Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2013., 18:35   #1
Koji izborni predmet odabrati?

Zbilja ne znam gdje bih postala temu pa se nadam da je ovdje prikladno

Molim vas za pomoć.
Naime, trebala bih naučiti sve 4 godine gimnazijskog gradiva fizike ili kemije pa me zanima koje je po vašem mišljenju lakše za samostalno učenje ? Dakle, nikakve instrukcije, samo priručnici i gimnazijski udžbenici. I puno volje Također, s fizikom i kemijom se nisam susrela od osnovne tako da nemam apsolutno nikakvog predznanja.

Hvala unaprijed !
__________________
"Don't worry, I don't have low self-esteem. I have low esteem for everyone else."
vinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 10:44   #2
Quote:
vinia kaže: Pogledaj post
Zbilja ne znam gdje bih postala temu pa se nadam da je ovdje prikladno

Molim vas za pomoć.
Naime, trebala bih naučiti sve 4 godine gimnazijskog gradiva fizike ili kemije pa me zanima koje je po vašem mišljenju lakše za samostalno učenje ? Dakle, nikakve instrukcije, samo priručnici i gimnazijski udžbenici. I puno volje Također, s fizikom i kemijom se nisam susrela od osnovne tako da nemam apsolutno nikakvog predznanja.

Hvala unaprijed !
Meni je osobno kemija,neki će možda reći fizika. Ovisno o tvojim afinitetima prema određenom predmetu,a i ovisno o fakultetu za koji si interesirana. Možda da malo vidiš sama što te više zanima ili uzmeš prvu lekciju jednog predmeta i prvu lekciju drugog i probaš usvojiti. Vidit ćeš sama što ti bolje leži i što brže upijaš.
šmetelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 12:55   #3
Fizika. Kemija je dosta zahtjevna ako ti netko ne objašnjava, a i kao državna matura je jedna od najtežih. Fizika nije toliko teška i osim često zahtjeva samo logiku.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 21:41   #4
Hvala na savjetima
__________________
"Don't worry, I don't have low self-esteem. I have low esteem for everyone else."
vinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 00:26   #5
Kao što su ti napisali - ispit iz fizike je lakši (iako je inače fizika kao predmet i područje teža) pa fiziku osim ako vidiš da ti kemija znatno bolje ide (prisjeti se prvo kako ti je koje išlo u osnovnoj, a čini mi se jako dobra i ova ideja o prvim lekcijama).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 18:11   #6
Što je bolje odabrati, logiku ili politiku? Jedan od ta dva predmeta pisat ću na DM samo zato ako mi neki željeni faks bude tražio neki izborni predmet pa da imam backup. Inače, logiku sam lani imao 5 i prezanimljivo mi je bilo, ali mi se test čini teži od onog na politici, dok je politika najpopularniji izborni predmet i svi kažu da je lagan, no meni je politika užasno dosadna.
Ružavjetrova is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 23:00   #7
Politika slovi kao najlakši izborni, da. No ako te zanima logika i sviđa ti se, uzmi je. Ali kao napomena iz onih ispita koje sam ja proučavala; logika je često potpuno drugačija od onoga što se radi u puno škola na maturi. Za pripremu je dobar Kovačev udžbenik. Mnogo ljudi ni ne radi to gradivo, ali za maturu je potrebna i teorija i zadaci.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 00:07   #8
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Politika slovi kao najlakši izborni, da. No ako te zanima logika i sviđa ti se, uzmi je. Ali kao napomena iz onih ispita koje sam ja proučavala; logika je često potpuno drugačija od onoga što se radi u puno škola na maturi. Za pripremu je dobar Kovačev udžbenik. Mnogo ljudi ni ne radi to gradivo, ali za maturu je potrebna i teorija i zadaci.
Mi smo baš i radili po njegovom udžbeniku, iako nismo puno teorije radili, cijela godina mi je stala na 10 stranica u bilježnici i to je bilo sve što je profesor tražio na ispitima. Mislim da ću ipak politiku uzet, jer kao što sam rekao, ovo mi je samo backup predmet, ne treba mi neka ultravisoka ocjena, iako ću sve prolistat i naučit.
Ružavjetrova is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 11:36   #9
Quote:
Ružavjetrova kaže: Pogledaj post
Mi smo baš i radili po njegovom udžbeniku, iako nismo puno teorije radili, cijela godina mi je stala na 10 stranica u bilježnici i to je bilo sve što je profesor tražio na ispitima. Mislim da ću ipak politiku uzet, jer kao što sam rekao, ovo mi je samo backup predmet, ne treba mi neka ultravisoka ocjena, iako ću sve prolistat i naučit.
politika je lagana, ali imaj na umu da politiku piše jako veliki broj učenika, nekima taj predmet donosi dodatne bodove na upisu tako da ipak moraš nešto znati da bi prošao

ja sam je pisao lani, i bilo je barem 75% politike, a gospodarstva u tragovima, tako da su moji frendovi koji su završili ekonomsku na taj ispit došli bez otvorene knjige (u stilu, lako ćemo, to smo radili 4 godine) uredno popadali

osim toga, onaj udžbeničić nije dovoljan

sad me ubij ako se sijećam naziva drugih, ali pretpostavljam da ti stoji u katalogu, znam da sam ja počitao tri različita ( s naglaskom na PROČITAO) i dobio neku trojčicu koja mi je donijela solidan broj bodova za upis
cirio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 12:37   #10
Quote:
Ružavjetrova kaže: Pogledaj post
Što je bolje odabrati, logiku ili politiku? Jedan od ta dva predmeta pisat ću na DM samo zato ako mi neki željeni faks bude tražio neki izborni predmet pa da imam backup. Inače, logiku sam lani imao 5 i prezanimljivo mi je bilo, ali mi se test čini teži od onog na politici, dok je politika najpopularniji izborni predmet i svi kažu da je lagan, no meni je politika užasno dosadna.
Uzmi politiku. Ja sam je pisao za svaki slučaj ako bi mi trebala. IMao sam onu neku tanku skriptu i samo sam je jednom pročitao na dan ispita, mislim da sam imao 50%, tako da vjerojatno uz malo više truda možeš bez problema napisati za 80+ %. Za logiku ne znam ništa, tako da ti ne mogu tocno reci.
Fighter94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 18:53   #11
Quote:
Ružavjetrova kaže: Pogledaj post
Što je bolje odabrati, logiku ili politiku? Jedan od ta dva predmeta pisat ću na DM samo zato ako mi neki željeni faks bude tražio neki izborni predmet pa da imam backup. Inače, logiku sam lani imao 5 i prezanimljivo mi je bilo, ali mi se test čini teži od onog na politici, dok je politika najpopularniji izborni predmet i svi kažu da je lagan, no meni je politika užasno dosadna.
A sto to tocno znaci AKO neki zeljeni faks trazi taj predmet? Pa sta nisi vec provjerila na postani-student uvjete za svaki fakultet koji ti je potreban? Ton ti zvuci kao da igras lutriju. lol.
navie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 20:28   #12
Quote:
navie kaže: Pogledaj post
A sto to tocno znaci AKO neki zeljeni faks trazi taj predmet? Pa sta nisi vec provjerila na postani-student uvjete za svaki fakultet koji ti je potreban? Ton ti zvuci kao da igras lutriju. lol.
Jasno vam je da odgovarate na post iz 11. mjeseca, kad prijave još nisu počele?
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 22:46   #13
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Jasno vam je da odgovarate na post iz 11. mjeseca, kad prijave još nisu počele?

A kakve to uopce ikakve veze ima sa prijavama?
navie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 13:47   #14
To znači da je imala vremena još provjerit jer još nije morala prijavljivat. Neki ne znaju ni sad još što će.

Ali sad dosta, off topic je.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 00:41   #15
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
To znači da je imala vremena još provjerit jer još nije morala prijavljivat. Neki ne znaju ni sad još što će.

Ali sad dosta, off topic je.
Uopce ne shvacam tvoj argument. Pa jednostavno je vec sad izabrat 5-6 fakulteta za koji mislis da ces tamo zavrsit, i onda vidjet sto traze i pocet se pripremat za te odredjene predmete. Vidim da si u medjuvremenu shvatio/shvatila da sam u pravu pa si izmislio/izmislila neki argument koji nema veze s vezom. Ali ajde, necu vise.
navie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 00:39   #16
Imam pitanje u vezi izbornih predmeta. Ja sam njemački prijavila kao izborni za svih deset izbora. Da li treba kod izbornog dijela drž. mature pisati zvjezdica u svih onih deset kućica?
mateazg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 17:40   #17
Quote:
mateazg17 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi izbornih predmeta. Ja sam njemački prijavila kao izborni za svih deset izbora. Da li treba kod izbornog dijela drž. mature pisati zvjezdica u svih onih deset kućica?
Pa, ne, neki ti vjerojatno ni ne traže izborni predmet
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 16:49   #18
Imam pitanje što se tiče državne mature.

Za faks mi treba fizika, odlučila sam je smaostalno učiti jer je u školi nemam.

Imam li ja pravo pisati izborni predmet koji nemam u programu i nije uopće vezan za moju struku?
Art With Heart is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 17:20   #19
Quote:
Art With Heart kaže: Pogledaj post
Imam pitanje što se tiče državne mature.

Za faks mi treba fizika, odlučila sam je smaostalno učiti jer je u školi nemam.

Imam li ja pravo pisati izborni predmet koji nemam u programu i nije uopće vezan za moju struku?

Naravno da da
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 22:32   #20
Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
Naravno da da
Puno hvala!

Ako netko ima neke korisne linkove, skripte za fiziku bilo šta što bi mi moglo pomoći da što brže shvatim i naučim gradivo bila bi jako zahvalna.

Malo sam u stisci s vremenom, bar tako mislim.

Sad sam 3. razred, a čini mi se naknap da ću donekle uspjeti naučiti sva 4. razreda fizike do mature. Nije mi teška, štoviše, ide mi relativno dosta dobro i brzo. Što mislite jel se to može? U godini i pol 4 god. fizike? :/

Da mi je netko rekao šta ću ja učiti jednog dana... ehh da... to je tako kad se za faks odlučite kada vam je već krajnji rok.
Art With Heart is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.