Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2010., 19:44   #1
Spoznaja sebe

zanima me, kad bi čovjek skroz saznao kakav je, kada bi saznao svoje najmračnije i najprljavije misli (koje su mu u podsvjesti recimo), jel bi popizdio ili bi to bilo dobro?
jel mislite da je dobro upoznavati sebe što više?

sad će neko reć da se totalno poznaje i da sam sebe ne može iznenadit, al to nije istina.

nekad imam svakakve misli i ono,..ajd, više me ni ne iznenađuju, ni ne šokiraju tolko ko prije..al ipak su ko da nisu moje.. i ujutru kad se probudim, mislim si- eh, moje misli od sinoć- gluposti, nebi ja tak šta nikad napravila..bla bla, idem dalje živit normalno,..

mislim da većina ljudi ni ne želi upoznati sebe baš.. da im to nije bitno, štajaznam.. i mislim da dosta njih imaju tolko čvrsta uvjerenja i neku "moralnu" podlogu, da nisu ni sposobni pomislit ono što zapravo njihova podsvjest želi pomsilt.. ono, mislim da to ne valja baš..
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 20:27   #2
.. to je put vračeva .. mislim da je to tako najbolje zvati ..
.. to je put ka bogu .. ali može voditi u ludilo ..

.. mislim da treba nastojati ići onoliko duboko .. koliko je moguće izdržati ..
.. kada se tome primičeš .. to ubija samo dok sa ne raspetlja .. to je kao zmija .. dok ju zgrabiš riskiraš život .. kada ga čvrsto stisneš .. nestane ..

.. to nisi baš ti .. to je .. kao .. neko tu usadio .. izazvao .. tako da nisi za to odgovorna .. šteta je samo to tu držati jer .. šteti .. vračevi kažu .. guta energiju .. kao što vampiri piju krv .. .. ali jedan oblik toga je .. za neku sredinu normalno .. .. to je put kojim čovjek može .. naprijed ..
.. mrak .. mržnja .. prljavština .. sadizam .. sasvim crno .. strašne stvari .. .. to nije ništa neobično .. samo odgovor na svijet .. ali uništava sebe .. prilično jebeno ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 20:54   #3
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
..
.. mislim da treba nastojati ići onoliko duboko .. koliko je moguće izdržati ..
.. kada se tome primičeš .. to ubija samo dok sa ne raspetlja .. to je kao zmija .. dok ju zgrabiš riskiraš život .. kada ga čvrsto stisneš .. nestane ..
Da.
Taj proces traje cijeli život i često puta je vrlo bolan, naravno ako smo iskreni prema sebi.
Ne vjerujem da se u samo jednom životu možemo potpuno upoznati. Zato postoji reinkarnacija koja nam pomaže upoznati se, doživljavati sve ono što čovjek može doživjeti kako bi se upoznao i tako postao pozitivna energija.

PS
Naravno da ne znam postoji li reinkarnacija, ali mi se sviđa tkvo objašnjenje života poslije smrti, ove naše fizičke.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 21:29   #4
moraš prvo sam sebi priznati neke stvari kako bi mogao mijenjati ako ti nisu po volji, znači mislim kako je dobro upoznati sebe potpuno pa čak i neku tamnu stranu
zumzumzum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 01:49   #5
Spoznaja sebe do najsitnijih, najtananijih detalja, do beskonacnih dubina... To je svakako potrebno, ali NIKAKO dovoljno.

To crnilo, te perverzije koje svako u manjoj ili vecoj meri nosi u sebi/sa sobom je ponekad potrebno izazvati, ali nikako i dovoljno... Ono o cemu treba voditi racuna je da u tom izazovu niko nevin i niko kriv (niko ziv) ne strada, ne bude uvucen u te tamne ponore Pohote i Nekontrolisanog besa, provalije Pakla, ukoliko takvi svedoci postoje, makar u tragovima... Kolateralna steta je Put bez Povratka ka osnovi/definiciji Pakla, ka pripadnosti Satanu...

To je Test, Test Izdrzljivosti... Do kojih granica je moguce nategnuti svoje psihofizicke granice... I sta ce pre puci? Solidno definisane granice Sveta oko nas samih, ili mi sami kao Sustina, tako da cemo, pre nego sto krenemo da uredjujemo svet u svom scenariju izopacenog znacenja obuzetosti Tamom, smoci snage da pokrenemo autodestrukciju... Ili je ceo nas psihofizicki sistem toliko dobro balansiran da pred pucanjem psihe on sam, okinut podsvescu, pokrene sekvencu samounistenja...

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 07:22   #6
ne smatram život testom. i ne mislim da je to naše podsvjesno ja skroz zlo i izopačeno. mislim da tu ima i dobrog i lošeg i svega, da je to podsvjesno zapravo naša potreba, koju poričemo ili ne shvaćamo, a onda se pojavljuju problemi iz vana sa nažim životima i sa psihom.. e neam više pojma šta pišem..
al ono..mislim da i ako bi ljudi upoznali sebe malo bolje, da se svijet nebi promjenio na gore. nikako. ne može bit gori nego što već je. ljudi se ubijaju svjesno zbog nečega što svjesno žele, a ne zbog neke podsvjesti.. (većinom)

i mislim da ako nešto saznaš o sebi i to prihvatiš, da to možeš i kontrolirat i da ti više neće bit toliko zanimljivo. npr. ako prihvatiš to da ponekad pomisliš kako bi htio ubit nekog, onda vjerovatno nećeš ubit nikog.. ali ako se skroz odupireš tomu i misliš si kako ne smiješ tako šta pomišljat itd. može bit da popizdiš (i moožda i napraviš neko sranje, al bitno da se sam sa sobom svađaš i pizdiš)

ljudi bi trebali bit tolerantniji i prema svojim bolesnim razmišljanjima i željama, kao i prema drugima..štajaznam.. previše se stvari danas etiketira i smatra nenormalnim itd. zapravo je sve normalno, sve što dođe iz prirode i čovjeka je normalno.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 11:29   #7
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post

i mislim da ako nešto saznaš o sebi i to prihvatiš, da to možeš i kontrolirat i da ti više neće bit toliko zanimljivo ...
I meni se tak nekak čini.
Samo nije lako kad si sam poljuljaš sliku koju si o sebi stvorio.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 12:44   #8
hmm.. pa ne znam..mislim da meni nije problem ljuljat si slike.. mislim, čovjek se mijenja iz dana u dan, štajaznam..
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 15:54   #9
Spoznaja sebe je jezično nemoguća. A svijesnost je samo nepotpun i nesavršen narator onoga što se događa.
Nema nezavisne individulanosti subjekta, individualnost je 'izum'. A psihologija je upotrebljena u svrhu stvaranja laže slike o sebi kod pojedinaca kroz utjecaj medija, a ta lažna slika o sebi je neophodan mehanizam funkcioniranja kapitalizma.
Enticer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 16:30   #10
Quote:
Nema nezavisne individulanosti subjekta, individualnost je 'izum'.
.. to mi liči na istinu .. individua je .. izvučena .. iz neke grupe .. i cjelo vrijeme postoji u odnosu na nju .. tako da je njena nezavisnost .. proturječna sama po sebi ..

.. ali njeno .. postojanje .. može .. u prvom djelu .. biti potpuno odjeljeno od komšiluka .. u odnosu na sve što znamo ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:53   #11
ja još spoznajem sebe i mislim da je to neprekidni proces.

kad sam imao 20 godina mislio sam da sam spoznao sebe a sad shvaćam da sam bio u zabludi.
__________________
Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
Uširo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 20:06   #12
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
zanima me, kad bi čovjek skroz saznao kakav je, kada bi saznao svoje najmračnije i najprljavije misli (koje su mu u podsvjesti recimo), jel bi popizdio ili bi to bilo dobro?
Ovisi o čovjeku. Ponekad popizdiš, a onda i to preživiš. Što te ne ubije to te ojača ili jebo ti onaj život koji nisi proživio.

Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
jel mislite da je dobro upoznavati sebe što više?
Mislim da je dobro biti svjestan sebe.


Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
sad će neko reć da se totalno poznaje i da sam sebe ne može iznenadit, al to nije istina.
Točno. Ali pazi, trebaš živjeti sa ljudima. I da bi u socijalnim kontaktima bio uspješan ne možeš biti stalno opsjednut sobom. I baš zato sebe ne poznaješ dovoljno, jer nisi isti u svakoj situaciji kao što nisi isti sa svakom partnerom.

Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
nekad imam svakakve misli i ono,..ajd, više me ni ne iznenađuju, ni ne šokiraju tolko ko prije..al ipak su ko da nisu moje.. i ujutru kad se probudim, mislim si- eh, moje misli od sinoć- gluposti, nebi ja tak šta nikad napravila..bla bla, idem dalje živit normalno,..

mislim da većina ljudi ni ne želi upoznati sebe baš.. da im to nije bitno, štajaznam.. i mislim da dosta njih imaju tolko čvrsta uvjerenja i neku "moralnu" podlogu, da nisu ni sposobni pomislit ono što zapravo njihova podsvjest želi pomsilt.. ono, mislim da to ne valja baš..


Um je strašno prljava stvar. I to je u granicama normale dobro.
Princess Leia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 20:34   #13
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. to mi liči na istinu .. individua je .. izvučena .. iz neke grupe .. i cjelo vrijeme postoji u odnosu na nju .. tako da je njena nezavisnost .. proturječna sama po sebi ..

.. ali njeno .. postojanje .. može .. u prvom djelu .. biti potpuno odjeljeno od komšiluka .. u odnosu na sve što znamo ..
jel moš koji put stavit malo manje tih točaka..rečenice ti se uopće ne kuži ovako kad pišeš ko neki neshvaćeni pjesnik

Quote:
Princess Leia kaže: Pogledaj post
Mislim da je dobro biti svjestan sebe.
eh..a sad, jel možeš bit svjestan sebe ako ti npr. niko nikad ne kaže nešto o tebi? neku tvoju manu..da ju sam skužiš.. i opet, ako ti neko kaže da si takav i takav.. to ajd, treba prihvatit..al ti npr. dvije osobe mogu reć 2 suprotne stvari o tebi, a ti ni sam ne znaš šta onda..
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 20:43   #14
Postojanje idividue može biti shvaćeno kao potpuno odjeljeno od društva. U onom djelu gdje se pojedinac, čovjek, može tretirati isto kao kamen, ili drvo. Dakle i čovjeka je moguće, za početak, shvatiti kao jedno postojanje, slično kao i bilo koju drugu stvar na svijetu.
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 20:48   #15
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
jel moš koji put stavit malo manje tih točaka..rečenice ti se uopće ne kuži ovako kad pišeš ko neki neshvaćeni pjesnik




Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
eh..a sad, jel možeš bit svjestan sebe ako ti npr. niko nikad ne kaže nešto o tebi? neku tvoju manu..da ju sam skužiš.. i opet, ako ti neko kaže da si takav i takav.. to ajd, treba prihvatit..al ti npr. dvije osobe mogu reć 2 suprotne stvari o tebi, a ti ni sam ne znaš šta onda..
1. Nekad ti ljudi mnogo više kažu kada prešute. Kad te ignoriraju, preskoče neku temu. Izbjegavaju razgovor o tome i tome sa tobom ili tebe izbjegavaju uključiti u nešto, to je već alarm.

2. Sebe treba prihvatiti kakav god da si da bi izdržao i preživio razne situacije. e sada dvije osobe, nekad budu i tri ili više ... bitno je TKO ti što kaže naspram ŠTO ti tko kaže. Jer ljudi su samo ljudi, pokvareni, nesigurni, povodljivi, manipulativni, licemjerni ... a nekad se nađe netko dobar, iskren i hrabar.

Kad sam ne znaš šta onda najviše trebaš vjerovati u sebe. Pa čak i kada si pogriješio. Samo nastoj ne ponavljati istu pogrešku.
Princess Leia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 21:57   #16
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
eh..a sad, jel možeš bit svjestan sebe ako ti npr. niko nikad ne kaže nešto o tebi? neku tvoju manu..da ju sam skužiš..
naravno. ja znam sve svoje mane. prije nego ih drugi uopće postanu svjesni

no, ja općenito puno razmišljam

Quote:
i opet, ako ti neko kaže da si takav i takav.. to ajd, treba prihvatit..al ti npr. dvije osobe mogu reć 2 suprotne stvari o tebi, a ti ni sam ne znaš šta onda..
zašto treba prihvatiti? ajmo pod pretpostavkom da me netko smatra puno kvalitetnijom nego što uistinu jesam, to onda postaje istina? meni je bitnije da ja spoznam što sam i tko sam, nego da mi to drugi "otkrivaju".
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 03:08   #17
Quote:
Enticer kaže: Pogledaj post
Spoznaja sebe je jezično nemoguća. A svijesnost je samo nepotpun i nesavršen narator onoga što se događa.
Nema nezavisne individulanosti subjekta, individualnost je 'izum'. A psihologija je upotrebljena u svrhu stvaranja laže slike o sebi kod pojedinaca kroz utjecaj medija, a ta lažna slika o sebi je neophodan mehanizam funkcioniranja kapitalizma.
Uopste se ne slazem sa ovim misljenjem. Svi smo mi posebni, svako od nas je unikatna licnost. Svakako da zavisimo od konteksta drustva, ali uopste ne smatram da smo mortalno vezani za njega. Taj konopac koji nas vezuje za drustvo moze itekako biti dugacak. Mnogo toga zavisi od same licnosti, i na koji nacin ta licnost slaze kockice i sklapa socijalni lavirint u kome obitava. To sa drustvenim uredjenjem nema mnogo veze. I sama drustvena uredjenja u raznim zemljama, raznim sistemima su razlicita, a ti spojevi izmedju prave nekakve mrtve zone, kao sto se mrtve zone stvaraju i izmedju kastinskih podela unutar bilo koga drustva...

Svi ti prelomi nose neke deformacije koje nas okidaju, okidaju nase komplekse i dovode ih na svetlost dana, iz skrivenih dubina... Pitanje je samo kako mi uklapamo te nase komplekse u svakodnevnicu, i da li sve to drzimo u kontroli. Zato i treba spoznati sebe do sitnih detalja, sto je vise moguce... Da budemo Probudjeni, da shvatimo sta su okidaci, i kako cemo se mi ponasati u nekim specijalnim, iznenadno novonastalim okolnostima.

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 14:53   #18
Quote:
Princess Leia kaže: Pogledaj post
1. Nekad ti ljudi mnogo više kažu kada prešute. Kad te ignoriraju, preskoče neku temu. Izbjegavaju razgovor o tome i tome sa tobom ili tebe izbjegavaju uključiti u nešto, to je već alarm.

2. Sebe treba prihvatiti kakav god da si da bi izdržao i preživio razne situacije. e sada dvije osobe, nekad budu i tri ili više ... bitno je TKO ti što kaže naspram ŠTO ti tko kaže. Jer ljudi su samo ljudi, pokvareni, nesigurni, povodljivi, manipulativni, licemjerni ... a nekad se nađe netko dobar, iskren i hrabar.

Kad sam ne znaš šta onda najviše trebaš vjerovati u sebe. Pa čak i kada si pogriješio. Samo nastoj ne ponavljati istu pogrešku.
a dobro sad..ako me neko krene izbjegavat i ne želi se duržit sa mnom, a opet neću znat zbog čega, dok mi ne kaže.. inače ću mislit- jel ovo, jel ono, itd..
mislim da je dobro ako ti prijatelji kažu kad napraviš sranje, da si napravio sranje, i ako si ovakav ili onakav, da ti kažu..

Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
naravno. ja znam sve svoje mane. prije nego ih drugi uopće postanu svjesni

no, ja općenito puno razmišljam

zašto treba prihvatiti? ajmo pod pretpostavkom da me netko smatra puno kvalitetnijom nego što uistinu jesam, to onda postaje istina? meni je bitnije da ja spoznam što sam i tko sam, nego da mi to drugi "otkrivaju".
znam da je bitno ono što ja mislim o sebi.. ali postoje ljudi koji o sebi misle sve najbolje i najdivnije (i uvjereni su u to) i sve rade pod tim izgovorom kako su divni, a zapravo uopće nisu. misle da imaju obzira (i imaju što se tiče nekih sitnica), a onda prave sranja.. i ispadaju žrtve na kraju..
rijetko ko će za sebe prihvatit da je manipulator, lukav, površan, itd.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 21:27   #19
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
znam da je bitno ono što ja mislim o sebi.. ali postoje ljudi koji o sebi misle sve najbolje i najdivnije (i uvjereni su u to) i sve rade pod tim izgovorom kako su divni, a zapravo uopće nisu. misle da imaju obzira (i imaju što se tiče nekih sitnica), a onda prave sranja.. i ispadaju žrtve na kraju..
mislim da se nismo razumjele niti je bitno ono što ja mislim o sebi, a bome ni što drugi misle o meni...tebi, peri, mati. bitna je činjenica iliti, istina.
velika je razlika misliti o sebi i poznavati/spoznati sebe. mišljenje o sebi je počesto subjektivno i nerealno, a spoznaja o sebi je ona realna slika stanja. ja sam rekla ovo :

Quote:
ajmo pod pretpostavkom da me netko smatra puno kvalitetnijom nego što uistinu jesam, to onda postaje istina? meni je bitnije da ja spoznam što sam i tko sam, nego da mi to drugi "otkrivaju".
Quote:
rijetko ko će za sebe prihvatit da je manipulator, lukav, površan, itd.
hoće oni kojima je bitan rast, razvoj i istina. takve ljude ne pere ego, žive zbog sebe, a ne "zbog sela". njihovi ciljevi su mnogo složeniji od pukog vještačkog poziranja koje je u stvari toliko transparentno, krhko kao kula od karata i na duge staze potpuno neodrživo čime postaje apsolutno besmisleno i u konačnici za samu osobu krajnje destruktivno. kao što to svaka laž, zabluda ili maska uvijek jesu
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 22:41   #20
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
zanima me, kad bi čovjek skroz saznao kakav je, kada bi saznao svoje najmračnije i najprljavije misli (koje su mu u podsvjesti recimo), jel bi popizdio ili bi to bilo dobro?
jel mislite da je dobro upoznavati sebe što više?
Moje je mišljenje da čovjek od svega na svijetu najmanje može spoznati sebe. Prvo, mi, kao osobe ne postojimo u prostoru. Cijeli se prostor vrti oko nas i mi sve vidimo, ali ne vidimo sebe.
Drugo, o našoj izvrsnosti ili manama možemo govoriti samo onda kada se uspoređujemo s drugim ljudima ili sa nekim idealom. Sami, a bez reakcije okoline, ne možemo spoznati kakvi smo.
Treće, svi mi smatramo da smo pametni, inteligentni, lijepi......itd. Još nikada nisam sreo čovjeka koji je rekao "Ja sam glup", i da je stvarno, po nekim općim mjerilima glup. Upravo obrnuto, što je gluplji to više misli da je u pravu.
Ljudi koji misle da nisu pametni, inteligentni, lijepi....itd, su obično bolesni. Zato je svakom čovjeku potrebno ono što nazivamo samosvjest, potreba za statustom, potreba za priznanjem,potreba da te se primjeti.
Jer, čovjek je jedino nedovršeno biće na ovome svijetu.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.