuna + 22 Kuna PDVa onda znam da je 22 Kune otislo u drzavni proracun i bio bih svjestan da je lova u proracunu i moja lova a ne neka koju je Suker prikupio. Ljudi bi se puno vise angazirali oko trosenja proracunskog novca kad bi bili svjesni da je to zapravo njihov novac. Meni se svidja ono u americi sto imaju da su sve cijene bez PDVa, no kod njih je taj sales tax relativno malen, bojim se da je uz PDV od 22% nemoguce ocekivat od kupaca da se naviknu na takvu racunicu.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 16:59   #86
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Hej, hej, nema potrebe za ovakvim tonom. Svi smo na istoj strani i kulturno diskutiramo.

P.S. sjena je vejrojatno mislio na "porez na dodanu vrijednost" a ne "porez na dohodak", samo se nespretno izrazio.
Sjena je dobro mislio i rekao. Naveo je primjer obveznika poreza na dohodak koji pdv plaćaju po naplaćenim računima i pretporez priznaju po plaćenim računima. Zato je spomenuo porez na doh. Obveznici poreza na dobit porez plaćaju po izdanim računima ili primljenim računima (da sad ne kompliciram s predujmovima) . On je samo dao primjer dohodaša koji je lakši za objasnit.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 17:41   #87
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Sjena je dobro mislio i rekao. Naveo je primjer obveznika poreza na dohodak koji pdv plaćaju po naplaćenim računima i pretporez priznaju po plaćenim računima. Zato je spomenuo porez na doh. Obveznici poreza na dobit porez plaćaju po izdanim računima ili primljenim računima (da sad ne kompliciram s predujmovima) . On je samo dao primjer dohodaša koji je lakši za objasnit.
Ah, imas pravo. Ali ja sam shvatio da govormo o doo-ovima, a samo orbtnik ima opciju birat izmedju jednog i drugog. A to da orbtnik (ako je u sustavu poreza na dohodak) PDV placa po naplati a ne po izdanom racunu sam vec prethodno spomenuo.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 18:57   #88
re

ispričavam se za nepotost s moje strane , iživcira me kad između redaka se sprda tipa" neiskusni ili kako je napisao , za nekog tko godišnje kroz knjige provede 25-30 miliona pdv-a posljednjih 10 godina ne može se tako imputirati ako diskutiramo onda kulturno izvolimo diskutirati bez niskog imputiranja
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 19:13   #89
Kad prodajem robu, onda stvarno nemam osjećaj da ja plaćam taj PDV- plaća ga kupac. Nikad ni ne gledam cijenu sa PDV nego bez PDV.
Ali ako prodajem uslugu, onda itekako imam osjećaj da ja plaćam PDV. Kako? Cijena te usluge za krajnjeg korisnika je uvijek ista- naplatila je ja priko firme ili je odradio neko u fušu. Tako imam feeling da ja zaradim manje na račun državinog 22% i minus dobit.

Zadnje uređivanje aurora-s : 31.01.2009. at 19:15. Reason: Greška u tipkanju
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 20:32   #90
Quote:
aurora-s kaže: Pogledaj post
Kad prodajem robu, onda stvarno nemam osjećaj da ja plaćam taj PDV- plaća ga kupac. Nikad ni ne gledam cijenu sa PDV nego bez PDV.
Ali ako prodajem uslugu, onda itekako imam osjećaj da ja plaćam PDV. Kako? Cijena te usluge za krajnjeg korisnika je uvijek ista- naplatila je ja priko firme ili je odradio neko u fušu. Tako imam feeling da ja zaradim manje na račun državinog 22% i minus dobit.
Što je na kraju i točno - ako uzmeđ u obzir velike penale koje donosi pošteno poslovanje i relativno male šanse da te netko uhvati u "fušu". Drugim riječima, država ti očito pokazuje da ti je bolje varati nego biti pošten
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 21:07   #91
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Što je na kraju i točno - ako uzmeđ u obzir velike penale koje donosi pošteno poslovanje i relativno male šanse da te netko uhvati u "fušu". Drugim riječima, država ti očito pokazuje da ti je bolje varati nego biti pošten
i to je točno, i kad ti dođu u nadzor tebe poštenog će cjepidlačiti na papirama koje vodiš, dok onog koji radi na crno ni ne gledaju jer nema papire i ne mogu ništa dokazati ,a šta ćeš .
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 22:25   #92
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
i to je točno, i kad ti dođu u nadzor tebe poštenog će cjepidlačiti na papirama koje vodiš, dok onog koji radi na crno ni ne gledaju jer nema papire i ne mogu ništa dokazati ,a šta ćeš .
A ništa. Mene je najviše iživciralo ono kad su svim dužnicima za mirovinsko oprostili pola duga ako plate odjednom (to su bili dugovi od nekoliko godina) . Fakat se nekad osjećaš ko budala.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 22:25   #93
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
ako nisi čitao od početka ja to i pričam cijelo vrijeme ne izvlači iz konteksta i tko priča o porezu na dohodak
Evo Gilda me objasnila.

Što tebe ustvari muči oko pdv-a?
To što ga moraš platiti?


Evo ja sam u poslu od 1991, i sječam se poreznih stopa prije pdv, neke su bile 35 a neke i 70%, pa onaj famozni dodatak od 10% itd.
Obzirom da sam dobitaš(proizvodnja kao osnovna djelatnost) meni je največi problem naplata,odnosno premostiti jaz između nastanka porezne osnovice(prodana roba) i stvarne naplate robe, to je netko već spominjao par postova iznad.

Što se tiče inspekcija, jaaaaooo tu bi vam mogla roman napisati, ali to je več za neki drugi topic

Zadnje uređivanje sijena_mora : 31.01.2009. at 22:27. Reason: upitnik
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 23:59   #94
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
A ništa. Mene je najviše iživciralo ono kad su svim dužnicima za mirovinsko oprostili pola duga ako plate odjednom (to su bili dugovi od nekoliko godina) . Fakat se nekad osjećaš ko budala.
A sta ono bijese s nogometnim klubovima?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 12:51   #95
Quote:
sijena_mora kaže: Pogledaj post
Evo Gilda me objasnila.

Što tebe ustvari muči oko pdv-a?
To što ga moraš platiti?


Evo ja sam u poslu od 1991, i sječam se poreznih stopa prije pdv, neke su bile 35 a neke i 70%, pa onaj famozni dodatak od 10% itd.
Obzirom da sam dobitaš(proizvodnja kao osnovna djelatnost) meni je največi problem naplata,odnosno premostiti jaz između nastanka porezne osnovice(prodana roba) i stvarne naplate robe, to je netko već spominjao par postova iznad.

Što se tiče inspekcija, jaaaaooo tu bi vam mogla roman napisati, ali to je več za neki drugi topic
ma gledaj ne muči mene ništa oko pdv-a ja samo kažem da za kupca u maloprodaji pdv ništa ne znači mislim na malog kupca za njega primjer jabuka je 4 kune i on neće kupiti kod tebe ako ti imaš 7 dakle cijenu ne možeš samovoljno kreirati , baš njega briga koliki je pdv pa tako je i meni muka i muči me kolika će mi razlika biti da li ja nabavljam po 50 lipa ili 3 kune kažem dakle nije isto a pdv je uvijek 22 posto koji proslijeđujem državi , naravno i kad zaradiš odnoso imaš dobit nastaje obveza plaćanja ne prebija se pdv a naravno svi želimo zaraditi, mislim sad se malo žurim jer imam posla pa ne znam da li sam dobro objasnila
inače ja sam u poslu od '98 i isto o inspekcijama bi mogla romane pisati
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 16:38   #96
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
ma gledaj ne muči mene ništa oko pdv-a ja samo kažem da za kupca u maloprodaji pdv ništa ne znači mislim na malog kupca za njega primjer jabuka je 4 kune i on neće kupiti kod tebe ako ti imaš 7 dakle cijenu ne možeš samovoljno kreirati , baš njega briga koliki je pdv pa tako je i meni muka i muči me kolika će mi razlika biti da li ja nabavljam po 50 lipa ili 3 kune kažem dakle nije isto a pdv je uvijek 22 posto koji proslijeđujem državi , naravno i kad zaradiš odnoso imaš dobit nastaje obveza plaćanja ne prebija se pdv a naravno svi želimo zaraditi, mislim sad se malo žurim jer imam posla pa ne znam da li sam dobro objasnila
inače ja sam u poslu od '98 i isto o inspekcijama bi mogla romane pisati
I toliko ti je trebalo da kažeš da si manje konkurentna u odnosu na one koji nisu u sustavu PDV-a?
Što se tiče toga mislim da je i uvjet za ulazak u EU niža granica za ulazak u PDV sustav ako se ne varam 5000 eura
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 16:49   #97
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
I toliko ti je trebalo da kažeš da si manje konkurentna u odnosu na one koji nisu u sustavu PDV-a?
Što se tiče toga mislim da je i uvjet za ulazak u EU niža granica za ulazak u PDV sustav ako se ne varam 5000 eura
Hm, u Njemackoj je taj limit 17.500 Eura, malo bi mi bilo cudno da EU nama postavlja uvjet da taj limit bude 5.000 Eura, ne znam bas sto ih se to uocpe toliko tice.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 16:55   #98
Ima još zahtjeva oko PDV-a i da npr. na zemljište da se naplačuje PDV...
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 17:20   #99
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ima još zahtjeva oko PDV-a i da npr. na zemljište da se naplačuje PDV...
Ma dobro to, ali sada je limit za PDV 85K Kuna. Prilagoditi taj limit bi znacilo povisiti ga a ne spustit ga.

http://www.presscut.hr/web%20Sharing...ut_8180957.pdf
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 23:15   #100
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
I toliko ti je trebalo da kažeš da si manje konkurentna u odnosu na one koji nisu u sustavu PDV-a?
Što se tiče toga mislim da je i uvjet za ulazak u EU niža granica za ulazak u PDV sustav ako se ne varam 5000 eura
ako ti tako na to gledaš , ja sam raspravljala sa petborutom pa ste me odvukli u ovo; al dobro , napuštam ne da mi se više
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.