Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2011., 02:51   #61
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Koješta!

Moral je skup arbitrarnih navika i običaja te se razlikuje od sela do sela. U africi je moralno pojesti leš preminulog plemenskog mudraca, dok bi takav postupak u Metkoviću jamačno bio nemoralan!

Etika se ne bavi usmjeravanjem morala... dapače. Ako nam etika išta i govori onda je to upravo potreba da lokalni i arbitrarni moral zamjenimo univerzalnom i racionalnom etikom.

Moral je skup opravdanja, a etika je skup načela.

... i nastoj ne pisat gluposti o onome što ne razumiješ
Sta ti nevidis nesto cudno tu. Univerzalna etika? Kakva univerzalna etika ako se 2 sela nemogu dovogorit. Ti su pokusaji otisli nadam se za vjeka jer i Nacizam je npr. imao univerzalna eticka nacela svoje vrste.
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 02:44   #62
Poštovanje!

Ispricavam se sto nisam pisao na temi, ali tema nije jednostavna i nisam htio pisati pisanja radi. Pripremao sam je za pdf religija, pa kad je prebacena (ukazana joj cast?) na pdf filozofija nisam htio nametati, a trebao sam se i dodatno pripremiti (uci u element).
Nisam profesionalni filozof pa se ispricavam sto ne cu baratati uobicajenom terminiologijom.

Na temu:

Tema je od pocetka upala u raspravu sto je moral, a sto etika (u pocetku se uopce nisam htio time baviti, nego sam to gurao pod isto), na filozofiji se tema isto nastvaila u tom smjeru.

Malo sam razmislio i zakljucio sljedece (izgleda suprotno od @shamantrixx).

Naime etika proizlazi iz morala.
MORAL--->ETIKA
Odnos je kao izmedu ustava i zakona. Ustav (moral) odreduje opce odrednice (vrijednosti), a zakoni (etika) odreduje postupanje u specificnim situacijama.


npr. "javni moral"
Pod javni moral podrazumijavamo zabranu golaca. Etika (moda u ovome slucaju) odreduje nacin na koji to sprijecavamo. Kako se etika mijenja tako se mijenja i kolicina golotinje.
Kad netko smatra da trenutacna zakonska (eticka(modna)) regulativa krsi Ustav (moral), vice, oni krse javni moral.

Sumnjam da ce mo se odmah sloziti oko gornje konstatacije, ali ako se vremenom donekle slozimo (dogovorimo), mozemo preci na sukus stvari.

Po meni se danas vrsi napad na moral preko etike.
Slicno kao sto brdo zakona (pogotovo ako su upitni, kontradiktoni..) gusi sustav, umjesto da ga provodi.

Nazvao bi trenutacnu situaciju "birokratizacija morala".
(sve ako sam i pobrkao etiku i moral, bit ostaje ista, bitne stvari se zamagljuju nepotrebnim sitnicarenjem)


Kako je tema krenula s religije (a i ne ce mo moci u daljnjoj raspravi bez nje) nudim i prosiren dijagram veze moral-etika.

Bog------\
>moral----->etika
Savjest---/

U kakvoj su relaciji Bog i savjest za sada i nije toliko bitno, zato sam ih i stavio ravnopravne u ovome dijagramu.

Po definiciji apsolutni moral dolazi (nalazi se u) od Boga (ma kakva bila Njegova priroda), ali to je kraj puta, i nije za sada bitan.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 08:58   #63
što se tiče etike i morala i njihova odnosa, odgovor na to pitanje može se naći u leksikonu fil. pojmova.
tamo piše sljedeće
moral - (lat. mor, moris = običaj, volja, pravilo; pl. mores = vladanje, ćud) skup nepisanih pravila koja određuju međusobne odnose ljudi i njihovo ponašanje. moral određuje što je dobro, a što zlo. moralno djelovanje je utemeljeno na svijesti o tome ''što treba biti'' (dakle, ne na činjenicama)

etika - (grč. ethos = običaj, navada) filozofija morala. istražuje izvore i svrhu moralnog prosuđivanja. najosnovnija dva etička gledišta su autonomno: izvor morala je u čovjeku i heteronomno: izvor morala je izvan čovjeka
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 16:12   #64
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
što se tiče etike i morala i njihova odnosa, odgovor na to pitanje može se naći u leksikonu fil. pojmova.
tamo piše sljedeće
moral - (lat. mor, moris = običaj, volja, pravilo; pl. mores = vladanje, ćud) skup nepisanih pravila koja određuju međusobne odnose ljudi i njihovo ponašanje. moral određuje što je dobro, a što zlo. moralno djelovanje je utemeljeno na svijesti o tome ''što treba biti'' (dakle, ne na činjenicama)

etika - (grč. ethos = običaj, navada) filozofija morala. istražuje izvore i svrhu moralnog prosuđivanja. najosnovnija dva etička gledišta su autonomno: izvor morala je u čovjeku i heteronomno: izvor morala je izvan čovjeka
Hvala.
Onda tvrdim da sam u pravu.

Naime moral je definiran slicno i s izrazima kako sam ga i ja definirao (zamislio), dok kod etike imamo 2 smjera.
istražuje izvore i svrhu moralnog prosuđivanja.

Svrha moralnog prosudivanja rezutira pravilima, zar ne ?

Izvor moralnog rasudivanja rezultira svrhom ove teme. Mozda jurcam, ali otprilike tvrdim.
Mjenjanjem etike (pravila) pokusava se mijenjati moral.

Dugorocno to znaci (cilj) kako se mijenja savjest, odnosno bog.
Sad to mijenjanje mozemo promatrati opet s modernog (mi stvaramo boga), ili staromodnog (Bog je stvorio nas) stajalista, ali ostaje nakana promjene.
Da ne ulazimo u potencijalne vjerske rasprave, mozemo reci kako se mijenja svijest (savjest).
Samo onda moramo raditi po sljedecem dijagramu.

Bog-->savjest--->moral--->etika
odnosno
etika--->moral--->savjest--->bog
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 17:00   #65
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
Bog-->savjest--->moral--->etika
odnosno
etika--->moral--->savjest--->bog
Ne vidim da pojmovi 'moral' i 'etika' igdje sadrže referencu na boga. Dapače!

morality
late 14c., "moral qualities," from O.Fr. moralité, from L.L. moralitatem (nom. moralitas) "manner, character," from L. moralis (see moral (adj.)). Meaning "goodness" is attested from 1590s.
Where there is no free agency, there can be no morality. Where there is no temptation, there can be little claim to virtue. Where the routine is rigorously proscribed by law, the law, and not the man, must have the credit of the conduct. [William H. Prescott, "History of the Conquest of Peru," 1847]


ethics
"the science of morals," c.1600, pl. of M.E. ethik "study of morals" (see ethic). The word also traces to Ta Ethika, title of Aristotle's work.

O bogu ni riječi .. osim što se eksplicitno kaže da sljediti 'zapovjedi' ili 'zakone' nie isto što i ponašati se dobro, uzorno, moralno ili etično.

Moral proizlazi iz lokalnih običaja a etika iste destilira u univerzalna načela jednaka za sve ljude svi boja, rasa i društvenih staleža.

Diskusija o etici u kojoj se pojavljuje 'bog' kao glavni protagonist je naprosto neozbiljna i utemeljena u čistoj fikciji.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 19:06   #66
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ne vidim da pojmovi 'moral' i 'etika' igdje sadrže referencu na boga. Dapače!


Moral proizlazi iz lokalnih običaja a etika iste destilira u univerzalna načela jednaka za sve ljude svi boja, rasa i društvenih staleža.

Diskusija o etici u kojoj se pojavljuje 'bog' kao glavni protagonist je naprosto neozbiljna i utemeljena u čistoj fikciji.
Možeš li očekivati da će se svi ljudi ponašati etično bez prisile.
Ja ne mogu.
Uvijek će biti onih koje ćeš na etično ponašanje morati prisiliti ili ih silom odstraniti.
Sila ustvari služi za generiranje straha, koji će usmjeravati ponašanje pojedinca.
Ako je sila veća, veći je i strah pa taj pojedinac reagira povlaćenjem.
Nekada je Bog bio izvor tog straha, pa se etičkim ponašanjem pojedinca
upravljalo "božjim strahom".
Međutim stvari su se okrenule i Bog više nije izvor straha, pa je danas
usmjeravanje "božjim strahom" besmisleno.

Koja sila danas usmjerava čovjeka ka etičnom ponašanju?
To nam reci!
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 19:59   #67
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Koja sila danas usmjerava čovjeka ka etičnom ponašanju?
To nam reci!
Pa lijepo ti piše:

Quote:
Where there is no free agency, there can be no morality. Where there is no temptation, there can be little claim to virtue. Where the routine is rigorously proscribed by law, the law, and not the man, must have the credit of the conduct.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 21:14   #68
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Možeš li očekivati da će se svi ljudi ponašati etično bez prisile.
Ja ne mogu.
Ja mogu. Meni je recimo bilo nepojmljivo da 'Bog' mora izdati zapovjed: ne ubij! Pa kakav kreten moraš biti da ne kužiš da nije dobro ubijati ljude oko sebe?

Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Koja sila danas usmjerava čovjeka ka etičnom ponašanju?
To nam reci!
Mene usmjerava moja savjest.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 22:33   #69
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ja mogu. Meni je recimo bilo nepojmljivo da 'Bog' mora izdati zapovjed: ne ubij! Pa kakav kreten moraš biti da ne kužiš da nije dobro ubijati ljude oko sebe?

Mene usmjerava moja savjest.
A jel ti nepojmljivo da "Bog" (ili neka druga sila) mora izdati zapovijed: ne ukradi?
Krađa je takođe neetično ponašanje.
Koga to savijest usmjerava da ne krade?
Takvih je malo.
Sve ostale moraš prisiliti.
Dakle, večina se neće ponašati etično bez prisile.

A i savijest koja tebe usmjerava oblikovana je nekom silom.

A ono "ja ne mogu" se odnosi na to da ne mogu očekivati da će se svi ljudi
bez prisile ponašati etično, pa je prisila u nekom obliku nužna.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 22:42   #70
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ne vidim da pojmovi 'moral' i 'etika' igdje sadrže referencu na boga. Dapače!

morality
late 14c., "moral qualities," from O.Fr. moralité, from L.L. moralitatem (nom. moralitas) "manner, character," from L. moralis (see moral (adj.)). Meaning "goodness" is attested from 1590s.
Where there is no free agency, there can be no morality. Where there is no temptation, there can be little claim to virtue. Where the routine is rigorously proscribed by law, the law, and not the man, must have the credit of the conduct. [William H. Prescott, "History of the Conquest of Peru," 1847]


ethics
"the science of morals," c.1600, pl. of M.E. ethik "study of morals" (see ethic). The word also traces to Ta Ethika, title of Aristotle's work.

O bogu ni riječi .. osim što se eksplicitno kaže da sljediti 'zapovjedi' ili 'zakone' nie isto što i ponašati se dobro, uzorno, moralno ili etično.

Moral proizlazi iz lokalnih običaja a etika iste destilira u univerzalna načela jednaka za sve ljude svi boja, rasa i društvenih staleža.

Diskusija o etici u kojoj se pojavljuje 'bog' kao glavni protagonist je naprosto neozbiljna i utemeljena u čistoj fikciji.
Sadrze u apsolutu, po definiciji.

Mislim da sam se dovoljno odmaknuo od Boga i boga, On ili on je zadnja instanca.

Ili moral, savjest, etika proizlaze iz Boga, ili moral, etika i savjest teze bogu.

Znaci Bog ili bog kao nesto savrseno (apsolutno) i nedostizno.
Predmet teznje odnosno izvora.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 23:05   #71
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
A jel ti nepojmljivo da "Bog" (ili neka druga sila) mora izdati zapovijed: ne ukradi?
Krađa je takođe neetično ponašanje.
Pa skoro da mi je isto tako nepojmljivo kao i 'ne ubij', možda ono, malo manje...

Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Koga to savijest usmjerava da ne krade?
Takvih je malo.
E vidiš tu se možda varaš, današnje društvo je užas prema nekim drugim vremenima kad se cijenio i čovjek i njegova (mala) imovina, sjećam se svojeg djeda primjerice, a i nije uopće bio vjernik, zanimljivo... A i danas takvi vraćaju pronađene novčanike.

Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Sve ostale moraš prisiliti.
Dakle, večina se neće ponašati etično bez prisile.
Mislim da prisila nikad nikog nije prisilila na ništa. Ko je ubojica, njega nije briga za zapovjedi...

Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
A i savijest koja tebe usmjerava oblikovana je nekom silom.
Kojom to silom? Hoćeš reći da čovjek po prirodi nije etičan (moralan?), nego ga treba prisiliti na to?

Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
A ono "ja ne mogu" se odnosi na to da ne mogu očekivati da će se svi ljudi
bez prisile ponašati etično, pa je prisila u nekom obliku nužna.
Opet ponavljam, imamo prisilu cijelu povijest čovječanstva, pa nije ništa promijenila, ljudi se ubijaju, kradu, kurvaju...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 00:04   #72
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
Sadrze u apsolutu, po definiciji.
Po definiciji čega?

Quote:
Mislim da sam se dovoljno odmaknuo od Boga i boga, On ili on je zadnja instanca.
Ne ne .. zadnja instanca je ružičasti jednorog
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 03:04   #73
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Po definiciji čega?
Po definiciji apsoluta.
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ne ne .. zadnja instanca je ružičasti jednorog
Ako je tebi lakse pisati ruzicasti jednorog, letece spageti cudoviste, ili bilo koji drugi vjerski izraz umjesto bog, slobodno ti tako pisi, bitno je da pojmovno pricamo o istome.

Kako te mozda malo muci pojam apsoluta (a i boga opcenito), ajmo ovako.

Za ovu raspravu nam nisu bitna mnoga svojstva koja se pripisuju Bogu.
Bitan nam je apsolutni moral, njegovo ishodiste i odrediste.

Pretpostavimo kako je izvor morala autonoman u covjeku (hvala @Krvniku na definiciji). Znaci covjek je mjerilo svih stvari.

Siguran sam kako pobornici te teze drze kako je covjek jako napredovao od kamenog doba, pogotovo od srednjeg vijeka, siguran sam kako oni rade na tome da covjek i dalje napreduje.

Znaci ako napredujemo i napredovat ce mo, do koje tocke ce mo napredovati u beskonacnom svemiru, beskonacnom vremenu i posljedicno beskonacnom covjecanstu i kada ce mo do nje stici?
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 04:35   #74
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
Po definiciji apsoluta.
A kakve veze imaju apsolut i etika (ili moral) pa da si na temelju iste stigao do 'boga'?

Quote:
Ako je tebi lakse pisati ruzicasti jednorog, letece spageti cudoviste, ili bilo koji drugi vjerski izraz umjesto bog, slobodno ti tako pisi, bitno je da pojmovno pricamo o istome.
Pa ja očito upražnjavam sarkazam dok mi ti prepričavaš nešto što je tebi pričao netko kome su negdje prepričali nešto o nečemu što ne postoi!

Quote:
Za ovu raspravu nam nisu bitna mnoga svojstva koja se pripisuju Bogu. Bitan nam je apsolutni moral, njegovo ishodiste i odrediste.
Ishodište morala je kolektivno iskustvo interpretirano kroz običaje, navike i vrijednosti. Osim toga sintagma 'apsolutni moral' je sama po sebi oksimoron.

Quote:
Pretpostavimo kako je izvor morala autonoman u covjeku (hvala @Krvniku na definiciji). Znaci covjek je mjerilo svih stvari.
Ne. Naše iskustvo je jedino kroz što uopće možemo pojmiti 'stvari' iz čega evidentno proizlazi da čovjek nie "mjerilo svih stvari" već te 'stvari' postoje isključivo u umovima ljudi kao posljedica generalizacije naših iskustava i apstrahiranja koncepata na temelju istih.

Ne vjerujem da ćeš mi vjerovati, ali ta činjenica ujedno ukazuje da 'bog' o kojem ti pričaš nie moguć. Ne zove se to badave 'vjera'.

Quote:
Znaci ako napredujemo i napredovat ce mo, do koje tocke ce mo napredovati u beskonacnom svemiru, beskonacnom vremenu i posljedicno beskonacnom covjecanstu i kada ce mo do nje stici?
Ta "točka u budućnosti" je samo još jedna ideja u tvojoj glavi nastala projekcijom prošlosti u nepostojeću 'budućnost'. U 'budućnosti' ne postoi ništa. Budućnost je ovo isto 'sada' ali malo kasnije. Samo je ljudska glupost beskonačna. Sve drugo je konačno pa i konačnost sama!
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 09:03   #75
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
Izvor moralnog rasudivanja rezultira svrhom ove teme. Mozda jurcam, ali otprilike tvrdim.
Mjenjanjem etike (pravila) pokusava se mijenjati moral.
zapravo, etiku nitko ne mijenja.
etički relativizam (bilo onaj individualan po kojem je pojedinac izvor morala, bilo onaj kulturni po kojem je društvo izvor morala) postoji od početaka filozofije i realno gledano, etički relativizam je oduvijek bio dominantan u društvu.

dekalog su svi naučili napamet, ali većina ga se zapravo ne drži i nikad ga se nije ni držala.
moderno društvo nije izmislilo ubijanje, krađu i ostale stvari.
toga je oduvijek bilo i toga nije nekoć bilo manje, koliko god se ljudi voljeli pozivati na 'dobra stara vremena'.
pravi problem današnjeg društva nije odustajanje od apsolutnog morala, već odstupanje od svakog morala (i od apsolutnog i od građanskog)
__________________
Saće bit bamba ramba.

Zadnje uređivanje Krvnik : 08.04.2011. at 09:10.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:30   #76
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
A jel ti nepojmljivo da "Bog" (ili neka druga sila) mora izdati zapovijed: ne ukradi?
http://www.index.hr/vijesti/clanak/5...je/546188.aspx

Je li dotični gospodin pod prisilom vratio novčanik? Jer se boji Boga?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 13:10   #77
A što li je etika doli način da se suprotnosti sljubljuju, a ne poništavaju? Ubijaš - poništavaš život. Kradeš - poništavaš imovinu. I slažem se da moralno i slijedom toga etičko ponašanje vode prema bogu ili jednorogu. Bog je za mene pojam koji označava apsolutni sklad u prostorno vremenskom kontinuumu. Nije beskonačan, niti bezvremenski. To je moj bog. Bog sadašnjeg trenutka, trenutak tjelesnog i duhovnog oslobođenja, pomirenja sa činjenicom da sam ja, upravo sada, sljubljen sa čitavim svijetom i svim ljudima. U takvom trenutku vrijeme se zaustavlja, a tvoja ruka može ubirati zvijezde sa neba. Borgesov Aleph. I nije slučajno da se Aleph protagonistu pokazuje u obliku kugle. Sve se uvijek vraća na početak, a početak je uvijek sadašnji moment.

Apsurdno se (ma koliko bilo interesantno) baviti se pojmovima poput linerano bekonačnog, bezvremeskog itd. Svijest (što je istovijetno sa životom) je ciklična pojava. Pitanje je da li se ona uopće ikada i pomakne, u retrospektivnim mislima i razmišljanju o budućnosti. Pitanje je zato jer su takva razmišljanja zapravo fiktivna. Čisti um stanuje uvijek i zauvijek tu i sada.

A fiktivan je, naprosto samo imenovan, i svaki oblik beskonačnog ili konačnog autoriteta. I kad netko kaže da se u nekom momentu ponio moralno, da je poštivao etiku ponašanja, može on tvrditi danima da je to bilo zato jer mu je to nametnuto (ne nužno prisilno) naučenim kodeksom ponašanja, ali vjerujem da nije tako. Kodeks ponašanja se može razlikovat od kulture do kulture i može sadržavati odstupanja od prirođenih moralnih načela, i neki će se ljudi naravno pridržavati i tih rušilačkih odstupanja bez ikakvih pitanja, ne očekujući nikakave odgovore. Ali samo iz neznanja, patologije ili opravdanog ili neopravdanog straha. Jer su ona prava, istinita moralna načela čovjeku urođena. Ne uništavati, nego ljubiti. To svi znamo. Po meni.

Zadnje uređivanje Biobajt : 08.04.2011. at 13:35.
Biobajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 15:13   #78
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
dekalog su svi naučili napamet, ali većina ga se zapravo ne drži i nikad ga se nije ni držala.
moderno društvo nije izmislilo ubijanje, krađu i ostale stvari.
toga je oduvijek bilo i toga nije nekoć bilo manje, koliko god se ljudi voljeli pozivati na 'dobra stara vremena'.
pravi problem današnjeg društva nije odustajanje od apsolutnog morala, već odstupanje od svakog morala (i od apsolutnog i od građanskog)
Dok je natjecateljstva, bit će potrebe za pravilima.
Pravila nameće grupa slabijih, onim jačim pojedincima.
Što je pojedinac jači, potrebna je veća grupa slabijih da bi mu nametnuli pravila.
Dakle, pravila su pokušaj sprječavanja jakih pojedinaca da rade što hoće.
Dekalog je skup takovih pravila.
Međutim pravila nisu dovoljna da bi se spriječila sila jačih.
Iza tih pravila takođe mora postojati sila.
Iza pravila dekaloga bi trebala stajati božja sila.
Jaki su uvidjeli da ih ta sila ne može spriječiti da čine što hoće.
Pa i dalje čine što hoće.

Za spriječiti jakoga da čini što hoće treba konkretna sila.
Jaki će činiti što hoće sve dok će se poticati natjecanje i dok će sila
protivnika biti manja od njegove.
Međutim, ako se spriječi natjecanje, snaga jakoga više nema potrebe za
nadjačavanjem.
Dakle ako želimo da jaki ne koristi silu protiv slabijeg već u korist slabijeg,
treba spriječiti potrebu za natjecanjem.
Kako to učiniti.
Jednostavno; poštivati bližnjeg kao samog sebe, pa on neće osjetiti potrebu
stjecati poštovanje silom kroz nadmetanje, kao što čini u natjecateljskom
sustavu u kojem samo najjači zaslužuju poštovanje.

Dakle, etika dekaloga se odnosi na natjecateljski sustav, a moderna etika,
koja po meni nastupa sa kristovim "zakonom ljubavi", se odnosi na sustav
lišen natjecateljstva.

Kako se riješiti natjecanja, kad vidimo da se ono sve više i više potiće,
i kod velike večine ne postoji želja za njegovim sprječavanjem
ili bar ograničavanjem.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 15:50   #79
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da čovjek po prirodi nije etičan (moralan?), nego ga treba prisiliti na to?
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/5...je/546188.aspx

Je li dotični gospodin pod prisilom vratio novčanik? Jer se boji Boga?
Svaki odgoj je sila koja usmjerava čovjeka na određeno ponašanje.

Čovjek po prirodi izbjegava neugodu, koju doživljava kao zlo, i primiće se
ugodi koju doživljava kao dobro.
Po prirodi, čovjeka, u početku usmjerava samo osjećaj vlastite ugode i neugode,
a kako stari (slikovito: pušta korijenje u okolinu ili srasta s okolinom)
sve ga više usmjerava i ugoda i neugoda okoline.

Dakle, gospodin od 55 godina već dovoljno osjeća okolinu da može procijeniti
što je za nju dobro a što ne.
Odnosno prešao je iz faze uzimanja i sebičnosti u fazu nesebičnosti i davanja.
Momak od 25 godina, pretpostavljam, nebi vratio novac.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 16:49   #80
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
A kakve veze imaju apsolut i etika (ili moral) pa da si na temelju iste stigao do 'boga'?

Ishodište morala je kolektivno iskustvo interpretirano kroz običaje, navike i vrijednosti. Osim toga sintagma 'apsolutni moral' je sama po sebi oksimoron.

Ne. Naše iskustvo je jedino kroz što uopće možemo pojmiti 'stvari' iz čega evidentno proizlazi da čovjek nie "mjerilo svih stvari" već te 'stvari' postoje isključivo u umovima ljudi kao posljedica generalizacije naših iskustava i apstrahiranja koncepata na temelju istih.

Ne vjerujem da ćeš mi vjerovati, ali ta činjenica ujedno ukazuje da 'bog' o kojem ti pričaš nie moguć. Ne zove se to badave 'vjera'.


Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ta "točka u budućnosti" je samo još jedna ideja u tvojoj glavi nastala projekcijom prošlosti u nepostojeću 'budućnost'. U 'budućnosti' ne postoi ništa. Budućnost je ovo isto 'sada' ali malo kasnije. Samo je ljudska glupost beskonačna. Sve drugo je konačno pa i konačnost sama!
Gle to su teski i nerjesivi filozofski pojmovi, ja sam ih shvatio (apstrahirao) preko derivata, matematike, tamo konkretno se barata s pojmovima 0 i beskonacno, kao i teznje prema njima.
Mnogim ljudima u tome pomaze i derivat matematike, fizika, pa oni to shvacaju kroz pojmove kao sto su apsolutna nula, brzina svjetlosti, beskonacni svemir i sl.
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Pa ja očito upražnjavam sarkazam dok mi ti prepričavaš nešto što je tebi pričao netko kome su negdje prepričali nešto o nečemu što ne postoi!
Gle ako ti pomocu svog ruzicastog jednoroga lakse shvacas (apstrahiras) pojam bogova onda super vec sam ti to rekao,
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.

Zadnje uređivanje Krvnik : 08.04.2011. at 19:19.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:05.